iaden itillen camens PARTIJEN STELLEN VANDAAG ONDERZOEKSCOMMISSIE IN FNV zet kabinet met looneisen mes op de keel 'Illegaal gokken harder aanpakken9 'Voordeel Europa zonder grenzen niet overdrijven' Shell-pompen beklad aan vooravond van jaarvergadering BINNENBAND 'Recht op verblijf ;k Streep door koppeling lonen en uitkeringen DE STEM COMMENTAAR Moed der wanhoop ONDERZOEKERS: GELD VRIJMAKEN VOOR PROBLEEMGOKKERS T28 DEN HAAG - WD-Kamerlid Hermans wordt de i 1 voorzitter van de Kamercommissie die een on- AïTGStcltlCtCcini KOÏÏlt IC Iclclt derzoek gaat houden naar de perikelen rond de invoering van het fraudebestendige paspoort. Taak NIEUWSOVERZICHT Oudste inwoner vandaag 110 jaar Lid Marechaussee verdacht van smokkel 'Nederland moet grensarbeiders betalen' Geen vliegverbod Nederlandse F-16 Willem-Alexander bezoekt Japan In Colombia ontvoerde Hollanders leven BASF: 'Bentazon-lozingen ongevaarlijk' Staatslening van f2,2 miljard ïad 31 'Afspraak marge onaanvaardbaar' Aantjes wil terug in Tweede Kamer T5 j af te brengen van zijn en, maar de bewinds. heeft zich laten kenneti en vasthoudende baas - zo bleek eerder dit het getraineer van de alisten spuugzat. En in Kamer zegt hjj op keer het geld van de fnigingen nodig te heb- i er andere zaken mee betalen, zoals de ak van het Aids-pro- a, de zorg van geestelijk idicapten en de topklini- Ezorg in ziekenhuizen. LSV heeft zijn kaart op- gezet op het Generaal rd van enkele jaren te- Daarin staat alweer dat over inkomens be den vereist is. van is, zo vinden de spe- geen sprake ge- kt Dus zal ook Dees van pmer, of kort daarna weer voor de rechter worden pt. et juridische gevecht lijkt voorlopig de meeste op succes te geven. Dat is de reden waarom harde in de kast blijven lig. Daar komt natuurlijk bij dat de specialisten op I al te veel mededogen van rote publiek kunnen re ien. En bovendien: de rech- bond bij de vorige gele heid het houden van zon- iiensten op doorde- |kse dagen aan zeer strikte els. Dat middel is nogal bot porden. De specialisten en weinig andere actie- en, behalve dan de ju- Het wrange is dat l de overheid zulke tige afspraken in het heeft gemaakt met cialisten, dat die nu bij hter met succes kunnen doppen. LSV-voorzitter |smans gaf dat met zoveel orden ook toe deze week. lijkt erop dat het PvdA- erlid Ina Müller-Van Ast nog gelijk krijgt. Zij t het sttedi over het gene- akkoerd, als ze ée oude preken in herinnering Ipt. de verstandhouding en sa-1 nwerking tussen de poli- partijen", aldus Marti-1 De vertrekkende premier li akt zich ook zorgen over de |1 die de Democratische Par- Sint Maarten van Claude 1 athey in de nieuwe regering Lberia-Peters zal gaan spe- |n. „Feit is dat Wathey in de ieuwe regering een sleutel- itie zal innemen. En ik ben I izorgd dat voor het behoud in de vrede in de coalitie de een gevangene is en zal oeten dom wat de heer Wa-1 voorschrijft". Ook het behoud van de An-1 Jen als één staat is een punt it Martina bezig houdt. „In nieuwe regering zijn in r geval twee partijen die h recentelijk sterk hebben ■maakt voor eer» uèteenval- van de AntiltaR: de PNP de partij van Wathey. La-1 ■n we hopen dat zij de wen- van de overgrote meer-1 ■rheid van de bevolking zul- :n respecteren". Martina irwijst daarbij naar een re nt onderzoek van de Uni-1 rersiteit van de Nederlandse ntillen, waarbij naar voren :wam dat «en overgrote neerderheid van de bevol king voorstander is van bet I zijeen Wijven van de vijf An-1 illiaanse eilanden.(ANP) i Minister Ruding. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Bij alle en thousiasme over het Europa zonder grenzen van na 1992 moet het financiële voordeel dat daardoor kan ontstaan zeker niet worden overdre ven. Het gevaar dreigt bo vendien dat landen, regio's of bedrijven compensatie zullen vragen voor het na deel dat zij lijden van de in terne markt na 1992. Want er zullen altijd slachtoffers zijn van zo'n proces. Deze waarschuwing liet minis ter Ruding (Financiën) gisteren horen nadat hem het eerste boek over de interne markt in het grensloze Europa na 1992 was overhandigd. Ruding noemde het boek een 'belang rijk werkstuk', maar plaatste nogal wat reserves tegenover de cijfers die worden genoemd. Het boek 'Alles op alles voor Europa', met als ondertitel 'De uitdaging van 1992', is geba seerd op een studie van een werkgroep onder leiding van de Italiaan Cecchini die op ver zoek van de Europese Commis sie uitzocht wat de kosten zijn van een niet-verenigd Europa. De werkgroep concludeerde dat met een verenigd Europa tussen ƒ490 en ƒ590 miljard te verdienen is, dat er in Europa twee miljoen minder werklo zen zullen zijn (rond 150.000 minder in Nederland) en dat de economische groei boven de 4,5 procent zal uitkomen. Ruding zei met nadruk dat deze cijfers met het nodige voorbehoud moeten worden bezien, hoewel de effecten ze ker omvangrijk zullen zijn. De minister van Financiën vreest dat niet alle landen evenveel zullen profiteren van de in terne markt en dat de landen die nadeel ondervinden een claim zullen leggen op het voorspelde voordeel van maxi maal bijna ƒ600 miljard. „Nu moeten we afspreken dat er ri sico's schuilen in de toekomst, zodat achteraf geen verreke ningen hoeven plaats te vin den", aldus Ruding. De voordelen van de interne markt moeten volgens de be windsman hun uitwerking hebben in lagere prijzen. Te vens zullen de systemen van sociale zekerheid in de EG-lan- den meer op elkaar afgestemd moeten worden. Dat zal stapje voor stapje moeten gebeuren, meent de bewindsman. Hij gaf niet aan wat dit voor de Neder landse sociale zekerheid moet betekenen, al zorgt deze vol gens Ruding nog steeds voor hoge lasten voor overheid en bedrijfsleven. Akkoord over pascontrole van onze Haagse redactie 1 j Hermans is door zijn partij kandidaat gesteld. CDA en PvdA hebben geen bezwaren tegen zijn voorzitterschap. DEN HAAG - Het kabinet komt binnenkort met een nieuwe wet die de koppe ling van uitkeringen aan de ontwikkelingen in de lonen moet regelen. De oude rege ling, die een automatische koppeling voorstond, wordt ingetrokken. Minister De Koning (Sociale Zaken) kondigt dat aan in een interview met het blad 'Onder neming' van de ondernemers organisatie VNO. De oude re geling werd in 1979 ingevoerd, maar is slechts éénmaal toege past. Het kabinet wil van de re geling af, omdat de recht- 1 streekse koppeling veel te duur is. Uitkeringen zouden auto matisch meestijgen met de lo- i nen in het bedrijfsleven. De Koning wil nu een koppe ling die is gebaseerd op alge mene uitgangspunten als de staat van de overheidsfinan ciën, de loonontwikkeling en de werkgelegenheid. Het moet een evenwichtige ontwikkeling van de economie niet belemmeren. In de toekomst worden de uit keringen alleen nog verhoogd als de schatkist en de sociale fondsen de extra lasten kunnen dragen. Dat komt niet in de laatste plaats omdat de VVD nu 'aan de beurt' is om een voorzitter te leveren voor een parlementaire onderzoekscommissie. Eerdere commissies in het recente ver leden kenden twee CDA'ers (Van Dijk-RSV, Eversdijk-vis- fraude) en een PvdA'er (De Vries-bouwsubsidies) als voor zitter. De precieze samenstelling van de commissie is nog niet be kend. De meeste fracties verga deren vandaag pas over de vraag wie ze zullen afvaardi gen. Daarbij lijkt afgesproken te zijn dat de fractiespecialis ten niet in aanmerking komen voor een plaats in de onder zoekscommissie; het onderzoek wordt waarschijnlijk totaal in handen van 'buitenstaanders' gelegd. De onderzoekscommissie wordt vandaag officieel inge steld. Gisteren hebben beide betrokken Kamercommissies, die voor Binnenlandse en Bui tenlandse Zaken, zich akkoord verklaard met een parlemen tair onderzoek door een Ka mercommissie. De officiële taak van de com missie is een onderzoek in te stellen naar de feiten en ver antwoordelijkheden in het pro ces van besluitvorming met be trekking tot de totstandkoming van een nieuw paspoort. De onderzoekscommissie zal uiterlijk medio augustus aan de Kamer rapporteren over haar bevindingen. Met het pistool in de aanslag naderen leden van een arrestatieteam een filiaal van de AMRO-bank in Amstelveen. Een mislukte bankoverval veroor zaakte groot alarm bij de politiekorpsen van Am stelveen en Amsterdam, omdat onzekerheid be stond of de overvaller zich nu wél of niet in het ge bouw ophield. Het politieteam bestormde het ge bouw en zag dat de dader gevlogen was. - FOTO ANP 11.00 maatschappijleer, 13.30- 15.30 aardrijkskunde. vrijdag 27 mei: VWO: 9.00- 12.00 wiskunde A/II, 13.30- 16.00 expressievakken; HA VO: 9.06-12.00 Fries (stelop- dracht), 9.00-11.30 expressie vakken, 13.30-15.38 Fries (tekst), 13.30-16.00 Russisch; MAVO en LBO: 9.00-11.00 Fries (stelopdracht), 9.00-11.00 warenkennis, 13.30-15.30 Fries (tekst) maandag 30 mei: VWO: 9.00-12.00 Fries (stelopdracht). 9.00-11.30 Spaans, 9.00-11.30 maatschappijleer, 13.30-16.$ Fries (tekst), 13.30-11.00 Rus sisch; HAVO: 9.00-11$ Spaans, 13.30-16.00 Russisch. tdinsdag 31 mei: VWO: 9.00- 12.00 filosofie. DE ARBEIDERS in Polen hebben hun uitzichtloze strijd opgege ven. Met gekwelde en wanhopige gezichten hebben de laatste stakers de scheepswerf in Gdansk, de wieg van de (verboden) vakbond Solidariteit, verlaten. Geen glimp van triomf dit keer, geen glimp van hoop op betere tijden en geen glimp van opwin- i ding over een socialisme waarbinnen ooit een grotere vrijheid tot j de mogelijkheden kan gaan behoren. De staking in Polen mag geëindigd zijn in een bittere nederlaag voor de arbeiders, zij heeft tegelijkertijd en wederom de kwets- baarheid van het Poolse leiderschap en het systeem aan het licht gebracht. i De Poolse leider Jaruzelski riep eind vorig jaar zijn landgeno ten op in 'sociaal pluralisme' deel te nemen aan zijn hervormin- i gen. Hij zei erbij dat een 'koppeling tussen economische en poli- j tieke hervormingen' onvermijdelijk zou zijn. Dat klonk heel mooi, faar toen de Poolse leider zijn draconische economische maat- regelen aankondigde om de economie te redden - zou hij niets 'doen aan de schuldenlast van 36 miljard dollar, dan zou hij I nieuwe kredieten van het Westen kunnen vergeten - ontstond al snel een dialoog der doven, tussen de Poolse leiding en de arbei- i ders. De arbeiders begrepen dat de Poolse communistische partij zich onder Jaruzelski nauwelijks heeft vernieuwd en dat zij krampachtig wenst vast te houden aan het aloude leninistische beginsel dat de partij niet alleen het monopolie van de macht be zit, maar ook het monopolie van de waarheid. Aan deze granieten hoekstenen valt niet te tornen, zelfs al is duidelijk dat zo'n starre maatschappijvisie niet de beste is om in tijden van snelle techno logische en sociale veranderingen de problemen te lijf te gaan. Toch lijkt Jaruzelski iets geleerd te hebben van de opwindende dagen in 1980 - 1981Hij heeft gisteren de stakingen kunnen beëindigen zonder noemenswaardig geweld en hij heeft al in de eerste dagen van het stakingsconflict bemiddelaars in het veld gestuurd, die nieuwe vormen van 'overleg' hebben uitgepro- beerd. Zij hebben weliswaar nog geen succes opgeleverd, maar het zou een aanwijzing kunnen zijn dat de Poolse leiders andere vormen van overleg tussen maatschapelijke krachten en de partij zouden willen, mits de hegemonie van de partij intact blijft. Dat zou weliswaar een schamel resultaat zijn van het stakingsconflict, het is hoe dan ook een stapje vooruit. De staking heeft Jaruzelski ook een urgente nachtmerrie be- I zorgd. Als hij zegt 'sociaal pluralisme' te willen en meent dat 'vele j wegen naar het socialisme' mogelijk zijn, dan zal hij enige vorm |van erkenning moeten uitdokteren voor Solidariteit, nog steeds j,ea^eest inspirerende maatschappelijke macht die in Polen be- Die kansen op erkenning moeten vooralsnog niet hoog worden [ingeslagen ondanks alle verwachtingen van de perestrojka en asn°st. Het probleem in Polen en alle Middeneuropese landen 1st h* weer cl'lt: 9r°fere vrijheden worden door deze volkeren IsrtvLv ez'en a's kansen voor 9r°te nationale vrijheid en zelfsbe- cnikking, kortom bevrijding van de Russische heerschappij. iMhh on*wikkelin9 z°u de machtspositie van de Sovjet-Unie in [midden-Europa (en dus in Europa) direct bedreigen en dus ook e'n'nternationale machtspositie. Zo'n ontwikkeling zal Moskou [bk toest.aan er> dus zullen de Polen met de moed der wanhoop DEN HAAG (ANP) - Bij ten minste twee Shell-benzinesta- tions in Den Haag zijn slangen doorgesneden en leuzen ge schilderd. Ook in Eindhoven is Shell het doelwit geweest van acties. De acties waren gericht tegen de aanwezigheid van Shell in Zuid- af rika, zo bleek uit leuzen. Bij één van de twee pompstations werd overigens ook een daar geparkeerde bestelbus van een warenhuis beklad. De acties tegen Shell-stations houden verband met de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van Shell. Dat blijkt uit een anonieme verklaring van de actievoerders. De Sheil-aandeel- houdersvergadering vindt vandaag in Den Haag plaats. De acties bij de Shell-stations zijn een protest tegen de aanwe zigheid van dit bedrijf in Zuidafrika. Ditmaal werden volgens de verklaring vooral pompen van Shell op de terreinen van grote be drijven en overheidsinstellingen aangepakt. Particulieren kun nen bij deze pompen niet terecht. Genoemde bedrijven en overheidsinstellingen hebben zich vol gens de verklaring van de actievoerders via contracten aan Shell 'gebonden' en steunen daarmee in feite ook de apartheid. Van onze verslaggever STOCKHOLM - De FNV dreigt looneisen te gaan stellen als het kabinet niet snel iets doet om de werk loosheid omlaag te brengen. Voorzitter Stekelenburg van de vakcentrale heeft dat gisteren in Stockholm laten weten. Hij voegde eraan toe dat alleen de solidariteit tussen werken den en niet-werkenden de FNV op dit moment nog van loonei sen weerhoudt. Volgens de FNV-topman onttrekt het ka binet zich aan de afspraak die in de stichting van de arbeid is gemaakt over de werkloosheid. Kabinet, werkgevers en werk nemers hebben afgesproken dat de werkloosheid met min stens een procentpunt omlaag moet. De FNV verwijt het ka binet nu dat het die afspraak alleen met de mond nakomt en er niet naar handelt. „Naar onze mening pleegt het kabinet woordbreuk", zei Stekelenburg gisteren tot het EVV-congres. „Dergelijk han delen van het kabinet kan ertoe leiden dat wij onze verant woordelijkheden overboord zetten en buitensporige loonei sen gaan stellen." Op dit mo ment blijft het overigens nog bij dreigementen alleen. „Vooralsnog zullen we geen looneisen stellen omdat dit de werkgelegenheid zou aantasten en de solidariteit tussen wer kenden en mensen met een uit kering zou ondermijnen", aldus Stekelenburg. Hij pleitte te vens voor een militantere op stelling van het EW tegenover ondernemers en regeringen. „Naar onze overtuiging is de tijd van enkel met verklarin gen vakbondsbeleid voeren voorbij." De FNV wil daarom komen tot een Europees huis van de arbeid. Daar zouden alle gezamenlijke activiteiten moe ten worden ondergebracht. DEN HAAG (ANP) - De overheid moet harder op treden tegen het illegale gokken in Nederland. Het legale circuit (casino's, bin go, paardenrennen) mag niet worden uitgebreid. Verder zou een bepaald per centage van de opbrengst van kansspelen gereserveerd moe ten worden om de hulpverle ning aan mensen met een gok- probleem en aan gokverslaaf den uit te breiden, terwijl met name de jeugd via betere voor lichting op de gevaren van het gokken moet worden gewezen. Dat concludeert de vakgroep Planning en Beleid van de Rijksuniversiteit in Utrecht die gisteren het rapport 'Kansspe len als riskante gewoonte' pre senteerde. In opdracht van de Raad voor de Casinospelen on derzocht de vakgroep of het no dig is maatregelen te treffen om gokverslaving in Nederland tegen te gaan. Hoewel er geen betrouwbare cijfers zijn over de omvang van het probleem, - andere onder zoekers tellen 100.000 min of meer gokverslaafden - schat de vakgroep dat ongeveer 20.000 mensen in Nederland een gok- probleem hebben. De laatste jaren is het aantal mensen dat zich voor hulp tot een instelling wende, sterk gestegen. Deed voor 1985 nog slechts een enke ling een beroep op de overheid, vorig jaar meldden rond de 1100 mensen zich voor hulp. Ongeveer 300 gokkers vroegen zelf aan het casino om een en treeverbod: op eigen verzoek mogen zij minimaal een half jaar hun stamcasino niet in. Probleemgokkers zitten vol gens de onderzoekers vaak in een spiraal waar ze niet uit ko men. Om te kunnen gokken worden schulden gemaakt, om de schulden te kunnen afbeta len wordt gegokt. Aan dit sta dium gaat een langdurig proces vooraf, vaak ingeluid door het winnen van een grote geldprijs. Vooral bij spelen met een korte tijd tussen inzet en resultaat (casino, roulette) is dit volgens het onderzoek gevaarlijk; an ders dan bij lotto of toto nemen gokkers achter de tafel vaak grote risico's om het eenmaal geproefde beginnersgeluk te evenaren. Hierdoor ontstane probleme- nen worden zo lang mogelijk voor de omgeving verborgen gehouden. Uiteindelijk wordt het gokken een obsessie en krijgt de gokker schuldgevoe lens en financiële problemen. Meestal worden de eerste schulden door familie of vrien den betaald. Neemt de gokker vervolgens weer plaats achter de tafel, dan breekt, het 'wan- hoopsstadium' aan: sociale iso latie, vereenzaming, werkloos heid en faillissement dreigen, aldus de vakgroep. In totaal gaat er in het ille gale circuit ongeveer 300 mil joen gulden per jaar om. De overheid int jaarlijks aan kansspelenbelasting 100 mil joen gulden. De omzet van ca sino en lotto/toto stijgen nog steeds. Hoewel de onderzoekers een duidelijk economisch be lang onderkennen, vinden zij dat er geen nieuwe legale spe len bij moeten komen. Aanbod en verslaving hebben volgens het rapport duidelijk met elk aar te maken. T '''i DORDRECHT (ANP) - Jean Michael Reyskens uit Dordrecht wordt vandaag 110 jaar. Het is voor het eerst sinds 90 jaar dat een man in Nederland deze leeftijd bereikt. Dit zegt gemeente ambtenaar Fred van Dam uit Barneveld die de gegevens van alle 100-jarigen en ouder bijhoudt. Volgens hem zijn er in Ne derland ongeveer 650 eeuwlingen. SCHIPHOL (ANP) - De 30-jarige W.J.D. uit Nieuw-Vennep, een op Schiphol werkzaam lid van de Koninklijke Marechaus see, wordt ervan verdacht betrokken te zijn bij de smokkel van 22 kilo cocaïne. Woordvoerder R. Hirs van de Rijkspolitie dienst luchtvaart op Schiphol zei in een nadere toelichting meer arrestaties niet uit te sluiten. Het is volgens Hirs de eerste keer dat een lid van de Koninklijke Marechaussee wordt ver dacht van cocaïnesmokkel. BRUSSEL (ANP) - Nederland moet kinderbijslag betalen aan Belgische grensarbeiders die in Nederland van een VUT-rege- ling gebruik maken. Dat stelt de Europese Commissie in ant woord op vragen van de Belgische Europarlementariër Lam bert Croux. De Commissie heeft aan Nederland gevraagd waarom het zijn verplichtingen op dit punt niet nakomt. Als er geen bevredigend antwoord komt zal zij een procedure aan spannen bij het Europese Hof van Justitie. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Eekeien van defensie wijst het verzoek van PvdA-kamerlid Vos af om een voorlopig vlieg verbod in te stellen voor Nederlandse F-16-gevechtsvliegtui- gen. De bewindsman heeft dit Vos laten weten in antwoord op diens schriftelijke kamervragen. Het kamerlid had verwezen naar een soortgelijk verzoek van de Westduitse minister van defensie aan de Amerikaanse troepen in Europa, in afwachting van een onderzoek naar technische mankementen van de toe stellen. Van Eekeien laat Vos weten dat de Koninklijke Lucht macht vliegt met andere F-16-versies dan de in de Bondsrepu bliek gestationeerde Amerikaanse squadrons. Den Haag (AP) - Kroonprins Willem-Alexander zal volgende maand een bezoek brengen aan Japan brengen. Het is de eesrte keer dat Willem-Alexander een naar een land in het Verre Oosten reist, zo deelde de woordvoerder van het koninklijke huis, Hans van Benthem, mee. De kroonprins zal geen bezoek brengen aan keizer Hirohito. Een bezoek vorig jaar van prinses Margriet aan de keizer leidde tot een reeks protesten van Ne derlanders die tijdens de Tweede Wereldoorlog waren geïnter neerd in de jappenkampen. AMSTERDAM (ANP) - De twee Nederlandse werknemers van Holland Chemical International (HCI), die in februari in Co lombia zijn ontvoerd, zijn nog in leven. Dat heeft directeur F. Takkenberg van HCI gisteren meegedeeld. Het bedrijf heeft kort geleden bandjes ontvangen met de stemmmen van de ont voerden, J. Meertens (29) en H. Bolhuis (37). Uit deze bandjes valt volgens Takkenberg op te maken dat ze recent zijn inge sproken en dat de ontvoerden in redelijke gezondheid verke- ren.De ontvoerders hebben volgens Takkenberg losgeld geëist. LUDWIGSHAFEN (ANP) - Het Westduitse chemieconcern BASF loost dagelijks 30 tot 40 kilo van het gewasbescher mingsmiddel bentazon in de Rijn. Dat komt overeen met meer dan 10.000 kilo per jaar. In de mate van de verdunning waarin het in het Nederlandse drinkwater wordt aangetroffen, is het niet gevaarlijk voor de gezondheid. Dit heeft BASF-topman Albers gezegd op de jaarlijkse financiële persconferentie van zijn concern in Ludwigshafen. m,' AMSTERDAM (ANP) - De 6 procents staatslening, die minister Ruding vorige week heeft uitgeschreven, heeft f 2,2 miljard op gebracht. De uitgiftekoers is vastgesteld op 99,0, zodat het ef fectieve rendement uitkomt op 6,21 procent. Deze lening is de zesde die moet voorzien in de financieringsbehoefte van het rijk in 1988. Van die behoefte, die wordt geraamd op f 40 mil jard, is nu bijna f 21 miljard gedekt uit openbare leningen. DEN HAAG (ANP) - De onderlinge afspraak tussen justitie en politie om automobilisten pas te bekeuren als zij de maximum snelheden met 7 kilometer overtreden, dient met onmiddellijke ingang te vervallen. Deze 7-kilometermarge is onaanvaard baar. Dit heeft minister Korthals Altes verklaard na overleg met de procureurs-generaal over de handhaving van de maxi mum-snelheden. De minister heeft na het overleg geconclu deerd dat de door hem toegezegde stringente naleving van de maximum-snelheden van 100 en 120 kilometer gehandhaafd kan en zal worden. Wel moet rekening worden gehouden met een technische foutmarge van de meetapparatuur van maxi maal drie procent. DEN HAAG - Voormalig CDA-fractieleider mr. Wim Aantjes wil terug in de Tweede Kamer. Zelfs als het CDA hem op de laatste plaats op de kandidatenlijst zou zetten, wil Aantjes de gok wagen. „Laat de kiezers dan maar spreken", zei hij, sugge rerend dat hij dan wellicht met voorkeurstemmen zou kunnen worden gekozen. Aantjes deed zijn uitspraken op een bijeen komst in het Wassenaarse pretpark Duinrell, waar hij te gast was in zijn functie van voorzitter van de Raad voor de Open luchtrecreatie. Hij liet zich daar op aandrang van leden van het CDA tot zijn uitspraken brengen. Aantjes moest in novem ber 1978 het veld ruimen nadat onomstotelijk was komen vast te staan dat hij in de laatste oorlogsjaren lid was geweest van de Germaanse SS. Aantjes had over die periode niet de waar heid gesproken. VERVOLG VAN VOORPAGINA Maria Luisa: „Ik kon in vaste dienst komen, maar zonder vergunning ging dat niet. Nu verwijt de landsad vocaat me tijdens het kort geding, dat ik geen werk heb en dat ik dus geen Ne derlandse belangen heb. Dat is een vicieuze cirkel. Mijn raadsman moet probe ren daar een draadje uit los te maken om er uit te ko men". In de persoonlijke sfeer is het ondertussen ook mis gegaan. Haar man heeft haar voor de keus gesteld: naar Spanje ko men of scheiden. Ze kiest met haar twee kinderen voor het laatste. Maria Luisa: „M'n hart, alles wat ik heb ligt hier in Ne derland". Ali Coenraad: „Als ze niet zo ziek was geworden, was ze al lang Nederlandse geweest. Haar broer is genaturaliseerd. De achtergrond van haar pro bleem is pure overmacht. Als actiecomité vinden we dat staatssecretaris Korte Van He mel haar op humanitaire gron- X den een verblijfsvergunning voor onbepaalde tijd moet ge ven". En mr. Fraanje, haar raadsman: „Het minimale wat willen bereiken is dat ze in Ne derland kan wachten tot de Raad van State uitspraak doet, maar dat kan een hele tijd du ren". „Een probleem van de tweede generatie", aldus Ali Coenraad over het geval Vidal Santiago: „Kinderen van gast arbeiders weten niet eens dat ze, als het land tijdelijk verla ten, binnen negen maanden hun verblijfsvergunning moe ten verlengen. Maria heeft ge woon gedacht: als ik beter ben, kan ik gewoon terug naar Ne derland. Ze heeft er nooit bij stil gestaan dat er problemen zou kunnen komen". Maria Luisa volgt een MEAO-opleiding: „Ik mag niet werken, maar ik wil wat doen om onafhankelijk te kunnen zijn. Met m'n kinderen wil ik hier wat opbouwen. In Spanje heb ik geen toekomst, ook niet met diploma's. Daar ben ik ge woon een nul. Ik voel me Ne derlandse én ik zet door al is het misschien wachten op een wonder".

de Stem | 1988 | | pagina 3