DE STEM BINNENSCHIPPER: WACHTEN EN NOG EENS WACHTEN je dames jonge >ames ,E hereni 11S1/Z1S1 e wilde vaart maakte zijn naam de afgelopen weken waar. Keiharde acties tegen het vee voederbedrijf Granaria, zelfs nadat de rechter had gesproken. Wat is er aan de hand met die rustige bin nenschipper, de vrije jongen, die welbewust kiest voor een leven op het water? Wie zijn die relschoppers, de dwarsliggers die in ons democratisch Nederland zich niet aan uitspraken van de rechtelijke macht houden? Het profiel van een schippersgezin op het motorschip de Orca, eigendom van een van de actieleiders van de Onafhankelijke Nederlandse Schippersbond de ONS. ting Kermisschietingl Radarscherm Lege B.V. legkippen en mesthanen Kermiskaarting J omatisering is plaats carrieremakers atie-programmeur ent micro-computer OMSTBON Uitbarsting Probleem Voorbeeld Orgineel Kruimels Discipline Morse Praktijk Gezellig D 2710 Door Eugene Leenden Sambeek aan de Maas. Vrijdagmorgen vijf uur. Het wordt net licht, maar een dikke mistbank boven de rivier ontneemt elk zicht. Binnenschipper Peter Huizinga wrijft de slaap uit zijn ogen, rolt voor zichtig zijn bed uit, schakelt in de kom buis het koffie-apparaat aan en klimt via een steile trap naar de glazen stuurhut. Hij controleert de meters en daalt af in het motorruim om de machines te star ten. Zijn vrouw Janie draait zich nog eens om in bed en Peter junior, driejaar, die pal naast de twee motoren van 250 pk ligt, slaapt als een roos verder. Kabels los en varen maar. Kwart over vijf een flinke mok sterke koffie, een zwaar sjekkie. Turend op het radar scherm stuurt de blonde 30-jarige stuur- 6 mei luist, gratis. den te 14.30 Kle. I 15/5 in hof te anvang tis. ei ig Café Co en de. man/kaptein/eigenaar van de Orca zijn schip de Maas op richting Limburg. zondag 15 mei bij W. Blommaert, Hulst. Bij 30 schutters 1200,| gratis. Begin 14.30 uur. ter overname gevraagd Brieven o. nr.934340 v.d.b' Te koop Beun, Biervliet 01151-! Of 01152-1663. maandag 16 mei aanvar 20.00 uur. Inleg 5,-. 1 o 2 prijs. Café-Rest. Smickel" Hulst. en woonplaats i geknipt uit: nodules 11,12, B1 en T2 dule 11 en Exin module M1 -C, mavo, havo of enkele jaren dan kun je in aanmerking komen én van deze opleidingen, leiding start per 22 augustus 1988 dingen beslaan een theoretische i vijf maanden gevolgd door een ide van eveneens vijf maanden, ngen worden gesubsidieerd door de overheid. graag informatie over deze opleiding neisje (naamj een gefrankeerde enveloppe aan Irgaan Leerlingenwezen Zeeland iwstraat 2 4451 CG Goes ook bellen naar 01100-30548 abants/Zeeuws Instroomprojekt aters Informatiseringsberoepen- Opleidingsplaatsen Breda - Boxmeer - Den Bosch - EindH°v delburg - Roosendaal - Tilburg - Uden Twee uur lang is er geen tijd voor een ge sprek. Met in de ene hand de hoorn van ae marifoon, de andere hand de stuurk- nuppel van het schip en zijn neus op het radarscherm tuft Huizinga met een gan getje van twaalf kilometer per uur rich ting Limburg. Wanneer tegen zeven uur de opko mende zon sterk genoeg is om de mist bank in een paar flarden uiteen te scheu ren, wordt de radar uitgeschakeld en ontspant het gezicht. Kleine Peter komt zijn vader een kusje geven, de dikke trui maakt plaats voor een t-shirt en Janie belegt een paar bruine boterhammen met worst en kaas. Peter kijkt tevreden, geeft de stuurk- nuppel over aan zijn vrouw en gaat even in de stuurhut op de bank liggen. „Kijk, dit is het leven wat ik wil. Gewoon va ren, vrachten wegbrengen en eigen baas zijn. Met mijn eigen gezin op mijn eigen schip." „Zeven maanden lang zijn we al actie aan het voeren. De laatste weken kwam 11 het tot een uitbarsting. Ik heb met Neelie Smit-Kroes rond de tafel gezeten, maar ook in de voortste linies meegevochten tegen ME-ers." „De wal denkt dat we een stelletje op- II roerkraaiers zijn die een besluit van de rechter aan hun laars lappen. Jammer dat er zo snel geoordeeld wordt zonder dat men alle feiten kent. Wie zich in ons probleem verdiept, kan alleen maar tot de conclusie komen dat we met de rug tegen de muur staan." Dat het rommelt op het water is iedereen m Nederland duidelijk, maar wat is er nu precies aan de hand? Het probleem op zich is kinderlijk eenvoudig. Er zijn teveel binnenschepen in Nederland. De oplossing is sanering: oude schepen naar de sloop en niet meer laten vervangen door nieuwe. Zo komt er weer een beetje evenwicht in vraag en aanbod. Maar de praktijk is natuurlijk niet zo makkelijk. Wie moet al dat geld voor de sanering betalen? En misschien nog be- 'angrijker: hoe moet het met die schip pers voor wie het water hun leven is? Pe ter Huizinga zegt: voor geen miljoen een baan aan de vaste wal. Overcapaciteit betekent bijna automa- "soh een moordende concurrentie. Va ren onder de kostprijs, slecht onderhou- n schepen en veel te veel uren maken voor een hongerloontje. Dit is geen leven voor de schippersgezinnen, maar ook de uwa's die hun goederen moeten vervoe ren over het water zijn er op de lange duur niet mee gebaat. 'F 'n de crisisjaren kwam daarom de evenredige Vrachtverdeling' van de grond. Een opdrachtgever (verlader) zoekt niet zélf een schip uit om zijn vracht te laten vervoeren, maar meldt zich op een van de veertien schippers- beurzen in Nederland. Die geeft de vracht aan de schipper die het langste ligt te wachten entegen een vastge stelde prijs. Zo wordt de armoede ten minste rechtvaardig verdeeld. Als voorbeeld schipper Huizinga. Hui zinga ligt met zijn motorschip in de ha ven van Rotterdam. Dagelijks stapt hij naar de beurs om te horen of er iets van zijn gading is. Woensdagmorgen meldt de Limburgse kolenhandelaar Van Ingen via zijn bevrachtingskantoor op de beurs dat 2.000 ton kolen die in een zeeschip op de Maasvlakte liggen, zo snel moge lijk naar zijn opslagterrein in het Lim burgse Born moeten. Bevrachtingskan toor Tromp verzorgt via de Rijksver keersinspectie alle benodigde papieren en op ae beurs wordt de lading kolen aangeboden. Tien schippers willen de kolen vervoe ren, maar Huizinga ligt het langst te wachten in de haven. Hij krijgt de lading samen met een collega. Woensdagnacht worden de ruimen van de Orca volge- gooid met 1300 ton 'zwart goud', de res terende 700 ton gaat naar ae collega van Huizinga die een kleiner schip heeft. Vastgestelde prijs: 9,40 gulden per ton en dat betekent dus een kleine 12.000 gulden. Het is twee lange dagen varen naar Born. Een dag terug en dan maar weer wachten op de volgende vracht. De wachttijden zijn verschillend maar een week is niks. Peter Huizinga: „En nu hoor ik ieder een al denken: twaalf mille in drie da gen, dat is snel verdiend. Dat bestrijd ik niet, maar als ik dan vertel dat ik toch vorig jaar voor de eenmalige uitkering in aanmerking kwam, dan moet men toch begrijpen dat het geen vetpot is. Dat hoeft ook niet. Wanneer Janie, Petertje en ik een redeüjke boterham verdienen is het goed. Voor die zekerheid vecht ik." Het motorschip de Orca is in 1926 ge bouwd. Maar orginele spullen zijn aan boord bijna niet meer te vinden. Het schip heeft verschillende motoren versle ten, de roef is talloze malen verbouwd, de laadruimte is verhoogd om nog meer te kunnen verstouwen, er is een kop- schroef aangebracht en vorig jaar is de stuurhut nog ingrijpend gewijzigd. Het prachtige houten stuurrad heeft plaats gemaakt voor een piepklein plastic stuurknuppeltje. De totale waarde van het schij rond de 600.000 gulden. Dat een flinke hypotheek bij de bank. Aan boord wordt aUeen maar over grote be dragen gesproken. Verzekeringspremie: een kleine 20.000 gulden per jaar, diesel: 120 liter per uur, havenliggeld: honder den guldens per maand, inspectie van de scheepswand en even opnieuw teren: ruim 7.000 gulden. Peter Huizinga: „Wil je dan ook nog afschrijven en sparen voor een nieuw schip dan moet er dagelijks een omzet worden gedraaid van 600 tot 700 gul den." De Evenredige Vrachtverdeling houdt het allemaal net een beetje in de hand. Maar het is kantje boord. Veel verladers spreken van een ouderwets systeem dat in modern Nederland anno 1988 los moet worden gelaten. Het systeem is te star, er kan niet met kwantumkortingen worden gewerkt, de prijzen staan vast. Ze willen dat de vervoersprijzen op de vrije markt tot stand komen. Granaria, een van de grote veevoer- dermaatschappijen in Nederland en voor het vervoer grotendeels afhankelijk van Janle, Peter en Petertje Huizinga op hun schip; „Er moet dagelijks een omzet gedraald worden van 600 tot 700gulden. - FOTO'S ARCHIEF DE STEM 'Varen en eigen baas zijn' „Beter dit dan werken als loonslaaf het water, gooide de knuppel in het hoenderhok: Laat ons maar buiten die beurs omwerken. Geef vergunning voor het vervoer met eigen duwbakken en we kunnen stukken goedkoper werken. Huizinga: „Maar hoe! De grote bulk wil len ze zelf gaan vervoeren en de kruimels zijn voor ons. Zo kan ik ook rijk worden. Voor ons binnenschippers is dat de doodsteek. Misschien zouden we er vrede mee kunnen hebben als ze alles zelf vervoeren, eigen bemanningen aan nemen en goed materieel kopen. Maar ze pikken net het goede marktdeel eruit en laten de rest voor ons liggen." „Nu is het Granaria, morgen is het een ander veevoederbedrijf en dan ko men de kolenhandelaren die voor zich zelf beginnen. De binnenvaart wordt uit gehold. Wij kunnen kiezen tussen de so ciale dienst of een leven als loonslaaf. Nooit zullen wij binnenschippers dat ac cepteren." Granaria is een verloren zaak. Het col lege van beroep voor het bedrijfsleven heeft gesproken. Verbijstering onder de schippers. De strijd kan niet opgegeven worden. Granaria mag dan verloren zijn, maar de schippers zullen alle andere verladers duidelijk maken dat ze het niet in hun hoofd hoeven te halen om het veevoer- derbedrijf te volgen. Een deel van de vijfduizend schippers is bereid om met blote handen de leden van welke Raad van Bestuur dan ook duidelijk te maken dat het systeem van de Evenredige Vrachtverdeling met rust gelaten moet worden. Minister Smit-Kroes roept dat niemand daar bang voor hoeft te zijn. Er komen nieuwe regels die het wel heel moeilijk, zo niet onmogelijk, maken om buiten de beurs om te werken. Maar er zit een flinke adder onder het gras. Wat gebeurt er wanneer een verla der naar de rechter stapt en zegt dat hij ten opzichte van Granaria gediscrimi neerd wordt door al die nieuwe wetten? Neelie Smit-Kroes moest het antwoord schuldig blijven aan Peter Huizinga. De schipper: „En daarom moeten we nu aan iedereen duidelijk maken dat met ons niet valt te sollen." Huizinga moet duidelijk afkicken. Maandenlang uit zijn doen door alle ac ties, is hij er maar even tussenuit gevaren om afstand te nemen, letterlijk en figuur lijk. Niet onverstandig, want in de" roef liggen dikke verslagen en dreigementen van verladers die Huizinga er op wijzen dat hij als bestuurslid van de Onafhan kelijke Nederlandse Schippersbond (ONS) geen actie tegen Granaria mag voeren op straffe van 50.000 gulden per overtreding. Toch kan Peter de zaak niet loslaten. Via de marifoon praat hij urenlang met passerende schippers en de autotelefoon aan boord is voortdurend verbonden met het actiecentrum in Rotterdam. Aan boord van de Orca is discipline het sleutelwoord. Vroeger werd het schip be mand door een kapitein en twee matro zen. Nu varen Peter en Janie. De twee zijn helemaal op elkaar ingesteld. Wan neer Janie het zeventig meter lange schip de nauwe sluis instuurt, staat Peter voorop om het schip vast te leggen aan een bolder. Kleine aanwijzingen, een hand opsteken of met het hoofd schud den zijn voor Janie voldoende om te we ten wat er moet gebeuren. Op de Maas vaar je van sluis naar sluis. Steeds weer het schip vastleggen. Na elke sluis worden de polsdikke kabels steevast opgeborgen in een mand. Nooit blijven ze los aan boord liggen. Peter: „Ik ken genoeg collega's die nog maar één been hebben omdat ze ver strikt kwamen in zo'n scheepskabel." De stuurhut is schoon en overzichte lijk. In de hut en in de roef het woonge deelte) is geen schoen te vinden. Alles gebeurt op de sokken. In de stuurhut geen overbodige zaken. Een kleine wa- teralamanak met belangrijke telefoon nummers, een lijstje waarop de mari foonkanalen van de sluizen staan, de vrachtbrief, twee pakjes sigaretten, een pakje zware shag, een verrekijker en een zonnebril. Je kan er van de vloer eten. Rechts in de stuurhut is een kleine speel hoek voor Petertje. Hij brengt het grootste deel van zijn leven daar in de stuurhut door. Met een Erachtig uitzicht over de rivier. Buiten an hij bijna niet spelen, dat is te gevaar lijk. Omdat Janie regelmatig haar man voor een half uurtje moet aflossen, is het gezin meestal bij elkaar in de stuurhut. Aan de net drie jaar geworden Petertje is dat duidelijk te merken. Hij wijst wat stuurboord en bakboord is, vertelt dat hij op de Orca woont en dat ze met kolen naar Born varen. Zijn ouders zijn trots op de kleine ka pitein en tegeüjk bezorgd. Steeds maar weer opletten dat hij niet overboord valt. En dan is er de toekomst. Over drie jaar moet het jongetje naar school en dat be tekent bijna zeker het internaat, alleen het weekeinde 'thuis'. Het leven van de Huizinga's is één groot morse-alfabet. Een dik streepje betekent een week wachten op lading, een punt is een lading kolen, graan of ijzererts weg brengen. Meestal is het soms maar de laatste tijd steeds vaker Wachten is de enige constante factor. Wachten, wachten en nog eens wachten. Jaarlijks tussen de twintig en dertig ladingen wegbrengen en voor de rest voor anker liggen. Schipper Huizinga: „Het is niet an ders, je raakt er aan gewend. En beter dit dan werk als loonslaaf. Bij het vervoer naar Duitsland moet je bijna bijbetalen en zamnd of grind vervoeren op contract doe ik ook niet. Dag en nacht varen voor een hongerloontje." Voor ruim negentig procent is Hui zinga van de schippersbeurs afhankelijk. Een of twee keer per jaar neemt hij een vervoerscontract voor Duitsland of Bel gië aan. De prijzen liggen dan gunstig terwijl de wachttijden op de beurs opge lopen zijn tot meer dan twee weken. Dat wachten gebeurt veel in Rotter dam, maar ook bij de andere dertien schippersbeurzen in Nederland. Heeft Huizinga in Born gelost dan kan hij bij de schippersbeurzen in de beurt (ook in België) informeren of er wat te vervoeren valt. Moet hij ook daar lang wachten dan vaart hij terug maar Rotterdam, meldt zich onmiddellijk op de beurs en wacht, totdat hij boven aan de lijst staat. De jonge schipper voelt zich vrije onder nemer. Zegt: „Ik kan zelf bepalen of ik een lading neem of niet. Wil ik nu aan leggen dan leg ik aan. Wil ik morgen een dag vrij dan doe ik dat." Later wordt duidelijk dat de praktijk vaak anders is. Lost een zeeschip 100.000 ton kolen in Rotterdam, dan varen de volgende dag acht schepen richting Born. Is Huizinga de tweede die vertrekt, dan zorgt hij dat hij tweede blijft. Halen de andere schepen hem in dan hgt hij da gen in Born te wachten totdat hij gelost kan worden. Alle acht proberen hun pos- titie te houden en zo verandert wachten, varen, wachten varen in stilstaan, hollen, stilstaan, hollen. Dat hollen houdt dan bijna continu varen in. Alleen het feit dat de sluizen dichtgaan voorkomt een activiteit van vier en twintig uur per et maal. Vandaag geen wedstrijd. Er varen maar twee schepen richting Born. De Orca met 1300 ton en een tweede schip met 700 ton. Dat laatste vaart in elk ge val sneller dus racen heeft geen zin. Vrij dagmiddag laat arriveert de Orca in Born, dan moet toch tot maandag ge wacht worden eer er gelost kan worden. Beneden in de roef is het gezellig. Alles is klein, maar comfortabel. Een leren bank stel, een mooie keuken en een prachtige oude jukebox. Een van die kleine dingetjes waardoor je merkt dat we op het water zitten is de televisie. Het apparaat moet elke avond op een nieuwe televisiezender worden gericht. Aan de hand van een videoband van inmiddels een uur worden alle acties van de afgelopen weken voor de zoveelste keer bekeken. Peter met Neelie Smit- Kroes, Peter aan boord van het actie schip, Peter die een chaotische vergade ring leidt. Een pilsje voor het slapen gaan en nog even rustig zitten. Hoe ziet de toekomst er uit voor de Nederlandse binnenschip pers? Huizinga: „Wist ik het maar. Ik voor zie nog heel wat moeilijkheden. Voor mij staat voorop dat het vervoer over water de juiste weg is. Vijftig vrachtwagens met kolen over de weg of één binnen schip. Bij het vervoer van zulke grote hoeveelheden blijven wij nummer één. Iedereen heeft de mond vol over sane ring. Maar wie berekent de overcapaci teit?" „We hebben een paar dagen gestaakt en opeens is er werk genoeg. Binnen vaart is allesbehalve stabiel. Bij een lage waterstand kan ik minder lading meene men en dan zijn er dus veel meer sche pen nodig. Eén ding staat bij de sanering als een paal boven water: Nederlandse maatregelen alléén hebben geen enkele zin." „Terwijl hier de schepen op de schroothoop gaan, worden van buiten landse werven nieuwe schepen besteld. Het is geen rooskleurig toekomstper spectief voor de binnenschippers en ver beteringen zie ik voorlopig niet. Wie neemt het mij dan kwalijk dat ik voor de eerüjke verdeling van de lading in de bres spring? Als we dan toch moeten verzuipen, dan gaan we bever vechtend de diepte in."

de Stem | 1988 | | pagina 25