zonder krant is een stoffer zonder blik. HNNEN UKKEN [nieuwbouw bedreigt het verleden van ouwe stad A. van Dorsselaer Zeeuws kampioen topbiljart Dode bij brand in Oostburg 'Muziek en Show '88' is geslaagd De arme kant van Zeeland Sex Hotline 106-320320221 SEXLUN 14 DEBBIE 14? 'NS WERK Ex-hartpatiënten houden sportdag LEASING CENTRUM 06-320.320.61 BEL NELLY ■inn velen denk£® 5ÉRLAN0, -nkterwefkvSfl Nieuwe 'Zeekant': wonen, werken en vooral recreëren T15 RELAX-UNE EXTASE 200 VERHALEN PER DAG POSSY-CAT CALL-ME Bel de LOVE-LINE passingen. Want LAND helpt, zoveel ^n toelaten, waar rzieningenèchtte Voor iedere Dankzij het regionale afdelingen en zo'n igers rondom onze icte. - ,3800 VB Amersfoort Tel.:033-63 52 14 giro 625.000 AARDENBURG - De Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) doet van 8 tot en met 19 I augustus een 'noodopgra- i ving' in de Aardenburgse I wijk Ouwe Stad. MAANDAG 9 MEI 1988 'WE KUNNEN NOG VEEL DOEN' Toestemming voor Axels popfestival DE GOUDEN HAND WERD ER GAUW EEN VAN KOPER' Ouderen Doorvertellen Mooie woorden Huiswerk Parade Partner in Autoleasing Leasing Centrum B.V. Mechelaarstraat 11 4903 RE Oosterhout Tel. 01620-32953 DE STEM VAN ZEELAND 06-320.320.06 06.320.320.07 06-320.320.08 06-320.320.09 06-320.320.10 50 cent p/min. I Wat een verwennerij 50 ct p/m De heetste lijn tussen Moskou en Washington 50 ct. p/m 06-320-320.14 50 ct. p.m. 06-320.325.55 50 ct. ptr minuut Eqü dag Noodopgraving Aardenburg Van onze verslaggevers De rijksdienst is tot deze rigou reuze ingreep gedwongen door dat het bewuste terrein steeds verder wordt volgebouwd en er grote delen van dit gebied nog niet zijn onderzocht. De Ouwe Stad leverde al eerder tast bare bewijzen met betrekking tot de Romeinse en middeleeuwse geschie denis van Aardenburg. In de middel eeuwen was Aardenburg zelfs een be kende bedevaartplaats. Regelmatig wordt door amateur-archeologen her en der in de gemeente historisch waardevolle zaken bovengespit. De opgraving in augustus gebeurt met behulp van moderne werktuigen. Het traditionele werken met stoffer en blik en voorzichtig verwijderen van grondresten is niet mogelijk om dat de mensen van de rijksdienst de hete adem van de aannemers in de nek voelen. Aanleiding voor deze opgraving is het feit dat afgelopen tijd enkele be langwekkende oudheidkundige vond sten in de Aardenburgse bodem zijn gedaan of aangemeld door de 'vin ders'. De laatste opgravingen in Aarden burg vonden rond tien jaar geleden plaats. Jarenlang was trouwens een medewerker van het ROB in Aarden- burg gevestigd. Trimpe Burger heeft tijdens die periode grote delen van de oorspronkelijke Romeinse nederzet ting blootgelegd. Daarnaast getuigt de collectie in het plaatselijk museum van de archeologische rijkdom van het stadje. De ROB kan de noodopgraving doen dank zij financiële steun van Aardenburg en de provincie Zeeland. De totale kosten worden geschat op vijftienduizend gulden. Het Aarden burgse college stelt de gemeenteraad voor hiervan een kwart, 3750, voor rekening van de gemeente te nemen. HEIKANT - Tijdens een spannende eindstrijd, die duurde van 14.00 uur 's middags tot 01.00 uur 's nachts, werd zaterdag avond het Zeeuws kam pioenschap topbiljart in in Heikant beslist. Na een af mattende serie wedstrij den-elke finalist moest twaalf partijen spelen - -werd A. van Dorsselaer van de 'Ruige Toepers' uit Heikant in de allerlaatste partij van het toernooi de nieuwe Zeeuwse kam pioen. In totaal hadden 72 biljarters zich gemeld voor de strijd om dit kampioenschap. Er wer den vier voorrondes gespeeld waarvan uit elke ronde drie finalisten overbleven. Alleen Koewacht viel hierbij uit de boot, van alle overige deelne mende verenigingen bleven er vertegenwoordigers in de eindstrijd. Verassend was hierbij dat praktisch een hele nieuwe top naar voren kwam. Als enige wist Theo Baart, de kampioen van vorig jaar, zich wel te handhaven. De deelnemers aan het kampioenschap, v.l.n.r. M. Ottjes, A. van Dorsselaer, S. Thijs, J. van Delft, J. van de Goes, J. de Block, O. Droesbeke, E. Maen hout, R. de Wilde, A. Vink j De einduitslag was: Uit handen van P. de Smet, voorzitter van het organise rende comité, ontvingen de prijswinnende finalisten een beker. Eerder hadden alle 72 deelnemers reeds een me daille wegens het tienjarig bestaan van het Zeeuws kam pioenschap ontvangen. 1. A. van Dorsselaer, Ruige Toe pers Heikant, 2. E. Maenhout, 't Raedhuys Westdorpe, 3. T. Baart, Ruige Toepers Heikant, 4. A. Vink, Zondagsvermaak Sint- Jansteen, 5. B. de Jonghe, Ruige Toepers Heikant, 6. T. Thijs, 't Centrum Sint-Jansteen, 7. S. van Hecke, Steense Toep Sint-Jan steen. - FOTO WIM KOOYMAN Uitslag verenigingen: 1. Ruige Toepers Heikant, 2. 't Raedhuys Westdorpe, 3. Marionetten Hulst. he Oostburgse brandweer bestrijdt de brand - FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever OOSTBURG - De 42-jarige mevrouw G. Rodts is zater dagmorgen in haar boven woning aan de Markt in Oostburg bij een uitslaande brand om het leven geko men. Zowel het woonge deelte als de daaronder ge legen stoffenzaak Maison de Nouveauté werden volledig in de as gelegd. De brand werd geconstateerd rond 04.00 uur. Na de eerste brandmelding wa ren brandweer en politie snel ter plaatse. Nog tijdens de bluswerkzaamheden werd ge zocht naar twee mogelijke an dere bewoners van het pand: een vriend van het slachtoffer en een dertienjarige aangeno men zoon. Naderhand bleken die echter de nacht elders te hebben doorgebracht. De hevige brand werd met groot materieel bestreden. De brandweerkorpsen van Schoondijke en Breskens ver leenden hun collega's van Oostburg assistentie. Het bran dende pand maakt deel uit van een aaneengesloten huizenrij en niet denkbeeldig was dat de brand kon overslaan op de an dere woningen en zakenpan- den. Dat wist men te voorko men, zij het dat aan de belen dende percelen wel water schade ontstond. Hoe hoog de totale schade was kon de politie nog niet meedelen. Uit een onderzoek door de de technische recerche is gebleken dat door overver hitting van een straalkacheltje de brand hoogst waarschijnlijk is ontstaan. Van onze correspondent TERNEUZEN - Onder de naam 'Cordiaal'88' kwa men zaterdag zo'n 120 ex- hartpatiënten en hun supporters uit Terneu- zen, Goes en Middelburg bijeen in het Zeldenrust- college voor een gezame- lijke sportdag. Gastheer was de Terneuzense ver eniging 'Stapje Terug', die tevens het eerste lus trum vierde. Om 10.00 uur werden de deelnemers welkom geheten door voorzitter M. Polder man. „Een ex-hartpatiënt kan en moet nog een hele boel doen. Sport is een van die dingen waar behoefte aan bestaat. Natuurlijk is het fijn wanneer dit sporten gebeurd onder deskundig toezicht. Daarom zijn we blij met de drie sportleiders, vier fysiotherapeuten en drie in- tensive-care begeleiders, die ervoor zorgen dat we mid dels onze sport kunnen rela xen." Na de ontvangst werden de deelnemers in drie groepn gesplitst. Er kon worden deelgenomen aan drie spelonderdelen. Dat waren: levend bingo, hints en Vlaamse spelen. Om 12.00 uur werd er gezamelijk ge geten en in de middaguren ging de bus met supporters naar het klederdracht-mu seum te Axel. De ex-hartpatiënten kon den zich meten in een spor tief toernooi. Basketbal, ta feltennis, zaalhockey en badminton waren de onder delen waaraan men kon deelnemen. Na een korte pauze werd er nog een par tijtje strand-volleybal ge speeld met acht teams op vier velden. Om 16.00 uur werd de dag afgesloten met een gezellig samenzijn. OOSTBURG - Het initiatief van de muziekvereniging Breskens/Groede om in sporthal De Veerhoek te Oostburg muziek en show samen te brengen is bijzonder geslaagd. Ruim 400 muziek- en showlief hebbers waren afgelopen za terdag getuigen van het drie uur durende evenement dat als naam 'Muziek en Show '88' had meegekregen en terecht. Met name het dansen van de jazz- balletgroep Release onder lei ding van Ingrid Neve op mu ziek van de harmoniën Bres- kens-Groede en West Kapelle- Heist bracht de handen op elk aar. Beide harmoniën staan trouwens onder leiding van di rigent R. Bonny. Ook de jazzballetgroep Point Out geleid door Jacqueline Oosthoek, waarvan het groot ste deel nog nooit voor publiek had opgetreden, deed het voor treffelijk. Wie ook de handen op elkaar kreeg in de fraai ver sierde sporthal was Peter Ver- donck uit het Belgische Knok- ke. De wereldrecordhouder mi- mespelen boeide met zijn per fect getimed gebarenspel de aanwezigen. Naast de beide muziekver enigingen waren ook de drum bands van Breskens-Groede en de majorettes van West Kapel- le-Heist van de partij. Ook zij zorgden voor een positieve in breng in dit evenement dat zo stelden de organisatoren geen jaarlijks terugkerend gebeuren wordt maar dat wellicht toch nog een vervolg krijgt. Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Eeu wenlang lag Bergen op Zoom aan het water en werd er pootje gebaad. Veel meer vond er aan de waterkant niet Van onze verslaggever AXEL - De gemeente Axel heeft toestemming gegeven vor het popfestival dat dinsdag 19 juli in het cen trum van Axel moet plaats vinden. De gemeenteraad moet even wel nog een beslissing nemen over een subsidieverzoek van de organisatie, waaruit een ge deeltelijke reiskostenvergoe ding aan de bands moet wor den betaald. Volgens mede-or ganisator R. Bellemans hebben elf beginnende groepen zich aangemeld. Het heeft geen zin meer om nu nog contact met de organisatie op te nemen, want die is volop bezig de definitieve dagindeling te maken. plaats. Totdat de dammen in Oosterschelde zelfs dat onmo gelijk maakten. De 'Zeekant' viel droog. Intussen ontwik kelde het gemeentebestuur plannen, waarbij de ligging aan het water voor het eerst werd uitgebuit. In het nieuwe gebied kan wor den gewoond, gewerkt en gere- creërd. Het biedt de Bergena- ren niet alleen een alternatief voor het aloude 'pootje baaie'. Maar met de plannen wordt ook gemikt op de dagjesmen sen. Op loopafstand vanuit het historische centrum kun je het nieuwe gebied bereiken. Op de Bergse Plaat, een opgespoten landtong, zul je kunnen wonen. Misschien aan een van de grachten, die de wijk doorsnij den, of rechtstreeks aan wat al 'het grootste openluchtbad van Nederland' heet en waar je kunt zwemmen en surfen. De Heidemij gaat er van uit, dat Bergen op Zoom voor toe risten zeker intéressant is. Niet alleen voor dagjesmensen uit de regio, maar ook voor men sen uit de zuidelijke Randstad en uit het Antwerpse, die kor ter of langer op de campings verblijven. Toeristen uit bin nen- en buitenland, die op doorreis zijn, ziet de Heidemij als doelgroep voor sight-seeing. EEN ANECDOTE over de arme kant van Zeeland: •met een grote kaas onder je arm op de markt weg rennen, met een kwaaie kaasboer achter je vodden (houdt de dief!), dat kun je met je eigen ogen zien. In Zeeland...' Maar niet vaak. Ook in deze provincie gaat 'de ar moede gekleed over straat'. Al zijn er geen onder zoeksresultaten om het te staven. Er is weinig reden °m aan te nemen dat Zeeland minder 'moderne ar men' telt dan de rest van het land. Zo'n tien procent, is oe schatting. Moderne armoede: nog wel genoeg brood op de plank, maar de kleren zijn tweedehands of zelfgemaakt, het lidmaatschap van verenigingen is re duur, uit eten kun je vergeten, en studeren? 'Dat 'Jkt alleen nog voor een elite weggelegd'. Stof genoeg v°°r een studiedag van de stuurgroep DISK (Dienst m de Industriële Samenleving vanwege de Kerken), pgelopen zaterdag in Goes: de arme kant van Zee- Door Jan Jansen om open STOP GENOEG euren in te trappen: 'voor- lin ten verhelp een tweede- ng tussen armen en rijken, nio!ej ges|aagden en niet-ge- m en 'n de Zeeuwse sa menleving'. Da's gauw ge zegd, maar over wat en vooral over -"'ie hebben we het nou prtv Drie modem,, armen ko men het in de kantine van het Goese Willibrordcollege uit leggen aan een gezelschap van dik zestig overwegend kerkelijke functionarissen. 'Getuigenissen' van een vrouw in de bijstand, een langdurig haanloze en een Zeeuwse Molukker. Als schipper was varen z'n lust en z'n leven, maar om wille van zijn negen kinderen ging Rudolf van Veen (61) uit Koewacht op zoek naar werk aan de wal. Pijn en moeite, maar toch... Via Cokesfa- briek, Dow en Zuid-Chemie, raakt hij tenslotte aan het werk bij Texaco Gent, 14,5 jaar lang. „Bij de laatste shut-dwown voor groot on derhoud voelden we al dat het mis was. En jawel: fabriek dicht, 350 man op straat." Een garantie van de overheid blijkt niets waard. En daar sta je dan. De meeste jongeren hebben binnen twee jaar weer een baan, voor de ouderen is er een speciale regeling getrof fen. De groep daar tussenin heeft 't het zwaarst te verdu ren. „Daar zijn er inmiddels vier van gestorven, van wie twee zeker door de klap van het ontslag," weet Van Veen, zelf inmiddels al jaren aan de kant zonder werk, maar met genoeg bezigheden 'voor de parochie en voor m'n kinde ren' om zich staande te hou den. Ondanks een wantrouwige omgeving, ondanks proble men met een 'brugpensioen' waar hij als Nederlandse werknemer naast greep. „De gouden hand van Texaco (een aanvulling op de uitkering) werd er gauw een van koper. En dan boer je steeds achter uit, auto weg, video weg. Din gen die heel normaal waren zijn over. Je wereld wordt steeds kleiner. Maar ik ben geen werkloze in de put hoor. Ik weiger door de knieën te gaan." Applaus voor het dappere re laas van een Koewachtenaar. Maar wat doet het gezelschap ermee? 'Doorvertellen, door vertellen.zegt W. Nabbe van DISK, nadat men zich in workshops over die vraag heeft gebogen. Zodat weyicht de Zeeuwse Kamerleden bin nenkort al een verslag van de studiedag onder ogen krijgen. En minister De Koning, of staatssecretaris De Graaf een uitnodiging kunnen ver wachten om naar Zeeland te komen, om zich te verant woorden voor de schrijnende gevolgen van hun 'politieke keuzes'. Directeur D. Bongenaar van de Goese Sociale Dienst heeft dan in theorie al beves tigd wat de langdurig haanlo ze, de vrouw in de bijstand, de werkloze Molukker aan den lijve ervaren. En diakonaal conculent ds. G. Otte vindt genoeg bijbelse aanknopings punten voor een oproep tot solidariteit. „Misschien krijgt de bijbel een nieuw gezicht als er mensen zijn die be trouwbaar blijken voor hen die de hoop verliezen en keer op keer gepakt en geknakt worden." Mooie woorden, en verder? „Dit is ook een werkdag," waarschuwt Nabbe. Verzin er maar eens wat op. Liefdadig heid? „Nee, want armoede is geen noodlot, maar een ge volg van politieke en maat schappelijke keuzes. Wij moeten doorgeven wat we zien, en alleen zelf helpen on der protest, als het echt niet anders kan," zegt mevrouw P. Robbers van de werkgroep 'de arme kant van Neder land'. 'Geef zoveel mogelijk infor matie door', bedenken ze in de workshop 'Zelfonderzoek'. 'Zoek contacten met uitke ringsgerechtigden, en zie de kerk als een vrijplaats, een ontmoetingsplaats'. De groep die het thema 'Bondgenoot schap' bespreekt, komt op de proppen met 'luisteren, en het schaamtegevoel doorbreken'. Met een mentaliteitsverande ring: 'werken is niet belang rijker dan niet-werken', en met 'doorvertellen...' De workshop 'Politieke druk' heeft het wat gemakke lijker Brieven, uitnodigingen aan politici, dat ligt voor de hand. 'Praat ook eens met plaatselijke politici over het sociaal beleid van hun ge meente'. Een origineler in valshoek: 'Misschien moeten we bedrijven aanklagen waar veel overwerk zit, want die verkleinen de kansen van werkzoekenden'. „Genoeg huiswerk voor de kerk," concludeert mevrouw Robbers. „We moeten ons niet neerleggen bij het probleem van de armoede." Zij wil de algemene aanbevelingen en conclusies plaatselijk laten uitwerken, maar kondigt ook een landelijk vervolg aan. In Amsterdam, waar het vorig jaar september begon met een bijeenkomst over armoede in Nederland, drukt de lande lijke werkgroep op 4 oktober gewoon door. Met blauwdrukken van een andere economie, rechtvaar diger voor mensen als Rudolf van Veen. Zeeuwen die zich iets aantrekken van de Mo derne Armoede hebben ken nelijk genoeg reden om er bij te zijn. Dat wilde DISK zater dag in Goes even doorvertel len.

de Stem | 1988 | | pagina 7