Filipijnen: 'Nederland steunt links verzet nog steeds' ie toilettes teken- IG ■JE SYRIËRS PARAAT IN DE BEKAA-VALLEI VS pressen bondgenoten tot hogere uitgaven voor defensie 'Vertrouwen in perestrojka ig niet worden beschaamd KADO Nog weinig voortgang in onderzoek IRA-aanslagen Hongaarse communistische partij bespreekt leiderschap van Kadar ende teken- mm op o ®ollenique neuzen m IK GESCHENK GORSEL EG voelt niets voor hulp aan Vietnam BUITENLAND STEM BUITENLAND WOENSDAG 4 ME11988 0 HAAG (ANP) _DeF._ AGMENU '88 9.50 p.p. dag tin leuk* SURPRISE KADO Itkarl) Tearoom ONTSLAGEN PARTIJLEIDER JELTSIN: Bloed van heilige Januarius vloeide toch Weer doden door politiek geweld in Haïti Dreigbrieven voor leden Britse Hogerhuis 'Niet-aan vals verdrag Russen en Chinezen' Aanhouding van ETA-commando in Spanje Angola-overleg van start in Londen Chinese bevolking groeit te snel 'Burgers in Afghanistan terechtgesteld' Politie Antwerpen vindt grote partij hasj Opera's in Antwerpen en Gent bezet A53 T21 Ljjnse minister van Bui tenlandse Zaken Raul tfanglapus heeft dinsdag in üsseldorf (Bondsrepubliek mitsland) tegenover minis ter Van den Broek opnieuw Ijezwaren geuit tegen steun Jvanuit Nederland aan met kt linkse verzet op de Fili- Ir les plantes straat 10 rerneuzert 50-14189 order-formulier lij ons terecht n verse asperges en gerookte kip ergesoep ikoteletjes gegrilld en een kerrie-mintsaus ippelbavarois ',n aangepast menu O UW, GASTHEER Henk van Tol erkstraat 8 M tel. 01150-97009 pijnen verbonden organisa ties. Minister Van den Broek her haalde dat geen sprake is van officiële Nederlandse steun aan organisaties die de regering van Corazon Aquino bestrij den, aldus een woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag. Het gesprek werd gevoerd in de marge van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van EG-landen de lan den van het Verbond van Zuid- oostaziatische staten (Asean). De Filipijnse regering heeft herhaaldelijk beschuldigingen geuit dat het linkse verzet van uit Nederland wordt gesteund. Nederland heeft Manila meer malen verzocht met concrete bewijzen te komen, maar nog nooit een bevredigend ant woord ontvangen. Minister Manglapus ver klaarde eind vorig jaar dat al thans een deel van het geld dat door particuliere organisaties in Nederland was ingezameld voor het Nationaal Democra tisch Front, slechts met instem ming van de Nederlandse rege ring kon worden overgemaakt. Het NDF-kantoor in Utrecht is door legerleider generaal Fidel Ramos beschuldigd van het in zamelen van geld voor wapen aankopen. Maar een Neder lands onderzoek leverde geen aanwijzingen op voor in Ne derland gepleegde strafbare feiten. Dreigementen van rechtse extremisten noopten eind vorig jaar de Nederlandse ambassade in Manila de 700 in het land wonende Nederlan ders te waarschuwen dat zij op hun hoede moesten zijn. Nederland heeft de Filipij nen tot opkomende democratie bestempeld, en minister Buk man (Ontwikkelingssamen werking) heeft toegezegd dat de ontwikkelingshulp zal wor den verhoogd van 12 miljoen gulden in 1987 tot 50 miljoen in 1990. Israël verder Libanon in E1N ATA/METULLA (AP) - Honderden Israeli te luchtlandingstroepen zijn dinsdag verder let zuidoosten van Libanon ingetrokken om zui veringsoperaties uit te voeren. De Israëliërs (landden op enkele kilometers afstand van de Sy rische stellingen in de Bekaa-vallei. Israëlische premier Shamir zei dat zijn troepen niet |üt waren op een confrontatie met de Syriërs, die onmid- jellijk in hoogste staat van paraatheid kwamen. |rse aardbeien of ïk uit ons groot Iment. |25,- [•se soorten gebak j OOSTBURG Het ging om de grootste Israë- he actie in Libanon van de tfgelopen twee jaar. Ongeveer 0 Israëlische soldaten werden [net helikopters naar de noor- rand van het dorp Ein Iftta' aan de voet van de berg fiermon gebracht. Daarna ver breidden ze zich rond het dorp- Voorafgaand aan de lan- g van de troepen hadden Is- taëlische artilleriebatterijen het gebied rond Ein Ata en de nabijgelegen dorpen Memis, Sfeer, Khalwat en Ein Zeta be- ihoten. Er waren geen berich- nover slachtoffers. Het Syrische opperbevel (iracht ongeveer 16.000 man in taat van paraatheid in het osten van het land. Het dorp Ata ligt op slechts enkele kilometers afstand van de Sy- he stellingen. Later arriveerden ook tanks 1 pantserwagens uit de door iraël als 'veiligheidszone' be let gehouden grensstrook met [ibanon. Er werden huiszoe- ngen verricht en dorpelingen fhe zich niet konden identifice- sn werden apart gehouden. De [iele omgeving werd afgesloten. De Israëliërs bezetten ook lijdelijk vijf dorpen in de door loorse Unifiltroepen bewaakte ■treek in het district Arkoub. n de loop van de middag ver tokken zij weer. Een VN- koordvoerder zei dat er 1.500 (ot 2.000 Israëlische soldaten bij Te actie betrokken leken te zij n, naar Israël zei dat het er min- ier dan 1.000 waren. Shamir zei voor de Israëli die radio dat er geen enkele was dat Israel opnieuw durig betrokken zou raken j gewelddadigheden in Liba- fon. Een Israëlische leger- foordvoerder zei dat Syrië raarschijnlijk wel begreep dat 't Israëlische actie niet tegen lat land was gericht. „Wij heb- h het de Syriërs duidelijk ge laakt dat wij van plan zijn missie af te ronden en - troepen weer terug te ha- jen. Het beleid is een confron tatie met de Syriërs te vermij- ka" L 0ok de sociaaldemocratische er van Buitenlandse Za- i Shimon Peres verzekerde fat de invasie een 'routine-ac tie' was die gericht was op het beveiligen van de nederzettin gen langs de Israëlische noord grens. De Palestijnse verzetsbewe gingen en de militieleden van de Libanese Nationale Verzets beweging hebben in dit gebied geen vaste bases, omdat die veel te kwetsbaar zijn voor de Israëlische luchtmacht. In grotten in de heuvels ligt ech ter wel munitie opgeslagen en het gebied dient als uitvalsba sis voor infiltraties in Noord- Israël. Tot de actie zou het afgelo pen weekeinde zijn besloten, nadat er vorige week binnen 24 uur twee infiltraties in Israël hadden plaatsgevonden, waar bij twee Israëlische soldaten om het leven zijn gekomen en een burger gewond is geraakt. DÜSSELDORF (IPS) - Hulp van de Europese Gemeen schap (EG) aan Vietnam is 'onmogelijk' zolang dat land zijn leger in Kampuchea houdt. Dit heeft EG-commissaris Claude Cheysson gisteren in de Düsseldorf verklaard op de tweedaagse vergadering van de EG met de landen van de Asean. De Asean (Brunei, Filipijnen, Indonesië, Malaysia, Singapore en Thailand) zijn bang dat de EG voedselhulp gaat geven aan Vietnam, dat kampt met grote voedseltekorten. Maar Cheys son sloot dit uit. Wel wil de ge meenschap de volledige diplo matieke betrekkingen herstel len met Vietnam, dat eind vo rig jaar om een EG-vertegen woordiging in Hanoi vroeg. Sinds 1979, toen Vietnam het bloedige bewind van de Rode Khmer uit Kampuchea ver dreef, verleent de EG alleen humanitaire hulp via particu liere organisaties en geeft ver der een beetje voedselhulp. Een konvooi Israëlische legervoertuigen op weg door Zuid-Libanon. FOTO ANP ROERMOND (ANP) - Het team dat de twee aanslagen op Britse militairen in Limburg onderzoekt heeft nog geen spoor van mogelijke daders. Niet eens is bekend hoeveel personen bij het plegen van de aanslagen betrokken zijn. Be richten over mogelijke ver dachten, zoals het IRA-lid McAllister, die in Engeland in de pers circuleren worden slechts ter kennisgeving aan genomen, aldus adjudant Clab bers van het onderzoeksteam dinsdagavond. WASHINGTON (AFP) - De Amerikaanse onderminis ter van Defensie William Taft is deze week begonnen aan een rondreis van twee weken in Europa en Azië. Tijdens zijn missie zal Taft bij de bondgenoten aandringen op een verhoging van hun defen sie-uitgaven teneinde tot een betere lastenverdeling te ko men. Washington is van me ning dat het thans een oneven redig deel van de defensielas- ten voor zijn rekening neemt. Dinsdag was Taft in Brussel, waar hij met de NAVO-bond- genoten sprak. Daarna zal hij naar Den Haag, Londen, Bonn jpSKOU (AP) - Boris Jelt- ,n> de in november ontsla- partijleider van Mos- pi, is voor het eerst weer J®,het woord gelaten in de Piet-pers. In een inter- Tpv met het dagblad Stroi- paya Gazeta zei hij dat Sovjet-leiders zich niet nen permitteren het ptrouwen van de Sovjet- rgers in de hervormings- ppagne te beschamen. .die aan de kant werd omdat hij een overen- FBiast hervormer was, stelt F de met name door Sovjet- let? Gorbatsjov ge- T Ate hoop op hervormingen ft gefrustreerd mag worden fdat het vertrouwen in de anders dermate wordt chaamd dat de Sovjet-bur- fj~ m.et meer 'tot grote daden' F inspireren vallen. De 57-jarige ingenieur Jelt- dtë werd beschouwd als protege van Gorbatsjov, a een week na zijn ontslag 'Tpld als eerste vice- t«r van de staatscom missie voor woningbouw, een functie die gelijk staat aan een ministerschap. Het betekende een fikse degradatie. Stoitelnaya Gazeta bracht dinsdag op de voorpagina een artikel over wantoestanden in de Russische bouwindustrie en had Jeltsin om commentaar gevraagd. „De situatie is heel ernstig. Vooral in onze sector zijn essentiele veranderingen nodig," zei hij. Voorts zei hij dat Gorbats- jovs economische en sociale hervormingsprogramma nu in 'een beslissende fase' is geko men. Het succes van pere strojka hangt af van 'de steun van de arbeidersmassa die hoopt op veranderingen ten goede...' Huisvesting vormt nog steeds een nijpend probleem in de Sovjetunie; een op de vijf gezinnen heeft geen eigen wo ning. Het streven is om zoveel huizen te bouwen dat tegen het jaar 2000 ieder gezin over een eigen woning beschikt. Jeltsin uitte fermè kritiek op de huidige gang van zaken in de bouw, waar volgens hem te en Rome reizen. Volgende week reist hij door naar Japan en Zuidkorea. Taft zei in de NAVO-raad, die op ambassadeursniveau bijeen was, dat de kwestie van de lastenverdeling niet louter een financiële aangelegenheid is. Het gaat ook om samenwer king op politiek, technologisch en bewapeningsgebied. Maar in de omgeving van de onder minister verluidde dat het vraagstuk van de lastenverde ling ook alles te maken heeft met de begrotingsproblemen van de VS. Een hoge Amerikaanse rege ringsfunctionaris verklaarde dat de voorstellen van Taft de 'steun' kregen van de NAVO- bondgenoten. „Men ziet het niet alleen als een Amerikaans pro bleem", aldus deze zegsman. Van Amerikaanse zijde wordt de Europese rondreis van Taft omschreven als een verken nende missie. Zij is bedoeld om de bondgenoten het probleem uiteen te zetten en hun reacties en zorgen te vernemen. Voor het einde van het jaar moet er over dit probleem een rapport zijn opgesteld dat kan worden overhandigd aan het Ameri kaanse Congres. Met name onder Congresle den zijn steeds vaker geluiden horen dat de VS niet langer kunnen opdraaien voor het grootste deel van de westerse defensie-uitgaven. Sommige politici hebben gedreigd dat desnoods een deel van de Ame rikaanse troepen uit Europa zal moeten worden teruggetrok ken als de Europanen niet over de brug komen. De Europese bondgenoten hebben altijd te gengesproken dat hun defen sie-inspanningen de vergelij king met die van de VS niet kunnen doorstaan. Volgens de Washington Post zal Taft bij België en Neder land de kwestie van de lucht verdediging aan de noordflank van de alliantie aan de orde stellen. Deze is in de ogen van de Amerikanen onvoldoende op haar taak berekend. De West- duitse regering zal worden ge vraagd een groter deel van het Bruto Nationale Produkt aan militaire uitgaven te besteden. Dit geld zou moeten worden gebruikt voor een versterking van de conventionele strijd krachten. Twee Britse experts op ex- plosievengebied en met kennis over terroristische aanslagen ondersteunen het team. Na drukkelijk wordt ontkend dat Westduitse politiemannen bij het onderzoek zijn betrokken. Ook is er geen sprake van dat Britse politie in Limburg sur veilleert en Engelse bewoners van de grensstreek beschermt. Het kan wel zijn dat een auto met Britse militaire politie een schoolbus met Engelse kinde ren die een school in de Bonds republiek Duitsland bezochten heeft begeleid, aldus de adju dant. Inmiddels is wel bekend dat bij de beschieting in Roermond munitie van het kaliber 7.62 tot 7.65 is gebruikt, maar volgens Clabbers staat nog niet vast met welk wapen. Bij de explosie in Bergen zouden geïmproviseerde explo sieven gebruikt zijn, geen knutselwerk volgens Clabbers, maar het was in elk geval ook geen kant en klare bom. Scherfjes van de gebruikte springstof en gevonden pa troonhulzen worden in het ge rechtelijk laboratorium in Rijswijk nader onderzocht. Aangenomen wordt dat de ple gers van de aanslag de spring stof onder de auto hebben be vestigd terwijl de militairen in de discotheek waren. De moge lijkheid van afstandsbediening wordt evenwel niet uitgesloten. Op de stoffelijke overschot ten van de twee omgekomen militairen in Bergen is sectie verricht hetgeen al eerder ge beurd is met de in Roermond om het leven gekomen militair. In een kazerne van het Britse leger in het Westduitse Biele feld is dinsdag op tijd een bom onder een auto van een Britse soldaat ontdekt, aldus het mi nisterie van Defensie in Lon den. Boris Jeltsin FOTO TASS traag of helemaal geen gebruik wordt gemaakt van nieuwe wetenschappelijke en techni sche ontwikkelingen. BUDAPEST (RTR) - De Hongaarse communistische partij zal deze maand de po sitie van partijleider Janos Kadar aan de orde stellen. Dit heeft premier Karoly Grosz, zelf een van de kan didaten voor de opvolging van Kadar, maandag ge zegd. Grosz ontkende tijdens een persbijeenkomst dat de Kadars opvolging een taboe-onder werp zou zijn. De premier ver klaarde de afgelopen weken op zeven partij vergaderingen te zijn geweest, waarbij Kadars opvolging steeds een van de ge spreksonderwerpen was. „Het is aan de afgevaardig den van de partijconferentie, die op 20 mei begint, om te be slissen of zij Janos Kadar nog als secretaris-generaal wensen, of dat zij een nieuwe partijlei der willen kiezen", aldus Grosz. Hij merkte voorts op dat het centraal comité de bevoegdheid heeft elke gekozen leider van zijn functie te ontheffen. De 75-jarige Kadar staat aan het hoofd van de Hongaarse communistische partij sinds het neerslaan van de Hongaars opstand van 1956. Hij heeft Hongarije geleid in een periode van economische hervormin gen, maar volgens velen staat hij op dit moment de invoering van radicale hervormingen door de jongere generatie in de weg. Eerdere uitlatingen van Grosz leidden tot speculaties over het aftreden van Kadar. De premier verklaarde vorige week in de regeringskrant Ma gyar Hirlap dat politici zich uit de partijpolitiek moeten terug trekken als 'biologische wetten' hun capaciteiten aantasten. Hij hield echter een slag om de arm door op te merken dat leeftijd niet voor iedereen dezelfde ge volgen heeft. „Het is verkeerd grote bomen te kappen als zij nog gezond zijn". Grosz achtte het niet uitge sloten dat de speciale partij- conferentie Kadar zal benoe men tot erevoorzitter van de Hongaarse communistische partij. „Dat is heel wel denk baar", aldus de premier. NIEUWSOVERZICHT NAPELS (RTR) - Het gestolde bloed van de patroonheilige van Napels, Januarius, is maandag, twee dagen later dan verwacht, gaan vloeieaVolgens kerkelijke autoriteiten voltrok het 'won der' zich maandagmiddag, na twee dagen van gebed door de gelovigen in de basiliek van de heilige Clara. Het vloeibaar worden, dat zich sinds de middeleeuwen vrijwel zonder falen driemaal per jaar voltrekt, was zaterdag ver- wacht.Als het bloed in de ampul gestold blijft, vrezen de Napo- litanen onheil voor hun stad en, inderdaad, Napoli verloor zon dag een belangrijke voetbalwedstrijd van Milano. PORT-AU-PRINCE (DPA) - In Port-au-Prince zijn de afgelo pen dagen volgens de Haïtiaanse politie twee mensen gedood bij schietpartijen. Volgens berichten van plaatselijke radiosta tions zouden vijf mensen het slachtoffer zijn geworden van het toenemende geweld in de Haïtiaanse hoofdstad. Volgens het radiostation 'Haïti-Inter' werden de bewoners van verscheidene wijken van Port-au-Prince maandag opgeschrikt door schietpartijen met vuurwapens van een zwaar kaliber. De politie ontkent de berichten over lukrake schietpartijen in de straten van de hoofdstad, maar bevestigde wel dat er twee do den waren gevallen. LONDEN - Scotland Yard heeft een onderzoek ingesteld naar de oorsprong van dreigbrieven, gericht tot 28 prominente leden van het Britse hogerhuis, die nu precies omwille van deze ge heimzinnige missiven door de politie tijdelijk speciaal zullen worden beschermd. Dé boodschap die zij afgelopen week ont vingen, luidde onder meer: „Waarschuwing! Vernietig Wetsar tikel 28 of wij maken u kapot!" Passage 28 van de Groot-Brittannië's nieuwe gemeentewet verbiedt de gemeentelijke overheid in openbare scholen goed keurende toelichtingen te laten geven tot het onderwerp homo seksualiteit. Dit wetsartikel heeft de Britse homofiele gemeen schap op stang gejaagd. Afgelopen weekend demonstreerden in Londen zo'n 20.000 homoseksuelen ertegen. Onder de betogers bevonden zich verschillende bekende acteurs en actrices van het theater en de tv. Verondersteld wordt dat de dreigbrieven afkomstig zijn van GRAM, de 'Gay Rights Action Movement', een organisatie van homofiele activisten. Scotland Yard heeft de missiven getest op vingerafdrukkenen andere mogelijke aanwijzingen. TOKYO (RTR) - China en de Sovjetunie zijn in het geheim be sprekingen begonnen over een nieuw niet-aanvalsverdrag, zo berichtte dinsdag de Japanse krant Sankei Shimbun. Volgens de anti-communistische krant, die zich baseert op informatie van anonieme Oosteuropese diplomaten in Tokyo, is er regel matig overlegd in Moskou, Peking en Tokyo. Het later dit jaar te ondertekenen verdrag zou de wederzijdse bedreiging ver minderen en de militaire uitgaven beperken.Maar van een her stel van de nauwe militaire samenwerking, die indertijd was gestoeld op het in 1950 gesloten vriendschapsverdrag kan geen sprake zijn, aldus de zegslieden. MADRID (DPA) - Dinsdag is in de stad Tolosa in de Baskische provincie Guipüzcoa in Spanje een commando van ETA, de Baskische afscheidingsbeweging, aangehouden. De twee jonge mannen worden ervan verdacht aanslagen op Franse firma's in Baskenland te hebben gepleegd. De politie vond tegelijker tijd een omvangrijke wapenschuilplaats waarin zich o.a. twee pistolen, een geweer, springstof, tijdmechanismen en handgra naten bevonden. Maandag is een aan ETA toegeschreven aanslag in zoverre mislukt dat de bom die men had gelegd onder de auto van de socialistische burgemeester van Baracaldo in de provincie Bis kaje, Jesüs Maria Rodriguez Orrantia, geen slachtoffers maak te. LONDEN (RTR) - Delegaties van Zuidafrika, Angola, Cuba en de Verenigde Staten zijn dinsdag besprekingen begonnen over beëindiging van de oorlog in Angola. Het overleg wordt ge voerd in een klein hotel in het hartje van de Britse hoofdstad Londen. Het is voor het eerst dat de vier belangrijkste partijen in het 13 jaar oude Angolese conflict zich rond de onderhande lingstafel scharen. Waarnemers beschouwen de bereidheid van de betrokken par tijen om met elkaar te gaan praten als een hoopvolle ontwikke ling in de tot dusver zeer moeizame pogingen overeenstem ming te bereiken over de onafhankelijkheid van Namibia. PEKING (RTR) - De Chinese bevolking groeit harder dan de regering in Peking lief is. Het huidige geboortencijfer duidt erop dat er in het jaar 2000 87 miljoen Chinezen teveel zullen zijn, zo zei dinsdag Prod Laquian van het VN-bevolkingsfonds op een conferentie over gezinsplanning. Peking mikt op een be volking van 1,2 miljoen zielen in 2000. De laatste twee jaar zijn er echter veel meer baby's geboren dan de bedoeling is. In de jaren '60 was sprake van een explosief aantal geboorten van Chinezen, die inmiddels zelf de leeftijd hebben bereikt dat zij kinderen kunnen krijgen. Chinese regeringsfunctionarissen wijten de snelle bevolkingsgroei ook aan het feit dat op het platteland de hand wordt gelicht met de regel van een kind per gezin. LONDEN (DPA) - Sovjetrussische soldaten en militairen van het communistische regeringsleger in Afghanistan hebben on gewapende Afghaanse burgers en vluchtelingen gemarteld en geëxecuteerd. Dat schrijft de internationale organisatie voor de mensenrechten Amnesty International in een woensdag verschenen rapport. Amnesty baseert zich op gegevens die de organisatie zijn verstrekt in 1987. Uit de verzamelde informatie blijkt dat honderden Afghaanse families het slachtoffer zijn geworden van aanvallen door Sovjetsoldaten en Afghaanse re geringsmilitairen. In veel gevallen zou het daarbij gaan om vergeldingsacties na aanvallen van de mujaheddin, het islami tische verzet in Afghanistan. BRUSSEL (ANP) - De gerechtelijke politie in Antwerpen heeft in de afgelopen maanden, in samenwerking met de douane diensten in de haven, een grote partij verdovende middelen (hasj en marihuana), in beslag genomen. Dat is dinsdag in Ant werpen door de gerechtelijke instanties bekend gemaakt. Het ging om in totaal vijftien ton die volgens de autoriteiten een 'straatwaarde' heeft van minstens 100 miljoen gulden. De ver dovende middelen werden aangetroffen in een achttal contai ners die afkomstig waren uit Oosterse landen. Het merendeel van die containers was voor doorvoer bestemd. Er zijn in ver band met deze zaak drie mensen gearresteerd. BRUSSEL (ANP) - De operagebouwen in Antwerpen en Gent zijn dinsdag bezet. Er vinden voorlopig geen voorstellingen plaats. Het personeel is woedend omdat de Vlaamse overheid niet meer wil meebetalen aan de exploitatieverliezen. Als ge volg daarvan wordt een deel van de salarissen niet meer uitbe taald. De Opera van Vlaanderen is in 1980 opgericht door de steden Antwerpen en Gent en de Vlaamse gemeenschapsrege ring. Die laatste partner kwam echter al snel terug op de af spraak dat zij de verliezen zou afdekken. Op die manier is een schuld van 25 miljoen gulden ontstaan.- v

de Stem | 1988 | | pagina 5