'Als je daar zit, ben je afgebrand' WONEN EN LEVEN IN HET VERPLEEGTEHUIS TER SCHORRE es NCB is verwacht! 'Kinderen voelen zich vaak schuldig' Landelijk Pivo-weekend op 't Jagertje in Hulst DUIVENSPORT PLAATSELIJK NIEUWS NIEUWS Lp QTEM VAN ZEELAND 4 WOENSDAG 4 ME11988 I gestolen imslag WENSTEN ENS ITEN Te weinig \T NIET AAN Toertocht van NSM Verdwaald Roeping Schuldvraag Apathie Sleutel Accepteren Nieuwvliet Oostburg Sluis IJzendijke Bapaume Dodenherdenking Hoofdplaat Workshops bij Streekschool T20 _3URG - In een café op I ïarkt is van de heer C.M. fïieuwvliet een lederen jas emd. waarde van deze jas is loort is bieden zonder n. Inschrijven is mogelijk af 19.30 uur en de kaar- j start om 20.00 uur. -JENHERDENKING - I band met de herdenking slachtoffers uit de eede Wereldoorlog ver- er morgenavond (don- „ag 5 mei) om half acht i stille tocht naar het mo-1 nent aan de Poolse brug I i de Axelsestraat. De stoet I vanaf het voormalig ge- entehuis op het Plein tal veging komt, wordt bege- L 1 door de drumband van de I _rmonie De Volharding. ,naf kwart voor acht tot nt uur is er klokgelui direct I volgd door het in acht ne-1 ;n van een minuut stilte. Na I ugkomst van de stille tocht wordt ontbonden op de stzijde van het Plein wordt t volkslied ten gehore ge- lacht. andarts S. Tamminga, Grotel ade 28, Goes, tel. 01100-16727 1 breekuur 10-11 uur. Hddelburg - Apotheek Ringe-I .Lange Delft 133, tel. 12538. I neuzen - Apotheek Hamann, I 01150-12060. _gen - Apotheek De Singel, I gel 9, tel. 12739. IIZEN ZEEUWSCH-1 Bu».,DDtEN 'oor eerste hulp bij ongelukken: I erst dienstdoende huisarts I aadplegen I luist - St. Liduinaziekenhuis tel I 1140-12651. ,'ostburg - St. Antoniuszieken l tuis, tel. 01170-3355. 1 fferneuzen - Julianaziekenhuisl (>1150-12851 1 "glulskll - St Elisabethziekenhulil P1157-1451 BULANCE EN BRAND-1 euwsch-Vlaanderen - Tel| bll50-12200. "echnische Hogeschool Neder-I ide: Carlo Vanhijfte, Sluiskil HET VERPLEEGHUIS Ter Schorre in Terneuzen be staat vijftien jaar. In 1973 opende de toenmalige staatssecretaris van Volksgezondheid, Hendriks, het verpleeghuis aan de oever van de Westerschelde. Be woners en personeel vieren het lustrum met tal van activiteiten. Vorige week donderdag hield het ver pleeghuis een thema-avond; 'Wonen en Leven in het Verpleeghuis'. Mensen die betrokken zijn bij het wo nen en leven in het verpleeghuis vertelden over hun ervaringen. Dat deed niet allleen de dokter en de ver pleger, maar ook een familielid van een bewoner. Be doeling van de thema-avond was de afstand tussen de 'buitenwereld' en het verpleeghuis een stukje kleiner te maken. Dat is nodig. Niet voor niets stelde dokter R. Coster op die thema-avond in zijn inleiding: „Ze zeggen: het verpleeghuis is de hel van onze samenle ving". Door Romain van Damme TERNEUZEN - Een dochter vertelt. „Er was een plaatsje vrij in Ter Schorre. Er moest snel een beslissing genomen worden. Ik was totaal van slag. Het kon niet waar zijn dat ik daar mijn vader naar toe moest brengea Mijn broer en zus, mijn kinderen en mijn man moesten dagen op me in praten om uit te leggen dat dit het beste voor mijn vader was. En diep in mijn hart wist ik dat ook wel. Maar ik voelde me zo machteloos, zo versla gen en vooral schuldig. Ik had het gevoel dat ik mijn vader in de steek liet". Een aangrijpend relaas. Pa of ma naar het verpleeghuis. Het begin van het einde, daar komen ze nooit meer uit. „De mensen zien het verpleeghuis als een hel", zegt dokter R. Coster, die al vijftien jaar verbonden is aan Ter Schor re. „Het verpleeghuis heeft een slechte naam. Niet op het gebied van de verzorging, de hulp. Ik heb het over het emo- Üonele aspect, het gevoelsma tige. Het verpleeghuis is het eindstadium; als je daar zit, ben je afgebrand. Dan kim je niets meer. Pas als de mensen in het verpleeghuis komen, als de familie op bezoek komt, praat met het personeel, pas dan kijken de mensen wat anders tegen een verpleeg huis aan. Maar zoiets kost tijd". 7.544. Witte kroet 27.70. Golden .chil II65/op 52.70. /erpakt fruit: Gloster, 4900 kg. «1. I 75/80 1.00, 80/85 0.46. Jona gold, 6800 kg, kl. 1 70/75 2.03-2.14 75/80 1,84-2.93, 80/85 1.91-2,96, 85/901.80. Totaal aantal colli 16» AMSTERDAM, 3 mei - Aardap- peltermijnmarkt: In Binfle 50mm, oogst 1987, werden 37 con tracten verhandeld voor leverffll mei bij een prijs van ƒ17,00 tot ƒ17,90 per 100 kg en 123 conöac- ten levering juni tegen 17,50 W ƒ18,10. De stemming was go« prijshoudend In Bintje 50mat oogst 1988, werden 15 contracten verhandeld voor levering no vember bij een prijs van f25,® tot ƒ24,70 en 202 contracten lew- ring april tegen ƒ32,30 tot ƒ31,1B De stemming was kalm voor no vember en nauwelijks prijshou dend voor april. es van de Noordbrabantse I B) valt mee. Het verloop i-'l rs. Ongeveer 250 leden heb-1 gd- spreken over de meststoffen I wet. Een onderzoek naar de ju-1 ridische mogelijkheden daartoe is nog niet afgerond. Van onze correspondent SLUISKIL - De trimclub NSM houdt zaterdag 7 ffl® tijdens de jaarlijkse sport dag een tweetal toertochten De toertocht over 70 kilometof gaat om 9.00 uur van start M de kantine van de voetbalver eniging Sluiskil. Daarvoor ka» men inschrijven vanaf 8.00 u® in de kantine. De tocht g3f door Oost- en West-Zeeuws®" Vlaanderen en de gemiddta® snelheid bedraagt 23 kilontoW per uur. Voor beginners en ge zinnen is er een vrije toerto® over 30 kilometer. Deze êa' tussen 9,00 en 10.00 uur va» start op dezelfde plaats als grote tocht. Voor de deelne®® is er een herinnering na aflo®^ Zeeuwsch-Vlaanderen telt drie verpleeghuizen. Het ju bilerende Ter Schorre in Ter- neuzen, De Blauwe Hoeve in Hulst en De Stelle in Oost burg. „Op zich is drie ver pleeghuizen in dit gebied ge noeg", zegt directeur R. van de Bosch. „Maar het aantal bedden is te weinig. Momen teel wachten ongeveer veertig mensen op een plaatsje in een verpleeghuis. Sommige men sen moeten een half jaar of langer wachten, dat is te lang". „Met het samenvoegen van de ziekenhuizen in het streek ziekenhuis 'De Honte' in Ter- neuzen, wordt het er niet be ter op. In dat ziekenhuis is wel een afdeling voor psy chiatrie, maar dat is geen psycho-geriatrie. Psycho-ge- riatrie is een ouderdomsziek te. In het verpleeghuisplan Zeeland spreekt men overi gens over een uitbreiding van Ter Schorre met dertig bed den. Dat sluit dan al meer aan bij de behoefte uit de regio". In Ter Schorre is nu ruimte voor de verpleging van 205 bewoners. Ongeveer zestig, zeventig bewoners wonen op de somatische afdeling. Dat is de afdeling voor mensen die wegens lichamelijke stoornis sen niet goed meer kunnen functioneren. Er zijn twee so matische afdelingen. Met de afdeling voor dagbehandeling er bij, heeft Ter Schorre acht afdelingen. Vijf afdelingen met 33 bewoners, een afdeling met 28 bewoners, een afdeling met twaalf en de afdeling dagbehandeling. Die dagbe handeling is nu nog alleen be stemd voor somatische men sen. Het is de bedoeling dat in de nabije toekomst ook men sen die aan psycho-geriatrie lijden op die afdeling terecht kunnen. Dokter Coster zit inmiddels op zijn praatstoel. Hij be grijpt waarom de buitenwe reld zo naar verpleeghuizen kijkt. „Stel dat je iets over komt. Je wereld stort in. Je raakt een stukje privacy kwijt. Je zelfredzaamheid verlies je. Je wordt afhanke lijk van een ander. Dat is heel elementair. Psychologisch is dat enorm belastend. Je vei ligheid wordt bedreigd. Wat gaat er met me gebeuren? Dat onzekere, die angst. Op het moment dat je plat op bed ligt, ben je niets meer. Je bent een object Ja, dat zeg ik cru. Maar zo is het. De mensen gaan wat met je doen en jij kunt niets. Jij ligt daar". De benadering van de men sen is o zo belangrijk, zegt hij dan. „Veel mensen hebben over dement zijn een ver keerd beeld. Alsof die mensen niets meer weten, niets meer voelen. Ik zelf noem de de mente mens een verdwaalde mens. Ze weten het niet zo goed meer, ze raken verstrikt in dat grote web. Ze komen er niet goed meer uit. Maar de mente mensen hebben wel degelijk een beleving. Ook diep demente mensen. Ze hebben angst, angst is een Een huiskamer in Ter Schorre. 'De mensen stimuleren elkaar'. emotie. Je merkt dat als je bij iemand op een kamer komt Je stapt binnen en praat rus tig, de intonatie van je stem is al uitermate belangrijk. Als je binnen snelt en zegt dat je even kijkt, worden de mensen onrustig. Ze voelen dat zeer goed aan". Het is zeer specialistisch werk geworden, voegt Cor Brouwer daar aan toe. Hij is coördinerend hoofd van de verplegingdienst. „Het vak van ziekenverzorgende wordt zwaar onderschat. De geeste lijke belasting is groot. Je bent nog geen twintig en dan vraagt iemand je, hoe lang heb ik nog te leven. Dat zijn geen gemakkelijke vragen. Iri principe moet je jezelf weg cijferen. Je invoelingsvermo gen moet groot zijn". Uit het relaas van de dochter. „Het is misschien een groot woord. Maar ik vind het een roeping als je hier wilt wer ken. Met deze mensen om gaan is geen kleinigheid. De energie die er in gestopt wordt om deze mensen een waardig bestaan te geven, is geweldig. Van mezelf kan ik zeggen dat ik nog steeds niet de manier heb gevonden om goed met dementie om te gaan. Ik ben elke keer weer blij als mijn vader me her kent en dat ik aan eventuele wensen kan voldoen". Het niet begrijpen. Vragen die niet beantwoord kunnen worden. Waarom overkomt mijn vader of moeder dit? „Ik zie dit niet als een eindsta tion", zegt dokter Coster. „Het is afstand nemen van een prestatiegerichte maatschap pij. Ja, hier komen ook men sen om te sterven. Wij probe ren een goede begeleiding tot het levenseind te geven. De mensen een stukje rust geven, zorgen dat de levensomstan digheden in harmonie zijn. Ook voor de familie is dat uitermate belangrijk. Eigen lijk zouden we wat meer tijd moeten hebben om met de fa milie te kunnen praten. Men sen weten zich geen raad met emoties. Het gaat om een slecht-nieuwsboodschap. Jij komt even vertellen dat je vader of moeder naar een verpleeghuis moet. Veel men sen zijn daar toaal niet op voorbereid". „Ik voel me schuldig", vertelt de dochter. Dokter Coster hoort dat regelmatig. „Je doet die belofte, pa, jij blijft hier. Wij verzorgen je. Dat wordt gezegd als pa de tuin nog om spit. Dat is geen verwijt. La ter verandert het allemaal, het gaat niet meer. Pa moet opgenomen worden. Veel mensen zitten dan met een le vensgrote schuldvraag. De belofte is gebroken. Daar moeten die mensen over kun nen praten. Het is niet niks, je schuldig voelen. Maatschap pij k werk, kerken, huisartsen en wij zelf, moeten daar goed op inspelen". Lopend over een van de gangen in het verpleeghuis praat Cor Brouwer over de bewoners. Niet over de pa tiënten. Opvallend is ook dat hij nauwelijks het woord de ment gebruikt maar steevast praat over psycho-geria- trisch. „De mensen wonen hier. Het is hun huis. En de ment heeft iets engs. Voor veel mensen is dement gelijk aan gek, gestoord. Maar dat is absoluut niet waar". ^validatie neemt in Ter Schorre een belangrijke plaats in. Op de een van de twee soma tische afdelingen, de Zilver meeuw, is het koffietijd. Voor de bewoners begint de dag om kwart voor acht Een kwar tier eerder is het personeel voor de dagdienst bij elkaar gekomen om het nachtrap port door te nemen. Dan be gint de verzorging van de be woners. Negen uur ontbijt en rond half elf tijd voor de huishoudelijke karweitjes als het opdekken van de bedden. Om 12 uur volgt de warme maaltijd waarna tot ongeveer 14.00 uur de mensen rusten. Vijf uur in de avond eten en opblijven tot een uur of ne gen. Daartussen door is er tijd voor de verschillende thera pieën. In een van twee huiska mers zegt een vrouw dat het nu rustig is. Een deel van de bewoners is naar Neeltje Jans. Onder andere samen met de activiteitenbegeleid ster. „Iedere afdeling heeft een begeleidster. Dat is heel belangrijk. We proberen de apathie die er bij sommige mensen is, te doorbreken. Dat is moeilijk. Daarom is die in dividuele aandacht zo be langrijk". Cor Brouwer loopt een vierpersoonskamer binnen. „Je ziet dat dit gebouw vijf tien jaar geleden in de stijl van een ziekenhuis gebouwd is. Lange gangen, deze ka mers. Privacy geven is dan ook niet altijd gemakkelijk. Al streven we dat wel zoveel mogelijk na. Gelukkig heb ben de mensen daar wel be grip voor. Ze beschermen elk aar ook. Over het algemeen zitten hier ouderen. Als er eens een jonger iemand komt, zeggen ze zelf, geef die maar een eenpersoonskamer". Op weg naar de afdeling Kogge haalt Cor Brouwer een sleutel tevoorschija Die is nodig om de deur naar de desbetreffende afdeling te openen. Uit het verhaal van de dochter: „Ik stond te trillen op mijn benen als ik met de sleutel naar boven ging. Die deur open maken en weten dat mijn vader daar leeft tus sen al die mensen die nog zie ker zijn dan hij. Het was steeds weer een opgave". De gesloten afdeling, Kog ge. Daar wonen 27 mensen. „Ja, de gesloten afdeling sterkt de mensen in de idee dat de bewoners gek zijn. Zie je wel, ze moeten de deur op slot draaien. Het moet nu eenmaal, want de mensen hebben dwaalneigingen. Ze gaan zwerven. Het is puur ter bescherming van de bewo ners zelf. Je hebt geen andere keus. We hebben hier ook een open afdeling. De mensen die daar wonen hebben geen zwerfneigingen". Op de afdeling is het een beetje chaotisch. Voor de middaguren staat er een aan tal spelletjes op het program ma, een soort Vlaamse ker mis. En dat vraagt natuurlijk voorbereiding. „De mensen die hier wonen, keren heel vaak terug naar hun jeugd. Iemand is bakker geweest en wordt iedere dag om vier uur wakker. Dan staat hij voor de deur, moet hij gaan bakken. Dat gedrag corrigen, is moei lijk. Daar moet je de juiste manier voor vinden". Eten aantal van de bewo ners is buiten de deur. Mee naar Neeltje Jans. „Jazeker, dat spreekt enorm aan. Veer tien dagen geleden spraken ze al over die reis", zegt Anneke de Kraker, waarnemend hoofd van de afdeling. „Som mige mensen trekken een fa cade op, een muur. Als je daar mee praat, denk je echt, wat doen die mensen hier. Daar is niets mee aan de hand. Maar je prikt er zo doorheen. Door bijvoorbeeld te vragen wat voor dag het is. Of iemand laat haar tas staan. Dat merkt ze later, maar ze weet absoluut niet meer waar ze een paar minuten eerder was. Dan vraag je, ben je wat kwijt, en dan zeggen ze toch, nee hoor. Bij opnames is het wel eens moeilijk om te be oordelen of iemand dement is. Zoiets blijkt later vrij snel. Iemand die zich te goed voelt voor deze afdeling, geeft dat aan. Dat merk je". In de huiskamer gaat Anneke de Kraker even bij een aantal bewoners zitten. Een van hen vraagt meteen of ze naar huis mag en vraagt in een adem door wat er te eten is. „Ze sti muleren elkaar. Er zijn men sen die heel apathisch zijn. Als er dan iemand naast zit die veel praat, worden ze ge stimuleerd. Gaan ze ook weer wat praten". De dochter had het in haar verhaal over mensen die veel zieker zijn dan mijn vader. Doelend op de mensen met wie het ver plegend personeel nauwelijks contact krijgt. Soms is er een glimlach, een ja of nee, maar vaak niets. „Dat is moeilijk ja", zegt Anneke de Kraker. „Maar ik geloof dat het voor de familie nog moeilijker is. Het accepteren dat het zo is. De bewoners zelf zijn snel te vreden, ze voelen zich hier thuis. Dat stukje aandacht is belangrijk. Dat merk je met een". In zijn inleiding, vorige week donderdag, vertelde dokter Coster over een neder laag. Het niet meer zelf kun nen. „Je vecht voor behoud van je IK, je eigenwaarde, je bestaan, je verliest". Maar: „Wij de mensen die in Ter Schorre werken, de bewoners en de familie kunnen elkaar helpen. Elkaar steunen en er voor zorgen dat het wonen en leven in een verpleeghuis zin vol is. Leven met verwach ting, met een dag van morgen, met waardigheid". FOTO'S DE STEM/COR J.OE BOER TOERTOCHT - Op het re creatiecentrum Panneschuur wordt zondag 8 mei een jubi leumtoertocht verreden. Die geldt ook als sterrit en men kan inschrijven tussen 9.00 en 12.00 uur. FIETSDRIEDAAGSE - De Oostburgse trimclub TIO houdt maandag 9, dinsdag 10 en woensdag 11 mei een avond-fietsdriedaagse. Per avond worden 30 kilometer weggetrapt tegen een gemid delde van 30 kilometer per uur, maar er bestaat ook ge legenheid om in een lager tempo de afstand af te leggen. Men kan iedere avond in schrijven vanaf 18.15 uur in het clubgebouw van TIO, café De Tol, aan de Nieuwstraat te Oostburg. De start is steeds om 18. ,45 uur. VOETBALJEUGD - Het D- elftal van Sluis was te gast in Bergues waar men aan een groot internationaal toernooi deelnam. Vooral de meer pro fessioneel ingestelde clubs als Duinkerken en Dover domi neerden dit toernooi. Sluis Dl werd zestiende en laatste. Toch kan de jeugd terugblik ken op een geweldige erva ring. De ploeg kreeg na afloop de sportiviteitsprijs aangebo den. Dat was mede te danken aan het feit dat de drie jong ste spelers en het enige meisje van het toernooi in dit team speelden. BOLLING - Bolclub Molen- zicht hield een afval-wed- strijd. Er namen 60 personen aan deel. Uitslag: 1. Willy Cornelis-Sjaak Ekkebus- Andy de Schipper, 2. Ko de Witte-Staf de Boevere-Fred Lammens, 3. Willy Aerssens- Harry Bruggeman-Aime Du- sarduyn. TERNEUZEN - De kring Mid- den-Zeeuwsch-Vlaanderen hield met een deelname van 937 duiven een concours vanuit Chantilly. Winnaar werd een duif van Joh. Buijze en zoon uit Terneuzen met een gemiddelde snelheid van 1438.22 meter per minuut. 2. com binatie Harte-Harding, 3. F. Mo- let, 4. F. van Cleemputte, allen uit Terneuzen; 5. J. Giele, Axel; 6. G. Dellaert, Sas van Gent; 7. combi natie Bos-Westeinde, Terneuzen; 8. R. van de Berghe, Sas van Gent; 9. L. van Leuven, Stoppe- dijk; 10. J. Verschuren, Axel; 11. G. Begijn, Sas van Gent; 12. G. Roegiers, Philippine; 13. R. de Caluwé, Sas van Gent; 14. Ed. de Smet, Westdorpe; 15. combinatie De Mui-Kop, Zuiddorpe. VZV Hoofdplaat met 216 duiven, 1467.15 mpm: 1. en 7. combinatie Temmerman, 2,3. en 6. H. Calon, 4. Ch. en H. de Poorter, 5. P. de Poorter, 8. W. van Grol, 9. Joh. Martens, 10. A. Martens. Steeds Sneller IJzendijke met 164 duiven, 1428 mpm: 1,4. en 8. A. Dusarduijn, 2. combinatie De Smet, 3. E. de Jaeger, 5.1. de Cocq, 6. P. Neve, 7. C. de Putter en zoon, 9. A. Dupon, 10. G. Blaakman. Recht voor Allen Sluis met 78 duiven, 1425 mpm: 1. en 8. P. Pie- laet, 2. en 4. M. van de Bussche, 3. A. van de Bussche, 5. F. Baas en zoon, 6. en 10. E. Visser, 7. en 9. M. Coppens-Baert. Strijd in Vrede Groede met 132 duiven, 1434.01 mpm: 1. D. Aar- noutse en zoon, 2. en 5. L. van de Wege NS, 3. G. Dusarduijn, 4. en 8. mevrouw Ras, 6. A. Schaap, 7. Jac. Wille, 9. mevrouw Buijze, 10. G. Dusarduijn en zoon. Hoop Biervliet met 95 duiven, 1468 mpm; 1. M. Dobbelaere, 2. I. Verluijs, 3. M. Vonhout, 4. Van de Linde-De Regt, 5. J. du Puy, 6. C. de Regt-Bracke, 7. M. Deveneyns, 8. A, de Boevere, 9. C. van Belis, 10. P. Weeda. Nog Sneller Breskens met 212 duiven, 1473.02 mpm: 1. A. Corne- lis en zoon, 2. R. de Smit, 3. H. Mookhoek en zoon, 4. en 8. Iz. den Dekker, 5. Ch. de Looze, 6. en 9. Iz. de Kruyter, 7. J. van Oostenbrug- ge, 10. L. Ras. De Snelvliegere Oostburg met 102 duiven, 1443.05 mpm: 1. R. van Hee, 2. en 10. J. Rieteco sr., 3,6. en 9. J. Risseeuw, 4. en 8. G. Tas, 5. W. Prenen, 7. M. Buysse. De Getrouwe Duif Cadzand met 177 duiven, 1452.08 mpm: 1. A. de Putter, 2. S. de Putter, 3. G. Schrier, 4. en 7. Tollenaar-Beers, 5. en 9. Sj. Visser, 6. D. van Kerk hoven, 8. Abr. Vasseur, 10. Aart Vasseur. De Bonte Duif Aardenburg in sa menspel met De Grensvllegers Eede met 64 duiven, 1414.7 mpm: 1. en 9,0, de Vriend, 2. en 10. C. de Cock, 3. en 8. H. Cocquit, 4. en 5. O. van Queckelberghe, 6. Ph. Rammelaere, 7. A. Dezutter. Concours bond Zuid-Beveland met 1232 duiven, 1490.24 mpm: 1. J. Buise, Lewedorp; 2. J. Hart man, Goes; 3. C. Hermes, Lewe dorp; 4. Schoolmeester en zoon, Goes; 5. Wagenaar-Toonder, Kloetinge; 6. P. Oele, Oudelande; 7. A. op 't Hof, Kruiningen; 8. J. de Jonge, Goes; 9. F. Glerum, Kruiningen; 10. combinatie Bou- dens-Raas, Kwadendamme. Eendracht Maakt Macht Ter neuzen met 248 duiven, 1594.11 mpm: 1,4. en 10. gebroeders Scheele, 2. en 3. combinatie De Bruijne-Zegers, 5. en 6. P. Zegers, 7. J. de Jonge, 8. en 9. D. Deur waarder. De Scheldeklievers Ossenlsse met 85 duiven, 1442 mpm: 1,2,3,4,6,8. en 10. combinatie Van Poorten-Boeij» 5. en 7. L. Rens, 9. E. de Waal. De Reisduif Breskens met 142 duiven, 1581.85 mpm: 1. R. Ver- saevel, 2. A. Ribbe, 3,4,6. en 7. J. Bakker, 5. M. Quaars, 8. P. de Jonge, 9. Ch. Ras, 10. J. Versprille. Van onze correspondent HOOFDPLAAT - Bij de gedenksteen op het Dorpsplein te Hoofdplaat worden vandaag de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog herdacht. De kranslegging zal worden ver richt door de heer G. Claeijs uit Oostburg. De plaatselijke muziekvereniging OBK speelt hierna het Wilhelmus. Op Bevrijdingsdag wordt er vanaf 9.30 uur voor de Hoofdplaatse schooljeugd een fotospeurtocht gehouden. Voor de jongste jeugd is er straattekenen op het Dorpsplein. Van onze verslaggever HULST - Op het Scouting- centrum 't Jagertje in Hulst wordt 6,7 en 8 mei een lan delijk weekend gehouden voor Pivo's. Dat is een on derdeel van de scouting. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Op 9, 10 en II mei zijn zo'n 125 leer lingen van de Streekschool Zeeland afkomstig uit heel Zeeland op een voor hen niet-alledaagse manier be zig. Zij bereiden zich tijdens de gewone lessen voor op hun toekomstige beroep; nu werken zij in twaalf work shops met allerlei kunstzin nige middelen. De workshops worden voor het vierde jaar gehouden door Jaap van Mourik en Cees Roest van de Streekschool en Nico Out van het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming. Naast een begeleider van school is voor elke workshop een gastdocent ingeschakeld. Behalve op school (gebouw Mo lenwater), zijn er workshops in de Kloveniersdoelen, Midgard, de leerwerkplaats in de Pijp- straat en een werkplaats op in dustrieterrein Arnestein. De resultaten van het werk zullen van 12 tot en met 21 mei te zien zijn in de Zeeuwse bibliotheek op de eerste verdieping. Er worden in de loop van vrij dag ronde de 250 verkenners uit alle windstreken verwacht. Precies om middernacht vindt de officiële opening plaats van dit evenement. Voor de zaterdag is er een actief en uitdagend pro gramma in elkaar gezet. Deels speelt dat zich af op en om de Hulster binnenvest. Zo is er voor waaghalzen de mogelijk heid om via een over de vest gespannen kabel van oever tot oever te klauteren. Daarbij gaat het er om geen nat pak te halen. Voorts is er kanoën, skijakken en casting op de vest. Bij dat laatste gaat het erom met een loodje een doel op het water te treffen. Op het buitencentrum 't Ja gertje vermaken de deelnemers aan het weekend zich met het 'abseilen' van een twaalf meter hoge toren, grimeren, muziek, volksdansen en volksspelen. Het hoogtepunt van die dag is 's avonds een optreden van The Magnificent 7, met onder an dere Henny Vrienten en Fay Lovski. Dit optreden is toegan kelijk voor alle belangstellen den. Het muzikale evenement wordt gehouden in een grote tent op het terrein. Het concert begint om 19.00 uur en in het voorprogramma treden de Lo cal Hero's op. Het weekend wordt zondag ochtend besloten met een va riant op de Schotse high-land games, de low-land games. Daarbij kunnen de deelnemers zich met elkaar meten via ver schillende speelse en sportieve onderdelen. -s txX

de Stem | 1988 | | pagina 17