C I p Kwaliteit draagbare tv-radiorecorders pover DESTEM STEEDS MEER MENSEN VERWACHTEN WONDEREN VAN EEN PC in vlees veel meer vitamine D dan bekend was its DRIJVEN B.V. EN Wisbare compact disc 46? VRIJDAG 13 ME11988 Zoom e.o. -Borgvliel) Tel. 01640-34254 Tel 01670-63291 Het apparaat is, ook al heeft hij nog altijd tussen de twee- en tienduizend gulden gekost, alleen maar in staat een serie door u zelf, of anderen, be dachte instructies uit te voeren. Zo'n serie instructies heet een 'program ma' of een pakket 'software' en de computer zelf kan helemaal niet zon der. Iedere computer wordt geleverd met een programma dat 'operating system' of gewoon 'systeem' wordt genoemd. Dat stukje software, zicht baar als een schijf of een schijfje (floppy disc) vervult de funktie van een soort politie-agent die het ver keer binnen in het apparaat regelt. Werken twee computers met de zelfde agent, hetzelfde systeem, dan zal een programma voor de ene computer geschreven, doorgaans ook op die andere werken. Werken ze echter onder een verschillend systeem, dan is uitwisseling van pro grammatuur veel moeilijker. Nu is er bij PC's een soort stan daard agent ontstaan, MS-DOS ge naamd, waarmee bijzonder veel computers de zaak intern op orde houden. Het gevolg is dat er voor dat soort computers ook veel program ma's zijn geschreven. Het feit dat veel van die programma's in de vorm van een copie door de ene PC-bezit- ter aan de andere gworden geleverd, is een ander, uit het oogpunt van de gene die de programmatuur heeft geschreven, minder plezierig gevolg. TYPEMACHINE Wat doen die programma's zoal? Ten eerste zijn er de tekstverwer kers. Ze maken van een computer een moderne schrijfmachine en bie den het grote voordeel dat je een brief, waarin een foutje is ontdekt, niet helemaal hoeft over te typen. Je herstelt de fout en drukt, via de aan de computer gekoppelde printer, de brief opnieuw, en nu foutloos af. Ver der is de elektronische kaartenbak zeer populair. Vooral bedrijven slaan daarin de adressen van hun klanten op. Voorzie je ieder adres van een code dan is het mogelijk, en nog wel bijzonder gemakkelijk ook, ze regel matig een brief te sturen, toegespitst op hun interesse. Het is ook een fluitje van een cent om iedere, in het bestand voorko mende persoon, een folder te sturen waarin hij of zij, met naam en toe naam, op de hoogte wordt gebracht van het feit dat men wellicht 100.000 gulden heeft gewonnen, terwijl dat helemaal niet waar is. Een schaduw zijde van de elektronische kaarten bak. KAST Veel computers die in de particuliere sfeer worden aangeschaft, belanden na enige tijd in de kast. Wat moet u immers met een typemachine of een kaartenbak. De belangrijke adressen staan toch in uw agenda en u heeft het gezochte telefoonnummer ge vonden voordat een computerbezit- ter z'n apparaat heeft aangezet. Bo vendien gaan al die programma's, die gezien hun oorspronkelijke om vang terecht softwarepakketten wor den genoemd, vergezeld van dikke boeken, veelal in het Engels, waar je al snel niet meer uitkomt. Hoewel er Tv-radiorecorders lijken gezien hun mogelijkheden geen dure apparaten. De kwaliteit van het gebodene is echter zodanig dat de consument zich wel tweemaal moet bedenken voor hij met zo'n apparaat aan de wandel gaat. Zo luidt de conclusie van de Stichting Vergelijkend Waren Onderzoek (VWO) na een onder zoek, dat zij samen met de Belgi sche en Duitse consumentenor ganisaties heeft uitgevoerd naar tien apparaten waarin een televi sie, een radio, een cassetterecor der en (soms) een klok gecombi neerd zijn. Tv-radiorecorders worden ook wel '3 in 1 televisies' genoemd. Opmerkelijk en wellicht tekenend is het, dat de bekende merken dit soort apparaten niet in hun as sortiment hebben. Technisch ge zien lopen deze apparaten tien tar achter. Dat is goed te mer ken, wanneer de afzonderlijke onderdelen worden vergeleken met een los verkrijgbare tv, een radio en een cassetterecorder. Het televisiegedeelte biedt wei nig kijkgenot. Het beeld schermpje is eigenlijk te klein (7 8 cm hoog). De beeldkwaliteit is slecht, wanneer de ontvangst plaatsvindt via de losse antenne. Ook het radiogedeelte is eigenlijk uit de tijd. De stereo ontvangst stoort te veel, zodat al snel op mono moet worden over geschakeld. De prestaties van het recorder gedeelte houden niet over. De bandsnelheid blijkt vaak niet re gelmatig. De weergave van hoge tonen is problematisch. De bediening is niet altijd lo gisch. De toetsen zitten verspreid over het hele apparaat. Wanneer overgeschakeld wordt van tv naar radio, moet telkens opnieuw worden afgestemd. Het batterij- verbruik loopt erg uiteen: van 1,50 tot f4,-per uur. Concluderend stelt de stich ting vast, dat de consument beter de apparaten los kan kopen dan gecombineerd in één toestel. Hij heeft dan meer kwaliteit voor de zelfde prijs. Computer te leuk om op te bergen tegenwoordig ook goede Neder landstalige boeken zijn. Er komen echter steeds meer pro gramma's die trachten van de com- Al spelend op pianotoetsen een muziekje het scherm in tikken kan ook. Ideaal voor wie componeert. puter een vriendelijke machine te maken. Ze zijn, zoals dat heet, menu gestuurd zodat er mee te werken is, zonder eerst de bijbehorende boe ken door te worstelen. Zo'n pro gramma gaat er dan wel vanuit dat de computer de beschikking heeft over een muis, een klein apparaatje dat over het bureaublad rolt en via een lange staart met de computer is verbonden. Met de muis beweegt u een pijl over het scherm, waarmee u gewoon aanwijst wat er moet gebeu ren. SCHAKEN Menig programma knapt enorm op met zo'n muisbesturing. Schaken met de computer is heel leuk, maar als je iedere zet moet intypen, gaat de lol er snel af. Met de muis 'pak' je op het afgebeelde schaakbord een stuk gewoon op en schuift hem naar het veld van je keuze. De muis kan overigens niet voorkomen dat u na enige tijd waarschijnlijk aankijkt te gen een reeks verliespartijen. Verder zijn er natuurlijk allerlei spelletjes. De verbetering van het computerbeeld, waaraan bijvoor beeld de genoemde EGA-kaart met bijbehorende monitor een belang rijke bijdrage kan leveren, maakt een programma als 'Flight Simulator' tot een belevenis. U zit plotseling in een levensechte vliegtuig-cockpit en maakt de ene vlucht na de andere. De vliegvelden waarvan u gebruik kunt maken zijn nauwkeurige co- pieën van bestaande luchthavens, compleet met voorschriften, aan vluchtroutes en ga zo maar door. MODEM De toepassingen zijn, dat is de in houd van ons betoog, veel belangrij ker dan het apparaat zelf. Wel is het van belang erop toe te zien dat het apparaat in staat is datgene te doen waarvoor u hem wenst in te huren. Dat heeft alles te maken met de ca paciteit van de schijf waarop de in formatie ondergebracht moet wor den. Ook de omvang van het interne werkgeheugen is van belang. Daar Vlees bevat veel meer vitamine D dan tot nu toe bekend was. Dit blijkt uit een recent onderzoek van het CIVO-TNO In Zeist en staat beschreven In Vlees In Voeding, een uitgave van het voor lichtingsbureau Vlees. De onderzoeksresultaten geven aan dat vlees een van de belangrijkste bronnen Is van vitamine D. Het eerste verkennende onderzoek van verschil lende varkens- en rundvleessoorten heeft aange toond dat in vlees dezelfde vorm van vitamine D voorkomt, die ook in het menselijk lichaam ac tief is. Tot nu toe Is nooit naar deze zeer actieve vorm van vitamine D gekeken, omdat deze in an dere voedingsmiddelen nauwelijks voorkomt. De bijdrage van vlees en vleeswaren aan de voorziening van deze voor de mens essentiële vitamine is daardoor veel groter dan gedacht. Een dagelijkse portie vlees levert 25-75 procent van de dagelijkse behoefte. Vooral voor mensen die weinig buiten in de zon komen, is het noodzakelijk om vitamine D volledig uit de voeding op te nemen. Vitamine D is de verzamelnaam van een groep in vet oplosbare verbindingen die alle ongeveer dezelfde werking hebben. Het lichaam kan deze vitamine in de huid maken onder invloed van ul- tra-vlolet licht. In de lever wordt het daarna om gezet in een actieve vorm. Deze actieve vorm is nu ook In vlees aangetoond. In de nier, maar ook In de cellen van veel weefsels, Is vitamine D van groot belang voor de calcium- en fosfaathuis houding in het lichaam. Als er een tekort is, kan het lichaam niet voldoende calcium absorberen. Een ernstig maar ook langdurig tekort leidt bij kinderen tot onvoldoende botopbouw (rachitis of Engelse ziekte) en bi] volwassenen tot botont- kalklng (osteomalacic en osteoporose). ZONLICHT Voor gezonde volwassenen is zonlicht de be langrijkste vitamine D-bron. Niet ledereen is in staat voldoende In de buitenlucht te komen (ouderen, chronisch zieken, vrouwen uit andere culturen). In die gevallen is het nodig de aanbe volen hoeveelheid vitamine D via de voeding op te nemen. Tot nu toe bekende bronnen van vita mine D in de voeding zijn de vetrijke voedings middelen van dierlijke herkomst, zoals vette vis, visoliën, lever en margarine (wettelijk aangevuld met vitamine D). In mindere mate leveren ook melkvet (boter, kaas) en eieren nog vitamine D. naast spelen de aansluitingen een rol. Zo is de aansluiting voor een mo dem heel aardig. De computer kan dan, in samenwerking met een mo dem en aan de hand van een pro gramma dat communicatie-software wordt genoemd, in cantact treden met talloze andere computers die eveneens aan het telefoonnet 'han gen'. Dergelijke onderlinge contac ten zijn een beetje in de plaats geko men van de zendamateurs, maar ma ken het bijvoorbeeld ook mogelijk al lerhande informatie te vergaren. Bo vendien zitten er in dergelijke com puters vaak hele leuke programma's waar u dan op een goedkope manier aan kunt komen. MUZIEK Een andere aansluiting waarvoor steeds meer belangstelling begint te ontstaan, heet 'MIDI'. In de compu terwereld worden aansluitingen om de een of andere reden altijd 'interfa ces' genoemd. Zo'n MIDI-interface biedt de mogelijkheid om OP een elektronisch muziekinstrument een deuntje ten beste geven waarna de computer van uw repertorie netjes een notenschrift vervaardigt. Er zijn kortom genoeg leuke din gen met een computer te doen, ge noeg om hem uit de donkere kast te houden. De elektronicaconcerns in Japan die hun geld hebben gestoken in de ont wikkeling van de DAT-recorder, zijn zich ernstig zorgen gaan maken nu bekend is geworden dat het Ameri kaanse cumputerbedrijf Tandy een compact disc heeft ontworpen waarop muziek, beeld en data kun nen worden opgenomen en weer uit gewist. Een dergelijke cd zou de DAT-recor der geheel overbodig maken. Met deze recorder kan geluid van cd's vrijwel zonder kwaliteitsverlies wor den opgenomen. Tandy heeft laten weten binnen twee jaar een cd op de markt te zul len brengen, die eindeloos kan wor den uitgewist om weer nieuwe opna men te kunnen maken. De prijs van de cd-opnemer-afspeler zou onge veer 500 dollar bedragen. De goed koopste DAT-recorder in Japan kost tegen de duizend dollar. Deskundigen hebben er hun ver bazing over uitgesproken dat de ap paratuur van Tandy zo goedkoop is. De bedrijven Sony en Sharp verko pen al wel cd-apparatuur waarmee computerdata kunnen worden opge nomen, maar die apparaten kosten ruim 8000 dollar en bovendien kan daar maar eenmaal mee worden op genomen. Een Sony-woordvoerder ver klaarde geen commentaar te kunnen leveren omdat Tandy nog geen tech nische bijzonderheden heeft gege ven. Ook zijn er de nodige twijfels gere zen omdat Tandy de introduktie twee jaar van tevoren aankondigt, zodat de concurrentie de gelegenheid heeft zelf uitwisbare cd's te ontwik kelen. Niet alleen letters en cijfers. Ook tekeningen en foto's zijn op het scherm te toveren. V

de Stem | 1988 | | pagina 25