DE STEM LE PEN DOET NEDERLANDSE TEKENAAR PROCES AAN De sombere wereld van Willem jgiggBZEHE i; (""H»»™-» ■««•»- Geruchten over fusie tussen Super en Sky P ürJ Derde wereldfestival op Kasteel Gemert Integer werkstuk over Anne Frank Paul McCartney 'Back in the USSR' Intrekken subsidie Globe en Theater "onbehoorlijk DINSDAG 3 MEI PARIJS - „Het enge van Le Pen is dat hij alle andere partijpro gramma's beïnvloedt. Rechts en links vind je zijn ideeën terug. Opschudding V,H Zweten Zero 'DE LAATSTE ZEVEN MAANDEN' VANAVOND OP TROS-TV Le STEM GIDS 2 Dl NEDERLAND 2 NEDERLAND 3 Van onze verslaggever GEMERT - Tien muziek- en dansgroepen, dertig gasten uit de derde wereld, drie theatervoorstellingen, een hindoe-tempelfeest, diverse tentoonstellingen. Dit is slechts een greep uit pro gramma van Nederlands eerste 'Derde wereldfestival voor Jongeren' dat in het Pinksterweekeinde op en rond het Kasteel van Ge- mert (Oost-Brabant) plaats heeft. Dit tweedaagse festival, dat za terdag 21 mei om twee uur 's middags begint en bijna non stop doorgaat tot vier uur zon dagmiddag 22 mei, wordt zo goed als zeker geopend door de Chileense Carmen Gloria Quintana. Deze vrouw is be kend geworden doordat ze sa men met haar Amerikaanse vriend tijdens een demonstra tie in Chili tegen dictator Pino chet door militairen met ben zine werd overgoten en in brand gestoken. Zij overleefde het, zij het ernstig verminkt Nog steeds moeten haar brand wonden in Canada worden be handeld. Tijdens het laatste be zoek van de paus aan Chili speelde zij een prominente rol. Tussen de behandelingen in Canada door houdt ze haar kruistocht tegen de dictatuur en de onderdrukking in Chili. Overal ter wereld roept ze vooral jongeren zich te blijven verzetten tegen uitbuiting en onrecht. De komst van Carmen Glo ria Quintana weerspiegelt op zet en bedoeling van de com missie SAMEN (Salesiaanse Missie en Nederland), die dit festival organiseert in samen werking met 'Missie en Jonge ren' uit Boxmeer en nog een aantal missionaire groepen en organisaties. Die opzet is om jongeren, vooral in de leeftijd van 16 tot 26 jaar, een brede in druk te geven van de culturele rijkdom van de derde wereld en om ze kennis te laten maken met de missionaire beweging. Want derde wereld is niet uit sluitend en alleen ellende. De organisatoren verwachten de grootste toeloop uit de driehoek Nijmegen, Den Bosch, Venlo. Behalve voor de derde we reld is er ook aandacht voor de vierde wereld in eigen land. Overigens is ook een speciaal kinderprogramma voorzien. De activiteiten spelen zich onder het motto 'Laat de aarde draai en' af in vier tenten (Afrika, Azië, Latijns-Amerika, Neder land) en op een groot podium. Behalve afro-disco, cabaret, in formatiestands, werkwinkels, T2 video's en een dertigtal gasten uit de derde wereld, die op in formele wijze informatie zullen geven, treden vocalisten op uit Indonesië, Chili en Bolivia (In- ca-muziek). Het speciale nachtprogramma bestaat on der meer uit videobanden uit en over de derde wereld. Voor liefhebbers is een speciaal kampeerterrein voorzien om een tentje op te zetten. Aan deelname zijn kosten verbon den. Voor de Salesiaanse Missie is dit festival een van de activi teiten in het kader van de her denking dat 100 jaar geleden de stichter van de paters Salesia- nen, Don Bosco, stierf. Door Bob van Huët Ik vond het heel moedig van Mitterrand dat hij bleef praten over stem recht voor buitenlanders. Dat heeft hem veel stem men gekost. De meeste Fransen zijn daar tegen." De in Parijs werkzame teke naar Bernard 'Willem' Holtrop (47) volgt de Franse verkiezin gen met speciale belangstel ling. Twee keer in de week ver schijnt van zijn hand een rake illustratie in de linkse krant 'Liberation'. De 'overwinning' van Le Pen en het dilemma van Jacques Chirac (die alle ex treem-rechtse stemmen nodig heeft om Francois Mitterrand te kunnen verslaan) schetste hij in een paar pennestreken. Le Pen in de mond van Chirac. Uniform en FN-band spraken voor zich. „Ik heb op deze tekening nog geen reactie gehad", lacht de in Ermelo geboren tekenaar, die 20 jaar geleden (mei 1968) naar Frankrijk verkaste. „Met Le Pen moet je erg oppassen, want iedereen die zegt of suggereert dat hij een nazi is doet hij een proces aan. En de meeste pro cessen wint hij nog ook. Het is zonde aan zo'n vent te moeten betalen". Niettemin kreeg Willem toch een proces aan zijn broek. „Ja heel gek eigenlijk. Ik had een tekening gemaakt waarop Le Pen een wind door zijn mond liet. Eromheen lopen mensen die hun neus dicht knijpen. Een onschuldige grap. Pas twee maanden later reageerde hij. Toen ik bij de instructierechter moest voorkomen, dacht ik eerst dat het om een andere te kening ging. De advocaat van Liberation heeft de zaak nu in handen. Volgens hem heeft Le Pen geen kans. Je mag best van iemand zeggen dat hij stinkt. Maar als hij het proces toch wint zou dat me spijten omdat ik voor hetzelfde geld veel ver der had kunnen gaan". Willems heel eigen en vaak sombere visie op de wereld heeft meermaals voor opschud ding gezorgd. Niet alleen in Frankrijk. Bij ons werd hij twintig jaar geleden veroor deeld wegens 'majesteitsschen nis en belediging van het open baar gezag'. Nog steeds vinden veel mensen dat zijn tekenin gen niet door de beugel kun nen. Koningin Juliana op de Wallen of, recenter, het album 'Lust en Strijd', waarin de laat ste wereldoorlog wordt opge voerd als een pervers copuleren tussen beulen en slachtoffers. Weinig boekhandels durfden „Als ik iets vriendelijks moet tekenen zit ik daar uren op te zweten", zegt hij. We zitten aan de pastis in een van zijn stam kroegen nabij het atelier op Pi- galle. „Het kwaadaardige gaat veel lekkerder. Le Pen, dat is een vette kop en een plak haar. In elke tekening moet iets ergs zitten anders kijkt er geen hond. Met het slechte bereik je de mensen eerder dan met het goede. De nazi's zijn voor mij het absolute kwaad. Die teken ik dus, net als het geweld en het racisme van alle dagen. Dat het provocerende werk op hun toonbank te leggen. Vorig jaar verscheen 'Per Abuis', een ty pisch 'Willemijnse' ode aan ge weld, seks en dood. Een journalist schreef eens dat de tekenaar bij voorkeur een wereld schept „waarin goed en kwaad hun vertrouwde glans hebben verloren; een we reld die de enkeling fascineert, maar die de massa doet gru- Ü-AYMONP BA**£ HiTHgQ wen". Willem is het daar wel mee eens. moet je laten zien. Niets is ver velender dan gelukkige men sen, zonder problemen. De schilderijen van Hitier zijn heel lief en aardig". „In Nederland zijn mijn laatste albums geflopt. Ik heb mijn voorschot er nog niet eens uit. Uitgevers zijn bang gewor den met mij in zee te gaan. Maar wat maakt het uit. Ik ben best tevreden dat ik voor een bekende krant kan werken. Vorig jaar had ik een tekening op de voorpagina. Alleen Libe ration durft zoiets. Beetje jam mer is wel dat de lezers nauwe lijks reageren. Ze weten wat voor krant ze kopen. Misschien zou ik de Figaro eens moeten proberen". Bij de gedachte de keurige lezers van deze oer conservatieve krant op stang te jagen moet hij lachen. Willem lacht veel. „Ik stel me meteen van alles voor", zegt hij. Tot een paar maanden geleden behoorde de Nederlandse teke naar tot de vaste ploeg van het satirische maandblad 'Zero'. Daarin publiceerden vrijwel alle grote namen uit de Franse teken wereld: Roland Topor („een genie, die man"), Wolins- ky, Vuillemin, Cabu en ande ren. „Dat is een beetje mijn fami lie. Ik vond het jammer dat het blad over de kop ging. Geen le zers, heel simpel. Toch geloofde ik wel in de opzet. Er stond veel roddel in en we waren een stel grapjassen bij elkaar". Die roddel en provocerende tekeningen leverden natuurlijk Bernard Willem Holtrop: „Als ik iets vriendelijks moet tekenen zit ik daar uren op te zwe- ten.Het kwaadaardige gaat veel lekkerder." weer processen op. Van Jean- Paul Belmondo en Yves Mon- tand deze keer. De eerste van- weg een gedetailleerd verhaal over een incestueuze verhou ding die hij met zijn dochter zou hebben, de tweede vanwe ge, zo vertelt Willem, „een te kening van Vuillemin van het lijk van Simone Signoret. Daar kwamen twee wormen uit die wat tegen elkaar zeiden. Dat laatste proces gaat waarschijn lijk een hoop geld kosten. Ge lukkig is Zero failliet. Maar als Vuillemin moet betalen zullen we de boete wel delen". Wat er in Nederland gebeurt volgt hij nauwelijks. „Vroeger had ik nog wat abonnementen op kranten. Nu niet meer. Zo eens per jaar ga ik op familie bezoek. Er zijn een paar goede tekenaars in Nederland. Yrrah, bijvoorbeeld, dat is echte klas se. Opland? Weet ik niet. Ik vind het bedenkelijk als politici een voorwoord in je album schrijven. Maar het is natuur lijk allemaal wel heel erg ver anderd. Van tekeningen die in 1968 niet mochten ligt nou toch niemand meer wakker. Toen mocht er echt helemaal niets. Zelfs als je blanco papiertjes uitdeelde werd je opgepakt. Ik ben net naar een expositie ge weest met affiches van de mei maand in Parijs. Daar moest ik wel erg om lachen. Hoe on schuldig waren die tekeningen wel niet. Wat me opviel was dat er zoveel van die serieuze mannen rondliepen, allemaal van die keurige types..." Door Boet Kokke „De meisjes zagen er spor tief uit, alsof ze op winter sportvakantie gingen." Dat is geen schokkende medede ling. Maar als die meisjes Anne Frank en haar zusje zijn, en de beschrijving geldt hun verschijnen op het perron van het Amster- daamse Centraal Station, voor die laatste reis via Westerbork en Auschwitz naar Bergen Belsen, dan wordt het heel anders. Anne Frank is slechts een van de zes miljoen joden die het slachtoffer werden van de nazi-vernietigingsmachine, maar ze is, door het tienerdag- boek dat ze schreef tijdens de onderduikperiode in Het Ach terhuis, het symbool bij uitstek geworden van de Holocaust Er zijn boekenkasten vol ge schreven over Anne Frank - maar al die publikaties drogen op op het moment dat de laat ste verschrikkelijke akte be gint: als de familie Frank wordt opgepakt en via Wester bork de ondergang tegemoet gaat. Twee jaar geleden nam de tv-producent Willy Lindwer het initiatief om 'de rest van het verhaal te vertellen', het geen niet eenvoudig bleek. Er wéren wel getuigen die de Franks in de kampen hadden gekend en meegemaakt, maar nooit hadden ze het kunnen op brengen om daarover in het openbaar te spreken. Er zijn talloze gesprekken nodig geweest om zes vrouwen zover te krijgen dat ze - 44 jaar later - wilden vertellen over de laatste zeven maanden in het leven van Anne Frank. Die verhalen roepen samen een huiveringwekkend beeld op van de kampen, waarbij op nieuw blijkt dat het onbegrij pelijke verhaal-van-toen al leen te bevatten valt via de tails. Opmerkingen over het ver blijf in Westerbork: 'Er werd gepraat en gelachen, maar je verdriet hield je binnenska mers' en, dubbel wrang, 'we hadden gehóórd dat Parijs ge vallen was, dus we dachten, ons krij gen ze niet meer weg Hartverscheurend zijn de verhalen over de aankomst in Auschwitz, waar het monster Mengele staat te 'selecteren', zonder dat de slachtoffers ook maar enig idee hebben van wat die selectie inhoudt: 'ik dacht, die zien we straks wel weer'. Een van de vrouwen zegt: 'Ik ben blij dat mijn hele familie meteen de gaskamer in is ge duwd. en een ander vertelt hoe ze, als preuts meisje zich moet uitkleden in het open baar, en hoe een Duitser haar het gordeltje met maandver band van het lijf rukt. In al die verhalen duikt de familie Frank op. Sommige van de getuigen gingen met haar en haar zusje naar Bergen Belsen ('O', zeiden we, 'Bergen Belsen, da's een goed kamp jongens!') waar Anne tenslotte in maart '45, net voor de bevrijding, be zwijkt aan tyfus. 'De laatste zeven maanden' is een integer werkstuk, dat wezenlijk bijdraagt aan het be grijpen van het onbegrijpelij ke. 'De laatste zeven maanden' wordt vanavond om 21. 30 uur door de TROS uitgezonden op Nederland 2. MOSKOU (DPA) - De ex-Beatle Paul McCartney zal in ok tober een nieuwe lang speelplaat uitbrengen. Fans die de zwarte schijf in bezit willen krijgen, moeten er echter wel een reisje naar Moskou voor over hebben. De plaat is namelijk exclusief bestemd voor de ver koop in de Sovjetunie. Dit heeft het persbu reau TASS meege deeld. Eind jaren zestig hebben The Beatles een song uit gebracht met de titel 'Back in the USSR'. Voor de ex-bassist en zanger van de Beatles is het nu dan zo ver. Met zes muzi kanten zet McCartney in de Sovjetunie dertien rock and roll-nummers op het vinyl. De staats- platenmaatschappij 'Me- lodija' zal de plaat persen en via de staatswinkels aan de man brengen. Volgens TASS ziet McCartney het nieuwe album als een presentje aan zijn Sovjet-fans. Ook Paul presentje fans. McCartney: aan Sovjet- - FOTOAW nostalgische gevoelens spelen een rol. Om de at mosfeer van de roemja- ren van de Beatles weer te proeven, zocht McCartney een studio met een technisch instru mentarium, dat herin nert aan de beginperiode van de groep. In de Sov jetunie heeft hij dit ge- vonden. De muziekstu- dio's in Moskou zijn nog niet uitgerust met de westerse geavanceerde electronische appara tuur, die er voor zorgt dat ook een slechte muzikant nog redelijk klinkt, zo schreef TASS. 15.30 Overwinnaars ne nder de noemer 'Overwin- -aars' presenteert de NRCV komende twee weken een erje films over mensen in lijzondere omstandigheden. )e hoofdpersonen zijn allen pensen, die een crisissituatie boven komen. Vanmiddag allereerst 'A long way ho- te zien en later op de vond 'A time to live'. De ijim van vanmiddag gaat ver een jongen, die er zich jet bij neerlegt, dat hij, zijn us en zijn broer ieder apart een pleeggezin opgroeien elkaar nooit zien. Het te ugvinden van zijn familie yordt voor hem een ware ob- essie. De rol van de jongen vordt gespeeld door Timothy lutton, bekend uit 'Ordinary eople'. Als tweede film in de erie 'Overwinnaars' brengt NCRV om 19.45 uur de rare geschiedenis 'A time to ive'. Liza Minnelli is hierin zien als de schrijfster van jet verhaal. Zij is de moeder, rier zoontje aan een onge- eeslijke spierziekte lijdt. Medisch Centruir West Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Brinkman (WVC) moeide toneel gezelschappen Theater (Arnhem) en Globe blijven subsidiëren. Voorlopig sluit Medisch Cen- rum West zijn poorten. Van- vond is het laatste deel te len, maar er staat reeds een ieuwe serie verhalen op sta- el. In de slotaflevering rordt een aantal zaken afge- ond. Paul van der Voort kan tjn beslissing wie hoofd van e Zijn eerdere besluit de subsidie vanaf augustus van dit jaar te staken is door de Afdeling rechtspraak van de Raad van State gisteren vernietigd. De Raad van State veroor deelt de wijze waarop Brink man het besluit had genomen in krachtige taal en spreekt van 'onbehoorlijk bestuur'.De toneelvoorzieningen die inmid dels in Arnhem en Eindhoven in de plaats van de gezelschap pen zijn gekomen zullen nu de komende jaren subsidie krij gen. Het Brabantse toneel mag rekenen op een bedrag van vier miljoen gulden. Dat is het be drag dat de Tweede Kamer verleden jaar voor de toneel voorziening in Brabant wilde hebben. Met het voormalige Theater-bestuur moet het overleg nog beginnen. Dat liet Brinkman gisteren als reactie op de uitspraak weten. De mi nister wil nu 'voor 1 augustus nieuwe afspraken maken, die de positie van de voorzieningen voor langere tijd duidelijk ma ken'. Brinkman vindt overigens niet dat de uitspraak de Raad van State de situatie zoals die nu is ontstaan weer moet wor den gewijzigd. In feite zijn Theater en Globe al ontbonden en worden de nieuwe toneel voorzieningen al opgezet. De raad hekelt Brinkman vooral omdat hij het besluit om de subsidies in te trekken wel iswaar heeft gebaseerd op een advies van de Raad voor de afdeling Interne wordt liet langer uitstellen. Wordt (Eindhovflfan van der Wouden of Eric loning zijn opvolger? Nie- land heeft er het flauwste Kunst, maar dat hij de best ermoeden van, dat zijn ren van de toneel gezelschap? mgdliefde Merel Besselink van dat besluit te laat in kern ij deze beslissing een rol teelt gesteld. Brinkman besloot op oktober tot beëindiging vam subsidie, terwijl de procedi voorschreven dat er tussen® 21.35 sluit en daadwerkelijk ét van de subsidie een jaar meer tijd zou zitten. 'Kunstenplan Brabant en Oost-Nederln wilde de minister alleen ir nis. Na intensief een toneelvoorziening, waan De laatste zeven maanden ian de vooravond van 4 mei resenteert de TROS de do- Brinkman maakte de plai unentaire 'De laatste zeven nen die hij heeft bekend in) laanden'. De indringende verleden jaar versche» lm schetst het leven van 1988-1992'. V« one Frank en haar familie d de periode na het Achter- ragde journaliste zoeken Renée gezette tijden van gebruik i anders erin acht vrouwen te maakt kon worden. Voor ech inden, die samen met de fa- gezelschappen achtte de t ilie Frank in de concentra- windsman geen plaats meer. ekampen Westerbork, uschwitz-Birkenau en Ber- Volgens zakelijk le» en-Belsen zaten. Hun relaas is een uniek en tragisch ver- ig van Anne's laatste zeven taanden. Macaroni of maccheroni? Kommer 't Mannetje van Gl wordt het ad hoc-prograi van het Brabantse toneeli schap gehandhaafd. De mende periode zal door I* gebruikt worden om van Glo opnieuw een repertoiregi schap te maken, voor de riode 1989-1992. Een nieuwe tistiek leider als opvolger Ronald Klamer zal woi aangetrokken. De ontslaga^ ni «„„„wh vrage voor tien van de nege #ni Italiaans eten? In draaid. Ook in Arnhem moet Daar was Agaath Witten '^«lands en Italiaans 'Ita- inmiddels benoemd tot ar4 "Snseten'. tiek leidster van een nieuwe! neelvoorziening voor het ten van het land. Van onze RTV-redactie CANNES - Super Channel en Sky Channel overwegen een fusie aan te gaan. Beide satellietstations lijden zware verliezen. Aldus wordt vernomen op de MIP, de jaarlijkse beurs in Cannes waar tv-programma's uit de gehele wereld worden verhandeld. Super is pas vijf tien maanden oud en er is al meer dan veertig miljoen En gelse pond ingestoken door de eigenaren. Vorig jaar besloten de aandeel houders enkele koppen te laten rollen en de leiding werd dras tisch veranderd. Maar ook dit jaar zullen de verliezen nog ze ker acht miljoen Engelse pond bedragen. Ook Sky maakt het niet best. Dit station, dat eigen dom is van Rupert Murdoch, trekt te weinig adverteerders. Super en Sky maaien elkaar met ondermijnende adverten tietarieven het gras voor de voeten weg. Ook de leiding van Sky is vervangen. Als Sky en Super samen gaan, komt er ruimte op de sa telliet voor het programma Eurosport: een nieuw Europees sportkanaal van Sky Channel en enkele publieke omroepen in Europa. Dat de zaken toch niet zo goed gaan in de wereld van de commerciële televisie blijkt uit de noodkreet, gisteren op, MIP geslaakt door de Brï media-baron Robert Marf Maxwell heeft Europa a spoord minder Amerika® programma's te kopen. Hij niet dat Europa 'gekold seerd' wordt door Amerik Maxwell werkt zelf nauw men met de Italiaanse roe reus Silvio Berlusconi, hij dat de vrije uitwisseling programma's tussen de enigde Staten en Europa houdt. Hij wil strikte quota de groeiende Europrodu industrie te beschermen, wil zeggen dat Amerikanen beperkt aantal programmaal Europa kunnen afzetten, heeft de woede van de t kanen opgewekt omdat dusver hun produkten hinderd konden slijten, well: „Ik ben voor een systeem om dezelfde reden tweehonderd jaar geleden stichters van Amerika noodzakelijk achtten zwaardere handelstariefm- op te richten voor Europa einde te voorkomen dat jonge, groeiende natie niet kon tegen de Europese con' rentie. Wij moeten ons ooi gen die Amerikanen ver®' Europa moet zichzelf en aanzienlijke talent niet te doen en als de Amerikanen niet zien zitten kunnen mij betreft het dak op." (o J ,H

de Stem | 1988 | | pagina 18