Sf> iparei Weerman Willy Expositie zeehond op de 'Avontuur' fONIEME TIPS BODEMVERVUILING BLIJKEN GEEN LOOS ALARM edrijven in ent storen ch niet aan lilieuwetten 'Denkvakantie' van Zomeruniversiteit over informatisering Promotie in Oostburg wil duidelijkheid over oeververbinding matie. Commissaris reikt Zeeuwse knoppen uit aan wandelaars Hoge onderscheiding A. van der Leeden ERNEUZEN/ MID DELBURG - Op ver killende plaatsen in |e Zeeuws-Vlaamse dem zit wel degelijk Volgens een pers- iericht van de provin ce Zeeland moet dat afkomstig zijn van pow Chemical en van Nederlandse Stik- ofmaatschappij. Vierdaagse lontenisse ibileert Bewoners van Nieuw-Namen moeten kiezen voor kabel-tv ONDERWUSCONSULENTE ZLM ZATERDAG 7 MEI 1988 BRIEF AAN MINISTER SMIT-KROES Westelijk KLIPPER ZES WEKEN IN ZEELAND Come-back M itarieven en Postbanktar en; wijzigingen voorbei" te betalen* bij Postbank f440,99 (11.1%) f319,12 9.6%) f478,67 9.6%) f417,50 9.6%) f626,25 9.6%) f835,00 9.6%) E STEM rAN ZEELAND Gif komt van Dow en NSM' fan onze verslaggever begin maart uitge- erde onderzoeken, onder ndere naar aanleiding an anonieme tips, zullen tijwei zeker een vervolg tijgen. Gedeputeerde Sta- tn van Zeeland beraden fich daar nog over. Uit de eerste resultaten van het onderzoek blijkt dat er che misch afval, zoals gechloreerde koolwaterstoffen en teerach- tige verbindingen, al dan niet in vaten, gestort is. De acht va ten die begin maart bij een oude veedrenkput aan de Noorddijk in Hoek werden op gegraven, bleken hoge concen traties aan aromatische ver bindingen, met name ethylben zeen en gechloreerde koolwa terstoffen te bevatten. Dezelfde giftige stoffen wer den in hoge concentraties in het grondwater ter plaatse aange troffen. „Zowel de aard van de ver ontreiniging als het aangetrof fen bedrijfsafval wijzen sterk in de richting van Dow Chemi cal," meldt de provincie. In de kreek bij de buurt schap Boerengat, waar de on derzoekers tevergeefs naar va ten zochten, is er nauwelijk sprake van verontreiniging. Analyse van de op deze locatie genomen grondmonsters wezen uit dat er in de bodem lage con centraties van aromaten, chloorachtige stoffen en zware metalen aanwezig waren. De deskundigen achten een nader onderzoek op deze locatie ech ter niet nodig. De plek bij de Zandplaatweg,. anoniem bij het Temeuzense raadslid A. van Himme aange meld als een mogelijke stort plaats van gifvaten, is schoon. De onderzoekers troffen noch in de bodem noch in het grond water giftige stoffen aan. Op de vierde locatie, stort plaats Quaak in Axel, waar in maart proefontgravingen wer den verricht, troffen de milieu deskundigen van de provincie geen van de vermeende 1200 gestorte vaten aan. Wel werden echter hoge concentraties poly- aromatische koolwaterstoffen (Paks) en zware metalen, zoals lood, arseen en koper gevon den. Volgens de provincie zouden de indertijd op de afvalplaats gestorte afvalstoffen als che misch afval moeten worden aangemerkt. Hier stelt de pro vincie dat 'aard van de veront reiniging en het aanwezige af val vooral wijzen in de richting van de NSM'. Dow Chemical wenste de be trokkenheid van het concern in de kwestie noch te ontkennen noch te bevestigen. „Er zal over deze kwestie nog nader overleg met de provincie nodig zijn. Voorlopig zijn wij niet op de hoogte van de onderzoeksresul taten. Misschien zijn er zelfs nog nadere analyses nodig," zo liet Dow-woordvoerder E. Bas- sant weten. „Overigens," zo vervolgde hij, „zijn er tussen het bedrijf en de provincie afspraken ge maakt om de onderzoeksresul taten te bespreken. We willen op dat overleg nu niet vooruit lopen." Ook bij de Nederlandse Stik stofmaatschappij (NSM) in Sluiskil was men vrijdag kort van stof. „We weten officieel nog van niets. Vandaar dat we ons nu nog onthouden van enig commentaar," stelde de be- drij fswoordvoerder. Waarnemend-burgemeester W. van Walraven verwacht dat het college, bijgestaan door medewerkers van de gemeen telijk dienst voor milieuzaken, zeer binnenkort met de provin ciebestuurders om tafel gaat zitten om uit te dokteren hoe de zaken verder moeten worden aangepakt. Van Walraven rekent daar bij ook op Dow Chemical. „In het recente verleden heeft het bedrijf zich zeer coulant opge steld en zelfs voorgesteld om bepaalde zaken op te ruimen. Dow heeft, ondanks dat het een chemisch bedrijf is, zorg voor het milieu. We hopen dan ook dat die houding blijft," bena drukte hij. Het Temeuzense collegelid, zich nu geconfronteerd ziend met het feit dat anonieme tips niet altijd loze tips hoeven te zien, stelde nadrukkelijk dat 'het geenszins de bedoeling was van het college om nooit meer anonieme tips na te trekken.' Collega-wethouder J. van Rooijen had dit enkele weken geleden wel schriftelijk laten weten aan LPT-raadslid Van Himme. „Elke anonieme tip die bij ons binnenkomt laten we onderzoeken, het kan niet zo zijn dat de mensen denken dat het college van B en W van Terneuzen doet alsof de neus bloedt. Als er ernstige vermoe dens zijn dat er iets niet in orde is, dan zijn we verplicht om handelend op te treden," aldus Van Walraven. Verrf, per ma"® I f 14.95 f233» f25.93 f24,H I f323« f37,17 op basis van samengestelde ip zonder postzegel na# I "Krediet, Antwoordnui" [tDEN. 530/VSI n onze verslaggever DSTERZANDE - De vondwandelvierdaagse in gemeente Hontenisse be- "t dit jaar de vijfentwin- ^te editie. 17,18,19 en 20 mei worden ■er vele tientallen deelne- ters verwacht om naar keuze tjf of tien kilometer te stap- IZoals gebruikelijk wordt pere avond in een ander dorp ivandeld. De eerste avond is |t in Kloosterzande, waar f 17.30 uur kan worden in- even in de voetbalkanti- Het vertrek is om 18.30 uur. e tweede avond is het begin- nt het café De Vier Jaarge lden in Lamswaarde en de irde avond het dorpshuis te irhole. Het slot van de wan- felvierdaagse speelt zich af ndom Hengstdijk, met als plaats camping De Vogel, intocht gaat gepaard met i een bloemenhulde voor de lelnemers. Wandelaars die vier avon- n te veel vinden, kunnen ook n avond meelopen. Dat wordt schouwd als een zomer- 'ondwandeltocht en daarvoor n eveneens fraaie medailles (schikbaar. Voor vereni gen, scholen, schoolklassen f clubs van meer dan elf per tan zijn er speciale groeps- "fdailles. Bovendien is er nog 3 extra prijs in verband met' 1 jubileum van de wandel- e. Tenslotte maakt tae deelnemer nog kans op 7 van de prijzen in de gratis lerij. onze verslaggever Het overgrote deel de bedrijven in de ntse Kanaalzone houdt i niet aan de milieuwet- pt blijkt uit een onderzoek 10r de Administratie en ntelijke Ordening Leefmi- ta de Vlaamse Waterzuive- toaatschappij en de Open er6 Vlaamse Afvalmaat- Jappij. Van de 28 bedrijven die vorig I L°. erzocht werden bleken in Knjven in overtreding te |h Dat varieerde van het ille- £L?iaan van ontvlambare oeistoffen tot bedrijfsuitbrei- EÜ?n z,onder vergunning. Er L °°k afvalwater geloosd E vergunning en sommige Y^ven hielden zich niet aan meldingsplicht voor zulke .togen. lm totaal om 84 ver- ieovertredingen. In gevallen werd proces ver- Emra0^emaak^ en doorge- de procureur des krfri» m nt- °eze week be- Ptan minister J. Dupré op FroÏÏ? "^'«Partij Aga- uJLrOjta termijn een nieuw dntvrnom to "O" of de *tordhXdelshunleven Boertien temidden van de wandelaars bij het Topshuis op Neeltje Jans. Van onze correspondent NIEUW-NAMEN - De in woners van Nieuw-Namen hebben het nu zelf in de hand of htm dorp kabeltele visie krijgt of niet. Iedere inwoner krijgt een enquête formulier in de bus, waarop men kan aangeven wel of geen kabeltelevisie te willen ontvangen. Het gaat hierbij niet om een vrijblijvende zaak. Wie ja' zegt, bindt zich om bij de aan leg van het kabelnet een abon nement te nemen. Dat kabelnet wordt aangelegd door de Belgi sche maatschappij Tevelo uit Antwerpen, die ook het net in het aanliggende grensdorp Kieldrecht exploiteert. De onderhandelingen met de gemeente Hulst zijn afgerond De vraag is nu of voldoende in woners bereid zijn aan te slui- ten. Het minimaal aantal abon- nee's is bepaald op 240. De abonnementskosten va riëren van 54,25 tot 58,60 gulden per kwartaal. De aansluitings- kosten bedragen 189,15 gulden, maar snelle beslissers krijgen op dat bedrag 60 gulden kor ting. De inwoners is gevraagd de enquêteformulieren hoe dan ook in te vullen, ook als men geen belangstelling heeft voor de kabeltelevisie. De formulie ren worden op 16 en 17 mei door leden van de plaatselijke dorpsraad opgehaald Van onze verslaggever NEELTJE JANS - Een Zeeuwse knop op dasspeld of bro che. Dat hielden een kleine zestig wandelaars gisteren over aan een onderbreking van de 'Deltatocht' op Neeltje Jans. De commissaris van de koningin dr. C. Boertien was speciaal naar deze typisch Zeeuwse pleisterplaats getogen om het gezelschap te begroeten en een herinnering aan de Delta aan te bieden. De tocht, een driedaagse wandeling over bruggen, dammen en slui zen in de Delta met start- en eindpunt in Rotterdam, was op touw gezet door de zestig jaar oude Rotterdamse Wandelsport Vereni ging. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De kersverse Zomeruniversiteit Zee land heeft het programma voor de eerste 'denkvakantie' rond. Van 22 tot en met 26 augustus staat het programma van de universiteit in het teken van de 'informatisering van de samenleving'. „Informatie en het beschikken over informatie worden steeds belangrijker om te kunnen functioneren. Technologische ontwikkelingen spelen daarbij een belangrijke rol", aldus een aangevertje van de Zomeruni versiteit zelf. In totaal zullen 27 docenten, onder wie een aantal hooglera ren, het programma vorm ge ven in colleges, lezingen en dis cussies. Maximaal 150 deelne mers kunnen zich inschrijven voor de denkvakantie die zich afspeelt in Middelburg en Vlis- singen. De organisatoren ver geten niet dat het vakantietij d is. Ze hebben het programma niet overladen, en zo opgezet dat iedereen zelfstandig kan bepalen waar hij of zij aan deelneemt De colleges begin nen bijvoorbeeld nooit voor 10.30 uur. Er komen geen typisch Zeeuwse vragen aan de orde. 'De Zomeruniversiteit wil ook bewust boven een provinciale discussie uitstijgen'. Wel wor den verbindingen gelegd met het Zeeuwse omdat de univer siteit 'de intellectuele structuur in deze provincie wil bevorde ren, zodat beleidsmakers daar mee hun voordeel kunnen doen'. Qua deelname mikt men niet alleen op wetenschappers met theoretische kennis, maar ook op mensen met praktijk kennis. 'Door de wisselende moeilijkheidsgraad van de leervormen is er geen sprake van een diplomadrempel', kon digt de universiteit aan. Van onze verslaggever GOES - Bij haar af scheid als onderwij scon- sulente van de Zuide lijke Landbouw Maat schappij (ZLM) is me vrouw A. van der Leeden uit Goes gisteren benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Loco-burgemeester L. de Leeuw speldde haar de versierselen op tijdens een drukbezochte af scheidsbijeenkomst in de Prins van Oranje in Goes. Mevrouw Van der Leeden maakt gebruik van de vut regeling nadat ze ruim veertig jaar in het onder wijs werkzaam was. Toen ze in 1954 in dienst trad van de ZLM als 'landbouwhuis- houdconsulente' kreeg ze bijna tien landbouwhuis- houdscholen in heel Zee land onder haar beheer. Te gelijkertijd werd ze secre taresse van de afdeling Zeeland van de Neder landse Bond van Platte landsvrouwen, een functie die ze ook pas kortgeleden neerlegde. Als onderwijsconsulente begeleidde ze onder meer de directies van de ZLM- scholen, bereidde ze de Mevrouw Van der Leeden. - foto wiliem mieras nieuw- en verbouw van scholen voor en was ze ver antwoordelijk voor perso neelsbeleid. Inmiddels is het aantal scholen van de ZLM drastisch teruggelo pen, maar via fusies draagt de organisatie nog wel be stuurlijke verantwoording voor nieuw gevormde scho lengemeenschappen. Na mens de ZLM zat mevrouw Van der Leeden in tal van instellingen op onderwijs gebied. Warm en zonnig dit weekeinde en de rest van de nieuwe week kunt u kiezen uit: zonnen, in de tuin werken of ge woon op een terrasje zitten Dit weekeinde zal hoofdzakelijk zonnig en warm weer te zien geven, waarbij we de 25 gradengrens dicht benaderen of zelfs overschrijden Een depressie die over het zuidelijk deel van Frankrijk ligt, stuwt warme lucht afkomstig uit Afrika via een omweg langs Italië en de Alpen naar ons toe. Deze lucht wordt onderweg ook nog opgewarmd en wat be langrijker is, ze wordt droger. Dat onderdrukt de mogelijk heid dat er zich onweershaarden ontwikkelen. We kunnen u dan ook met een gerust gemoed dit fraais in het vooruitzicht stellen Nu is het mogelijk, maar die kans is zeer minimaal, dat zondagavond, te beginnen in Zeeuwsch-Vlaanderen, een kleine onweersbui de kop opsteekt. Die wordt dan ver stuurd door de eerder genoemde depressie boven Zuid- Frankrijk. Maar nogmaals, de kans is heel klein. Voor de zekerheid doet u er verstandig aan, als u zondag niet thuis bent, geen ramen open te laten staan. De mogelijke on weersbui kan gepaard gaan met windstoten Verder ziet het er erg gunstig uit Waarschijnlijk zullen de IJsheiligen sinds lange tijd letterlijk in hun hemd komen te staan. Deze IJsheiligen regeren volgens het volksgezegde 11 mei (Ma- mertus), 12 mei (Pankraas) 13 mei (Servaas) en 14 mei (Boni faas). U hebt de cijfers van april nog tegoed. Het was een rede lijk warme, maar vooral droge maand. We beginnen met de zon. Die scheen tot en met koninginnedag totaal 213 uur, normaal is dat 158 uur en vorig jaar was dat 171 uur. Een fantastische maand was april 1976 met 226 uur en het abso lute record werd in 1893 gevestigd met 255 uur. Laagtepunt was april 1970 met slechts 67 uur. Het regende gemiddelde 22.5 millimeter. Normaal is dat voor april 58 millimeter. De droogste aprilmaand was in 1893, toen er slechts een halve millimeter water viel. De natste was 1903 met 130 millime ter. De temperatuur in april valt wat tegen door de koude nachten. Toch werd het gemiddeld 14.7 graden Normaal is dat 13.1 graden en vorig jaar werd het 13.4 graden De koud ste aprilmaand was in 1903 met 8.1 graden en de warmste was in 1946 met 17.4 graden Vorig jaar ook een mooie maand april, maar die werd gevolgd door een miserabele meimaand en daar ziet het nu niet naar uit De weerspreuken van deze week: 'Bijenzwermen in mei, maken de boer blij.' 'Geen zaterdag zo kwaad, of de zon schijnt vroeg of laat.' Van onze verslaggever OOSTBURG - De stichting Oostburg Promotie heeft mi nister Smit-Kroes verzocht om op korte termijn duide lijkheid te verschaffen over de Westerschelde-oeverver- binding. daar ook dat wij graag van de minister willen weten wat haar plannen zijn," aldus voorzitter P. Verduin van de promoties tichting. De Oostburgse ondernemers, verenigd in de promotieclub, vinden dat er tot nu toe erg veel over de WOV gepraat, geschre ven en gediscussieerd is, maar dat daardoor alleen de verwar- ring rond het project groter ge- VcrgriJSQ worden is. - FOTO WILLEM MIERAS De minister moet nu maar eens duidelijkheid verschaffen Niet alleen over de WOV zelf, maar ook over de infra-structurele maatregelen die met het oog op de WOV in het verschiet liggen. De ondernemers in Oostburg hebben zich eerder uitgespro ken voor een verbinding weste lij k van Terneuzen „Het is toch opmerkelijk dat de bewoners van deze streek niet weten waar ze aan toe zijn Hier in Oostburg staan heel wat dingen te gebeuren Van- Volgens Verduin is op korte termijn duidelijkheid over de WOV wenselijk, omdat de aan leg van een rondweg rond Oostburg en de reconstructie van het Oostburgse centrum in zekere zin van het WOV-pro- ject afhankelijk zijn „Daarnaast," zo vervolgt hij, „moeten we niet vergeten dat we hier in een van de meest vergrijsde streken van Neder land wonen. Een WOV, zeker westelijk van Terneuzen, heeft niet alleen economische gevol gen, maar betekent ook een enorme impuls voor de leef baarheid van deze regio." Van onze verslaggever MIDDELBURG - In de komende zes weken toert de oude klipper Avontuur door Zeeland met aan boord de ten toonstelling 'Zeehonden in de Zeeuwse wateren'. De in richters van de expositie hopen zo een groot publiek te bereikea De eerste plaats waar de Avon tuur afmeert, is Zierikzee. Na een tocht langs St-Annaland, Kortgene, Goes, Kamperland en Vlissingen, arriveert de in 1914 gebouwde tweemast klip per op 8 juni in Breskens, waar het schip ook op 9 juni nog in de jachthaven ligt. Van 11 tot 15 juni sluit Terneuzen de rij van ligplaatsen. De Avontuur is daar te vinden aan de Stations kade. De tentoonstelling is dagelijks te bezichtigen van 10 tot 17 uur en op zondag van 13.30 tot 17 uur; De toegang is gratis, maar groepen kunnen beter een af spraak maken. 'Zeehonden in de Zeeuwse wateren' is ver vaardigd door het Zeeuws Mu seum Natuurhistorie in het ka der van een voorlichtingscam pagne van provincie, Rijk en rijkswaterstaat De bedoeling is om iedereen weer vertrouwd te maken met de zeehond, die lange tijd nauwelijks is gezien in de Delta, maar die nu een co me-back maakt. De expositie toont alle aspec- ,ten van het dier, waarvan de aanwezigheid wordt gezien als een graadmeter voor de water kwaliteit Er zijn onder meer twee levensechte exemplaren, een computer- en blokkenspel en een video aan boord van de Avontuur. Het schip is eigen dom van de stichting Zeilvaart Goes. (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 16, Baarle-Nasuu Tel. 04257-9264 07 9364

de Stem | 1988 | | pagina 19