L HTS Filmfestival in Cannes komt op gang minister bukman gelooft in functioneren huidige regering Oppositie boos op Poolse RK Kerk Mitterrand stuurt op verkiezingen aan Bericht aan iedereen met een Plus-of Sterrekening POSTBANK NAVO blij met oplossing INF-problemen BUITENLAND techniek ainde jnde itechniek DE STEM BUITENLAND ZATERDAG 14 ME11988 |CA VAKOPLEIDING ZORGING lid VOV-LIV 4 t/m 56 EEN MAATJE MEERj INEKE. U hebt de kans van slagen merken dat de iven aantrekkelijk laar grootse T U MODE TINEKj^ NIEUWSOVERZICHT Wielen op het water Doden en gewonden na instorten fabriek Vietnam hongert in afwachting rijstoogst Betoging in Jerevan YS-senator: 'Leger inzetten tegen drugs' 'Dollar zal verder dalen' Cocaïnebazen gearresteerd op Sint Maarten Winkels stoppen import uit Zuid-Afrika Taiwan geeft Chinese kapers asiel Zeelieden Dover staken door A6? (binnen een jaar afstu- 1 heeft hij/zij meerjarige kring in de accountancy, kt men te beschikken over Capaciteiten. Leeftijd tot gisteraccountant van het kliber heeft bij Moret rekkelijke carrièreperspec- olooiing en begeleiding Igrijke onderdelen van het nd sociaal beleid, dat jjting komt in uitstekende secundaire arbeidsvoor- ?,ingsmogelijkheden zijn iel op onze vestiging in leresseerden nodigen wij in sollicitatie te richten aan pperg Registeraccountants, K. Beijer, Damplein 33, Iddelburg. Telefoon: 01180- RNATIONAL bER 1-8'88 VOOR time als part-time eri Ir Unde (4 lesuren) mie (2 lesuren) lichten aan de R.-K. M.T. orweg 181 5022 DD Til- -435091 informatie kunt u con- n met de directeur P.W. T21 Jingel 28- Breda 466 Ja.s. starten wij voor ót ge erde voetverzorg(st)ers een vtiecursus na3el- ieken. Onderdelen var de- patiecursus: Nagelbeugeltechniekei Nagelredressietechniei iden van 19.00-22.00 uur. id uit DINSDAG 24 MEI of Jl. rschrljving: ut ESTHÉTICA afdëing Delpratsingel 28, 2 min. van alefoon 076-146466 Van onze correspondent CANNES - Aarzelend brak gisteravond het dichte wolkendek boven de Cote d'Azur open. Daarmee kwam het festi val van Cannes na een mistroostige start einde lijk op gang. Met bakken was het hemelwater op Hemelvaartsdag naar be neden gekomen, waardoor van de glamour geen spat meer overbleef, om van de stariets nog maar te zwij gen. Maar met het stijgen van de barometerstand, begint de atmosfeer in Cannes toch de vertrouwde allure te berei ken. Als vanouds is de Ne derlandse vertegenwoordi ging in Cannes aan de ma gere kant. Enkel Derek de Lint beweegt zich losjes in de meute, maar hij heeft dan ook al de 'American way of life' overgenomen. Hoe pro fessioneel de Amerikaanse filmwereld een dergelijk fes tival benadert, bleek uit de razendsnelle totstandkoming van een uitvoerig interview met Vanity, de voormalige 'hofdame' van Prince. Voor deze gracieuze ver schijning ligt Cannes op de weg naar een succesvolle filmcarrière, na de breuk met 'His Royal Badness'. Uit de kleren gaat ze in ieder geval niet meer, liet de zwarte pan ter ons weten. Zo mogelijk nog doortas tender pakt de Nederlandse ster Marushka Detmers de zaken aan. De enige 'echte Nederlandse ster, ooit afge wezen bij een screentrest voor Kort Amerikaans, is hier volgende week maandag bij haar aankomst dé vedet te. Ze speelt niet alleen de hoofdrol in de verzetsfilm Hannah's War, ze wordt ook de tegenspeelster van Gerard Depardieu in de grote Franse romantische film Deux. Hoewel het er aanvanke lijk naar uitzag dat dit 41e festival weinig grote namen zou lokken, verwacht de or ganisatie nu voor komende week sterren als Robert Red- ford, Clint Eastwood, Chuck Norris, Bob Geldof, Steven Spielberg, Harrison Fofd en Sean Connery. Als klap op de vuurpijl is op het laatste mo ment Nastassia Kinski aan de jury toegevoegd. Een be zetting die hier voor koorts- temperaturen heeft gezorgd, ondanks de paraplu's. 'Suriname vrij zelfstandig' SCHIPHOL (ANP) - Minister Bukman van Ont wikkelingssamenwerking heeft de indruk dat de huidige regering van Suriname 'vrij goed' func tioneert en ook 'vrij zelfstandig kan opereren'. De minister zei dit gisterochtend op Schiphol bij zijn te rugkeer uit Suriname, waar hij drie dagen heeft onder handeld over het weer op gang brengen van de Neder landse ontwikkelingshulp. Dat de opvattingen van Neder- „..1 en Suriname op een flink aantal punten nogal uiteen ble ken te lopen, acht Bukman eigenlijk wel logisch, gezien het feit dat beide landen van 1982 tot nu nauwelijks contact had den. De Nederlandse minister sprak van uiteengegroeide op vattingen. Bukman keert in juli naar Su riname terug. „Ik heb dan in tussen ook wat meer nage dacht", zei hij op Schiphol, „over de Surinaamse wens om nu al voor een bedrag van 500 miljoen Surinaamse guldens (600 miljoen Nederlandse gul dens) ten behoeve van een her stelplan te ontvangen". Bukman ziet overigens niet dat - als er een akkoord over dit bedrag komt - het geld in eens op tafel wordt gelegd. „Daar zullen enkele jaren mee gemoeid zijn", aldus de minis ter. Hij herhaalde op Schiphol zijn wens om de Wereldbank in Suriname te laten meekijken. Suriname weigert dit Bukman beklemtoonde op Schiphol de zaken, waarover hij met de Surinaamse rege ring wel eens is geworden. Zo is het oude ontwikkelingsverdrag met ingang van deze maand weer officieel van kracht ge worden. De jaren 1982-1988 gaan voor Suriname niet verloren. Het verdrag zal ook wat tijdsduur betreft onverkort worden uit gevoerd. Het verdrag heeft een looptijd van 15 jaar en eindigt nu pas in 1996. Het verdrag is zoals bekend goed voor in to taal 1,6 miljard gulden Neder lands hulp. De tekst van het verdrag bleef ongewijzigd. Het enige wat procedureel wel verandert, is het verdwijnen van de geza menlijke commissie (CONS), die de besteding van het Ne derlandse geld in Suriname be geleidde. Daarvoor in de plaats komt tweemaal per jaar over leg op hoog-ambtelijk niveau of, indien nodig, op ministerieel niveau. Bukman verklaarde verder dat de situatie in Suri name nog niet zo erg is als in de allerarmste derde wereld-lan den. De lonen in Suriname zijn nog betrekkelijk hoog. „We moeten met z'n allen wel zien te voorkomen, dat Suriname nog verder afglijdt", waar schuwde de minister. WARSCHAU (AFP) - De machtige Rooms-Katho- lieke Kerk in Polen heeft een zeer belangrijke rol ge speeld bij de vreedzame af loop van de staking op de scheepswerf van Gdansk. Maar het optreden van de kerk heeft in kringen van de oppositie heel wat kritiek uitgelokt, zo valt van welin gelichte bronnen te verne men. „Waarom heeft de kerk ermee ^gestemd het met de autoritei ten op een akkoordje te gooien over de ruggen van de arbei ders heen om uiteindelijk al- een maar verbale beloften te 'rijgen", aldus een vooraan staand figuur binnen de oppo- litie, die anoniem wil blijven. Hij aarzelt niet te spreken van geschipper en meent dat de ar beiders van Gdansk door de kerk misbruikt zijn. Indirect heeft de kerk het spel van de autoriteiten meege speeld. De regering wilde na het gewelddadige optreden van de politie tegen de stakers in de staalfabriek in Nowa Huta tot elke prijs een herhaling daar van in Gdansk vermijden, al dus het lid van de oppositie. De aanwezigheid van Lech Walesa bij de arbeiders die zich op de werf hadden verschanst, zou aan zo'n actie een weerklank hebben gegeven die het regime van generaal Wojciech Jaru- zelski wilde voorkomen. De kerk, blijkbaar erom bekom merd de gemoederen in Polen niet te verhitten, was het daarin met de regering eens. (ADVERTENTIE) jw eens kijken bij Maartensdijk. Dierenriem 7. 1387 Rotterdam. Nw Binnenweg 5. 4365 17782 Utrecht St Jacobsstraat-209, 3417- 8263 Venlo, Komnginnesingel 79. 51899 '63 Zwolle. Korte Smeden 8.218501 Mede door de recente introductie van een nieuw type girospaarrekening (de Leeuwrekening, waarmee op bedragen boven f 10.000,- thans 4,8% rente wordt gegeven), zijn de bestaande procedu res met betrekking tot 2 andere girospaarvormen, namelijk de Plus- en de Sterrekening, enigszins gewijzigd. Vorige week heeft u daar als Plus- of Sterreke ninghouder van ons een brief over ontvangen. Uit de vele telefoontjes die wij sindsdien bin nen hebben gekregen, is gebleken dat de brief niet duidelijk was, waarvoor onze excuses. Vandaar dat wij hebben besloten u opnieuw een brief te sturen, teneinde voornoemde verande- nngen nu wél duidelijk op een rijtje te zetten. Indien u dus van plan was ons over dit onder werp te bellen of te schrijven, verzoeken wij u eerst nog even die brief af te wachten. Het nieuwe kabinet van linkse signatuur met in het midden president Mitterrand. - FOTO AP Van onze correspondent Bob van Huët 'PARIJS - „Een opening naar het poli tieke centrum laat zich niet per de creet regelen. De wensen waren dui delijk, maar de antwoorden van Ray mond Barre, Simone Veil en de UDF hebben niet aan de verwachting be antwoord". Dit heeft de nieuwe Franse premier Michel Rocard gister avond gezegd na afloop van de eerste ministerraad met president Mitter rand in het Elysée. Hoewel dat niet met zoveel woorden werd gezegd liet Rocard toch doorschemeren dat ontbinding van het parlement en nieuwe algemene verkiezingen onvermijdelijk lij ken nu gematigd rechts de 'uitgestoken hand' niet had aanvaard. „De eerste ambtstermijn van president Mitterrand stond in het teken van de economische mo dernisering. Het tweede septennat moet dat van de modernisering van de politiek worden", aldus Rocard, die daar wat drei gend aan toevoegde dat de volgende rege ring 'niet hetzelfde zou zijn'. De voorlopige regeringsploeg van de so ciaal-democraat Rocard werd gisteren aangevuld met 15 staatssecretarissen en telt nu in totaal 41 leden. De centrist Lio nel Stoléru (planning) en de linkse gaullist Thierry de Beaucé (francofonie) waren de opvallendste nieuwe namen. Net als de donderdag benoemde ministers behoren verreweg de meeste staatssecretarissen tot de socialistische partij. Diverse vooraanstaande liberalen (UDF) en gaullisten (RPR) hebben op nieuw hun teleurstelling uitgesproken over het magere partje voor rechts bij de door Mitterrand beloofde 'opening naar het centrum'. Oud-president Giscard die ruim een uur sprak met zijn herkozen op volger Mitterrand toonde zich wat gedul diger en zei het nieuwe kabinet naar zijn daden te zullen beoordelen. Giscard is uitgesproken tegenstander van een eventuele ontbinding van de Ka mer. Het door Jacques Chirac weer in een meerderheidssysteem veranderde kies stelsel zal de liberalen zeker veel zetels kosten. Giscard meent dat daardoor een 'historische kans' tot samenwerking verlo ren gaat. Volgens hem hadden de liberalen wat meer tijd nodig om aan de veranderde politieke situatie te wennen. Binnenska mers blijken UDF en RPR echter hopeloos verdeeld over de vraag of men de nieuwe ploeg nu moet wegstemmen of 'kritisch gedogen'. Pierre Joxe, die zijn oude ministerszetel heeft hervonden op het ministerie van binnenlandse zaken vond dat de liberalen maar bij zichzelf te rade moesten gaan. „President Mitterrand wilde en wil nog steeds een zo breed mogelijke regering. Hij streeft naar een verenigd Frankrijk. Aan zijn oproep is echter geen gehoor geven. We kunnen de centristen niet dwingen aan de regering deel te nemen". Ook Joxe achtte de kans groot dat op korte termijn ontbinding van het parlement zou volgea De verbitterde liberale voorman Francis Léotard begreep dat dat altijd de bedoe ling van de president was geweest. Een 'provocatie' noemde hij de portefeuilles die waren toegewezen aan 'sectaire' socialis ten als André Laignel en Jean Poperen. Uitgerekend de laatste moet de betrekkin gen met het parlement onderhoudea De nieuwe premier zal in principe vol gende week zijn regeringsverklaring af leggen. Verwacht worden een aantal be leidsvoornemens die voorzichtig de wisse ling van de wacht moeten markeren. Het lijkt echter onwaarschijnlijk dat Rocard daarbij het vertrouwen zal krijgen van de Kamer, die in meerderheid rechts is. Ont binding door president Mitterrand en nieuwe algemene verkiezingen zijn dan onvermijdelijk. Als data voor de verkie zingen worden al genoemd 19 en 26 juni. Zoals gezegd zullen die verkiezingen voor het verdeelde rechts grote problemen gaan opleveren. Slechts in 18 kiesdistric ten weten de kandidaten van UDF en RPR zich zeker van herverkiezing. In 146 an dere hebben ze extreem-rechts nodig, dat bij de presidentsverkiezingen bijna 15 pro cent van de stemmen haalde. Volgens Li- bération-hoofdredacteur Serge July heeft de valstrik van Frangois Mitterrand per fect gewerkt. De centrumkiezers hebben de keuze tussen de partij van de president en die van de demagoog Le Pea Na een nieuw electoraal succes van de socialisten kan Mitterrand zijn uitgetelde tegenstan ders dan de voorwaarden voor een rege ringssamenwerking dicteren. BRUSSEL (AP) - De NAVO-landen hebben de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken Shultz gisteren laten weten dat - nu enkele technische pro blemen met het INF-ak- koord zijn opgelost - de Amerikaanse Senaat het verdrag zou moeten kunnen ratificeren nog voor presi dent Reagan en Sovjet-lei der Gorbatsjov elkaar later deze maand in Moskou tref fen. Amerikaanse en andere func tionarissen van de NAVO had den de vrees uitgesproken dat als het INF-akkoord niet werd geratificeerd, dat nadelig zou zijn voor de sfeer op het top- overleg en voor de pogingen om tot een START-akkoord over de halvering van het aantal lange-afstandswapens te ko men. Shultz bracht in Brussel de NAVO op de hoogte van de twee dagen van besprekingen die hij in Genève heeft gevoerd met zijn Sovjet-ambtgenoot Sjevardnadze. De twee minis ters spraken daar over de op- Schultz brengt op het NAVO-hoofdkxvartier in Bnissel de pers op de hoogte over de besprekingen met de Sovjetunie. lossing van enkele problemen die zich voordeden bij de veri ficatie, de controle op de nale ving van het INF-akkoord. En kele uren nadat bekend was gemaakt dat de moeilijkheden uit de weg waren geruimd, deed zich een nieuw probleem voor. Dit keer ging het om dé om vang van de raketcontainers die zonder Amerikaanse con trole uit een raketfabriek in de Sovjetunie zouden mogen wor den gehaald. De afspraak over de containers is bedoeld om te kunnen controleren of niet toch in het geheim onderdelen voor raketten worden gemaakt die op grond van het INF-verdrag worden verboden. Hoewel een Amerikaanse woordvoerder zei dat het bij zonder onwaarschijnlijk is dat er op dat punt schendingen van het verdrag zouden voorko men, deden de Amerikanen pas na een hele nacht onderhande len een concessie aan de Rus sen, die om aanpassing van de afspraak hadden gevraagd. De containers die ongecontroleerd de fabriek uit mogen, zullen 66 centimeter groter mogen zijn dan oorspronkelijk was afge sproken. Dat is overigens min der dan de Russische onder handelaars hadden gevraagd. Shultz zei in Brussel bijzon der ingenomen te zijn met de resultaten, maar of hij ver wacht dat de Senaat het ver drag nu zal ratificeren, wilde hij niet zeggen. „De bondgeno ten zijn unaniem van mening dat ratificatie voorafgaand aan de top zeer wenselijk is", aldus Shultz. De Senaat heeft het de bat over het verdrag maandag opgeschort vanwege de techni sche problemen die aan de dag waren getreden. „Alle kwesties die te berde zijn gebracht, zijn opgelost", zei Shultz op een persconferentie voor hij naar Washington terugkeerde. Een groepje studenten heeft in een nagebouwde amfibie-auto dolle pret op het Stockholmse water. De autovaarders deden mee aan een soort carnaval voor studenten bij de Zweedse hoofdstad, foto ap MEXICO STAD (UPI) - Een meubelfabriek van vijf etages is donderdag in de stad Aquascalientes in het midden van Mexico tijdens onweer ingestort. Daarbij vielen tot nog toe minstens achttien doden en 96 gewonden, aldus functionarissen van het Rode Kruis. Reddingsploegen met politiehonden zijn op zoek naar overlevenden. Tientallen werknemers van de fabriek zijn onder het puin vast komen te zitten. „Het was net een aardbe ving", zei een ooggetuige. Het onweerde hevig tijdens het onge luk. Functionarissen zeiden evenwel dat de oorzaak van de in storting nog niet bekend is. Er liggen nog een veertigtal men sen onder het puin. Voor hun leven wordt gevreesd. BANGKOK (RTR) - Radio Hanoi brengt sinds kort dagelijks berichten over voedselschaarste. De afgelopen maanden heb ben de rijstvelden, met name in het noorden van het land, te weinig zon, te weinig regen en te veel bladluizen gehad. Ver zoeken in april om buitenlandse hulp in de vorm van 400.000 ton kunstmest en 3.200 ton insecticide om de aanplant van vorig jaar te redden zijn amper gehonoreerd. Westerse regeringen weigeren hulp te geven zolang Vietnam Kampuchea bezet houdt. Moskou (AFP) - In de Armeense hoofdstad Jerevan is donder dagavond door ruim 40.000 mensen betoogd uit protest tegen de gevangenhouding sinds 24 maart van een Armeense militant, Parour Airikian, en de situatie in het overwegend Armeense gebied Nagorny Karabach in Azerbaidjan. Dit is vrijdag vernomen uit bronnen van dissidenten in Jere van. De avond tevoren werd ook betoogd in Stepanakert, de hoofdstad van Nagorny Karabach, ook in verband met de door van een jonge Armeniër die op 11 mei werd doodgeslagen door Azerbaidjan. WASHINGTON (UPI) - De voorzitter van de senaatscommissie voor de strijdkrachten, Sam Nunn, wil een grotere rol van het Pentagon (ministerie van defensie) bij de bestrijding van drugssmokkel. Dit zei hij vrijdag bij de behandeling van de de fensiebegroting voor 1989. Nunn, één van de voormannen van de Democraten, stelde voor de luchtmacht en marine in te zetten voor een betere controle van het luchtruim en de zee en om de militaire inlichtingen dienst informatie te laten geven aan civiele instanties. Ook zouden militairen de bevoegdheid moeten krijgen drugssmok kelaars te arresteren. Het Pentagon is daar echter tegen van wege de wet die militaire bemoeienis in civiele aangelegenhe den verbiedt. HOT SPRINGS (RTR) - Het Amerikaanse handelstekort zal dit jaar met meer dan twintig miljard dollar verminderen. Dat zal de dollar er echter niet van kunnen weerhouden nog verder te dalen. Dit staat in een rapport van de Business Council, een raad van honderd Amerikaanse topondernemers. De directeu ren van de honderd ondernemingen verwachten dat het Ame rikaanse handelstekort in 1988 lager uitkomt dan 150 miljard dollar tegenover 171 miljard dollar in 1987. Tegelijk voorzien zij een daling van de dollarkoers ten opzichte van de Japanse munteenheid. De dollarkoers zal dalen van 125 yen momenteel tot 119 yen eind 1988 en 115 yen aan het eind van 1989. PHILIPSBURG (ANP) - De politie op het Nederlandse deel van Sint Maarten heeft drie Fransen gearresteerd, die worden gezien als belangrijke bazen in de cocaïnehandel in dit gebied. De mannen werden aangehouden in een hotel vlak bij het prin- ses-Julianavliegveld met in hun bezit een bedrag van meer dan drie miljoen dollar in contanten. De aanhouding wordt door de politie in verband gebracht met een aantal zaken die zich de afgelopen dagen hebben afgespeeld op Sint Maarten en het Amerikaanse eiland Puerto Rico. In de nacht van zondag op maandag maakten twee Colombianen een noodlanding met een privé-vliegtuigje op het toen reeds gesloten vliegveld van Sint Maarten. De Colombianen, momenteel in handen van de politie, beweren dat zij zonder brandstof kwamen te zitten doordat zij uit koers waren geraakt. BONN - Warenhuisketens in de Bondsrepubliek Duitsland verkopen geen groenten en fruit meer uit Zuidafrika. De direc tie van Kaufhof, op één na het grootste warenhuisbedrijf in de Bondsrepubliek, nam het besluit in het begin van het jaar, vol gens haar woordvoerder Wulf Ridder. Hertie, op twee na grootste supermarktketen, heeft volgens woordvoerder Elmar Kratz de invoer stopgezet omdat de Zuidafrikaanse produkten door een boycot in de winkels blijven liggen. TAIPEI (RTR/AFP) - Taiwan heeft politiek asiel verleend aan de twee Chinezen die donderdag een vliegtuig van de Chinese staatsluchtvaartmaatschappij CAAC kaapten. Dit is gisteren bekendgemaakt door regeringswoordvoerder Chaw Yu-ming. De twee mannen, Chang Ching Kuo (27) en Lung Kuei-yun (26) dwongen donderdag een verkeersvliegtuig uit de Volksrepu bliek China koers te zetten naar Taiwan. In het vliegtuig, een Boeing 737, bevonden zich 107 passagiers en 11 bemanningsle den. Volgens de Taiwanese televisie probeerden Chinese MiGs het CAAC-vliegtuig nog te onderscheppen om te voorkomen dat het naar het door de nationalisten beheerste Taiwan zou vliegen. DEN HAAG/LONDEN (ANP/DPA) - De Britse zeeliedenbond NUS heeft gisteren een einde gemaakt aan alle solidariteitssta- kingen bij Sealink en P O. De bond concentreert zich nu he lemaal op de zeeliedenstaking bij P O in Dover. Inzet van de strijd zijn ook de ontslagen en langere werktijden die de rede rij op het traject Dover-Calais wil doorvoeren. P O weigert nog steeds met de NUS te onderhandelen. Vanaf zaterdag zul len ook de „North Sea Ferries" vanuit Europoort en Zeebrugge naar Huil weer gaan varen en vanaf volgende week dinsdag ook de veerboot op het traject Europoort-Ipswich. De Stoom vaart Maatschappij Zeeland heeft meegedeeld dat de veer dienst op de route Hoek van Holland - Harwich vanaf nu weer normaal zal verlopen.

de Stem | 1988 | | pagina 5