INDANKS GROOT AANDEEL IN LANDELIJKE ECONOMIE lenoemt rneuzen De Mariaprocessie te Eede 4Meer kans dan in de Staatsloterij' EUWS SCHIETINGEN PLAATSELIJK NIEUWS NIEUWS J|ise bakker juccesvol 'EN )ESTEM VAN ZEELAND 4 DINSDAG 3 ME11988 KLUIS - Het belang van het keeuws-Vlaamse bedrijfsle ren voor de Nederlandse .conomie wordt volgens de Kamer van Koophandel door velen ondergewaar deerd'. Hoge Raad Proef Papiersnippers Fatima Klachten Schoondijke Breskens Oostburg 'LENING' KANKERINSTITUUT SLAAT AAN Business Hindernissen T20 an Terneuzen hield zon- Idscontrole. Het gros van Jan de toegestane maxt- 50 kilometer. Van de 136 ^controlepost passeerden leze werd proces verbaal een gaaibolling bij 't I Raedthuys. Hieraan na- 33 personen deel. Uit- 1. Yvonne de Smet, 2. Meeuse, 3. Joop van der 4. Benny Lammens, 5. de la Ruelle. Uitslag imp: 1. Groosman/Smul- 2. touwtrekvereniging 't e Raedthuys, 3. Zuipcilin- 4. RIA, 5. De Koeters. de spel- en speurtocht en 48 kinderen deel. Aan ;aarting van de Katho- Bond voor Ouderen in Concordia namen zestig arden deel. Uitslag: 1. R. 2. Ph. van Acker, 3. G. :sbeke. Poordstraat 43 terecht van tot 16.00 uur. UlS - Tijdens de Oost-Gel- bakkersdag te Winters- hebben vader en zoon de Linde uit Sluis vijf •ste prijzen behaald. Voor Te vakwedstrijden waren ar liefst 2540 inzendingen. medewerker R. van ■nme heeft zich in de prij- gewerkt. Hij behaalde een iede en een derde prijs s een eervolle vermelding. Regio ondergewaardeerd' Pan onze verslaggever pat dit in strijd is met de reali teit bewijst de Kamer in een rap- jort over de economische struc- uur van de regio in 1986, dat gis teren in Sluis officieel gepresen- ierdwerd. Eigens voorzitter H. Kok zullen de jegevens in het rapport in de nabije jekomst de basis vormen voor het politieke en niet-politieke lobbywerk van de Kamer om voor economische Zeeuwsch-Vlaanderen belangwek kende zaken gedaan te krijgen. Met slechts 0,7 procent van de lan delijke bevolking binnen de regio- grenzen draagt Zeeuwsch-Vlaande ren 1,1 procent bij in de nationale om zet, 2,4 procent in de nationale export en wordt twee procent van de lande lijke investeringen gedaan ten zuiden van de Westerschelde. Daarnaast zorgt het bedrijfsleven in Zeeuwsch-Vlaanderen voor 0,9 pro cent van alle arbeidsplaatsen in Ne derland. De Zeeuws-Vlaamse bevol king vertegenwoordigt slechts 0,75 procent van landelijke kiezerspubliek. Ondanks de geïsoleerde ligging heeft de regio zich in de naoorlogse ja ren weten te ontwikkelen tot een eco nomisch belangrijke regio. De tijd dat Zeeuwsch-Vlaanderen bekend stond als een strook grond waar schone tarwe groeit' is echter voorbij. De Kamer constateert dat het ver trouwen van het regionale bedrijfsle ven in eigen kunnen erg groot is. Als bewijs wordt hiervoor het relatief hoge investeringsniveau aangevoerd. In 1986 werd in de streek 732 miljoen gulden geïnvesteerd tegen ruim 36 miljard landelijk. De industriële tak nam hiervan het leeuwendeel, 69 pro cent, voor rekening. Opvallend is verder het hoge aan deel van de export. Ruim vier miljard gulden aan producten en halfproduc- ten werd in 1986 uitgevoerd. De bouw sector heeft hierin een zeer beperkt aandeel, namelijk slechts één procent. De geïsoleerde ligging van Zeeuwsch- Vlaanderen speelt vooral de bouw parten. Met name de grensformalitei- ten vormen voor deze sector een be lemmering. „Dit, ondanks alle plan nen voor liberalisatie," zo stelt de ka mer. Het hoge exportaandeel is volgens de kamer het gevolg van het interna tionale karakter van het Zeeuws- Vlaamse bedrijfsleven. Maar liefst 48 procent van omzet is bestemd voor de export. Landelijk gezien schommelt dit percentage rond de 21 procent. Bijkomstigheid van het exportge richt zijn van de bedrijfstakken in de regio is dat het bedrijfsleven in sterke mate afhankelijk is van de veelal in het buitenland gevestigde multinan- tionals. Het handhaven van een goede in ternationale concurrentiepositie is dan ook voor de streek van groot be lang. Temeer, omdat door de steeds scherper wordende internationale concurrentie enerzijds en de verzwa ring van de lastendruk in Nederland anderzijds de speelruimte voor het bedrijfsleven in de regio steeds be perkter is geworden. „De recente ont wikkelingen, zoals de zwakke dollar eb de in vergelijking met andere lan den zware milieulastendruk, hebben de speelruimte voor het internatio naal georienteerde bedrijfsleven ver der beperkt," aldus het rapport. In het lijvige schrijven wordt ver der nog gepleit voor goede verbindin gen met de rest van Nederland. Dit met het oog op het feit dat het Zeeuwsch-Vlaamse bedrijfsleven slechts 14 procent van haar totaalin kopen binnen de eigen regio doet. Het restant moet uit andere landsdelen gehaald worden. uitveiling: Aardbeien glas ds a 4 gr, 150 ds, kl. 1 B 1.36. Gorella is ds a 150 gr, 260 ds, kl. 1 A 1.43. imella glas ds a 150 gr, 1090 ds, 1 A 1.40-1.64, kl. 21.35-1.36. ERDAM, 2 mei - Aardap- ltermijnmarkt: In Bintje mm, oogst 1987, werden 81 con- acten verhandeld voor levering ei tegen ƒ17,30 tot ƒ17,00 per 100 i en 10 contracten voor levering ni tegen 18,10. De stemming as goed prijshoudend tot kalm. Bintje 50mm, oogst 1988, wer- tn 364 contracten verhandeld x>r leverig april bij een prijs an ƒ3320 tot ƒ31,70 en 10 con tacten levering mei tegen ƒ34,30 |>t ƒ34,10. De stemming was ge- akkelijk na vast tot kalm. -iveer honderd mensen wer- In. ICulliton is sinds 1980 in enst van Engelhard, in ver- lillende leidinggevende icties. ,j Gisteren bracht een delega- van de Tweede Kamerfrac- van de RPF een bezoek aan bt bouwterrein van katalysa- irfabriek Engelhard in Ter- euzen. De kamerleden deden dit ter [elegenheid van het gereedko- ten van wat bij bouwer Bal- »st-Nedam het 'siloproject' ït. Het bezoek maakte on- ïrdeel uit van een excursie kaar het Havenschap Terneu- ;n. De delegatie bestond uit tamerlid M. Leerling, enkele fan zijn fractiemedewerkers pi provinciale RPF-ers. Onder ïen bevond zich statenlid Van iijke. De derde en laatste fase van ie silo's kwam eerder deze reek gereed en de vlag kon in >p. In de silo's wordt straks ratalyst opgeslagen, een be langrijke grondstof voor raffi naderijen. En nu, tien jaar later? Er is geen enkele zekere melding- Lange tijd was er nog hoop dat herbevolking zou plaats kun nen vinden vanuit Vlaamse kreken, zoals die hij Kieldrecht en Assenede. Ook daar zijn nauwelijks nog dieren aanwe zig. Het is niet door jacht of vervolging dat de otter ver dwenen is: het leefmilieu is volkomen ondergeschikt ge worden. Herbevolken is alle®11 zinvol als eerst de levensom standigheden weer geschikt gemaakt worden. Mogellijk helpt de otter ons van het muskusrattenprobleeff af. Actueel hebben we de ottet thans weinig te bieden, Poten tieel zijn er mogelijkheden, maar dan zal er heel wat moe ten gebeuren. Het moet een sig naal zijn, een duidelijk signaal waar het de otter slecht gaal kan het ons niet goed gaan herbezinning is nodig, niet al leen om de otter, zonder he111 zal de bus toch wel blijven rij den of de boot blijven varen, lijkt het, maar om ons eigen hachje. Natuurbescherming 18 zelfbescherming TELKENS OP het feest van Maria Hemelvaart of zoals men het in Eede in de volksmond zei 'op al- voest' optewel half oogst, was het vroeger voor de parochie Eede een hoog tijdag. Toen trok de Ma- riaprocessie door de stra ten, een traditie die gedu rende vele jaren in stand werd gehouden. Omtrent de oorsprong daarvan is niet veel bekend, doch ze ker is dat de processie meer dan 45 jaar lang met een onderbreking gedu rende de oorlogsjaren en de tijd van de wederop bouw, werd gehouden. Er waren niet veel plaatsen in Nederland waar een ka tholieke processie door de straten mocht trekken. Eede was echter een van de plaat sen die zijn recht ontleende aan artikel 184 van de Grondwet, dat zegt dat gods dienstoefeningen buiten de kerkgebouwen en besloten plaatsen geoorloofd zijn op die plaatsen waar zij destij dis naar de wetten en reglemen ten waren toegelaten. Ook in de wet tot regeling van het toezicht op de onderscheiden kerkgenootschappen van 10 september 1853 werd met dit recht uitdrukkelijk rekening gehouden. In onze regionen was Eede de enige plaats waar een pro- I cessie door de justitiële auto riteiten steeds voor geoor loofd werd gehouden en wel "P 15 augustus. Dit was ook erkend door de minister van Justitie in de Tweede Kamer, naar aanleiding van een in terpellatie van mr. Meeuwen I op 20 november 1856. Op het politiebureau te Aardenburg stond dit aangestipt en hield men er rekening mee. Veel later, bij arrest van de Hoge Raad van 30 novembner 1918 in de zaak van pastoor Wijf- uer te Gendringen, werd nog eens uitgemaakt dat, wan neer eenmaal een processie in een gemeente geoorloofd was, de pastoor de vrijheid nad op alle dagen en langs alle wegen processies te hou- I oen. Toen pastoor J. Vekemans, 1 ten Noordbrabander uit I jongen, in 1920 pastoor van Eede was geworden, greep I krug op dit arrest nadat hij in verschillende gesprek- ken met parochianen was aangezocht om de aloude plechtige ommegang met het allerheiligste, welke ouden van dagen zich nog konden herinneren, in zijn vroegere luister te herstellen. Naar ge tuigenis van de oudste paro- huanen had de laatste pro- li^16 plaatsgevonden in Het recht om op de openbare weg een processie te houden ontleende Eede wellicht aan het feit, dat het voordat het in 1796 een eigen gemeente werd, hoorde onder de heer lijkheid of het graafschap Middelburg in Vlaanderen. Twee inwoners van Eede moesten tot schepen in het college van burgemeester en schepenen van Middelburg worden benoemd. In Middel burg mochten processies worden gehouden. De eerste processie te Eede, van de nieuwe reeks werd in 1920 gehouden en ging naar de Scheiding. Er was veel be langstelling en devotie. De bevolking, ook van omlig gende plaatsen, sympathi seerde ermee. Om beurten ging de processie daarna naar een van de drie wijken van het dorp. In 1921 was de Barrere aan de beurt, daarna de Kraainest. Wegens het slechte weer was het 15 augustus 1923 onmogelijk de processie te laten uitgaan. Die werd toen verschoven naar zondag 9 september. Dit geschiedde op verzoek van de gelovigen om het ge bruik er in te houden en ook als proef om het bewijs te le veren dat die ook buiten 15 augustus mocht gehouden worden. De reactie daarop was dat de politie van Aar denburg slechts vroeg om een lijstje van de processiedagen en het daarbij verder Set. Het kerkbestuur besloot toen om voortaan, evenals in Bel gië, er twee dagen voor uit te trekken, namelijk op Maria Hemelvaart of op Sacra mentsdag of de zondagen daaraanvolgend naar gelang dit het beste uitkwam. In die jaren was het voor zijn tijd een heel mooie pro cessie. Men ging kostuums huren in verschillende Belgi sche plaatsen, het beeld van Het beeld van Onze Lieve Vrouwe werd plechtig in de processie meegedragen. Vanaf 1959 werd de processie ook opgeluisterd door ruiters te paard van de rk Jonge Boerenstand. Onze Lieve Vrouwe werd plechtig in de processie mee gedragen, evenals verschil lende vaandels. Taferelen uit het leven van Jezus en ver schillende heiligen werden uitgebeeld, meisjes in lange gewaden liepen mee, bruidjes strooiden 'plek' en soms luis terde een muziekgezelschap de plechtigheid op. Het aller heiligste sacrament werd ge dragen door de pastoor, soms geassisteerd door de onder pastoors van Maldegem en Middelburg, onder een bal dakijn gedragen door de kerkmeesters, geflankeerd door de onzelievevrouw- meesters en armmeesters met brandende flambouwen. In de jaren dertig, de crisis- Meisjes in lange gewaden liepen mee. jaren, werd de processie iets soberder. Een en ander eiste nogal wat voorbereiding. Manden met papiersnippers, snippers bloemen en groen, door de Eedenaar 'plek' genoemd, moesten worden klaar ge maakt. Aan het eind van de route moest door de buurt een altaar worden opgericht en zo meer. Het gebeurde ook wel eens dat het weer niet meewerkte en de processie niet kon uittrekken ofwel dat een regenbui de processie verraste. Dan moest men een goed heenkomen zoeken in de gastvrije woningen van de parochianen tot de bui over was. In vele woningen stond tijdens de processie een Ma riabeeld versierd met bloe men en brandende kaarsen voor het raam of bij mooi weer buiten voor het huis. Door de Tweede Wereldoor log kwam aan deze processie een voorlopig einde. Proces sies werden verboden en de kerk van Eede werd in 1940 vernield en later, nadat die in 1942 weer was opgebouwd, viel de kerk in 1944 weer aan het oorlogsgeweld ten offer. Doordat het hele dorp was verwoest en de wederopbouw veel zorg vereiste, duurde het tot in 1956 voordat de proces sie opnieuw uittrok. Aanlei ding daartoe was de pel grimstocht van het beeld van Onze Lieve vrouwe van Fa tima door het bisdom Breda, die van 25 tot en met 28 juli 1955 ook Eede aandeed. Pastor Omer de Munck herstelde de processie in ere. Nagenoeg heel de bevolking deed er aan mee. In 1957 trok ze naar de Scheiding, in 1958 naar de Barrere en in 1959 naar de Kraainest, kruispunt Hazewegeling en Dorps straat. Door de buurtbewo ners werd steeds aan het eind van de route een altaar opge richt en versierd, waar de pastoor dan in de open lucht een kort lof met preek hield. Van toen af werd de proces sie ook opgeluisterd door rui ters te paard van de rk Jonge Boerenstand, speelde het muziekgezelschap van St.- Laureins en waren de huizen met vlaggen getooid. In 1961 werd de pastoor geassisteerd door pater Kil uit Sluis en George Buyck, zoon van de parochie en priester van het bisdom Gent. De processie bleek nog steeds grote belangstelling te trek ken, vooral wanneer het mooi weer was. In 1966 werd er geklaagd dat de grote toe loop begon te lijden onder de continu-arbeid in de land bouw, terwijl er ook weinig zangers waren. Een ander punt was de veranderde li turgie. Een bisschopppelijk team was naar Eede geko men om hierover uitleg te ge ven. Er werd een apart soort mis opgedragen, die niet in de smaak viel, aldus de pas toor. Veranderende omstandi- gehden kondigden zich aan. Aan de traditie kwam een einde in 1967, nadat in de Ne derlandse kerkprovincie de feestdagen van 15 augustus en 1 november die als zondag werden gevierd, afgeschaft werden. De Eedenaren zagen nu de Belgen, die deze dagen wel als zondagen vierden, door hun dorp trekken naar de toeristenplaats Sluis, maar hun processie behoorde tot het verleden. om. Troubadour, 30 schutters: hoge vogel: G. Herrewegh, Hulst; eerste S(4V rhV" Heikant; tweede zij vogel: W. de Kuiper, Hulst; grootste aan- ■"sr - pi-°°§he'Hulst- ^euiÖn xraar"enschieting> 2801 Blaauwe Hoeve, 29 schutters: hoge vogel: R. luw- oLYfrrebr°ek; eerste zijvogel: J. Maas, Hulst; tweede zij vogel: A. Roels, Sate aantal (6): de Klerx, Kieldrecht eeien kt aardenschieting, zaal Oude Molen, 30 schutters: hoge vogel: J. van ^tier'rsv^i rzande; eerste zijvogel: E. Janssens, Moerbeke; tweede zij vogel: A. ÖLST-7T'grootste aantal (4): E. Baart, Koewacht Blommaert, 32 schutters: hoge vogel: E. Luykx; eerste zijvogel: R. ^polder 6 zijvogeI: w- Kuyper, allen Hulst; grootste aantal (7): P. van Gassen, fel: j^^-Bejaardenschieting, zaal P. de Vlieger, 42 schutters: hoge en eerste zij- fc^^j^^^^öaheke^tweede zijvogel: R. Colpaert, Koewacht; grootste aantal oge]. PLANDE - Bejaardenschieting, zaal Molenhof, 26 schutters: hoge en eerste .aantal m-,obbe< Lamswaare; tweede zij vogel: P. D'Hondt, Kloosterzande; groot- IwacStde Beul, Hulst en J. Cap, Kieldrecht ft, Koeu/anir ?aal p- de Vlieger, 42 schutters: hoge en eerste zij vogel: V. de Schep- ?achtenL Thy**6 E' Mariman' Steken®; grootste aantal (3): W. Ferket, Camping De Zeemeeuw, 39 schutters: hoge en eerste zijvogel: F. Pijl, Ossenisse; tweede zij vogel: H. van Waterschoot, Hengstdijk; grootste aantal (5): R. D'Hondt, Ossenisse. ZUIDDORPE - Kampioenenschieting, St-Sebastiaan, 28 schutters: kampioen: J. Ver- straeten, Zuiddorpe. ZUIDDORPE - Zaal Gemeentehuis, 25 schutters: beide hoge vogels: J. van Dam; eer ste zijvogel: M. van Hoeke; tweede en derde zijvogel: H. D'Hondt, allen Zuiddorpe; grootste aantal (5): E. van Pottelberge, Zuiddorpe en mevrouw De Jaeger, Westdorpe. LAMSWAARDE - Zaal De Vier Jaargetijden, 47 schutters: Wip 1: eerste hoge en eer ste zijvogel: R. Wil king, Hulst; tweede hoge vogel: E. Hulshout, Lams waarde; tweede zij vogel: A. Roels, Graauw; grootste aantal (5): Th. Boone en C. Verschuren, Lams- waarde. Wip 2: eerste hoge vogel: J. Maas, Hulst; tweede hoge vogel: R. Serrarens, Lamswaarde; beide zij vogels: M. Heyens, St-Jansteen; grootste aantal (6): mevrouw Verschoten, Boschkapelle. KOEWACHT - Zaal Oude Molen, 31 schutters: hoge en eerste zij vogel en grootste aantal (7): F. de Waal; tweede zijvogel: J. de Waal, beiden Koewacht DODENHERDENKING - In de Nederlands hervormde kerk wordt woensdag 4 mei de jaarlijkse dodenherden king gehouden. De organisa tie is in handen van de Raad van Kerken. Voorgangers zijn B. Verherbrugge, J. Cornips en J. Herrebout. Organist is A. Lensen. De collecte is voor de stichting 1940-1945. De her denking begint om 19.30 uur. AVONDVIERDAAGSE Voor de derde keer wordt van maandag 16 tot en met don derdag 19 mei de avondvier daagse gehouden. Er zijn ver schillende routes rond Bres kens uitgezet. De start is op het Oranjeplein bij het Casi no. In het Casino is het in- schrijfbureau gevestigd. De start is tussen 18.30 en 19.00 uur. De EHBO is paraat om de eerste hulp te verlenen. Op de laatste avond staat een muziekvereniging de wande laars in de Sportlaan op te wachten en dan gaat het ge zamenlijk naar het Oranje plein voor de bloemenhulde. Men kan zich inschrijven bij mevrouw Kestelo, Dorpstraat 91A of mevrouw Keijmel, Langweg 67. ARJOANFEEST - Het Ar- joancomité houdt woensdag 25 mei voor de dertiende keer het Arjoanfeest voor alle schoolgaande kinderen. Spel letjes zoals ballengooien, doelschieten en touwlje trek ken ontbreken dit jaar niet. Pannekoeken bakken, frites eten en bingo met prijzen be horen ook tot de traditie. Om 18.30 uur kan de jeugd stok brood bakken en begint het rad van avontuur te draaien. Het feest begint om 13.30 uur in de Europastraat. TOERNOOI - In de gymzaal van de openbare lagere school aan de Johan van Dalestraat wordt zaterdag 7 mei een ta feltennistoernooi gehouden voor recreatiespelers. Er is plaats voor dertig spelers en de lijst is al vol. Iedere deel nemer krijgt een aandenken aan dit toernooi. De aanvang is 10.00 uur. BRIDGE - De bridgecsocië- teit Oostburg hield de ne gende wedstrijd voor het clubkampioenschap. Uitslag groep A: 1. heren Visser-Van Dronkelaar, 2 en 3. gedeeld echtpaar Sielhorst en dames Van Opdorp-Fermont. Groep B: 1. dames Goossens-Lamp- aert, 2. echtpaar Verbist, 3. dames Remijn-Voogdt. 'GEEN MILJONAIR, geld terug'. Onder dat motto probe ren de belangrijkste Nederlandse banken en enkele ef fectenkantoren tot en met morgen een lening van 275 miljoen binnen te halen. Rente nul procent. Aflossing over tien jaar tegen honderd procent. Absurd slechte voorwaarden voor beleggers. Maar een afgeleide van die 275 miljoen gulden is rechtstreeks voor kankeronder zoek. En dat verandert de zaak. Zijn 275 duizend Nederlanders bereid iemand tien jaar lang duizend gulden te lenen zonder rente? Jawel, meent de bedenker van deze premielening. Maar dan moet er wel een lokkertje worden ingebouwd. Dat het idee is aangeslagen, blijkt ook uit een telefonische rondgang langs een aantal banken in Zuid-West-Nederland. Van wege de gok, maar vooral vanwege het goede doel is de belangstelling erg groot, zo blijkt. Door Kees den Exter AANTALLEN WIL hij niet noemen, maar volgens een woordvoerder van de Rabobank in Oosterhout is de be langstelling voor de wat ongebruikelijke obligatie-lening bij zijn bank erg groot. KOEWACHT - St.-Sebastiaan, 125 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: A. de Coa- ninck, Destelberge; tweede hoge vogel: A. Gansbeke, Stekene; eerste zij vogel: A. Hoogstrate, Terneuzen; tweede zijvogel: J. de Bakker, St-Jansteen; derde zijvogel: R. Schepens, Beervelde; vierde zijvogel: R. Janssen, Stekene. Wip 2: eerste hoge en vierde zijvogvl: R. de Maayer, Stekene; tweede hoge vogel: J. de Visser, Axel; eerste zijvogel: H. Bauwens, Kemzeke; tweede zijvogel: G. Ducheine, Hulst; derde zijvogel: N. Verschraegen, Koewacht Wip 3: eerste hoge vogel: J. Hofkens, Antwerpen; tweede hoge vogel: F. Herwegh, Hulst; eerste zij vogel: J. de Bakker, St-Jansteen; tweede zij vogel: J. Vereecken, Kloosterzande; derde zijvogel: R. de Beleir, Kemzeke; vierde zij vogel: A. Valent, Stekene. KAPELLEBRUG - Zaal Fabie, 60 schutters: eerste hoge vogel: J. van Dorsselaer, Paal; tweede hoge vogel: C. de Decker, St-Pauwels; eerste en tweede zijvogel: J. Vet ter; derde zij vogel: G. Cocqheyt, beiden Kapellebrug; vierde zij vogel: J. van Kerkho ven, St-Jansteen; grootste aantal (6): L. Cammaert, Kapellebrug. OSSENISSE - Zaal Hof ter Nesse, 12 schutters: hoge vogel en grootste aantal (4): E. Hulshout, Lamswaarde; eerste zijvogel: F. de Meyer; tweede zijvogel: E. de Maat; derde zij vogel: H. Hiel, allen Ossenisse. KOEWACHT - Zaal Oude Molen, 44 schutters: hoge vogel: J. de Waal, Koewacht; eer ste zijvogel: R. de Sterke, Zelzate; tweede zijvogel: R. Ivens, St-Jansteen; grootste aantal (6)R. de Gucht, Kloosterzande. OSSENISSE - Camping Mussenest, 28 schutters: hoge vogel en grootste aantal (4): E. Bauwens; eerste zijvogel: J. de Kort, Ossenisse; tweede zijvogel: R. van Vlierberge. Naar de motieven wordt de klanten niet gevraagd: „Maar uit een praatje blijkt vaak dat het om mensen gaat die iemand in de familie- of vriendenkring hebben met kanker. Anderen daarentegen denken dat hier de kans op een miljoen gulden groter is dan bij de Staatslote rij". Ook bij de ABN in Bergen op Zoom bestaat de indruk dat mensen vooral op deze obliga tie-lening intekenen omdat ze op deze manier via een omweg de kankerbestrijding onder steunen: „Maar er zijn natuur lijk ook gokkers bij. Onze vaste klanten op beleggingsgebied hebben voor deze lening geen belangstelling. Maar juist met die andere klanten loopt het goed. We kunnen dat van hier uit niet helemaal overzien, maar we denken dat deze le ning overtekend wordt". Tot en met juni 1998 vist een notaris elke maand zes num mertjes uit zes verschillende bussen. Wie een obligatie heeft met dat nummer krijgt een miljoen gulden. Voor de ban ken en de beurs is het gewoon business. Zij krijgen 6,25 pro visie voor elke gestorte duizend gulden. Maar voor het Neder lands Kanker Instituut is het een kwestie van er op of er on der. De directie van het effec tenkantoor ABC/Kooijman Capital Markets in Amsterdam klopte een jaar geleden bij het NKI aan met dit idee. Voor directeur prof. dr. P. Borst van het Instituut, dat de zer dagen juist 75 jaar bestaat, kwamen de financiële uitvin ders R. Kooijman en J. Faberij de Jonge als geroepen. Zijn kankeronderzoek dreigde in het nauw te raken door her haalde bezuinigingsoperaties van de overheid en hij wist langzamerhand geen uitweg meer. Het NKI is verbonden aan het Antoni van Leeuwenhoek Huis. Dit gespecialiseerde zie kenhuis wordt gewoon betaald door de verzekeraars. Maar het onderzoek van het NKI, waar voor jaarlijks ongeveer twintig miljoen gulden nodig is, wordt gefinancierd door het Koningin Wilhelmina Fonds (20 pet) en door de overheid (80pct). Na een aantal bezuinigingen en inkrimping van de staf heeft de regering opnieuw het mes in de NKI-subsidie gezet met een korting van 1,3 miljoen. Die korting zou volgens prof. Borst, na alle bezuinigingen, het on derzoek onherstelbare schade berokkenen. Prof. Borst komt nu elk jaar ongeveer anderhalf miljoen gulden tekort. Dat gat wordt nu met een soort drie trapsraket gedicht. Het NKI schrijft om te begin nen een obligatielening uit van ƒ275 miljoen. Banken en com missionairs nemen die lening over en staan garant voor de plaatsing. Zij verdienen er hun normale provisie mee. Het grootste deel van de opbrengst wordt vervolgens in onder handse staatsleningen gesto ken. Daarmee zijn de aflossing en de maandelijks uit te keren premies zo goed als verzekerd. Het Kanker Instituut krijgt per 1 juni ongeveer ƒ24 miljoen overgemaakt. Dat bedrag blijft namelijk, afgezien van alle kosten, over als je 120 miljoen (de maandelijks uitgelote mil joenen) aftrekt van de in tien jaar opgetelde rente. Die ƒ24 miljoen zet het NKI neljes opzij en met de rente, circa ander half miljoen per jaar, is het gat in de begroting precies gevuld. Echt uniek is de premiele ning intussen niet. In de jaren vijftig maakten enkele ge meentebesturen van deze truc gebruik om goedkoop aan geld te komen. En in de jaren twin tig kende de gemeente Amster dam al een soortgelijke 'C en A-lening', voor de financiering van het Concertgebouw (C) en Artis (A). Toen de nieuwe Wet op de Kansspelen deze weg af sneed, raakte de premielening in de vergetelheid. De eerlijke vinders hebben dertig jaar later een jaar nodig gehad om alle stof er af te bla zen. Met name in het Haagse circuit moesten nogal wat hin dernissen worden geruimd. De ministers van financiën en jus titie moesten hun officiële goedkeuring geven. Vanwege het goede doel kon de premiele ning door de beugel van de Wet op de Kansspelen. De uit te ke ren miljoenen zullen (alleen voor ingezetenen) vallen onder het bijzonder tarief van de in komstenbelasting.

de Stem | 1988 | | pagina 17