'e\ Frans van Rooy weg bij Antwerp Espanol zit op rozen 1,69 3,39 1,59 6,35 725 CRUIJFF TEKENT EENJARIG CONTRACT IN RUIL VOOR 1.9 MILJOEN Akkoord Willem II en RBC over Brugel Casino Breda, 'n avondje op vakantie. PUTTEN 1 k handient? Aan de slag via [time en full-time banen, universitair tot schoolver- perfekt bij je wensen en ven halen. DieDoen. BARCELONA - Johan Cruijff heeft woensdag een eenjarig contract getekend als trainer van FC Barcelona. Dat verklaarde gisteravond de vice- voorzitter van de Catalaanse voetbalclub, Joan Gaspart. Ajax Europees Aanbiedingen DONDERDAG 5 MEI 1988 SPANJAARDEN VERSLAAN LEVERKUSEN MET RUIM VERSCHIL unil |NH-1 «Hl Mimi cola -222229 )40-445560 151145 L. 073-120515 Uw oHiciële Honda-dealer Breda-Oosterhout e.o. p KrrCTffa DE STE Toch naar FC Barcelona Van onze sportredactie Cruijff was gisteren in Barcelona aangekomen voor on derhandelingen met de leiding van de club, waar hij van 1973 tot 1978 als speler actief was. De 41-jarige Vinkeve- ner, van 1985 tot 4 januari 1988 technisch directeur van Ajax, ontvangt voor zijn werk in Barcelona 1 miljoen dollar (1,9 miljoen gulden). Cruijff kreeg van Barcelona de voorkeur boven Javier Cle mente, de huidige trainer van stadgenoot Espagnol. Clemente stond bij voorzitter Nunez bo venaan het verlanglijstje om interim-trainer Luis Aragones op te volgen. Aragones kreeg in het najaar de technische macht bij Barcelona, toen de Brit Ve- nables wegens tegenvallende resultaten naar zijn thuisland terugkeerde. gesteld voor het verval van de club. Nunez heeft als president van Barcelona nog een jaar voor de boeg. Mede daarom heeft het contract met Cruijff de duur van één jaar, tot juni 1989. Bij Ajax wilde de voor malige stervoetballer ook nooit langere overeenkomsten dan van één jaar. Aragones slaagde er niet in de verrichtingen van het elftal van Barcelona naar een aan zienlijk hoger niveau te stu wen. De gerenommeerde club uit Catalonië, vijf keer win naar van een Europese beker, bezet in de Spaanse competitie de achtste plaats. Door de winst in de strijd om de liga-beker heeft Barcelona zich wel verze kerd van Europees bekervoet bal in het volgend seizoen. De aanstelling van Cruijff betekent een buiging van Nu nez voor de andere krachten in de vereniging met zijn 100.000 socios. De spelers eisten vorige week bij monde van aanvoer der Victor het vertrek van Nu nez, die verantwoordelijk werd Het afgelopen najaar wenste Cruijff zijn overeenkomst met Ajax als technisch directeur plotseling voor twee jaar te verlengen. De man achter het Europese succes van Athene- 1987 kreeg die toezegging in Hamburg, voor de Europese bekerwedstrijd tegen HSV. Rond de jaarwisseling wilden de betrokken bestuursleden van Ajax, voorzitter Harmsen en penningmeester Bakker, die afspraak echter niet langer ho noreren. Dat was voor Cruijff het sein op te stappen bij de roemruchte club uit De Meer, waar hij van 1964 tot 1973 en van 1981 tot 1983 respectievelijk als sterspeler en als vedette-in de-nadagen actief was. Onmiddellijk na zijn ont slagneming op maandag 4 ja nuari. drie dagen later be- Johan Cruijff, gisteren bij zijn aankomst in Barcelona. krachtigd door de machtige le denraad, was Cruijff het on derwerp van vele speculaties. Barcelona en Paris Saint Ger main waren de eerste clubs, die zich melden. Hamburger SV en Real Zaragoza waren de vol gende internationale werkge vers, die zich van de diensten van Cruijff wensten te verze keren. De trainer, die vorig jaar door de KNVB wegens zijn grote verdiensten van het A- diploma werd voorzien, wenste enkele maanden rust te nemen. Die rust werd dagelijks ver stoord, onder andere door aan biedingen uit eigen land. Hee renveen had een plan klaar, waarin Cruijff de magneet voor miljoenensponsors moest zijn. Feyenoord onderhandelde even met de Vinkevener, maar die wilde teveel macht bij de club die nu door Hans Kraay wordt geleid. Een professionele organisatie volgens het model- Cruijff, idee-Winsemius en met kapitaal van de Britse media magnaat Maxwell was de vol gende zaak waarbij de 48-vou- dige international betrokken was. PEC Zwolle en later Utrecht waren de clubs die door de organisatie van Cruijff geannexeerd dienden te wor den. Toen de tijd, waarin Max well de trainer nog naar Derby County trachtte te lokken, be gon te dringen, zette Cruijff het geruchtmakende Utrecht-plan over boord en concentreerde zich op zijn kansen bij Barce lona aan de slag te komen. „Het wordt Barcelona of een jaar rust", liet hij midden in de on derhandelingen, onder andere in Genève, weten. Toen hij op een vrijdagmiddag in een sportprogramma van de KRO iets teveel van het achterste van de tong liet zien, stond Barcelona meteen klaar om elk definitief karakter van de rela tie tussen Cruijff en de club te ontkennen. Woensdagmiddag kwamen Cruijff en Barcelona toch tot zaken, waarbij met name de oude belastingproble men van de trainer moesten worden weggepoetst. De Ajacied in hart en nieren hernieuwt de band met de club, waar hij in 1973 als El Salva dor, de verlosser, werd binnen gehaald. Trainer Rinus Michels was in 1971 na het eerste Euro pa-Cupsucces van de Amster damse club al naar Barcelona gegaan. Cruijff volgde twee Europese beker en twee jaar 'ater. In 1974 voegde Johan Neeskens zich bij het tweetal. In dat jaar veroverde Barce lona het begeerde Spaanse kampioenschap, dat in 1960 voor het laatst was gehaald. In 1978 verdween Cruijff na vele ruzies met de Duitse trainer Weisweiler uit de Catalaanse hoofdstad om daar tien jaar la ter weer op te duiken. Johan Cruijffs vangt don derdag zijn werkzaamheden Van onze sportredactie BREDA - Frans van Rooy heeft zijn vertrek aange kondigd bij FC Antwerp. De blonde spelbepaler, die eind vorig jaar door de Belgische club voor twee mil joen werd overgenomen van PSV, zegt in onderhan deling te zijn met enkele (Zuid-)Franse clubs. Frans van Rooy zegt, dat hij graag bij Antwerp zou willen blijven. Hetaanbod vanuit Zuidfrankrijk is zo aantrekkelijk dat hij het niet kan afwijzen. „Ik heb besloten de zaak enkele dagen rustig te bekijken. Daarna neem ik een beslissing. Er is geen haast bij", zei Frans van Rooy gisteravond. Van Rooy werd op 5 december van het vorig jaar door Antwerp van PSV voor 2,3 miljoen gulden overgenomen. Om de transfer te kunnen betalen werd een vriendschappelijke wedstrijd tussen beide clubs gespeeld met extra hoge en treeprijzen. Bovendien werden rekeningen geopend waarop supporters bijdragen konden storten. PSV'er Eric Viscaal kwam gistermiddag tot overeenstem ming met Beveren. De 20-jarige linkerspits stond ook op het verlanglijstje van VW en Fortuna. „Ik heb uit sportieve en financiële overwegingen voor Beveren gekozen", vertelde Viscaal gisteravond. „Alleen als Beveren onverhoopt degra deert, gaat de transfer niet door". De Belgische eerste-divi- sieclub kan zich zondag door een zege op Racing Jet in vei ligheid brengen. Het is de bedoeling dat Viscaal door PSV voor één jaar wordt uitgeleend. De besturen van beide clubs moeten nog bij elkaar komen om de zaak af te ronden. De kans bestaat dat Roda JC volgende maand in het ge meentelijk Sportpark Kaalheide een oefenwedstrijd speelt tegen het Nederlands elftal. De Oranje-ploeg bereidt vanaf 4 juni in Zeist voor op het Europees kampioenschap voetbal in West-Duitsland. Het oefenduel is afhankelijk van het feit of Roda JC zich hand haaft in de eredivisie. Mocht dat niet het geval zijn, dan gaat de wedstrijd niet door. Wim Kooiman heeft woensdag zijn handtekening gezet onder een twee-jarig contract bij landskampioen Ander- lecht. De 27-jarige Nederlandse verdediger van Cercle Brugge stond ook bij een aantal andere clubs in de belang stelling. Kooiman vertrok in de zomer van 1980 naar Cercle, dat hem weg haalde bij de amateurclub Oud-Beijerland. Pas drie jaar later kreeg hij van de toenmalige trainer Henk Hou- waart een vaste plaats in het basiselftal. Cercle ontving ruim 550.000 gulden voor de speler. Kooiman gaat bij Ander- lecht met Adri van Tiggelen, die eveneens zijn loopbaan startte bij Oud-Beijerland, het verdedigingscentrum vor men. Willem II heeft zich gisteren versterkt met centrumspits Willem van der Ark (Cambuur) en verdediger Wilco van Buuren van PEC. Napoli, Italiaans voetbalkampioen van 1987, heeft oud-in ternational Paolo Rossi aangetrokken als public-relations manager. Rossi, topscorer in het wereldkampioenschap van 1982, beëindigde zijn loopbaan vorig jaar als 31-jarige wegens een knieblessure. Tijdens zijn actieve jaren sloeg hij een aanbie ding af in Napels te komen spelen. Bart de Lange wordt de nieuwe voorzitter van eredivisie club AZ. Voorganger Floor Mouthaan, die vorig jaar Arie Ligthart opvolgde, trekt zich terug wegens drukke werkzaamheden. Bart de Lange is een begrip in de Alkmaarse voetbalwereld. Hij was achttien jaar voorzitter van AFC'34, dat in zijn tijd de hoofdklasse van het amateurvoetbal bereikte. I Van onze sportredactie [BREDA - De besturen van Willem II en RBC zijn gister avond tot een akkoord gekomen over de transfer van doel- jman Frank Brugel naar de Tilburgse eredivisionist. [Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat Brugel, samen met de I nieuwe aanwinsten Wim van der Ark en Wilco van Buuren gis- Itermiddag al een eenjarig contract zou tekenen, maar Willem II Iwachtte liever eerst het ja-woord uit Roosendaal af. RBC vroeg |voor de dertigjarige Brugel rond de 65.000 gulden. „Ik moet nog een paar kleine dingetjes regelen met Willem II", 1 verklaarde een opgeluchte Frank Brugel gisteravond laat. „Maar I nu de clubs akkoord zijn, verwacht ik geen problemen meer". Frank Brugel, Willem II. FOTODESTEM/JOHANVANGURP BARCELONA (ANP) - Ri nus Michels kan volgend seizoen als coach van Bayer Leverkusen Europese be- keravonturen vergeten. De Westduitse club, die in de eigen competitie het uitzicht op internationaal vervolg verlo ren heeft, verspeelde woens dagavond in Barcelona tegen Espanol ook praktisch zijn kans op de UEFA-beker, de laatste mogelijkheid op een nieuw Europees seizoen. In de eerste finalewedstrijd werd Leverkusen, in de achtste fina les te sterk voor Feyenoord (2- 2, 1-0), door het emotioneel en explosief spelende Espanol op fors nadeel gezet. De Catalanen wonnen met 3-0, zagen een doelpunt afgekeurd en raakten nog een keer fors de lat. Leverkusen speelde lange tijd het betere en meer construc tieve voetbal in het Sarria-sta- dion, waar IOC-baas Sama ranch en Barcelona-boss Cruijff de eregasten waren. In het eerste half uur waren de kansen nota bene voor Lever kusen. De buitenlandse sterren Buncol en Tita misten echter voor doelman N'Kono, waarna Espanol dat veel diepte in het Kom na de Italiaan Frans Natafelen. Bijster JO. - Holland Casinos: Amsterdam - Breda - Rotterdam - Schcveningcn - Valkenburg - Zandvoort. spel bracht op slag van rust de wedstrijd plotseling naar de hand zette. De Spanjaarden, die dit seizoen furore maakten door Inter en AC Milan uit te schakelen, hadden in de 42ste minuut al de leiding kunnen nemen, maar scheidsrechter Krchnak keurde de treffer van Orejuela wegens buitenspel af. Twee minuten later sloegen de fluitconcerten om in gejuich. International Soler zette door aan de linkerkant en bracht de bal scherp indraaiend voor. Lo- zada timede geweldig en liet de bal met het hoofd keihard ach ter de aan de grond genagelde doelman Vollborn slaan: 1-0. Vier minuten na rust besliste Soler de wedstrijd. Na een af geslagen aanval kreeg de opge rukte verdediger de bal voor de voeten en schoot in. Het uit zicht van Vollborn in de hek senketel van Sarria was ver sperd en de doelman zag de bal pas toen die tegen het net sloeg: 2-0. De ploeg van de scheidende coach Ribbeek kon de rust in het spel niet terug vinden. Nieuwe verdedigingsfouten vormden in de 57ste minuut de aanzet tot de derde treffer van Espanol. Valverde pikte de bal op toen een Westduitse verde diger zich in een terugspeelbal verslikte. De voorzet van de Spanjaard werd door Lozada vallend ingekopt: 3-0. Het ge teisterde Leverkusen, dat Hör- ster en Schreier door blessures moest missen, kon de Spaanse furie niet langer temmen al leidde de aanvalsdrift van Es panol niet tot meer treffers. Leverkusen zocht nog wan hopig naar de mogelijkheden op de ene tegentreffer, die het karwei van 18 mei voor eigen publiek in het Ulrich-Haber- landstadion tot een perspec tiefrijke zou maken. Het lukte de Westduitsers, vijftien Euro pa-Cupwedstrijden op rij zon der nederlaag, echter niet. ESPANOL (Spa) - BAYER LE VERKUSEN (WDI) 3-0 (1-0) - 45. Lozada 1-0,49. Soler 2-0,57. Lozada 3-0. Scheidsrechter: Krchnak (Tsj), toeschouwers: 40.000 (uitverkocht). Kopduel tijdens Espanol-Leverkusen. ESPANOL: N'Kono; GaUard, Mi guel Angel en Job; Orejuela (Golo- bart), Inaki, Valverde, Urkiaga en Soler; Pichi Alonso (Lauridsen) en Lozada. LEVERKUSEN: Vollborn; De Keyser, Rolff en A. Reinhardt; Hinterberger, Cha (Götz), Buncol, Tita en Falkenmayer (K Rein hardt) Waas en Tauber. Spelmoment uit Bayer Leverkusen. de UEFA-cupfinale tussen Espanol en - FOTO AP

de Stem | 1988 | | pagina 7