'Vergeet uw bril of vergrootglas niet' RONDEIGENAREN DWARSBOMEN AANLEG NIEUWE RIOOLLEIDING Legervoertuigen naar Axel Lezing over pendelen Programma meifeesten Overslag PLAATSELIJK NIEUWS TENTOONSTELLING OVER 'OUD-OVERSLAG' TIJDENS DE MEIFEESTEN kSTEM VANZEELAND2 DONDERDAG 5 MEIJ988 ;00VB Amersfoort Tel.:033-63 5214 giro 625.000 Clinge Vergeten wijk [Eén dorp Registers Kwaaie Trien Rabot Hulst St.-Jansteen Lindenhof Nieuw-Namen Vogelwaarde rArlcK VOOR UW PEN T22 erhole blijft in de stank h onze verslaggever fcRHOLE - Het dorp Ter- Se zal voorlopig niet wor- n verlost van de stank- Jerlast als gevolg van de Lng van de riolering op iet oppervlaktewater. i aanleg van een persleiding iar de zuiveringsinstallatie in jsterzande is vertraagd, om it enkele grondeigenaren lars liggen. Het waterschap Hulster Ambacht had de bedoeling om de persleiding, sa men met die vanuit Walsoorden, de tweede helft van dit jaar te realise ren. Omdat de buizen worden inge graven in het akkerland, is het nood zakelijk dat er een zogenaamd zake lijk recht wordt gevestigd. Dat houdt in dat het Waterschap ten alle tijde bij die leiding kan komen. In ruil daarvoor krijgt de grondei genaar dan een schadevergoeding. Dat gaat om een vast bedrag dat lan delijk bij dit soort werkzaamheden gehanteerd wordt. In het geval van de persleiding vanaf Terhole blijken echter twee grondeigenaren daarmee niet akkoord te gaan. Als de twee voet bij stuk houden, en ze hebben aangekondigd dat te zullen doen, zal het waterschap een tijdro vende onteigeningsprocedure moeten opstarten. Het kan dan variëren van een maand of negen tot twee jaar al vorens de zaak in kannen en kruiken is. Daarmee wordt een fikse streep ge zet door het plan van het waterschap om de persleidingen Terhole en Wal soorden in één keer voor de zomerva kantie aan te besteden. Om ook Wal soorden niet te vertragen, zullen de beide projecten nu van elkaar losge koppeld worden. Dat betekent dat er waarschijnlijk dit jaar niet meer kan worden begonnen aan de persleiding vanaf Terhole. „Dat is geen prettig nieuws voor de bewoners van Terhole", zegt wethou der J. Joossen van Hontenisse, die te vens lid is van het dagelijks bestuur van het waterschap. „We krijgen al jaren klachten uit het dorp over stankoverlast. Vooral in de zomer. Het komt er in feite op neer dat twee mensen door dwars te gaan liggen de gehele bevolking van Terhole met de ellende laten zitten". Volgens Joossen is er financieel ge sproken geen enkele reden voor ver zet. „Het gaat om nog geen twee gul den per vierkante meter. Het is ge woon een principekwestie. Die men sen willen die leiding daar niet onder hun land hebben". De wethouder is van plan met de grondeigenaren te gaan praten, om te proberen hen als nog tot andere gedachten te brengen. „Ik hoop dat het lukt, want het gaat tenslotte toch een zaak waarmee het belang van de gemeenschap gediend is". [Het is er bijna altijd rus tig, in Overslag. Maar [vanaf vrijdagavond I bruist het grensdorpje [van leven. Tot volgende [week woensdag houdt het [feestcomité Overslag in [zijn greep. Dat doet het [comité met tal van activi- I feiten. Dartswedstrijden, [touwtrekken en een [tweedaagse gaaibolling. Een kleine greep uit het programma voor j ong en [oud. Een echte ouder- Iwetse kermis in het inter- Inationale dorpje. Met een [tentoonstelling in het [voormalig douanekantoor [over 'Oud-Overslag'. In gericht door de Heem- [kundige Kring Wachte- [beke met medewerking [van het Museum Douane en Accij nzen en het feest- comité. Een tentoonstel- lling met oude foto's, ge lschriften en verhalen uit het verleden van Over slag. Toen een levendig [dorp, volgens Paul Hes- [ters van de heemkundige [kring Wachtebeke nu een 1'vergeten wijk'. Door Romain van Damme [OVERSLAG - Een van de kleinste dorpen in Zeeuwsch- Vlaanderen. Een van de [mooiste dorpen ook, Overslag. J De nieuwbouw aan de rand, I aan de Keizersputstraat, past [eigenlijk niet bij het grens- [plaatsje. Een rustiek dorpje, ■weggestopt in een van die [Zeeuws-Vlaamse hoeken, daar waar de grens vervaagt. [Druk is het er nooit. „Kom [hier op zondag. Je ziet er geen mens", zegt Paul Hesters. Hij [is de 'verantwoordelijke uit gever van het driemaande- lijks mededelingsblad van de Heemkundige Kring Oud- Wachtebeke'. Een kenner van I de streek. In zijn vrije tijd I worstelt hij zich door stapels [oude papieren, op zoek naar [het verleden. I Dat er inmiddels veel gevon- I den is, laat de tentoonstelling 1 m Overslag zien. Paul Hes- I ters heeft het over de 'verge- Iten wijk'. „Ik praat over nu. I ras op, onze vereniging doet Wet aan politiek. Dat is niet I aan 0ns, maar toch. Den I Overslag is wat vergeten. Ze- |ker sinds de aanleg van de kxpressweg. Alles wat aan de [andere kant ligt, telt niet I mee Paul Hesters geeft het I laatst verschenen mededelin- f genblad van de Heemkundige InS Oud Wachtebeke en ifë om niet al te veel let- I wi j over te nemen. In het straks te verkrijgen in |"et, .douanekantoor, staat na- wwijk veel over de naderende «ntoonsteUing. Maar toch, lcitaat: 'Wij zien ons mo- I Hi YerPHcht ook die mensen I verlaten of misschien t ei! stoten voelen van de I ?enlyke gemeente waartoe „,r. administratief behoren, 17i, !n et daglicht te zetten. E „IT ^t de mindere of de I l«m? men enkel I heü vai) wege de schaarse I H=t'egw^zer'nS die aanduidt 1 ioTv. erj>lnder achter ook nog [iemand woont'. I Hesters kijkt met Belgi- I vlTn naar den Overslag. I maI?eJmensen van het dorp pakt dat niet uit. Het ver- De kerk van Overslag met de karakteristieke beuken er omheen. - foto wim kooyman 'De Geschiedenis van een klein Grensdorp' heet het boek dat A. Strobbe, de oud pastoor van Overslag schreef. De geschiedenis van 1872 tot 1973. „Een fraai werk. We gaan dat nog eens optekenen. Daar hebben we het met de pastoor over gehad. We mo gen zijn opzoekingen overne men. En we doen er zaken bij. Want inmiddels is er weer wat meer bekend geworden. Bovendien heeft de pastoor zich nogal beziggehouden met het kerkelijk gebeuren. Wij vullen dat aan met zaken uit het culturele verleden, de be kende volkspersonen. Dat al les verluchtigen we met veel foto's". Een Nederlandse paal markeert de grens. De bewoners van maken zelf geen onderscheid tussen Nederland en België. - fotowim kooyman Het wapen van Overslag. De rabot staat centraal. schil tussen Olland en Belgen, ach, dat is er niet. „In het or ganisatiecomité van de mei feesten zitten veel Belgen", zegt Harold van Damme van dat feestcomité. „Dat is hier gewoon. Hoeveel mensen hier wonen? In Nederland zo'n 250 en over de grens een 600. Dat is al jaren zo, er gaan wat mensen weg, in dat nieuwe wijkje komen er weer wat bij. Het maakt niet veel uit. Bij zo een feest als dit is het hele dorp betrokken". Er is zoveel te vertellen over het dorp, zegt Paul Hes ters. „In het douanekantoor staat en hangt van alles. Vroeger had Overslag op cul tureel gebied het een en ander te bieden. Er was een rijk verenigingsleven. De vissers club, in 1886 opgericht. Dat stichtingsboek is te zien. De veloclub 'Vlug en Vrij', die was gekend. De standaard en de twee vlaggen zijn in het douanekantoor. Er hangt een breuk. Ja, hoe moet je dat omschrijven. Dat kregen de keizers van de schutters- maatschappijen om, zo een grote ketting is dat. En ze kregen een zilveren pijl. Die kunnen we ook laten zien". Originele foto's zijn het. Zo is er een foto van de werkmans kring. Een foto van begin 1900. De voorloper van de vakbonden. „Ja, daar heb ik ook papieren over. D'r is zo veel. Over den oorlog '14-'18. Hier werd niet gevochten, vijf meter verderop wel. Over de klompenmakerij van vroeger. Daar zal veel van te zien zijn. Foto's over de kermissen van vroeger. Met Kwaaie Trien d'r op. Dat was een houten pop met in een van der han den een gat. Met een fiets moest je dan over een plank rijden en proberen een stok door dat gat te steken. Een soort ringrijden. Als je miste, draaide kwaaie trien en moest je maken dat je weg kwam. Anders kreeg je een klap". Onder andere met een foto over de vliegmeeting in 1913. Toen liep het storm in Over slag waar Van de Burght met een dubbeldekker boven de hoofden van verbaasde Zeeuwsvlamingen stuntte. „Daar is nog een liedje over gemaakt", zegt Paul Hesters die nog lang niet klaar is om het verleden van de streek op schrift te stellen. „We zijn nu ook bezig met het schrijven van een boek over de muziek maatschappijen uit Wachte beke. Dat waren er drie. Als dat boek klaar is, over een paar jaar, bestaat de harmo nie 'De Eendracht' 150 jaar. 'Concordia' uit Overslag be staat meer dan negentig jaar. De derde maatschappij is er niet meer. Dat was een libe rale maatschappij, De Vrije Zonen". Trots is hij op de parochie- registers van 1636. „Die heb ben we overal vandaan moe ten halen. In die tijd was er één pastoor voor de plaatsen uit de omtrek. Koewacht, Kruisstraat, Zuiddorpe. Daar ging hij naar toe. Die man was soms wel drie dagen on derweg. In die dorpen schreef hij dan de namen van de ge- doopten op, de overledenen en de mensen die trouwden. Die briefkes stak hij in zijn mouw. Terug in Overslag schreef hij die in het paro- chieregister. In het la tij n. Mo menteel worden die vertaald. Per computer, ja, met de mo derne middelen spitten we in het verleden". De heemkundige kring Oud Wachtebeke is nog lang niet klaar. Stapels papieren moe ten er nog bekeken worden. Van onze verslaggever OVERSLAG - Het feestcomité Overslag is er weer in geslaagd de bevolking van het grensdorp een uitgebreid programma voor de meifeesten aan te bieden. Het feest begint vrijdagavond en duurt tot en met woensdag. Het volledige programma ziet er als volgt uit: vrijdag zes mei: 19.30 uur: schieting liggende wip in zaal Snoopy; dartswedstrijd in café Vrij en Vlug; 20.00 uur: opening tentoonstel ling Oud-Overslag in voormalig douanekan toor. Zaterdag 7 mei: 14.00-18.30 uur tentoonstelling Oud-Overslag; 14.30 uur grote touwtrekwed- strijd op kerkplein; 14.30 uur: Visprijskamp in viswater Koewacht. Inschrijven tussen 12.00 en 13.30 uur in 't Buurthuis. 15.00 uur: schie ting op twee staande wippen bij A. Delaruelle. Schieting op een liggende wip van mij. 'De Bo venhoek'. 18.00 uur: seriekaarting bij A. Dela ruelle. 19.00 uur: play-backwedstrijd. Na af loop bal met DJ Mare Galaxie discoshow. In schrijven wedstrijd vanaf 18.00 uur. Zondag 8 mei: 14.00-18.30 uur tentoonstelling Oud-Overslag. 15.00 uur: rondgang muziek vereniging 'Concordia' uit Overslag. 15.00 uur: schieting op twee staande wippen bij A. Dela ruelle. 15.00 uur: schieting op een liggende wip van mij. 'De Bovenhoek'. 16.00 uur: rondgang muziekvereniging Doel, 'Kunst en Vreugd'. 20.00 uur: Tweedaagse gaailbolling bij café Vrij en Vlug. Maandag 9 mei: 15.00 uur: schieting op twee staande wippen bij A. Delaruelle. 15.15 uur: schieting op een liggende wip van mij. 'De Bo venhoek'. Dinsdag 10 mei: 15,15 uur: schieting op een lig gende wip bij A. Delaruelle. Woensdag 11 mei: 15.00 uur: Gratis koffietafel en sriekaarting voor derde leeftijd in zaal Snoopy. Schieting op een staande wip bij A. Delaruelle. 16.00 uur: Trekking tombola in zaal Snoopy. „Je vindt van alles. Nee, over het ontstaan van Overslag weet ik nog niet zoveel. Zover zijn we nog niet". De naam wordt reeds genoemd in 780. Veel eerder dan de naam Wachtebeke die pas rond 1180 opduikt Het dorp was lange tijd een schakel tussen Ter- neuzen en Gent. Via Blijde, Nieuwvaart en Axelse Vaart kwamen de grotere schepen in Overslag terecht. Het woord zegt het al, overslaan. Met een rabot werden de goe deren overgeslagen in klei nere schepen, in seien. Die seien, een soort platbodems, voeren vervolgens met de la ding naar Gent. Dat rabot is nu nog terug te vinden in het wapen van Overslag. Vragen zijn er nog genoeg. Harold van Damme wil bij voorbeeld weten hoe het met Eduard van Bambost zit. „In een verhaal over de zouaven, de kerkelijke soldaten van de paus, werd de naam Eduard van Bambost genoemd. Uit Overslag. Bij de slag van Mentana is hij omgekomen. Zijn sterfdag staat in het re gister, in 1867 was dat". Paul Hesters kan (nog) geen ant woord geven. Voorlopig gaat de aandacht naar de tentoonstelling die vrijdag geopend wordt. „Iedereen is welkom. Er is veel te zien. Veel foto's, die hebben we overal vandaan. Dat is niet zo moeilijk, de mensen bekijken zich zelf graag". Dat zal niet altijd even gemakkelijk zijn. Want op de tentoonstelling hangen geen vergrotingen, alleen de originele foto's. En die zijn soms klein. Vandaar dat in het verhaal over de tentoon stelling in het blad van de heemkundige kring staat: Ps. Vergeet uw bril of ver grootglas niet! KAARTING - In zaal De Troubadour werd een prijs- kaarting gehouden waaraan 36 personen deelnamen. Uit slag: 1. D. Verbraecken, Clin ge; 2. mevrouw Meersman, Hulst; 3. G. Yuruck, Clinge. DIA-VERTONING - In de re creatiezaal van de Blaauwe Hoeve heeft H. Hesselink uit Vlissingen voor de bewoners een dia-serie vertoond over de spoorlijn Mechelen-Ter- neuzen en de stoomtram Hulst-Walsoorden. Voor de pauze kwamen vooral de spoorlijn Mechelen-Terneu- zen en de bootverbindingen Hansweert-Walsoorden en Terneuzen-Borsele-Vlissin gen aan de orde. Na de pauze kwam de stoomtram Hulst- Walsoorden aan bod, die in een later stadium overgeno men zou worden door de Zeeuws Vlaamse Tramweg Maatschappij (ZVTM). Uit de getoonde dia's bleek dat het bietenvervoer één van de be langrijkste bronnen van in komsten was voor de tram maatschappij. Voor de oude ren was het interessant om beelden uit het verleden nog eens terug te zien. AFASIE VERENIGING - De Afasievereniging houdt dins dag 10 mei een soos voor afa sie- en dysarthriepatienten en hun familieleden. Dat ge beurt in de ontspannings ruimte van de Blaauwe Hoeve in Hulst, van 13.30 tot 15.30 uur. Voor nadere inlich tingen kan men terecht bij Anke Elderson, logopediste in de Blaauwe Hoeve. SINT-JAN - De eerste schie ting voor het kampioenschap van de schuttersvereniging Sint-Jan is achter de rug. Aan de leiding gaat B. Samijn met 5 punten, tweede is L. Beeldens met 4 en een geza- melijke derde plaats wordt ingenomen door E. Verschue- ren en E. Savooy met 3 pun ten. Vandaag wordt de tweede wedstrijd gehouden. Dan kan men vanaf 19.30 urn- op het schuttersterrein te recht. Zaterdag 7 mei is er om 14.30 uur een publieke schie ting op het clubterrein. Voor afgaande aan die schieting komt een zestal van Sint-Jan in actie tegen een Tilburgse vereniging. Inzet van die wedstrijd is de door de Zeeuws-Vlaamse Bond be schikbaar gestelde Supercup. Gedeputeerde Staten maken zich schuldig aan 'onbe hoorlijk bestuur' door het geven van een verkeerde voorstellen van zaken en B en W spelen dit spelletje mee. M.b.t. het aantal ka mers wordt al. afgeweken van het ontwerp-sprei- dingsplan, waarin een aan tal van 52 wordt genoemd en om die reden heeft een meerderheid van de staten fracties Gedeputeerde Sta ten teruggefloten. Het is dus nog maar de vraag of Lin denhof moet verdwijnen. Mogelijk dat Provinciale Staten daar anders over denken en tot nieuwbouw in Ook belangstellenden die eens met pijl en boog willen schieten zijn welkom bij Sint- Jan. Deze vereniging stelt de benodigde atributen beschik baar. JEUGDSOOS - Vrijdag 13 mei gaat in het gemeen schapscentrum De Warande de twaalfde jeugdsoos van start. Alle jongeren vanaf de hoogste klassen van het ba sisonderwijs tot en met zes tien jaar zijn welkom. Naast de verschillende spelen is er ook disco. KVO - De KVO Nieuw-Na men houdt op 10 mei de voor- jaarsreis naar het Belgische Borgloon. Daar wordt een be zoek gebracht aan dde Looza fruitsappenfabriek. Na de middag krijgen de dames in een tingieterij het complete produktieproces uiteen gezet. Vervolgens staat dan nog een bezoek op het programma aan het klooster van de Cis- terciënzerinnen te Colen. Wie mee wil moet zich voor 6 mei opgeven bij mevrouw C. Kerckhaert. Het gezelschap vertrekt op 10 mei om 7.45 urn- bij de kerk te Nieuw-Namen. OUD PAPIER - Op zaterdag 14 mei houdt de VV Hulster- loo weer de maandelijkse op haling van het oud papier. De ophaalploeg vertrekt om 9.00 uur aan de Hulsterloostraat. PLAYBACK/ SOUNDMIX - De fanfare De Scheldezonen houdt zaterdag 14 mei een playback annex soundmix show in een grote feesttent aan de Hombachstraat in Nieuw-Namen. Deelnemers kunnen zich opgeven bij A. Pollet in de Hombachstraat 14, en moeten een cassette bandje met het uit te voeren lied meebrengen. OUD PAPIER - De W Vo gelwaarde haalt zaterdag 7 mei weer oud papier op. De ophaalploeg vertrekt om 9.30 uur. WIJKVOETBAL - De W Vogelwaarde houdt donder dag 12 mei een wijken voet baltoernooi. De wedstrijden beginnen om 13.30 uur en om streeks 16.00 zal de winnende ploeg bekend zijn. Wie nog geen persoonlijke uitnodiging heeft gekregen maar toch wil meevoetballen, kan zich nog opgeven bij Ben Lauret in de Esdoornstraat 9a. X&sfesisfr' Zuiddorpe besluiten, omdat dan één vleugel omvattende 24 kamers in stand kan blij ven, waarvan 8 aanleunwo ningen kunnen worden ge maakt. Zuiddorpe R.A.E. Coone Van onze correspondent AXEL - De Belgisch/Ne derlandse militaire old ti- Van onze verslaggever HULST - De stichting Prisma in Hulst heeft voor vijdag 6 mei een lezing over pendelen georganiseerd. Deze wordt gehouden in het centrum aan de Bontehond- straat en spreker is Henk van Hurck. Volgens deskundigen is pende len meer dan een gezelschaps spelletje. Het is ook een waar devol hulpmiddel om contact te krijgen met het eigen onderbe wustzijn, om zo serieuze vra gen over eigen levensproble men beantwoord te kunnen krijgen. De geoefende pende laar kan zelfs in contact komen met het bewustzijn van ande ren en zo ook voor hen een ant woord geven op hun levenspro blemen. Zoals alles moet ook pende len geleerd worden. Bovendien is er een zekere aanleg voor no dig, al heeft de praktijk uitge wezen dat zowat negen van de tien serieuze beoefenaars er bijzondere resultaten mee kun nen bereiken. De lezing begint vrijdag om 20.00 uur. mers club AFV is donder dag 12 mei (Hemelvaarts dag) met ongeveer dertig oude legervoertuigen aan wezig op het old timer festi val in Axel. Het rollend materieel bestaat voornamelijk uit legervoertui gen uit de laatste wereldoorlog. In de groep zitten verschillende zeer zeldzame en indrukwek kende voertuigen. De colonne zal een korte rondrit maken door het Zeeuws-Vlaamse landschap om vervolgens in de middag deel te nemen het 'concours d'elegance'. Rond 16.00 uur tre den de 'Stars of 45' op met lied jes uit de veertiger jaren van de Andrew Sisters. In augustus gaat AFV ook met haar groep naar Engeland, waar een internationale hap pening plaats vindt in Duxf ord. Voor informatie over deze hob byclub kan men bellen naar 01140-14332. (ADVERTENTIE) Restaurant S# 't VOSKE Hulst Bierkaaistraat 8 £33 Tel. 01140-13444 Het adres voor uw tamllle- dlners, koffietafels enz. Gerenommeerde keuken, aparte zaal aanwezig. Re serveren prettig voor u en voor ons. Keuken open van 12 tot 21 uur. Dinsdags gesloten.

de Stem | 1988 | | pagina 17