SCHERMER PAUL BESSELINK NAAR SEOUL: fALTER MEEUWS, BONDSCOACH MET ZEVEN MAANDEN TRAINERSERVARING iratis brochut lezellige vrien ZATERDAG 14 MEI 1988 I.P.A. GIERLE - Als voetballer bouwde Walter Meeuws jeug' (36) een fraaie staat van dienst op. alleenstaande heren I.A.B. Kanonnen Clubs Buitenlanders EK at. Aanbieding Geraniummarkt Rommelmarkt paranormaal Mirado „Bonjour" singels v. uitst maa liveau. Tel. 02518-5^ DE Stftvt Belcrumweg 32 - Breda - Tel. 076-711134 Hog*Ham 107-Dongen-Tel. 01623-21241 /eduwe 65+, pekt i.b.v iet prettig karakter en J ■mg nivo, ook i.b.v J -I samen leuke ding en, zoals een vak», opje koffie drinken en terrasje en ook a g thuis. Breda of X; mg. Br.o.nr. 934278. |5 jr. ong. dame r lodern, vlot, vrolijk? lefh. vakantie- uitje- Pen, natuur, z.k.m vi 3r. D.5835 rel. bur. 3.b. 577 Valkenswaarn VEDUWE 65, liiterlijk, zoekt lame voor alii 'Guy Thijs is een monument Door Jacques Hendriks hen, zoals terrasje z» ;opje koffie drinken th >f een een dagje uit i, reinkaart). Liefst 'ft -eur. Br.o.nr. 934350. Vegens het gr. dames dat zich aarime •oept Single Soos, f, grootste gezelligheids Bniging voor alleenslai den (30-55 jr.) net enig nivo op zich haar aan te sluiten. Oair pijn ook welkom, rry voor dames ouder dan Ir. is er helaas een wac lijst. Inl.: 076-415478. Til VEDN., 55+, gepen sigen huis, boot, carava vitaal en sportief, skiei schaatsen, fietsen, tenn zoekt lieve, sportie vrouw om al deze Sandere prettige ding samen te kunnen doen, 50 jaar, middenstand agr. milieu. Br.m.f.oe io.nr. 911767. ken me erg aan. Ben gelijk gestemd en heb MBO of HBO en ben avonturier, dan hoor je I mij. Br.o.nr. 934354. i WEDUWNAAR, 65 i.b.v.auto, z.k.m. zachlai dige vrouw van dezell leeft, in omg. Bavel. N met doel om te trouw wel om de eenzaamheid I delen. Br.o.nr. 932507. Hij begon bij een klein amateurclubje in zijn woonplaats Gierle, gevolgd door twee jaar Racing Mechelen, Beer schot (zes jaar), Club Brugge (drie jaar), Standard (drie jaar), Ajax (één jaar) en tenslotte twee jaar KV Meche len. Bovendien was hij jarenlang vaste keus in het Belgi sche nationale elftal. Als trainer ging zijn ervaring daarentegen nog niet verder dan zeven maanden bij tweede Wasser Lierse SK. Toch belde de KBVB (Koninklijke Belgi sche Voetbal Bond) enkele maanden geleden naar Meeuws met de vraag of hij Guy Thijs op wilde volgen als bondscoach. „Ik was zelf ook verrast", be kent Meeuws thuis in het kleine plaatsje Gierle, onder Turnhout. „Ik had er ook niet achteraan gelopea Meestal is het bij zo'n functie toch dat verschillende kandidaten laten weten dat ze willea Ik heb er een paar weken over na moeten denken maar uiteindelijk toe gestemd. Ik ben nog even bij Lierse gebleven, maar toen be kend werd dat ik toch weg zou gaan, verdween het élan. Voor alle partijen was het toen beter dat ik meteen naar de Bond ginK". „Ik vind het een fikse uitda- DAME, 49 jr., 1.68 m, j levenskameraad voor vele fijne dingen sami Veel gevoel voor hum sport., natuur, cultuur gezelligh. uit en thuissp ging. Vorig jaar besloot ik te stoppen met voetballen. Sinds de schorsing bij Standard (in verband met het beruchte om- avonturiar^an^ifnnr ia u koopschandaal, red.) had ik al WIJ, vrouw 43, dochter zoon 11 zoeken 'n vria in Breda om te knutselt kwalijk genomen, als trainer te genieten v.d. nalui evt. op vakantie gaan e veelzijdige interesses. Br.o.nr. 932508. 50-j. vr., gesch., soc. vc, lend, vlot, huisl., mod a uitz., z.k.m. sympt. heer. Gesch. vr., 38 jr., kfass sportief type, realistisc denkend, romaniist z.k.m. spont. man. 01650-60201 15-jarig bestaand systee voor betrouwbare en di crete pers. bemiddelin Info. alle dagen: Pb 131 4700 BH (roosendaal niet meer het niveau gehaald van daarvoor. Ik lag een jaar stil. Als je al voorbij de dertig bent, gaat dat zich wreken. Daarom heeft men bij Ajax ook nooit de echte Walter Meeuws kunnen zien, wat ik nog steeds jammer vind. Ik begreep het heel goed toen Cruijff zei dat ik niet meer paste in zijn spelop vatting. Dat heb ik hem nooit had ik waarschijnlijk hetzelfde gedaan". „Ik wilde vorig jaar voorko men dat anderen voor mij zou den beslissen dat ik moest stop pen. Ik wil namelijk altijd zelf kunnen beslissen. Vervolgens dacht ik mijn trainerscarrière geleidelijk op te bouwen, zoals dat ook in mijn voetballoop baan gelukt was. Maar als je wilt slagen als trainer en je krijgt een job als deze aangebo den, moet je het accepteren. En waarom niet, ik heb niets te verliezen. Of Iaat ik het anders zeggen, ik wil niet verliezen". „De komende twee jaren wor den heel belangrijk voor mij. Men gaat mij beoordelen, mis schien veroordelen. Ik heb een contract tot na het WK, twee jaar de tijd om mij te bewijzen. Dat kan ik alleen doen door kwalificatie te bewerkstelligen. Gelukkig heb ik de hulp van Guy Thijs. De kanonnen zullen niet alleen op mij gericht zijn. Als ze gaan schieten, gaat een deel van de kogels ook naar hem". „Ik heb een inwerkperiode van ongeveer een jaar. Het ligt in de bedoeling dat ik per 1 juli 1989 de eindverantwoordelijk heid krijg. Tot die tijd werk ik samen met Guy Thijs, die het laatste woord heeft. Daar heb ik totaal geen problemen mee. Thijs is een monument in Bel gië. Hij was twaalf jaar bonds coach. Zo'n figuur moet je ook op een passende manier af scheid kunnen laten nemen". Onder Guy Thijs bereikte het Belgische nationale elftal de Walter Meeuws ruimt in 1977 op voor de Rode Duivels te gen IJsland. België won het desbetreffende duel in De Heizei met 4-0. grootste successen uit de histo rie. Op het Europees kam pioenschap van 1980 in Italië bereikten de Rode Duivels ver rassend de finale, die nipt ver loren werd van West-Duits- land, 2-1. In 1982 plaatsten onze Zuiderburen zich voor het WK in Spanje, ten koste van Neder land. De Belgen haalden de tweede ronde, mede dank zij de sensationele zege in de ope ningswedstrijd tegen de ook toen regerende wereldkam pioen Argentinië, 1-0. Ook in 1984 waren de Belgen present, in de eindronde van het EK in Frankrijk. Maar het absolute hoogtepunt was ten- - foto archief oe stem slotte de vierde plaats op de Mundial van '86 in Mexico. Voor de opvolger van Guy Thijs dus bepaald geen gemak kelijke opgave om dat te eve naren, laat staan te verbeteren. Walter Meeuws: „Wil je de suc cessen van de Rode Duivels on der Thijs herhalen, dan moet je veel geluk hebben. In de sport wereld wordt er altijd vergele ken met het verleden, al zal dat bij ons nu nog niet zó erg zijn. Mijn bedoeling is vooral een elftal op te bouwen naar de eigen mogelijkheden. En daar mee het WK'90 in Italië te ha len". België oogste in die jaren veel bewondering vanwege de prestaties, niet zozeer vanwege het oogstrelende aanvallende voetbal. Degelijk, voorzichtig, weloverwogen, zo werd het spel van de Belgen genoemd. Walter Meeuws: „Elk land heeft zo zijn eigen speelstijl. Ik zou willen dat de Rode Duivels nog zelfbe wuster gingen voetballen, meer de eigen mogelijkheden benut ten, zonder overigens aan de basisprincipes te komen. Zo word je in het Belgische voet bal nu eenmaal opgevoed. Het rare is dat bijna alle talenten, die nu bij ons doorbreken aan vallers zijn. En je moet spelen naar de kwaliteiten, die je in huis hebt. Voor ons zal het ge organiseerd zijn en toch aan vallend. Zonder eerst naar de tegenstander te kijken". De Belgische clubs hebben zich dit voetbalseizoen zeer nadruk kelijk gemanifesteerd. Ander- lecht sneuvelde 'al' in de kwartfinale van het Europa- Cup I-toernooi tegen PSV-te- genstander in de finale Benfi- ca, Club Brugge werd in de slotsecondes van de verlenging in de halve finale UEFA-Cup door Espagnol geëlimineerd, en KV Mechelen versloeg Ajax in Europ-Cup II-finale. „Dat is voor het Belgische voetbal na tuurlijk zeer gunstig", stelt Meeuws. „Niet alleen voor de clubs; ook voor het nationale team. Zo'n Mare Emmers van KV Mechelen is dit seizoen uit het niets naar voren gekomen. Die pakt in één jaar een stuk ervaring mee waar een ander vijf jaar overdoet. Mare De- grijse - ook zo'n jonge belofte - speelt volgend jaar zeer waar schijnlijk Europa-Cup I met Club Brugge". „De spanning in onze eerste klasse is ook heel goed voor de ontwikkeling van zulke jonge spelers. Ze leren hoe het is om onder druk te spelen. Als mid denmoter speel je alleen tegen toppers onder een bepaalde druk. In de wedstrijden tegen de mindere goden spaar je je vervolgens wat voor de vol gende ontmoeting met een top club. Ze zeggen dan wel altijd dat je in een topclub gemakke lijker kunt voetballen omdat je beter omringd bent. Maar je hebt in dat geval elke wedstrijd met die druk te maken. Je moet constant een hoog gemiddelde halen. Daarom ook falen veel sub-toppers, die naar een top club gaan". Het succes van de Belgische ploegen staat buiten kijf, daar staat wel tegenover dat de grote vier Club Brugge, KV Mechelen, FC Antwerp en An- derlecht een grote hoeveelheid buitenlandse voetballers in dienst hebben. Meeuws: „Dat is aan de ene kant jammer, maar voor het Belgische voetbal toch zeker ook gunstig. De Belgische talenten worden door die bui tenlandse inbreng verder gezet. Ik heb zelf nog twee jaar bij KV Mechelen gezeten. Mensen als De Mos, Rutjes, Koeman, die doen hun mond open. Wij zen je voortdurend op discipli ne, organisatie. Ja, de Hollan ders zijn nog steeids brutaler. Al is het verschil minder dan tien, vijftien jaar terug. Als je toen met vier mensen - twee Belgen, twee Nederlanders - bij een tennisbaan aankwam, dan gingen de twee Hollanders vanzelfsprekend tennissen. De Belgen zeiden: gaan jullie maar voor". Tegenover het grote pakket 'gastarbeiders' in de Belgische competitie staat een eveneens groot aantal Belgen dat het avontuur opgezocht heeft. Be kendste voorbeelden zijn Eric Gerets (PSV), Jean-Marie Pfaff (Bayern München), Nico Claessen (Tottenham Hotspur) en Enzo Scifo (Inter Milan). Walter Meeuws is daar - en zo hoort het ook voor een bonds coach - niet blij mee. „Het is voor ons een probleem. We Bondscoach Walter Meeuws: 'De komende twee jaren wor den heel belangrijk voor mij. Men gaat mij beoordelen, mis schien veroordelen'. - fotoanp hebben voor volgend jaar be reikt dat de weekends vóór in terlands geen competitie ge speeld wordt. Maar als je dan maar met zes, zeven man op trainingskamp kan gaan, heeft dat ook niet veel zin. Om geen buitenlanders te selecteren, kan ik ook niet maken, al heeft iemand van gelijke kwaliteit en die in de Belgische competi tie speelt, wel een streepje voor". „De financiële evolutie van de laatste drie jaar is de oor zaak van die uittocht. De be dragen, die in landen als Frankrijk en Italië betaald worden! Neem nou zo'n Peter Bosz. Ongetwijfeld een aardige voetballer, maar zó'n salaris bij Toulon! Dat is het verschil met vijftien jaar geleden. Toen ging men alleen Cruijff en Neeskens halen". Het Europees kampioenschap in West-Duitsland staat voor de deur. Walter Meeuws zal daar slechts toeschouwer zijn. Als favorieten voor de over winning noemt hij de Sovjet Unie, maar vooral... Neder land. „Nederland heeft volgens mij een goede kans. Ze zitten bij Ierland in de poule, het land dat ons uitschakelde, ja. Wij gingen de boot in, thuis tegen Ierland, door een strafschop in de laatste minuut. Een ca deautje van enkele van onze eigen spelers. Een geschenkje met drie strikken er om heen. Zo zie je dat kwalificeren van kleine dingen afhangt. Ierland is een Engelse ploeg. Dat bete kent: in de eerste minuut gaat de motor aan en pas na 90 mi nuten wordt hij weer afgezet. Maar Nederland heeft het voordeel dat het ze pas in de laatste wedstrijd ontmoeten. Dan is Ierland waarschijnlijk al uitgeschakeld". „Nederland heeft een gewel dig arsenaal voetballers. Van Basten, Rijkaard, Koeman, Gullit. Bovendien zijn het alle maal nog jonge gasten. Ik zie Nederland de komende vijf, zes jaar overal bijzitten. Gullit is een speler van absolute we reldklasse. Als je in de wed strijd Napoli-AC Milan zag hoe hij een verdediger van Napoli zomaar even op vijf meter zet te. Hij kent zijn verantwoorde lijkheden, daarom is hij van uitzonderlijke klasse. Mara- dona moet het meer hebben van zijn superieure individuele klasse. Gullit probeert de an dere spelers naar een hoger ni veau te tillen. Zoals Cruijff dat deed. Alhoewel Cruijff weer een totaal andere voetballer was, subtieler. Gullit is atleti scher, fysiek sterker. Ik ben in ieder geval blij dat we in de voorronde naar Italië niet bij Oranje zitten!". WELKE vriend(in) wil i mij spont. Vrouw 40 i vakantie naar de zon (jul of sept.). Br.o.nr. 934356. JONGE vrouw begin 1 zoekt leuke man voor tiets vak. Nederland of auto/ zeil vakantie Ned./buiter' land, maand juli. Br.o.nr. 934358 v.d. blad. 3 West Rotterdam en toch gratis rondes. Bus Muis uur, 3-4 uur. 076-216264. Zaterdag en zondag. Oosterstraat 47, Breda. Te huur kramen op Veehal Etten-Leur 28-5;| '88. Inl. 01608-15434 16803. Org. SC de Stijloren. Wat doet de genezer? (lezing 18;5| Werken aan je persoon lijke groei (ther. weekero 27/5). Weekend aan staanden 3/6. Info: Centrum Plein, Ha™ 01622-2847. houtworm boktorbestif ding met 5 jaar gara"° Gespec. in grote objecten Gratis inspectie en prijsop- gave. Tel. 078-139268. Geboorte-, doop- bruidssuikers. choc. Haagdijk 246, Breda. Door Eddy van de Beek ARNHEM - Dit weekeinde wordt op sportcentrum Val kenhuizen in Arnhem het Ne derlands kampioenschap schermen op degen gehouden. Vandaag (zaterdag) staan de individuele titels op het spel, morgen (zondag) wordt het klassement opgemaakt van de aanwezige clubteams. Paul Besselink is ook van de partij. De Arnhemmer, lid van scherm- vereniging Scaramouche, kreeg vorige week van het Nederlands Olympisch Comité (NOC) te horen dat hij in september definitief aan de Zomerspelen van Seoul mag deelnemen. Samen met Arwin Kardolus, Stephan Ganeff en Michiel Driessen vormt Bes selink de Olympische degen-equipe. Van dit viertal komt in Seoul alleen Ar win Kardolus zeker individueel in actie. Voor Paul Besselink betekent Seoul het zoveelste hoogtepunt in zijn carriè re. De pas 20-jarige jongeman was in het verleden jeugdkampioen van Ne derland en toonde zijn kunnen op drie junioren- en twee seniorenwereldkam pioenschappen. De atletische degen- schermer heeft inmiddels een in drukwekkend aantal landen van de we reld gezien en een schat aan ervaringen verzameld. De degenschermer, behorend tot de heste vier senioren van Nederland, is al vanaf zijn achtste jaar bezig met zijn favoriete sport. Van vader op zoon zou je kunnen zeggen, want pa Besselink heeft als verwoed schermer de basis ge legd voor de keuze van zijn zoon. ..Schermen is toch veelzijdig, een fan tastische sport om je lichaam te ontwik- helen," klinkt het overtuigend. „Je moet e^b goed reactievermogen hebben, lenig 2hn, snelheid bezitten. Je dient er dus voor te zorgen, dat je in een perfecte conditie bent. Een elite-sport? Nee, ze- ter niet. Schermen is een aparte sport, ta, dat wel," Heb je eigenlijk wel rekening gehou den met deelname aan Seoul? 'Een perfecte conditie is de basis' Besselink: „In 1986, toen we met de de- genploeg in Sofia bij de eerste acht van de wereld eindigden, begonnen we aan de Spelen van Seoul té denken. Het NOC had een plaats bij de eerste acht als eis gesteld. Een jaar later werden we op het WK in Lausanne negende, maar we kregen toch nog een herkansing op een zevenlandentoernooi in Nancy. Daar werden we tweede, een mooie prestatie. Dat vond het NOC dus ook. Kij k, voor de schermsport is het natuurlijk fantas tisch dat wij naar Seoul gaan. Dat bete kent zonder meer een stimulans voor jonge mensen die pas met schermen be gonnen zijn." In Seoul kom jij niet individueel in actie? Besselink: „Nee. Alleen met de degen- ploeg die uit vier man bestaat. In prin cipe doen alleen de drie besten aan het individuele toernooi mee. Ik ben num mer vier en er gaat nog een vijfde man als reserve mee. Ik ken mijn plaats, ben een jochie van twintig. Een Olympisch individueel toernooi is voor mij mis schien nog wat te hoog gegrepen. Voor onze ploeg staan maximaal drie wed strijddagen gepland, kan ik daarnaast dus veel gaan bekijken. Hongarije, Rus land, West-Duitsland, Italië en Frank rijk zijn de favorieten voor de medailles. Zij behoren tot de wereldtop. Toch zie je in landenwedstrijden verrassende uit slagen. Vaak sneuvelt een individuele wereldkampioen tegen een beduidend zwakkere tegenstander. Als we een paar goede dagen hebben, kunnen we ver ko men. Nee, op een medaille reken ik niet. Ik hoop er alleen op." Schermen is een pure amateursport, toch ben jij dag in dag uit met die sport bezig? Besselink: „Inderdaad, ik train twee a drie uur per dag en financieel levert het weinig op. De bond betaalt uiteraard de kosten als we met het nationale team in het buitenland spelen, maar wil ik zelf naar een toernooi dat niet bij de bond op de agenda staat, dan moet ik de kosten vaak zelf betalen. Ik heb een sponsor voor mijn materiaal en mijn club Scara mouche heeft wat sponsors, maar voor de rest houdt het op. De komende maan den zou ik het liefst voor een trainings stage naar Polen of Hongarije gaan. Daar is gewoon geen geld voor. Als je dan ziet wat voor een mogelijkheden topschermers in West-Duitsland, Italië en Frankrijk hebben. Tja, dan denk je wel eens Hoe ziet jouw voorbereiding op Seoul er de komende maanden uit? Besselink: „In principe blijf ik elke dag trainen. Alleen of samen met Dick van Winden. Het aantal centrale trainingen met de Nederlandse selectie wordt hoogstwaarschijnlijk ook uitgebreid. Op vakantie gaan zit er voor mij dit jaar in ieder geval niet in. Naast de trainingen ga ik wat wedstrijden spelen in Luxem burg en West-Duitsland. Er zijn uitwis selingen gepland, zevenlandentoernooi- en. Mooie gelegenheden om tussendoor de vorm te testen." Vind je dat sport of topsport per defi nitie ook. geld moet opleveren? Besselink: „Tja, kijk, in mijn sport valt gewoon niet veel geld te verdienen. Ja, als je tot de acht sterkste individuele de- genschermers van de wereld behoort, mag je meedoen aan het Masters-toer- nooi. De winnaar van de Masters krijgt 30.000 of 40.000 gulden. Maar dan moet je wel erg goed zijn. Aardige bedragen, maar toch kijk ik vaak met een schuin oogje naar voetballers of tennissers. In die sporten verdienen toppers gigan tisch veel en bijna iedereen is er aan ge wend geraakt. Ach, ik scherm ook niet alleen voor geld. Die sport heeft me nu eenmaal gegrepen, er onstaan banden met de schermwereld. Ik heb er tot nu toe altijd nog een fijn gevoel aan over gehouden. Ik probeer op mijn manier mijn sport te beoefenen. Neem het Nederlands kampioenschap degen dit jaar. Ik speel in feite een thuis wedstrijd in Arnhem, de druk en de spanning is wat groter dan normaal. Inmiddels hoor ik bij de vier beste schermers van Nederland en ik merk gewoon dat tegenstanders dol graag van Paul Besselink willen winnen. Dat is voor mij de kick, ik ben op mijn manier toch maar op een hoog niveau gekomen." Paul Besselink: 'Een elite-sport? Nee, zeker niet. Schermen is een aparte sport, ja, dat wel'. foto de Gelderlander

de Stem | 1988 | | pagina 9