I )e$re|ya Iredaas instituut: Nederlander gaat vaker op vakantie lETAM BESLUIT TOT UITBETALING TEGEN ZIN MINISTERIE Bevrijding in paradepas Gasprijs in juli met cent omlaag Duits militair konvooi schokt WD'er Ploeg Bedenkelijk Groei grafische industrie niet zo sterk als in 1986 BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR }ffiTEM BINNENLAND VRIJDAG 6 ME11988 T28 rrEDA - De opleving van de eco- omie heeft vorig jaar een op merkelijke toename van de va- ntiebestedingen tot gevolg ge- A Het aantal langere vakanties g van 13,28 miljoen naar 14,79 oen, een toename van 11,3 ,rocent.' Alle records zijn daar jEN HAAG - Vrouwen die voor 1979 arbeidson- reschikt werden maar geen uitkering kregen Jmdat ze geen kostwinnaar waren, krijgen van ide bedrijfsvereniging Detam (detailhandel en ambachten) alsnog recht op een AAW-uitkering. FOTODESTEMJOHANVANGURP NIEUWSOVERZICHT Half miljoen mensen depressief Engelse officieren overgevlogen 1 &orn- Chirac heeft opnieuw zaken gedaan met terroristen en I wordt in 'eite he! plegen van terreurdaden beloond. Ge- lan 5 moet worc'en dat deze egoistische manier van 'eigen be- I "9en dienen' de vrijlating van de andere westerse gijzelaars in IGm Td 2a' bemoeilijken, aangezien landen als Amerika en I handelen*13™'0 onder geen bedin9 met terroristen willen onder van van de vrijlating doet vermoeden dat hier sprake is rh een ordinaire verkiezingsstunt, een vertwijfelde poging van nlrac om zijn achterstand op president Mitterrand in de strijd - FOTO ANP Snelste auto ter wereld in ons land Gewonde Britse 'Verzekering letsel in ziekenhuis mogelijk' militair naar RAF-hospitaal Drugssmokkel Justitie betaalt miljoen vergoeding Droomauto-spektakel in Hilversum KOLONNE MET OORLOGSMATERIEEL OP 4 MEI DOOR NEDERLAND FOTO ANP Beslag op banktegoeden staat dreigt van het succes van de betogingen tegen de swapens. ax Christi blijft ook in dit cht zichzelf door bij wijze jubileumgeschenk de gemeente een discussiebij- ge aan te bieden over de :omst van Europa na het -akkoord over de middel- ge afstandraketten. Ont- ling als vredespolitiek, iis het dragende thema. En Liurlijk presenteert Pax |isti concrete voorstellen, spanning is uitstekend te orderen door onderlinge acten op alle niveaus tus- oost en west te bevorde- Tal van individuen, groe- en instellingen zijn con- en gaan onderhouden. De rheden, ook de Nederland- blijven in gebreke door be- tieringen niet of in ge- ge mate uit de weg te rui- |n. Het visumbeleid van de derlandse overheid is zo'n emmering, die moet wor- opgeruimd. iet feest zondag in Amers- [rt begint om elf uur 's mor- uiteraard met een |:haristieviering in de kerk i de omroepparochie aan 't nd, waarin bisschop Ernst Breda en, als speciale st, bisschop Haushiku uit imibië voorgaan. Een an- re speciale gast is Russisch nodoxe bisschop Kyrill van nolensk. De overige festivi- iten hebben plaats in de ■gtenkapel aan 't Zand. Om part voor twee begint daar de jubileumbijeekomst jet als feestredenaar de Nij- egse historicus prof. A. anning. Ter gelegenheid [n het jubileum heeft Pax sti tenslotten een viertal euwe publikaties uitge- acht. Onder andere het ek 'In beweging voor de [•ede' over 40 j aar Pax Chris- de informatieve krant voor ngeren 'Oost-Europa per igzak' en een informatie- fant over dienstplicht en lenstweigeren. innen. Spence beschrijft zijn ïrbazing: „Ze zagen er niet iders uit dan wij. En ze wa rn stuk voor stuk afkomstig it de arme arbeiderswijken, [et als wij". Van lieverlede ontstond er [innen de gevangenismuren - iet name tussen de Official en de UVF - een wapen- itand. Spence: „Als de elk- |ar bestrijdende partijen :onden samenwerken in de jevangenis, wat zou èr dan det bereikt kunnen worden miten de muren? Dus pro- irden we vanuit Long Kesh le wapenstilstand naar bui- in te exporteren. Maar bui- in de muren waren ze har- Ier, het was niet in hun be ing om vrede tot stand te irengen. Kijk, als de onlusten Noord-Ierland morgen :ouden ophouden, zouden een :tel van de big shots aan beide lanten kleine visjes wor- len. Anno 1988 is Spence realis tisch genoeg om te beseffen Idat hij zichzelf nog steeds niet kan vertonen op de Falls Road, een straat verder dan de Shankill. „Ze zouden me lynchen", merkt hij koeltjes op. Toch zegt hij inmiddels democraat te zijn geworden. „In deze oorlog - en dat is het - zijn geen winnaars. Er blijft maar een ding over in Noord- Ierland en dat is verzoening." Waaraan hij toevoegt: „Ik ge loofde eerst in het geweer. Nu geloof ik in dialoog. Wat de partijen in Noord-Ierland moeten leren is dat het woord compromis geen vies woord is. Want het compromis houdt de wereld draaiende. Gustie Spence heeft een taxi besteld om me naar het katholieke Short Strand te brengen. De taxichauffeur is nerveus. Hij is protestant en protestantse taxichauffeurs komen niet in katholieke wij ken. Ik zeg: „Ze kunnen toch niet aan je neus zien dat je protestant bent." Hij stroopt zijn mouw op, laat een ta toeage zien: een Engelse vlag. „Als ze me aanhouden kijken ze hiernaar. Dan weten ze hoe Iaat het is." In de 'Rosebud' willen de stamgasten weten waar ik ge weest ben. Als ik naar eer en geweten antwoord, klinkt er een luid gesis. „That focking bastard". Ieren kunnen hun geschiedenis maar niet verge ten. Het weekeinde na mijn be zoek aan Gustie Spence vindt er in Belfast een ontmoeting plaats tussen katholieke en protestantse jongeren. Een oecumenische verzoeningsbij eenkomst, er zijn er zo'n 1500 op komen dagen. Buiten de monstreert dominee Ian Pais ley met zijn getrouwen die hij - zoals gebruikelijk - heeft aangevoerd met zijn eigen bussen. Blauwe touringcars van het wagenpark achter zijn pompeuze kerk op de Ra- venhill die hij de 'Martyrs Memorial' heeft gedoopt. Voor Paisley zal het nooit vrede kunnen zijn tussen katholiek en protestant, Paisley's God kent het woord 'verzoening' niet. Van onze verslaggever mee gebroken. Omgerekend betekende dit dat we in 1987 met z'n allen 10,24 miljard aan langere vakanties uitgegeven hebben. In 1986 was dat totaalbedrag ƒ8,89 miljard. Een toename in een jaar tijd van 15 procent. Dit blijkt uit het Trendrapport Toerisme 1987, dat het NRIT in Breda volgende week uit zal brengen. Het Bredase onderzoekinstituut spreekt van een absoluut topj aar. Iedere Nederlander genoot in 1987 gemiddeld 1,61 keer van een vakantie van vier dagen of langer. In 1986 was dat nog 1,48 keer. Het percentage Ne derlanders dat zich zo'n vakantie ver oorloofde nam in een jaar toe van 64,5 naar 66,9 procent. Tegen de verwach tingen in nam de belangstelling voor een vakantie in eigen land meer toe dan voor een in het buitenland. De belangstelling voor de landen rond de Middellandse Zee daalde van 29 naar 27 procent. Vooral Italië en Joegoeslavië trokken minder Neder landse toeristen. West-Duitsland nam de eerste plaats in de lijst van meest populaire vakantielanden van Frank rijk over. Het scoorde 19 procent, te gen Frankrijk 18. De belangstelling voor België, Engeland en Zwitserland nam verder af. In eigen land scoorden de badplaat sen met 15 procent van de langere va kanties het hoogst. Ze namen daar mee de eerste plaats over van Oost- Brabant en Noord- en Midden-Lim burg. De aantallen vakanties daar namen in een jaar van 17 naar 11 pro cent af. West- en Midden-Brabant deden het met een stijging van 4 naar 7 procent bijzonder goed. ZIE OOK FINANCIËLE PAGINA rouwen krijgen toch AWW _jr onze Haagse redactie ne Detam heeft daartoe besloten tegen de zin van het mi- nisterie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid in. In to- taal kunnen zo'n 300.000 vrouwen bij de bedrijfsvereni- i ging aankloppen, maar de verwachting is dat het meren deel dat niet zal doen. De maatregel van de Detam is [een gevolg van enkele uitspra- i van de Centrale Raad van Beroep. Die liet weten dat ge- huwde vrouwen dezelfde be- Ihandeling moeten krijgen als I mannen. Dat heeft vergaande consequenties voor uitkerin- I gen, want tot voor enkele jaren vielen gehuwde vrouwen bijna I overal uit de boot. Maar die [discriminatie is in strijd met I Europese- en VN-verdragen, I zegt de Raad van Beroep. Die uitspraak heeft niet al leen gevolgen voor de AAW, [maar ook voor de WWV, de j werkloosheidsuitkering. Pas Is december 1984 krijgen gehuwde vrouwen die geen kostwinnaar zijn een uitkering, Staatssecretaris De Graaf daarvoor vingen ze altijd bot. Sociale Zaken overweegt nu om die rechtsongelijkheid met terugwerkende kracht alsnog op te heffen. Dat betekent dat vrouwen die voor december 1984 werkloos werden, alsnog een uitkering krijgen. In totaal gaat dat de staat bijna 500 mil joen gulden kosten. De brief aan de gemeenten waarin het ministerie de nieuwe beleids lijn aankondigt ligt al klaar, maar is nog niet verzonden. De ommezwaai van het mi nisterie is niet van harte. Het kabinet heeft zich van meet af aan verzet tegen de gelijke be handeling van mannen en vrouwen in de sociale zeker heid. Volgens staatssecretaris De Graaf zou een totale gelijke behandeling de staat ruim ze ven miljard gulden gaan kos ten en dat geld is er niet. Voor de WWV is desondanks noodgedwongen een uitzonde ring gemaakt omdat het Euro pese hof van justitie heeft be paald dat die uitkering moet worden verleend. Na die uit spraak zijn veel vrouwen naar de rechter gestapt om hun uit kering op te eisen. Sociale Za ken wil de uitspraken in die za ken niet meer afwachten en komt alsnog met geld over de brug. Sociale Zaken houdt de ge lijke behandeling voorlopig be perkt tot de WWV. Het minis terie wil nog niets weten van gelijke behandeling in de AAW en de Wet Uitkering Vervol gingsslachtoffers. [DEN HAAG (ANP) - Voor grafische industrie is 7 een goed jaar geweest, |zij het dat de groei niet zo [sterk was als in 1985 en 1986. [Het produktievolume van de [grafische bedrijven nam toe I met drie procent. Ook de omzet J steeg met drie procent. Dat [blijkt uit de 32ste halfjaarlijkse [economische nota van KVGO/ [FGEenNDP. Volgens de nota is de werk gelegenheid onder met name ■vaklieden met bijna 2,5 procent gestegen. Alleen bij admini stratief en niet geschoold tech nisch personeel is nog sprake van enige werkloosheid, maar deze daalt gestaag, aldus de no ta. Bij de dagbladpers was in 1987 sprake van een lager ge middeld rendement: de kosten stegen met 3,2 procent en de op brengsten met slechts 1,5 pro cent. Volgens de nota groeide de totale dagbladoplage vorig jaar met 0,6 procent, terwijl de omzet door prijsstijgingen met circa twee procent omhoog ging- JX €7 \5 Weet u wat de Amerikaanse president Reagan doet als hij de slaap niet kan vatten? Dan filosofeert hij over de mogelijkheid van een invasie van buitenaardse wezens. En als hij zich in het donker daar echt bang mee heeft ge maakt, spreekt hij in stilte de hoop uit dat we met zijn allen, dus oost en west en noord en zuid, de strijd zullen aanbin den met die buitenaardse indringers. Eerder deze week had de Amerikaanse president zijn landge noten al verontrust door te zeggen dat hij wel geloofde in astro logie. Dat leverde zulke heftige reacties op dat de Ronald zich haast om te zeggen dat de sterren nimmer een rol hebben ge speeld bij zijn politieke beslissingen. Misschien komt het allemaal wel door dat kost wat kost aangehouden Star Wars-programma. De Amerikaanse pre sident is op een leeftijd gekomen dat je gemakkelijk dingen door elkaar gaat halen en misschien vertaald hij in zijn hoofd Star Wars ineens met een oorlog tussen de planeten. En zodoende ligt hij 's nachts wakker en te wachten op een mogelijke invasie vanuit de Grote Beer of de Kleine Beer. Soms voelt Nancy hem woelen. Als ze dan vraagt: Wat is er honey?", dan vraagt hij: „Denk je dat we van de Kleine Beer gevaar te duchten hebben, schat?" „Nee hoor", zegt Nancy dan, „zolang je er maar voor zorgt dat-ie aan jouw kant van het bed blijft liggen". MERIJN AMSTERDAM (ANP) - Meer dan de helft van de mensen met een ernstige vorm van depressie wordt niet medisch behan deld. Daarnaast herkent de huisarts depressie vaak niet als ziektebeeld. Toch lijden jaarlijks zo'n 500.000 mensen tussen de 15 en de 65 jaar aan een of andere vorm van ernstige of zeer ernstige depressie. Het is bekend dat 5 procent van de Neder landse volwassenen op grond van die ziekte niet in staat is om zijn werk te doen. Dat schrijft de Amsterdamse professor F. de Jonghe in zijn onlangs verschenen boek 'Omgaan met depres sie'. De Jonghe is hoogleraar psychiatrie aan de Universiteit van Amsterdam en als psychiater werkzaam in het Acade misch Medisch Centrum in de hoofdstad. Hij schreef het boek mede op aanraden van een aantal (ex-)patiënten en familiele den die hij behandelde in het AMC. ROTTERDAM/VLISSINGEN (ANP) - De Britse veerdienst maatschappij P and O heeft 29 scheepsofficieren overgevlogen naar Vlissingen. Daar liggen sinds het begin van de zeelieden staking in Engeland (februari dit jaar) drie 3.000 tons vracht schepen van de maatschappij, die normaal een dienst onder houden tussen Zeebrugge en Dover. Het zijn de European Tra der, de European Clearway en de European Endeavour. De of ficieren moeten de schepen controleren op veiligheid en gaan zij voorbereidingen treffen om de schepen weer in de vaart te brengen. Er zijn, aldus P and O, nog geen duidelijke plannen over het tijdstip waarop dat kan gebeuren. De European- klasse schepen zijn speciaal uitgerust voor het vervoer van vrachtwagens. APELDOORN (ANP) - De Vegin (Vereniging van gasbe drijven in Nederland) heeft in overleg met de Gasunie be sloten om de gasprijs voor kleinverbruikers minder te ver lagen dan volgens het contract met de Gasunie mogelijk zou zijn. DE VRIJLATING van drie Fransen, die meer dan drie jaar door Iwitante Hezbollah-strijders in Libanon zijn vastgehouden, is I vooral in Frankrijk reden voor uitzinnige vreugde. En terecht, want de vrijlating herenigt de betrokkenen eindelijk met hun fami- „aar daar houdt de blijdschap dan ook op. Want de prijs die de rranse premier Chirac voor deze 'verkiezingsstunt' moet betalen, mr'6* gerin9- Naar verluidt betaalt Parijs de Iraanse regering een ™jard dollar terug van een lening, die nog door de Sjah aan I tc h k was vers,rekt ten behoeve van nucleair onderzoek. De I |fu9betaling was opgeschort na het omverwerpen van de Sjah I to ^Vatollah Khomeiny. Bovendien gaat Frankrijk de diploma- I tot met Teheran weer herstellen. En er circuleren hard- |te levere9erUCh,en d3t Pari's zich verP'icht heeft wapens aan Iran Met ingang van 1 juli van dit jaar gaat de gasprijs met 1 cent per kubieke meter omlaag. Op grond van het contract tussen Vegin en Gasunie was een ver laging met ruim 4 cent moge lijk. Dat heeft de Vegin giste ren bekend gemaakt. De Vegin wil een geringere verlaging om te voorkomen dat de gasprijs volgend jaar te veel stijgt. Volgens de Vegin blijft een deel van de gasprijsverla- ging, die de consument toe komt, als een tegoed voor vol gend jaar beschikbaar. Daar door kan volgend jaar een zelfde prijsniveau worden ge hanteerd als dit jaar, aldus de Vegin. Voorwaarde daarvoor is wel dat de olieprijzen niet stij gen. Naast een verlaging van de gasprijs heeft de Vegin beslo ten tot een verhoging van het vastrecht met 12 gulden tot 69 gulden per jaar. De Vegin ver wacht dat de verbruikers in hun eindafrekening weinig of niets zullen merken van de ta riefsaanpassingen. De tariefs verhoging en -verlaging com penseren elkaar. Als de Vegin de volledige ta riefsverlaging per 1 juli zou doorberekenen, zou het huidige tegoed eind 1988 uitgeput zijn. Het tarief zou dan per 1 januari 1989 volgens de Vegin met 3,4 cent moeten worden verhoogd. Volgens de Vegin is het onjuist om de tarieven in de zomer te verlagen om ze vervolgens in de winter te verhogen. De gas prijs ligt momenteel 3,4 cent beneden het prijsniveau van olie (de gasprijs is gekoppeld aan de olieprijs). Het huidige tegoed is een gevolg van een af spraak tussen Vegin, Gasunie en minister De Korte van eco nomische zaken om in 1987 de gasprijs minder te verlagen dan was toegestaan. Als gevolg van prijsontwik kelingen bleek in 1987 dat de gasprijs met 21 cent zou kun nen worden verlaagd. De mi nister drong aan op een gerin gere daling om de verliezen voor de schatkist niet te groot te maken. De Vegin stelde daarbij als voorwaarde dat de consument het overige deel van de verlaging tegoed zou hou den. Dat tegoed zou dit jaar verrekend moeten worden. Nu en dan zittend en dan weer staand heeft prins Bernhard (links) gisteren in Wageningen het défilé ter herdenking van de bevrij ding bijgewoond. Een Britse afvaardiging van de Royal Air Force (RAF) passeert het podium met eregasten, waaronder minister Van Eekelen (tweede van links) en mr. Pieter van Vollen- hove (vierde van links). In Wageningen wordt de be vrijding elk jaar met een uitgebreid programma ge vierd. Traditioneel is prins Bernhard daarbij aanwezig. ROSMALEN (ANP) - Auto liefhebbers kunnen vanaf 12 tot en met 16 mei in het Autotron in Rosmalen een unieke auto bezichtigen. Het gaat om de snelste per sonenauto ter wereld, de Ferrari GTO Evoluzione, een rijdend laboratorium en studiemodel van de Ferrari F40. Het apparaat heeft een top snelheid van 330 kilometer per uur, een V8-32-kleppenmotor, een kunststof carrosserie en zit boordevol computers. Nog nooit, aldus Autotron, heeft dit plat, lang en brede snelheids monster de stal van Enzo Fer rari mogen verlaten. De test auto zal niemand ook ooit op straat tegenkomen. Het is bij hoge uitzondering dat de Evo luzione voor vier dagen aan Autotron wordt uitgeleend. VENRAY - De 21-jarige Britse militair Andrew Kel ly, die als enige de bomaan slag in Nieuw-Bergen afge lopen zondagmorgen over leefde, heeft het ziekenhuis in Venray verlaten. Hij is gistermiddag met een Britse ambulance overgebracht naar het RAF-ziekenhuis in Wegberg, waar ook de ge wonden van de aanslag in Roermond liggen. De reconstructie gisteren van de aanslag op Britse militairen in Roermond heeft, aldus de woordvoerder van het onder zoeksteam, niet geleid tot dui delijkheid. KOMOTINI (AFP) - De recht bank van Komotini, een plaats in het noordoosten van Grie kenland, heeft de 42-jarige Amsterdamse restauranthou der M.G. tot 20 jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens drugssmokkel. Hij kreeg ook een boete van 50 miljoen drach men (ongeveer 700.000 gulden). De man werd in januari bij de grens met Turkije met zeven kilo heroïne gesnapt, verbor gen in zijn auto. Volgens de man hadden monteurs van een garage in Istanbul de heroïne in zijn auto verborgen en wist hij nergens van. ROTTERDAM (ANP) - Er is een verzekering tegen medische schade mogelijk, die de gedupeerde ontslaat van de plicht te bewijzen dat zijn behandelend arts schuldig is aan de ge maakte fout. Slachtoffers van medische fouten moeten het zie kenhuis rechtstreeks voor schadevergoeding kunnen aanspre ken. Dat schrijft de Nieuwegeinse arts-jurist B. de Mol in een proefschrift, waarop hij vrijdag promoveert in Rotterdam. Wie onnodige medische schade heeft opgelopen moet volgens het systeem van De Mol alleen aantonen dat die schade ontstaan is tijdens zijn verblijf in het ziekenhuis. Hij hoeft niet langer te bewijzen dat een bepaalde behandelaar in de fout is gegaan. Die bewijslast is nu meestal een groot struikelblok voor men sen die, na een medische fout, schadevergoeding eisen. AMSTERDAM (ANP)- Justitie gaat een miljoen gulden schadevergoeding betalen aan twee vroegere eigenaren van Hoogenboom's Bewakingsdienst, de gebroeders B. en R. Hoogenboom. Nog nooit eerder werd zo'n hoog bedrag als 'smartegeld' uitbetaald. Het geld moet de schade vergoeden die het bedrijf leed nadat de twee eigenaren in 1984 opgepakt werden op verdenking van valsheid in geschrifte. De twee mannen werden vijf dagen vastgehouden. De golf publiciteit die erop volgde deed de bewakingsdienst geen goed: de broers moesten de zaak met 600 personeelsleden verkopen. Nadat het gerechtshof in 1985 besloot dat er geen vervolging van de broers zou volgen omdat er voor de verdenking geen bewijs was, begon het tweetal een schadevergoedingsprocedure. lln ri 6t presiclentschap in te lopen, apnrf cate9.orie 'stunts' hoort ook het bevrijden van de Franse 1 L™armes in Nieuw-Caledonië thuis. Dat bij die bevrijding een aan'3l doden is gevallen, zal Chirac een zorg zijn. Erg con- I ken m! is-het overi9ens niet: met de ene hand gemene zaak ma- I t6rrrïe' Libanese terroristen en tegelijkertijd met de andere hand ImaarH een gevoelige slag toebrengen. Het bevestigt alleen Het i t ^hirac koste wat kost in het Élysée wil geraken, hullen f hopen dat de Fransen zondag dit onsmakelijke gedrag Van onze Haagse redactie DEN HAAG - WD-Ka- merlid Ploeg is 'boos en ge schrokken' over het feit dat een Westduits militair kon vooi op 4 mei, de dag van Dodenherdenking, een grote verzameling in de Tweede Wereldoorlog op de Duit sers buitgemaakt oorlogs- materieel uit Nederland heeft opgehaald. Daarbij steekt het Ploeg vooral dat het massale konvooi rich ting Duitsland vertrok vanaf de Alexanderkazerne, gelegen aan de Waalsdorpervlakte in Den Haag. „Het getuigt van zeer weinig piëteit voor diegenen die in de strijd tegen de Duitsers op de Waalsdorpervlakte zijn gefu silleerd. Het laatste wat je op die dag en op die plaats zou mogen verwachten, is een Duitse militaire kolonne", al dus Ploeg. De WD'er heeft over de affaire gisteren schrif telijke vragen gesteld aan mi nister Van Eekelen (Defensie). Het transport omvatte een twintigtal stukken geschut, waarvan enkele nog uit de Eer ste Wereldoorlog stammen, en Duitse radio-apparatuur uit de jaren dertig. De spullen waren afkomstig uit het nieuwe leger en wapenmuseum in Delft. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Defensie was daarvoor in de Delftse ver zameling „geen plaats meer". De spullen zijn met het West- duitse wapenmuseum in Ko blenz geruild voor een verza meling achttiende eeuwse Ne derlandse wapens. Een woordvoerder van De fensie wijst erop dat er aan het Duitse transport niets abnor maals is. Sterker nog, de Duit sers hebben er zelf voor ge zorgd dat ze, uit eerbiediging van de avond van Dodenher denking, voor 18.00 uur 's avonds Nederland hadden ver laten. Ook de wapenruil is vol gens de zegsman niets bijzon ders: „Allerlei musea in heel Europa proberen op die manier hun collecties te verbreden". Ploeg ziet het echter anders. De oorlogsbuit had bij plaats gebrek in Delft veel beter in een van de andere Nederlandse oorlogsmusea opgeslagen kun nen worden. De WD'er: „Om maar eens twee voorbeelden te noemen: het Verzetsmuseum in Overloon of de KMA in Breda zouden er blij mee geweest zijn". Volgens Ploeg staat het af staan van het materiaal aan de Duitsers bovendien haaks op de acte van schenking, dat de overdracht van het materiaal door de toenmalige minister van Defensie aan het legermu seum bezegelde. „In die acte is uitdrukkelijk opgenomen dat de spullen voor het nageslacht bewaard dienden te blijven. Daarvan is nu ten enemale geen sprake", vindt Ploeg. In Hilversum is er momenteel de tentoonstelling Droomauto-spektakel te bezichtigen. Een unieke collectie oude en nieuwe droomauto's is door de organisatie bijeen gebracht in de Expo-hal. Autoliefhebbers kunnen tot zon dag een Porsche, Jaguar ofMaserati van dichtbij bekijken. BEEK (ANP) - De raadsman van de vereniging 'Geen uitbrei ding vliegveld Beek', mr. R. Bedaux, advocaat in Heerlen, dreigt beslag te laten leggen op de bankrekeningen van het Mi nisterie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag om de minis ter daarmee te dwingen de vonnissen van het Haagse gerechts hof inzake de nachtvluchten op het Zuidlimburgse vliegveld na te komen. Hij deelde gistermorgen mee dat de stukken in de loop van de dag verzonden zullen worden, maar dat het van de deurwaarder afhangt wanneer tot uitvoering van het beslag op bank- en girotegoeden en ook op tegoeden bij de Nederland- sche Bank zal worden overgegaan. Het is een zeer ingewik kelde juridische procedure, waarmee meerdere dagen gemoeid zijn, aldus mr. Bedaux. Het hof bepaalde in 1986 dat de staat maatregelen moest treffen om de geluidsoverlast voor de om liggende woningen rond het vliegveld 's nachts te beperken tot 55 decibel op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden per dag. 'V

de Stem | 1988 | | pagina 3