S&VJET Voorzitter legt tijdbom onder Industriebond Regering Botha trekt zich van niemand iets aan strologj ;ÉP Nederland kan Sovjet media nu zelf volgen leuador SHITTEK( kritiek op Het beste uit de Sovjet-media 11 BÉ VAN DER WEG: 'EEN TUSSENPAUS KUN JE MIJ NIET NOEMEN' ZUIDAFRIKANEN EN BUITENWERELD AFGESNEDEN VAN INFORMATIE ra SOVJET MONITOR: MAANDELIJKS OVERZICHT DE STEM EXTRA ACHTERGROND VRIJDAG 6 ME11988 )ESTEM BUITENI) ,ONDEN (RTR) - Frai lom in de wereld door chuldigd de vrijheid de t rij gekocht van hun 01 waardoor het er voor an tiaar somberder is gaan 1 'ANCY REAGANl Ap/ll 988 le Jaargang nr. 3 Onafhankelijk maandblad 7,50 Blr 135 -SBfiSi SSBiS ((■'.wt - In dit nummer onder meer: Chroesjtsjov is terug Steeds meer moeders staan hun kind af Beroep van hoer in aanzien bij jongeren Hebben joint-ventures nut voor de westerse partner? Lof voor Zamjatins anti-utopische roman Wij Door Hans Rooseboom DE stroomversnelling waarin de Sovjet-maat schappij (perestroika) en haar satellietstaten (Po len!) zijn terechtgekomen blijkt het duidelijkst uit de ongekend felle openbare discussie in de publiciteits media aldaar. Elke dag krijgen wij via de persbureaus te horen hoe voor- en tegenstanders van het hervormingsbeleid van Michaïl Gorbatsjov elkaar de oren wassen in de rijk gescha keerde pers van de Sovjet unie. We horen dat witte plekken in de geschiedenis voor het eerst worden ingevuld, we ho ren van de rehabilitatie van slachtoffers van Stalin, yan de herontdekking van Nikita Chroetsjov die tijdens de Brezjnev-jaren werd doodge zwegen. We horen vooral dat er allerlei sociale, economi sche en politieke misstanden aan de kaak worden gesteld. Maar we horen ook dat ér ge duchte tegenkrachten tegen het perestroika-beleid werk zaam zijn. Veranderingen in de Sov jetunie, en in het communisti sche kamp in het algemeen, zijn ook voor ons in het Wes ten van ver-reikend belang. Een koerswijziging in het Kremlin, een andere blik op de wereld, kunnen aanleiding geven tot een verandering van het beleid van het Wes ten, voorzover dat een reactie is op het Sovjet-beleid. Helaas zijn de meesten van ons niet in staat die ingrij pende veranderingen in de Sovjetunie met eigen ogen te lezen. We kennen geen Rus sisch, en bovendien zijn de pe riodieken waarin 'het gebeurt' voor ons niet verkrijgbaar. Daarin is nu verandering gekomen. Elke maand op de hoogte blijven van de stand van zaken in de Sovjetunie, door middel van wat er in de dag- en weekbladpers ver schijnt: dat is sinds kort mo gelijk. Het nieuwe tijdschrift Sovjet Monitor verschijnt maandelijks met in het Ne derlands vertaalde recente artikelen uit een veelheid van Russische publicaties, (bij voorbeeld Pravda, Ogonjok, Sovjetskaja Koeltoera, Argoe- menty i fakty, Nedelja, Izves- tia, Literatoernaja Gazeta, Krokodil, Moskovskië Novos- ti). De Sovjet Monitor komt als geroepen. Sinds februari zijn inmiddels drie nummers ver schenen, en die bevatten ver plichte kost voor iedereen die belangstelt in het wel en wee van de Sovjet-wereld (en dus ook ons eigen wel en wee). „De Sovjet Monitor geeft vertalingen van artikelen uit Sovjet-kranten, radio en tele visieprogramma's. De verta lingen zijn letterlijk en on geïnterpreteerd", aldus de Sovjet Monitor in een redac tioneel kadertje. „De Sovjet Monitor beoogt een Nederlandstalig publiek in staat te stellen mee te lezen met de Sovjet-lezer over zo veel mogelijk aspecten van het maatschappelijk leven in de Sovjet-Unie. Ook de pu blieke opinie in de Sovjet- Unie en de mentaliteit van de bevolking aldaar vormen een onderwerp waaraan de Sovjet Monitor veel aandacht wil be steden". Het aprilnummer van Sov jet Monitor (SovMon) brengt een verhaal uit de Pravda over het dagelijks leven van mensen met een laag inko men. In de vorm van inter views met mensen die hard werken maar onderbetaald worden, en daarover klagen tegenover de Pravda-verslag- gever. „Ons inkomen is dus laag en er is niemand die ons helpt". „Het dagelijks leven is een zootje". De Pravda geeft op deze klaagzangen het vol gende commentaar: „De kriti sche opmerkingen van de mensen uit Saratov zijn te recht. De mensen worden ge dwongen hun zuurverdiende geld uit te geven aan slechte producten". Veel meer misstanden wor den aangeklaagd, blijkens deze aflevering van de Sovjet monitor. Bittere armoede van alleenstaande ongehuwde moeders, vaak meisjes van 16, 17: alleen al in de Russische Republiek (dat is de Sovjet republiek waarin Moskou ligt) zijn dat er één miljoen. Die krijgen bijna geen geld. Heel veel kinderen worden te vondeling gelegd in treinen, parken en vuilcontainers. Een andere misstand, de prostitutie, komt aan de orde in het tijdschrift Argumenty i Fakty. „Een enquête onder leerlingen van tien Moskouse middelbare scholen. De jonge lui moesten een vraag beant woorden over beroepen en ac tiviteiten die een hoog inko men opleverden. Uit de ant woorden die het meest voor kwamen werd een top twintig samengesteld. Op die lijst deelt prostitutie samen met de functies van winkelchef en verkoopster de 9e tot en met de 11e plaats. Dit beroep ein digde boven zulke traditioneel als lucratief bekend staande beroepen als diplomaat, do cent, taxi-chauffeur, machi nebankwerker en slager". In de Izvestia een ingezon den brief van een zwerver: „Als je onze kranten leest, zou je haast tot de conclusie ko men dat er alleen maar in het buitenland daklozen zijn. Maar die heb je bij ons ook genoeg". De beste tennisser van de Sovjetunie, Andrej Tjesnokov (hij versloeg o.a. John McEn roe), vertelt tegen de Izvestia dat hij gekleed wordt door de firma Nike. De tienduizenden dollars die hij per toernooi verdient ziet hij nooit. „Ik krijg alleen maar een zakgeld van 25 dollar per dag". Hij be klaagt zich erover dat al het geld dat hij bij elkaar slaat in de Sovjetunie zelf helemaal niet aan de tennissport wordt besteed. Er gebeurt op tennis gebied niets, aldus een open hartige Tjesnokov. Een fraai staaltje van 'glas nost' vinden we in de ingezon den brief van meneer A. Pe- trov in het weekblad 'Kroko dil'. „Ik dank God dat Ame rika er is om ervoor te zorgen dat de pest niet voortkruipt over onze planeet. Die pest is het socialisme". Wat zou er met meneer A. Petrov gebeurd zijn na publi catie van deze brief. Zou de KGB nog langs gekomen zijn? Zo niet, dan kunnen we mis schien toch eens gaan geloven dat er werkelijk iets veran dert in het land van Gorbats jov. Sovjet Monitor, onafhankelijk maandblad, kost ƒ70,- per jaar. Losse nummers 7,50. Te bestel len bij ui tg. Sun Nijmegen. Tele foon 080-221700. MAANDAG 16 mei kiest de bondsraad van de Indus triebond FNV een nieuw bestuur. Er is keus uit elf kandidaten voor zeven bestuursfuncties. De strijd zal vooral gaan om de 'gewone' posten. Het voorzitter schap is al beslist. Dat gaat naar Bé van der Weg. Hij staat als enige op de voordracht en er zijn geen tegen kandidaten. Een gesprek met een onbekende over een 'nieuwe' bond. Door Thom Meens HIJ vindt zich geen tweede keus en gaat ervan uit dat de bondsraad van de In dustriebond FNV dat ook niet vindt. „Ik krijg voor drie jaar mandaat. Na die drie j aar kan de bondsraad beoordelen of ik mijn op dracht heb uitgevoerd. Dan zien we wel verder. Een tussenpaus kun je mij niet noemen". Bé van der Weg (45) wordt maandag 16 mei voorzitter van de Industriebond FNV. Met zijn ruim 200.000 leden is dat de tweede bond binnen de vakcentrale FNV. Alleen de ambtenarenbond ACOP (Ab vaKabo en andere) is groter. Van der Weg is door het zit tende bestuur eerste op de voordracht geplaatst, er zijn geen tegenkandidaten. De keus voor Van der Weg (sinds 1985 algemeen secretaris van de Industriebond) is opval lend. Hij hoort niet tot de be kende gezichten in de bond. Nadat hij op de voordracht kwam, schreef de afdeling Oosterbroek van de Indus triebond hem zelfs een brief met de vraag 'Wie is Bé van der Weg?'. „Wij als bestuur hadden aanvankelijk een voorkeur voor Johan Stekelenburg als voorzitter, maar die wilde niet. Dan sta je voor de keus. Als je dan geen voordracht doet, beschouw ik dat als een vorm van machteloosheid, ar moede. Toen is mijn naam ge vallen. En dat was echt niet alleen in het bestuur, het kwam ook van buiten". Van der Weg neemt het voorzitterschap over van Dick Visser. Visser vertrekt nood gedwongen maar blijft wel beschikbaar voor een andere functie binnen de bond. Wat dat wordt, weet ook Van der Weg nog niet. „Dat zullen we moeten beoordelen na de zes tiende." Visser moet het veld ruimen na een periode van fikse ru zies in het bestuur. Die leid den uiteindelijk tot het ver trek van de vroegere cao coördinator Schermer en pen ningmeester Van der Veen. Voorzitter Visser hoefde van de bondsraad niet weg, maar omdat bijna de helft van de bondsraad had laten weten geen vertrouwen meer te heb ben in hem, koos hij eieren voor zijn geld en besloot snel op te stappen. Naar buiten toe zei Visser dat er zoveel nega tieve publiciteit over de bond kwam, dat het de bond schade zou berokkenen als hij zou blijven. Van der Weg: „Dat boek is nu gesloten. We beginnen met een schone lei. Ik wil alleen nog even zeggen dat het niet waar is dat we als bestuur niet eens meer met elkaar spraken in die tijd. We heb ben elkaar nog nooit zo vaak en zo diep in de ogen gekeken als toen. Het heeft alleen niet geleid tot resultaten, we zijn er niet uitgekomen. Dat is triest. Maar Visser zit er nog steeds en Schermer en Van der Veen komen hier nog heel geregeld binnen. Hen is niet de deur gewezen." Van der Weg laat in het midden of dat ook betekent dat de cao-deskundige Scher- Toekomstig Industriebond-voorzitter Bé van der Weg: Wij komen uit een diep dal.- foto anp mer op termijn weer bij de bond kan beginnen. „Die vraag is nu niet aan de orde." De perikelen in de top heb ben de bond ogenschijnlijk geen windeieren gelegd. „Sinds januari groeien we weer in ledental. Februari bleef nog even achter, maar vanaf dat moment zitten we echt in de lift. Er zijn ook geen leden weggelopen als gevolg van de conflicten. We hebben meer last gehad van de over stap van Hans Pont van de FNV naar het ministerie van Binnenlandse Zaken, dan van het vertrek van Visser." De ledenwinst („meer dan ik had durven dromen") be schouwt Van der Weg als een teken dat de Industriebond weer op het goede spoor zit. „We komen uit een diep dal. We hebben een tijd gekampt met de beeldvorming van de periode Groenevelt. (In die tijd voerde de Industriebond een strijdbaar beleid. Koos snel voor het conflictmodel, t.m.). Dat 'fijn is anders-be- leid' heeft ons lang achter volgd. Je moet dan uitkijken dat je niet doorslaat naar de andere kant. Dat je niet tot in alle uitersten wil overleggen. Ik geloof dat we nu aan een goede mix kunnen werken. Onderhandelen als het kan, hard opstellen als het moet. En met veel bondswerk in de bedrijven. Dan krijgen we een evenwichtige bond." Van der Weg kiest daarmee voor een weg waarvan hij zelf erkent dat die binnen de bond tot heel wat discussie zal lei den. „Maar daar ben ik niet ongelukkig mee. Wij kunnen intern veel hebben." In de nieuwe lijn zullen de negentig betaalde bestuur ders van de bond meer moe ten overlaten aan de kaderle den. „Dat leidt tot andere ver houdingen. De bestuurder moet bestuurder-af worden. Het apparaat moet meer dienstverlenend worden. Ik vind het niet goed dat een be stuurder even alles regelt zonder zijn kaderleden. Zoiets verander je natuurlijk niet van vandaag op morgen. Je vraagt van je mensen iets heel anders dan waarvoor ze in dienst zijn genomen. Dat ver eist scholing, vorming en be geleiding. Als ze daarna nog niet willen, ja, dan leg je een tijdbom onder je eigen orga nisatie. Dan krijg je alles als een boomerang terug. Maar ik denk dat het lukt." Het ideaalbeeld van Van der Weg houdt ook in dat de kaderleden namens de bond zullen kunnen onderhandelen met directies van bedrijven. „Ook cao-onderhandelingen. Daar ben ik niet tegen. Vroe ger bepaalden wij als bond de richting en dan moest ieder een zich daaraan houden. Aan het eind van de rit zag je dan dat de ene er net boven zat en de ander er net onder. Dat was dan mooi voor de bond. Maar de cao was nog niet af gesloten of de kaderleden in de bedrijven stapten naar hun bestuurders met de vraag of er niet wat meer kon. Zo'n be stuurder ging dan met de di rectie in de slag voor winstde- lingsregelingen, toeslagen on regelmatige dienst of wat dan ook. Dat gebeurt nu ook nog. Daaraan zie je dat kaderleden heel goed weten wat er kan in een bedrijf. Dan moet je die kracht ook gebruiken." Van der Weg erkent dat dat kan leiden tot grote verschil len in bepaalde bedrijfstak ken, gewoon omdat kaderle den bij de een meer uit het vuur slepen dan bij de ander. „Dat hou je, dat heeft ook te maken met solidariteit. De grenzen daarvan zijn ongrijp. baar. Ik zeg daarom ook niet dat ze hun gang maar moeten gaan zonder begeleiding. Van mij mag een bestuurder bij de onderhandelingen zit ten. Als hij maar niet meer dj. reet het woord voert. En je zult zien, er blijven altijd be- drijfsledengroepen die hun bestuurder wel alles doen." Voor uitbuiting en intimi, datie van kaderleden door werkgevers is Van der Weg niet bang. „Als wij voldoende deskundigheid leveren, zor gen dat ze goed zijn geschoold, is de zelfbewustheid zo groot dat dat niet gebeurt. Komt het dan toch voor dat een be. drijf sledengroep zegt „vu hebben loonmatiging afge sproken dus kiezen wij voor het inleveren van vijf pro. cent" dan ga ik met die jon gens om de tafel zitten. Da voel je dat er iets niet klopt." De ondernemingsraad ma. van Van der Weg een grotë rol spelen in dit overleg tus sen directie en vakbond. „De beste krachten in de OR zijn vaak toch al vakbondsmen sen. Samenwerking tussen kaderleden en OR kan heel goed werken. Ze hebben ook nu al terreinen waar ze elkaar overlappen. Een OR heeft ook een taak binnen de arbeids voorwaarden." Van der Weg ziet de 0B echter niet als volwaardig cao-onderhandelingspartner in bedrijven. „Het komt nogtr vaak voor dat ondernemings raden hun tanden stukbijten op een gebrek aan deskundig heid. Alleen al daarom zie ik niet in hoe de OR ooit de posi tie van de vakbond zal kun nen innemen. Werkgevers hebben er ook geen behoefte aan om ons buitenspel te zet ten, ze willen ons hooguit wat plooibaarder maken, maar daar zijn we zelf bij." ,EN HAAG (ANP/RTR) - leuador kan zondag kiezen en een alcoholist of een [itler-adept als president. hthans dat is wat de twee pre- Identskandidaten, die uit de 'rste verkiezingsronde van nd januari zijn overgebleven, lyer elkaar zeggen. Abdala ucaram en Rodrigo Borja reken alle records van beledi- ingen, vuilspuiterijen en ■hennende taal in een land Fran judere commentatoren leg weede ronde van de Franse ag as., waarin premier Jac igois Mitterrand wil wippen. arijs ontkende overigens te ien male een losgeld te heb- ;n betaald voor de gijzelaars, e werden vastgehouden door 1 in pro-Iraanse Libanese •oep van shi'itische moslems. Door Anthony Heard (The Times) DE ooit zo strijdvaardige pers bijna de mond gesnoerd, de buiten-parlementaire oppositie gekneveld, gedempte stemmen, niet uitgesproken denkbeelden en grote verwarring; in deze staat trof ik Zuid- af rika aan bij terugkeer van een verblijf van zes maanden in het buitenland. Veel van wat in de overbevolkte zwarte woon wijken en gebieden gebeurt is slechts bekend bij de mensen die er wonen. Wat de Zuidafri- kaanse regering trachtte te bereiken met het uitroepen van de noodtoestand is in zoverre geslaagd, dat zowel de Zuidafrikanen als de buitenwereld volledig zijn afgesneden van alle onafhankelijke informatiebronnen. Van de officiële statistieken word je in elk geval niets wijzer. Zo nu en dan wordt een sterfgeval gemeld, maar details ontbreken veelal. De Zuidafrikaanse regering wil zo min mo gelijk ruchtbaarheid geven aan haar strategie in de strijd tegen de sancties. Vandaar dat steeds minder informatie wordt verstrekt over de zakelijke betrekkingen tussen Zuidafrika en de rest van de wereld. Zo worden zelfs de cijfers over het buitenlandse toerisme in Zuid afrika niet meer bekend gemaakt. Onder de oppervlakte heerst echter een enorme spanning en beroering. De gevangenis sen zijn overbezet. In Pretoria wacht een re cord aantal mensen de galg, van wie sommigen veroordeeld zijn wegens politieke vergrijpen. Wijdlopige rechtszaken over verraad en terro risme gaan soms al hun tweede of derde jaar in en kosten de bevolking vele miljoenen Zuid afrikaanse rands. Het komt regelmatig voor dat aangeklaag den van politieke overtredingen de rechterlijke macht openlijk uitdagen en rechtszittingen verstoren door slogans te roepen of strijdlied- jes te zingen. Sommigen worden dan onverbid delijk veroordeeld tot een gevangenisstraf we gens minachting van de rechtbank. Openlijk verzet vindt ook een uitweg in het verven van leuzen op muren. Zo werd Kaap stad onlangs overspoelt door een golf van slo gans waarin de vrijlating werd geëist van de Sharpville Six; zes zwarten die ter dood waren veroordeeld voor hun betrokkenheid bij het plegen van een politieke moord. Er wordt ech ter ook tegengas gegeven. In de buurt van mijn huis trof ik een paar dagen geleden de vol gende demonische kreet aan, die in rode verf op een muur was gekalkt: „Albie Sachs: éénar- mige bandiet van het ANC". Dit is een toespe ling op een in Kaapstad wonende voormalige advocaat en ANC theoreticus, die nog niet zo lang geleden slachtoffer werd van een auto bom in Maputo, Mocambique, waarbij hij zijn arm verloor. Sommige linkse muurkladderaars worden opgepakt en gevangen gezet. De autoriteiten laten de rechtse leuzenkalkers daarentegen ongestoord hun gang gaan, zo lijkt het. Intus sen worden ook andere schilderaars ingezet in de bonte strijd om de verfkwast. Dat zijn plaatselijke ambtenaars die de politieke leuzen met witte of roze verf moeten overschilderen. Berichten over onlusten zijn schaars. Zo weet het publiek bij voorbeeld alleen dat ge kleurde schoolkinderen lessen boycotten op het Kaap-schiereiland en dat de politie daartegen actie onderneemt. De oostelijke provincie Na- tal is met z'n warme klimaat een geliefd va kantie-oord voor de blanken. Maar door de on geregeldheden onder de zwarten, die gemid- Vorige week bleven 60.000 scholieren in Zuidafrika weg van school. In Kaapstad wer den uit protest tegen de arrestatie van een aantal scholieren op straat banden in brand gestoken. - fotoap deld één dode per dag eisen, is het land op het moment een gesloten boek voor de rest van het land. Vakbonden roepen nog steeds op tot stakin gen, vieren 1 mei, zetten werkgevers onder druk en bestrijden de blanke macht. Hun lei ders zitten echter in de gevangenis en de rege ring heeft wetten in de maak die de macht van de vakbonden zoveel mogelijk moet inperken. Massabijeenkomsten zijn ook niet meer moge lijk omdat er een absoluut verbod is op samen scholingen. De massale onlusten die het land gedurende drie jaar, sedert 1984, teisterden zijn kennelijk verleden tijd. Dat betekent niet dat er einde is gekomen aan de noodtoestand. En de intense verbittering onder de Zuidafrikanen en de guerilla-activiteiten zijn evenmin afgenomen. Het immer toenemende aantal slachtoffers on der burgers en activisten als gevolg van bom aanslagen, zowel in Zuidafrika als de aangren zende landen, is het overtuigende bewijs dat het conflict tussen de blanke en de zwarte macht nog niet is opgelost. Nu massale acties bij de wet zijn verboden en in de wet is vastge legd welke vormen van protest legaal zijn, dreigt het gevaar dat stompzinnige terroristi sche eenmansacties toenemen. De autobom die Albie Sachs trof in Maputo is immers een te ken aan de wand. En het schrikbeeld doemt op van Zuidafrikaanse doodseskaders die er tot ver buiten de Zuidafrikaanse grenzen een puinhoop van maken. Bij mijn wandelingen door Kaapstad stuit ik vaak op plaatsen waar bomauto's of andere guerilla-methodes hun sporen hebben achter gelaten. Op één dag liep ik langs drie van der gelijke plekken; een politiekeet in district zes, het D.F. Malan vliegveld en het politiebureau van Mowbray. Dat zet je toch wel aan het den ken. Er zijn nog altijd geen vorderingen gemaakt in het weliswaar niet geringe karwei een so ciale overeenkomst te ontwerpen voor alle ras sen, binnen aanvaardbare grondwettelijke grenzen. De regering stelt zich uiterst voor zichtig op en voert eindeloze discussies over een nieuw stelsel. Het enige verworven aspect is dat zwarten, die voorheen geen toegang had den tot het centrale politieke gezag, nu in be perkte mate bevoegdheden hebben op een uit voerend niveau. Ze zullen evenwel niet in staat zijn iets aan de feitelijke situatie te verande ren. Gezaghebbende zwarte leiders staan scep tisch of zelfs ronduit vijandig tegenover de plannen. Aartsbisschop Desmond Tutu zegt dat ze bedoeld zijn om „de wereld te laten gelo ven dat de situatie in Zuidafrika echt veran derd." President Botha wijt de onbereidwillige houding van de zwarten aan de invloed van niet met name genoemde landen, in plaats van dat hij de oorzaak zoekt in zijn eigen beleid. Hij is stellig van mening dat hij de zwarten een heel eind tegemoet komt. Daar heeft hij mis schien wel gelijk in, als je het puur vanuit de Nasionale Party bekijkt. Maar niet wanneer je het vergelijkt met het zwarte streven. Stappen om apartheid te hervormen worden omgeven door wijzigingen, beperkingen en vooral verwarring. De pasjeswetten, waardoor wekelijks enkele duizenden zwarten in de ge vangenis terecht kwamen omdat ze zich on geoorloofd in 'blanke' gebieden hadden ge waagd, zijn afgeschaft. Opgelapte anti-kraak- wetten daarentegen drukken zwaar op zwar ten die vanaf het platteland naar de stad stro men. Sommige woonwijken zijn toegankelijk voor alle rassen, in andere wordt de rassen scheiding strenger dan ooit toegepast. Het is zelfs zo dat zwarten die de wet op de geschei den woonwijken hebben genegeerd en zich ge vestigd hebben in een blank gebied de kans lo pen gerechtelijk vervolgd te worden. De chaos rond het beleid heeft een tweeledig effect. Op grond van bepaalde aanwijzingen meent de buitenwereld dat Zuidafrika belang rijke veranderingen in positieve zin door maakt. De negatieve maatregelen zijn bestenis voor eigen consumptie - voornamelijk bedoeld om de aanvallen af te zwakken van hel groeiend aantal conservatieven in de Zuidafri kaanse politiek, die de regering beschuldigen van verraad aan de zwarten. De rechtervleugel is de afgelopen paar maanden inderdaad schrikbarend toegenomen. Voor het eerst ziet het er werkelijk naar uit dat een groepering die nog conservatiever is dan de Nasionale Party de macht opeist bij toekomstige verkie zingen. De Zuidafrikaanse economie heeft zich al tijd staande weten te houden dankzij de goud voorraden, maar begint nu toch tekenen van metaalmoeheid te vertonen. Geldverslindende ideologische systemen, desinvesteringen, sanc ties, ruim tien jaar van hoge inflatie, een luie wereld-goudmarkt en een peperduur leger van burgerambtenaren die zich uit de naad werken voor president Botha's gecompliceerde rassen- stelsel; al deze factoren hakken keihard in op de Zuidafrikaanse economie. Ken Owen, hoofdredacteur van de krant Bu siness Day in Johnannesburg, stelde in zijn co lumn van deze week Botha's overlevingspoli- tiek aan de kaak. Botha's plannen, zo schreel hij, missen elke strategische samenhang, logies en beleid. Ten grondslag aan het regeringsbe leid ligt „slechts een omvangrijke, zich steeds uitbreidende bureaucratische varkenstrog, waar duizenden gulzige kleine snotapen om heen hangen die allemaal proberen er mid denin te belanden." Hoe spitsvondig die kritiek ook is, de rege ring Botha heeft de vijandige blikken van de wereld gesust, evenals de onlusten in het land en stampt achteloos voort - ongevoelig voor pressie. De autoriteiten gaan door met mensen achter de tralies zetten, kranten monddood maken en verrassingsaanvallen uitvoeren in buurlanden. Andersdenkende Zuidafrikanen noch de wereld kunnen hier iets aan doen. Er is waarschijnlijk een economische ramp voor no dig - of nóg grotere zwarte onverschrokken heid - om iets te veranderen aan de huidige realiteit in Zuidafrika. Dat is in elk geval dat in zes maanden tijd niet veranderd is. rel wordt een nog uitstaande •aanse lening afgelost, zeiden ageringsgunctionarissen. En hirac verklaarde dat de be dekkingen tussen Parijs en 'eheran nu kunnen worden irsteld. De regeringen van de VS en Groot-Brittannië, waarvan ook urgers worden vastgehouden Libanon, hebben steeds met adruk verklaard tegen elke igeling met ontvoerders te jn. „Elk teken dat concessies jn gedaan zou ons van zorg irvullen. Wij menen dat con- issies verdere ontvoeringen in a hand werken en de gevan- enschap van andere gijzelaars erlengen", zo deelde het Ame- kaanse ministerie van bui- inlandse zaken mee in een erklaring die werd uitgegeven 'ERUZALEM (AFP) - De sraëlische confrontatie met e pro-Iraanse Hezbollah in et dorp Majdoun tijdens de choonmaakactie' in zuide- jk Libanon, heeft ernstige •ritiek losgemaakt in de Is- aëlische publieke opinie en i de landelijke politiek. Ie actie heeft aan Israëlische ij de de zware tol geëist van rie doden en 17 gewonden. Bo- endien riskeerde Israël, aldus e kritiek, een direkte confron- itie met het Syrische leger in ibanon. De Israëliërs raakten 'oensdag bij Majdoun in ge- echt met de pro-Iraanse shi'i- sche Hezbollah-beweging. Het Israëlische dagblad laaretz' schreef dat het doel an de actie niet is bereikt om en einde te maken aan de in- ltraties van Palestijnse com- land9's vanuit Libanon. Twee iraëlische legerkapiteins en en sergeant zijn tijdens de ge- echten rond Majdoun gedood n 17 militairen werden ge- 'ond, van wie één ernstig. De radicale Hezbollah ver- ir volgens Jeruzalem een ertigtal strijders. Het besluit rfidoun met geweld op de fezbollah te veroveren, was ersoonlijk genomen door de 'an onze correspondent WASHINGTON - Het be- JS™ Ronalds Reagans chtgenoteNancy bij tijden vRie een astroloog raad- eegt en op grond van n? mededelingen het esidentiële programma j^Hstelt, heeft in Ame- a t°t een reeks van uiter ste merkwaardige reac ts geleid. eriirLas vorig jaar aan f„k gezette chef van de Wit- ip i^sstaf' Donald T. Regan, op k - dat overigens t f10?! verschijnen - van Reagans geloof in de terren mededeling deed. stortte zich met een Vver op dat bericht, tp„„ ,slaand °P het feit dat 'eest £r enneliJk op uit is ge- 1 Nancy een poets te bak-

de Stem | 1988 | | pagina 4