;(ST)ER Stabiel fotheek 10 jaar lang Schokken op. Weerman Willy HULST OYER OOST-ZEEUWS-VLAAMSE KREATIEVE VORMING: Lagere straf voor bedreigen AID 'er I lichting P. HOMMEL B.V. LPT: contactraden van Terneuzen afschaffen Antoinette Arts verlaat Zeeuwsch-Vlaanderen J Eis van vier maanden voor plegen meineed College Oostburg legt advies in zaak-Schout naast zich neer Uw officiële Mercedes Benz dealer ZATERDAG 14 MEI 1988 T27 HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst vinden dat de buurgemeenten moeten meebeta len aan de in Hulst op te richten Kreatieve Vor ming. Tenminste, als er ook uit die gemeenten cursisten aan de activiteiten in Hulst meedoen. Garantie Waardevol Beste editie van Geuzenfeesten 'IN KT,F,INK GEMEENSCHAP NIET AAN DE KANT BLIJVEN STAAN' Jammer Moeilijk Plezier FORSE BOETE VOOR HULSTENAAR den WIJ EEN derde vij van de kandi- SPD of stude- bccountantscon- jewenst. kunt u richten lersoneelszaken, Icönservatorium- ;ringen 35 jaar. Nauwkeurige t om in teamverband mee totaalprojekt. varing strekt tot aanbeve- s kandidaten zijn vrij van bonachtig in de regio Breda. an ETAP B.V., heeft altijd zéér mooie „ster-garants" op Waspik 04168-1236 DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever TERNEUZEN - De contac traden in de buitenkernen van de gemeente Terneuzen kunnen beter worden afge schaft. Ze functioneren nauwelijks, hebben geen bevoegdheden en hebben te weinig invloed op beleids beslissingen van de ge meenteraad over de woon- en leefsituatie in de dorpen. pit schrijft de gemeenteraad fractie Links Perspektief Ter- neuzen (LPT) in een notitie over de kernen Sluiskil, Hoek, Biervliet en Zaamslae. LPT trok in 1986 'het veld' in om een inventarisatie te maken van de voorzieningen die belangrijk zijn voor de leefbaarheid van de buitenkernen. Volgens LPT is het beter de contactraden te vervangen door gekozen dorpsraden of een commissie die benoemd wordt door de gemeenteraad nadat de bevolking van elk dorp kandi daten heeft gesteld. Op die ma nier komt er een betere afspie geling van de bevolking in de dorpsraad en krijgt de bevol king meer invloed op haar eigen woon en leefsituatie. De gemeenteraad zal dan ook eer der bepaalde bevoegdheden naar de dorpsraad delegeren. Een jaar later ging LPT met de bewoners praten om er ach ter hoe ze er zelf over denken. De fractie proefde in alle vier de kernen grote ontevreden heid over het functioneren van de contactraden. In Sluiskil weet de bevolking nagenoeg niets van de taken en de be voegdheden van de raad af. In Biervliet wordt gemopperd dat de invloed van de bevolking te gering is. In Zaamslag verwijt de bevolking de raad een een zijdige belangenbehartiging. Klachten zijn er ook over de gemeentelijke dienstverlening. Met name de kernen die voor de gemeentelijke herindeling nog zelfstandig waren vinden dat ze met 'Terneuzen' aan het roer er sterk op achteruit zijn gegaan. Verder voelen alle kernen aan den lijve dat er steeds min der geld is voor het sociaal cul tureel werk. Illustratief daar voor is de slechte staat van de buurthuizen. Het ontbreken van emancipatie-activiteiten, het niet optimaal functioneren van de eerste lijnsgezondheids- zorg en onbevredigende ver keerssituaties scoren in alle dorpen. In Sluiskil spelen dan nog specifieke problemen zoals de sluiting van het ziekenhuis en de sloop van Sluiskil-Oost die de leefbaarheid van het dorp extra in gevaar brengen. LPT hoopt met de notitie een discussie in de gemeenteraad over de leefbaarheid in de kleine kernen los te maken. De notitie is voor commentaar ook gestuurd naar de contaktraden van de vier dorpen. Van onze verslaggever Ze stellen dat in een voorstel aan de gemeenteraad om subsidie te geven aan de nieuwe organisatie, die in de plaats komt van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming. Dit ZIKV wordt opgedoekt. dacht worden aan vormen die bekend zijn binnen het buurt en clubhuiswerk. De stichting rekent ook het grondgebied van Axel en Hontenisse tot haar werkgebied, omdat die gemeenten soortgelijke institu ten ontbreken. De stichting wil per 1 septem ber beginnen. Tot het eind van het jaar wordt daarom een ga rantiesubsidie gevraagd van ruim 58.000 gulden. Op 8000 na kan dat geld worden betaald uit de post die op de begroting nog voor het ZIKV stond. De extra 8000 gulden kan worden geput uit het potje voor on voorziene uiteaven. De kosten van de nieuwe op zet zullen pas duidelijk worden als de begroting voor volgend jaar rond is. Nu kost het ZIKV de gemeente 150.000 gulden per jaar. De nieuwe stichting denkt voor heel wat minder geld te kunnen opereren, omdat de bij het ZIKV forse overheadkosten zullen wegvallen. Van de 'buren' komt in iedei geval Hontenisse in aanmer king om subsidie bij te spijke ren. Want momenteel zijn er uit die gemeente zo'n dertig deelnemers aan de activiteiten van het ZKV. Uit Axel zijn er slechts enkele cursisten. Volgens het college hoeft er over het al dan niet voortbe staan van een instituut voor kunstzinnige vorming en crea- tiviteitsontwikkeling niet meer gediscussieerd worden. „Wij zijn van mening dat een derge lijke vorm van tijdsbesteding een waardevol onderdeel vormt van de bevordering van het welzijn van de lokale be volking". Het nieuwe instituut, dat in middels de vorm van een Stich ting Kreatieve Vorming heeft gekregen, stelt zich tot doel een uitgebreider pakket activitei ten te brengen dan het ZIKV. Behalve de kunstzinnige vor ming komt ook veel aandacht te liggen op de creativiteits- ontwikkeling. Daarbij kan ge- 1% Langrollen met behulp van de juf in Biervliet - FOTO W1M KOOYMAN BIERVLIET - De Geuzenfeesten maken dit jaar een van de best bezochte edities mee. Verliepen de eerste wee zonovergoten dagen volgens het draaiboek. Ook Vfijdag de dertiende lachtte Biervliet toe. fen stralende zon en ruime belangstelling. Verzamelplaats v?n de Geuzenfeestgangers was de grote feesttent waar het gisteren met name voor de jongeren, ondermeer door de eanwezigheid van Avro's Top Pop, interessant was. Na ■andaag kan de bevolking de feestkledij terug in de kleer- h hli?angen' slotdag van de feesten krijgen de lief hebbers nog een keer de historische optocht te zien. In de 'eesttent wordt afscheid van de Geuzenfeesten 1988 geno den met een Beierse avond. (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 SLUIS - Bestuur en leid sters van de peuterspeel zaal Pinokkio zijn niet bij gelovig. Vrijdag dertien mei boden ze Antoinette Arts, de grote motor ach ter de Sluise voorziening, een receptie aan ter gele genheid van haar vertrek naar Utrecht. Daar gaat ze werken in een peuter speelzaal in een buurthuis. Tevens gaat zij zich in de Domstad bezighouden met emancipatie-zaken. De Sluise was de afgelopen dertien jaar, de tijd dat zij in het grensstadje toefde, erg actief op sociaal-maatschap pelijk gebied. Zo hielp zij met het opzetten van de kinderop vang. Eerst als vrijwilligster, later als betaalde kracht. Naast het peuterspeelzaal- werk verrichtte Antoninette veel ander vrijwilligerswerk. Zoals het opstarten van cur sussen en thema-avonden, werk in het samenwerkings orgaan regio West- Zeeuwsch-Vlaanderen en de laatste tijd bij de start van een proef-kinderopvang in die regio. Antoinette: „Het is jammer dat ik dit onderzoek niet mee kan helpen afronden. Ik ver wacht dat er een duidelijke behoefte is aan een goede kin deropvang in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Een aantal randvoorwaarden is gunstig. Nu is er nog niets, wel een emancipatieplan en een samenwerkingsverband voor welzijnszaken. In andere steden kan men via de grote industrie iets opzetten. Dow- Chemical heeft bijvoorbeeld kinderplaatsen gekocht bij de Wip-Wap in Terneuzen. Hier moeten we werken met klei nere bedrijven zoals banken en middenstand." Zij was ook een bekende verschijning bij de Rooie Vrouwen en het vrouwencen trum Lotje in Oostburg. Daar zat ze in de begeleidingscom missie van de emancipatie en in het vrouwencollectief. Dat collectief maakte zelf kleding en verkocht tweede hands kinderkledij. Ook was ze voorzitster van de bewo- ningscommissie van de regio nale woningbouwvereniging van Axel, alsmede secreta resse van de PvdA afdeling Retranchement/ Sluis. Antoinette: 'Je moetje steentje bijdragen' „In een kleine gemeenschap kun je het niet maken aan de kant te blijven staan," meent ze. „Je moet je steentje bij dragen. De stap om actief aan politiek te gaan doen was moeilijk. Ik werd daarin ge stimuleerd door het toenma lige raadslid mevrouw Van Oorschot." Bij de gemeente raadsverkiezingen stond ze op de vierde plaats. Tot nu toe had ze zitting in de gemeente lijke welzij nscommissie als burgerlid. Antoinette: „Ik heb me ook altijd als burgerliü opgesteld. Onderwerpen die op de agenda van de welzij nscom missie stonden werden door mij niet vooraf besproken met de fractieleden. Mijn be noeming destijds verliep slor dig. De advertentie was ver keerd opgesteld. Het was alle maal heel dom, maar dan wel van alle kanten, want de woordvoerder van het CDA had een vrouw voorgedragen, maar stemde alleen voor mannen." „Ik heb met alle plezier hier FOTO W1M KOOYMAN in de streek gewoond. Een volledige baan en goede scho ling was voor mij en mijn zoon niet mogelijk. Het open baar vervoer Jaat hiet veel te wensen over. Ik heb tot het eerste tentamen de open uni versiteit afdeling sociale we tenschappen gevolgd. 's Avonds lessen volgen in Mid delburg was erg tijdrovend en soms was het onmogelijk om met het openbaar vervoer weer thuis te komen," bena drukt ze. De receptie in peuterspeel zaal Pinokkio werd druk be zocht. Buren moeten meebetalen' ALS DE meteorologen van Offenbach gelijk krijgen gaan we een droge en warme zomer tegemoet. Dit weekeinde krij gen we daar al een voorproef van. Een wat ingewikkeld weerbeeld. Boven Scandinavië ligt een enorm hogedrukge- bied van 1036 Hectopascal. Frankrijk kent een depressievor- ming met een druk van 995 Hectopascal. Dat betekent noord- tot noord-oostelijke wind bij ons. Echter op grotere hoogte is een zuidelijke luchtstroom die sluierbewolking naar ons stuurt. Dat was vorige week ook het geval. Vandaag is de zon er volgens Offenbach volop, bij een ma tige oostelijke wind loopt de temperatuur op tot 24 graden. Morgen wordt het 22 graden. De kans dat morgen nu en dan een wolkenzone ons passeert is aanwezig. Waar u toch wel rekening mee moet houden is de regen- of onweersbui die aan het eind van de middag of in de vooravond het zomerse plezier wat kan vergallen. Het is daarom, evenals vorige week, raadzaam alles te sluiten in huis als u weggaat. Voor het begin van volgende week staat nu al vast dat de temperatuur iets daalt, maar alles blijft ruim binnen de marges van de gemiddelde temperaturen voor deze tijd van het jaar. Opmerkelijk was het fraaie weer tijdens hemelvaartsdag. Normaal is het dan veel minder goed weer. Terwijl wij toen volop in de zon zaten kregen de Fransen met de eerste symp tomen van een depressie - onweer en regen - te maken. Toch een opmerkelijk verschil met vorig jaar Hemelvaart. Toen werd het nauwelijks dertien graden. Het strandwater is nu al dertien graden en dat is een positieve ontwikkeling. Vorige week hadden we af te rekenen met wat de Italia nen 'Sirocco' noemen. De hete wind uit de Sahara, die over enorme afstanden het woestijnzand meevoert. In Marseille werd het om vijf uur zaterdagmorgen al 25 graden. Als de hete Sahara-wind lang over de zee waait wordt de lucht vochtig en krijg je het broeikast-effect. Marseille heeft dat ervaren. Wij trouwens ook enigzins, want het was zondag opnieuw auto's wassen geblazen. Dit stof uit de Sahara zorgde er zaterdag in de middag al voor dat de hoge sluier bewolking nog dikker werd en de zon deels afschermde en dat was niet voorspelbaar! Gezien de oostelijke winden van vandaag en morgen is herhaling daarvan dit weekeinde uit gesloten. De weerspreuken, waaronder een opmerkelijke Vlaamse spreuk: 'Jezus aan het hout, heeft 't in mei 's-nachts soms koud.' 'Overvloed van dauw, maakt de hemel blauw.' Van onze verslagever MIDDELBURG - Dat meineed nog altijd wordt gezien als een heel erstige zaak, ondervond gisteren de 27-jarige Ter- neuzenaar TT. Hij had tijdens een rechtzaak in januari tegen drugshandelaar De C. onder ede ontkend dat deze hem tien- a twintigmaal cocaïne had verkocht. Daarmee kwam hij terug op een eerdere verklaring. De reden daarvoor was, zo zei hij toen, dat hij een hekel had aan De C. Om hem een 'hak te zetten' had hij gezegd dat hij drugs van hem gekocht had. De werkelijke reden zou, zo bleek gisteren voor de Middelburgse rechtbank, zijn geweest dat De C. hem had bedreigd. Officier van justitie mr. Stein kon dat niet geloven. „De verdachte zegt dat hij niet bang was van De C., dus was er ook geen reden voor het plegen van meineed", redeneerde hij. „Met dit soort zaken kun je niet marchanderen. Getuigen moe ten de waarheid spreken", al dus mr. Stein die vier maanden onvoorwaardelijk eiste. T.'s raadsman vroeg begrip voor T.'s daad tegen de achter grond van algemene normver vaging in de maatschappij. Hij schetste T. als 'gemakkelijk te beïnvloeden' en vond dat hij destijds niet als getuige had mogen worden opgeroepen. Omdat T. een goede baan heeft, stelde hij een alternatieve straf voor in de vorm van dienstver lening of in plaats daarvan een hoge geldboete. De rechtbank doet over veer tien dagen uitspraak. Dan zal ook de negentien-ja rige DK. uit Vlissingen horen welke straf hem is toegedacht. Hij stond gisteren onder meer terecht voor twee 'tasjesroven' in Vlissingen in augustus en oktober 1987. Daarbij was hij zelfs zo ver gegaan om een in valide vrouw in haar rolstoel te beroven. „Bijzonder kwalijk en laf. Ik heb er gewoon geen woorden voor", sprak de presi dent van de rechtbank, mr. No- mes. Hij wees erop dat de aan drugs verslaafde, maar inmid dels 'afgekickte' K. vorig jaar een waslijst van delicten had gepleegd. Gelet op die lijst stond officier van justitie mr. Huigen niet open voor een al ternatieve straf. „Het kan het leven voor u moeilijker maken, maar daar staan misschien wel veertig slachtoffers tegenover. Dit is de verrekening", aldus Huijgen, die een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van zes maanden eiste. K.'s raadsman drong toch aan op dienstverlening, omdat daarmee bij K. goede ervarin gen waren opgedaan. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De 44-ja- rige IJmuidense visser HM. die op 26 februari in Vlissingen een controleur van de Algemene Inspectie Dienst (AID) van de kade af duwde, moet twee weken de cel in. De rechtbank in Middelburg veroordeelde hem gisteren tot Van onze verslaggever OOSTBURG - De zaak Schout blijft de politieke gemoederen in Oostburg bezighouden. Het col lege is van plan om C. Schout toestemming te verlenen voor het inrichten van een verzamel plaats voor autowrakken. De gemeentelijke commissie voor openbare werken heeft echter bedenkingen tegen de wijze waarop het gemeentebestuur de voorbereidende zaken in deze af faire heeft afgehandeld. De Oostburgse ondernemer beschikt over een ter rein van 9200 vierkante meter. Op dit perceel rust een agrarische bestemming. Schout meent echter dat hij slechts een verhard terrein van een kleine 2800 vier kante meter nodig heeft voor de wrakkenopslag. Al leen voor dat bedrijfsterrein zou dan ook de bestem ming gewijzigd moeten worden. Het gemeentebestuur van Oostburg kan zich hier mee verenigen. Door het sluiten van een exploitatie overeenkomst met Schout ontvangt de gemeente een bedrag van bijna 7900 gulden. De leden van de commissie openbare werken menen echter dat de exploitatie-overeenkomst gelden moet voor het totale bedrijfsoppervlak. Een dergelijke overeenkomst zou de gemeente drie keer zoveel ople veren. Verder eiste de commissie dat Schout tussen zijn bedrijfsgebouwen en de woonerven aan de Brede- straat een groengordel moeste aanleggen. Dit naar aanleiding van eerdere problemen met omwonenden. Het gemeentebestuur verwerpt het advies van de commissieleden en is van mening dat de opzet van het kleine bedrijfsterrein goed te noemen is. Een verdere wijziging van de agrarische bestemming wordt door het college dan ook als 'niet wenselijk' beschouwd. De kwestie-Schout komt donderdag aan de orde tij dens de maandelijkse raadsvergadering in het ge meentehuis van Oostburg. De vergadering begint om 19.30 uur. acht weken gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Mr. Janzen-van Oosten, die het vonnis gisteren voorlas, wees op de ernstige aard van de feiten en omstandigheden en stelde dat de rechtbank 'ge schokt was geweest'. Toch is de straf die M. nu krijgt aanzienlijk lager dan was geëist. De officier van jus titie had twee weken geleden gevraagd om een gevangenis straf van vijf maanden, waar van drie voorwaardelijk we gens poging tot doodslag. Hulsternaar A. de B. tegen wie op 29 april zes maanden, waarvan vier voorwaardelijk was geëist wegens belasting fraude, kreeg eveneens minder. De rechtbank veroordeelde hem tot vier maanden gevan genisstraf waarvan drie voor waardelijk. De bijkomende geldboete was echter een stuk hoger: 94.000 in plaats van de gevraagde 25.000. Die boete komt nu ongeveer overeen met de hoogte van het gefraudeerde bedrag.

de Stem | 1988 | | pagina 17