Stikstof en zwavel blijken nog steeds de grote natuurverstoorders GEMEEN! BECKERS: NEDERLANDER VINDT DAT JE VRIJE TIJD MOET VERDIENEN Landelijke Fietsdag op 28 m«i LEA Volleybalver* rollendriedai JANSEN b.v. DE STEM EXTRA OP MAANDAG 16 ME11988 T48 Politiebericht COKS VAN EYSDEN Non-aktief LOSSE FLODDERS HULST - De verkoop bouwgrond in het Hu uitbreidingsplan Ti loopt zo vlot, dat nu ah moet worden begonnen het bouwrijp maken va vierde fase van dit plan. Vogelboek voor burgemeester van Oostburg Informatie-avond over Aids en werk Als Theo Beckers zegt dat hij professor in de vrijetijdskunde is, wordt er vaak gniffelend of jaloers gereageerd. Niet-arbeid Televisie Eerste prof met vakantiebaan Door Kees Buijs terug te dringen. De prijskaartjes Bresser: „Overmatige depositie van perkte hoeveelheid fijne wortels ge- is nu het nare, als we scenario's ma- daarvan gaat men koppelen aan het stikstof hoopt zich op in de strooisella- noeg voor de opname van water en ken? Zelfs als we de veehouderij daar TOT VOOR kort leken weten schappers met elkaar te wedijve ren in het aanwijzen van de échte boosdoener, als het om de verzu ring van bos, heide, gewassen, bo dem, water en gebouwen gaat. Zijn het vooral zwavel van kolen centrales, stikstof en ozon van het verkeer, ammoniak van de mest, of insekten en schimmels die de bossen nekken? Inmiddels groeit hun inzicht in het dramatische samenspel van al deze boosdoeners. Om het in voetbaltermen uit te drukken: het verzuringsspel is vol één-tweetjes en tikkies terug. Maar de uiteindelijke oorzaak van de verstoring van onze natuur ligt in de uitworp van zwavel- en stikstof verbindingen, stelt ir. A.H.M. Bresser van het Rijksinstituut voor voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven. Bresser is secretaris van de project- poep verzuringsonderzoek. Sinds drie jaar werken meer dan veertig Neder landse onderzoeksinstellingen hierin samen, om een goed overzicht te krij gen in de oorzaken en gevolgen van de verzuring. Halverwege dit jaar sluit men de eerste onderzoeksfase af, en inmiddels is fase twee - die loopt tot 1990- be gonnen. Deze zal vooral gericht zijn op maatregelen om verzuringsbronnen terug te dringen. De prijskaartjes daarvan gaat men koppelen aan het meetbare nuttig effect. Parlement en regering moeten vervolgens uitmaken wat zij er voor over hebben om het na tuurlij k systeem weer gezond te krij gen. In meer dan één opzicht is luchtver ontreiniging een zure optelsom. We tenschappelijk onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de verschil lende zure en verzurende stoffen in de lucht eikaars effecten versterken. Maar aan deze 'verzuringsmix' zit ook een positieve kant. Zouden we er in slagen om enkele bronnen van ver zuring terug te dringen, dan heeft dit tevens gunstige gevolgen voor de in vloed van andere verzuurders. „We weten bijvoorbeeld dat ammo niak in de atmosfeer de depositie van zwavel bevordert", zegt Bresser. „Als je de ammoniak vanuit de veehouderij zou weten te beperken, breng je dus ook de depositie van zwavel terug. Verder is het samenspel aangetoond van zwaveldioxyde en ozon. Ze ver sterken elkaar, maar weet je het een terug te brengen, dan dalen ook de ge volgen van het ander." Het mengsel van luchtvervuiling 'doet' het extra goed in een vochtig klimaat - heel vervelend voor een land als het onze. Mist in combinatie met zuur veroorzaakt stevige schade aan bomen en planten. Ook bevordert vocht de depositie van ammoniak. Soms maakt de vervuilingsmix be paalde milieu-oplossingen ongeschikt. Bresser: „Overmatige depositie van stikstof hoopt zich op in de strooisella- gen in bossen. Dat lijkt gunstig, omdat bomen en bodem er zo geen last van hebben. Maar zodra je de voeding van die bomen wilt herstellen, bijvoor beeld door kalk in de bossen te strooi en, krijg je ineens vanuit de strooisel- laag een vrij stevige golf nitraat in de bodem, en dus een stevige verzuring." In de bossen op de Veluwe proberen onderzoekers de onderlinge samen hang van verzuring -atmosfeer, bo men en bodem- zo volledig mogelijk in kaart te brengen. Sinds eind vorig jaar legt men er alle factoren van be lang vast in getalleljes: wat zit er in de lucht, wat komt op boomnaalden en bladeren, wat komt op de grond en in de bodem, wat gebeurt er in de boom en met de boomwortels, hoe verloopt het transport van gassen en vocht? Dit onderzoek gaat nog enkele jaren du ren, want aan resultaten van één (nat) j aar heeft men niet veel. Ozon en ammoniak bijvoorbeeld tasten het waslaagje aan dat denne- naalden beschermt. Hierdoor wordt de verdamping vergroot. Dit hoeft geen probleem te zijn, zolang de boom aan voldoende water kan komen. Na een paar jaar zijn de beschadigde naalden vervangen en zie je geen effect. Maar één droge zomer en de schade is groot, zo is de bange verwachting. Hetzelfde geldt voor de fijne wortels van een boom, die als gevolg van ver zuring afsterven. Zolang er water ge noeg is, heeft de boom aan een be perkte hoeveelheid fijne wortels ge noeg voor de opname van water en voedingsstoffen. Maar o wee, wanneer er een droge zomer komt. Nog zoiets: dennenaalden die veel stikstof opgenomen hebben, zijn aan trekkelijk voor insekten. Dat zie je niet als er een jaar weinig insekten zijn. Bomen die een paar jaar zwaar te lijden hebben gehad, worden vatbaar voor schimmels en insekten, en die de len vroeg of laat de genadeklap uit. Dit beeld dat wetenschappelijk on derzoekers hebben van de verzuring van onze bossen, strookt niet bepaald met de opgewekte televisiebeelden van landbouwminister Braks, die af gelopen najaar na een natte zomer te vreden verkondigde, dat de achteruit gang van de naaldbossen tot staan was gebracht. Er zijn namelijk ingrij pende maatregelen nodig, zo wijst het verzuringsonderzoek uit. En dan nog is de toekomst van onze natuur verre van rooskleurig. Stikstof blijkt een belangrijker ver stoorder van de natuur dan de onder zoekers tot voor kort dachten. Van daar dat zij er de komende tijd na drukkelijk naar kijken. Het is een feit, zegt Bresser, dat circa vijftig procent van de depositie van stikstof naar beneden komt in de vorm van stikstofoxyde. „Het verkeer in het Ruhrgebied bijvoorbeeld is een belangrijke vervuiler van Oost-Ne derland. Het neemt niet weg dat in Oost-Brabant en Noord-Limburg veel stikstof uit de veehouderij komt. Wat is nu het nare, als we scenario's ma ken? Zelfs als we de veehouderij daar op nul zetten, blijft er teveel stikstof. Als we de grens zouden sluiten, hou den we ook teveel. En stel dat we Ne derland konden sluiten, dan nóg is er teveel stikstof." De depositie is gewoon drie tot vier maal te hoog, stelt hij vast. Zo kun je bos en heide niet als natuurlijk sys teem handhaven. „Je kunt wel nieuwe bossen neerzetten, maar die zullen on der de huidige omstandigheden nooit oud worden. Hetzelfde geldt voor de bestaande bossen." Met de eerste resultaten van het verzuringsonderzoek in de hand, drong de Centrale Raad voor de Mi lieuhygiëne onlangs bij milieuminis ter Nijpels aan op veel strengere maatregelen om de verzuring terug te dringen dan waaraan de minister de voorkeur geeft. Bresser daarover: „Aan die maatregelen hangt niet al leen een prijskaartje; het is ook een kwestie van tempo. Veel maatregelen moet men op Europese schaal nemen. Gaat dat te lang duren, en heeft Ne derland zich verplicht om de verzu ring toch sterk terug te dringen, dan moeten we ingrijpende maatregelen treffen. Maatregelen waarvan Neder land zelf maar weinig zal profiteren." De verzuringsonderzoekers consta teren overigens, dat de maatregelen tegen het vervuilende verkeer totnu- toe onvoldoende zijn. Katalysatoren alleen dringen de uitstoot van stiksto foxyde onvoldoende terug. I N de ene krant stond die foto van een non in mderwets uniform, in an dere dagbladen zat een wat jon gere religieuze met gestroom- lijnder kapje om het hoofd haar brood uit het papiertje te nutti gen - en dat wordt dan voor veel niet-Utrechtgangers het beeld van de 8 mei - dag op die zonnige zaterdag 7 mei 1988. Geen letter gelogen van die fo to's en de bijbehorende onder schriften. En toch klopt er niets van. Geen kwaad woord ook van habijt of sluier als attributen om een levenskeuze naar buiten kenbaar te maken. Maar ze hebben te lang verhullend ge werkt. De zusters met de ritselende rokken, de boezem weggewerkt in vele lagen textiel en niets vrouwelijks zichtbaar, zelfs geen centimetertje hoofdhaar, werden jarenlang bestempeld als 'nonnen'. En deze vrouwen konden nog zo bewust, toege wijd, zichzelf wegcijferend be zig zijn, bij alle waardering ble ven het sekseloze wezens zon der eigenheid. Nadere kennismaking werkt vaak verrassend. Zo blijken de meeste 'nonnetjes' allesbehalve luchtgevulde ja-knikkers. Toen de vemieuwingsstorm door de katholieke kerk ook de habijten meesleurde, kwamen warm-le- vende vrouwen tevoorschijn, met beide benen stevig op de grond, het oog gericht op kerk en maatschappij. Zoekend en gelovend zochten zij zich een weg, waarbij de twee aan dachtsvelden over elkaar be gonnen te schuiven tot één richting, één doel. Het eerste begin was aarze lend, op stuntelige voeten ook. Geen lange rokken en geen plompe schoenen meer, dat be tekende oefenen op een elegan ter dames-loopje. De een lukt dat beter dan de ander. Zoals ook stijfgekapte permanentjes afgewisseld worden met vlotte kapsels. Onder niet-religieuze vrouwen is dat niet anders. DE Commissaris van Politie te Breedonk verzoekt uw aandacht voor het volgende. Op zaterdag 23 oktober 1.1. verlieten twee bewoners van het Bejaardenoord 'Sunset Cottage' hun centrum, naar hetwelk ze tot op heden niet zijn teruggekeerd. Het betreft hier de verdwijning van de 86-jarige heer Mathijs Bom bardiers (uitgesproken 'bom- baardjee') en de 71-jarige al leenstaande mevrouw Elize van den Oudenroede, die ter plaatse bekendheid geniet om haar paranormale begaafd heid op het gebied van teleki nese. Vermaard, ook in we tenschappelijke kringen is zij, om haar vermogen door geestkrachtconcentraties ping-pong balletjes op af stand te bewegen. Het signa lement van de heer Bombar diers luidt: Fors postuur, rij zige, atletische gestalte, plus minus 1.90 m lang, grijs gol vend hoofdhaar met ditto knevel en kleine korte punt baard, model Van Dyck. Hij is gekleed in grijs Harris Tweede sportcolbert met don ker leren inzetstukken aan elleboog en schouders, flanel len pantalon, merk Grey Friars, cashmere foulard en stevige zwartleren wandel schoenen. Aan de linkerpols draagt hij een Piaget Polo- watch, uitgevoerd in titanium en goud. De wandelstok die hij bij zich draagt op zijn da gelijkse 20 km wandeling ter voorbereiding op de vier daagse van Nijmegen, waar aan hij elk jaar deelneemt is niet bedoeld als steun bij het lopen maar als afweerwapen tegen overvallers. Het is een antiek Spaanse degenstok van het merk Toledo, waar van hij onafscheidelijk is sinds vorig jaar een medebe woner van Sunset Cottage van zijn geld is beroofd door een aantal drugverslaafden. De heer B. is het laatste ge zien toen hij het bejaarden centrum zaterdag jongstleden plusminus 19.00 uur in opge wekte stemming verliet voor zijn wekelijks bezoek aan het clubhuis van de schermvere- niging Damocles, waarvan hij erelid is. Hij verliet het club gebouw omstreeks 22.00 uur en heeft de rest van de avond doorgebracht in het nabijge legen Casino dat hij kort na Uiterlijk zomin als leV!t keuze blijken een belemmer; om elkaar tegen te komen; samen te werken: in vrede% weging, in vrouw-en-ge' groepen, op studiedagen iu wereldeconomie, mensenitj. ten en - vooral - de ve% woordelijkheid van vrouw-;, in de kerk en maatschappij. Er is inspiratie over en vwj én vriendschap. Een erv; nog zo nieuw en onwennig vnj sommigen, dat snelle foontjes, briefjes en attentie zoals vriendinnen eigen ii verwondering wekken en j, blije erkenning: zó kunt- vrouwen (mensen) dus met 4 aar omgaan. Een leuk plaatje, dacht fotograaf, en hij knipte een® ter met kap en eentje sluier. Mooie blikvanger, v» den ze bij de krant. Zo kas het dat half Nederland mat. dag 9 mei de indruk kreeg, 8 mei-dagen bevolkt wordt door ingepakte nonnetjes ft oogkleppen op. Want de beet vorming werkt zo. De duizenden die er zelf waren, die denken dat niet. ontmoetten in Utrecht mann en vrouwen met wie zij het h jaar door werk-, studie- en a tie-ervaring delen. Zoals vrouwelijke religieuzen, zich - habijt of burgerkloffie ontpopt hebben tot mede-chu tenen, medestandsters, mede trijdsters. Parade Partn Autoleasing Leasing Centr 4903 RE Oosti Mee Van onze verslaggever Momenteel zijn er nog we] kavels beschikbaar, maar o Van onze verslaggever OOSTBURG - Burgemees ter J. Kruize van Oostburg krijgt het eerste exemplaar van het boek 'De vogels van Zwin tot Saeftinge', dat wordt uitgegeven door de natuurverenigingen 't Duumpje en de Steltkluut. Dat gebeurt vrijdag 27 mei om 20.00 uur in het cultureel cen trum De Hoekzak te Oostburg, tijdens de ledenvergadering van 't Duumpje. Na de overhandiging ver zorgt Eric Marteijn een lezing met dia's met als onderwerp 'Waar eens gekrijs der meeu wen verstierf.In de Hoek zak is ook tot en met 12 juni te tentoonstelling 'De vogels van middernacht in een gereei Zwin tot Saeftinge' te zien, sa- staande auto verliet (geen la mengesteld naar aanleiding xi) met op zak een grote sta van het uitkomen van het boek. geld die avond gewonnen ai: de roulettetafel. Sindsè ontbreekt elk spoor van en de politie zoekt aanwija gen die kunnen dienen totbi vestiging van haar verms den dat zijn verdwijning vei Van onze verslaggever band houdt met de vond GOES - De landelijke cam- van vier lijken van drupe pagne 'Aids en werk' wordt slaafden, opgedregd uit 00k opgepakt in Zeeland. Mark ter hoogte van de Ba. Het Aids-platform Zeeland «ver <iit ondenverp een informatie-avond geen geld of kostbaarhei aantroffen anders dan de scheurde helft van een d zendguldenbiljet, geklemd de dode vuist van een verslaafden. Behalve spoi van injectienaalden in te» armen vertoonden de vierl ken diepe steekwonden ink ven en onderlijf. De idenft van de vier verslaafden middels vastgesteld maarii de verdwenen bejaardens: breekt nog elk spoor. X vrouw v.d. Oudenrode 1* Sunset Cottage verlaten haar auto, een zilveign® soneel van winkels en fabrie- Jaguar (Vanderplas) ke»> ken: PR dubbel nul SIt deze auto en de besturf ontbreekt nog ieder sp® Het signalertient van Mc v.d. Oudenroede luidt: Fa postuur, fris blozend uiterS kortgeknipt grijsblond M plusminus 1.75 lang j draagt een bril met dfflü glazen en is gekleed in!" tief grijs loden manie) Laimböckauto-handsctw»! bedrijven. Vervolgens is er gelegenheid tot vragen stellen, "et einde wordt omstreeks 12.00 uur verwacht. en draagt een Russisch W tas aan schouderriem. KI litie verzoekt een ieder dis auto of een of beide verrrf heeft waargenomen ii derland, België of Ms? zich telefonisch met h;ï verbinding te stellen d" het dichtsbijzijnde p'I® buro van zijn of haar w plaats. Einde van het pi® bericht. flo/iK TILBURG (ANP) - Op za terdag 28 mei vindt de vijf tiende landelijke fietsdag plaats, georganiseerd door de ANWB, de TROS en de WV-kantoren. Staatsse cretaris drs. D. Dees van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur geeft in Tilburg het officiële startsein geven. De deelnemers kunnen op bijna 200 opstapplaatsen kiezen uit ruim 140 routes, in lengte variërend tussen de 30 en de 40 kilometer. De opbrengst van de Fietsdag is wederom bestemd voor een goed doel in de gezondhi sfeer. Dit jaar is gekozen de Hartstichting. Die zal geld besteden aan vakantie ken voor kinderen met aangeboren hartafwijking de Hartenark in Bilthoven. De Landelijke Fietsdag is jaar tevens de start van de c tien weken durende Way ol fe-campagne van de NM landse Hartstichting, AN en TROS. In het kader van o campagne worden op dive plaatsen sportieve en reef tieve activiteiten georga' seerd. De TROS zal daar PP dio en tv aandacht aan bes den. op donderdag 26 mei in de Prins van Oranje te Goes. Op deze bijeenkomst wordt in formatie gegeven over de risi co's van besmetting met het Aids-virus via bloed en hoe men zich daar in het werk meestal gemakkelijk tegen kan beschermen. De avond is vooral bedoeld voor werknemers die beroeps matig incidenteel met bloed in aanraking komen. Bijvoor beeld kantoorpersoneel of per ken. Voor alle situaties geldt daarbij in ieder geval dat de al gemene hygiëne in acht wordt genomen. Op de bijeenkomst in Goes, die om 20.00 uur begint, komt een viertal sprekers aan bod. Die hebben het onder meer over de ziekte Aids in het alge meen, over het voorkomen daarvan en over Aids-testen Van onze correspondente - Voor de achtste maal hield de Stichting Rol- ïl^nedaagse grote rol- lenanedaagse in gemeen- (ADVERTENTIE) gedlpi. orthopedisch schoentechnicus GESPECIALISEERD IN timr erthop. Door Mick Salet 'Moet je die studenten dan nog léren hoe ze niks moeten doen? Dan heb je op de universiteit zeker een luie stoel in plaats van een leerstoel. Goh, dat lijkt mij ook wel een leuk vakantiebaantje'. Beckers: „Het wordt wel wat minder met die flauwe grap pen, maar sommige mensen blijven het vreemd vinden." Maar voor prof. dr. Theo Beckers (46) is het duidelijk dat de wetenschap niet om de vrije tijd heen kan. Iedere Nederlan der heeft vrije tijd. In de vrije- tijdsindustrie gaan miljarden om. Waarom zouden sociolo gen, psychologen en economen zich in hun studietijd dan niet met vrije tijd bezig houden? Vrije tijd. Het is misschien een calvinistisch trekje, maar de meeste Nederlanders lijken pas van hun vrije tijd te kun nen genieten als ze daarvoor hebben moeten zwoegen en zweten. Klopt dat? Theo Beckers: „Helaas wel. De mensen met het meeste vrije tijd hebben daar het minst plezier van. En mensen met de minste vrije tijd genie ten het meest. Nederlanders vinden dat je je vrije tijd met werken moet verdienen. Dat is een calvinis tisch trekje dat je niet alleen bij de mensen zelf, maar in de maatschappij als geheel ziet. Na gedane arbeid is het zoet rusten, zeggen we dan. En zelfs in die vrije tijd moet je het liefst nog zinvol bezig zijn. Helaas zijn wij zo opge voed. Arbeid is de norm. En dat arbeidsethos geldt ook voor de vrije tijd. Hieronymuys van Alphen heeft daar een versje over ge schreven. Nimmer moet ik le dig wezen...Alles doen met lust en vlijt...Bidden, leren, schrij ven, lezen...Spelen, werken heeft zijn tijd...Moeder-lief kan 't ook niet velen...Dat de tijd verwaarloosd wordt...lui zijn, zegt ze, is tijd stelen...En ons le ven is zo kort! Dat gedichtje is meer dan twee eeuwen oud, maar eigen lijk worden we nog steeds zo opgevoed." Het lijkt gewoon een kwestie van definitie. Bestaat het be grip vrije tijd niet bij de gratie van begrippen als werktijd en schooltijd? De vrije tijd is ge woon de tijd dat je niet werkt en niet naar school gaat. Theo Beckers: „Vrije tijd wordt vaak negatief gedefi nieerd. Als niet-arbeid Voor mensen die geen vaste werktij den hebben, voor wie er geen structuur in de tijd zit, is het dan ook vaak lastig om het be grip vrije tijd te herkennen. Die kennen geen werktijd, dus ook geen vrije tijd. Ik heb wel eens onderzoek onder huisvrouwen gedaan. Uit de statistiek blijkt dat huis vrouwen de meeste vrije tijd van allemaal hebben. Maar zelf ontkennen ze dat, omdat ze het niet als vrije tijd beleven. Het gaat om versnipperde en ver- veroordeeld zijn tot het thuis voor de buis zitten. Mensen op het bijstandsniveau zijn nood gedwongen homo televisicus geworden. Omdat ze geen geld hebben voor andere sociale aci- tiviteiten. Dat vinden ze zelf heel erg vervelend. Het blijkt dat men sen aanvankelijk nog liever op voeding en kleding bezuinigen dan op hun vakantie, het lid maatschap van een voetbalclub of de telefoon. Maar op een ge geven moment is de financiële nood zo hoog dat ze echt niet meer op vakantie kunnen, de contributie niet meer betaald kan worden en ook de telefoon de deur uit moet. Door een gebrek aan geld ra ken de mensen geisoleerd en zijn ze niet in staat te genieten van de vruchten van de wel vaart in onze samenleving. En wat heb je dan aan al die vrije tijd? De tweedeling die je op de arbeidsmarkt ziet, zie je ook op de vrijetijdsmarkt. Aan de ene kant de mensen met werk, die geld hebben voor een buiten landse vakantie en van hun vrije tijd kunnen genieten. Aan de andere kant de mensen zon der werk en zonder geld om plezier te beleven aan al die vrije tijd. Het recht op arbeid is een fundamenteel recht. Net als het recht op vrije tijd. Maar het recht op vrije tijd kan alleen via de arbeid worden gereali seerd. Daarom pleit ik als hoogleraar in de vrijetijdswe- tenschap ook zo nadrukkelijk voor het recht op arbeid. Heel eenvoudig. Omdat mensen zon der arbeid niet van vrije tijd kunnen genieten." brokkelde stukjes. Een kwar tiertje hier. Een kwartiertje daar. Tijd tussen het werk die weinig rendabel is en niet als vrije tijd wordt ervaren. Het is trouwens de vraag of het ook allemaal wel echte vrije tijd is. In de officiële sta tistieken wordt het spelen met kinderen als vrije tijd gezien. Maar in de praktijk zullen niet alle vrouwen het bezig houden van de kinderen zo beschou- Wat doen we in onze vrije tijd? Het Sociaal en Cultureel Plan bureau heeft berekend dat we ongeveer zeventig procent van onze vrije tijd in en om huis doorbrengen. En dat zal mis schien nog wel meer worden in het tijdperk van de personal computer. Dat thuiszitten, met televisiekijken als vrijetijdsbe steding nummer één, heeft de samenleving een heel ander ge zicht gegeven. Individueler. Met minder sociale controle. Wat vindt de prof daarvan? Theo Beckers: „Ik wil terug houdend zijn in mijn morele oordelen. Ik geloof in de mon digheid van de mensen. Als ze dat zelf willen, dan moeten ze dat ook maar doen. Maar het heeft wel een scha duwzijde. Uit het onderzoek Samen vrije tijd opmaken in pretpark De Efteling, het lijkt massaal, maar het is nog niet naar de moderne armoede voor iedereen weggelegd. - fotoanp blijkt dat veel mensen gewoon wen. Het gekke is ook dat huis vrouwen vaak een baantje wil len om er even uit te zijn. Die beschouwen een baantje bui tenshuis dan als hobby. Wat een ander dan gewoon werk noemt, kennen zij de kenmer ken van vrije tijd toe. Om vrije tijd ook als zodanig te herkennen blijkt het van be lang om structuur in de dag aan te brengen. Dat zie je lang durig werklozen en gepensio neerden ook doen. Die maken een vaste dagindeling. Als ze dat niet doen, krijgen ze het idee dat de tijd door hun vin gers heen glipt. Dan vragen ze zich aan het eind van de dag af: wat heb ik vandaag nou eigen lijk gedaan? Niets. Dat geeft ze een onvoldaan gevoel. Daar door voelen ze zich schuldig. En dat zou niet zo moeten zijn. Ik wil niet al te moralise rend zijn, maar ik vind wel dat we die bezetenheid, die presta tiedrang, moeten afleren. We moeten leren om in onze vrije tijd afstand van het werk en ons arbeidsethos te nemen. We moeten af van die strikte scheiding tussen werk en vrije tijd, tussen tijd van de baas en eigen tijd, tussen inspannen en ontspannen, tussen ernst en plezier. Maar aan de andere kant moet je niet vergeten hoe uit geschakelde mensen, zonder werk, zich voelen. Die vinden Prof. Theo Beckers met vrije tijd moet je leren omgaan dat ze zeeën van tijd hebben. Het is maatschappelijk onaan vaardbaar dat die tijd verloren gaat. Daardoor wordt een enorm cultureel kapitaal niet benut. Mensen zouden die tijd beter kunnen besteden. Het is niet dat ze dat niet willen, maar ze hebben de mogelijkheden niet. Om de vrijetijdsmarkt heb je tegenwoordig geld nodig. Vrije tijd is big business geworden." Is het alleen een kwestie van werk(e)loosheid en geldgebrek? Kunnen mensen met een mini mum-inkomen echt niets leuks doen met hun vrije tijd? Theo Beckers: „Arbeid is een paspoort voor de vrije tijd. Niet alleen verdien je door je werk het geld voor je vrijetijdsbeste ding, maar door het werk heb je ook sociale contacten. Heb je dat niet, mis je een sociaal net werk, dan kom je in een isole ment waarin het veel moeilij ker is om, samen met anderen, iets in je vrije tijd te onderne men. Veel mensen hebben de vaardigheden niet. Met vrije tijd moet je léren omgaan." En als je dat niet leert, leidt veel vrije tijd dan tot verveling en vandalisme? Theo Beckers: „Zo wordt wel gedacht. En niet door de eer sten de besten. Ook de voorzit ter van de Club van Rome, Alexander King, denkt er zo over. Er zijn zelfs geleerden die het beschouwen als een pro bleem dat direct na de kernbe wapening en de overbevolking komt. Ze zijn bang dat te veel vrije tijd een bron van verve ling, verspilling en vandalisme kan worden. Ledigheid is nog steeds des duivels oorkussen. Die angst is zo oud als de vrije tijd zelf. Toen de arbeids tijd in 1919 verkort werd en de achturen-dag werd ingevoerd, waren sommige mensen ook bang dat de arbeiders zich zó zouden gaan vervelen dat ze aan de drank zouden raken en op andere manieren tot losban digheid zouden vervallen. Dat is een intuïtieve angst, een morele paniek, die er altijd geweest is. Maar het is nooit wetenschappelijk bewezen dat de criminaliteit stijgt door de toenemende vrije tijd."

de Stem | 1988 | | pagina 4