De kritiek van de natuurwerkgroep 'KI HET A 'HET WORDT EEN NATUURGEBIED OF HET WORDT EEN EFTELING' Veel kappen moet de bossen redden Het bos en het alternatief pESTEM EXTRA Gjl| DE STEM EXTRA WOENSDAG 11 ME11988 Hollandse stadhoude Een groep invloedrij Noordzee over te st€ van de tirannieke vo Na rijp beraad ging november 1688 zett< Hollandse schepen I later ging de Prins v< bij het plaatsje Brixhi niets voor een gewa kop naar Frankrijk. E lem en zijn gemali nieuwe heersers vai rieuze Revolutie was oorzaken en gevolge zonder bloedvergiete HET IS maar goed, schrijft de bioloog en publi cist Midas Dekkers, dat al die malle kerstbomen- bossen uit Nederland verdwijnen. Die horen hier niet. Nederland is loofbomenland. Militairen David-gevoel TEKST CEES MAAS FOTO'S BEN STEFFEN De standpunten: Gewantrouwd Paniek STRIJD TEGEN DE ZURE REGEN DE natuurwerkgroep Rucphen werkt aan een alternatief reddings plan voor de bossen. Bestem een klein stuk voor wat meer recrea tie, zodat het in de rest van het bos rustiger wordt, is de kern. In de ogen van Mans de Jong en Carlo Braat van de natuurwerk- groep leent het stuk tussen de Pierestraat en de Kerkstraat zich uitstekend voor meer recreanten. Het is de noordoostelijke punt van het bos. „Je moet iets opofferen om er iets moois voor in de plaats te kunnen krij gen," motiveert De Jong het plan. De be doeling is dat het tezij- nertijd uitgewerkt aangeboden wordt aan de gemeente. De gemeente Rucphen is te laks waar het om na tuurbescherming gaat, stellen de natuurbeschermers van de Natuurwerkgroep Rucphen. Hieronder pun ten van kritiek die niet elders op deze pagina zijn vermeld en op gevoelens en feiten berusten. Bij wijze van weerwoord verwijst de gemeente naar het beleid dat de afgelopen jaren is gevoerd. De kritiek: De gemeente heeft, in tegenstelling tot Roosendaal, nog nooit een gulden uitgegeven voor herstel van de heide. Wel twintig mille voor een fietspad door die heide. Toen de provincie de gemeenten in Noord-Brabant vroeg stiltegebieden aan te wijzen, namen B en W dit voor ken nisgeving aan terwijl andere gemeenten hun waardevolle natuurgebieden wel aanmeldden. Rucphen helpt de campinghouders in de bossen waar ze maar kan, ook als die campingbazen regels die gemaakt zijn om het milieu te beschermen zoals randbeplantingen rond de terreinen, overschrijden. Er worden veel te veel vergunningen voor massale trim- lopen e.d. in het bos uitgeschreven. Toen het drinkwaterbedrijf vergunning vroeg om meer water te mogen oppompen uit het bos, waardoor de grond waterstand wordt verlaagd, maakte Rucphen geen be zwaar bij de provincie; de gemeente Roosendaal bezit stukken van de Rucphense Bosschen en deed dat wel. HET GAAT helemaal niet goed met de Rucphense Bosschen. Staatsbosbeheer heeft de patiënt op de snijtafel gelegd, maar de romp weer heel snel dichtgenaaid. Het stonk naar zure rot. De diagno se: weinig of geheel niet vitaal. Uit de mond van een bosbouwer is dat een doodverklaring. Het slo pend werk van de zure regen wordt overschaduwd door de eeuwig durende strijd tussen natuurlief hebbers en overheid over de toekomstige status van het bos. Wordt het natuurgebied of een Efte ling? Dat lijkt de hamvraag. Twaalf ronden bok sen over regeltjes, terwijl de zure dood geniepig lacht en een volgende boomtop ontbladert. Een verhaal over wat er zoal te doen kan zijn over een doodziek bos... zingen de bossen niet... De ruiterpaden in het bos zijn meestal te smal voor groe pen ruiters. D Door Conny van Grembergh Eeuwig De zure regen doet goed werk. Dekkers zal voor deze stelling nooit de gemeentemedaille van Rucphen krijgen. Want in Rucphen heeft men het kerstbomenbos zeer lief. Alleen dreigt het liefje te bezwijken onder de harstocht van de vele minnaars. De Rucphense Bosschen, zoals het woud officieel heet, is een van de grootste naaldwouden van West-Brabant met een op pervlakte van ruim 1600 hecta re. In het centrum ligt als een grote gele vlek de Rucphense heide. Bedreigd door vergras- sing en andere kwaden. In vroeger tijden, toen de mijnen in Limburg nog om stu- thout schreeuwden, is het bos aangepland. Later, toen de handel inzakte, is de houtfa- briek gewoon blijven staan en zeer in trek geraakt bij bezit ters van tweede woningen, campingbazen, sporters, re creantenjagers dierenhouders, natuurbeschermers, te veel om op te noemen. Het is dus zeer druk in het bos, iedereen zoekt zijn of haar plekje natuur en elke groepe ring of individu heeft er zijn eigen belangen, en is bereid daarvoor te vechten. Ziehier het probleem in een notedop. Nu het hout doodziek is ver klaard en de gemeente er niet aan ontkomt om maatregelen aan te kondigen, is het even stil. Bestrijding van zure regen is immers heel wat anders dan waar het partijen al jarenlang om gaat. Massa-recreatie is zichtbaar, zure regen alleen maar nat met een smaakje. Behalve wildschade door loslo pende honden, vervuilde flora en verschrikte fauna door de overvloed aan recreanten, zijn er twee andere factoren van belang die de kwaliteit van het bos in voorname mate bepalen: de militairen die er onverdro ten oefenen, en het drinkwa terbedrijf dat grondwater op pompt en vergunning heeft aangevraagd om de grondwa terstand nog meer te mogen verlagen. Alles bij elkaar is er in West-Brabant geen ander stuk van vergelijkbare grootte natuur te vinden dat zo inten sief wordt benut door zoveel verschillende belanghebben- 'den. Grote delen van het gebied zijn in eigendom bij de ge meente Roosendaal en particu lieren. De gemeente Rucphen beheert het meeste woud, houdt toezicht en heeft een be stemmingsplan gemaakt waarin is vastgelegd wat wel en wat niet mag in het bos. En daar beginnen de problemen. Grofweg zijn er drie partijen die elkaar regelmatig in de ha ren vliegen als het woord bos valt: de gemeente Rucphen, de Natuurwerkgroep Rucphen en de Rucphenaar Ad van der Woude die aan de rand van het lover woont en bijzonder han dig is geworden in bezwaar schriften. Van die drie zitten de natuurwerkgroep en Van der Woude het meest op één lijn, hoewel de motieven elkaar niet altijd overlappen. Alle drie zeggen ze het beste met het bos voor te hebben. Een greep uit de dossiers: De gemeenteraad stemde in 1980 in met een bestemmingsplan voor de Rucphense bossen. Een dik boek vol regels met wat wel en wat niet mag. En wat soms mag. Op 21 mei 1986 na een hoop gekissebis over de inhoud, kreeg het plan door de Kroon wetskracht. In het bestem mingsplan wordt grote waarde gehecht aan natuurbescher ming. De Natuurwerkgroep sprak van een mijlpaal toen het er eindelijk door was. Overtre dingen zouden nu eindelijk met de wet in de hand kunnen wor den bestreden. Naarmate echter meer men sen in hun vrije uren de bossen opzochten om er prettig te ver toeven met fietsen, hardloop schoenen, paarden, honden en picknickmanden, kreeg de ge meente behoefte ook die ont wikkeling in regels vast te leg gen. Dat werd het recreatie plan. Zaken als recreatieve verharde fietspaden worden in dat plan in banen geleid. Sa men hebben de plannen veel meer dan een half mij oen gul den aan maakloon gekost. Regels kunnen echter op verschillende wijze worden geïnterpreteerd en daar zijn partijen al ettelijke jaren on verdroten mee bezig. De inzet is groot en het gaat hard om hard, tot aan de Raad van State toe. Elke partij schrijft de be palingen in het bestemmings plan vrolijk naar het eigen be lang toe. Allen winnen en verliezen procedures of onderdelen daar van. Van der Woude heeft de gemeente Rucphen al een stuk of vijfmaal voor het hekje in Den Haag gedaagd en wordt daarom op het gemeentehuis afgeschilderd als een lastige querulant. Ten onrechte wel licht, want de man doet niets anders dan de gemeente con fronteren met de eigen regels. Hij betaalt alle zaken uit eigen zak, hetgeen al duizenden gul dens heeft gekost. Dat levert hem naast een boze gemeente tal van anonieme dreigtelefoontjes op. En beden kelijke ingezonden brieven in de plaatselijke huis-aan-huis- blaadjes, waarin ongenuan ceerde aanvallen op zijn per soon worden gedaan. Van der Woude zelf blijft al achttien jaar correct. Maar vasthou dend. En veelschrijvend. Zo zeer zelfs dat B en W eerder dit jaar afkondigden de man voor taan geen antwoord meer te schrijven. Wat Van der Woude weer zeer on-democratisch vindt. De gemeente is machtig en beschikt over de meeste moge lijkheden om de regels te inter preteren (de wet ruimtelijke ordening bevat 'toverformules' waarmee het gezag de wet naar zijn hand kan zetten), maar ook Hondenclubs krijgen soms toestemming voor hun activiteiten, maar het gebeurt ook vaak illegaal. Van der Woude is niet vrij te pleiten van de controverse die ontstaan is. De eenling put kracht uit zijn strijd tegen het omvangrijke overheidsappa raat en dat 'David-gevoel' sterkt hem in de opvatting door te moeten gaan. Echt praten met elkaar lukt allang niet meer. De gemeente: „Wij worden, vooral uit de hoek van de Na tuurwerkgroep en Van der Woude, gezien als de slome bu reaucraten die maling aan het milieu hebben en het bos ver gooien aan de recreatie. Dat in aantoonbaar onjuist. Alleen, de belangen verschillen. Een ge meente moet rekening houden met iedereen, dus ook de recre- actie is ons lief. Veel mensen genieten daar per slot van re kening van. En nu kun je wel zeggen dat de Bonte Piere waaier zo'n zeldzaam vogeltje is dat daarvoor een gebied van duizend hectare hermetisch voor iedereen moet worden af gesloten, maar dan ben je niet reëel bezig. Iedereen heeft recht op het bos. Maar, en daar ligt onze taak, de gemeente moet zorgen dat het op de juiste manier wordt gebruikt. Dat de regels worden nageleefd, daar zijn wij voor." Mans de Jong, Natuurwerk groep: „Ze zien ons op de ge meente als een radicale club die niets liever zou hebben dan dat er nooit meer een fietser in het bos zou mogen komen. Maar wij hebben niets tegen die mensen die genieten van de natuur, alleen het wordt te dol. Het wordt een efteling en de gemeente laat het uit de hand lopen. Vijftig tot honderd loslo pende honden op een zondag morgen is geen uitzondering, ook niet in het broedseizoen. Op dezelfde ochtend zie je rui ters overal rijden, behalve op de ruiterpaden, en tientallen trimmers over de heide stegge len. Dit alles bezorgt de vogel stand en de flora een enorme schade en wij zeggen: De men sen spelen de hoofdrol in de dorpen, laat in een natuurge bied de natuur de baas zijn. Er ligt een schitterend bestem mingsplan voor een nog mooier gebied en dat gebied moet je verdedigen. De rol van de mens is daaraan ondergeschikt. Leidt hen er door, maar laat ze geen schade aanrichten. En daarin schiet de gemeente te kort." Van der Woude: „Ik word door de gemeente gezien als een opstandeling, een lastige bezwaarmaker die tegen alles tekeer gaat, maar ze kunnen er nooit omheen dat het bos op papier beschermd gebied is, terwijl het dat in de praktijk al lang niet meer is. Wie er woont is de beste waarnemer. De ge meente wint zaken met tover formules en trucendozen, ik heb ze zelfs betrapt op leugens over het bestemmingsplan. Ze noemen het nu al gewoon een recreatiegebied. Wat mij stoort is dat het volk van al die din gen niets weet. Dat komt omdat het zo ingewikkeld is, al die re geltjes. Maar dat moet de ge meente juist hebben. Zo kweek je volgzame en kneedbare bur gers die bovenop iemand sprin gen die wel het lef heeft voor zijn belangen op te komen. Dit natuurgebied gaat kapot aan de massarecreatie en ik denk soms wel eens: waar doe ik het nog voor. Als ik een zaak ver lies, lachen velen zich een on geluk en rijden luid toeterend tot diep in de nacht voorbij mijn huis. Maar het is kort zichtig. Niet ik verlies een zaak, het bos verliest." Torquay, een subtropische verras een land van regenpakken en pa wordt op deze zonnige zaterda; spoeld door vakantie vierende 1 Het parkeerterrein aan de jachth vol. Automobilisten zoeken in de nabijheid van het plein een plaa de Princess Garden genieten bej tussen bloeiende narcissen van de voorjaarszon. Op de vijftiende november jaar 1688 kreeg de eerste offici Willems vlaggeschip Den Briel, Janszoon Hartevelt, geen flor badplaats in het vizier, maar eei baai waaraan wat vissershutten Het weer was de protestantse vlo welgezind. Bijna blies de wind di pen in de armen van de Engelse die voor het naburige Plymouth v( ker lag. De wind draaide bijtijds gen de middag konden de zeeliede nog in het zuidelijke deel van de l ankers uitgooien. In Brixham, op de plaats waar voet aan wal zette en verwelkomt door angstige vissersvrouwen, hei een marmeren plaquette aan de la Iets verderop, bij de vissershave standbeeld van de Prins van Oran karikatuur in steen, honderd jaai den door de graaf van Bylandt plant op de kade. Willem III, de laatste Oranje - hi_ kinderloos - werd in 1650 onder e gelukkig gesternte geboren. Acht nadat zijn vader stadhouder Wil aan de pokken overleden was, zag levenslicht. De Staten (de machth in de zeven provinciën) beslisti aandringen van raadspensionaris 'Vadertje' Cats, om in de toekom:, der vorst, voort te gaan. De Rep werd een echte republiek. Omdat Willems moeder de zustj de Engelse koning Karei II was Repubüek en de Britten elkaar op reldzeeën bestreden, kon de opgrc Willem vrijwel onmogelijk in de van de statenleden komen. Tijd Tweede Engelse Oorlog (1665-166 de Staat zelfs de opvoeding van di ter hand. Dit nam echter niet weg Staten van Holland, die het meest Repubüek in de melk te brokkelei den, absoluut geen Oranje meer a macht wilden hebben. In 1670 stt de gewesten in met de uitvaardigir net Eeuwig Edict, een overeenkorr Je prins uitsloot van de soev macht. Terwijl Willem, gewantrouwd dc Hollanders en Engelsen, zijn dag< ambteloos burger sleet, ontpopte wijk XIV, de Franse Zonnekoning steeds meer als heerszuchtig pote Die bereid was om heel Europa te appelen. Hij begon in 1671 met h< rusten van een enorm leger, dat als meekreeg 'de kaaskoppen te verde ets waar ook de Engelsen, die voor Frankrijk kozen, veel voor voe ln Repubüek brak paniek uit. j e Franse soldaten langs de Rijn n,; waarts trokken, bevorderden precl en en enkele edelen de prins tot c evelhebber van de Republikeinse Pei?' 'n plaats van ten strijde te tre sta z'jn troepen terug tot ad Groningen. Hierdoor nam d st in het land nog meer toe en hl Ad Van der Woude: '...Niet ik verlies een zaak, het bos ver liest...' DE GEMEENTE Rucphen gaat de verwoestende in vloed van de zure regen in de komende jaren te lijf door grote vlakten bos te kappen en met jonge ster kere bomen in te planten. Dat gebeurt op de 94 hec tare die Rucphen in onderhoud heeft, een klein deel van de in totaal 1600 hectare. Voor het overgrote deel van het woud is geen reddingsplan voorhanden. Het reddingsplan van Rucphen bestaat uit een uitgebrei der (en duurder) onderhoudsplan dan er nu ligt. Dit jaar trekt de gemeente 75 mille uit voor het regulier onderhoud van de houtopstand. Vijftig mille vloeit terug uit subsidies, opbrengst houthak en huur (van Roosendaal voor militair oefengebied). Het bos kost de gemeente dus globaal 25 mille dit jaar. Dit cijfer wijkt niet veel af van de kosten in andere jaren. Grofweg kan worden gesteld dat het onderhoud van het bos elke inwoner een gulden per jaar kost. Het weer ge zond maken van het verzuurde woud zal volgens een ge meentewoordvoerder de kostenpost behoorlijk opschroe ven. Hoeveel, dat is nog niet uitgerekend. De Natuurwerk groep vindt het kappen en herplanten van grote vlakten bos het minst slechte medicijn. Overmatige recreatie we ren zodat het jonge bos kan bekomen, luidt het advies. Los van de inspanningen van Rucphen is de gemeente Roosendaal als eigenaresse al enige jaren bezig met het on derhoud van de Rucphense heide, middenin het bos. Het plaggen kost Roosendaal vele tienduizenden guldens. Mans de Jong ling...' Het wordt een natuurgebied of een Efti

de Stem | 1988 | | pagina 22