VOOR NIJVERHEID EN HANDEL IN ZEEUWSE MAATSCHAPPIJ Van Rest krijgt mosselmonumentje ÓPKNAPPEj COC-soos Klets-Klets welkom in jongerencentrum Jamash concordia begrijpt precies wat u bedoel Nog geen uitspraak in valse-dollar affaire voor inwoner Zaamslag POLITIERAPPORT Geen Hulsters geld voor werkgroep Kernenergie DE STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 14 ME11988 T16 Alternatief Zeehonden Achterban WO V-geld Zeepbel Salarisslaaf Ambitie Brandje Botsing Geen voorrang In de sloot OOSTBURG - Het gemeen tebestuur van Oostburg van plan om voor een t°n te vertimmeren in het over dekte zwembad 'De Veer- hoek'. De renovatie van he' complex werd geruime tij door het college uitgesteld PLAATSELIJK NIEUWS Sluiskil 'CONTROVERSIEEL ONDERWERP Zware schade bij aanrijding op Sasdijkweg Terneuzen en Axel startpunten fietsdag CDA Sas spreekt over de VOW HyPOfH£ÉK0gSPM*r MAANP WAT JAARMARKT IN TE gen' Heerlijkheid Verzwolgen Fo or 'Daar heb je Kannekens weer' EEN GEZAPIG clubje eens. Op 'eindej aarsbij eenkom sten' van bedrijven kregen jubilarissen een getuigschrift en een schouderklopje van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel. Trouwe dienst belonen, leek de voor naamse bestaansreden van de club. Maar dat is voorbij. Onder leiding van Ton Kannekens heeft in ieder geval het Departement Zeeland het wat suffige image van zich afgeschud. De WOV, Neeltje Jans, Zeeland-ouderenparadijs, onderwijs in de provincie. Kannekens denkt er het zijne van en zegt het ook. Kannekens, 58, register-accountant, economisch direc teur van de PZEM, geeft, als voorzitter van 'de Maat schappij', de Zeeuwse politici zoveel voorzetjes dat er soms een verzuchting opklinkt uit de burelen der be stuurders: 'Daar heb je Kannekens weer'. Door Jan Jansen 'BORRELPRAATJES, lege hulzen, schoten voor de boeg'. Het zal je maar gezegd worden. Maar het bederft tijdens de so bere lunch in het keurige PZEM-kantoor z'n zin in een bruin broodje netzomin als z'n stemming. Hij neemt welover wogen het risico van iemand die in Zeeland boven het maai veld uitsteekt. „Nou ja, we heb ben in het bestuur ook al ge zegd: nou moet het maar eens even rustig blijven. Je kunt de zaak ook overbelichten." Maar het verwijt dat zijn voorzetjes zelden de spitsen be reiken, legt hij met de vriende lijke vastberadenheid van een oudere onderwijzer naast zich neer. Neem Neeltje Jans. „Dat plan van Van Gasteren is heel mooi, maar financiëel natuur lijk niet haalbaar." Zo vanzelf sprekend is dat, en daarom legde de maatschappij een al ternatief op tafel, met ver- blij fsrecreatie. De enige ma nier om het betaalbaar te ma ken, weet Kannekens. Gejoel van de milieubeweging was zijn deel, maar het deert hem niet. „Het is kiezen. Of Neeltje Jans blijft maagdelijk, zoals het nu is, en dan krijg je er geen markant punt in Euro pa, of je geeft de plannen een goede financiële onderbouwing door verblij fsrecreatie toe te staan. Ik vind het zelf ook jam mer hoor, als dat ten koste zou gaan van natuur en milieu, maar het alternatief is niks, 0,0, en dat is nog slechter." In ieder geval in de ogen van de maat schappij die zegt te streven naar 'bevordering van wel vaart en welzijn' in de provin cie. „We hebben een aanjaag functie op dat gebied. Als ande ren onze ideeën oppikken, trek ken we ons terug. Stel dat die banken die met Neeltje Jans bezig zijn een deel van ons plan overnemen. Nou, dan ben ik blij zat. Dan hebben we weer iets op gang gebracht. Haken de banken af, dan zullen we ons nog duidelijker moeten op stellen, want je moet toch iets maken van Neeltje Jans. Dood zonde om zo'n kans te laten lo pen." Kannekens schermt geregeld met een bestuursfunctie binnen de Dierenbescherming, om aan te geven dat hij best geneigd is de natuur te ontzien. Maar de register-accountant laat zich uiteindelijk altijd weer leiden door de nuchtere cijfers. „We zitten in Nederland met veertien miljoen mensen op een beperkte oppervlakte. Dat moet voor een deel wel ten koste gaan van rust en milieu. De Oosterschelde kan nooit een echt rustgebied worden, dat kun je toch niet helemaal af schermen voor de rest van Ne derland. Nee, ik zie de zeehon den nog niet in groten getale op de banken liggen. Zoiets kan eenvoudig niet." De toon blijft vriendelijk, maar tolereert al weer geen misverstand. Ton Kannekens: 'Een zo westelijk mogelijk gelegen WOV moet er komen'. De Maatschappij voor Nijver heid en Handel. Sinds 1757. Iedereen mag lid worden, per sonen en bedrijven. Dat is wei nig bekend, zodat in Zeeland vooral grotere bedrijven het gezicht van de club bepalen. En de PZEM vaardigde Kanne kens af, die er een beetje van de baas z'n tijd en nog meer vrije tijd in mag stoppen. Geen punt, want het is een hobby. „Ik doe het gewoon graag." Daarom steekt-ie met liefde z'n nek uit voor de maatschap pij. „Wij zeggen alleen: dat en dat zou moeten kunnen, dat is in het belang van Zeeland, maar we doen het niet zelf. We zien wel graag dat Zeeuwse be drijven ingeschakeld worden. Werkgelegenheid is uiteraard een belang waar je op let, maar zelf doen? Nee hoor. Dat willen we niet, en dat kunnen we niet ook, we hebben er geen geld voor." Het nieuwe bestuur schuwt de publiciteit niet. Integendeel. „Het is een voordeel, want dan weten de mensen waar je mee bezig bent." Dat er wel eens een zeepbel tussen de prachtige plannetjes zit, nemen ze voor lief. „Dan blijkt dat, juist door die publiciteit, gauw genoeg. Niet ieder schot kan een enorm succes zijn. Maar als je zoals wijvindt, dat welvaart en wel zijn in Zeeland toe moeten ne- - foto willem mieras men of minstens gelijk blijven, moet je wel eens gokje wagen. Daar zijn wij als maatschapoij ook voor." Dat het wennen is om te opere ren in de schijnwerpers, leerde het bestuur toen ook de maat schappij de onvermijdelijke WOV te berde bracht. Het pro vinciebestuur is slap bezig, liet de club weten in een brochure die je qua formaat en letter type wel aan het schrikken moest brengen. De bestookte bestuurders en organisaties die niet in het stuk waren gekend reageerden furieus. 'Wat denkt die Kannekens wel. Trouwens, waar is eigenlijk z'n achter ban. „Tja, we waren wel verrast door de reacties, hadden meer overleg moeten plegen. Dat was wel gebeurd hoor, maar er waren er vergeten. Nee, daar was onze p-r niet zo sterk. Dat moet je ook leren natuurlijk. Maar vergeet niet dat het alle maal maar bijbaantjes zijn; een professioneel steunpunt zou niet gek zijn, maar we heb ben er het geld niet voor. En wat die zaak zelf betreft: het mag toch geen kleurloos geheel worden. Wij willen positief en ondersteunend werken, geen splijtzwam zijn, maar zaken Van onze correspondent ZAAMSLAG - De recht bank in Haarlem heeft nog geen uitspraak gedaan in de zaak tegen M. van H. uit Zaamslag. Op 28 januari van dit jaar werd hij in het bijzijn van drie anderen in een hotel op Schiphol aan gehouden. Het viertal was in bezit van een miljoen gulden aan valse dollarbil jetten. De officier van justitie had twee weken geleden tegen Van H. vier jaar geëist. De recht bank heeft de zaak tegen hem, en nog twee bij deze affaire be trokken Belgen, voor zeker drie maanden aangehouden om nog getuigen te horen. Een van deze getuigen zou de man zijn die de Belgische rijks wacht inlichtte over de zwen del in valse dollars. Onderzocht zal nu worden hoe de contacten over de transactie in België zijn geweest. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling de valsgeld- transactie in België te doen plaatsvinden. Toen dat niet doorging werd uitgeweken naar Nederland. Toen de Ne derlandse justitie daarvan in kennis kwam werden 'under coveragenten' ingezet om te kunnen ingrijpen op het ge paste moment. Hiertegen is door de verdediging van de verdachten fel geprotesteerd. Burgemeester Van Rest temidden van de wethou ders Marquinie en Platschorre en de ondernemers Saey en Wissekerke. - fotowimkooyman Van onze correspondent PHILIPPINE - Burgemeester J. van Rest van Sas van Gent heeft deze week het eerste miniatuur-ex emplaar van het nog te plaatsen mosselmonument in ontvangst genomen. Zij kreeg het kleinood uit han den van de voorzitter dan de Stichting Mosselmonu ment Philippine, H. Saey. Als tegenprestatie zegde Van Rest de volle medewerking van het gemeente bestuur toe bij de plaatsing van het monument. De grond aan de Kasteelstraat in Philippine, waar het mo nument moet worden geplaatst, wordt gratis beschikbaar gesteld. Water en elektra worden op kosten van de ge meente aangelegd en het benzinestation wordt verwijderd. Saey dankte het gemeentebestuur voor die welwillende medewerking, waarna de secretaris van de Stichting, F. Wiskerke, het gezelschap een glaasje mosselwijn aanbood. Er zullen driehonderd miniaturen te koop worden aag- boden via de plaatselijke middenstand. De opbrengst is be doeld om de financiëring van het monument rond te krij gen. De totale kosten daarvan bedragen veertienduizend gulden. Financiële steun is toegezegd door het bedrijfsle ven in Philippine en de kanaalzone en door een mosselbe- drijf in Yerseke. De gietmal voor het monument is gereed en er wordt binnenkort een aanvang genomen met het gietwerk. Het ligt in de bedoeling dat het monument begin juli onthuld zal worden. aanjagen. De WOV is bitter hard nodig en dat hebben we willen benadrukken." En toen kwam hij ineens met het idee dat Zeeland zelf maar de financiering van de WOV zou moeten regelen. Want als we ons volledig afhankelijk maken van Neelie Smit-Kroes en van de huidige kandidaat bouwers, kan het nog wel eens heel lang duren en zit er bo vendien niks anders op dan een brug te bouwen ten oosten van Terneuzen. En dat vindt de maatschappij maar niks. WD- senator David Luteyn werd speciaal uitgenodigd om het op een van de lunch-bij eenkom sten te komen uitleggen. Een zo westelijk mogelijk gelegen tunnel moet er komen, zegt Lu teyn. En zegt Kannekens hem na. Alleen al omdat dat een stuk duurder uitvalt, zou Zeeland zelf geldbronnen moeten op sporen. En weer klonk het ver wijt: 'Daar heb je Kannekens weer. Die heeft makkelijk pra ten...' Hij blijft vriendelijk: „Er zijn vast en zeker genoeg creatieve denkers op de pro vinciale griffie, die een con structie kunnen bedenken. Hoe precies? Nou, wij hebben goede gedachten daarover. Ja, er is zeker een rekenmachientje aan te pas gekomen." Maar het op telsommetje krijgen we niet te zien. „Het is aan de provincie om dat op te pakken. Alweer: wij hebben een aanjaagfunc tie." Nog zoiets: Een Zeeuwse Ont- wikkelings Maatschappij die de krachten van Zeeuwse be drijven kan bundelen. De nota ris heeft de ZOM al ingeschre ven, zonder geld maar met mooie voornemens. Dat kan nog niet worden gezegd van Kannekens's idee om de inter nationaal erkende opleiding voor een Masters Degree naar de provincie te halen. Een zeep bel, zeiden sommigen alweer, want Zeeland heeft nog niet eens een universiteit. „Daarom juist," zegt de voor zitter, die het broodnodig vindt om het intellectuele klimaat in Zeeland op te krikken. „Want er komen zoveel ontwikkelin gen op ons af. We hoeven het niet allemaal te doorgronden, maar we moeten wel weten waar we mee bezig zijn. Dat mag niet voorbehouden zijn aan een exclusief groepje. Daarom vind ik die zomeruni- versiteit ook zo'n goed idee. De honger naar kennis is overal groot, ook bij mensen zonder veel vooropleiding; die willen er meer van weten. Ik vind die spreiding erg belangrijk voor de democratie. Als alleen een kleine bovenlaag het nog maar weet, ben je niet ver af van een dictatuur." Daarom houdt Kannekens ook niet van al te scherpe tegen stellingen, wil hij lijntjes open houden. „In ons geval bijvoor beeld naar de Zeeuwse Milieu Federatie. En laten we wel we zen: zo groot zijn de tegenstel lingen toch niet meer. De direc teur van een bedrijf is ook ge woon een salarisslaaf, die in z'n vrije tijd van natuur, rust en ruimte wil genieten. De echte kapitalisten die zich daar niet om bekommeren, zijn er toch iniet meer. Nou dan." Hij is zelf nogal toevallig in de 'denktank' van de maat schappij terecht gekomen. En houdt het er best uit. 'Sportieve denkprocessen, leuke contac ten', wat wil je nog meer? Maar het gebeurt natuurlijk alle maal in een klein toingetje. „Kijk, wij zijn in de eerste plaats bezig ten behoeve van onze leden, en verder zoek je publiciteit om je ideeën af te stemmen. Dat moet uiteraard. Het heeft geen zin bellen te blazen in een klein circuit. Maar het werk op zich is pri ma. Het scherpt de geest, houdt je fit." „Nee, persoonlijke ambitie speelt geloof ik bij mij niet zo'n rol. Maar je wilt gewoon mee praten. Dat geeft bevrediging en het is ook een verantwoor delijkheid. Je bent lid van de maatschappij, die grote dan, en daar geniet je de voordelen van. Dan moet je ook iets terug doen, als dat zo uitkomt, zoals ik ook vind dat je in een school bestuur moet gaan zitten als het nodig is. Daar kun je je niet aan onttrekken." NIEUW-NAMEN - De garage bij de familie D. aan de Hul- sterlostraat te Nieuw-Namen is gisteren totaal uitgebrand. De muren zijn alleen nog blij ven staan. De oorzaak is tot op heden nog onbekend. De brandweer was vlug ter plaatse. Cadzand verleende voorrang aan D.J.u' Oostburg toen P. vanuit I Ctarnfioelnon OOSTBURG - De Eindhove- naar F. van de M. reed met zijn personenauto tegen een geparkeerd staande auto van L.F. uit Oostburg. Dit ge beurde toen Van de M. uit een oprit de Nieuwstraat inreed. CADZAND - MLAP. uit Sterntjeslaan Boulevard Wieringen opreed. Een aa. rijding was het gevolg en# was materiële schade. OOSTBURG - H.W.Hp uit Terneuzen kwam net a personenauto op de Pfofc1 weg met zijn auto in de sC terecht, nadat hij eerst ov» de kop was geslagen. P. hierbij gewond en dcor arts uit Oostburg verzon Volgens P. moest hij pio^ ling stoppen voor een eend dj met haar jongen de we>ovet. stak. Het ongeval gebeur^', avonds om ongeveei uur. PESTER VANZEELA Reno Van onze verslaggever KAARTING - De kaartclub Nooitgedacht hield een kaar ting. Uitslag: 1. H. Prins, 2. M. Dallinga, 3. M. Neyt. VNKV - De Sluiskilse vrou wenafdeling van vnkv houdt vrijdag 18 mei dejaat. vergadering. De avond uegin' om 19.00 uur met een nis it de RK-kerk. Het vervog vai de avond vindt pla jeugdgebouw De Ark. HULST - Een meerderheid van het Hulster college van B en W wil de Werkgroep Kernenergie geen geld ge ven voor de viering van het tienjarig jubileum volgend jaar. De werkgroep heeft alle Zeeuws-Vlaamse gemeenten om een eenmalige bijdrage van 500 gulden gevraagd in de kos ten voor de organisatie van een manifestatie in Hulst. De ingrediënten van dit eve nement zijn discussie, informa tie, bezinning en feest. Onder andere is voorzien in een mid dagprogramma over de nu cleaire industrie en de rol die gemeenten in dat verband kun nen spelen. Daarvoor worden de gemeenteraden en colleges van alle acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten uitgenodigd. De afwijzing door het Hul ster college is nogal opmerke lijk. Eerder besloot het ge meentebestuur geen geld te ge ven aan een milieu-manifesta tie in Leiden. Dit met het argu ment dat dit gebeuren zich te ver van huis afspeelde. Als zoiets in Hulst zou worden ge houden zou het een andere zaak zijn, zo luidde toen de re denering. Nu er echter een manifesta tie in Hulst in gepland, hebben B en W een ander argurietii gevonden om afwijzend tet». slissen. Met uitzondering v® wethouder P. Weemaes is ha college van mening dat het iij een controversieel onderveij betreft waarover beslissing niet op lokaal niveau worln genomen. Het beleid ten a» zien van kernenergie kan ?r gemeentelijk niveau, zo me;: het college, niet worden bei vloed. Daarom wordt de rai voorgesteld het subsidieve zoek af te wijzen. VOGELWAARDE - Zware schade aan twee personere auto's was gistermorgen hst gevolg van een aanrijdinj op de Sasdijkweg, Daar wilde de automobilis GN. uit Stoppeldijkveer, mende vanuit de richtinj Zaamslag, rechtsaf slaan het Groot Eiland. Bij die noeuvre zag hij een personer auto, bestuurd door J .B. Hulst, die stilstond op de Sa,' dat hij er tegen aanbotste. Van onze correspondent TERNEUZEN - De lande lijke fietsdag van de ANWB wordt zaterdag 28 mei ge houden. Vanuit ruim twee honderd vertrekpunten kan men die dag zo'n 142 fiets routes rijden. In Zeeuwsch- Vlaanderen zijn Axel en Terneuzen opgenomen als startpunt. In Axel is het vertrek aan hotel Het Wapen van van Axel en in Terneuzen bij het ANWB-kan- toor aan de Markt. Men kan vertrekken voor de tocht tus sen 09.00 en 13.00 uur en men kan zelf een tijdsmarge stellen. Wil men echter een herinne ringsvaantje ontvangen dan moet wel wel zorgen voor 17.00 uur terug te zijn. De routes zijn uitgezet door rijwielclubs, VW's en ANWB-medewer- kers en voeren door de mooiste streken van Zeeuwsch Vlaan deren. Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De CDA afdeling Sas van Gent houdt dinsdag 17 mei een algemene ledenvergadering waarop aansluitend staten lid Th. Baert de ruimte krijgt zijn visie op een aan tal actuele zaken te geven. Baert heeft het over de VOW, ruimtelijke ordening en mileu. De bijeenkomst is in de Rose- laer en begint om 19.30 uur met het huishoudelijk gedeelte. De afdeling Sas zal die avond op zoek moeten naar een nieuwe secretaris omdat secretaresse Ingrid De Beleir-Andriessen opstapt. Het openbare gedeelte van de bijeenkomst, met spreker Th. Baert, begint om 20.30 uur. (ADVERTENTIE) Het in 'Brui; Bres DE TRADITIONELE jaarmarkt i ken van het 500-jarig bestaan van kens' vinden er die dag tal van ac riusplaats. VW -woordvoerder G bijzondere evenementen op zijn n| ken. De plaatselijke VW is in sar Handel druk bezig met de voorbev voor een duik in het verleden van Breskens Door Conny van Gremberghe OM TEGENWOORDIG een beeije te kunnen concurre ren met allerhande andere braderiën, zomermarkten, kermissen en semi-com- merciële evenementen moet je als organiserend comité steeds op zoek naar unieke thema's of andere invals hoeken. Zo ook VW-secre- taris G. van Grieken, die enkele weken geleden, op zoek naar een thema voor de jaarmarkt, de historie van Breskens indook. In het boek over de geschiede nis van West-Zeeuwsch- Vlaanderen van dr. M. Gott- dijkweg over hoofd, metgevoi schalk stuitte Van Grieken op |Tl ALS WAT IK PéWlï Inderdaad: metzo'n slimme Concordia hypotheekzijn uw netto maandlasten lager. Bel daarom nu met de Concordia adviseur bij u in de buurt of met de hypo theekafdeling van Concordia in Utrecht 030 - 33050 voor méér informatie over die voordelige hypotheek die precies past bij uw financiële situatie. verzekeringen o ji 1 •TERNEUZEN - De Terneu- zense loco-burgemeester W. van Walraven opende gis teravond in het jongeren centrum Jamash aan de Dijkstraat een nieuw gas- tonderkomen voor het COC. Het jongerencentrum heeft het onderkomen 'Klets- Klets' spontaan aangebo den, omdat de COC-soos het gebouw van de centrale stichting aan de Nieuw straat moest verlaten. Door het woord 'Mensen!' op een roze driehoek te schrijven opende Van Walraven de soos voor homosexuelen. De wet houder ging tijdens de opening in op het woord integratie. „In de wereld hebben minder heidsgroeperingen het nog steeds moeilijk. Daar om zijn er organisaties nodig die vechten tegen mistoestanden en probe ren vooroordelen de wereld uit te helpen". Vervolgens prees hij de Ter- neuzense jongeren. „Met het binnenhalen van de COC-soos heeft het jongerencentrum een voorbeeld gesteld. Allerlei groeperingen kunnen tegelij kertijd gebruik maken van het gebouw. Sterker nog: de jonge ren hebben zelfs de handen uit de mouwen gestoken om de nieuwe soosruimte zo gezellig mogelijk te maken". Ronald Meijer van het COC- bestuur had dan ook voor de vaste medewerkers van Ja mash een roze bloem als blijk van waardering. Het voortbestaan van jonge rencentrum Jamash is nog steeds onzeker. Het gebouw staat op de renovatielij st. De jongeren vroegen de wethouder dan ook alvast na te denken over een nieuw onderkomen. In afwachting daarvan hebben de jongeren de nieuwe soosruimte op de tweede verdieping opge knapt. Alles is geschilderd in de kleuren rood en grijs, terwijl de vloer met spatwerk va? ven is tot een klein kunst»? je. De nieuwe ruimte zal halve voor de wekelijkse sof avonden op de tweede, virf en vijfde vrijdagavond vat? maand, gebruikt worden thema-avonden en vergada? Het COC-bestuur is zeer? vreden met deze oplossing. nald Meijer: „Wij zitten nuf apart maar samen. Punk? new-wavers en homosexuf' Een goede vorm van integtf die de drempelvrees voor veü weg zal nemen. Veel met? kunnen namelijk anoniem W' ven. Als ze hier naar het jol? rencentrum komen hebber f de zekerheid dat ze niet o] len. Je wordt hier gewoon? accepteerd. We hopen dan op een record aantal bezoek? Veel homosexuelen trekker; nog naar de grote steden. E; in Zeeuwsch-Vlaanderen «J ook nog een groot werk? rein". het gegeven dat Philips van Kleef in 1487 van Maximiliaan van Oostenrijk de heerlijke rechten kreeg voor wat tegen woordig Breskens en omme landen is. Een van de rechten omhelsde het houden van een jaarmarkt zodra er een parochiekerk ge sticht zou worden. Van Grie ken: „We gaan er vanuit dat de rechten in 1487 verleend wer den en dat men een jaar later, in 1488 precies 500 jaar geleden, met de markt zijn begonnen." De VW-secretaris geeft toe dat zijn interpretatie van de historische feiten niet geheel zuiver is. Per slot van rekening brak in 1488 in Vlaanderen een burgeroorlog uit, waardoor er van de bouw van een parochie kerk in Breskens, laat staan van de bouw van het dorp, wei nig terecht kwam. „Hoe dan ook, het gaat hier niet om een verzinsel. Exact 500 jaar gele den werden de rechten voor het marktgebeuren in Breskens vastgelegd. Voor ons een reden te meer om dit gegeven niet on gemerkt voorbij te laten gaan," aldus Van Grieken. Philips van Kleefs rechten als bezitter van de heerlijkheid Breskens werden pas in 1509 door de paus bekrachtigd. En kele jaren daarvoor waren monniken al begonnen met het inpolderen van het wijdse schorrenland. In 1510 werden e matste karrevrachten klei aangevoerd door de monniken om de dijken op sterkte te orengen. De inpoldering van de ^^t-Breskenspolder was een In de nieuwe polder werd yr'l snel de eerste kerk ge duwd ter ere van de Heilige /rbara. De bouw werd bekos- oga door de mensen die het op e zee gewonnen gebied in cul- rrvif hadden gebracht. Zij noesten voor de bouw van de hng betelen*60316 grondbelas" in*!qS en ^11 en 1585 ontstond P?lder de eerste nederzet- lriJi ?en. huttendorp in de vm.Je b In het laatste jaar dit dorp onder water, „i„Qal bewoners uit het nabu- ge Groede de dijk door had- hen gestoken. Vijfentwintig jaar later werd i er v sjou spol keer wel pole teist win len wer het met E< woo niet viss vori Bou heb een Bre, aan spet bek gesi Sch sen dor) ple> keli ter. reet batl foor de enk pen hoo ont wei kan kan boo van kwe T vers troe wee tent tenc Am er Bre gen. gisc koo kei; ine D sch; lant daa tot rik fort Wil sau tota zen geit

de Stem | 1988 | | pagina 20