Noordieren snakken naar vrede Deetman straft studenten in plaats van universiteiten lubbers t Brits historicus voorspelt neergang grootmacht van VS Nalatigheid NA TWINTIG JAAR VAN SEKTARISCH GEWELD OVERSCHRIJDING STUDIEDUUR VOORAL GEVOLG SLECHT BELEID INSTELLINGEN DE STEM C< -DESTEM- DE STEM pE STEM BINNE VELDHOVEN (ANP) gisteravond op een CDj( ven begrip getoond voc minister Deetman ovei pensatie van overschri groting en het strakke akkoord. Maar volgent man wel een beetje ovei Nederland krijgt 140 miljoen van E( Door PAUL SEELEN Grootmachten komen op, maken een bloeiperiode door en raken vervolgens in verval. Dat gebeurde met de Egyptische, de Griekse en de Romeinse beschaving. Met het Spaanse wereldrijk 'waar de zon niet kon ondergaan' en met de Republiek der Verenigde Nederlanden. Datzelfde lot wacht de Ver enigde Staten, waarschuwt de Britse historicus Paul Kenne dy. Zijn boek 'The Rise and Fall of the Great Powers' heeft in het land van Uncle Sam enorme beroering ge wekt. Kennedy is zelfs voor parlementscommissies ontbo den om de vraag te beant woorden of het verval echt onvermijdelijk is. In geen enkel land lopen zo veel toekomstvoorspellers en sterrewichelaars rond als in de VS. Hun profetieën maken nog maar weinig indruk. Een uitstekend onderbouwde voorspelling van de militaire historicus, Paul Kennedy ech ter des te meer. 'The Rise and Fall of the Great powers' beschrijft de economische veranderingen en militaire conflicten in de jaren tussen 1500 en 2000. In grote lijnen een gedegen ge schiedkundige beschouwing. Voor het grote publiek wordt het eigenlijk pas echt interes sant in het slothoofdstuk - 'to the 20th Century' - waarin Kennedy over de toekomst speculeert. Hij beantwoordt dan de vraag welke naties in de toekomst zullen bloeien en welke in verval zullen raken. Volgens de hoogleraar in ternationale strategische be trekkingen aan de Yale-uni- versiteit bestaat er een duide lijk verband tussen de econo mische positie van een land en de opkomst en ondergang als grootmacht. Grote mogendheden heb ben - zo leerde Kennedy uit zijn studie van het verleden - de neiging om militair en po litiek méér verplichtingen aan te gaan dan ze zich vanuit hun economische positie kun nen permiteren. Om de wel vaart te beschermen, is een grote militaire macht noodza kelijk. De daarvoor benodigde uitgaven kunnen echter niet door de economie worden ge dragen: de grootmacht komt in een vicieuze, neerwaarts gerichte cirkel, terecht. De VS zijn op dit moment de belangrijkste economische macht ter wereld. Kennedy waarschuwt de VS echter, dat zij vanwege hun schuldenlast en internationale verplichtin gen door snel opkomende Oosterse naties voorbijge streefd zullen worden. Ken nedy is eigenlijk de eerste die deze machtsverschuiving zo gedocumenteerd in beeld brengt. De rol van de Ver enigde Staten als absolute wereldmacht zal rond de eeuwwisseling uitgespeeld zijn, zo voorspelt hij. Kennedy's theorie heeft in de VS een enorme respons ge kregen. 'The Rise and Fall' staat met een kwart miljoen verkochte exemplaren hoog op de Amerikaanse bestsel lerlijsten. Voor een aantal vertalingen zijn al contracten getekend. Newsweek zette - naar aanleiding van 'The Rise and Fall' - die feiten op een rij. Het gaat niet goed met de Amerikaanse economie, con cludeerde het opinieblad. Dat blijkt uit de beurskrach van oktober j.l., de gestage daling van de dollarkoers, de nega tieve Amerikaanse handels balans, de almaar groeiende begrotingstekorten. De roep om isolationisme wordt steeds groter, op economisch maar ook op militair gebied. De rol van de VS zal in eer ste instantie overgenomen worden door Japan, in een la ter stadium terzijde gestaan door China, Zuidkorea, Tai wan, Singapore en Hongkong. Newsweek voert staatjes op waaruit de - in vergelijking tot de VS - formidabele eco nomische groei van deze lan den zichtbaar wordt. De ge zaghebbende hoogleraar Ri chard Consecrance spreekt in dat zelfde artikel de verwach ting uit, dat de rol van de VS in 2010 uitgespeeld zal zijn. Dat de waarschuwing van Kennedy serieus genomen wordt, blijkt ook uit het feit, dat de defensiecommissie van de Senaat en de begrotings commissie van het Huis van Afgevaardigden, in speciale zitting bijeen, Kennedy vroe gen of het verval niet wellicht nog af te wenden zou zijn. Hoewel Kennedy tot het ge zelschap invloedrijke ge schiedkundige cultuurpessi misten gerekend mag worden, bestaat er toch een belangrijk verschil met de theorieën van zijn voorgangers: Kennedy ziet voor de VS nog wel dege lijk een uitweg uit de drei gende impasse. Hij schreef onlangs in de The New York Times: „Grote mogendheden hebben hun macht ...verlo ren. .als gevolg van culturele en ideologische vooroordelen en door hun onwil om het geld nu uit te geven aan consump tie en defensie in plaats van het in de toekomst te investe ren". Een les uit het verleden, die de VS zich ter harte moeten nemen, willen zij zich als vooraanstaande economische en militaire macht kunnen handhaven. Onvermijdelijk is het verval van de VS dus niet. Wel is een belangrijke koers wijziging noodzakelijk. Veel Amerikanen lijken zich - ge tuige de overstelpende be langstelling voor 'The Rise and Fall' - de waarschuwing van Kennedy ter harte te ne men. P. Kennedy, The Rise and Fall of the great powers, New York, Ran dom house 1988. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: j 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Sen/ice-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. 1/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 De afschuwelijke moorden van het afgelopen weekeinde in Limburg, opgeëist door het verboden Ierse Revolutionaire Leger (IRA), werpen opnieuw een schril licht op de Noordierse kwestie. Na twintig jaar geweld en duizenden doden leeft Noord-lerland nog steeds in de greep van angst, haat en terreur. Vanaf de eerste rellen in Londonderry (in het najaar van 1968) tot op de dag van vandaag bestoken unionisten en na tionalisten, protestanten en katholieken, leger, politie en rebellen elkaar met verbaal geweld en met wapengeweld in de niet aflatende strijd om de toe komst van Ulster: Brits of Iers, katholiek of protestant. Verslaggever Ed van de Kerkhof zwierf twee weken lang door Noord-lerland. Over wat hij zag en hoorde bericht hij in de serie 'Twintig jaar Iers drama', waarvan vandaag de eerste aflevering. Door Ed van de Kerkhof Alles went. Zelfs Belfast. De eer ste keer breekt het zweet me uit als een in gevechtskleding gesto ken soldaat achteloos zijn ultra modern machinegeweer op m'n maag richt. De man - wat man, een jongen nog, jeugdpuistjes heeft ie - controleerde even of zijn vizier schoon was. Een dag later al schiet ik in een - welis waar nog enigszins nerveuze - lach als ik zie hoe zo'n zwaarbewapende jongen lustig fluitend zijn pas ver volgt nadat hij een onverholen be wonderende blik heeft geworpen op een paar melkwitte Ierse kuiten. Lente in Belfast, de zon speelt duizen den spelletjes in duizenden rollen prikkeldraad. Het is vreemd gesteld met deze stad. Tot de tanden gewapende mili tairen en politie-agenten patrouille ren over de straten, steeds weer op nieuw duiken traag rijdende lood grijze pantserwagens op met op het dak schietklaar wapentuig, en daar tussendoor laveren moeders met kin derwagens, sloffen oude baasjes naar hun stamcafé, stallen groenteboeren hun kistjes sinaasappelen op de stoep en doet iedereen zijn uiterste best om net te doen of het leven in een politie staat geheel en al normaal is. 's Avonds puilen de honderden eet huizen van Belfasts centrum uit. Wel iswaar weten de Angelsaksische koks nog steeds niet goed hoe ze zout en pe per en andere kruiderijen moeten ge bruiken en laten ze dat spul dus door gaans maar achterwege, maar toch: het ziet er allemaal smakelijk uit in een bistro als 'Chez Delbarte' op Shaftsbury Square of bij de Italiaan die in Great Victoriastreet het restau rant 'Ciros' uitbaat. In snel driedelig gestoken jonge zakenmannen nutti gen opgeruimd hun aperitiefjes in de pompeuze 'Crownbar' en in rijen schuiven de hongerigen voorbij het uitgestalde lekkers in het chique 'Barclay'. Maar als de taxi me dan 's avonds naar het hotel rijdt, worden we on veranderlijk aangehouden bij de ge sloten massieve poort voor de par keerplaats van het hotel. De inhoud van de kofferbak van elke auto wordt hier gecontroleerd. Het hotel is nog herstellende van de laatste bomaan slag. Verderop in de straat staan de geblakerde resten van een ander ho tel. Ook getroffen door een IRA-bom. Na twintig jaar sektarisch geweld en enkele duizenden doden snakt het gros van de inwoners van Belfast naar vrede en rust en vooral naar een normaal leven. Neem Moya O'Hara. Moya is lid van een darts-club, een keer per week komt ze met haar vriendinnen bijeen om pijltjes te gooien, 's Zondags gaat ze trouw naar de kerk. Ze heeft een baantje van twee uur per dag als poetsvrouw, en dat is al heel wat voor een vrouw die in een katholieke wijk woont waar het werkloosheidspercentage tussen de zestig en de tachtig schommelt. Moya woont in Seaforde Street in de wijk Short Strand, een katholieke werkmansbuurt in het protestantse Oost-Belfast. De huizen staan er saai in rijtjes, de overheersende geur is die van steenkoolrook en boven de daken torenen de gele kranen van de scheepswerf Harland Wolff. De wijk is een ghetto, afgegrensd door een 1J- lutoweg aan de ene kant en door een hoge muur aan de andere kant. Peacewall, zo noemen ze die muur. Vredesmuur. Zoals ze al die golfplaten afscheidingen, bakstenen muren, prikkeldraadversperringen en slagbomen die kriskras door de ar beiderswijken van Belfast lopen pea cewall noemen. Met aan de ene kant katholieken en aan de andere kant protestanten. Moya is geboren in Short Strand. Al haar familie woont daar. En Moya weet zich nog de tijd te herinneren van voor 1968, toen ze nog protes tantse vriendjes en vriendinnetjes had, toen er nog geen muur was opge trokken om de wijk en toen de katho lieke school en de katholieke kerk nog niet beschermd werden door een haag van prikkeldraad. Toen Moya vijftien werd ging ze uit werken in een confectie-atelier en 's zaterdags ging ze uit dansen. En zoals dat gaat met zo'n meid: ze werd smoorverliefd. En zoals dat ging met smoorverliefde meiden uit een werk mansbuurt in de jaren zestig: Moya werd zwanger en moest trouwen. Met Tom Berry, zeventien was hij. En protestant. Daarmee begonnen de moeilijkhe den. De ouders van Moya wilden niks van Tom weten, want Tom was pro testant. De ouders van Tom wilden niks van Moya weten, want Moya was katholiek. Dus kochten de twee een goedkoop huisje in een gemengde buurt, waarin beide geloofssoorten in pais en vree bijeen woonden. Toen nog wel, in 1968 kon dat nog in Bel fast. Het jaar daarop brak de hel los in Belfast. Protestanten en katholieken bestookten elkaar met brandbommen en kogelregens, barricades werden opgericht en het leven in een ge mengde wijk was niet meer mogelijk. Moya, toen zeventien, moeder van Deborah en opnieuw zwanger herin nert zich hoe drie gemaskerde en ge wapende mannen het huis binnen drongen en hoe scheldende buurtbe woners het gezinnetje voor 'katholiek tuig' uitmaakten. Ze herinnert zich hoe - onder politiebescherming - haar spulletjes op een vrachtwagen werden gekwakt en hoe ze onder ge joel en gejauw haar huis moest verla ten. Ze hadden al 300 Engelse ponden afbetaald op het huisje en ze kregen er nog 100 voor terug en 'daar waren we toen blij mee, de meesten kregen helemaal niets.' Het gezinnetje verhuisde naar een flat in Belfast en daar werd Thomas geboren in 1970, een barricade-kid, zoals alle kinderen die dat jaar wer den geboren barrikade-kinderen werden genoemd. Maar ook de flat bleek uiteindelijk taboe voor Moya, Tom en de kinderen. De ruiten wer den herhaaldelijk aan diggelen ge gooid, er werd gedreigd met brand bommen: geen katholieke vrouw in een protestantse wijk! En weer moest er verhuisd worden. Uiteindelijk werd Moya ziek, ze moest opgenomen worden in een rusthuis op het platteland. Tom ver trok naar Schotland, op zoek naar een baantje. In 1975 is het gezin herenigd. En leeft in de Short Strand. De weerzin van Moya's ouders en buren tegen 'Kinderen uit de buurt kennen alle merken pistolen, alle merken ge weren, alle geluiden van projectielen, zoals bij ons de automerken'. - foto anp Tom is geluwd en Moya is vastbeslo ten om zich nooit meer te laten verja gen uit de buurt. Het is per slot van rekening ook haar geboortegrond. En Tom is geaccepteerd door de buurt, hij is rustig en vriendelijk, hij komt in de buurtkroeg, hij is zelfs lid gewor den van de Officiële IRA, een club die geen heil meer ziet in geweerlopen, maar des te meer in het bedrijven van politiek. Socialistische politiek, ge richt op de belangen van zowel pro testantse als katholieke arbeiders. De wijk Short Strand vormt een van de bolwerken van de partij (die zich in middels de naam Workers Party heeft aangemeten). De Provisionele IRA - tuk op de absolute alleenheerschappij in de ka tholieke ghetto's - acht in oktober 1975 de tijd rijp voor een bloedige af rekening met de concurrerende offi cials. Op de avond van 29 oktober worden in Belfast 60 aanslagen ge pleegd op leden van de Officiële IRA. De volgende twee avonden leveren opnieuw een golf van aanslagen op. 'Tot de tanden bewapende Britse soldaten bewaken de straten in Belfast'. - fotoap Tom Berry verlaat op de avond van 31 oktober het café waar hij heeft zit ten drinken met een paar vrienden. Op straat ziet hij enkele mannen met geweren. Tom snelt terug naar de in gang van het café. Een ingang die hij niet meer haalt. Hij wordt geveld door vijf schoten in de rug, afkomstig uit twee verschillende geweerlopen. Moya O'Hara was 21 jaar toen ze weduwe werd. De kleren van Tom Berry heeft ze verbrand. Met bitter heid in haar stem zegt: „Het waren mensen uit de buurt. Het waren mijn eigen mensen die Tom vermoordden." Moya is intussen hertrouwd. Ze is (een van de stamgasten in 'The Rose bud', een besloten club van de Wor kers Party, gehuisvest in een krot zonder ramen aan de Seaforde Street. De club dient als buurtcafé, de ach terdeur is altijd open, zelfs op tijden dat dat niet mag. De kinderen uit de buurt kennen alle merken pistolen, alle merken geweren, alle geluiden van projectielen, zoals ze bij ons de merken kennen van auto's. Die kinde ren bekogelen iedere dag weer op nieuw de stalen voordeur van 'The Rosebud', terwijl daarbinnen de Guinness-kraan voortdurend open staat. Niemand van de stamgasten van 'The Rosebud' die geen verhaal van bloed of dood of brandbommen weet te vertellen. Neem Peter Steele. Gebo gen en met schuwe blik in de ogen zwabbert Peetsy (zoals hij genoemd wordt) iedere morgen de vloer van The Rosebud. Na elke twee halen met de zwabber wordt hij overvallen door een rochelende hoestbui en zoekt hij verlichting in een teug bier. Peter is 'fourty-focking-seven', 47 jaar, maar ziet er eeuwen ouder uit. Ooit had hij een bloeiend glazenwassersbedrijf, maar zijn protestantse vrouw hield het niet meer uit in het katholieke ghetto en nam de benen. En Peters broer blies zichzelf op met een zelfge maakte bom. Diens foto prijkt tussen honderden andere foto's in 'The Bel fast Graves', het officiële Boek der Martelaren dat uitgegeven werd door de Provisionals. De foto van Tom Berry staat niet in dat boek. Aan een van de muren van 'The Rosebud' hangt een affiche dat een feestje aankondigt voor de bejaarden in de buurt. Aanleiding voor het feest: de eenentwintigste verjaardag van het feit dat Celtic de Europa-cup won. Maar Celtic is toch een Schotse club? Jawel, maar Celtic is ook katholiek, en dat vieren ze hier: de triomf van een katholieke voetbalclub. Er moeten op een spectaculaire ma nier doden vallen wil het Noordierse geweld nog de Nederlandse kranten halen. Voor Ierse kranten is dat an ders. Een greep uit de kranten van zo maar een dag: Dessie O'Hare veroordeeld tot veertig jaar voor de ontvoering van een tandarts uit Dublin. O'Hare sneed twee pinken van de tandarts af. De ontvoering was bedoeld om geld bij een te krijgen voor de financiering van de 'Irish Revolutiary Brigade', een splintergroepje dat een 'bloedige oorlog met de Britten' wil. Twee politie-agenten lopen in een hinderlaag in de buurt van Armagh. Ze worden beschoten vanuit twee woonhuizen die door terroristen 'be zet' zijn. Een van de huiseigenaren wordt gewapenderhand gedwongen de vluchtauto te besturen. Geen do den. In West-Belfast wordt een legerpa trouille onder vuur genomen. Geen doden. In een park in Londonderry wordt een op scherp gestelde bom gevonden en onklaar gemaakt. Geen doden. In een lege bunker worden tien Tsjechische granaten gevonden. De weduwe van een protestantse politie-agent krijgt - een week na de moord op haar man - een scheldbrief, ondertekend door de IRA. Tekst: „Die vuile smeerlap Willy is netjes opge ruimd. De duivel hale jullie alle maal." Door Frans van Mourik 'DEETMAN verhaalt het falen van het studiesys teem nu op de studenten in plaats van op de universi teiten. Hij probeert de stu denten aan te sporen snel ler te studeren door ze meer te laten betalen als ze over de maximale studie duur van zes jaar heen gaan. Hij zou echter de universiteiten moeten aanpakken. Die hebben in veel gevallen de studielast te zwaar gemaakt door het studieprogram verkeerd in te korten". Dat zegt Riekele Bijleveld, onderwijsonderzoeker van de Universiteit Twente over de aanpak van het 'probleem' van de 'eeuwige student', waarover de minister op dit moment tamelijk diepgaand van mening verschilt met de Kamer. Hij vindt dat minister Deetman (Onderwijs) te wei nig naar de universiteiten en teveel naar de studenten heeft gekeken in zijn streven om - uit puur financiële redenen - een einde' te maken aan het verschijnsel van 'de eeuwige student'. Nu is dat toevoegsel 'eeuwi ge' al zeer betrekkelijk. Sinds in Nederland de twee-fasen- structuur is ingevoerd, be staat de eerste fase, de nor male universitaire studieduur dus, nog slechts uit zes jaar. Dat is de optelsom van vier jaar studieduur plus twee jaar overschrijding. Dat is niet zo erg 'eeuwig'. Vroeger was die studieduur vijf jaar met de mogelijkheid tot een aanzienlijk langere over schrijding. De tweede fase is gereserveerd voor een relatief beperkt aantal gelukkigen, dat na zijn doctoraal verder wil studeren. Vorig jaar werden de resul taten van een onderzoek naar die twee-fasenstructuur ge presenteerd. Dat werd in op dracht van de onderwijsmi nister verricht door het Cen trum voor Studies van het Hoger Onderwijs Beleid van de Universiteit Twente (met Bijleveld als hoofdonderzoe ker) en de Stichting Centrum voor Onderwijsonderzoek (SCO) van de Universiteit van Amsterdam. De conclusies waren vernietigend en kwa men er samengevat op neer dat de invoering van de twee fasen in het hoger onderwijs tot nu toe een flop is. Minister Deetman en zijn topambtenaren probeerden de uitkomsten weg te poetsen. Bijleveld: „Er ontstond nogal wat geharrewar. Wij zouden in onze becijferingen en prog noses niet realistisch genoeg zijn geweest". Hij en de an dere onderzoekers rekenden voor dat niet 70 procent van de studenten het doctoraal zou halen zoals het ministerie 'Minister Deetman (Onderwijs) zou universiteiten moeten aanpakken, niet de studenten. - fotoanp meende, maar minimaal 3 tot 4 en maximaal 7 procent min der. Het SCO heeft nu in een nader onderzoek vastgesteld dat van de studenten die zes jaar geleden begonnen er in september 8700 ofwel 37 pro cent uit de boot zullen vallen, diezelfde 63 procent dus. Bijleveld wordt van dat ge lijk krijgen op termijn aller minst vrolijk. „De minister wist natuurlijk zelf ook wel, dat studenten niet zomaar op een nieuw studiesysteem zou den overschakelen. Dat zat niet in de studiecultuur. Stu denten waren gewend om af te studeren op het moment dat ze daar zin in hadden en op het moment dat ze daar kans toe zagen. De overstap naar een beperkte studieduur in het twee-fasensysteem was dan ook te groot. Tenminste dat denk ik, maar dat zou na tuurlijk onderzocht moeten worden." Een belangrijkere oorzaak voor de studie-ellende noemt hij de krakkemikkige wijze waarop de universiteiten hun studieprogramma's hebben ingericht toen ze gedwongen werden de officiële studie duur van vijf naar vier jaar terug te brengen. Bijleveld: „De universitei ten hebben de studieduur wel bekort, maar op niet zo'n nette wijze. Stond in de oude structuur bijvoorbeeld 100 uur studie voor 300 bladzijden lesstof, dan werd dat in de nieuwe simpel veranderd in 80 uur. Dan heb je er wel 20 uur van afgehaald, maar de studielast is natuurlijk even groot gebleven. En bovendien is die studiebelasting omdat er meer in minder minder tijd moet gebeuren ook zwaarder geworden. Het was zot om te veronderstellen dat de stu dent in de nieuwe structuur ineens zoveel meer zou kun nen doen. Het probleem is in feite terug te voeren tot de autonomie van de vakgroepen en hoogleraren. Je hebt geen enkele middel om hen te dwingen het studiepro gramma te beperken en af te stemmen op de kortere stu dieduur. Want iedere vak groep en hoogleraar vindt zijn vak o zo belangrijk". Geen mogelij kheid tot cor rectie dus? Bijleveld: „Zeker wel, maar dan zou de minister de instellingen moeten aan pakken op de manier waarop hij nu - ten onrechte - de stu denten aanpakt, in de geld buidel dus. Hij zou een sys teem moeten hanteren waar bij hij de universiteit extra beloont als alle studenten op tijd afstuderen en hij zou moeten korten als er over schrijdingen plaats vinden. Een soort prestatiebeloning dus." „Aan zo'n systeem wordt op dit moment wel gewerkt, maar het grote probleem is een manier te vinden om de prestaties te meten. Datzelfde geldt in feite voor het meten van het studierendement. Als je dat probeert, slaagt na tuurlijk plotseling iedere stu dent met een acht in plaats van een zes. En over de kwali teit van de afgestudeerde weet je dan nog niets." Dat betekent concreet, dat is Bijleveld zich ook bewust, dat als de Kamer Deetman niet stopt, de minister rustig door kan gaan met het straf fen van studenten voor mana- gementsfouten van de univer siteiten. Dat die fouten ge maakt worden, bleek nog eens uit enig zelfonderzoek aan de Erasmus Universiteit in Rot terdam. Een interfacultaire werkgroep stelde daar vast dat het aan de economische faculteit ontbreekt aan 'ade quaat onderwijsmanage ment'. Reactie van een be stuurder van de faculteit: „Ons grootste probleem is dat we zoveel problemen hebben". En van dit soort dooddoeners wordt je evenmin vrolijk Alle reden voor minister Deetman om z n huiswerk nog eens over te doen. 4Dee Deetman beklaagde zich zater dag in het dagblad Trouw waarna zowel Kok (Pvda) al Voorhoeve (WD) daar een po litiek staartje aan wilden ver binden. „Kennelijk sprak ee geprangde minister met zor over de hem toevertrouwd zaak", aldus Lubbers. Maa uitspraken van Deetman kun nen misverstanden wekken, z waarschuwde de premier. Dat geldt met name voor d indruk die gewekt is dat Deet man in hoge mate het slachtof fer is van compenserende be zuinigingen. Lubbers signa leerde dat het kabinet in he zogenoemde 'paaspakket' ht departement van onderwi; 'bewust heeft ontzien'. Uitzor dering daarop vormt de studie finaciering, zo erkende Lub bers. Het gaat hier om ee groep mensen die relatief ster staat, zo poneerde de premier. Bovendien is de regel d; overschrijdingen op de eige begrotingspost moeten worde gecompenseerd geen ij zere harnas. Bij basiswetten e daar gaat het in het onderwi; vaak om, wordt steeds afgewr gen of dat wel kan. Eventue BRUSSEL (ANP) - Neder land krijgt dit jaar bijna 1' miljoen gulden uit h< Europees Sociaal Fonds. D heeft de Europese Commis sie gisteren bekendgt maakt. Een woordvoerder kon nog ni zeggen welke werkgelegei heids- en scholingsprojecten Nederland in aanmerking k men voor EG-financiering. totaal zal de EG dit jaar in ti taal ruim zeven miljard guide uitgeven aan sociale projecte Dat is ongeveer zeven procei van de Europese uitgave Meer dan de helft van het ge komt terecht in slechts dr landen: Italië, Groot-Brittai nië en Spanje. DE ONDERZOEKSCOMMISS van 177 vrouwen met hepatit kenhuis heeft onderzocht, is t men. De regeling voor reac, geen kanten. De uitslagen va zochte donorbloed werden w doorgegeven aan de menser Deze namen op hun beurt ni< matie te verkrijgen. De gevo waren desastreus. Het is nauwelijks voor te s land dat wereldwijd om de wordt geroemd - heeft kunne van de volksgezondheid al ge heid dat het met de reageerb lopen. Deze instantie vreest steeds verdergaande vereen heeft geleid dat er onvoldoe rijkste aspect; dat van de vei ratoriumpersoneel in het Dijt van de universiteit en niet var patïentenzorgers. Hun eerst* van het wetenschappelijk exp Het werken met reageerbu m een experimentele fase. N; overal worden toegepast. O slaat, bereidt minister Brinknr gels voor. De grove nalatigh ziekenhuis werden geconste geving geen overbodige luxe Opmerkelijk is echter dat voelt om in de resterende strakker aan te halen. Het Dij spraken al ruim twee jaar nie wanneer weer wordt begon De werkwijze in de vijf ande nader onderzoek onden maakte fouten in Rotterdam Slechts de ziekenhuizen die procedures te beschikken, i om verder te gaan met reage voorwaarde kunnen veilighei

de Stem | 1988 | | pagina 2