992 oren bartarella barbarella CFO VERDEELD DOOR BELANGEN 'BLOEDGROEPEN' Nederland zoekt strand op Goede fee en boze wolf Snel keuze maken Consultatiebureaus: handenvol geld kwijt aan receptentoeslag 'Thuis gevangen zitten moet mogelijk zijn' BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR CE STEM BINNENLAND ZATERDAG 14 ME11988 Kritiek Denen op Nederlandse drugs-politie DEN HAAG (ANP) - Binnen de CNV-bond voor ambtenaren en trendvolgers CFO is een twee strijd gaande over de opvolging van voorzitter T. de Jong. UNIT-WONING HAP EENS IN EEN HOORNTJE POLS- OF ENKELBAND.IE OM BEWEGINGSVRIJHEID TE BEPERKEN NIEUWSOVERZICHT Kok voorzitter Zuidelijk Afrika Commissie Gevangenisstraf voor Arnemuidense visser Watersporters opnieuw in problemen Meer geld voor derde wereld Milieudefensie eist verbod export afval 'Handen af van Belgisch monument' Gecombineerd rem/gaspedaal I exclusieve damesmode I o.a. CHACOK - MATHILDE - BOGIE T5 heeft daarom m in Brussel een s van de arbeid De voorstellen ongres niet met ngen. Maar dat ■onderlijk want even niet graag ven we daar op elke bestuurs- weer", zegt Ste- daarover. Nog et FNV-initiatief het gebied van vrouwen. Het verlangde recht an elke werkne- vergenomen door Het congres hield ollige uitspraak moet gebeuren op En van verder name van vrou- kbeweging waar- -rzitster van de d (Maria van gloedvol betoog de meeste vak- g niets weten. daarover: „Toen dit congres aan- t ik: wat leuk, er meer vrouwen had verwacht. Tot dat het bijna alle- werksters waren, egatieleden." Bin- 1 blijken of op de ieden wel vooruit- ckt. Of dat de be- pieren tijger, die en EW-voorzitter 1979 aan het EW van kracht is. te krijgen. Maar erwinning van de zal Mitterrand zijn een centrum-links et opgeven, aldus n. Het zal mis- een moeilijker te "ken zijn. erkiezing van Mit- de uitkomst van ke strategie die de 25 jaar geleden al zet om het politieke van Frankrijk te n, aldus de politico- Grjebine. Wilde de macht komen en moest er aller sterke socialistische -en en moest de tra- sterke communisti- 1 worden afgezwakt. moest er een so- ocratische coalitie evormd die samen ialisten zou werken, nu in het verschiet, ebine. Door het cen- g te lokken uit het amp, zou Mitterrand eo-gaullitische RPR "oleren dat hij uit die veel meer te vrezen n. oud-minister van angois Léotard zei kant dat de regering aling is van de rège- n 1986 het veld moest „Wij kunnen weinig ten van deze massale n socialistische troe- zijn dedelfde mensen euw zijn begonnen", tard. (ANP) en dat hij de collegia- ft doorbroken. an in een geïsoleerde an Deetman verkeren rs het kabinet de be- voor volgend jaar stellen. Dan ligt daar jongste rapport van emene Rekenkamer, scherpe kritiek wordt het administratieve iciële beheer van het nent van Onderwijs, inkamer stelt vast dat rmatievoorziening op lartement van Deet slecht is, dat 'in alle iieid de vraag kan gesteld hoe greep kan gehouden op de uitga- zou er als bewinds in 'geprangd gemoed' gen. :t interview, waarvan zij nog maar eens her- geen millimeter af- heeft genomen, waar- e Deetman met voor de blik. 'Ik voorspel je, heid (van het regeer- d en de discussies in jinet, mdb) blijft. Men tegenvallers staan we oor hetzelfde probleem- graag dat het kabinet uitzit. Maar of het ook Ik ben somber gestemd, jft aanmodderen.' vraag lijkt eerder of an de rit uitzit. Zijn 's in het kabinet, de erheid van de Kamer er geen traan om laten hij opstapt of bij een de gelegenheid tot op- n wordt gedwongen, dat niet gebeurt, blijft inmodderen met Deet- T28 tititwiendeiyke bijsluiter Weinig animo voor patiëntvriendelijke bijsluiter toruari verplicht. Maar in jf praktijk blijkt daar nog „.jnig van: de leveranciers tobben hun bijsluiters nog ijig niet allemaal aange- st de apotheker maakt zih'er niet druk over en de p,tiënt evenmin. v,rig jaar zomer besloot gatssecretaris Dees (Volksge- .ndheid) de voor de patiënt lesbare en begrijpelijke bij sluiter verplicht te stellen. Dat besluit trad in februari in wer king. Maar volgens het blad van Nefarma, de Nederlandse Associatie van de Farmaceuti sche Industrie, is er sindsdien nauwelijks iets veranderd. Ook de al tien jaar verplichte gang bare bijsluiter ontbreekt trou wens nog vaak. Bij geneesmiddelen die in kleinverpakking worden afge leverd zit altijd een bijsluiter. Maar de fabrikanten hebben de tekst vaak nog niet aangepast. De meeste willen wachten tot ze door hun oude voorraad drukwerk heen zijn. Bij midde len die in grootverpakkingen worden ingekocht worden nogal eens te weinig bijsluiters meegeleverd of soms maar één. De apothekers verstrekken de bijsluiter (al dan niet patiënt vriendelijk) dan alleen als de patiënt erom vraagt. Ze maken er kopietjes van of ze kopiëren de moeilijke tekst uit een van de naslagwerken over medicij nen. De Consumentenbond en het Landelijk Patiënten/Consu menten Platform melden dat er nauwelijks klachten binnenko men over het helemaal ontbre ken van bijsluiters of van be grijpelijke bijsluiters. Terwijl er zelfs zogenaamde parallel geïmporteerde geneesmiddelen zijn gesignaleerd met teksten in het Grieks of Engels. WVC heeft geen stok achter de deur, want in Dees' besluit zijn geen sancties opgenomen voor wie zich niet aan de nieuwe verplichting houdt. Het is volgens Nefarma zelfs on duidelijk welke instantie toe zicht op de naleving van het besluit moet houden. Dees rekent op de zelfregule rende krachten binnen de far maceutische industrie. Die zou den er voor moeten zorgen dat alle voor de consument essen tiële informatie in de bijsluiter wordt opgenomen zonder dat onnodige onrust (over indica ties en bijwerkineen) wordt veroorzaakt. In de toelichting bij het besluit beloofde Dees dat daarvoor nog een richt snoer op papier zou worden ge zet. Maar volgens Nefarma is dat nu, een half jaar later, nog steeds niet verschenen. Tweestrijd in CNV-bond (OPENHAGEN (AFP) - De )eense narcotica-brigade ïeeft gisteren forse kritiek geleverd op de hulp die het and van Nederland krijgt )ij de drugsbestrijding. In een gesprek met de Deense ndio zei een woordvoerder van de brigade, dat Nederland enorm verdient aan de drugs handel en amper wat doet te- drugssmokkel. De woord voerster, advocaat Wolmer Kissen, zei dat de Deense ban ken vorig jaar vanuit Neder land 270 miljoen kronen aan geld te verwerken kregen. De twee kandidaten zijn vice-voorzitter L. Poell en be stuurslid J. Anneveld, die naast de Jong de belangrijkste CFO-onderhandelaar is in het ambtenarenoverleg met minister Van Dijk. (ADVERTENTIE) inuitst. staat, 6x9 m, alle comfort 3 sik.) v.a. f 12.950.- 01831-3397 Dat staat te lezen in het CFO- magazine. Binnen het hoofdbe stuur van de CFO liggen de meningen sterk verdeeld: 10 stemmen ten gunste van Poell en 9 ten gunste van Anneveld. Op 11 oktober kiest de Alge mene Vergadering de opvolger van De Jong. Deze zal zijn op volger nog tijdens een over gangsperiode van een jaar als voorzitter begeleiden. De afde lingen van de CFO kunnen overigens nog tegenkandidaten stellen. Volgens woordvoerder D. de Geus van de CFO is de dubbele kandidatuur mede een gevolg van de vijf jaar oude fusie van twee protestants-christelijke en een rooms-katholieke bond tot één CNV-ambtenarenbond. DE SURINAAMSE regering rolde begin deze week de rode loper uit voor een welkome goede fee, die met gulle gaven en zakken met gubens de misère en armoede in het Latijnsamerikaanse land zog kunnen verlichten. Aan het einde van de week werd de lopêr weer omgerold met onthutste gedachten a'an en gëbrdken dromen over een goede fee die zich uiteindelijk toch ontpopte als een bote wolf. Zijn zulke gevoelens van Surinamers terecht? Heeft dë Nederlandse minister van Ontwikkelingssamenwerking, Piet Bukman, zich tijdens zijn bezoek aan Suriname gedragen als het koldniale schaap in wolfskleren? Heeft, zoals een commenta tor opwierp, 'landbouwer' Bukman de afgelopen dagen in Suri name 'realistische klompendiplomatie' bedreven? Vooraf dit: Een relatie tussen ex-en blijft ongemakkelijk, zeker een veihouding tussen twee landen, die hun verleden van ex-ko- lononisator en ex-gekolonialiseerde plechtig hebben begraven en tegelijkertijd hebben beloofd een nieuw, veelbelovend begin te maken, De relatie tussen Nederland en Suriname heeft sinds de onafhankelijkheid van het Latijnsamerikaanse land onder span ning gestaan. Onder een ongelukkig gesternte begonnen - de onafhankelijkheid kwam te gehaast tot stand - liepen de zaken in Suriname zowel op politiek als economische terrein spoedig uit de haiid. Het leger, onder leiding van Desi Bouterse, probeerde orde dp zaken te stellen, maar zijn revolutie werd gesmoord in bloed - de decembermoorden, de guerrillaoorlog in Oost-Suri- name-en chaos. Nederland zag de revolutie met lede ogen aan en kok toen het leger de mensenrechten op grove wijze schond weinij anders doen dan de geldkraan voor Suriname dichtdraai en Later werden de diplomatieke betrekkingen verbroken. Sinds kort if Suriname teruggekeerd op de weg van de parlementaire democratie, maar zij is nog uiterst broos. Het leger, dat in de nieuwe Surinaamse constitutie voorlopig een machtsfactor blijft, heeft zichzelf de rol van waakhond van de nieuwe democratie toegfeigend en kijkt met argusogen naar de daden van de nieuwe democraten. Mnister Van den Broek van Buitenlandse Zaken heeft een paar weken geleden bij zijn bezoek aan Suriname de betrekkingen met de Voormalige kolonie proberen te normaliseren. De minister loodde zich bij die gelegenheid optimistisch over een snelle her valing van de ontwikkelingshulp - Suriname heeft nog recht op een paar miljard gulden maar de afwerking van die zaak moest hijuiteraard overlaten aan zijn collega Bukman. EfJ TOEN KWAM Bukman. Niet als de goedmoedige suikeroom, laar als een exponent van het keiharde Nederlandse no-non sense beleid waarin weliswaar begrip mogelijk is voor de speci- Jeke situatie van Suriname, maar waarin de nieuwe zakelijkheid och de boventoon voert. En het moet gezegd: De harde onder handelaar Bukman is consequent geweest. Zijn tot dusver kwalitatief goede beleid wordt gekenmerkt door Wesporen: het is enerzijds gericht op directe bestrijding van de armoede en anderzijds op het verzelfstandigen van ontwikke- mgslanden. Voor de armoedebestrijding heeft Bukman 30 mil joen gulden in Suriname achtergelaten, voor het cruciale verzelt- standigen krijgt Suriname voorlopig geen cent omdat het weinig lugdelijke Plannen heeft die bijdragen tot de verzelfstandiging, up zichzelf zeer consequent en consistent. Maar dan komen wdenkingen. in de eerste plaats is het wat vreemd dat de We reldbank nu eerst een economisch ontwikkelingsplan moet ma- Ken alvorens Nederland geld geeft voor een Surinaams herstel- Pen. Nederland kent Suriname al honderden jaren tot in alle uit keken en ministeriële bureaus in Den Haag puilen uit van de ontwikkelingsplannen voor d» ex-kolonie. Dus waarom nu pas de wereldbank Ingeschat-' net meest voor de hand liggende ant woord zou kun-'üjn dat Nederland de eigen verantwoordelijk- rddba°0r ",ünnarne verdra9 geregeld) afschuift naar de We- Jn de tweede plaats: het is zeer wel te verdedigen dat Bukman g-®n Seld in een bodemloze put wil stoppen - zoals eerder is ge- có t I ^aar °Pnieuw: er zUn toch maatregelen denkbaar om ntrole op zinnige en onzinnige bestedingen uit te oefenen? "i de derde plaats: de democratie van Suriname is zo kwets- en labiel dat de nu al verdeelde regering met spoed enkele D^cessen nodig heeft om te overleven. Nederland kan aan dat cbj ^dragen door de geldkraan open te draaien, want het 9ende gegrom van de militairen is tot in ons land hoorbaar, (jls bet een of het ander: óf Nederland helpt de Surinaamse hettef31'6en da' kost alleen maar de toegezegde centen - óf van d n hard en zakelijk en riskeert daarmee de terugkeer of ds h n°9 aan keer kan Nederland de goede fee spelen P.oze wolf zijn. Veel tijd om de keuze te maken is er waar- «ninlijk niet. Poell (51) is rooms-katholiek en Anneveld (44) gereformeerd. „Nu we voor de opvolging van De Jong staan speelt dat blijk baar toch rol. De CFO-achter- ban bestaat voor eenderde uit rooms-katohlieke en twee derde uit protestants-christe lijke leden. Vijf jaar CFO is blijkbaar nog tekort om tot een homogene structuur te komen", aldus De Geus. Hoewel beide kandidaten op hun eigen terrein door De Geus als zeer bekwaam worden om schreven, valt uit de procedu res die vooraf zijn gegaan aan de kandidaatstelling af te lei den dat Poell een voorkeur ge niet van het apparaat van de CFO. Uit een stemming onder de collega-bestuurders (40) bleek een meederheid zich ach ter Poell te scharen, al is de omvang van die meerderheid geheim. Deze stemming moet worden beschouwd als een on gevraagd advies aan het hoofd bestuur, die dat ook heeft mee gewogen. Een poging van het hoofdbe stuur om beide kandidaten (zonder enige druk) nog eens om de tafel te krijgen leverde niets op, waarna volgens De Geus de enig juiste weg is be wandeld door beide kandidaten naar voren te schuiven. Daar bij kan Poell ook op een meer derheid van de ondernemings raad van de CFO rekenen, die een voorlopig advies heeft uit gebracht. (ADVERTENTIE) Ook ijssalons zeggen: uit goed voor u. Ze horen bij de 37.000 horeca-bedrijven die u graag verwelkomen. Stap er eens binnen en trakteer u zelf of een ander. Veel Nederlanders waren gisteren vrij en zochten met het mooie weer het strand op. Zandvoort was een van de badplaatsen waar een zonnig voorproefje werd ge nomen op een zomers week end. - FOTO'S ANP UTRECHT (ANP) - Het nieuwe vergoedingensys teem voor apothekers dat op 1 januari is ingevoerd kost de consultatiebureaus voor alchohol en drugs (CAD's) ongeveer een miljoen gul denper jaar extra. Dat komt doordat zij ook de toeslag van 11,40 gulden per re cept aan de apothekers moeten betalen, terwijl ze voor het ver vangingsmiddel methadon re cepten uitschrijven voor maar één dag of hooguit een week. Dit om te voorkomen dat de verslaafden teveel methadon tegelijk gebruiken of het mid del doorverkopen. Stafmedewerker A. Ouwe hand van de Nederlandse Ver eniging van CAD's (NVC) zegt in het blad van de Associatie van de Farmaceutische Indu strie, Nefarma, dat de proble men zich vooral voordoen bij de CAD's in kleinere plaatsen. De kosten lopen daar per jaar met vele duizenden guldens op. In de grote steden wordt de methadon vaak via klinieken en contacten met ziekenhuizen verstrekt. De NVC heeft de alarmklok geluid bij het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, maar dat heeft geen geld voor het opvangen van de meerkosten. Prijsafspraken met de apothekers lijken niet mogelijk. De apothekersorga nisatie KNMP heeft volgens Ouwehand de apothekers ge adviseerd, het nieuwe tarief systeem ook bij de aflevering van methadon toe te passen en de toeslag van 11,40 gulden voor elk recept in rekening te brengen. Als er niets verandert zullen veel consultatiebureaus geen medicijnen meer kunnen voor schrijven, zegt Ouwehand. De CAD's zullen de verslaafden dan naar de huisarts moeten verwijzen. DEN HAAG (ANP) - Ne derland moet een princi piële discussie - eventueel ook met een experiment - over elektronisch huisarrest in plaats van gevangenis straf niet uit de weg gaan. Dat kan een overhaaste in voering met negatieve ge volgen voorkomen en de po sitieve kanten ervan een kans geven. Drs. P.H. van der Laan, onder zoeker bij het WODC, het We tenschappelijk Onderzoek en Documentatie Centrum van het ministerie van Justitie wijst de mogelijkheid van elek tronisch huisarrest niet bij voorbaat af. In het jongste nummer van het tijdschrift Justitiële Verkenningen van het WODC waarschuwt hij er voor de mogelijkheden van elektronisch huisarrest niet te laten ondersneeuwen door een emotionele afwijzing. Elektronisch huisarrest is een in de Verenigde Staten al vaker toegepaste vorm van be perking van de bewegingsvrij heid van mensen die met het strafrecht in aanraking komen. Speciale pols- of enkelbandjes met ingebouwde elektronische apparatuur geven een contro lemogelijkheid op het gaan en staan van iemand. Die hoeft dan niet te worden ingesloten en legt ook geen beslag op cel capaciteit. Tekort aan cellen gaf ook in Nederland onlangs de aanzet tot de discussie hier over. Een commissie buigt zich inmiddels over de mogelijkhe den. Van der Laan wijst erop dat het elektronische huisarrest nog te jong is om al veel te we ten over de resultaten. Boven dien is de Amerikaanse situatie nauwelijks vergelijkbaar met de onze. De onderzoeker somt voors en tegens op en conclu deert dat in ieder geval voorko men moet worden dat de dis cussie de verdere ontwikkeling van alternatieven voor gevan genisstraf zoals dienstverle ning in de weg staat. Het gehele nummer van Jus titiële Verkenningen is gewijd aan die alternatieven voor vrij heidsstraffen. Verschillende schrijvers gaan in op thema's als de functie van de reclasse ring, experimenten, onderzoek naar de schadevergoedings- straf en de mogelijkheid de ci viele rechter als alternatief voor het strafrecht te gebrui ken. In dat verband wordt het kort geding in zaken rond dis criminatieverboden en straat- en contactverboden als (collec tief) actiemiddel en middel tot sociale verandering opgevoerd. Van der Laan zegt dat er nimmer zo'n brede ondersteu ning uit maatschappij en poli tiek voor de alternatieve straf ter vervanging van de korte vrijheidsstraf was. Het heeft de aandacht van strafrechther vormers tot bezuinigers. Celte korten en krappe budgetten hebben gezorgd voor een ver hoogde activiteit, zeker bij de overheid, in het zoeken naar alternatieven voor de vrij heidsstraf. Sterk uiteenlopende stromingen vinden elkaar van uit verschillende motieven in het streven naar een en het zelfde doel: het terugdringen van de vrijheidsstraf. Van der Laan geeft een over zicht van recente en eventueel toekomstige alternatieven zo als de dienstverlening die in ons land steeds meer ingang vindt en binnenkort als hoofd straf in de wet zal zijn terug te vinden. Hij vraagt zich daarbij af in hoeverre er daadwerke lijk sprake is of zal zijn van vervanging van detentie. Al ternatieven van het begin van deze eeuw als de geldboete en voorwaardelijke vrijheidsstraf kunnen volgens de onderzoeker niet langer alternatieven wor den genoemd. Het zijn vol waardige straffen op zich ge worden. Met de dienstverlening zou het ook zo kunnen gaan: „De dienstverlening is dan niet lan ger meer een alternatief voor, maar een sanctie naast de an dere sancties uit ons sanctie pakket". Volgens Van der Laan blijkt uit resultaten hier en in andere landen dat de dienst verlening er niet in is geslaagd de korte vrijheidsstraf werke lijk terug te dringen. Nergens is het aantal vrijheidsstraffen teruggelopen. Integendeel: het aantal is vaak nog toegenomen evenals dat van de voorwaar delijke vrijheidsstraffen. Van der Laan denkt dat dienstverlening eerder aanzui gend werkt: dat er op alle fron ten meer mensen in justitiële circuits of (hulpverlenings) kringen daaromheen belanden waar vroeger zou zijn volstaan met een standje, een lichtere sanctie of niet-vervolging. Hij verwacht overigens niet dat de dienstverlening geheel uit het beeld zal verdwijnen, al wordt de vrijheidsstraf er niet door teruggedrongen. Het sluit, zegt hijgoed aan bij de recente opwaardering van de aandacht voor slachtoffers. DEN HAAG (ANP) - PvdA-fractievoorzitter Wim Kok is ver kozen tot voorzitter van de Zuidelijk Afrika Commissie van het bureau van de Socialistische Internationale. Dat gebeurde op de vergadering op 11 en 12 mei in Madrid. Wim Kok volgt in deze functie Joop den Uyl op die vanaf 1983 voorzitter van de Commissie is geweest. Dit heeft een woordvoerder van de PvdA vrijdag meegedeeld. De zuidelijk Afrika Commissie van de Socialistische Internationale houdt zich bezig met de ont wikkelingen in Zuidafrika en de Frontlijnstaten in zuidelijk Afrika. Op voorstel van de commissie heeft het bureau van de Socialistische Internationale zich op de vergadering uitgespro ken voor een hernieuwde impuls in het opvoeren van de druk vanuit de internationale gemeenschap op Zuidafrika. MIDDELBURG (ANP) - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 45-jarige schipper/eigenaar van de viskotter ARM- 20 HM uit Arnemuiden veroordeeld tot acht weken gevange nisstraf waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Twee weken geleden eiste de officier van justitie nog vijf maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk. Op 26 februari van dit jaar sloeg M. een controleur van de Al gemene Inspectiedienst van het ministerie van landbouw bij de Vlissingse vismijn van de kade, nadat hem was gesommeerd tien kisten illegaal aangevoerde vis aan wal te zetten. Na deze gebeurtenis, waarbij de controleur tussen kade en schip terecht kwam en M. werd aangehouden door de politie, brak er op de vismijn van Vlissingen een massale vechtpartij uit tussen AID en politie enerzijds en de vissers met helpers aan de andere kant. IJMUIDEN (ANP) - De harde oostenwind heeft gisteren op nieuw tientallen* watersporters in problemen gebracht. Het zwaartepunt van de hulpverlening lag ook gisteren voor de Friese IJsselmeerkust, waar ongeveer twintig surfers in de richting van Noord-Holland werden geblazen. Ook in het zui delijk deel van het IJsselmeer moesten reddingboten enkele surfers in veiligheid brengen. Eén surfer heeft vrijdag in een riskante positie verkeerd toen hij op de Noordzee voor de Maasvlakte in moeilijkheden raakte. De man maakte deel uit van een groepje van drie plankzeilers dat door de harde wind in moeilijkheden kwam. Eén van hen wist op eigen kracht de kust te bereiken, een tweede werd in de loop van de middag door een reddingboot gevonden. De derde werd pas gevonden aan het begin van de avond na een zoekactie door vijf schepen. De reddingboot Koningin Juliana uit Hoek van Holland ont dekte de man op ruim elf kilometer uit de kust, waar hij zit tend op zijn plank op redding wachtte. DEN HAAG (ANP) - De vier organisaties die deelnemen aan het medefinancieringsprogramma van ontwikkelingssamen werking, hebben gevraagd de uitgaven voor dit programma de komende jaren te verhogen van 6 procent van de begroting (275 miljoen gulden in 1987) tot 10 procent. Het verzoek is vervat in een gezamenlijke nota Armoedebestrijding, een blijvende noodzaak die Cebemo (roomskatholiek), Hivos (humanistisch), ICCO (interkerkelijk protestants) en Novib (algemeen) 17 mei met minister Bukman voor ontwikkelingssamenwerking zqjf len bespreken. De medefinancieringsorganisaties (MFO's) mé nen dat dit geld nodig is om hun partners in ontwikkelingsland den beter in staat te stellen de armoede te bestrijden. Het aan tal van deze partners - wijkcomite's, coöperaties en vakbonden en dergelijke - is de laatste jaren sterk gegroeid. Ook hun acti viteit, die er op is gericht de armen in sociaal en economische opzicht meer zelfstandig te maken, is toegenomen. AMSTERDAM (ANP) - De Vereniging Milieudefensie heeft een verbod geëist op de export van chemisch afval. Zij doet dat in een brief aan minister Nijpels van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieubeheer naar aanleiding van de door de Europese milieuorganisatie EEE aan het licht gebrachte plannen voor de export van miljoenen tonnen chemisch afval naar de Afrikaanse staat Guinee-Bissau. Het gaat volgens Mi lieudefensie om 15 miljoen ton in vijf jaar, waarvoor Guinee- Bissau 600 miljoen dollar ontvangt. De manier waarop het af val wordt gestort brengt volgens de milieuvereniging grote be dreigingen voor het milieu met zich mee. Aangezien Nederland één van de grootste exporteurs van chemisch afval in Europa is, vreest de vereniging dat Nederlandse bedrijven ook een deel van het afval aan Guinee-Bissau gaan leveren. Milieudefensie vraagt de minister dergelijke exporten te verbieden en zich ook in Europees verband hard te maken voor een verbod. Het be leid dient er op gericht te zijn om chemisch afval te voorkomen en zo dat niet mogelijk is het in eigen land op een milieuhygië nisch verantwoorde wijze te verwerken, aldus Milieudefensie. DEN HAAG (ANP) - België moet het niet in zijn hoofd halen de door architect Henry van de Velde ontworpen Technische School aan de Diesestraat in Leuven met de grond gelijk te ma ken. Slopen van het nog in redelijke staat verkerende pand is geen manier van doen, gelet op de architectonische en histori sche waarde ervan. De Eerste Kamerleden Tummers (PvdA) en Van der Werff (WD) schijven dit in vragen aan minister Brinkman. Brinkman moet zich volgens de senatoren als de wiedeweerga met zijn Belgische ambtgenoten verstaan dat Ne derland Van der Veldes geesteskind beschouwt als jong monu ment dat bescherming verdient krachtens de Conventie van Granada. Tummers en Van der Werff noemen Van der Velde een pionier van de moderne bouwkunst, die in zijn werk art nouveau met Bauhaus en het functionalisme heeft weten te verbinden. De Amstelvener T. van der Vliet in zijn auto die voorzien is van een ge combineerd gas- en rempedaal (foto onder). De constructie wordt volgende week onder zocht door de Rijks dienst voor het Wegver keer (RDW). Met het pe daal kan gas worden ge geven en worden ge remd. De bovenzijde in drukken betekent acce lereren, de onderzijde indrukken is remmen. Met deze constructie remt een bestuurder sneller dan met een apart rem- en gaspe daal. FOTO ANP (ADVERTENTIE) Alle dagen geopend van 10.00 tot 17.00 u. Ook op zondag. D. Geraertsstraat 4, 5111 CH Baarle-Nassau.

de Stem | 1988 | | pagina 3