Politie in Oostburg krijgt hulp irlijk niet.- Ne eitje Jans is uniek maar lastig qua financiering' Zeeuwsch-Vlaanderen herdacht doden tFEKTIE FONSv. DORST b.v. ZLM blijft Lubbers boze brieven sturen WATER-RECREATIEKRANT 1988 VERSCHENEN Vertragingen veer na te water raken vrouw Huisdieren vergiftigd Zilver voor R. Seghers JML 3BEDRUF EVERS B.V., 5 geraniums, begonia kunst stof bloempot blantengieter, AUTOBEDRIJF AUSTIN ROVER DONDERDAG 5 MEI 1988 TIEN OVERIJSSELSE AGENTEN TIJDELUK NAAR ZEELAND TERNEUZEN - De tienduizenden badgasten die komende zomer de Zeeuwse stranden weer be volken, kunnen met een gerust hart te water gaan. Het zwemwater langs de Zeeuwse kusten is goed. Ruilverkavelingen Westen dit jaar in voorbereiding Metingen Controles INTERNATIONALE DESKUNDIGEN: Geldbronnen BOEREN 'ZWAAR TELEURGESTELD' Goedkoop Zeeland maakt ruimte voor kampeerauto's A5 e wigvormige iterlijke zaken, de gebeurtenis, em u even in de ire een verleng- sultaat van het le veiligheid en le dealer. Enige De 2.0 motoren aandrijving. Vijf- jutomaat) n ABS oorbe- lat) MITSUBISHI MOTORS I j-51785. FRUM", 1321. ouderwels vertrouwde Woeier voor balkon of ver,sterbank een In mooie 'Rhoud 2 Itr. een praktisch blij*0 voor Ettensebaan-Breda Tel. 076-224031 DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever OOSTBURG - De groep West-Zeeuwsch-Vlaande ren van de rijkspolitie krijgt deze zomer assisten tie uit Overijssel. De door ziekte en verzuim ge teisterde groep wordt in juni, juli en augustus aangevuld met tien dienders uit het oosten van het land. Daarnaast worden leden van de verkeerspost Terneuzen van de rijkspolitie in het zomersei zoen ingezet voor hand- en spandiensten. Door deze maatregel kun- nen we het korps weer - tijde lijk weliswaar- op normale sterkte krijgen," liet politie- voorlichter Ton Muller gisteren weten. Normaal gesproken krijgt het West-Zeeuws-Vlaamse korps in het vakantieseizoen altijd assistentie toegewezen. Meestal gaat het dan om vijf man uit het district Zeeland. Het grote verloop onder de korpsleden noopte de districts leiding echter tot andere maat regelen, vandaar dat de Over ijsselse agenten worden inge zet. Inmiddels gaat de leegloop van het West-Zeeuws-Vlaamse korps onverminderd voort. Twee opperwachtmeesters hebben de korpsleiding te ken nen gegeven weg te zullen gaaa De 'opper' uit Breskens vertrekt naar Noord-Brabant en de vaste man in Sluis heeft inmiddels gesolliciteerd naar een baan in zijn geboortege- bied. Daarnaast kampt het korps nogal met ziekteverzuim. „Mo menteel verlenen twee mede werkers van de groep Honte- nisse bijstand, waardoor de grootste problemen tijdelijk verholpen kunnen worden," al dus Muller. De politievoorlichter liet verder weten dat de ergste nood na de zomer verholpen wordt door het inzetten van twee nieuwe mensen. „Het gaat om twee krachten die pas van de opleidingsschool zijn geko men en zijn toegewezen aan de groep West-Zeeuwsch-Vlaan- deren," zo stelde hij. Van onze verslaggever Dat staat te lezen in de Waterrecreatiekrant 1988, die gis teren in een oplage van honderdduizend exemplaren is verschenen. Van onze verslaggever GOES - Agrarisch West- Zeeuwsch-Vlaanderen krijgt zijn zin. Het is zo goed als zeker dat de voorberei ding van twee ruilverkave lingen die al lang op het verlanglijstje staan, nog dit jaar kan beginnen. Het gaat om de gebieden IJzendij- ke/Hoofdplaat en Aarden burg. De landbouw heeft vooral haast met het project Aarden burg en reageerde vorig jaar dan ook zwaar teleurgesteld toen de centrale landinrich tingscommissie deze ruilverka veling niet op het voorberei dingsschema had geplaatst. Volgens de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM) zal dat dit jaar wel gebeuren. Het hoofdbestuur kreeg maandag te horen dat minister Braks het definitieve advies van de com missie nog deze maand op zijn bordje krijgt. Doorgaans neemt de minister dat over. In het gebied IJzendijke/ Hoofdplaat gaat het om een ad ministratieve ruilverkaveling, rond Aardenburg wordt mid dels een 'ruilverkaveling met vereenvoudigde vorm' wat meer grond daadwerkelijk op de schop genomen. In Zeeland komt verder het gebied Stave- fiisse/St.Maartensdijk op Tho- len op het voorbereidingssche ma. Het kwalitatief beste zwemwa ter (klasse I: geschikt) komt met uitzondering van de boor den aan de Westerschelde in geheel Zeeland voor. Sinds dit jaar hoort daar ook het zwem water tussen Tholen en Schou- wen-Duivenland bij. Het zwemwater langs de Zeeuws- Vlaamse kust heeft de klasse II (aanvaardbaar) behouden. Op een aantal plaatsen zijn geen metingen gedaan, zoals bij het Vlissingse industriege bied en het oostelijk deel van de Westerschelde na Perkpol- der, stukken water die niet als badzone worden aangemerkt. Ter hoogte van de Pas van Terneuzen is de waterkwaliteit wel aanvaardbaar, maar ge zien de drukke scheepvaart is het volgens de provincie niet verantwoord daar te zwem men. Het water is onderzocht op de bacteriologische kwaliteiten zoals die gehanteerd worden bij controles op zwembaden. Ook is gekeken naar de helder heid van het water. In de Water-recreatiekrant wordt verder aandacht besteed aan surfen, sportduiken, sport vissen en varen. De waterspor ter kan hier uit halen waar hij wel of niet zijn geliefde hobby kan bedrijven. De krant, uitge geven door de Provincie Zee land, wordt verspreid via WV-kantoren, campings, ge meenten en banken. I kun je haar vertellen, wat met kinderen, kom bij ons tuincentW is van groen en bloei... |Van onze verslaggever GOES - Neeltje Jans kan wtgroeien tot een uniek Project, maar dat zal qua fi nanciering niet eenvoudig aJn. Tot die conclusie kwam onlangs een groep van in ternationale deskundigen, jle de plannen onder de lQep nam om van het voor malig werkeiland een at tache van wereldallure te maken. fc dat panel zaten onder an- oore een projectontwikkelaar Londen, een Deense eige naar van een pretpark, hoogle- aren uit Frankrijk en Duits- Ma met speciale belangstel- mg voor zulke attracties en Sn adviseur van Disney world. Op verzoek van de ban- ~e brood zien in Neeltje ans, bespraken ze de plannen alleen, maar bezochten ze lre Oosterscheldekering. koud en winderig. Hier valt nog heel wat te investeren', luidde him eerste bevinding. Naderhand kregen de banken (NMB en NIB) onder meer te horen dat ze 'voortdurend op nieuw zullen moeten investe ren om de bezoekersstroom op gang te houden'. Geen attractie kan zonder 'herhalingsbezoek'. Deze conclusie heeft de ban ken ertoe gebracht nog eens zes weken uit te trekken om an dere geldbronnen aan te boren dan de financieringsmogelijk heden die nu voorhanden zijn. Pas als dat is gelukt, zuilen ze definitief besluiten al dan niet door te gaan met het project. De banken willen in principe zelf een startkapitaal leveren en vervolgens een beroep doen op financiers als de PGGM, het pensioenfonds voor de gezond heidszorg. De 'andere geld bronnen' waar men nu naar kijkt zijn onder meer rijkssub sidies en sponsors. FOTO WIM KOOYMAN Leerlingen van de Weistede leggen bloemen bij het Pools monument in Axel i V Van onze correspondenten HULST - In heel Zeeuwsch-Vlaan deren zijn gisteren de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog her dacht. Op verschillende plaatsen werden bijeenkomsten gehouden en bloemen gelegd. In Axel trokken de deelnemers aan de herdenking in stille tocht naar het Pools monument aan de Zeestraat. Nadat twee minuten stilte in acht was genomen, werden bij het monument bloemen ge legd en ontstak burgemeester A. Hack het bevrijdingsvuur. Veel inwoners had den gehoor gegeven aan de oproep om de vlag halfstok te hangen. De herdenking in Hulst begon met een bloemlegging in het stadhuis bij de ge denkplaat aan de Poolse bevrijders. Na een interkerkelijke gebedsdienst in de basiliek ging het in stille tocht naar de Glacisweg voor een kranslegging bij het monument 'De gevallene'. Leden van de Nationale Reserve vormden een ere wacht. Leden van de fanfare Weldoen door Vermaak bliezen de gebruikelijke 'Last Post'. Na een korte toespraak van burge meester A. Kessen gingen de deelnemers aan de dodenherdenking in Klooster- zande in stille tocht van het gemeente huis naar de algemene begraafplaats. Daar werden bloemen gelegd op de gra ven van gesneuvelde militairen. Bij te rugkeer op het Hof te Zandeplein volgde eveneens een bloemlegging bij de her denkingsplaat. Medewerking aan de herdenking in Hontenisse verleende on der andere de Koninklijke Harmonie St. Cecilia. In Breskens namen veel mensen deel aan de stille tocht naar het zogenaamde massagraf en de graven van gesneu velde geallieerde militairen. In Zaam- slag vertrok de stille tocht om 19.30 uur vanaf het voormalige gemeentehuis. Bij het Poolse monument in de Axelsestraat vond een ingetogen kranslegging plaats. Na de gebruikelijke twee minuten stilte ging de stoet richting Plein West. Nadat harmonie De Volharding het volkslied had gespeeld werd de stoet ontbonden. In Eede werden de slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog gistermorgen om 11.00 uur herdacht door de schoolkinde ren van de Eedese basisschool bij het, door hen geadopteerde, monument nabij de grens. De plechtigheid werd bijge woond door wethouder J. de Ridder. Na een samenkomst in de r.-k. kerk in Aar denburg, gisteravond om 19.30 uur, ver trok een stille tocht naar de graven van gesneuvelde geallieerde militairen op de algemene begraafplaats. Burgemeester E. Jongmans en leerlingen van Op Dreef legden bloemen. Na het Wilhelmus, ge speeld door de Aardenburgsche Fanfa ren, ging de nationale driekleur in top. Oud-verzetstrijder G. Claeijs legde gisteravond een krans bij de gedenk steen op het Dorpsplein van Hoofdplaat. Veel Hoofdplatenaars herdachten met hem de slachtoffers van de Tweede We reldoorlog. In gedachten verzonken aanhoorden gisteravond veel Sassenaars in De Speije de namen van in de oorlog omgekomen Sassenaars, die voor eeuwig staan opge tekend in het gedenkboek. Na de bijeen komst in De Speije vond nog een défilé plaats bij het gemeentehuis aan de Westkade. In Terneuzen was ook dit jaar de be langstelling voor de jaarlijkse herden king van de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog groot. Na een herden kingsdienst in de Grote Kerk aan de Noordstraat en een stille tocht vanaf de Markt naar het monument nabij het sluizencomplex, legde burgemeester C. Ockeloen om 20.00 uur een krans, ge volgd door twee minuten stilte. De her denking werd op de Markt besloten na het spelen van het Wilhelmus. Oud-verzetstrijder Claeijs legt een krans bij de gedenksteen in Hoofdplaat FOTO DE STEM COR J. DE BOER T27 Volgens groepscommandant G. Doosje heeft het verloop on der zijn mensen niets met de groep of streek op zicht. „Het gaat hier gewoon om mensen die na vier jaar in deze regio toe zijn aan een ander werkge bied. Een overstap is onderdeel van de normale carrièreplan ning van die mensen," bena drukte hij. „Bovendien," vervolgde hij, „kampen veel van mijn mensen met blessures, die slecht willen genezen. Dat heeft zijn weer slag op de werkdruk, maar ik verwacht dat daar binnen af zienbare tijd wel verbetering in komt." Zwemwater Zeeland goed Van onze verslaggever GOES - 'Zwaar teleurge steld' in de corresponden tie tussen premier Lub bers en ZLM-voorzitter H. van der Maas zal het hoofdbestuur van de Zui delijke Landbouw Maat- schapij weer een brief la ten bezorgen in het Kats- huis. „De heer Lubbers negeert in zijn brief de totale akker- bouwsector," zo voerde het hoofdbestuur deze week een goede reden aan om op nieuw in de pen te klimmen. De briefwisseling is op gang gebracht door Van der Maas, die de premier vroeg om morele en financiële steun bij de herstructure ring van de noodlijdende akkerbouwsector. Lubbers hapte nauwelijks. De voor naamste suggestie die hij in petto had was dat 'de boe- renorganisaties in de EG de boeren ervan moeten over tuigen de produktieomvang enigszins te beperken'. „Een goedkope en onte rechte opmerking," zo zal het hoofdbestuur van de ZLM laten weten aan de mi nister-president. Die stap past in het 'twee-sporen-be- leid', zoals de ZLM dat deze week weer bekrachtigde. Het betekent dat men aan een kant de politiek wil be werken om het akkerbouw- actieplan te steunen. Dat plan behelst een verzoek om honderden miljoenen rijks- steun voor vernieuwing en versterking van de akker bouwsector. Anderzijds, en ook dat on derstreepten Van der Maas en zijn hoofdbestuur nog eens, zullen de boeren en hun organisaties alles moe ten doen om 'hun eigen broek op te houden'. Kwali teitsverbetering en het zoe ken naar andere markten en gebruiksmogelijkheden voor akkerbouwprodukten zijn daar een onderdeel van. De voorzitter moedigde deze week het hoofdbestuur aan om echter de belangen behartiging op het politieke front niet te vergeten. En kele succesjes van de laatste tijd brachten hem tot die op merking. Als voorbeelden noemde hij onder meer dat de distels in Krammer-Vol kerak bestreden zullen wor den en dat boeren gewoon hun eigen produkten mogen blijven vervoeren. „Het is dus de moeite waard om door te gaan," aldus Van der Maas. Van onze verslaggever PERKPOLDER - De veerboot Kruiningen-Perkpolder heeft gisterochtend een aanzienlijke vertraging opgelopen vanwege een zoekactie naar een over boord geraakte pas- sagiere. Dat gebeurde toen de boot van half elf op weg was van Perkpol- der naar Kruiningen. Een passagier zag een vrouw over de reling klimmen en te wa ter raken, en sloeg alarm. De kapitein legde onmiddellijk de boot stil. Meteen werden reddingsboeien uitgegooid en een paar minu ten later roeide een snel neergelaten reddingsboot naar de plaats waar de vrouw het laatst werd gezien. Binnen tien mininuten wa ren vijf schepen ter plaatse voor een zoekactie. Ook werd een vliegtuig ingezet. De snelle hulp bleek echter tevergeefs. De dren kelinge werd niet gevonden. Kort na de middag werd de groot scheepse zoekactie gestaakt. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Ruim dertig Zeeuwse recreatiebe- drijven maken met ingang van dit Seizoen ruimte voor kampeerauto's. Dit snel op rukkende vervoermiddel van vakantiegangers kan op die bedrijven worden ge parkeerd voor een tientje per nacht. Dat is te danken aan de samen werking tussen de Nederlandse Kampeerauto Club (NKC), de organisatie van recreatie-on dernemers Recron en de pro vinciale VW. Afgelopen week end kreeg NKC-voorzitter Van Ooi een brochure met de na men van de deelnemende be drijven uitgereikt om vervol gens zelf een vignet voor 'kam peerauto-vriendelijke' kam peerterreinen ten doop te hou den. Het verleidde WV-direc- teur A. Bontenbal er toe om Zeeland maar meteen uit te roepen 'de meest kampeerauto- vriendelijke provincie'. Bedoeling van de regeling is dat de kampeerauto's rond 18 uur arriveren op de terreinen en de volgende ochtend weer vertrekken. De brochure ver meldt in een aantal talen waar de terreinen zijn en hoe de re gels luiden. Daarmee krijgt ook de rijkspolitie in Zeeland de mogelijkheid om bezitters van kampeerauto's door te sturen van illegale naar legale terrei nen. Van onze correspondent IJZENDIJKE - In de Za- chariaspolder en de Pieter- spolder zijn vier katten en twee honden vergiftigd. In verband hiermee heeft de politie C. A. V. M. uit Nieuwvliet aangehouden. Hij heeft bekend. Bij het politie-onderzoek wer den op vijf plaatsen eieren aangetroffen die bleken te zijn ingespoten met een giftige stof. Ook blikjes sardientjes waren met de giftige stof ingespoten. Vier katten die van de eieren of de sardientjes gegeten had den, zijn inmiddels overleden, en de twee honden zijn inmid dels volgens de veearts weer herstellende. De heer Seghers - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER WALSOORDEN - R. Seg hers uit Walsoorden is gis teren koninklijk onder scheiden met de ere-me- daille in zilver, behorend bij de Orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hem opgespeld door gedeputeerde J. de Voogd in zaal van Leuven te Kloosterzande. Daar nam Seg hers gisteren afscheid als agent bij de Provinciale Stoomboot diensten in Zeeland. Voordat hij in 1950 bij de PSD in dienst kwam, werkte Seghers vijf jaar bij de PTT. Bij de PSD begon hij als pon ton-steigerknecht en werkte zich vervolgens via goede renklerk en assistent-agent op tot agent. In die functie is het zijn taak dat het verwerken van het vervoersaanbod van voertuigen, passagiers en goe deren op rolletjes verloopt. Hij draagt de verantwoordelijk heid voor de hele gang van za ken op de aanlegplaats, waar onder inbegrepen de admini stratieve werkzaamheden hieraan verbonden, alsmede de financiële verantwoording be treffende de bewaring en af dracht van de binnengekomen gelden.

de Stem | 1988 | | pagina 15