PE 5SEN UDER Rollendriedaagse met veel artiesten ONTWERP KOST DE ZIEKENHUISGROEP BUNA EEN TON Op vrij ersvoeten BASF bouwt reeks nieuwe fabrieken DE STEM 1 George z Sponselee z; ragen ELING ERBEEK WERK DUIVENSPORT B.V. TEN ie plank, DEHONTE PLAATSELIJK NIEUWS A12 >rmatie 19610 al inschrijven eiaoen lang igd vanaf 14 DER >EN ER A.S. 150-12199 k voor rlijks kunnen D Is startende r mogelijk: i. Want AVO- iaten, waar Voor iedere nale gers rondom DONDERDAG STARTSCHOT VOOR ACHTSE EDITIE IN CLINGE HULST - Als later dit jaar het nieuwe ziekenhuis De Honte in Terneuzen de eerste patiënten over de vloer krijgt, krijgt het personeel daar meteen te maken met een nieuwe 'huisstijl' voor de hele Ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen. Alternatief Visitekaartje Roekeren Ballet Brommer Verloren moeite Waarnemingen Lamswaarde Axel Graauw Hulst Nieuw-Namen 'Nationale ruildag' Vergadering FNV GROTE INVESTERING IN HET HAVENGEBIED VAN ANTWERPEN .102.000 km 85.000 km ...weinig km .104.000 km ...weinig km Van onze correspondent CLINGE - De achtste rol- éndriedaagse in Clinge be- ooft dit jaar een groot spektakel te worden waarin mort en amusement de bo ventoon voeren. Het driedaagse evenement, waarin het fietsen op rollen ientraal staat, biedt de bezoe kers een keur van bekende ar tiesten met als hoogte punt een ontreden op de slotavond van feBelgische zangeres Lilian St. Pierre. erneuzen van de Zeeuwse Kruis, an de Kraamcen- vrijdag 13 mei a kraamcentra te- Kraamcentrum elde te Goes, tel. •ntrum Watche- ei. 011 #0-13295. wech-Vtewtéeren •0-95351. DE STEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 11 ME11988 T22 Iedere avond zijn de fanfare Weldoen door Vermaak en de blaaskapel de Deurtrappers van de partij om de sfeer erin te brengen. Tevens is er iedere avond een snelloterij. De rollendriedaagse wordt donderdag in het gemeen schapscentrum Malpertuus ge opend met het voorstellend van de ploegen en sponsors. Meteen daarna klink het startschot voor de eerste krachtsinspan ning. De fanfare verzorgt de muzikale omlijsting. Ook heeft de organiserende stichting die avond discobar 'Orloni' gecon tracteerd en rock and roll-zan- ger Mike Dreamer. Tevens werkt de Clingse zangeres Li lian Luycks aan deze openings avond mee. Speciale attractie is een optreden van de illusionis ten en zakkenrollers Bohrah en Sandy. Het wielerfeest wordt vrij dag 13 mei om 19.00 uur voort gezet met fietsen op de rollen, begeleid door de boerenkapel de Deurtrappers. Rond 21.00 uur begint dan een Bonte Avond met medewerking van het orkest Trio Tonny Decora met de zangeres Ingriani, Jean Walter, Lou Marcel en Charly Paloma. De eerste twee avonden is de toegang gratis. Voor de slot avond op zaterdag betalen de bezoekers een tientje. Om 19.00 uur beginnen voor de deelne mende fietsers de laatste lood jes. Drie kwartier later is de uitslag bekend en worden de prijzen uitgereikt. Om 21.00 uur start een dansavond met het orkest Enjoy en Lilian St. Pier re, die vorig jaar België verte genwoordigde op het Eurovisie Songfestival. Tijdens de pauze is er dan ook nog de trekking van de steunkaarten. 'Huisstijl' voor ziekenhuis STREEKZIEKENHUIS TERNEUZEN m m m De nieuwe huisstijl van de ziekenhuisgroep. Van onze verslaggever Pas als de kop en schotels, het briefpapier, de menukaar ten en de opnamefolders in de Hulster polikliniek en het Antoniusziekenhuis in Oostburg op of versleten zijn, gaat men daar met het vignet werken. Gisteren presenteerde de Pro- groep wilden ontwerpen. Uit eindelijk ging men in novem ber met Tik Design in zee. Een ►per kri HM Koningin jectgroep Huisstijl het ont werp: een cursief kruis dat zo wel de 'blauwe' Westerschelde aan de bovenkant als de grijze stippellijn van de Belgische grens aan de onderkant sym boliseert. Het vignet zal straks kin diverse kleurschakeringen, met blauw en grijs in de hoofd rol, ondermeer prijken op de gevels van de drie overgeble ven medische steunpunten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het irsoneel van de ziekenhuizen ijgt vandaag en morgen een folder waarin het hoe en •waarom van de huisstijl wordt 'uitgelegd. ,Het ontwerp kost bijna een ton. Directeur patiëntenzorg B. Oudenniel geeft toe dat dit op het eerste gezicht een fors be drag lijkt. „Maar dat is niet waar. Op de lange termijn is het maken van zo'n ontwerp goedkoper voor ons. Want het alternatief is iedere keer als je een vignet, briefhoofd, opdruk of wat dan ook nodig hebt, met een aantal mensen gaat discus sieren hoe het er uit moet zien. En als je dan alleen de uren die je daarvoor nodig hebt gaat tellen, rijzen de kosten de pan uit. Nu hebben we iets waar mee we jaren vooruit kunnen en dat voor alles toepasbaar is. Een hele besparing in feite, al moet de uitvoering ervan nog beginnen". H. Ronner, namens het Apel- doornse bureau Tik Design als ontwerper lid van de project groep: „Een huisstijl maakt de drie ziekenhuizen straks her kenbaar voor de patiënten. Het geeft rust Want als je ergens binnenkomt en er zijn bijvoor beeld veschillende soorten ser vies, dan denk je: als ze dit al niet goed kunnen regelen, wat zal er dan nog meer mis zijn? Hetzelfde geldt voor het perso neel. Bovendien is ene huisstijl het visitekaartje naar buiten. Het maakt de ziekenhuisgroep in de streek gekend. Belangrijk omdat het straks om een nieuwe situatie gaat". In september 1987 dienden zich twee gegadigden aan die de huisstijl voor de ziekenhuis- ^n^PWOR_ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: Ö.30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der "eim (editie-chef), Romain »an Damme, Frank Deij, nny van Gremberghe, Honald Verstraten, Cor de (sport)°t0),Ton Koomen S°e®: Jan Jansen. stEugène Verstraeten, JoeP Trommelen. Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: 95839nU' Pr'Vé teL 0115°" reeks ideeën dienden zich aan, en er was telkens overleg tus sen de projectgroep en de men sen die strak in de nieuwe om geving moeten werken. Het ontwerp en de mogelijke toe passingen zijn momenteel ten toongesteld in de Zeeuws- Vlaamse ziekenhuizen. B. Oudenniel (l) en ontwerper H. Ronner bij de presentatie van de nieuwe huisstijl. FOTO DE STEM COR J. DE BOER EEN VIS die op zijn zij in het water ligt, daar is toch geen mens die daar nog een cent voor geeft? Die is op sterven na dood, goed voor de katten! Zo zullen de meesten van ons den ken; een vis hoort normaal met de onderkant onder en de bovenkant boven te zwemmen, niet op zijn zij, dan is er iets mis mee. Meer dan elf maanden in een jaar geldt dat normale zonder meer voor het drie- doornig stekelbaarsje, dat leeft in onze sloten, watergan gen en kreken. Het grootste deel van het jaar gedraagt het zich ordentelijk, normaal, maar zo in april-mei gaat hij gek doen, onder andere op zijn zij in het water liggen. Een doffertje van de Turkse tortel zit bij de buren op het dak lijf-sta-me-bij te roeke ren naar een duivinnetje dat alleen hij ziet of dat er hele maal niet is. Dan vliegt hij - - vrij onhandig deze keer - -steil omhoog, klappert luid met zijn vleugels, glijdt met een sierlijke boog een stuk omlaag, wrikt zich weer om hoog, klappert enzovoort. De haan bij de kippen, door den bank genomen een dege lijk deftig maar toch normaal beest gaat plotseling met stijve poten lopen alsof hij tot burgemeester van een mid delgrote gemeente is be noemd, houdt de nek en kop schuin opzij, laat één vleugel stijf afhangen en gaat rondjes draaien rond een kip die fel achteruit krabbend vooruit probeert te komen. Heel ob jectief gezien gedraagt die haan zich eigenlijk wel bela chelijk, vergeleken met de an dere dagen toch. Zulke verhalen zijn tot een krant-vol uit te breiden: op onze grote binnenwateren voeren futen een ballet op: ze zwemmen op elkaar toe en van elkaar weg; verheffen zich met de borsten tegen elk aar, de koptooien ver uitge spreid. Kraanvogels dansen, kemphanen ook en houden daarbij schijngevechten; kor- hanen komen 's-morgens vroeg als afgesproken naar een bepaalde plek en gaan daar eveneens schijngevech ten aan. De pauwhaan pronkt, de kalkoensehaan maakt zich letterlijk dik en zijn kopver- sierselen worden grote rode snottebellen. In de polder zien we de graspieper luid en zingend, de vleugels stijf gespreid in 'pa rachute-vlucht' naar omlaag komen. Edelherten stoten in machtige gevechten de ge weien hard tegen elkaar dat de klap honderden meters ver te horen is. De man, die zich de hele avond als een normale vent heeft gedragen, krijgt streken: hij doet zijn das recht, schuift een allang niet meer aanwezige haarlok op zijn voorhoofd naar achter, slaat denkbeeldige stofjes van zijn pak, strekt de rug. Trekt gekke bekken en lacht luid en geamuseerd om niks of nog minder. De jongeman op de rode brommer, voor wie zopas al leen nog maar snelheid en af stand golden, gaat rondjes rij den, wisselt kwinkslagen met andere jongelui, negeert alles wat meisje is, haalt ogen schijnlijk gevaarlijke toeren uit en geeft gas genoeg om zestig kilometer te halen, ter wijl hij toch stilstaat. Hij pro beert te rijden met het voor wiel los van de grond, stuift met zeven haasten weg of het heil van de wereld van hem afhangt, komt even later nog harder teruggestoven en met het hoofd naar links gewend, kijkt hij of de meisjes rechts hem toch wel zien. De graspieper; in de polder is zijn parachutevlucht te zien. Ze baltsen, allemaal vanaf de stekelbaars tot de presi dent-directeur, ze maken een vrouwelijk soortgenoot het hof, ze zijn op vrijersvoeten en misschien is dat een van de weinige keren dat ze zich nor maal gedragen al vindt de toeschouwer het omgekeerde! Hoe groot de verschillen in de gedragingen ook zijn, er zijn minstens twee overeenkom sten: in alle gevallen gaat het om het vrouwtje en om de kwaliteit. De beste moet aan de bak komen; alleen het overwinnende hert zal de hin den dekken. De stekelbaars man moet als hgt ware het vrouwtje tonen dat hij echt in staat is te doen wat hij van plan is. Stel dat zij haar eitjes afzet en dat hij niet in staat is die te bevruchten! 't Is al ver loren moeite dan. Of, hij maakt een ander visje dan een soortgenote het hof, een tiendoornig stekelbaarsje bij voorbeeld of een onvolwassen witvisje. Ook dat leidt tot niets en dat moet voorkomen worden. Als een wilde eendwoerd sjanst met een vrouwtje kra keend en het zou tot paring komen, dan is er alle kans dat de eieren onbevrucht zijn of er worden bastaarden gebo ren. Het eerste is verspilde energie het tweede onge wenst. Baltsen is een ingewikkeld vraag- en antwoordspel, een reeks van codes die vergissin gen uitsluiten onder normale omstandigheden. Het is een boeiend spel dat, omdat het zo veelvuldig voorkomt, gemak kelijk door iedereen in eigen omgeving gezien kan worden, let maar eens op die tortel, of houtduif, op de groenling die ineens 'gek' gaat doen!. De zomer is momenteel wel compleet: de wielewaal roept alom (5 mei, Moerschans Hulst, de eerste melding door Jo Weemaes) en de gierzwa luwen gieren letterlijk weer door de straten van stad en dorp. Ooievaars worden veel ge signaleerd dit voorjaar: drie exemplaren op 2 mei bij Wa terlandkerkje door G. Tas uit 't Kerkje. De heer Tas is vijf enzestig, kijkt al jaren naar de natuur in en rond zijn woonplaats, maar zag er nooit eerder ooievaars. R. Bleyen- berg zag 1 mei drie ooievaars boven Saeftinghe en bij de Vlaamse kreek zag hij samen met J. Maebe een kwak, een kleine zeldzame reigersoort, opvliegen. Al wat langer gele den, 14 april, ontmoette D Haak uit Hoek in de Sint- Eloypolder bij Overslag de visarend en G. Lecluyze uit Hoofdplaat voelde zich een dezer dagen weer in zijn jonge jaren. Op 5 mei zag hij bij Ter Moere onder Nieuwvliet een geelgors zingend op een paaltje. Nu is dat een zeld zame ontmoeting, in zijn (en onze) jonge tijd was dat dage lijkse kost. Op iedere tele foonpaal, ieder weipaaltje, iets overdreven, zong de geel gors. In de jaren vijftig zijn ze uit de polders verdwenen en met moeite zijn er nog enkele paartjes te vinden op de zand gronden aan de grens, op de WMZ-gronden bij Clinge en Sint-Jansteen bijvoorbeeld nabij Sint-Kruis. ROMMELMARKT - De fan fare Vrijheid Eendracht houdt zaterdag 14 mei een rommelmarkt in het gemeen schapscentrum De Luifel in Lamswaarde. Aanvang 13.00 uur. Op deze rommelmarkt worden allerhande nog bruikbare spullen verkocht, waaronder enkele oude in strumenten. Tevens zijn er een rad van avontuur en en kele andere spelen waarop het publiek een gokje kan wagen. OUDERENREIS - De deelne mers aan de dagtrip van de katholieke bond voor ouderen in Axel kunnen terugkijken op een geslaagd uitstapje. De reis voerde naar de Vlaamse Ardennen. Iedereen was het er over eens dat een dergelijk evenement voor herhaling vatbaar is. BRIDGE - Bridgeclub Axel speelde de zesde wedstrijd van de voorjaarscompetitie. Uitslag: groep A: 1. mevr. Groenewoud-dhr. Scheele, 2. heren Bisschop-de Maagt, 3. heren Arnoldi-van Bambost, groep B: 1. dames Bode-de Meijer, 2. dhr. en mevr. Geil- leit, 3. echtp. Kraayenbrinck, groep C: 1. mevr. Vogels-dhr. Zaman, 2. dames Kaan-de Jonghe, 3. mevr. Van Bam- bost-dhr. Meijer, groep D: 1. dames Vereeken-van Waes, 2. mevr. Van Weelden-dhr. Kuck, 3. echtp. Maris, groep E: 1. dames Meijer-Rijckaert, 2. echtp. Jasperse, 3. mevr. Van de Water-dhr. de Haan. WIJZIGING BOOMW AI- FEESTEN - Door competitie verplichtingen van alle zon dagelftallen van de W Graauw is het programma van de Boomwaifeesten iet wat gewijzigd. Dat is nu als volgt: donderdag 12 mei: 12.30 en 14.30 uur competitiewed strijden, 20.00 uur: prijskaar- ting in de feesttent. Vrijdag 13 april: spel en sportmiddag voor jeugdleden en ouders en 's-avonds grote playback- show voor de leden van W Graauw en inwoners van Graauw, Paal en Zandberg. Zaterdag 14 mei: 14.30 uur: schieting zonder vizier op de liggende wip en barbecue, 21.00 uur: feestavond met me dewerking van dansorkest 'Amber'. Zondag 15 mei: groot wijk- en familie-voetbaltoer nooi. TENTOONSTELLING - De uit St.-Jansteen afkomstige schilder Piet Coolegem expo seert van 13 mei tot 13 juni in café-restaurant De Ster. Er 'worden olieverf-schilderijen tentoon gesteld. De opening wordt verricht op vrijdag 13 mei door Daan Antheunis, erevoorziter van de Vrien denkring van de Vrije Acade- ASPERGE-FIETSTOCHT - Donderdag 26 mei houdt het Katholiek Vrouwengilde de stilaan traditionele asperge- fiesttocht. Men vetrekt om 14.00 uur vanaf garage De Block in Hulst. Om 15.00 uur is er een koffiestop en een uur later wordt tocht voortgezet naar Zuiddorpe waar men een asperge-maaltijd ge bruikt. EUREKA - Jeugdgroep Eure ka, een vereniging die de jeugdige meisjes in het dorp de nodige ontspanningsmoge lijkheden wil geven, houdt dit jaar voor haar negen leden een jeugdkamp. Donderdag 12 mei vertrekken de meisjes en begeleiders per fiets naar Cadzand, waar ze vier dagen hun kamp opslaan. De groep vertrekt om 9.00 uur uit Nieuw-Namen. HULSTERLOO - Voor de jeugdleden van de W Hul- sterloo wordt voor de elfde keer een jeugdkamp op touw gezet. De voetballertjes gaan ook dit jaar weer naar het Belgische Kasterlee. Er doen 25 jeugdleden mee en veertien begeleiders. Het gezelschap vertrekt vanavond (woens dag) bij de voetbalkantine en hoopt dinsdag 17 mei weer thuis te zijn. HULST - In samenspel Hulst en St.-Jansteen vlogen op zondag 8 mei vanuit Bapaume 238 oude duiven. Hoogste snelheid 1099.11 meter per minuut. 1. W. Bod- daert, 2. F. Kroes, beiden Hulst; 3. E. van Deursen, 4. W. Timmer mans, beiden St.-Jansteen; 5. H. Everaart, Hulst; 6. en 8. Ed. van Goethem, St.-Jansteen; 7. Ed. Strobbe, 9. J. Dhanis 10. V. Col- sen, allen Hulst. Met 337 jaarlin gen, 1072.54 mpm: 1. en 8. combi natie LOKO, 2. A. Janssens, bei den St.-Jansteen; 3. Ed. de Cock, 4. en 6. W. Boddaert, 5. D. Lau- rensen, allen Hulst; 7. F. Thijs, 9. G. van Overloop, beiden St.-Jan- steen; 10. combinatie Pieters- Jansen, Hulst. Herleving Kloosterzande met 191 oude duiven, 1148 mpm: 1. R. Ma- hu, 2. W. Voet en zoon, 3. J. Roels, 4. Th. Voet, 5. Jo. Voet, 6. R. de Kort, 7. A. Colpaert, 8. B. van Waes, 9. C. Machielsen, lO.René van Goethem. Met 236 jaarlingen, 1111 mpm: 1. R. Ruben, 2. E. Adriaansen, 3. L. van Dorsselaer, 4. B. van Waes, 5. Th. Voet, 6. R. de Kort, 7. L. de Waal en zoon, 8. E. de Kever, 9. A. Vercauteren, 10. combinatie Verschuren-Andries- sen. Nieuw Leven Koewacht met 123 oude duiven, 1050.52 mpm: 1. G. Janssens, 2. Jos. Elegeert, 3. B. Rombout, 4. C. Janssens, 5. W. Verbiest, 6. A. Kips, 7. mevrouw De Kind, 8. mevrouw Goossens, 9. W. Elegeert, 10. P. Christiaansen. Met 189 jaarlingen, 1050.52 mpm: 1. G. Janssens, 2. en 5. G. van der Heijden, 3. W. Elegeert, 4,7. en 9. Th. Inghels, 6. R. Saman, 9. E. Herwegh, 10. R. van Hij fte. De Postduif Heikant met 128 oude duiven, 1081.34 mpm: 1. L. Herwegh, 2. W. Kuijper, 3. A. Cocquit, 4. en 7. J. Leenknegt, 5. en 10. G. de Smet, 6. Th. de Block, 8. C. van Doorn, 9. L. Thuy. Met 155 jaarlingen, 1047.30 mpmn: 1. en 7. Ch. de Bruijn, 2. H. van de Branden, 3. L. Herwegh, 4. Ant. Thijs, 5,8. en 10. L. Thuy, 6. Th. de Block, 9. Lex. Thijs. De Reisduif Graauw in samen spel met De Postduif Lams waarde met 94 oude duiven, 1057.64 mpm: 1. gebroeders De Backer, 2. Jos Rijck, 3,4. en 8. Jac. van Grol, 5. en 10. G. Vioen, 6. Ed. Staal, 7. Jos van Laere, 9. F. Mar tens. Met 103 jaarlingen, 1039.16 mpm: 1. R. Heyens, 2. en 7. P. van Goethem, 3,6,8. en 9. E. Boshuizen, 4. Ed. van Damme, 5. A. Wante 10. J. van Denderen. De Snelle Duif CUnge met 42 oude duiven, 1058.6 mpm: 1,3. en 4. J. WiUaert, 2. Ch. Willaert, 5. B. van de Branden. Met 47 jaarlin gen, 972.3 mpm: 1,2. en 3. J. Kool mees, 4. St Van Duyse, 5. B. van de Branden. Vanuit Qulevrain met 31 oude duiven, 1163.1 mpm: 1. St. Bolssens, 2. en 4. E. Ver straeten, 3. en 5. Ch. Willaert. Met 36 jaarlingen, 1233.7 mpm: 1. en 4. Jos. Govaert, 2. R. van Gaever, 3. St. Bolssens, 5. C. Hageman. De Scheldekllevers Ossenisse vanuit Breteuil met 116 duiven, 1046,68mpm: 1,2,4,5 en 9. Combi natie Van Poorten-Boeij, 3. J. Dobbelaar, 6. L. Rens, 7 en 8 E. de Waal. Van onze correspondent KIELDRECHT - De Kiel- drechtse Verzamelaars- vrienden houden zestiende Nationale Ruildag op zon dag 15 mei. Dat gebeurt van 9.00 tot 17.00 uur in de zalen van de RBS aan de Beuken laan in Kieldrecht. Te ruilen zijn die dag alle denkbare verzamelaarsobjec ten als postzegels, munten, jo kers, prentkaarten, sigaren bandjes, stickers en bierviltjes. Ook kunnen er allerlei punten worden geruild. Wie een album Artis-Historia aanschaft krijgt 25 punten extra, geschonken door de Kieldrechtse ruilclub. Van onze verslaggever CLINGE - De FNV Groot Hulst houdt 20 mei de voor jaarsvergadering in zaal de Troubadour in Clinge. Aan vang 20.00 uur. Behalve de diverse verslagen staan ook bestuursverkiezin gen op de agenda. Aftredend en herkiesbaar zijn L. Brusse- laers, G. de Loos en J. Meys. Nieuwe kandidaten zijn L. de Vos (Bouw- en Houtbond) en Th. Hoek (Voedingsbond). Na de pauze doet Wim van Bremen een en ander uit de doeken over werk-, gemeente en uitkeringsproblemen. Van onze verslaggever ANTWERPEN - BASF bouwt er op het huidige ter rein van bijna zeshonderd hectaren in het Antwerpse industriegebied een aantal fabrieken bij ter waarde van ongeveer een half mil jard gulden. In aanbouw zijn nu een tweede MDI-fabriek (MDI is een pro duct voor het maken van po- lyurethaanschuim), een nieuw synthesegas-bedrijf, een derde salpeterzuur-installatie, een tweede anilinebedrijf en een tweede nitrobenzeenfabriek. Plannen zijn in de maak voor een eigen ammoniakf abriek. De nieuwe fabrieken komen in de loop van 1989 en 1990 gereed. Verwacht wordt volgend jaar aan de bouw van de ammo- niakfabriek te kunnen begin nen. Ammoniak is een belang rijke grondstof voor BASF Antwerpen. Tot nu toe moet die worden aangevoerd. ïl In verband met de uitbrei dingen neemt ook het aantal personeelsleden van BASF Antwerpen gestaag toe. Vorig jaar kwamen er ongeveer hon derd werknemers bij. Eind vo rig jaar had BASF Antwerpen 3065 mensen in dienst. Bij de bouw van de nieuwe fabrieken wordt, zo deelde di recteur Endres mee tijdens een persconferentie over de jaar cijfers van de Belgische BASF- dochter, ongeveer tien procent besteed aan maatregelen om schade en overlast voor het mi lieu te voorkomen. Volgens Endres zullen ook de nieuwe fabrieken geen proble men voor het milieu opleveren. Op het gebied van milieu en veiligheid heeft BASF Antwer pen vorig jaar veertien procent meer geïnvesteerd dan in 1986. Onder meer kwamen in dit verband tot stand een derde bezink-bekken voor de water zuiveringsinstallatie en een reiniging van restgassen. De financiële resultaten van BASF Antwerpen zijn vorig jaar slechter geweest dan in de voorgaande jaren. Dat lag niet alleen aan de grote investerin gen voor nieuwe bedrijven en milieutechnische voorzienin gen. Een belangrijkere rol speelden de lage dollarkoers, de aardolieprijs, de scherpe con currentie en daardoor de slechte prijzen op de wereld markt. Dit had tot gevolg dat, on danks het feit dat er meer pro ducten werden verkocht, er toch minder geld werd ontvan gen. De omzet bedroeg vorig jaar 41.013 miljard Belgische francs (ongeveer 2,25 miljard gulden). Ten opzichte van 1986 was dat 1.6 procent minder. De nettowinst daalde van 4,1 mil jard Belgische francs eind 1986 naar 3,1 miljard een jaar later. Het meer verkopen en toch minder ontvangen gold met name voor de sector landbouw producten. In deze sector sluit BASF een fabriek in Duitsland BASF Antwerpen voert echter in de toekomst de productie meststoffen op. De sector che micaliën deed het vorig jaar slecht. Goede resultaten wer den geboekt met kunststoffen en voorproducten daarvan. Volgens Endres wordt 1988 voor BASF Antwerpen weer een goed jaar. „Het eerste kwartaal van dit jaar hadden we al een omzet van 11 miljard Belgische francs".

de Stem | 1988 | | pagina 17