Oude afspraken met specialisten spelen kabinet parten Onzekerheid over bezuinigingen op de Antillen Herkansen nog maar in 1 vak examens PARTIJEN even._ UITBLAZEN Moed der war Franse tante DE STEM CO] DE STEM achtergrond woensdag 11 me11988 WIMKOCK _DESTEM_ JURIDISCHE STAPPEN BIEDEN LSV MEER KANS VAN SLAGEN DAN ACTIES VERTREKKENDE PREMIER MARTINA BEZORGD OVER GELOOFWAARDIGHEID POLITIEK VOOR EERST MAATSCHAPPIJLEER BIJ HAVO EN VWO IIESTEM binnen DEN HAAG - WD-Kair voorzitter van de Kamt derzoek gaat houden na invoering van het fraude Streep door koppeling lonen en uitkeringen VOOR het allerlaatst - zo beloof ik u, ten zij er iets heel bijzon ders gebeurt- de perre- weps, terreweps of sperre- weps. De lezers die mij wezen op de Westbra bantse uitspraak sperre- weps hebben nog recht op een reactie. Gelukkig is de Rije- naar Bertus de Vree weer zo vriendelijk geweest zijn licht over het woord te laten schij nen, maar deze keer is het een flakkerende vlam. „Al wat ik hierover heb geschreven zijn enkel vermoedens", schrijft hij zelf. De Vree veronderstelt, vol gens mij terecht, dat sperre- weps ook een lokaal gebonden afwijking is van het veel alge mener perreweps, evenals terre weps, waarvan deskundigen hebben vastgesteld dat het ge zegd wordt „in een enkele Mid den-Brabantse enclave". Via deze rubriek is inmiddels vast gesteld dat in elk geval Dongen en Oosterhout deel uitmaken van die enclave. De meldingen, een stuk of twaalf in totaal, over sperre- weps komen zonder uitzonde ring uit westeüjk West-Bra bant. Dat is op zich al een sterke aanwijzing dat het woord exclusief behoort tot de taal van een streek waar ze ook Nipsen zeggen tegen Nispen. Een mogelijke verklaring voor de 's' is dat deze letter Afkom stig is van een aan perreweps voorafgaand woord, eindigend op een 's' en veelvuldig voorko mend in combinatie met perre weps. In het dagelijks spraak gebruik kan die 's' aan het zwerven gegaan zijn om op de duur bij het volgende woord te recht te komen. Als mogelijk voorbeeld geeft De Vree de vol gende combinatie: Dees (deze) perrewepsen steken Deesperrewepsen steken Deesperrewepsen steken. Bij de spreker kan de indruk zijn ontstaan dat hij twee 's'-en uitspreekt. Die van dees en die van sperreweps. Een aansprekend voorbeeld van zo'n letterverhuizing biedt het Franse woord tante. In 1066, toen Willem van Nor- mandië Engeland veroverde en daar een schat aan Franse woorden importeerde, had dat woord in het Frans nog geen 't'. Tante was ante. In het Engels, dat ante overnam, is in het mo derne woord aunt de klinker aan het begin bewaard geble ven. In het Frans kwam er later een 't' voor. Die zou afkomstig zijn van de combinatie ta ante (je tante). De beide 'a's vloei den ineen. Waarom het uitgere kend tante werd en bijvoor beeld niet mante (van mijn tan te) zou ik ook niet kunnen zeg gen. „Kijk ook eens", schrijft De Vree, „naar het woord trans port. In de uitspraak hoor je duidelijk tran-sport terwijl het is samengesteld uit de delen trans en port. Trans-port dus." Een verandering van een woord kan ook ontstaan door de zogenaamde équation perso- nelle, schrijft De Vree. „Het komt erop neer dat iemand een woord met bepaalde klanken waarneemt. Hij denkt bij het op zijn beurt uitspreken van het woord dat hij zijn waarne ming juist weergeeft, maar in feite is dat niet het geval. In je eigen omgeving merkje dit ver schijnsel als je iemands uit spraak verbetert en als reactie te horen krijgt: 'dat zei ik toch'. Als het nu gaat om iemand met gezag dan kan de 'nieuwe' uit sprak heel snel navolging vin den." Tot slot is er nog een meer spraaktechnische mogelijkheid. Die onstaat wanneer een woord met een 'p' moet worden uitge sproken. De betrokkene brengt zijn spraakorganen in de 'p'- positie, passeert daarbij de 's'- positie en laat te vlug lucht ont snappen, mogelijk om de uit spraak van de 'p' te vergemak kelijken. Daarmee ontstaat de 's', eerst zachtjes en ten slotte een volwaardige 's'. Aangezien dit proces zich sneller afspeelt dan de beste computer werkt, is het moeilijk na te spelen. Ook hier geldt dat als de 'sp'-vormer gezag heeft hij nagevolgd zal worden. Dat wat betreft de sperreweps. „Je weet wel waar je begint, maar niet waar je ein digt", schrijft De Vree, „er komt volgens mij nooit een eind aan." Toch wel. En wel hier en nu! In de vorige aflevering had den we de Oosterhoutse .uit drukking: hij 'eet'er gin daoi van. Men zei dat over iemand die goed at en er desondanks slecht uitzag. De vraag was: wat kan dat woordje daoi bete kenen? Het antwoord komt, denk ik, uit Zeeuwsch-Vlaande ren. Ed Steijns uit Klooster- zande citeert de waarschuwing aan het adres van de snelle eter: Ge moet nie' zóó schielk eten want dan 'ij je d'r gêen ge- daaien van.. Steijns vertaalt 'geen gedaaien' met 'er niets aan hebben, geen smaak, geen aardigheid'. Ik denk dat we hier gewoon te maken hebben met het Nederlandse gedijen. Dat spreekt nog sterker uit een an der voorbeeld dat Steijns geeft. Van iets dat slecht groeit, zegt men: Da gedaai daor nie. Hij 'eet'er gin daoi van betekent waarschijnlijk: hij gedijt er niet van. Het lijkt me een logische verklaring. Dat in deze aflevering geen nieuwe vragen zijn opgeworpen betekent niet dat die er niet (meer) zijn. Er wachten nog brieven op behandeling. Intus sen: wie mee wil doen, kan zijn/haar brieven richten naar: Even Uitblazen, Postbus 3229, 4800 MB Breda. (Wordt ver volgd). (Dit is de twintigste aflevering van een serie waarvan de voor gaande afleveringen in de krant stonden op 27 jan.; 4, 5, 10, 12, 13 en 26 febr.; op 2, 10, 15, 22, 25 en 30 mrt en op 8, 13, 16, 20, 26 en 30 apr.) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiic Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, «01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, «01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, «01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9,01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. J 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, f 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. tlm zat. f 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter Eggen NAUWGEZET werd het woord 'actie' vermeden. De medische specialisten - eerder in hun conflicten met de overheid niet te be roerd om harde acties te voeren - lijken het geloof in de botte bijl wat verlo ren en zijn terug bij het fijne ontleedmes van ge sprek en juridisch gevecht. De voorzitter van de Lande lijke Specialisten Vereniging (LSV), dr. C. Piasmans, ver wierp zelfs de gedachte aan harde acties alsof het iets vies was. „We proberen met argu menten te komen en de an dere partij te overtuigen. Daar passen geen harde acties bij", aldus Piasmans deze week tijdens een persconfe rentie na afloop van een ac tievergadering van de 3.000 specialisten in Utrecht. Diezelfde Piasmans was twee jaar geleden overigens 'actieleider' in alweer een conflict met de overheid over inkomens en toen organi seerde hij wel harde acties. De specialisten voelen zich 'ge prangd' nu het kabinet flink dreigt te gaan snijden in hun inkomens en vergoedingen. Minister De Koning (So ciale Zaken) wil uiterlijk eind volgende maand de normin komens voor de medische'spe- cialisten drastisch verlagen van 180.000 gulden per jaar naar 150.000 gulden. Dat norminkomen is het inkomen dat een gemiddelde specialist kan verdienen als hij 38 uur werkt. Een specialist die meer werkt verdient dus meer en dat geldt voor de meesten. De specialisten vinden dat het norminkomen juist zou moe ten worden verhoogd en op iets meer dan twee ton moet worden gesteld. De specialisten baseren dat hogere bedrag op enkele ad viezen over de gewenste hoogte van het inkomen. Die adviezen stelden de specialis ten in het gelijk. De minister Staatssecretaris Dees van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. - FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP probeerde begin dit jaar via een kort onderzoek door de Economische Controle Dienst- alsnog nieuwe cijfers te be machtigen, die zijn stelling moeten onderbouwen dat de specialisten kunnen inleve ren. De president van de rechtbank in Den Haag ver bood het onderzoek eerder dit jaar, omdat de minister eer der gemaakte afspraken met de specialisten schond. In 1984 sloten LSV en de toenmalige staatssecretaris Van der Reijden een 'Gene raal Akkoord'. Daarin was ook onderzoek afgesproken over de inkomenspositie van de specialisten, maar dat on derzoek zou met wederzijdse instemming moeten worden gehouden. Daarvan was nu geen sprake, zo oordeelde de rechter en dus moest de en quête worden gestaakt. De specialisten hopen nu de aanstaande verlaging van de norminkomens op dezelfde wijze te kunnen bestrijden. Immers ook hier geldt dat de maatregel eenzijdig wordt op gelegd. De juristen van de LSV denken een goede kans te maken, getuige de opmerke lijke gematigdheid in de toon van de LSV deze week. Piasmans noemde minister De Koning een man met wie altijd wel te praten is en die hij hoopte met argumenten te kunnen overtuigen. Iets min der diplomatiek: de LSV zal De Koning er informeel van proberen te doordringen dat de minister opnieuw voor de rechter op de knieën moet, als hij zijn plannen doorzet. De Koning lijkt er overi gens ook zelf van overtuigd dat zijn papieren niet al te sterk zijn, want in de Tweede Kamer probeerde hij verleden maand extra tijd te winnen. Hij kon toen nog niet echt zeggen wanneer hij het norm inkomen zou vaststellen. Maar de getergde kamerleden van alle grote partijen, be halve de WD, wilden vóór de zomer het nieuwe norminko men. En dus zegde De Koning het toe, zij het zonder veel ge loof. Mét staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) krijgt de LSV veel meer problemen. Hij moet in de zomermaanden een beslissing nemen over de ver goeding die specialisten krij gen voor hun praktij kkosten. Dat zijn de kosten die de spe cialisten moeten maken voor het uitvoeren van hun prak tijk, dus voor een secretaresse en een telefoon en dat soort zaken. Nu is het zo dat veel specia listen aan een ziekenhuis werken en daar - meestal ge zamenlijk - gebruik maken van faciliteiten. De vergoe ding is niet afgestemd op die praktijk. De ziekenfondsen vroegen ruim een jaar gele den aan het COTG (het or gaan dat de tarieven vaststelt) een uitspraak over die onkos tenvergoeding. Het COTG is al maanden Minister De Koning van Sociale Zaken. bezig met studies over het vraagstuk en zal volgende maand een definitief advies opstellen. Dees moet dat ver volgens goedkeuren. Het ad vies van de COTG zal de spe cialisten flink gaan opbreken. Het college wil de onkosten vergoeding drastisch terug brengen en voor het grootste deel uitkeren aan het zieken huis. Dat moet daarna de spe cialist een vergoeding geven van de werkelijk gemaakte kosten. Deskundigen hebben al uitgerekend dat het advies een verlaging van de tarieven met 30 procent kan betekenen. Vooral de 'dure' specialisten als hartchirurgen moeten flink inleveren. De LSV is bang dat Dees dit vergaande advies zal overne men. In kringen van de spe cialisten verluidt zelfs dat Dees het COTG heeft aange spoeld om haast te maken met het advies. De specialisten hopen Dees alsnog af te brengen van jjj, plannen, maar de bewind;, man heeft zich laten kenner als een vasthoudende baas Hij is - zo bleek eerder jaar - het getraineer van specialisten spuugzat. En js de Tweede Kamer zegt te keer op keer het geld van t bezuinigingen nodig te hek. ben om er andere zaken n^ te kunnen betalen, zoals 4 aanpak van het Aids-pro. bleem, de zorg van geestelij) gehandicapten en de topkhrii, sche zorg in ziekenhuizen. De LSV heeft zijn kaart op. nieuw gezet op het Genera;: Akkoord van enkele jaren te. rug. Daarin staat alweer da; overleg over inkomensbe. standdelen vereist is. daarvan is, zo vinden de cialisfen, geen sprake weest. Dus zal ook Dees vij de zomer, of kort daarna weer eens voor de rechter word® gesleept. Het juridische gevecht lijfc de LSV voorlopig de meesit kans op succes te geven. Dat is ook de reden waarom harde acties in de kast blijven lig. gen. Daar komt natuurlij) nog bij dat de specialisten op niet al te veel mededogen het grote publiek kunnen re kenen. En bovendien: de rech ter bond bij de vorige gele- genheid het houden van zon dagsdiensten op doorde weekse dagen aan zeer strikte regels. Dat middel is nogal boi geworden. De specialist® resten weinig andere actie- middelen, behalve dan de ju ridische. Het wrange is dal uitgerekend de overheid zulte ruimhartige afspraken in het verleden heeft gemaakt met de specialisten, dat die nu de rechter met succes kunnen aankloppen. LSV-voorzitte Piasmans gaf dat met zoveel woorden ook toe deze week Het lijkt erop dat het PvdA- kamerlid Ina Müller-Van Ast toch nog gelijk krijgt, heeft het steeds over het gene reus akkoord, ais ze de oude afspraken in herinnering roept. NORMAAL gesproken is het bureau van minister president Don Martina - in tegenstelling van veel van zijn voorgangers en colle ga's - een toonbeeld van orde. Dezer dagen is zijn bureau echter nog schoner dan gewoonlijk: de pre mier ruimt op en alle dos siers worden opgeborgen en gereed gemaakt voor zijn toekomstige opvolger. Algemeen wordt aangenomen dat Martina midden volgende week de macht zal overdra gen aan mevrouw Maria Li- beria-Peters, de huidige op positieleider, die momenteel de laatste hand legt aan de vorming van een nieuw kabi net. Gelaten laat Martina de ontwikkelingen van de laatste weken nog even de revue pas seren. Wat hem het meest steekt is het 'gedraai' van zijn tegenstanders die zijn kabinet ten val hebben gebracht op het moment dat een omvang rijk saneringsproces in wer king begonnen te treden. „De geloofwaardigheid van de po litiek en de politici zal dras tisch afnemen. Daarover maak ik me inderdaad zéér grote zorgen". Na jaren van politiek ge krakeel was op Curagao het besef gegroeid dat drastische maatregelen onontkoombaar zijn. Bedrijfsleven, handel en vakbeweging hadden zich na jaren van morren en discussie eindelijk geschikt in de maat regelen van het kabinet. ,„Ik ben niet alleen bang, maar maak me ook grote zorgen dat wat wij de afgelopen jaren twéé jaar en vier maanden hebben opgebouwd de kans loopt teniet te worden gedaan. Opnieuw beginnen betekent niet alleen dat het sanerings proces langer zal gaan duren, maar ook dat de aanvaard baarheid bij de bevolking vermindert", aldus Martina. Een van de grootste zorgen van Martina is de verstand houding met Nederland en de discussie met Den Haag over het verlenen van extra finan ciële steun om het sanerings proces te ondersteunen. Slechts enkele dagen voor het kabinet naar Den Haag zou afreizen om te praten over een ingediend verzoek om steun ter hoogte van 285 mil joen Antiliaanse guldens, bracht de Frente Obrero van Papa Godett de regering ten val. In het verzoek om 285 mil joen gulden begrotingssteun geeft het kabinet Martina aan dat zij van plan is tot 1992 en- De vertrekkende Antil liaanse premier Don Marti na. - F0T0ANF kele verregaande bezuinigin gen door te voeren. In totaal zal 25 procent van de arbeids plaatsen bij de overheid ver loren gaan. In 1988 zullen circa 1.400 ambtenaren hun baan verliezen, waarvan bijna 400 man in het onder wijs. In de afgelopen twee jaar hebben al ongeveer 1.500 men sen de overheidsdiensten ver laten via een wachtgeldrege ling of via natuurlijk verloop. Verder wilde het kabinet in zes jaar tijd 10.000 nieuwe ba nen scheppen door onder meer te werken aan de uit breiding van de toeristensec tor en verbetering van de in frastructuur voor overslag en doorvoer via de Curagaose haven en zeehavens. De besprekingen met Den Haag zijn als gevolg van de kabinetscrisis in Willemstad verschoven naar de laatste week van mei, maar Martina is er niet van overtuigd dat de nieuwe regering in staat zal zijn voor die tijd een urgen tieprogramma op te stellen dat net zo doorwrocht is als dat van zijn kabinet. „De tijd is zéér krap. Er bestaat weer de mogelijkheid van uitstel, maar dan loop je het gevaar dat je Den Haag gaat irrite ren". De enige reëele kans om be grotingssteun van Nederland te krijgen is volgens Martina een voortzetting van zijn ka binetsbeleid. „De documenten zijn klaar en als men het be leid volgt zoals wij dat hebben uitgestippeld dan is de kans op steun uit Nederland groot. Als de nieuwe regering een nieuw beleid gaat uitstippelen dat niet te verdedigen is en aan geloofwaardigheid in boet, dan zie ik de situatie ernstig in". De kabinetscrisis en onzekerheid die dat met zich meebrengt heeft ook zijn invloed gehad op investeer ders, aldus Martina. „We ho pen dat het van voorbij gaande aard is, omdat nieuwe investeringen nodig zijn om weer economische groei te krijgen. Veel zal afhangen van de slagvaardigheid, daadkracht en geloofwaar digheid van het nieuwe team". Indirect beaamt Martina dat de val van zijn kabinet voornamelijk is ingegeven door politieke onvolwassen heid van zijn tegenstanders en door wraakacties van de PNP van Maria Liberia-Pe ters, die na de verkiezingen van 1985 buiten de regering is gehouden. Officieel heeft de Frente Obrero gezegd dat zij het kabinet niet meer wilde steunen, omdat zij zich niet meer kon vinden in het 'on menselijke' beleid van de re gering Martina, die 'vele va ders van gezinnen op straat zet'. „De reden die zij (Frente Obrero-red) hebben opgege ven is zonder meer een smoes je. En als je het verloop van de formatie analyseert, dan moet je tot de conclusie komen dat dit een afgesproken zaak is van de Frente en de PNP en misschien andere groepen. Dat maakt de marges alleen maar kleiner, niet alleen so ciaal-economisch, maar ook in de verstandhouding en menwerking tussen de p tieke partijen", aldus Marti na. De vertrekkende premie: maakt zich ook zorgen over de rol die de Democratische Par tij Sint Maarten van Claude Wathey in de nieuwe regerin; Liberia-Peters zal gaan spe len. „Feit is dat Wathey in de nieuwe regering een sleutel positie zal innemen. En ik bei bezorgd dat voor het behoud van de vrede in de coalitie PNP een gevangene is en moeten doen wat de heer Wa they voorschrijft". Ook het behoud van de An tillen als één staat is een pun! dat Martina bezig houdt. „In de nieuwe regering zijn ii ieder geval twee partijen dii zich recentelijk sterk hebber gemaakt voor een uiteenval len van de Antillen: de PNF en de pertij van Wathey. Li- ten we hopen dat zij de wen sen van de overgrote meer derheid van de bevolking zul len respecteren". Martini verwijst daarbij naar een re cent onderzoek van de Uni versiteit van de Nederlands Antillen, waarbij naar vorei kwam dat een overgroli meerderheid van de bevol king voorstander is van tó bijeen blijven van de vijf An tilliaanse eilanden.(ANP) Van onze onderwijsredactie VEEL LATER dan de laat ste jaren het geval was be ginnen maandag 16 mei de eindexamens voor zo'n 220.000 leerlingen van lbo, mavo, havo en vwo. Het gaat om 130.000 lbo/mavo leerlingen, 50.000 havo'ers en ongeveer 40.000 vwo'ers. De aanmerkelijk kortere exe- menperiode heeft te maken met het feit dat de kandidaten nog maar in één vak in plaats van in twee vakken kunnen herkansen. Daardoor kan de hele herkansing op één dag plaatsvinden. Een andere opvallende ver andering is dat de meeste be roepsgerichte vakken dit jaar uit het examenpakket zijn verdwenen. Verder gaan docenten meer examenwerk zelf nakijken. Dat betreft zowel de helemaal uit open vragen bestaande examens als de examens die een combinatie zijn van open en gesloten vragen. Het Cito verwerkt alleen nog de exa mens die helemaal uit meer keuzevragen bestaan. Net als vorig jaar maakt het Cito op de eerste werkdag na het examen 's avonds om zeven uur via Teletekst de goede antwoorden op de meerkeuzevragen bekend. Deze krant geeft de uitslag op de ochtend daarop volgend. Er is een hele waslijst van examenvakken, waarbij Rus sisch, Fries en filosofie tot de meest bijzondere mogen gere kend, al was het alleen al vanwege het kleine aantal kandidaten. Bijzonder is ook dat dit jaar voor het eerst het vak maat schappijleer op het examen lijstje bij havo en vwo staat. Het vorig jaar was dat al het geval bij lbo en mavo. Het examen heeft nog een experi menteel karakter. In 1990 zal worden bekeken of het experiment met de exa mens maatschappijleer is ge slaagd. Liefst zes zogenaamde themavelden staan bij maat schappijleer centraal: opvoe ding en vorming; woon- en leefmilieu; arbeid en vrije tijd; technologie en samenle ving; staat en maatschappij; internationale verhoudingen. Het examenrooster ziet er als volgt uit; maandag 16 mei: VWO: 9.00-12.00 Nederlands (samen vatting), 13.30-16.30 Latijn; HAVO: 9.00-12.00 handelswe tenschappen en recht, 13.30- 15.30 Nederlands (tekst); MAVO en LBO: 9.00-11.00 Ne derlands (tekst), 13.30-15.30 handelskennis II, 13.30-15.30 expressievakken. dinsdag 17 mei: VWO: 9.00- 11.30 economische weten schappen I en recht, 13.30- 16.00 Duits; HAVO: 9.00-12.00 Nederlands (stelopdracht), 13.30-16.00 Duits; MAVO en LBO: 9.00-11.00 handelskennis en handelskennis 1,13.30-15.30 Duits. woensdag 18 mei: VWO: 9.00-12.00 Nederlands (stelop dracht), 13.30-16.00 geschiede nis; HAVO: 9.00-11.30 econo mie, 13.30-16.00 geschiedenis; MAVO en LBO: 9.00-11.00 Ne derlands (stelopdracht), 13.30- 15.30 geschiedenis. donderdag 19 mei: VWO: 9.00-12.00 wiskunde B/I, 13.30- 16.00 Engels; HAVO: 9.00-12.00 wiskunde, 13.30-16.00 Frans; MAVO en LBO: 9.00-11.00 wiskunde, 13.30-15.30 Engels. vrijdag 20 mei: VWO: 9.00- 12.00 natuurkunde, 13.30-16.00 Frans; HAVO; 9.00-11.00 na tuurkunde, 13.30-16.00 Engels; MAVO en LBO: 9.00-11.00 na tuurkunde, 13.30-15.30 Frans. woensdag 25 mei: VWO: 9.00-12.00 scheikunde, 13.30- 16.00 biologie; HAVO: 9.00- 12.00 scheikunde, 13.30-16.00 bilogie; MAVO en LBO: 9.00- 11.00 scheikunde, 13.30-15.30 biologie. donderdag 26 mei: VWO: 9.00-12.00 Grieks, 9.00-12.00 economische wetenschappen II en recht, 13.30-16.00 aard rijkskunde; HAVO: 9.00-11.30 maatschappijleer, 13.30-16.00 aardrijkskunde; MAVO en LBO: 9.00-11.00 Spaans, 9.00- Minister Ruding. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP 11.00 maatschappijleer, 13.30- 15.30 aardrijkskunde. vrijdag 27 mei: VWO: 9.00-i 12.00 wiskunde A/II, 13.30- 16.00 expressievakken; HA! VO: 9.06-12.00 Fries (stelop-i dracht), 9.00-11.30 expressie vakken, 13.30-15.38 Fries (tekst), 13.30-16.00 Russisch! MAVO en LBO: 9.00-11# Fries (stelopdracht), 9.00-11# warenkennis, 13.30-15.30 Fries (tekst) maandag 30 mei: VWöl 9.00-12.00 Fries (stelopdracht)] 9.00-11.30 Spaans, 9.00-11#! maatschappij leer, 13.30-16# i Fries (tekst), 13.30-18.00 Rus-3 sisch; HAVO: 9.00-U#| Spaans, 13.30-16.00 Russisch. dinsdag 31 mei: VWO: 9.00- 12.00 filosofie. Akk Van onze Haagse redactie Hermans is door zijn parti; PvdA hebben geen bezwarei DEN HAAG - Het kabinet komt binnenkort met een nieuwe wet die de koppe ling van uitkeringen aan de ontwikkelingen in de lonen moet regelen. De oude rege ling, die een automatische koppeling voorstond, wordt ingetrokken. Minister De Koning (Sociale Zaken) kondigt dat aan in een interview met het blad 'Onder neming' van de ondernemers organisatie VNO. De oude re geling werd in 1979 ingevoerd, maar is slechts éénmaal toege past, Het kabinet wil van de re geling af, omdat de recht streekse koppeling veel te duur is. Uitkeringen zouden auto matisch meestijgen met de lo nen in het bedrijfsleven. De Koning wil nu een koppe ling die is gebaseerd op alge mene uitgangspunten als de staat van de overheidsfinan ciën, de loonontwikkeling en de werkgelegenheid. Het moet een evenwichtige ontwikkeling van de economie niet belemmeren. In de toekomst worden de uit keringen alleen nog verhoogd als de schatkist en de sociale fondsen de extra lasten kunnen dragen. DE ARBEIDERS in Polen hebbe ven. Met gekwelde en wanhopi stakers de scheepswerf in Gdai vakbond Solidariteit, verlaten, geen glimp van hoop op betere ding over een socialisme waarbi de mogelijkheden kan gaan behc De staking in Polen mag geëin voor de arbeiders, zij heeft tege baarheid van het Poolse leidersc gebracht. De Poolse leider Jaruzelski rii ten op in 'sociaal pluralisme' de gen. Hij zei erbij dat een 'koppel tieke hervormingen' onvermijdel maar toen de Poolse leider zijn regelen aankondigde om de eet doen aan de schuldenlast van nieuwe kredieten van het Weste snel een dialoog der doven, tuss. ders. De arbeiders begrepen dat zich onder Jaruzelski nauweli krampachtig wenst vast te hout beginsel dat de partij niet alleen zit, maar ook het monopolie van hoekstenen valt niet te tornen, i maatschappijvisie niet de beste Jogische en sociale verandering 'och lijkt Jaruzelski iets geleerc dagen in 1980 - 1981. Hij heel beeindigen zonder noemenswaï eerste dagen van het stakingsc gestuurd, die nieuwe vormen beerd. Zij hebben weliswaar noj net zou een aanwijzing kunnen vormen van overleg tussen maa zouden willen, mits de hegemo zou weliswaar een schamel resu net is hoe dan ook een stapje vo Peking heeft Jaruzelski o Als hi' ze9t 'sociaal plural wegen naar het socialisme' moe an erkenning moeten uitdokte staat1863*inspirerende maatsch Die kansen op erkenning moe ingeslagen ondanks alle verw k Het Probleem in Poler ctoo!!' waer d'b grotere vrijhe Icr-h P,s pez'en als kansen voor g -nikking, kortom bevrijding v Mi A bntwikkeling zou de macl biiP ropa (en dus in Euro i nrL-ll nationale machtspositie oit toestaan en dus zullen de [blijven strijden.

de Stem | 1988 | | pagina 2