anvallen nog [tijd beter lan verdedigen 3UHEN Paul Dogger: de nieuwe Tom Okker? ;LFS ITALIAANS ELFTAL LEERT VAN GULLTT EN BERLUSCONI ISON MANAGEMENT-BUREAUS JAGEN OP TENNISTALENT :hoon is mooi. imunicatie B.V. ZATERDAG 7 MEI 1988 dLAAN - Morgen kan AC Milan in eigen huis kampioen worden. Als de ossoneri' Juventus verslaan en Napoli verliest in Florence van Fiorentina, eeft Milan met nog een wedstrijd te gaan een onoverbrugbare kloof van rie punten geslagen. Elfde Eigen kweek MUL 11 DE STEM Ralcrumweg 32 - Breda - Tel. 076-711134 Hoge Ham 107 - Dongen - Tel. 01623-21241 ison Telecommu- i Rijen (N.B.) is een en snel groeiende het Zweedse Tele- get LM Ericsson, reldwijd toonaan- et gebied van tele- s hard-en software. <ijna zeventig jaar is communicatie B.V. Nederlandse markt msen werken hier n de telecommuni- en de toekomst ontwikkelen en digitale telefoon- sturingssoftware 3 nsmissie-systemen voor bijzondere voor PTT Telecom- naar ook bedrijfs lef oontoestellen en lemen ten behoeve Irijfsleven en k de leveranties van 'anceerde digitale les neemt Ericsson nicatie B.V. een be- sats in op de Neder- lommunica tiemarkt r Chris van Nij natten [aar de Napolitanen bo- >n vorige week al het oofd. Hoe kon het ook an- ers, dat de trots van Cam- ania juist zes dagen gele en vrijwel zeker zijn ireede scudetto verspeel- i ons opleidingsinstituut I;)' zelf de training van A si to is opgericht in sdien staat ons hoofdhan- lo. Ons sterkste punt is en :it altijd in de buurt. ;lijk is dit echter hebt een opleiding ïdplaats is aankunt? Bel dan iformatie, op het Jw schriftelijke ïtie aan Asito '600 AJ Almelo. let in een ampul bewaarde loed van San Gennaro, de be- ■rmheilige van de stad, Ide aan de vooravond van de zondag in mei niet ien. En ais dat mirakel uit- jft houdt men aan de Golf in Napels rekening met on- Het kwam slecht uit, want steuntje in de rug kan de rsige stad doorgaans wel ge- :en. De sociaal-economi- status van deze haven- lats is minimaal. De rijke irditalianen vinden dat ika zo ongeveer bij Napels it, en die opvatting is ta- k neerbuigend bedoeld, idaar dat heel de regio ampania zich vastklampte an de heerschappij van Napoli i de Serie A. Dat was tenmin- e iets. Maar op 30 april 1988 voelden (Napolitanen, bijgenaamd 'de iels', zich ook door Hogerhand de steek gelaten. Er ge- iurde niets bijzonders met het oed van Januarius. Boven- en vielen in het lotto-spel van at weekeinde de getallen 17 iet ongeluksgetal) en 19 (het ikkengetal). Als de goden sa- enspannen, maakt een Napo- taan zich niet eens meer waad op Diego Maradona en )n vriendea Het noodlot heeft ipelweg toegeslagen. Het is onder andere dat soort Ruud Gullit: morgen met AC Milan kampioen van Ita lië? FOTO de stemajohan van gurp mystiek, waarmee het calcio omgeven is, en waardoor de be leving van het Italiaanse voet bal ook zo intens is. Maar de koele zakelijkheid, die dat spel in West-Duitsland, Nederland en Frankrijk regeert, dient zich ook in de laars van Europa aan. De wederopstanding van AC Milan, dat op zijn elfde kam pioenschap afstevent, is daar het beste voorbeeld van. De 89 jaar oude club vertoefde vijf jaar geleden nog in de Serie B. Reeds onder president Farina trachtte de van oorsprong Britse club de schande van be gin tachtiger jaren uit te wis sen, toen Milan na bij een om koopschandaal betrokken te zijn geweest, gedwongen de gradeerde naar de Serie B. Farina moest het veld rui men toen ruim twee jaar gele den het nietige Waregem een eind maakte aan de Milanese illusies op een succes in de UEFA-cup. De intelligente en keiharde, superrijke zakenman Silvio Berlusconi rammelde al langer aan de poort; zag zijn kans eindelijk schoon en nam de club over. Dat betekende het begin van een nieuw tijdperk in het Ita liaanse voetbal. Berlusconi, een mediagigant, is wars van senti menten. Hij beredeneert de weg naar het succes en is er van overtuigd dat een agressie ve, aanvallende politiek vruch ten afwerpt. Vorig seizoen liet hij de zaak bij Milan betijen, maar trof achter de schermen zijn maatregelen, daarvan weet men bij Ajax en PSV mee te praten. Berlusconi scoutte een aan vallend ingestelde trainer in de Serie B (Arrigo Sacchi); kocht de aanvallers Gullit en Van Basten en gooide de hele han del in het diepe. Dezer dagen wordt het directe resultaat daarvan bekend. Toch mag niet gezegd worden, dat Berlusconi maar raak koopt. In het huidige basiselftal van Milan staan naast spelers, die op jonge leeftijd elders weggekocht zijn maar liefst vier man uit eigen kweek. Het betreft Filippo Galli (24), Franco Baresi (28), Alberigo Evani (25) en Paolo Maldini (19). Dat is economisch gezien een interessant gegeven. Ter vergelijking: PSV heeft in de basis alleen Berry van Aerle als een in eigen beheer opgeleid talent. De uitstraling van de ont wikkelingen bij Milan zijn el ders in Italië al zichtbaar. „Het succes van Milan is het succes Supporters van Milan tooien zich achterkant de markante haardracht maakt. met petjes met aan de van Ruud Gullit nage- - FOTO AP Ruud Gullit in actie tijdens het treffen met Napoli van af gelopen zondag. Diego Maradona (10) kijkt toe. - fotoap Ruud Gullit ten voeten uit Stijlvol glijdt hij langs een tegenstander. Uit Gullit's voorzet zou Van Basten Milan op 3-1 brengen. fotoap van de visie van Berlusconi", weet Alberto Cerrutti, journa list van de Gazzetta dello Sport en in Italië een van de best in gevoerde voetbalverslaggevers. „Berlusconi kiest in al zijn on dernemingen voor offensieve creativiteit, zonder daarbij on verstandige grote investerin gen te doen. Dat beleid zie je bij Milan terug, vooral omdat hij daar zijn equivalent in het voetbal, Arrigo Sacchi - een re latief goedkope trainer - de teugels in handen heeft gege ven". „Let maar op, deze aanpak wordt overgenomen in Italië. Bologna gaat promoveren naar de Serie A met aanvallend voetbal. Juventus heeft al een claim gelegd op hun trainer. Aanvallend voetbal in Italië, ik denk dat Berlusconi en Sacchi een revolutie teweeg hebben gebracht". In Milanello, het schitterende trainingskamp van AC Milan, constateert ook Ruud Gullit dat zijn club een tendens op gang heeft gebracht. Nog een beetje moe van de slag in Napels, die hij enige dagen daarvoor met Maradona uitvocht, wil hij echter de Nederlandse inbreng zeker niet onderschatten. Daarin wordt hij gesteund door Enzo Bearzot. De 60-jarige technisch directeur van de Ita liaanse bond weet het zeker: „De opgang van Milan is het werk van Ruud Gullit. Hij is een krachtmens die het Ita liaanse voetbal een nieuwe di mensie heeft gegeven. Maar ach, wat moet ik zeggen over Gullit als er in Milaan petjes met zijn zwarte krullen er on der worden verkocht? Dat ver klaart zijn grootheid afdoen de". Gullit glimlacht om de wijze waarop hij door alle vertegen woordigers van het calcio be wierookt wordt „Het is na tuurlijk zo dat we het een en ander op gang gebracht heb ben. Dat is de verdienste van Berlusconi en Sacchi, maar ook van ons. Ons voetbal gaat school maken in Italië. Je ziet het zelfs aan het Italiaanse elf tal, dat speelt inmiddels al vrij aanvallend. Dat is bijzonder, als je weet dat onze libero Franco Baresi twee jaar gele den niet eens in het nationale team mocht meedoen omdat hij te offensief ingesteld was. Nu is hij heel belangrijk voor die ploeg. Ze spelen nu veel verder naar voren, waardoor de aan vallers Vialli en Mancini aan merkelijk beter tot hun recht komen. Het zou te gek zijn als Maldini (de aanvallend inge stelde linksback van Milan, red.) ook een vaste plaats krijgt bij de azzurri". In het begin van dit seizoen werd er door de 'kenners' in Italië nog geringschattend ge daan over de nieuwlichterij in Milaan. Gullit: „Ze lachten ons uit. Ons spel werd het voetbal van de toekomst genoemd, een tactiek waar je nu niet mee uit de voeten zou kunnen. Nu pra ten ze wel anders. Maar ik moet zeggen dat de ontwikke ling van Milan mij ook heeft verrast. Het is zo snel gegroeid. Hoe lang hebben we al niet meer verloren?" Volgens Gullit is de 'futuristi sche' tactiek van Milan vrij simpel. „We spelen eigenlijk met vijf man in de verdediging en vijf in de aanval, van wie er ia dealers op nagenoeg zij maatwerk voor voornamelijk kleine risselend. Het hoge richte service >or een (m/v) ogelijkheden. anuit het bedrijf. ingetrokken tot een de automatiserings- f dan een korte brief r vermelding van iaan il B.V, 3, ïrdam. wLeonKrijnen DE - Straatsburg zal er '°lgende week wel niet van amen, maar als het aan 'aul Dogger lag zou hij tich, net als vorig jaar, het ~*st tussen het rood-witte isterdamse legioen be nden om zijn geliefde ijax naar de tweede itopa Cup in successie te "reeuwen. rig jaar was hij, aan de zijde a zijn onafscheidelijke boe- mvriend Manuel Bouwman, i> Athene en kwam hij met een chorgeschreeuwde keel terug 1 Mokum om zijn beroep, ten- J®en, weer op te pakken, "in favoriete video-band is die de wedstrijd waarin (yenoord zich een nieuw tele- »nnummer verwierf door Jr 8-2?, ja, 8-2! tegen IJax de boot in te gaan. [Vroeger voetbalde hij zelf, v ae oer-Amsterdamse ver dingen Wartburgia en AFC, arPaul1je Dogger heeft de L;Ü.P.naar Aiax niet ge- Kïii ant a' kon hij aardig «dien, reeds vanaf zijn tie levensjaar hanteert hij .tennisracket en het slaan p n een klein geel balletje i HA™ aanmerkelijk beter aan het schoppen tegen een Gezwart-witte. |^r insiders zowel als out ers m het Nederlandse ten- TOrehfa wordt hij al enkele mpeld als de enige irS™0pv°l6er van Tomas TwelOkker. h dl vCember ^nde hij zich Staten tot we- bu?mPi0en van de junioren liddeimt Üf0!" iaar en on" WJliiv stonden de verte- woordigers van de grote Dogger, klaar om de bal te retourneren. - foto henk koster Amerikaanse management- bureau's bij vader Fred op de stoep. Die heren werden drie jaar geleden collectief verrast door de opgang van ene Boris Becker en willen niet nog een keer een nieuw Europees talent aan hun neus voorbij zien gaan. Voorlopig worden er nog geen contracten getekend, want Dogger senior en zijn raadgevers beseffen, net als de managers, drommels goed dat Dogger met iedere partij die hij wint, zijn marktwaarde ver hoogt. Waarbij het bureau Pro Ser ve, de stuwende kracht achter het ECC-toernooi in Antwer pen, de meeste kans lijkt te hebben om 'Doggertje' in zijn armen te sluiten. Pro Serve is namelijk bereid om Stanley Franker, de Nederlandse bondscoach, het programma van het talent vast te laten stellen. Paul Dogger is 'gebracht' door Cees Houweling, trainer van de Amsterdamse vereni ging Popeye Gold Star, waar een groep door Adidas gespon sorde jeugdtennissers in tech niek, tactiek en conditie onder wezen wordt Over vier weken wordt Dogger zeventien jaar en dan is dat contract verlopen. Nu al zej^Dogger zelf dat Houweling zijn trainer was en dat Stanley Franker zijn trai ner is, een ontwikkeling, die Houweling met lede ogen aan ziet, maar die hij niet tegen kan houden. De Amsterdammer, die zegt in zijn eentje meer jeugdtennissers opgeleid te hebben dan alle andere Neder landse jeugdtrainers bij elkaar wil niet zeuren. „Ik had hem graag nog een tijdje willen be houden", zegt hij bedachtzaam, „er valt nog het een en ander te verbeteren". Houweling wil niet met modder smijten, maar: „Vorig jaar werd hij een maand door Franker geschorst. Ik lees nu in alle kranten dat dat hem goed heeft gedaan. Mooi, maar waar heeft hij die vier weken door gebracht? Op de baan, bij mij, ik ben derhalve blij dat dat hem goed heeft gedaan, maar ik bedoel maar". Wat er aan Paul Dogger's tennis nog te verbeteren valt moge ook voor een leek duide lijk zijn Zijn opslag is nou niet Paul Dogger, het Nederlandse tennistalent geconcentreerd in actie. fotoanp bepaald om over naar huis te schrijven en dat zal hem tegen iedere meer dan modale speler op gaan breken. Daar staat te genover dat hij over enkele sla gen beschikt, die bijna iedere topper jaloers moeten maken. bijvoorbeeld die hij vlijm scherp zowel rechtdoor als schuin over het net weet te ranselen en zijh fenomenale dropshots, die hij uit alle hoe ken van de baan neer weet te leggen. Zijn dubbelhandige backhand De grootste kracht van het twee spitsen vooruit geschoven staan. Soms, bij veel weer stand, is de verhouding 6-4. Maar tegen Inter bijvoorbeeld speelden we met zeven man voorin pressievoetbal. Drie verdedigers bleven achter om de zaak te controleren. Dat is echt ongekend hier". Alle juichverhalen ten spijt, Milan lag al na twee ronden uit de UEFA-cup. Om over de prestaties van de andere Ita liaanse clubs, Atalanta uitge zonderd, maar te zwijgen. „Die andere clubs vlogen er uit, om dat ze te ouderwets spelen. Atalanta dacht thuis ook dat het er was toen er tegen KV Mechelen gescoord werd. Zo werkt dat niet, want in het mo derne voetbal krijg jer er bij massaal verdedigen onmiddel lijk een of twee om je oren. Dat Milan vroeg gewipt werd, lag voor de hand. Wij kregen Espa- nol te vroeg. Ons spel was nog niet rijp genoeg. Nu zou dat an ders liggen". Nog twee wedstrijden en het eerste seizoen in de Serie A zit er voor Gullit en Van Basten op. De ex-Ajacied kan er nog weinig van vertellen; hij speelde door een zware enkel blessure niet vaak mee. Gullit daarentegen voelde iedere week de druk van het heilige moeten. „Ik ben blij dat ik dit allemaal meemaak, maar het is wel zwaar. Jezus, wat is het zwaar. Dat kun je je niet voor stellen. Ik merk dat aan de hoe veelheid kleine spierblessures, die ik heb gehad. De wedstrij den zijn hier veel harder, veel mannelijker. Iedere club strijdt hier; geen enkele uitgezonderd. En dan gebeurt er dus veel op het veld. Dat is lekker, maar het vormt een aanslag op je li chaam. De ambiance vergoedt natuurlijk veel, al raak je he laas ook aan dat enthousiasme gewend". Amsterdammertje ligt mis schien wel in zijn vermogen om zijn tactiek tijdens de wedstrijd uit te stippelen; om al vroeg de zwakte van zijn tegenstander te herkennen en die vervolgens met chirurgische precisie bloot te leggen. Zijn grip lijkt hij ge woon te veranderen als dan aanleiding toe is, maar dat is een kwestie van zoekea Houweling: „Hij is altijd al met zijn grip aan het knoeien geweest. Een week lang leerde ik hem iets en twee weken la ter, als hij in het buitenland ge weest was, had hij weer iets veranderd. Die opslag Zal beter moeten worden, anders zal hij daar altijd de boot op ingaan". Of hij volgende week wel of niet naar Straatsburg kan, Paul Dogger hoeft in ieder ge val niet naar Cyprus waar la ter deze maand een reeks satel liet-toernooien op het pro gramma staat. Van bondscoach Stanley Franker mag hij zich inschrijven voor de jeugdtoer- nooien van Roland Garros en Wimbledon. „Als ik naar Cy prus moet", zo zei hij met een glimlach na zijn geruchtma kende overwinning op Michiel Schapers, „dan kan ik in ieder geval die bom teruggooien naar die voetballers". Zo ver heeft hij in zijn liefde voor het edele voetbalspel niet hoeven gaan, maar zijn affectie voor Koning Voetbal zal hij op een andere manier blijven de monstreren. Zowel op de Am sterdamse kermis, waaraan hij woensdag en donderdag de voorkeur gaf boven de tennis- kermis op de Veluwe, als tij dens zijn partijen, draagt hij zijn onafscheidelijke rood witte polsbandjes. 'Paultje' Dogger, proftennisser en Ajax- supporter.

de Stem | 1988 | | pagina 11