Liefde op z'n Italiaans BROADCAST NEWS' BOEIENDE FILM VAN JAMES L. BROOKS Barbara Sukowa speelt rol 'Rosa Luxemburg' in film VonTrotta - Bredase documentaires naar Polen en Portugal ?ve aktie, modellen. goedkoopste es. Bodsplein 4a - Hulst ht Of ce - kwaliteit en OOK IN DE BIOSCOOP Volle maan OSCAR-WINNAAR 'MOONSTRUCK' '<*>^4. JL4 i. Wat dacht u van zo'n Corsa (rst wendbaar? Of, tijdelijk, 1 Kadett Tbp (de naam zegt dett GT, of sterker nog, 3Üe jongen, en nu ook ver- er. Hou je vast.Of neem de ander gezinswagen is in die oaar. rSi komt de echte liefhebber eken. Een adembenemende nze absolute topscorer is ïavolgbaar in sportiviteit en idere modellen staan bij de isopstelling. Geeft u even het oefrit? DE STEKK T2 Driehoek in televisiestudio poor Marjan Mes MOEIZAME moderne re laties in de snelle, nerveuze wereld van de televisie- journalistiek; daar gaat de zeer Amerikaanse film ■Broadcast News' van Ja mes L. Brooks over. De beelden zijn even dyna misch en nerveus gemon teerd als de werkzaamhe den in de televisiestudio in Washington van de drie hoofdpersonen. Als bioscoopbezoekers krijg je aanvankelijk ook een beetje de zenuwen van al dat geren en gevlieg. Tijd om zich met de ra zende reporters en nieuwsle zers te identificeren, wordt de kijker nauwelijks gegund. Enkele jaren geleden won Terms of Endearment' van de zelfde regisseur een hele zwik Oscars; een combinatie van so ciale bewogenheid en roman- tisch-sentimentele love-story. Ook 'Broadcast News' werd i voor meerdere Oscars genomi neerd, al was de einduitslag anders. James L. Brooks is nog een van de weinige Hollywood- regisseurs die ook zelf produ ceert en zijn scenario's schrijft. Ruim anderhalf jaar heeft hij vooronderzoek gedaan in me- diumland om zijn nieuwe film te kunnen maken. Het is er ze ker aan af te zien, want het hectische wereldje van televi sieproducenten en journalisten krijgt een authentiek uiterlijk. Er moet snel worden inge speeld op het laatste nieuws, William Hurt als gladde nieuwslezer in 'Broadcast News'. FOTO UIP Holly Hunter en Albert Brooks op reportage in Guatemala in 'Broadcast News'. maar dat is nog niet genoeg, want onder druk van de kijk cijfers moet nieuws ook enter tainment zijn. De aanpak moet dus steeds commerciëler wor den en eerlijke, ouderwetse journalistiek dreigt te worden verdrongen door een gladde, commerciële presentatie. De drie hoofdpersonen wor den in het begin als kinderen geïntroduceerd. De intelligente Aaron laat zich door grotere jongens in elkaar slaan, maar weet al dat hij 'de hele wereld zal afreizen en mooi zal schrij ven'. Jane is een vroegwijs kind met schrijftalent en Tom lijdt onder zijn gebrek aan kennis maar is wel heel ambitieus. Als volwassenen zien we het drie tal terug bij de nieuwsdienst van een televisiestation. Jane is een keihard werkende produ- cente met hart voor haar werk en de degelijke journalistiek. Zij weet haar mensen op te zwepen tot indrukwekkende prestaties. Maar ondertussen is zij in haar privéleven onzeker en met de liefde wil het niet vlotten. Ze heeft een kame raadschappelijke vriendschap met de briljante reporter Aaron, die ook zo zijn frustra ties heeft. De liefde krijgt - waarschijnlijk door hun werk - steeds maar geen kans tussen hen. Als Jane een emotionele le zing houdt over televisiejour- nalistiek, loopt bijna iedereen weg behalve Tom, die via haar een baan krijgt als televisie presentator. Zij vindt hem als vakman eigenlijk ie glad, maar valt van het begin af op hem als man. Hij gaat niet op haar wat onhandige avances in, maar voelt zich wel steeds meer tot haar dynamische per soonlijkheid aangetrokken. Tussen het drietal ontstaat een wat vage driehoeksverhouding zonder dat het tot daden komt. Die krijgen alleen gestalte in het werk, waarin zij elkaar hard nodig hebben. De directie van de nationale televisiezen der waar zij hun buitenlandru briek voeren, besluit tot reor ganisatie en dat gaat met ont slagen gepaard. Het drietal komt op andere posten en schopt het ver. Na jaren zien zij elkaar terug; alle drie succes vol, Jane is zoals te voorzien vrijgezel gebleven. Holly Hunter speelt Jane voortreffelijk, hoewel soms wel wat te overactief en luid, afge wisseld met niet helemaal overtuigende huilbuien. Wil liam Hurt maakt van de mooie, gladde Tom een geloofwaardig karakter; een handige, snelle jongen die zich terdege bewust is van zijn intellectuele tekort komingen. De interessantste rol is weggelegd voor Albert Brooks als de intellectuele, in tegere Aaron, die zelf ontslag neemt wanneer de verloede ring toeslaat. In korte flitsen geeft 'Broadcast News' de ka rakteristieke elementen uit het leven en werken van dit trio weer. Niets wordt uitgediept en de sentimentaliteit ligt steeds op de loer, maar een boeiende film is het niettemin. 'Broadcast Newa* van James L Brooks draalt ln Cinésol 2 In Bre da. DE Duitse cineaste Marga- retha von Trotta maakte twee schitterende films over zusters, die in hun la- Ben scène uit de film 'Rosa Luxemburg' met Barbara Su kowa in de titelrol. - FOTO THE MOVIES. AR STAAT DE WERELD VAN GENERAL MOTORS ACHTE». Mlh fel M Mi I 1 A Three men and a baby' blijft in Grand Theater in Breda, De Koning van Engeland in Hulst en Roxy 1 in Bergen op Zoom. Komedie rond drie verstokte vrijgezellen (Tom Sel- leck, Steve Guttenberg, Ted Danson) die worden opge scheept met een baby. Vertederd nemen zij de verzorging op zich. "Can't buy me love' is weer geprolongeerd in Cinésol 3 in Breda en Cinemactueel 2 in Bergen op Zoom. Tienerfilm over een degelijke scholier, die populariteit op school koopt door een populair meisje geld te lenen. Zij hoeft zich alleen maar met hem te vertonen, maar wordt uiteindelijk echt verliefd op hem. "Empire of the Sun' van Steven Spielberg gaat door in Ci nésol 1 in Breda. Sprookjesachtig oorlogsavontuur van een J2-jarige jongen in 1941 in Shanghai. "kty Dancing* is nog in Luxor in Terneuzen, de Nobelaer w Etten-Leur en in enkele voorstellingen in Cinésol in Breda te zien. pry Freedom' van Richard Attenborough gaat weer ver der in Casino 3 in Breda. Fatal Attraction* is nog steeds te zien in Casino 4 en Luxor In Terneuzen en The Last Emperor' van Bertolucci in Ca sino 2 in Breda, De Koning van Engelan in Hulst en in Ci- nemacuteel 1 in Bergen op Zoom. vanavond draait 'I've heard the mermaids singing' van de Canadese Patricia Rozema nog in Filmhuis Oosterhout en ep zondag 8 mei bij Filmliga Dongen. Origineel en aan- doenlijkspeelfilmdebuut over een naïef meisje dat in de Kunstwereld belandt. Be spannende spionagethriller 'No way out' van ROger Donaldson draait nog in Roxy 2 in Bergen op Zoom. Mari ne-officier Kevin Costner deelt met zijn baas, de minister van defensie (Gene Hackman) dezelfde minnares. Als deze merkt dat hij een rivaal heeft, vermoordt hij zijn vriendin. Zijn secretaris verzint een denkbeeldige Russische spion pe dader. De uitstekend acterende Kevin Costner be landt in een moeilijk parket. De Pentagon-wereld wordt boeiend getekend, alleen de ontknoping is ongeloofwaar dig. Amsterdamned' is nog te zien in Cinemactueel 3 in "drgen op Zoom4 tere leven beïnvloed blijven door hun jeugdervaringen: 'Schwestern' en 'Die Bleierne Zeit'. Vooral de laatste film over de gezus ters Gudrun en Christiane Ensslin en de tragische keuze van de eerste voor de Baader Meinhof-groep, de later gewelddadig-radicale RAF, was een meesterstuk. Latere films van Von Trotta vielen tegen, al bleven ze gaan over dramatische vrouwenle vens, waarin een radicale keuze gemaakt moest worden. In 1985 verscheen 'Rosa Lu xemburg' met Barbara Sukowa in de rol van de radicaal-mar xistische, Duitse politica van Pools-joodse afkomst, die in 1919 werd vermoord. De ci neaste heeft veel informatie en politieke discussies in haar bio grafie gestopt. Maar doordat ze haar verhaal niet-chronolo- gisch vertelt en de overige his torische figuren niet worden uitgewerkt, is de film moeilijk te begrijpen als je niet op de hoogte bent van Rosa Luxem burg's leven en werken. Zij streed voor sociale ge rechtigheid met grote liefde voor de zwakke in de samenle ving, maar legde grote meedo genloosheid aan de dag jegens degenen, die het niet met haar eens waren. Von Trotta voelde zich aangetrokken door deze tegenstellingen in haar karak ter. Zij kon grote mensenmas sa's met haar politieke idealen en charisma opzwepen, maar ook kwetsbaar en teruggetrok ken zijn. De openingsscène laat dat zien. Het is 1916 en de 45-ja- rige Rosa zit dan in een Duitse gevangenis. Ze heeft haar cel als een gezellige huiskamer in gericht en is geroerd als ze bui ten een vogeltje ontdekt. In de vele politieke redevoe ringen in deze film komt ze echter fanatiek over en ont breekt de ideologische bevlo genheid en warmte, die uit de brieven spreekt waaruit Von Trotta veel heeft geput. Het heeft zeker ook te maken met de afstandelijke rol van Suko wa, die ook uiterlijk in niets lijkt op de kleine, corpulente Luxemburg. Meeslepend is de film dan ook niet, al is hij vaak prachtig aangekleed, zoals tij dens een oudej aarsbal in 1900 wanneer de nieuwe eeuw be gint. 'Roea Luxemburg' door Margare- tha von Trotta draait in Filmhuis Concordia, van 5 tot en met 11 mei. Door Marjan Mes VOOR Italianen - dat is be kend - is het huwelijk het mooiste op aarde. Tenmin ste, als romantisch ideaal. Bruiloften en familieband staan hoog in aanzien, al blijft het, net als elders in de wereld, zelden leuk. Maar ouderwetse normen zijn bijna niet stuk te krijgen, ook niet onder Italiaanse emigran ten in het buitenland. Zoals de Italiaanse familie in het New- yorkse Brooklyn in de met drie Oscars bekroonde romantische komedie 'Moonstruck'. Wanneer het volle maan is, willen de leden van de familie Castorini, ondanks hun prach tige ideeën over huwelijks trouw en familie-eer nog wel eens uit de band springen. De 38-jarige weduwe Loretta Cas torini (Cher) geeft in een res taurant vol instemmende land genoten haar ja-woord aan een oudere vrijgezel op wie zij geenszins verliefd is. Terwijl hij naar zijn stervende moeder op Sicilië is, vat zij passie op voor zijn jongere broer Ronny (Nicolas Cage); een heethoofd van een warme bakker met een houten hand, die gedesillusio neerd is in leven en liefde. Hun eerste liefdesnacht wordt beschenen door de volle maan. Het lijkt wel of regisseur Nor man Jewison hier een soort pa rodie heeft willen maken op heel wat interessantere films van Italiaanse collega's als Bertolucci en de broers Tavia- ni. Ook voor Loretta's oudere tante en oom betekent de volle maan een prikkel tot de liefde. Haar bejaarde, inwonende grootvader laat zijn honden blaffen tegen diezelfde maan. Voor hem is de liefde allang een gepasseerd station. Het boeiendste van het met liefdevolle details, maar een weinig verrassend verhaal uit geruste film, is de moeizame relatie tussen de ouders van Loretta. Haar norse vader (Vincent Gardenia) maakt een aantrekkelijke weduwe het hof, terwijl diens wijze echtge note (Olympia Dukakis) zich verontachtzaamd voelt. Bijna beleeft ook zij een romance met een hoogleraar, die haar duide lijk maakt wat mannen tot overspel drijft. Olympia Duka kis (de nicht van de democrati sche presidentskandidaat van Amerika) en Vincent Gardenia spelen in deze aardige familie historie de beste rollen. Cher is als Loretta een mengeling van een bepaald niet conventionele dame en een aan de traditie ge bonden Italiaanse weduwe. Als zelfstandige, moderne vrouw in films als 'Silkwood', 'Mask' en 'Suspect' was zij stukken inte ressanter. De opera, met name 'La Bohè me' van Puccini, vormt net als Cher en Nicolas Cage als Italiaanse Newyorkers in de romantische komedie 'Moonstruck'. - FOTO UIP de volle maan een verbindende schakel tussen de naar liefde en trouw snakkende Italianen. In de Metropolitan Opera waar Loretta's verliefde aanstaande zwager haar mee naar toe neemt, heeft haar oude vader gelijktijdig een afspraak met zijn jongere vlam. Geschrok ken betrappen vader en doch ter er elkaar op, dat zij de hei lige regels van de huwelijks trouw overtreden. De senti mentele song 'Amore' van Dean Martin lijkt uitgangspunt voor deze niet helemaal overtui gende combinatie van roman tiek en parodie op de Italiaanse clichés over huwelijks(on) trouw. Gelukkig verlopen de romances niet geheel volgens de routine, die deze aan het be gin klinkende song belooft. Maar regisseur Norman Jewi son vestigde zijn naam dan ook meer door thrillers met een so ciale interesse als 'In the heat of the night' en 'Soldier's Story' dan door komedies, hoewel hij zijn loopbaan begon met vro lijke Doris Day-films. Ook maakte hij naam door verfil mingen van de musicals 'Fidd ler on the Roof en 'Jesus Christ Superstar'. In ieder geval is 'Moonstruck' een voortreffe lijke acteursfilm, waarin de spelers goed tot hun recht ko men, al blijft de Italiaanse fa miliesfeer aan de oppervlakte. 'Moonstruck' van Norman Jewison draait in Casino 1 in Breda ZATERDAG Turks Fruit (Nederland 1973, Ned. 1, 22.05 uur). Voor de zo veelste maal de erotische verfilming van Jan Wolkers' boek met Monique van de Ven en Rutger Hauer. The French Connection II (USA 1975, Ned. 2,00.00 uur). Poli tieman Gene Hackman reist ditmaal naar Marseille om de heroïnehandel bij de wortels aan te pakken. Vervolgfilm van John Frankenheimer met opnieuw een klinkende ach tervolging aan het slot. Critters (USA 1986, Did. 1,22.05 uur). Op een afgelegen boer derij in Kansas landen vreemdsoortige buitenaardse boeven, die de galactische gevangenis zijn ontvlucht. Amusante sf- parodie van Stephen Herek. Crime of passion (USA 1957, Did. 1, 23.30 uur). Psychologi sche thriller met Barbara Stanwyck als een journaliste, die met een politieman trouwt. Omdat het huwelijksleven haar te weinig spanning biedt, doet ze alles om haar man carrière te laten makea Sterling Hayden is de echtgenoot. My name is Nobody (Fr./Italië 1973, Did. 2, 20.15 uur). Te rence Hill in de rol van een jonge revolverheld, die zijn idool, de legendarische Beauregard, ontmoet. Deze is echter een gedesillusioneerd man geworden, die naar zijn geboorteland wil terugkeren. Nobody weet een passend afscheid voor hem. Befaamde spaghetti-western van Tonino Valerii, waarin Henry Fonda de rol van Beauregard speelt. The reluctant debutante (USA 1958, België 1,16.00 uur). Een in Amerika opgegroeid meisje verblijft tijdelijk bij haar va der in Engeland. Ze is verplicht aan het society-leven deel te nemen, maar ziet daar al spoedig de lol niet meer van in. Ko medie van Vincente Minnelli naar het toneelstuk van Wil liam Douglas Home. Met Sandra Dee en Rex Harrison. ZONDAG Wiener Blut (Duitsland 1942, Did. 1, 14.30 uur). Tijdens het Congres van Wenen geniet een Duitse graaf tot ergernis van zijn echtgenote met volle teugen van het frivole leven. Ko medie naar Strauss' operette met Willi Forst. Kindermiidchen fiir Papa gesucht (W.-Duitsland 1957, Did. 2, 16.30 uur). Een snoepfabrikant wordt verliefd, maar hij is te verlegen om toenadering te zoeken. Daarom haalt hij een jongen in huis, voor wie hij een kindermeisje nodig heeft. In de hoofdrollen Claus Biederstaedt en Susanne Cramer. MAANDAG Up in arms (USA 1944, Ned. 2, 16.20 uur). Musicalfilm met Danny Kaye in zijn eerste grote rol als een 'zenuwlijer', die zich allerlei kwaaltjes inbeeldt Een oproep voor militaire dienst brengt hem helemaal van slag. Genesis (India 1985, Did. 1,23.00 uur). Een boer en een wever hebben genoeg van hun armzalige bestaan en besluiten hun droom van vrijheid en onafhankelijkheid te verwezenlijken. Epische film van Mrinal Sen met muziek van Ravi Shankar. DINSDAG Bandolero (USA 1968, Ned. 2, 22.50 uur). Western met Ja mes Stewart en Dean Mar tin als twee misdadige broers, die banken beroven, elkaar bevrijden en Raquel Welch als gijzelaarster mee nemen. WOENSDAG Midnight Express (USA 1978, Ned. 2, 22.05 uur). Het waar gebeurde verhaal van een Amerikaan, die in Tur kije wordt veroordeeld we gens het smokkelen van hasj. Het leven in de Turkse gevangenis blijkt een hel. Rauwe en weinig opwekkende film van Alan Parker, waarvoor Oliver Stone het met een Oscar bekroonde scenario schreef. Brad Davis speelt de hoofdrol. The electric horseman (USA 1978, Did. 2, 23.25 uur). Robert Redford werkt als voormalig rodeokampioen in de reclame- business. Als hij merkt dat zijn paard doping krijgt, slaat hij met het dier op de vlucht. Journaliste Jane Fonda heeft zo'n vermoeden waar ze hem kan vinden. Moderne western van Sydney Pollack. DONDERDAG Flying down to Rio (USA 1933, Ned. 2,16.30 uur). Eerste film van het duo Fred Astaire en Ginger Rogers. Het tweetal maakt deel uit van een beroemd dansorkest, dat in Rio de Janeiro moet optreden. Hun dansnummer, de Carioca, is his torisch geworden. Educating Rita (Engeland 1983, Ned. 2,20.10 uur). Kapster en huisvrouw Rita is niet langer tevreden met haar bestaan. Ze stapt naar de universiteit, waar haar komst zelfs de redding wordt van een aan de drank geraakte professor. Uitstekende spel van toneelactrice Julie Walters in haar eerste filmrol en van Michael Caine als de professor. It's a wonderful world (USA 1939, Did. 1, 18.30 uur). Klas sieke misdaadkomedie, waarin privé-detective James Ste wart voor een jaar naar de gevangenis moet. Met de hulp van Claudette Colbert weet hij te ontsnappen, waarna de verwikkelingen pas goed beginnen. The southener (USA 1945, Did. 2, 10.05 uur). Uitstekend drama van Jean Renoir over een katoenplukker in het zui den van de Verenigde Staten, die met zijn familie een boer derij begint De ene ramp na de andere treft hen, maar nie mand wil van opgeven horen. Met Zachary Scott en Betty Field. The incredible shrinking man (USA 1957, Did. 3 WDF, 20.00 uur). Jack Arnolds klassieke sf-film over een man, die op onverklaarbare wijze begint te krimpen en alles vanuit een ander perspectief moet gaan bekijken. De film munt uit door zijn speciale effecten. In de hoofdrol Grant Williams. The three musketeers (Engeland 1973, België 1, 15.00 uur). Kostelijke verfilming van Dumas' beroemde verhaal door Richard Lester. Oliver Reed, Richard Chamberlain en Frank Finlay spelen de drie musketiers, die samen met d'Artagnan - Michael York - voor de eer van de koningin strijdea Van onze filmredactie TWEE filmdocumentaires van de Bredase Stichting Zui denwind zullen op internationale filmfestivals worden vertoond. 'Naar kerk en werk was hunne gang' van Joost Seelen en Arnold Vogel, een documentaire over de Rijense leerindustrie, gaat naar het filmfstival van Santarém in Portugal (8 tot 15 mei). 'Het won der van het heilige bloed' van Joost Seelen wordt vertoond op het festival voor korte films in Krakau in Polen (31 mei tot 4 juni). Deze documentaire over de bloedprocessie in het Belgische Hoog straten dingt mee naar een prijs. Joost Seelen bezoekt Krakau met een reisbureau van WVC. Dean Martin en Ra quel Welch in 'Bandole ro', een western die dinsdagavond door de Tros wordt uitgezonden. - FOTO ANP

de Stem | 1988 | | pagina 23