fieuwe zakelijkheid komt bij Suriname hard aan IITJES TELETJES RBONAADJES ICHEE FRANSTALIGE CANADEZEN VERBOLGEN OVER PASSAGE TOESPRAAK 151 SITUATIE IN BELGIË NOG ONVERANDERD Blokkades Franse havens en Dover voorbij Schilderij Van Gogh levert 25 miljoen op 'Voorkom afbraak sociale zekerheid na 1992' BUITENLAND ÏOEKEN N BROEKEN 'slager ff STEM BUITENLAND VRIJDAG 13 ME11988 T21 schieting Joegoslavië 't lekkerst is op vlag- u op z'n best. adig: e maken, kant en klare ïn en klaar. k bij rijst. Eet smakelijk EG-VOORZITTER DELORS WAARSCHUWT REGERINGSLEIDERS: NIEUWSOVERZICHT INF-problemen opgelost VN-zitting over hulp aan Midden-Amerika Gekaapt vliegtuig naar Taiwan Bestand in Bayrut verbroken Virusziekte treft Brits Hogerhuis Samenwerking Bondsrepubliek Italië Israël bestookt Palestijnse doelen Frankrijk voert weer kernproef uit Rocard vormt centrum-linkse regering A66 ,ARAMARIBO (ANP) - Suriname moet ■reid zijn diep in eigen vlees te snijden, [alvorens een werkelijk begin kan worden -emaakt met de uitvoering van de weer ierstelde ontwikkelingsrelatie. Met die podschap aan Paramaribo, verwoord door sn functionaris in het gezelschap van mi nster Bukman van ontwikkelingssamen werking, is de Nederlandse delegatie van- [it Paramaribo vertrokken. )e Surinaamse minister van financiën en plan- ling, Subhas Mungra, gaf toe dat het driedaagse iverleg met Nederland de Surinaamse afvaar- liging niet is meegevallen. Mungra, met minis- er van buitenlandse zaken Eddy Sedoc, de be- Sangrijkste gesprekspartner van Bukman, neent dat de nieuwe zakelijkheid van Neder- and hard is aangekomen. De verwachtingen binnen de Surinaamse ge- leenschap over het bezoek van Bukman waren hoog gespannen. De voor Suriname vooralsnog uiterst magere resultaten van de onderhande lingen zullen volgens ingewijden dan ook een kater verwekken. Volgens Marcel Meier, een vooraanstaand Surinaams ontwikkelingsadvi seur, kan dit twee gevolgen hebben: „De apathie neemt nog verder toe of er breekt paniek uit". Beide reacties zijn volgens Meier weinig bevor derlijk voor de opbloei van de jonge Surinaamse democratie. Paramaribo trachtte het spel hoog te spelen. De Surinaamse regering drong aan op betaling achteraf van eerder voltooide ontwikkelings- projekten, ter waarde van 260 miljoen gulden, en presenteerde de Nederlandse delegatie een urgentie-programma ter waarde van 500 mil joen gulden. Over financiering achteraf valt met Neder land niet te praten, zo had Bukman al voor zijn vertrek naar Paramaribo te kennen gegeven. De regering, daarin gesteund door Tweede Kamer, meent dat Nederland het ontwikkelingsverdrag met Suriname op zeer goede gronden, namelijk ernstige schendingen van mensenrechten door het voormalige militaire bewind, heeft opge schort. Bovendien is Den Haag bevreesd dat het uitschrijven van een cheque van 260 miljoen gulden, zonder dat hiervoor concrete projecten zijn ingevuld, controle op de besteding vrijwel onmogelijk maakt. De angst dat het geld in ver keerde handen terechtkomt, bijvoorbeeld die van de militairen, speelt hierbij een grote rol. Ook de financiering van het Surinaamse ur gentie-programma, door Paramaribo mogelijk verhoogd tot 500 miljoen nadat duidelijk was geworden dat de financiering achteraf onbe spreekbaar was, bleek een onhaalbare kaart. In houd van het urgentie-programma en de aan sluiting daarvan op ontwikkelingsprojecten op de lange termijn, ontbraken in de Surinaamse presentatie. Nederland zou reeds maandag, tijdens de eer ste dag van het overleg over de inhoud van het programma worden geïnformeerd. Uiteindelijk kwam Suriname, zo blijkt uit gezaghebbende Nederlandse bron, pas woensdag met twee A- 4'tjes, waarop een zeer summiere toelichting werd gegeven. Daarmee liepen de onderhande lingen vrijwel geheel vast. Om toch een begin netje te kunnen maken, zoals Bukman het op zijn afsluitende persconferentie verwoordde, bood Nederland een bedrag aan van 30 miljoen gulden voor medicijnen-, voedsel- en goederen hulp. „Suriname heeft op het aanbod nog niet ge reageerd", aldus een voorzichtig formulerende minister Bukman. Aanvankelijk had Parama ribo geweigerd met deze, in Surinaamse ogen schriele tegemoetkoming akkoord te gaan. Pas na het vertrek van Bukman naar Nederland werd duidelijk dat Suriname alsnog akkoord ging. Daarmee werd voorkomen dat het eerste overleg sinds vijfjaar helemaal op niets uitliep. v eatrix veroorzaakt taalrel BUEBEC (ANP) - Koningin Beatrix heeft tijdens har staatsbezoek aan Canada een geheel onbe doelde taalrel veroorzaakt die haar door een ,roep Franstalige Canadezen bijzonder kwalijk s genomen. :t haar in het Canadese parlement gehouden rede, otte ze vooral de Franstalige minister van transport, ienoit Bouchard, tegen het hoofd. De koningin verwees ïhaar toespraak namelijk naar een door Lord Durham 1 1839 geschreven rapport dat de assimilatie van de tanstaligen in de Engelse gemeenschap aanbeval. in vele Ir, kof- I mooie Osse- etradio Café de Troubadour, Gravenstr. 172 Clinge. Vrijdag 13 mei Aanvang 14.00 uur. f 125,- gratis, DUITS draadt wormd ouder: (huis)dieren E staande pups, ïaar met stamb. onl- 1, ingeënt, beids iaanw. 01651-1723, l IiHMIIIÜUIM Wfj verzoeken advei ders, die adverteren brieven onder nummer ei toezeggen: „foto's It retourneren en/of altijd te zullen antwoorden" hun toezeggingen ook daad werkelijk na te komen. 11-daagse reis speciaal voor alleenstaanden naar Medulin/lstrische Kust. HP en incl. excursies 869,-. Vertrek 2/6 en 9/5. Bel voor meer info Kras Stervakanties 04199- 3622. [foor de op dat punt overgevoe- |ge minister Bouchard - zelf 1 van een kleine splinterpar- - was dat reden te verkla- „Ik ben hoogst verbaasd", ik de oppositie in het parle- lient van de provincie Quebec niet te spreken over Bea- verwijzing naar het Dur- im Rapport. De Canadese •s haastte zich de verklaring in Bouchard breed uit te me- n. Een in Toronto verschijnend noemde de passage in de ipraak van de koningin ;s 'een flater'. De 22 leden lende oppositie in het parle- lent van Quebec - dat overl- :ns 120 leden telt - gaf na aan- |omst van de koningin in Que- een verklaring uit. Daarin indigde de groep aan niet te "ien deelnemen aan de offi- e plechtigheden rond het latsbezoek. Bovendien vroeg de oppositie Nederlandse regering ophel- iring te verschaffen over de ir de koningin gedane uit raken. Minister Van den :oek verklaarde dat de ko- geen enkele politieke ïg heeft gehad. „Er is met reden tot deze opwinding. De opmerking van de koningin was bedoeld als een verwijzing naar een rapport dat destijds de aanzet gaf tot de democratie in Canada. Als bepaalde groe pen die verwijzingen willen ge bruiken voor bepaalde poli tieke doeleinden, dan kunnen wij dat ook niet helpen", aldus Van den Broek. Van de commotie rond het staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus in het Franstalige Quebec was gister morgen vrijwel niets meer te merken. Tijdens de wandeling gistermorgen van het konink lijk paar door het oude stads centrum van Quebec bleek de storm geluwd. Onder het stra lende zonnetje volgden honder den voorbijgangers met Neder landse vlaggetjes in de hand het koninklijk paar tijdens de wandeltocht. Van enig protest was geen sprake. Ook de kranten be steedden gisteren nauwelijks nog aandacht aan het incident. Woensdagavond prees de ko ningin in haar toespraak tij dens het diner de tweetaligheid in Quebec en de eigen cultuur van de Franstaligen. Koningin Beatrix in gesprek met premier Robert Bourassa van Quebec tijdens een officieel diner in deze overwegend Franstalige stad. - totoap 1.30 uur. KEURSLAGER NEW YORK (RTR/AFP) - Van Goghs 'Portret van Adeline Ravoux', het meisje dat getuige zou worden van de schilder zijn zelfmoord, is in het veilinghuis van Christie's in New York onder de hamer gegaan en heeft 13,75 miljoen dollar opgeleverd (circa 25 mil joen gulden). Het schilderij bracht veel minder op dan de verwachte 15 miljoen dollar. Vorig jaar werden drie schilderijen van Van Gogh voor re- cordprijzen verkocht: De 'Irissen' gingen voor 53,9 miljoen dollar van de hand, de 'Zonnebloemen' voor 39,9 mijoen en de 'Brug van Trinquetaille' voor 20,2 miljoen. Daarom gin gen kunstexperts ervan uit dat voor 'Adeline Ravoux' ook een hoog bedrag zou worden neergeteld. Toch is het, na de drie andere schilderijen van Van Gogh, het vierde duurste doek dat ooit werd geveild. De identiteit van de koper, die zijn bod via de telefoon deed, noch die van de verkoper zijn door het veilinghuis bekend gemaakt. Het impressionistische werk is een afbeelding van een jong meisje in blauwe jurk, met een blauwe strik in haar blonde haar, in profiel zittend op een stoel tegen een don kerblauwe achtergrond. Volgens de catalogus van Chris tie's schilderde Van Gogh het portret in de week van 17 juni 1890 in Auvers-sur-Oise, in Frankrijk, toen hij in de herberg Auberge Ravoux verbleef. Een maand later, op 22 juli, pleegde Van Gogh zelfmoord door zichzelf een kogel door de maag te schieten in een korenveld vlak bij de her berg, terwijl het meisje toekeek. Van onze correspondenten LONDEN/CALAIS - In de Noord franse havensteden Calais en Duin kerken hebben de vrachtwagenchauf feurs die daar nu al bijna een week vastzitten, hun blokkade opgeheven. Zowel personen- als vrachtauto's kunnen sinds gisteren vanuit deze twee havens weer over naar Enge land. Ook in de Engelse havenplaats Dover zijn de acties beëindigd. In België evenwel zitten de voornaamste havens, Oostende en Zeebrugge, nog pot dicht. In Oostende staan bijna vijfhonderd vrachtauto's, in Zeebrugge ruim 150. De vrachtwagenchauffeurs, die maan dag hun blokkade begonnen uit protest te gen het feit dat de actievoerende zeelui van de Britse reder P&O sinds een week alleen nog personenauto's overzetten, maakten daaraan een eind, nadat de Frans/Britse maatschappij Sealink had toegezegd per dag 500 vrachtauto's over te zetten. Gistermiddag al maakten vier schepen met in totaal honderd vrachtau to's de overtocht. In de Engelse Kanaalhaven Dover is vanaf vanmiddag de bedrijvigheid van de rederij Sealink weer normaal. De gere gelde verbinding tussen Dover, Folkesto ne, Calais en Boulogne zal dan opnieuw regelmatig verzekerd worden door niet al- Vrachtauto's blokkeerden gisteren nog de haven van Dover. - fotoap leen Franse maar ook Britse autoveerbo ten, versierd met het Sealink-embleem. De truckers die sinds maandagavond in Dover de op- en afritten van de veerboten versperden met hun vrachtwagens, heb ben hun blokkade opgeheven net toen de havendirectie begon te dreigen met pro cessen. De chauffeurs volgden het voor beeld van hun collega's aan de overzijde van het Kanaal. In de Franse Kanaalhavens had Sealink de truckers zeer gunstige garanties gege ven voor het transport per veerboot van hun trucks. Deze gelden niet alleen voor de volledige duur van de actie van Brits zee varend personeel tegen de rederij P&O, maar ook voor wanneer dat conflict einde lijk tot het verleden behoort. De P&O-zeevaarders van Dover staken al 14 weken. Hun conflict met de machtige rederij P&O blijft uitzichtloos. Tijdens een bijeenkomst van afgevaardigden van de NUS-zeevaardersbond, gisteren in York, werd evenwel besloten onmiddellijk een eind te maken aan alle zogeheten secun daire acties, waaronder de sympathiesta- king van Sealink-personee) in Dover en Folkestone en de staking van P&O-zeeva- renden in verschillende andere Britse veerhavens. Het NUS-bestuur voorspelde gisteren dat de strijd tegen P&O in Dover zich nu zou toespitsen. De NUS hoopt anderzijds zijn kapitaal en bezittingen, die afgelopen week door het gerecht in beslag waren ge nomen, omdat 'secundaire acties' bij de wet verboden zijn, in de kortste keren te rug te krijgen. Ook de boete van anderhalf miljoen pond, waarmee de NUS afgelopen woensdag gestraft werd, zal nu allicht worden ingetrokken. pn onze verslaggever 0CKHOLM - Het af- •haffen van de Europese itmengrenzen in 1992 mag jet leiden tot afbraak van sociale zekerheid in de staten. Die boodschap ■'t de voorzitter van de fopese Commissie, Jac- jes Delors, gisteren in ackholm uitgesproken rn "et adres van de Euro pe regeringsleiders die in F1 m Hannover bijeenko- |en. Delors sprak op het l®gres van het Europees I. ond van Vakvereni- fftgen. |°'gens de Fransman mogen de landen die nu een hoog ni veau van sociale zekerheid hebben, zoals Nederland en Duitsland 1992 niet gebruiken om aan die voorzieningen te tornen. De gelijkschakeling van de sociale zekerheid moet juist tot stand komen door het niveau van andere landen om hoog te brengen, vindt Delors. Hij neemt daarmee afstand van bijvoorbeeld minister Ru- ding (Financiën) en de Neder landse werkgevers. Die vinden dat Nederland na 1992 wat minder sociaal paradijs moet zijn. Delors steunt de Europese vakbeweging ook in zijn stre ven naar verdere democratise ring en zeggenschap in de be drijven. Werknemers moeten een wettelijk recht krijgen op inspraak en medezeggenschap in het bedrijf waar ze werken. Dat recht moet in alle lidstaten van de EG hetzelfde zijn en de wettelijke regeling moet wor den ingevoerd, nog voor in 1992 de binnengrenzen van de EG open gaan, vindt Delors. Hij zal het voorstel ter sprake brengen op de Europese Top. Volgens Delors is een mini- mum-pakket van rechten voor werknemers absoluut noodza kelijk. „Als dat er niet komt, zal de binnenmarkt van de EG nooit open kunnen gaan", zei hij, „zonder regels wordt het een jungle. Delors ontvouwde op het congres een plan waar van hij vindt dat het een draai boek is voor een nieuw Europa. Het plan ('een Europees groei- initiatief') gaat ondermeer uit van het Europees vennoot schapsrecht. Daar wordt door multinationals al jaren om ge vraagd en volgens Delors moet dat er nu maar van komen ook. Als het vennootschapsrecht in de EG-landen wordt gelijkge schakeld, levert dat bedrijven veel financieel voordeel op. In ruil daarvoor moeten zij dan instemmen met het wettelijk recht op inspraak, scholing en medezeggenschap van werkne mers. Delors hield het EW voor dat de tot standkoming van de binnenmarkt zal leiden tot een economische groei van de EG. Studies hebben uitgewezen dat de werkgelegenheid met min stens twee miljoen banen zal toenemen. Als de regeringen zich iets harder zouden inspan nen, zelfs met vijf miljoen. Eenheid maakt macht, zei De lors daarover. Hij voegde eraan toe dat de eenwording niet ge makkelijk zal gaan, maar dat iedereen daar uiteindelijk be ter van zal worden. Komende vier jaar bijvoorbeeld besteedt de EG meer geld in de arme ge bieden dan er na de oorlog werd uitgegeven aan het Mars hallplan. GENEVE (REUTER/AFP) - De Verenigde Staten en de Sovjet unie hebben gisteren in Genève twee documenten getekend die een einde maken aan de onlangs gerezen problemen rond het INF-verdrag. Dit is van officiële zijde meegedeeld. De overeen komsten betreffen de controle op de naleving van het verdrag en de kwestie van de zogenoemde futuristische INF-wapens. De documenten werden opgesteld tijdens de besprekingen die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz en zijn Sovjet-collega Edoeard Sjevardnadze woensdag en gisteren in Genève voerden. Door de problemen rond de verificatie (controle) en de futuristische INF-wapens besloot de Amerikaanse Senaat afgelopen maandag het debat over de be- krachting van het INF-verdrag op te schorten, totdat de moei lijkheden waren opgelost. FOTO AP NEW YORK (IPS) - De VN vergaderde deze week in haar hoofdkwartier in New York over een speciaal hulpprogramma voor Midden-Amerika. Het VN-Ontwikkelings Program (UNDP) heeft voorgesteld om 4,37 miljard dollar extra econo mische hulp aan de noodlijdende regio te geven. „Zonder ont wikkeling kan er geen vrede komen en zonder vrede kan er geen ontwikkeling zijn", lichtte Augusto Ramirez Ocampo, de Colombiaanse directeur voor Latijns-Amerika en de Cariben van het UNDP het plan toe. Ramirez, ex-minister van Buiten landse Zaken van Colombia, is de geestelijk vader van het hulpprogramma, waarvoor steun wordt gezocht bij de hele in ternationale gemeenschap. TAIPEI (RTR/UPI) - Een verkeersvliegtuig uit de Volksrepu bliek China is gisteren op een binnenlandse vlucht gekaapt en gedwongen koers te zetten naar Taiwan. In het vliegtuig, een Boeing 737 van de Chinese staatsvliegtuigmaatschappij de CAAC, bevonden zich 107 passagiers en 11 bemanningsleden. Nadat het vliegtuig met bestemming Canton was opgestegen van het Chinese eiland Xiamen werd de piloot door twee Chi nezen met nep-handgranaten gedwongen om koers te zetten naar Taiwan. Chinese Mig-gevechtsvliegtuigen zetten terstond de achtervolging in toen de Boeing van zijn koers afweek. Vol gens de Taiwanese televisie trachtten de Chinese Migs het CA AC-vliegtuig te onderscheppen om te voorkomen dat het naar het door de nationalisten beheer.'.te Taiwan zou vliegen. BAYRUT (RTR) - Gedonder van artilleriegeschut en mortie ren heeft Bayrut opgeschrikt toen rivaliserende islamitische groeperingen hun gevecht hervatten in de zuidelijke buiten wijken. De beschietingen zijn een eerste schending van hét be stand dat een dag eerder tot stand was geköiilen met bemidde ling door Iran en Syrië. Zowel bij de militie als bij de veilig heidspolitie werd vernomen dat leden van de pro-Syrische Shi'itische Amal en strijders van de door Iran gesteunde Hez bollah (Partij van God) in een felle strijd waren verwikkeld met tanks, granaatwerpers en mortieren. De plaatselijke radio onderbrak de uitzending met berichten over de strijd. Zeker 125 mensen zijn om het leven gekomen en meer dan 400 gewond geraakt sinds de twee partijen afgelopen vrijdag hun gevecht begonnen om de controle over de zuidelijke buitenwijken. LONDEN (DPA) - Gedeputeerden en keukenpersoneel van het Britse Hogerhuis zijn begin deze week getroffen door een on bekende virusziekte, die duizeligheid, misselijkheid, maag- en darmpijn heeft veroorzaakt. Ongeveer 40 personen hebben de klachten. Onderzoek naar de bron van de infectie had woens dag nog niets opgeleverd, maar men acht het uitgesloten dat het een nieuw geval van veteranenziekte is, zoals eerder bij de BBC. ROME (REUTER/ AFP) - Italië en de Bondsrepubliek gaan op defensiegebied nauwer met elkaar samenwerken. Ook zullen zij onderzoek doen naar de mogelijkheid van gemeenschappe lijke militaire operaties. Dit werd gisteren bekendgemaakt na besprekingen in Rome tussen bondskanselier Helmut Kohl en de Italiaanse premier Ciriaco de Mita. In een verklaring stond dat beide regeringsleiders ervan overtuigd zijn dat de Euro pese eenwording pas compleet kan zijn als zij ook defensie en veiligheid omvat. De twee landen hebben afgesproken dat hun ministeries van buitenlandse zaken en defensie en hun mili taire stafchefs het onderlinge overleg zullen intensiveren. SIDON (RTR/AFP) - Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben gisteren Palestijnse doelen in het Shouf-gebergte ten zuidoos ten van de Libanese hoofdstad Bayrut aangevallen. Volgens Libanese veiligheidsfuctionarissen vuurden de Israëlische toe stellen raketten af op bases van het Volksfront voor de bevrij ding van Palestina-Algemeen Commando, een Palestijnse guerrilla-organisatie, bij het dorp Marj Barja. Ooggetuigen vertelden dat bij de aanval zeker vijf mensen gewond raakten. Het was de tweede keer binnen een maand dat de Israëlische luchtmacht een aanval deed op stellingen van de Palestijnse guerrilla-organisatie in het Shouf-gebergte. WELLINGTON (AFP/RTR) - Frankrijk heeft gisteren voor het eerst dit jaar een ondergrondse kernproef uitgevoerd op het atol Mururoa in de Stille Zuidzee. Dit hebben seismologen in Nieuwzeeland bekendgemaakt. De explosie had de kracht gelijk aan 20 kiloton, dat betekent dat het om een ontploffing van kleine tot matige omvang gaat in vergelijking met de an dere Franse proeven. De krachtigste explosie had een kracht van 150 kiloton. Verwacht wordt dat dit jaar nog circa zeven kernproeven zullen worden gedaan. PARIJS (AFP/RTR/DPA) - De nieuwe Franse premier, Michel Rocard, heeft een centrum-linkse regering gevormd. In het ka- binet-Rocard, waarvan de samenstelling gisteravond bekend werd gemaakt door het presidentieel paleis in Parijs, worden de sleutelposten bezet door socialisten. Pierre Bérégovoy krijgt het beheer over het ministerie van economie en financiën. Ro land Dumas wordt minister van buitenlandse zaken. Jean- Pierre Chevènement krijgt het ministerie van defensie, terwijl Jacques Lang opnieuw minister van cultuur en communicatie wordt. Lionel Jospin is benoemd tot minister van onderwijs en sport. Met uitzondering van Jospin maakten deze ministers ook deel uit van het socialistische kabinet van Laurent Fabius, dat na de parlementsverkiezingen van 1986 moest aftreden.

de Stem | 1988 | | pagina 5