HULST: LANGER ZELFSTANDIG BLIJVEN OUDEREN Onderzoek woonzorg-project Hulst overweegt instellen cultuurprijs DESTEM ^U^mJJKNIEOTS 'ter"0"*"™" Scholierenwedstrijden in Hulst en Terneuzen Vogels tussen Zwin en Saeftinghe Ouderen Hulst betere informatie verstrekken Echtpaar Koewacht 60 jaar getrouwd pF! STEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 4 ME11988 B EN W: CULTUREEL LEVEN IN DE GEMEENTE BEVORDEREN Axel naar nationale herdenking Burgemeester opent nieuwe tenniskantine Axel Clingc Hulst De Klinge Bundelen Expositie PLAN STICHTING BEJAARDENWERK: Van Keckhoven wint tijdrit 5= T22 et»-»-- Van onze verslaggever HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst zijn van plan de gemeenteraad voor te stellen om een jaar lijkse gemeentelijke cultu rele prijs in te stellen. i nit met het doel het culturele I wen in de gemeente te bevor deren en te stimuleren Ieder jaar worden in Hulst wel de sportkampioenen op het stadhuis uitgenodigd om een huldiging te ondergaan Mén- sen of instellingen die een waardevolle bijdrage leveren aan het culturele leven horen echter nooit iets van de ge meente. Of het moet zijn bij de afrekening van de suhsidie. Ben W zijn dan ook van me ning dat culturele prestaties, van bijvoorbeeld muziekgezel schappen of toneelverenigin gen, ook voor een vorm van huldeblijk in aanmerking moe ten komea De culturele prijs, zo stellen ze zich voor, moet dan gaan naar een persoon of instelling die zich in een be paalde periode op cultureel vlak dienstig heeft gemaakt binnen de gemeente Hulst. De kandidaten moeten van uit de bevolking worden aan gemeld. Vervolgens zal dan de gemeentelijke welzij nscom- missie zich over de verschil lende prestaties buigen, om uit eindelijk advies uit te brengen over een in hun ogen winnende kandidaat. Een en ander moet nog nader worden uitgewerkt Zo moeten er bijvoorbeeld nog criteria worden opgesteld waaraan culturele prestaties moeten voldoen om in aanmer king te komea Hoewel er nog geen zeker heid over is, 2al de cultuurprijs waarschijnlijk bestaan uit een geldbedrag dat rond de 500 gul den zal schommelen. Als het aan B en W ligt, wordt de knoop snel doorgehakt want het is de bedoeling dat dit Jatr nog de culturele prijs over 1WT wordt uitgereikt Van onze verslaggever HULST - In Hulst is een onderzoek begonnen naar de haalbaarheid van een woonzorg-project voor ouderen. Het doel van dat project is ouderen die meer zorg nodig hebben dan ze thuis kunnen ontvangen, die extra zorg te geven. Daardoor kunnen ze langer zelfstandig blijven wonen. Het onderzoek is op touw gezet op verzoek van wethouder P. Weemaes. Inmiddels is een werkgroep gevormd met verte genwoordigers uit verschil lende zorginstellingen: gezins zorg, wijkverpleging, de Blaauwe Hoeve en het Gekoör dineerd Ouderenwerk. In een later stadium zal nog worden bekeken of de werkgroep wel licht moet worden uitgebreid met personen van instellingen die direct of indirect bij het project betrokken worden. Bij het woonzorg-project dat men voor ogen heeft, gaat het niet om ouderen die naar een verzorgingshuis moeten. Het is niet de bedoeling, zo schrijft het Gekoördineerd Ouderen werk aan de gemeente, om een 'doorsluisproject' op te zetten, of een opvangcentrum te creë ren. De nadruk ligt op het zo Van onze verslaggever AXEL - De gemeente Axel gaat morgen met een vijftig personen sterke delegatie naar de nationale bevrij dingsbijeenkomst in Amsterdam. Die wordt gehouden in het mu ziektheater de Stopera. Deze bijeenkomst wordt jaarlijks op touw gezet en telkens wordt uit iedere provincie een gemeente uitgenodigd om daarbij aanwezig te zijn Voor Zeeland is dit jaar Axel deze eer te beurt ge vallen Een rol daarbij speelt het feit dat in Axel steeds ruimschoots aan dacht wordt besteed aan de dodenherdenking en de viering van de bevrijding. Het Axelse gezelschap zal bestaan uit vertegen woordigers van de vereni ging Axel-Polen, de Oranje-vereniging en een delegatie van de christe lijke scholengemeenschap De Weistede. De groep staat onder leiding van burgemeester A. Hack en zijn echtgenote. De deel nemers aan de trip naar Amsterdam moeten don derdag al vroeg uit de ve ren Al om zeven uur ver trekt de bus bij De Wei- stede, want de bevrij dingsbijeenkomst in de Stopera begint om half elf. voor 71 lirnflfFgT Kienen. (Kantoren [erneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. OPwlngaUJden: °-30-12.30/13.30-17.00' uur. "adacUe T«rneuzen: Rein van der ''"^(editie-chef), Romain ~an Damme, Frank Deii, Donny van Gremberghe, Ronad Verstraten, Cor de Jan Jansen. J«n-r9ène ^stoeten, JoeP Trommelen. Advertertie-explotUfle tospecteur Zeeland: 95&39nU' Privé ,el-01150- lang mogelijk zelfstandig blij ven wonen Om het project van de grond te krijgen zal een deel van het geld worden gebruikt dat de gemëente via het Rijk krijgt in het kader van het flankerend ouderenbeleid. Daarmee zou den bijvoorbeeld aan woningen verschillende voorzieningen kunnen worden getroffen waardoor ouderen de gang naar het verzorgingshuis nog geruime tijd kunnen uitstellen. Een wat grotere aanpak is het idee om het project te realise ren in het kader van het toe komstige medisch en sociaal centrum in het huidige zieken huis. Daarbij zouden kamertjes geschikt kunnen worden ge maakt voor bewoning door ouderen, met de mogelijkheid van verzorging in de directe nabijheid. Zonder overigens van een dergelijke voorziening een Veredeld' bejaardenhuis te maken Een dergelijk project valt of staat niet met het be schikbaar komen van ruimte in het ziekenhuis. Er kunnen bij voorbeeld ook groepjes huizen voor dit doel geschikt worden gemaakt De grotere aanpak van een woonzorg-project zal echter niet bekostigd kunnen worden uit het geld voor flankerend ouderenbeleid. Uit soortgelijke projecten elders blijkt dat er al snel een 250.000 gulden mee ge moeid is. En omdat de ge meente Hulst uit de pot voor het flankerend beleid maar zo'n 39.000 gulden krijgt, zal dan het Rijk gevraagd moeten worden nog flink wat extra bij te spijkeren. De werkgroep be kijkt momenteel of een en an der te realiseren is. Van onze correspondent KOEWACHT - Het echt paar H. Schaut-De Bock in Koewacht vierde gisteren het diamanten huwelijks feest. Beiden genieten nog een goede gezondheid na een leven van hard wer ken. De heer Schaut is 89 jaar en is geboren in het Belgische Moerbeke. Zijn echtgenote is tien jaar jonger en zag het le venslicht in Koewacht Het echtpaar heeft één kind, twee kleinkinderen en één ach terkleinkind. De heer Schaut werkte zijn hele leven in de landbouw. Vandaar wellicht zijn hobby die hij nu nog steeds uitvoert: tuinieren. Ook mag hij graag nog weieens op de fiets stap pen voor een tochtje door het Zeeuws-Vlaamse land. Ook zijn echtgenote kan zich in beide hobby's van haar man vinden. Namens het gemeentebe stuur van Axel was het bur gemeester A. Hack die het echtpaar zijn gelukswensen kwam aanbieden Ook waren er de gebruikelijke gelukste legrammen van de koningin en de commissaris der konin gin in Zeeland. Nadat gister middag een H. Mis uit dank baarheid werd opgedragen, werd het diamanten huwe lijksfeest afgesloten met een druk bezochte receptie in res taurant Onder de Linden aan het Dorpsplein te Zuiddorpe. Het diamanten paar Schaut in Koewacht - FOTO De STEM/CORJ.DE BOER Van onze correspondent CLINGE - Burgemeestér F. Jacobs van Hulst «pent vrijdag 6 mei het nieuwe clubgebouw van de Clingse tennisclub Game'78. Dat ge beurt om 19.00 uur. De opening is meteen lwt startsein vow de viering van het tienjarig jubileum van de tennisclub. Voor deze gelegenheid heeft een speciale commissie een ju bileumnummer van het club blad in elkaar gestoken. Daarin wordt het reilen en zeilen van de club verteld, verluchtigd met verschillende fete'e. Het nieuwe clubgebouw 'de Perreplu' is gebouwd tussen de vier tennisbanen in en tetwtn- tig meter lang en 6,4(1 meter breed. De club heeft voor de realisering een eenmalige ge meentelijke subsidie van 53.000 gulden gekregen. Voor de rest van de bouwkosten is mm geld lening afgesloten Het clubgebouw is in ruw bouw gemetseld door dé aan nemer, waarna de leden het onderkomen in bun vrije uurtjes hebben afgewerkt Vanaf januari is er een ploeg tennissers druk aan het werk gegaan Ze hebben graafwerk verricht voor de 240 meter lange elektriciteitskabel, de aansluiting op de riolering en de afwerking van het gebouw aan de binnen- en buitenkant Daarnaast zijn er acht licht masten geplaatst waardoér er nu ook 's avonds langer geten nist kan worden BRIDGE - Bridgeclub Axel speelde de vijfde wedstrijd van de voorjaarscompetitie in De Halle. Groep A: 1. heren Moeliker-Pel, 2. mevr. Groe- newoud-dhr. Scheele, 3. heren Van de Casteel-Esselbrugee, groep B: 1. mevr. Van Leeu- wen-dhr. Vogels, 2. dames Keeman-Knopker, 3. mevr. Feyen-dhr. IJsebaert, groep C: 1. echtp. Brokling en dames Kaan-de Jonge, 3. mevr. van Himschoot-dhr. van der Heij den, groep D: 1. dames Ran- schaert-Zwartele, 2. echtp. van der Heijden, 3. echtp. Ma- ris, groep E: 1. dames Koers- Reekers, 2. mevr. Verporte- dhr. van Stee, 3. mevr. Ver- munt-dhr. van Putten STERRIT - Vandaag wordt in Axel een sterrit gehouden; lengte dertig tot en met 120 kilometer. Men kan tussen 18.30 en 20.30 uur inschrijven in café De Witte Leeuw. HENGEL WEDSTRIJD - Za terdag houdt de hengelclub de Clingse Hengelaars de eer ste wedstrijd in zout water. Er wordt gevist aan de Schelde tussen het Oude Ge maal en Zeedorp. De wed strijd wordt gehouden tussen Oaspnissf» 17.30 en 20.30 uur. De prijsuit- "88enl88e reiking is om kwart over ne gen in café De Troubadour. dieren bezichtigd en gekeurd worden. De organisatie was in handen van het plaatse lijke feestcomité. BRIDGE - Aan de dertiende wedstrijd van de competitie van de bridgeclub Hulst de den 44 paren mee. Groep A: 1. heren de Nijs-van Leeuwen, 2. dames Mast-Kint, 3. mevr. Biesbroeck-dhr. IJsebaert, groep B: 1. mevr. Bryuns-dhr. van Wijnsbergen, 2. mevr. Pouwels-dhr. aarts, 3. dames Vervaet-van der Wielen, groep C: 1. dames Hillege-van Esbroeck en heren Heyn- drickx-Deltour, 3. mevr. Soonieus-dhr. Boddaert, groep D: 1. dames Aarts-van Wijnsbergen, 2. mevr. Man- naert-dhr. Adrichem, 3. da mes Kint-van Leeuwen. HARTEN AAS - Kaartclub Harten Aas hield de jaar lijkse feestavond in De Smic- kel. Kampioene mevrouw Marina Peeters-Morcus kreeg uit handen van voorzit ter R. Leeraert een forse be ker. Bovendien rukte de Boe- renkapel uit om de kam pioene een serenade te bren gen. De tweede prijs ging naar C. van de Ha en derde eindigde E. van Hooye. JAARMARKT - Er heerste weer een flinke drukte op de jaarmarkt in De Klinge. Di verse handelaren, landbou wers en geïnteresseerden, zo wel uit België als Nederland, kwamen een kijkje nemea De aanvoer van vee was min der dan in voorgaande jaren. Vooral bij de paarden was er sprake van een flinke terug loop. In totaal konden er 86 GAAIBOLLING - De oranje- bolling van de Dwarsliggers in Ossenisse trok 36 deelne mers. Hoge vogel: Dianne Rossel, Benthuizen, rechter zijvogel: Jo der Weduwe, Kloosterzande, Jack Bou- chaut, kloosterzande, Luc. Remijn, Kloosterzande, Anco de Putter, Ossenisse, linker zijvogel: Miek Rademakers- Warrens, Ossenisse, Els Bou- chaut-Sponselee, Klooster zande, Jos van Hulsten, Kloosterzande, meeste kleine vogels (7stuks): Ans de Waal- Ivens, Ossenisse. Van onze atletiekmedewerker TERNEUZEN/ HULST - De twee Oost-Zeeuws-VTaamse atletiekverenigingen Scheldesport en RKHAV hielden de traditionele scholierenwedstrijden. In Hulst werden die gehouden op de accommodatie van het gemeentelijk sport park, terwijl Scheldesport wegens werkzaamheden aan hun kunststof-accommodatie moest uitwijken naar het sportcomplex Oude Vaart. De belangstelling was voor beide evenementen erg groot Mevrouw E. Huigh uit Cad- zand ziet 3 april aan 't Groene Strand bij Groede de eerste boerenzwaluw van dit jaar voor West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Precies twintig dagen later hoort ze in Cadzand haar eerste koekoek, maar B. Ysebaert uit IJzendijke hoorde hem een dag eerder al in de Oranjepolder. Paul Prince uit St-Jansteen heeft 13 april een heel merkwaar dige ervaring: er wordt op het raam getikt en buiten zit een wat dizzy hop. Dat is een uiterst zeldzame doortrekker in onze streken. Dat uitge sproken zo'n beest een aanva ring heeft met een ruit! Er zijn dit voorjaar diverse meldingen van doortrek kende of zwervende ooie vaars, onder andere een aan de Grote Kreek te Kieldrecht gezien door H. de Vliegher. Op 16 april is de nachtegaal terug in onze contreien. Bijna gelijktijdig horen Jo Wee maes en Eddy Taelman de eerste zang op de Liniedijk bij Hulst Voor wié het zelf wil horen: vrijdagavond aan staande excursie daar onder leiding van Edy Bogaert Om 20.30 uur verzamelen aan de lts in de Poorterslaaa Het einde is voorzien om 22.00 uur. Ook 16 april was de Euro pese tortel terug (Liniedijk, E. Taelman), 17 april zag T. Yse baert de zwartkop nabij Hulst en Henk Castelij ns ont moette weer de eerste rood- borstapuiten. Vooral langs de spoorlijn bij Sluiskil zijn die talrijk. Hij houdt het voorko men van deze soort in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen zelf nauwlettend in de gaten, want hij wil eens precies on derzoeken hoeveel er zijn, waar die zich ophouden etce tera, maar omdat hij niet overal gelijk kan zijn, stelt hij uw waarnemingen ook op prijs. Adres: Kasteelstraat 25, Philippine. Het is geen kunst om boven staand rijtje uit te breiden, zowel met vroege waarne mingen als met late; met zeldzame winterontmoetin- gen als met talrijke doortrek- gegevens. Op zeker moment is zoveel materiaal voorhanden dat het tijd en zinvol wordt alle gegevens te bundelen: een avifauna wordt voorbe reid. Beginnen is geen kunst: werkgroepje voor dit, een voor dat; het gebied wordt af gebakend. Oost en West ieder apart of (eindelijk) eens één Zeeuws-Vlaamse avifauna? Aan de titel van dit verhaal ziet u wat het geworden is. Daar liggen dan die stapels dagboeken, tollijsten, deelstu dies, aankomstdata in het voorjaar, midwintertellingen, kranteknipsels, excursiever slagen, nationale en interna tionale literatuur. Alle ver spreide waarnemingen moe ten gebundeld worden, con clusies getrokken, die gefor muleerd in kloppende en lees bare zinnen, ontbrekende ge gevens nagezocht, tabellen en verspreidingskaartjes ge maakt, de wetenschappelijke namen gecontroleerd en alle uithoeken, plasjes, gehuchten en dijken moeten een naam hebben zodat naderhand de plek terug te vinden is. Kortom, je moet een moed als een zeeboot hebben om dat tot een goed einde te brengen. Mare Buise uit Hulst en Franklin Tombeur uit Gent, respectievelijk stuurman op de grote vaart en crimino loog/sexuoloog, hebben die moed opgebracht: in de tweede helft van deze maand verschijnt: Vogels tussen Zwin en Saeftinghe, de avi fauna van Zeeuwsch Vlaan deren. Ook de ransuil komt voor in de avifauna. Wat we hiervoor opsomden is al genoeg om te gaan zweten en het is nog maar een deel van het werk. Foto's, tekenin gen, correcties van al het cij fermateriaal, goed gebruik van de taal, zetfouten eruit halen, kortom het is bijna niet op te noemen en toch zou u dat eens van wat dichterbij moeten kunnen bekijkea Dat kan. Vanaf 4 mei, vandaag dus, is er in de expositie ruimte van de Terneuzense VW (het vroegere museum) een tentoonstelling onder (al weer) dezelfde titel als boven deze bijdrage. Er is meer te zien dan al leen de avifauna. Wat is die hobby vogels kijken nou eigenlijk? Heeft iemand daar iets aan? De foto's, gemaakt door Bouke Grootjans en Daan Schutz voor deze avi fauna, zijn er te zien. Geen enkele vogel - zoals die afge beeld staat in de diverse gid sen - is door iemand te verbe teren, wel het landschap waarin die vogels leven. Dat is door mensenhand op korte tijd te veranderen en dan verandert de vogelwereld ook. De ogenschijnlijk een voudige, maar zeer sfeervolle pentekeningen van Gilbert van Avermaet: als je midden in volle zomer naar een sneeuwlandschap van hem FOTOMIMEFDESrK kijkt, ga je zoeken waar Je Je jas gelaten hebt! Wie ook wel eens genoemd mag worden: Jan Lievens, de secretaris. Geld bij elkaar scharrelen om het spel te be talen, contacten met auteufs, uitgever en drukker, organi seren, coördineren, bundelen, links en rechts iemand achter zijn vodden zitten, de ten toonstelling opbouwen en passepartoutjes snijden (of laten snijden). Als die bij dé gemeente niet geleerd had wat hard werken is, had hij dat nooit voor elkaar gekre gen. Een kijkje in de keuken zou je die tentoonstelling kunnen noemen, een fascinerend kijkje. Kom eens langs! All u dan over een goede veertien dagen naar de boekhandel stapt om een avifauna <9 te halen, zal ze u nog waarde voller en levendiger zijn. Echt eens een uurtje voor uittrek ken. Open tijdens kantoor uren tussen 4 en 20 mei. Sc&eldeaport Terneuzen: Meisjes 7/8 Jaar: hoogspringen en bel wer pen: 1. Monique Versaevel (Meer paal, 60 meter: 1. Claudia Faas, (Hille), 600 meter: 1. Monique Hen driks (Meerpaal). »/10 Jaar: kogelstoten: 1. Veroni- que van de Peijl (Stelle), 60 meter: 1. Jeske van Seters (Zeemeeuw), 600 meter: 1. Margot Dros (Meer paal), hoogspringen: 1. Monique Hellebehe (Stelle). 11 Jaar en ouder: hoogspringen, kogelstoten en 80 meter: i. Karin van Opdorp (Stelle), 600 meter: 1. Sandra Stolk (Oude Vaart). Jongens 7/8 Jaar: balwerpen: 1. Ruben Kareis (Stelle), hoogsprin gen: 1. Alex van Driel (Oude vaart), 80 meter 1. Dimitrl van de Wege (Golfslag). 8/10 Jaar: 80 meter: 1. Erik Witte (Stelle), hoogspringen en 600 me ter: 1. Xavler van Nieuwenhoven (Hille), kogelstoten: 1. Paul Tho- lens (Stelle). U Jaar en ouder: kogelstoten en hoogspringen: 1. Mare Cambeen (Zeemeeuw). 80 meter: 1. Wilbert Murre (Oude Vaart), 800 meter: Jurgen Elias (Op de Hoogte). RKHAV Hulst: Meisjes 6/7 jaar: driekamp 1. Mirjam Rubens (No- belhorst), 600 meter: 1. Sonja Ma teria (Reynaert). 8/9 Jaar: driekamp en 600 meter: 1. Nancy Maas (Nobeihorst). 10/11 Jaar: driekamp: 1. Tamara Neels (Nobeihorst), 600 meter: 1. Diana de Koning (Nobeihorst). 12/13 jaar: driekamp: 1. Bianca Se- gers (Rietvliet), 1000 meter: 1. Mu- rieüe Reunis (Jansenius). Jongens 6/7 Jaar: driekamp: 1. Martijn Mortier (Moerschans), 600 meter: 1. Micha Picavet (Moer schans). 8/9 Jaar: driekamp: 1. Giel Dhondt (Reynaert), 600 meter: 1. Rik van Laarhoven (St-Willebrord). 10/11 jaar: driekamp: 1. Bart Spit- ters (Nobeihorst), 1000 meter: 1. Maarten van Goethem (Nobei horst), 12/13 Jaar: driekamp: Erwin Mor tier (Moerschans), 1000 meter: Mi chael de Koning (Nobeihorst). Van onze verslaggever 5» HULST - Het Hulster Gekoördineerd Bejaardenwerk wil de ouderen in de gemeente beter van allerlei informatie voorzien. Om dat voorlichtingsproject te realiseren wordt een beroep gedaan op de gemeente om de kosten te bestrijden uit geld van het flankerend ouderenbe- leid. Volgens het Bejaardenwerk ontbreekt het veel ouderen aan goede informatie. Men vangt zo links en rechts wel eens wat op, maar weet er vaak geen weg mee. Het is onvoldoende be kend hoe allerlei zaken wer ken. Deze leegte wil het Bejaar denwerk opheffen met een se rie thema-bijeenkomsten, waarin allerlei belangrijke on derwerpen worden behandeld. De inwoners van zestig jaar en ouder kunnen die gratis bijwo nen. Men wil starten met vier f bijeenkomsten per kern. In to taal dus 24. Het gaat daarbij om de onderwerpen: medicijnge bruik en incontinentie, de wer king van de indicatie commis sie en financiering rondom verpleeg- en verzorgingstehui zen, de werking van de thuis zorg en wat de mantelzorg pre cies in houdt. Daarnaast wil het Bejaar denwerk meer aandacht beste den aan het ombudswerk. Per woonkern wordt gedacht om twee of drie personen voor deze fwictie op te leiden. Over het plan is inmiddels overleg ge weest met het maatschappelijk werk, dat medewerking heeft toegezegd. Het plan gaat uit van vijf bijeenkomsten van twee uur, waarbij zo'n twintig personen betrokken zullen zijn. Evenals in De Lieve zullen ook de gemeenschapshuizen infor matiemateriaal krijgen. De contactpersonen zullen na de informatieve bijeenkomsten hierin een belangrijke rol ver vullen. Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Paul van Kerckhoven heeft de tijdrit gewonnen die zondag op touw was gezet door de Toerclub Kloosterzande. De strijd speelde zich af op een traject van 13,5 kilometer tus sen De Griete en Perkpolder. Aan de wedstrijd deden 23 wielrenners mee. Van Kerckhoven legde het parkoers af met een gemid delde van ruim veertig kilome ter per uur. De overige ere plaatsen gingen naar: 2. M. Baart, 3, R. Vermue, 4. A. Jan sen, 5. M. Schijvenaars.

de Stem | 1988 | | pagina 15