VEEL GEESTELIJK GEHANDICAPTEN STAAN OP WACHTLIJST 'GS blokkeren open discussie over Lindenhof 'Besluit WOV duldt geen uitstel meer' Twee maanden cel voor Terneuzenaar Patiënten Stichting weerlegt aantijgingen DORST subsidie van Franse scholieren zien 'Holland' met eigen ogen a6c GEOPEND TELEFOONWINKEL HUIST bbb tam STOP BIJ ONZE SHOWROOM Alle Toyj ota modellen in voorraad! TERNEUZEN - In Zeeuwsch-Vlaanderen staan vijftig geestelijk ge handicapten met de aandui ding Urgentie I (zeer drin gend) soms al jaren op een wachtlijst voor plaatsing in een internaat of gezinsver vangend tehuis (GVT). TELEFOONWIlWl HULST, middelburg - Door een INWONERS ZUIDDORPE GAAN IN BEROEP TEGEN BESLUIT H WOENSDAG 11 MEI 1988 OPEN BRIEF CDA-ZEELAND: JARENLANGE STEUNFRAUDE Terneuzense zorgt voor wat overlast 'WD BERADEN ONS OP STAPPEN' VANAF 13 MEI Ruimt kiuzi la lila soortia taleloons OBQ Toleloontoestel modal Hulti Fraai en degelijk telefoontoestel met vele functies belvolumerege- laar, wachttoets met mui» laatste nummer geheugen, extra lang (5 meter) aanslultsnoer, jaar garantie. Leverbaar In blauw en wit. Openlngsprijs Qr (normaal 169.00) UÜ.UV Telefoontoestel model Washington. Klestoetsen In de hoorn, geschikt voor wartdmontage, leverbaar li 6 kleuren. FA n« Telefoonwinkelprijs u9.UU Tololoonboantwoordar Panasonic mot afstandsbediening. Werkt op normale standaardcas settes, uitgaande boodschap X seconden, Inkomende bord- schappen 60 minuten, op afstam vanaf Iedere druktoetstelefoon ta bedienen, met meegeleverde pit per, computergestuurd. 6 Maanden q IQ na garantie u"«J.Ull 2-Lijnen lololoon Panasonic. 30 geheugens, klok, handenvrij telefoneren, conferentie Telefooncentrale 2 lijnen-toestellen. Elektronische centrale b geschikt voor praktljk/wor situaties zeer veel mogelijkti 1 jaar garantie 4 EAC fl (ex. btw) I UwÜ>U Elektronische schrijf machine Sharp P 3100 Daisy Wheel-printing 65 karakters correctie automatisch onderlijnen, centreren AQIi II Eenmalig: ctoods arote [e keus uit 100 „First Class" occasions I Meer klasse minder kosten Speelhuislaan 156a Breda 076-712000 Stationstraat 12 Rijen 01612-3655 DE STEM VANZEELAND T27 Jaren wachten op een tehuis Van onze verslaggever Het gaat hierbij om gevallen, waarvoor eigenlijk binnen een maand een oplossing gevonden moet worden. De enige uitweg die bij een puur noodgeval ge vonden wordt is een zogenaamde crisisplaats in een instelling. Dat wil zeggen een opname van hooguit zes weken, daarna vol gen weer zes weken in een an dere inrichting, enz. „Een schrijnende situatie waarbij de geestelijk gehandicapte in een ca- roussel terecht komt", zegt Th. Lants- heer, voorzitter van de Vereniging Ouders van Geestelijk Gehandicap ten, afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij wijst erop dat sommige mensen al zes jaar op de wachtlijst prijken. Volgens Lantsheer wordt het ge brek aan plaatsen steeds nijpender. „Het is een niet te accepteren ontwik keling. We hebben hier te maken met ernstige crisissituaties, waarvoor geen oplossingen aanwezig zijn. Ik ken ouders die echt geen raad meer weten met de situatie. De kruisvere nigingen moeten bezuinigen en kun nen ook niet altijd inspringen. Boven dien is de wijkverpleegkundige hele maal niet opgeleid voor hulp aan geestelijk gehandicapten". Lantsheer vreest ook dat de wacht lijsten de komende jaren sterk zullen groeien. „Uit gegevens is ons bekend dat een grote groep geestelijk gehan dicapten in de regio langzaam aan op een leeftijd raakt, waarop ze thuis niet meer te handhaven zijn. Die ont wikkeling is niet moeilijk te voorspel len. Het probleem is echter dat geestelijk gehandicapten politiek niet interessant zijn." Hij wees in dit verband op een vo rig jaar in Brabant belegde studiedag over dit onderwerp, waarvoor geen enkel regionaal Tweede Kamerlid kwam opdagen. „Hoewel in aantal niet weinig zijii wij, ouders van geestelijk gehandicapte kinderen, landelijk gezienelectoraal nog niet interessant genoeg. Het is frustrerend dat je met alle nood die in diverse ge zinnen met geestelijk gehandicapte kinderen heerst, niet gehoord wordt". Kwalijk is volgens Lantsheer ook dat geen plaats gevonden kan worden in de directe omgeving van de betrok ken patiënt. „Juist een geestelijk ge handicapte moet zo dicht mogelijk bij zijn vertrouwde omgeving zitten. Denk aan het nodige familiebezoek. Elders raakt zo'n kind helemaal ont worteld. Maar ik zie op korte termijn geen mogelijkheid die wachtlijsten weg te werken, hoe hard het ook no dig is". Verantwoordelijk staatssecretaris D. Dees (Volksgezondheid) erkent dat de wachttijden niet in enkele jaren weg te werken zijn. De mogelijkheden om extra geld te besteden aan zwak zinnigenzorg hangen sterk af van de vraag of het lukt bezuinigingen elders in de gezondheidszorg door te voeren. Dees zei dit maandag tijdens een bespreking van dit probleem in de Tweede Kamer. Niettemin heeft de zorg voor geestelijk gehandicapten volgens hem hoge prioriteit. Hij meldde nog dat het beleid erop is ge richt de komende driejaar 1500 plaat sen te scheppen in gezinsvervangende tehuizen en dagverblijven voor oude ren en 1000 extra plaatsen in inrich tingen voor zwakzinnigen. Daarnaast is er volgens Dees geld om het bege leid zelfstandig wonen van 600 licht geestelijk gehandicapten mogelijk te maken. huursubsidie voor het tijdv^ I het stadhuis, kamer 4 (boven) I van 8.30 tot 12.00 uurwof- hogelijk is in de voormiddag Jf I t contact op met mevrouw I tummer 01140-89145. ent, kunt u zich melden bij d®! egevens1987 mee er en wethouders van Hulst, ester Da telefooiwlnkal Hulst Is opend van 14.00 tot 18.00 uur. Kom gerust vrijblijvend Kijken. Tm verzenden wij voor 7.50 uw laxbwwt Ook voor stekkers, snoer, stopcofwjr en allerlei randvoorzienlngen kunt u ons terecht. Alle prijzen inclusief btw (tenzij vermeld). Frans van Waesberghcstraalli* I 4561AB Hulst tel. 01140-19WJ Van onze verslaggever PHILIPPINE - Ze hebben wekenlang tijdens hun aardrijkskundelessen als onderwerp 'Holland' ge had. Gisteren konden ze met eigen ogen zien wat een polder is, een dijk, een molen, een sluis en een haven. Vijfentwintig lagere scholieren uit het Noordfranse Belle (Bailleul) bezochten hun leeftijdgenootjes van de openbare basisschool De Stelle in Philippine. Samen met een aantal leerlingen van die school werd gisteren een excursie ge maakt. Het was tevens de eerste keer dat in het kader van de verbroedering Sas van Gent/Belle een uitwisseling op het niveau van de lagere school plaatsvond. „Het is een soort test-case", zegt schooldirecteur D. van Langeveld uit Philippine. „Er is wel eerder een scholieren- uitwisseling geweest, maar dan op het niveau van het voortgezet onderwijs. We moeten bekijken hoe dit bevalt en mogelijk dat het dan later wat uitgebouwd kan wor den." Rond elf uur gistermorgen arriveerde het 25 jongelui tellende gezelschap bij de school in het mosseldorp. Om aan de wensen van de Franse gasten te voldoen moest ech ter het grondgebied van de gemeente Sas van Gent verla ten worden. „Een polder bekijken kan natuurlijk wel bij ons. Maar voor de molen zijn we naar Hoek gegaan en voor een sluis naar Terneuzen. Daar hebben we ook de zeedijk bekeken", zegt Van Langevelde. „Overigens spreek ik lie ver van Vlaanderen dan van Holland, maar daar hebben we het nog wel eens over". Of het Franse bezoek wordt gevolgd door een tripje van de jeugd van Philippine naar Noord-Frankrijk is nog on bekend. Naar boven De molenaar van Hoek geeft uitleg aan de franse kinderen I °nze verslaggever r^rklaring van geen be- fwaar' af te geven voor E^wbouw in Koewacht, [en tpO Ge(Jeputeerde Sta- r 'GS) een open discussie E de toekomst van het ftuadorpse bejaardenoord mdenhof geblokkeerd. plotselinge verhuizing Un futddorpe naar Koe- rdCflt komt bovendien neer 0flbehoorlijk bestuur'. Jtant in het spreidingsplan pejaardenoorden is steeds fj gegaan van nieuwbouw fenovatie in Zuiddorpe. Pat is kern van het be- ,Rod j v°lgens de wet B dat een Zuiddorps actie- comité en bewoners van de Lindenhof gisteren kwamen toelichten bij GS. Het bezwaar geldt de verklaring van geen bezwaar die GS al in januari gaven om nieuwbouw in Koe wacht mogelijk te maken. GS kozen daarvoor, in overleg met het bestuur van de Lindenhof en het Axelse gemeentebe stuur, omdat een tehuis in Koe wacht zestig bedden kan tellen en zodoende ook zelfstandig kan blijven. Bij renovatie van het bestaande tehuis zouden maar 42 bedden overblijven en moet de Lindenhof een fusie aangaan met de Vurssche in Axel. Toen die plannen bekend werden kwam Zuiddorpe fel in opstand en dat verzet is nog lang niet geluwd, zo bleek gis teren in Middelburg, waar A. van Waes de bezwaren toe lichtte. Er is nauwelijks in spraak en overleg vooraf ge weest, zei hijterwij 1 de verkla ring van GS er toch een is met rechtsgevolgen. „Deze rechts gevolgen hebben steeds een open discussie, met daaraan vast een beslissing nadat alle voors en tegens zijn bestu deerd, in de weg gestaan." Van Waes wees er verder op dat in de inspraakronde voor het spreidingsplan bejaar denoorden de verhuizing naar Koewacht in het geheel niet aan de orde is geweest. Ook op een bijeenkomst op 27 novem- ber in Zaamslag is die moge lijkheid niet besproken, terwijl toen toch al het een en ander bekend moet zijn geweest. „Men kan in redelijkheid niet tot sluiting van het bejaar denoord in Zuiddorpe overgaan voordat uitvoerig is bestudeerd wat de consequenties ervan zijn," zei Van Waes, inhakend op het kleine kernenbeleid van de provincie en de mogelijk heid om zowel in Zuiddorpe als in Koewacht de bejaardenzorg op te krikken. Hij vond dat GS 'misbruik maken van macht' door het voor te stellen alsof de keuze gaat tussen zestig bed den in Koewacht en 42 in Zuid dorpe. Dat strookt niet met het spreidingsplan bejaardenoor den dat spreekt over 52 plaat sen in een gerenoveerde Lin denhof. „De chaos is compleet," stelde Van Waes vast, want het bestuur van de Lindenhof, noch het gemeentebestuur van Axel weten nu waar ze aan toe zijn. Beide kiezen zij voor nieuwbouw in Koewacht als de cijfers 60-42 kloppen, maar dat is voor de indieners van het be zwaarschrift nog maar de vraag. Zij zien in de hele gang van zaken in ieder geval ge noeg tegenstrijdigheden om het afgeven van de verklaring van geen bezwaar te bestempelen als 'strijdig met het beginsel van behoorlijk bestuur'. Voorzitter R. Janssens en di recteur J. van Houte van de Lindenhof beriepen zich niette- Van onze verslaggever GOES - Verder uitstel van een definitief besluit over de Westerschelde Oeververbinding (WOV) dient geen 'redelijk doel' meer en is daarom onverantwoord. Dat schrijft het CD A-Zeeland in een open brief aan de mi nisters N. Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) en R. de Korte (Economische Zaken). Het bestuur klopt ernstig bezorgd aan bij de ministers nu het licht voor dit project nog altijd niet op groen staat. Dit ondanks vele 'welhaast afsluitende gesprekken', 'finale stu dies', de start van de milieu-effect-rapportage en de 'vol doende duidelijke offertes' van kandidaat-bouwers. En on danks de toezegging dat er uiterlijk eind april duidelijkheid zou zijn. Het CDA wijst erop dat je met een technisch zo uitdagend project als de WOV bezig kunt blijven: steeds nieuwe ideeën, nieuwe studies. „Door die vervolgens wederom door ambte naren of ambtelijke werkgroepen te laten bestuderen, zal steeds opnieuw uitstel van beslissing plaatsvinden," waar schuwt de open brief. Het CDA is teleurgesteld dat de tunnelprojecten in de randstad heel wat voortvarender worden aangepakt, terwijl de wachttijden bij de Zeeuwse ponten als 'verkeersstagnatie' toch nauwelijks onderdoen voor de files in de randstad. 'Zeeland zal u zeer waarderen om een snel finale-besluit', moedigt men de ministers aan. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Gedu rende een reeks van jaren genoot J.T. uit Terneuzen een uitkering, terwijl hij het grootste deel van die tijd in België woonde. Dat brak hem gisteren voor de poli tierechter in Middelburg le- 'lijkop. T. doorspekte zijn relaas met halve waarheden en tegenstrij digheden, maar de feiten logen er niet om. In de jaren 1982 tot en met 1986 had hij bij de Ter- neuzense sociale dienst twee adressen in Terneuzen opgege ven die hij slechts als postadres gebruikte. Toen de sociale dienst daar achter kwam, be weerde T. dat hij tijdelijk in een caravan had gewoond. In werkelijkheid woonde hij op een jacht in de haven van Blankenberge. Dat hij een boot bezat was bij de sociale dienst al evenmin bekend. Alles bij elkaar had T. zo'n 99.000 onte recht aan uitkeringen ontvan gen. T. zelf bestreed dat: „Ik was wel beschikbaar voor de ar beidsmarkt, en woonde alleen in het weekend in Blankenber ge". Justitie was echter bij haar onderzoek niet over een nacht ijs gegaan. T.'s boot lag permanent in de Belgische ha ven en hij woonde er samen met MB. Officier van justitie, mr. Tempel wond er geen doekjes om: een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maan den was zijn eis. T.'s raadsman, mr. Cambier vond dat veel te zwaar. Volgens hem had T. zijn inkomstenformulier alleen ge zien als middel voor de sociale dienst om achter eventuele in komsten te komen. Ook zette hij vraagtekens bij de door Terneuzen geleden schade, aangezien niet om schadever goeding was gevraagd en T. bovendien ook nu weer gewoon een uitkering heeft. Politietrechter, mr. Janzen- van Oosten ging niet in op Cambiers verzoek om een voorwaardelijke straf toe te passen. Ze achtte de feiten wet tig 'zéér overtuigend' bewezen en vonniste conform de eis. Van onze correspondent TERNEUZEN - De gemeen tepolitie van Terneuzen heeft in de vroege morgenu ren van dinsdag de 48-ja- rige mevrouw GP. uit Ter neuzen aangehouden en ter ontnuchtering ingesloten. Ze had in die nacht problemen gehad met haar vriend. Daar bij waren ook klappen gevallen en dus ging ze haar beklag doen bij de politie. Die slaagde er in eerste instantie in de zaak bij te leggen. Later verscheen P. echter opnieuw aan het bureau aan de Rosegracht. Kennelijk in een goede bui want op een gegeven moment nodigde ze de dienst doende wachtcommandant uit tot een dansje, wat door de po litieman werd geweigerd. Na dat ze het politiebureau had verlaten kwam haar gram weer boven en ging ze voor eigen rechter spelen door de ruiten in de woning van haar vriend te vernielen. Daarmee was de maat ook voor de politie vol, die haar insloot. Ze werd in de loop van dinsdag weer op vrije voeten gesteld. min opnieuw op hun door GS voorgelegde keuze. Nieuwbouw in Koewacht, dorp met een veel groter aantal bejaarden en met een overloopfunctie voor het Land van Hulst, ligt dan voor de hand. Vrij nonchalant schoof Van Houte het gebrek aan inspraak terzijde. De be wonerscommissie van het te huis heeft zichzelf opgeheven en overigens is het volgens hem zo dat de oudere bewoners 'nu eenmaal liever helemaal geen veranderingen willen', ook geen renovatie. Van Houte had weinig succes met zijn bewering dat de on dertekenaars van het bezwaar schrift uit het tehuis niet wis ten waarvoor ze tekenden. „Laag bij de grond," noemde Van Waes die aantijging. „Die mensen weten precies waar het om gaat." GS beperkten zich gistere^ tot luisteren.' Van onze verslaggever BREDA - De Nederlandse Patiënten Stichting in Breda spreekt met klem de aantijgingen tegen die tegen deze organisatie zijn uitge sproken door de Zeeuwse patiëntenvereniging Samen Beter. „Wij zijn een stich ting zonder enig winstoog merk. Ons belangrijkste doel is voorlichting geven aan de mensen", aldus se cretaris D. Snakenborg van de NPS in een reactie. De beschuldiging van Samen Beter dat de NPS zich zou schuldig maken aan 'oplichte rij' is volgens Snakenborg vol ledig uit de lucht gegrepen. Dat de NPS niet heeft gereageerd op brieven van Samen Beter heeft volgens hem een eenvou dige reden. „Wij zijn door die vereniging gedicteerd om in april op hun ledenvergadering te verschijnen. Kijk, daar be ginnen we natuurlijk niet aan. Als ze ons fatsoenlijk hadden gevraagd om wat meer infor matie over onze stichting, dan hadden ze die gewoon gekre gen". Snakenborg kondigde giste ren aan dat zijn stichting zich beraadt op gerechtelijke stap pen tegen Samen Beter. „Want het kan natuurlijk niet dat je iemand zomaar u beschuldigt, zonder dat je er ook maar iets vanaf weet". De door Samen Beter ge wraakte folderactie, waarbij mensen via een aangehechte girokaart om een donatie werd gevraagd, is volgens de secre taris al gestaakt. „Wij zijn pas vorig jaar begonnen en hebben geen inkomsten om ons werk te kunnen verrichten. Dus zijn we op het idee gekomen van die folderactie. We zijn daarmee begonnen in Zeeland. Er heb ben een paar honderd mensen gereageerd. Dat viel tegen en we zijn er dan ook mee opge houden, omdat de actie meer zou gaan kosten dan er binnen komt". Snakenborg heeft geen be hoefte om te reageren op de stellingname van de Consu mentenbond dat de NPS een overbodige organisatie zou zijn. De stelling dat de infor matiekrant van de stichting in houdelijk weinig voorstelt weerspreekt hij. „Er is geen sprake van summiere informa tie. Wij geven in ons krantje voorlichting over allerlei ziek ten en preventieve informatie". De krant van de stichting wordt in 700.000 exemplaren gratis verspreid. De drukkos ten worden gedekt uit adver-, tenties. „De achterliggende ge dachte bij ons is geweest dat er nog niet van dergelijke publi- katies zijn. En het gaat aardig. We krijgen veel positieve reac ties van lezers".

de Stem | 1988 | | pagina 15