Banken in Panama weer open Beatrix roemt Canadezen als bevrijders HALLO, Vriendenhulp feliciteert Israël per briefkaart ZWEEDSE PEMIER- VAN WERKLOOSHEID GAAT DREIGING UIT BELEGGINGÏ TT1 BUITENLAND Nijverdal-Ten 80 procent bei DESTEM BUITENLAND WOENSDAG 11*11988 STOCKHOLM - De steeds verder toenemende werkloosheid in Europa kan een ernstige bedrei ging gaan vormen voor onze democratie. Werk loosheid leidt tot onmacht en tot achterdocht te gen de democratie. Amerikaanse Senaat schort INF-debat op I paar aan Canada brengt, wa- ren ongeveer 120 mensen uitge- '■rnodigd, onder wie Beatrixs TBBS ROMAZO met Renée op in Ottawa. DESTEM FINANCIËT mk T 1 M CLAUS NIEUWSOVERZICHT BREDA - De jonge beid I VastNed NV in Breda heeft taculaire groei doorgemaakt. nI Beurs weer lager T21 PANAMA-STAD (IPS) - Lange rijen mensen, een lichte chaos en de nodige verwarring en onzekerheid over wat er te gebeuren staat. Dat was het beeld in Panama toen gisteren na twee maanden en zes dagen de banken hun deuren weer openden. De meeste banken hanteerden talloze beperkingen om te voorkomen dat ze in een keer door hun dollarvoorraad heen- raakten. Zo golden er grenzen voor de bedragen die werden uitbetaald. Dat blijft zo tot er weer een acceptabele dollar- voorraad is bereikt, zei Mario de Diego, secretaris van de Na tionale Bankcommissie, een overheidsinstelling. Zo mochten chequehouders maar een kwart van hun te goed van 3 maart, de dag dat de banken sloten, incasseren, tot een maximum van 10.000 dol lar (19.000 gulden). Houders van spaarrekeningen waren nog een stuk slechter af: ze konden maar 5 procent van hun tegoed aanspreken. In hun geval bedroeg de limiet 50 dol lar (95 gulden). Het overige spaargeld van de Panamezen is voor negentig dagen bevroren, net als de depositogelden. Veel mensen hadden overigens niet de illusie dat ze geld konden opnemen, zo bleek bij navraag onder de rijen wachtenden voor de Banco Comercial, de Banco General en de Citibank. Ze kwamen slechts om infor- I matie in te winnen of om che- ques te deponeren die ze later i te gelde wilden maken. I Een functionaris van een in ternationale bank, die niet bij naam wilde worden genoemd, zei geen idee te hebben hoe uit eindelijk in de vraag naar con tant geld kan worden voorzien. „We hebben onvoldoende in kas. We wachten nu op instruc ties van hogerhand", ver klaarde hij. De voorzitter van de Ban kiersvereniging van Panama (die de meerderheid van de in totaal 120 banken vertegen woordigt), Edgardo Lasso, ont kende echter dat er banken zijn met financiële problemen. „Alle banken zijn solvabel", stelde Lasso. De problemen met uitbetalingen zouden volgens hem snel verholpen zijn. Lasso sprak tegen dat er grote som men baar geld het land uitge smokkeld zijn. Hij verwachtte dat met de heropening van de banken de hoeveelheid cash in het land weer snel zou groeien. Ook de secretaris van de Na tionale Bankcommissie, Mario de Diego, hield vol dat er ge noeg dollars in Panama zijn. Maar hij voegde er wel aan toe dat die zich vooral in handen van het publiek en het be drijfsleven bevinden. Die zou den veel geld hebben opgepot in de tijd dat de banken geslo ten waren. Volgens De Diego was het nu ook weer niet de be doeling dat het publiek een massale 'run' op de banken on dernam. In dat geval zou de normalisering van het finan ciële leven volgens hem nog wel even op zich laten wachten. De Diego stelde dat de ban ken nu weer bij elkaar moeten aankloppen als ze geld nodig hebben. Het is niet langer de taak van de Nationale Bank om daarin te voorzien. Volgens De Diego zijn er banken met een overschot. „Zij kunnen de an deren voorzien van dollars", al dus de bankman, daarmee sug gererend dat sommige banken toch met een tekort kampen. De bankcrisis begon toen Washington op 1 maart de Pa namese overheidstegoeden in de VS blokkeerde en de beta lingen voor het Panama-ka naal opschortte. De maatrege len waren bedoeld om Pana ma's sterke man, generaal Ma nuel Noriega, tot aftreden te bewegen en de afgezette presi dent Eric Delvalle weer in het zadel te helpen. 'Democratie is in gevaar' Van onze verslaggever De roep om een sterke man die even alle problemen zal oplossen, inclusief de werkloosheid, is dan niet ver meer. Dat toekomstbeeld schetste de Zweedse premier Carlsson gis teren op het congres van het Europees Verbond van Vak verenigingen in Stockholm. Volgens Carlsson wordt de roep om een sterke man nog versterkt omdat de meeste re geringen in West-Europa geen oog schijnen te hebben voor de werkloosheid. „Men beperkt zich tot het aan het werk houden van de men sen die een baan hebben. De problemen van de arme min derheid worden door politici als onbelangrijk van de hand gewezen. Uiteindelijk leidt dat ertoe dat er een 'tweederde maatschappij' ontstaat. De meederheid profiteert dan van Sjevardnadze. - foto WASHINGTON (AFP/ REUTER/DPA) - De Ame rikaanse Senaat heeft be sloten het INF-debat op te schorten. Het senaatsdebat over de INF had vandaag moeten beginnen, maar de leider van de Democrati sche meerderheid, senator Robert Byrd, maakte giste ren bekend dat het debat pas kan beginnen als de nog openstaande vraagstukken zijn opgelost. Hij verwierp speculaties als zou de Senaat niet bereid zijn het akkoord goed te keuren. „Het is een kwestie die de Sov jetrussen in een handomdraai kunnen oplossen". De VS beschuldigen de Sov jetunie ervan dat zij een nieuwe of onduidelijke uitleg geeft van enige bepalingen uit het INF-akkoord, dat afgelo pen december door president Reagan en partijleider Gor- batsjov werd ondertekend. Moskou bestrijdt dat Ameri kaanse inspecteurs het recht hebben om in de Sovjetunie ge bouwen en voertuigen te con troleren waarin onderdelen van raketten kunnen worden opgeslagen. Moskou wil de in spectie beperken tot plaatsen die groot genoeg zijn om hele SS-20-raketten te herbergen. De Sovjetunie begrijpt niet goed welke problemen de Ame rikaanse Senaat heeft met het INF-verdrag over de afschaf fing van de middellange-af- standsraketten. Dit verklaarde Sovjet-minister van buiten landse zaken Edoeard Sjevard nadze. een toenemende welvaart, maar een grote minderheid van jongeren, ouden van dagen en slecht geschoolden wordt ge heel buitengesloten", denkt Carlsson. Hij hield zijn gehoor voor dat alleen een gezamenlijk streven naar volledige werkgelegen heid en een goede sociale ze kerheid kan voorkomen dat onze democratie aan de werk loosheid tenonder gaat. De Zweed bood Europa een va riant van het eigen Zweedse model om uit de problemen te komen. Volgens Carlsson zijn verdergaande internationale samenwerking op technolo gisch gebied (zoals een uitbouw van het Eureka-project), toene mende scholing van werkne mers en vergroting van de in vloed van vakbonden op het beleid de steunpilaren waarop een nieuw Europees elan kan rusten. Carlsson voerde aan de Europa niet zomaar het Zweedse model van bijna vol ledige werkgelegenheid kan overnemen. „Wij hebben nooit een werkloosheid van tien, twaalf procent gekend". Het congres bediende de Zweedse eerste minister gisteren op zijn wenken. Een resolutie die over heden oproept minstens een procent van het bruto natio naal produkt méér uit te geven aan overheidsinvesteringen werd aangenomen. (ADVERTENTIE) er viel bij u het e.e.a. te halen? Koningin Beatrix tijdens haar tafelrede in Government House. Naast prins Claus zit de gouverneur-generaal van Canada mevrouw Sauve. - fotoanp OTTAWA (ANP) - Het zijn de Canadezen die in onze herinnering voortleven als onze bevrijders. „De bevrij ding danken wij vooral aan de steun van onze bondge noten, maar toch zullen de Nederlanders als men hen vraagt door wie ons land in 1945 is bevrijd, vrijwel zon der uitzondering antwoor den: door de Canadezen". Dit zei koningin Beatrix in de Beveiligen laat |e lekkerder slapen Vraag ad- Canadese hoofdstad Ottawa in vies bi| Van Heijst zodat er wat te halen bli|ft toespraak tijdens het staatsdiner in Government House, de residentie van de gouverneur-generaal van Ca- nada, mevrouw Jeanne Sauvé. Ppliril n Voor het staatsdiner op de PCVCmUgfaagJ eerste dag van het staatsbezoek l'V.h l'IJ;lll'|.ll;l'll'ilU:i:^^Plei dat het Nederlandse koninklijk ElW<) Rolluiken jeugdvriendin Renée Roëll en I uneto volgens haar moeder Martine. Beatrix ___J Beveiiigings richtlijnen groeide tijdens de oorlogsjaren Tijdens het voorstellen van de genodigden voor het diner begroette Beatrix, die was ge kleed in een opvallende groene japon, Renée en haar moeder als enigen met een ferme zoen. Onder de gasten bevonden zich verder diplomaten, parle mentsleden en industriëlen. Aan tafel naast Beatrix en Claus zaten behalve mevrouw Sauvé ook premier Mulroney van Canada en minister van Buitenlandse Zaken Van den Broek. In haar toespraak besteedde de koningin ruime aandacht aan de banden tussen Canada en Nederland tijdens de laatste wereldoorlog. „Dat op dit mo ment en op deze plaats mijn ge dachten teruggaan naar die pe riode en dus ook naar de Tweede Wereldoorlog is niet meer dan vanzelfsprekend", al dus de vorstin. Want zij ver bleef als kind nog korte tijd op Government House voor zij met moeder Juliana en zuster Irene verhuisde naar de diplo matenwijk Rockcliffe in Otta wa. De vorstin haalde enkele woorden aan uit een toespraak die haar moeder op 30 april 1943 hield voor radio Oranje, de stem van strijdend Nederland in Londen, over de geboorte van prinses Margriet: „Mar griet is in den vreemde met de grootst mogelijke hartelijkheid verwelkomd. Het beste bewijs, symbool daarvan, is het feit dat op de hoge toren van het parle mentsgebouw, hier in Ottawa, waar de vlag wappert, deze voor een dag door onze Neder landse vlag is vervangen". „Het waren ongelukkige om standigheden die ons naar Ca nada voerden, maar wij hebben hier de gelukkigste tijd doorge bracht", zo hield Beatrix haar gehoor voor. Ze memoreerde verder de 5.700 Canadezen die in Nederland tijdens de oorlog sneuvelden, een feit dat elk jaar in Nederland wordt her dacht. Ruim 2.000 oorlogsbruiden volgden de Canadese bevrij ders in 1945 en 1946 terug naar Canada, het begin van een grote emigratie naar dit land. De half miljoen Nederlanders die sindsdien naar Canada emigreerden op een bevolking van 25 miljoen vonden daar een nieuw leven, aldus koningin Beatrix. Ook mevrouw Sauvé bracht de oorlogsjaren tijdens haar toespraak in herinnering. „De herinnering aan deze gebeurte nissen en de banden die daaruit ontstonden zijn niet vergeten", aldus de gouverneur-generaal. Zij wees hierbij ondermeer op het bezoek van duizenden Ca nadese veteranen drie jaar ge leden aan Nederland, ter bij woning van de bevrijdingsvie- ring veertig jaar daarvoor en op het jaarlijkse tulpenfestival, een gift van Nederland aan Ca nada als dank voor de opvang van de koninklijke familie tij dens de oorlog. Het staatsdiner was tevens de afsluiting van de eerste dag van het staatsbezoek. Van onze correspondent Rob Simons JERUZALEM - Zo'n 200.000 brief kaarten die zijn bedrukt met de Nederlandse vlag en een kroon en gericht aan een 'burger van Israël' zullen zondag in Jeruzalemse brie venbussen worden gestopt. De bekroonde Nederlandse driekleur gaat vergezeld van een anonieme ge lukwens: Gefeliciteerd Israël met uw 40-jarige bestaan. Uw land is het land van de levende God en Jeruzalem is zijn woonplaats. Uit naam van velen uit het Nederlandse volk willen wij u sterkte en moed wensen! Wij staan ach ter u, Sharon!" Deze boodschap op de briefkaart wordt besloten met een ver wijzing naar de profeet Jesaja, hoofd stuk 52, vers 7, waarin de vredesbood schap wordt aangekondigd. De christelijke stichting 'Vrienden hulp' uit Ermelo nam het initiatief tot deze solidariteitsactie op de dag dat premier Lubbers en minister van Bui tenlandse Zaken Van den Broek hun bezoek aan Israël ter gelegenheid van de viering van het 40-jarige bestaan van de Joodse staat hebben afgezegd. Als de kaarten op 15 mei in de Jeru zalemse brievenbussen vallen, wordt in Israël 'Jeruzalemdag' gehouden, waar- mee de Israëlische Joden de 'bevrijding' van het 21 jaar geleden bezette en ver volgens geannexeerde Arabische deel van Jeruzalem vieren. Volgens de christelijke kalender is het op 15 mei bovendien 40 jaar geleden, dat de Joodse staat werd gesticht. De officiële Nederlandse bijdrage aan de feestvreugde rond het 40-jarige bestaan van Israël is intussen als ge volg van het Israëlische beleid in de be zette gebieden, waarbij de laatste vijf maanden meer dan 180 Palestijnen werden gedood, aanzienlijk beperkt. De feestelijke fietstocht van prominente Nederlanders, waarvoor Lubbers in Is raël het startschot zou lossen werd af gelast. Het eerste officiële bezoek van een Nederlandse premier aan de joodse staat is formeel uitgesteld, maar in Den Haag en Jeruzalem realiseert men zich, dat dit uitstel wegens de aanstaande Knesseth-verkiezingen en de politieke ontwikkelingen in Israël afstel bete kent. Minister Van Eekelen (Defensie) moest zijn bezoek in maart als gast van zijn collega Rabin uit protest tegen het harde optreden van het Israëlische le ger tegen de Palestijnen al eerder af zeggen. Het vorig jaar uitgestelde be zoek van minister Korthals-Altes (Jus titie), die de vorige maand als gast van zijn collega's van Justitie en Politie Sharir en Bar Lev alsnog naar Israël wilde komen is intussen ook op de lange baan geschoven. Alleen Tweede Kamervoorzitter Dol man heeft zich aan de Israëlische prak tijken in de bezette gebieden weinig ge legen laten liggen. Als enige officiële gast van Knesseth-voorzitter Hillel heeft Dolman op 20 en 21 april de Israë lische onafhankelijkheidsdag in Jeru zalem meegemaakt. Dolman vond het maar laf van andere politici uit West- Europa, dat zij hun bezoek ter gelegen heid van het 40-jarige bestaan van Is raël hebben afgezegd. Het plan voor een feestelijke 'Hol landse week', die deze maand in Israëli sche warenhuizen zou worden gehou den, heeft men wegens de onzekere ge beurtenissen laten varen. Een uitge dunde, 25 leden tellende delegatie van Nederlandse industriëlen en zakenlie den zal de volgende week nog wel een bezoek aan Israël brengen om '40 jaar handelsbetrekkingen' tussen beide lan den te vieren. De tentoonstelling '400 Jaar Amsterdam Diamantstad', die op 16 mei in het Oppenheimer Diamant museum in Ramat Gan door Lubbers zou worden geopend gaat nog wel door. I Burgemeester Van Thijn van Am sterdam heeft laten weten de feestelijke opening onder de huidige omstandighe den niet te zullen bijwonen. Zijn Eind- hovense collega Van Kemenade kwam had de vorige maand zijn bezoek aan Israël voor de opening van een tentoon stelling van moderne werken uit het Van Abbemuseum uit politieke over wegingen ook al afgezegd. In het kader van de festiviteiten rond het 40-jarige bestaan van de joodse staat levert Nederland dit jaar nog en kele bescheiden bijdragen aan culturele manifestaties in Israël. De Nederlandse filmweken, die met de steun van de mi nisteries van WVC en Buitenlandse Za ken vanaf 30 mei in Jeruzalem, Tel Aviv en Haifa zijn verwaterd tot de ge spreide vertoning van een aantal Ne derlandse films door de Jeruzalemse ci- nematheek. Op een duin bij de haven plaats Ashdod zal de Amsterdamse 'Stichting Dansgroep Ruth Meyer' met steun van WVC en particulieren het driejaar geleden in Schoorl balletspek takel 'Zenith' tijdens het 'Israëlfestival' laten zien. De Nederlandse bas-bariton Max van Egmond behoort tot de solis ten die meewerken aan de eerste uit voering van Bachs 'Mattheuspassion' in Jeruzalem, die tijdens het Israëlfestival ten gehore wordt gebracht. ■J en Nederlands ver- I 1 .slaggever die er op uit _^L_a«wordt gestuurd een staatsbezoek te verslaan wordt geacht zich aan bepaalde regels te houden. Hij draagt een net pak. En zo dra de hoogste gasten naderen begint hij zenuw achtig de middelste knoop van zijn jasje dicht te doen. Hij lacht minzaam. Houdt zijn handen niet in zijn broekszakken. Is be leefd. Schudt handen. Hij doet wat iedereen doet, omdat dat het veiligste en het beste is. Van sommige dingen die hij ziet en hoort stelt hij zijn lezers op de hoogte. Hij ziet en hoort natuur lijk nog veel meer, maar om de een of andere reden bericht hij daar niet over. Het wordt niet van hem verwacht. Zekere per soonlijke observaties worden zelfs niet eens op prijs gesteld. Dezer dagen stond ik met nog ettelijke honderden andere men sen voor het Government House in de Canadese hoofdstad Otta wa. Daar zouden, op de eerste dag van hun staatsbezoek, Bea trix en Claus worden ontvangen door mevrouw Jeanne Sauve, de gouverneur-generaal van Cana da. Het oranjezonnetje scheen. Er waren driehonderd kinderen die met vlaggetjes zwaaiden en die zo nu en dan een feestelijke ge joel aanhieven. De vogels floten. Het was volop lente en een ere wacht marcheerde op over een met duizenden tulpen gemar keerde weg. Langs een rode lo per stonden enkele tientallen, voornamelijk Nederlandse hoogwaardigheidsbekleders met hun dames op de koninklijke gasten te wachten: nette mensen in nette pakken, dames met hoe den op en bloemetjesjurken aan. Beatrix deed waarvoor ik haar als geen ander persoon in Ne derland bewonder: ze stak een keurig, nietszeggend en zeer be leefd toespraakje af, waaraan niemand zich - en dus ook het koninkrijk niet - een buil kon vallen. Achter haar stond Prins Claus. Is het netjes en dienstig te be richten hoe hij er uit zag? Zijn rechter schouder hield hij opge trokken alsof hij iets wilde afwe ren. Zijn gezicht stond zeer ern stig, of beter gezegd, buitenge woon bedroefd. Hij keek welis waar met doffe blik om zich heen, maar leek geen mens te zien, niemand te horen. Als er een man volstrekt afgezonderd was van de rest, dan was hij het. Het ondraaglijke gewicht van t lyy een eenzaamheid die niemand I van ons kent, scheen op hem it I drukken. Er klonken saluut. I schoten. Het Wilhelmus werd I gespeeld. Later volgde C zijn vrouw over de rode lopaj om de ere-gasten te begroeten I Hij hield zijn handen op zijn I rug, zijn vingers verstrengeld i; I een soort kramp die de knokkels I van zijn vuisten bleek-wit maal I ten. Pas toen hij de helft vandtl gasten met trage, moeizame pas. I sen voorbij was gelopen, be Jo Wijnen hij handen te schudden én zette I hij het gezicht op dat iedereen I van hem verwacht. Het was I alsof hij zich eindelijk wist los le I maken uit een soort hallicuna f tie, een boze droom. Zeker, ik heb daar met eeul vreemde gebiologeerdheid naai I de prins staan kijken. En toen I hij in het Government House I verdween, moest ik mij ontdoen I van een mistroostigheid die ver f slaggevers geacht worden ernitll op na te houden, dan toch on- middellijk te onderdrukken. Misschien heb ik niet del juiste dingen gezien. Misschien I voelde Claus zich heel plezieriJ Ik kan daarover niet met zeker-1 heid berichten, want de i laten niet toe de prins op del man af te vragen hoe hij maakt. En zelfs in dat unieke ge l val zou hij zeker hebben g dat hij zich heel plezierig voelde. I want de koninklijke plichten] wegen zwaar. Met het schrijven van het bol venstaande ontdoe ik mij een verslaggevers-dillemma dol ik eigenlijk niet kan aanvaarden Er is een vreemd soort veranl- woordelijkheidsgevoel dat biedt in zo'n geval niet te schrij l ven wat je ziet, laat staan wat je I denkt en wat je voelt. Wat ik geacht wordt gezien tel hebben is een mooi feest, m] hartelijke ontvangst, de zon, del tulpen, de erewacht, de kinderenl en de vlaggetjes. En dat heb ik dan ook gt DEI ven derl met jaai was prot De Staatssecretaris Van Rooy ene fotodestem/johanvangurp sten Vast. Van onze economische redactie De portefeuille van beleggingt groeide in 1987 van van 41,6 na; moment zit er voor 120 miljoen in.| Die cijfers werden dinsdag be kend gemaakt bij de presenta tie van het j aarverslag. VastNed-directeur, drs. K. Streefkerk, constateerde een opmerkelijk verschil qua be leggingen tussen de verschil lende regio's. „Het Noorden en Oosten blij ken economisch duidelijk ach ter te blijven bij de rest van Nederland. Wij zien dat als een blijvende tendens", aldus di recteur Streefkerk. „Dit bete kent dat aan beleggingen in Noord en Noordoost Nederland een hogere risicograad moet worden toegekend. Vanzelf sprekend moet dit zijn terug te vinden in een hogere rende ment. Dat is dan ook de feite lijke situatie. Dit hogere rende ment is nodig als compensatie voor een grotere kans op leeg stand". De groei van de beleggingen van VastNed kwam tot stand via de werving van veertig ob- [jekten. Dat waren voorname lijk winkels. De portefeuille bestond eind vorig jaar voor 80 I procent uit winkels op goede en toplokaties en voor 17 procent uit kantoren. Voor de huren hield een en ander (op jaarba- isis) een stijging van van 4 naar [10,6 miljoen. VastNed behaalde in 1987 een nettowinst van 5,4 miljoen. Het contante rendement per aandeel VastNed bedroeg 8,48, Phantom neergestort in Duitsland OSNABRUCK (DPA/RTR) - In de Bondsrepubliek is bij Osna-I brück een Britse Phantom neergestort. De twee piloten zijn] daarbij om het leven gekomen, zo heeft de politie meegedeeld. Over de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Radio-actieve afval per trein door Gent GENT - Sinds meer dan 10 jaar passeert er gemiddeld tweel keer per maand een trein met radioactief afval door Gent. Heil is meestal bestraalde kernbrandstof uit Doel die voor opwer-r king naar Frankrijk wordt vervoerd. In Merelbeke, een ge l meen te nabij Gent, staat de trein ongeveer een half uur stil. Del Gentse schepen voor milieuzaken Wijnakker antwoordde dal maandagavond in de Gentse gemeenteraad op vragen van er. kele raadsleden die ongerust waren over een ongeval eind vol rige maand in het rangeerstation van Merelbeke met een trein f wagon, die licht radioactief afval vervoerde. Moeizame start kabinet Martens-VIII IIAMSTERDAMSI BRUSSEL - Wilfried Martens, eerste minister van het maanT dag benoemde nieuwe kabinet in België, is er gisteren maa:| ternauwernood in geslaagd zich met zijn ministers aan hü| parlement te presenteren. De Kamer van Volksvertegenwoor digers, die sinds juli vorig jaar nauwelijks nog een serieusl vergadering heeft gehad, moest eerst een nieuwe voorzittc'| kiezen. Uiteindelijk werd dat de Waalse christen-democraat Nothomb, maar zijn verkiezing ging met dermate veel rum«| en scheldpartijen gepaard, dat Martens pas na drie uur dere-| geringsverklaring kon afleggen. ALMELO (ANP) - Nijver dal-Ten Cate heeft 80 pro cent gekocht van het aande lenkapitaal van Ensho En terprises in Weatherford (Texas), zo is dinsdag in de jaarvergadering bekendge maakt. Die onderneming verwerkt kunststofdoek tot eindproduk- ten voor de sport- en recreatie- mar gebi) zuid El f is r nen Ami scha verd een ever 45,5 Nieuwe identiteitskaarten voor Palestijnen GAZA (RTR/AFP) - Het Israëlische leger is gisteren begonnen] inwoners van de bezette Gazastrook te dwingen hun idenfrl teitskaart te vervangen. Andere Palestijnen meldden zich, or-l danks oproepen tot een boycot, vrij willig voor hun nieuwe bur l gerschaps-document. Volgens de stafchef van het leger, Da«| Shomron, is de stap bedoeld om de Palestijnse afhankelijk!®'] van Israël te vergroten. De Israëlische premier, Yitzhak Sto l mir, verklaarde dat de bezette Gazastrook en de Westelijk] Jordaanoever tijdens de oorlog in het Midden-Oosten in 1Ü'| 'zijn bevrijd' en dat een oplossing moet worden gevonden voffi] de 1,5 miljoen Palestijnen in de gebieden die niet willen leve' onder Israëlisch bestuur. Mitterrand benoemt Rocard tot premier De Franse president, Frangois Mitterrand, heeft gisteren des< cialist Michel Rocard (links op foto) benoemd tot nieuwe Prf mier. Rocard wordt de opvolger van Jacques Chirac (rechts U foto), die gistermiddag zijn ontslag indiende na de verplet rende nederlaag die hij afgelopen zondag bij de presidents^"' kiezingen tegen Mitterrand leed. Met het aftreden van Chii^ komt een einde aan de zogenoemde 'cohabitation', de same' werking tussen de conservatieve regering en de socialistisc president. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse «iws gal dinsdag ongeveer eenzelfde raeld te zien als maandag. De aandelen moesten over de volle breedte overwe- Uend licht terug, terwijl de omzet van ruim J40Q miljoen matig was. Op de obli- gatiemarkt gingen de koersen minder scherp omlaag, maar was de omzet van bijna een miljard gulden opnieuw aan de hoge kant. Terwijl de inschrijving op de nieuwe zesjarige zes procents staatslening open «and moesten de twee jongste zes pro- cents staatsleningen van dit jaar nog wat verder terug. De aandelenkoersen brokkelden in de oop van de dag af. De verliezen bleven eenter beperkt. De stemmingsindex daalde nliaki .een Pbhtje. Koploper Koninklijke Phu- overigens aan dezelfde koers. u„rh sj nk2'i een reuze order het meest ernandeide fonds op een flauwe optie- hou-S' rarkte het verlies tot een dub- 27® maakte tegen sluitingstijd be- m.,1 het tot een akkoord gekomen is miH„ nt over de octrooien op de ara- iiat i!e5 maar dat kon nie' het verlies niot e'o°P van he dag was opgelopen fme™ maken- Akzo verloor ƒ0,80 op Dnilever beperkte het verlies tinna^nS ,ot dubbeltjes en bij de interna- vonc war.en het vooral opnieuw Hoogo- zwalr t die naar verhouding de in h ,verlie2en incasseerden. Aannn naaciale sec,or moesten vooral dm i!', NMB en Nationale Nederlan- Bnk nü9' dk uiteenlopende fondsen als Miiiiar u1fül'i Wehry, Fokker, Internatio- oca-Jana yd' Nijverdal-ten Cate en cartac «er Brin.,en 9aven prijs. Gist-Bro- divirfa„rfaLre'<enin9 houdend met het ex- prijs op ƒ30,60. oera m Jl?htpuntjes in de overwegend la- bii rta L, zor9en Bührmann-Tetterode en doordat k.ner? 'Phdson Medicopharma, winstuan. uUi,spreken van een hogere C ?ch,in5 Sepaard ging met een de nota Nederlandse Kabel kwam in dan da n?9 J143 e" dat was ƒ2 minder aandelen S bi' de herplaatsing van de leZdtiadnTst worden betaélri. Het Kfa l Sedn,f Frans Maas maakte een koers rinyan 1 op 7 hekend en zag de fS da|Ph van ƒ37 op ƒ35,50. AN

de Stem | 1988 | | pagina 4