GOSSELAAR OYER INDUSTRIEGEBIED LANGS HET KANAAL D66'ers willen afdeling in Sas 4Ik heb er geen minuut spijt van gehad' Engelhard benoemt directeur Terneuzen! ONDANKS «ff 'In 10 jaar geen otters meer' Hard tegen pijn, zacht voor uw portemonnee. POLITIERAPPORT ZAKENNIEU W S Dauwtrappen in Sas van Gent PLAATSELIJK NIEUWS MARKTEN DE STEM VAN ZEELAND 3 DINSDAG 3 ME11988 L. VAN HAELST KWART EEUW IN DIENST VAN 'T VERLAET Zuster Beata Strakker Eisen Sluiskil Westdorpe nK STEM VAN ZEE1 STICHTING OTTERSTATION LUIDT ALARMKLOK Hoge Raad Tl 6 Industrie aan de westzijde' VLISSINGEN - Ook de westzijde van het kanaal Gent-Terneuzen moet in de gaten gehouden worden als mogelijke vestigingsplaats voor nieuwe industrieter reinen. Wethouder R. Gosselaar van Terneuzen heeft dit tijdens de vergadering van het bestuur van het havenschap Terneuzen na drukkelijk gevraagd. Hij wees in dit verband op de Belgen waar aan beide zijden van het kanaal industrievestigingen zijn. Het algemeen bestuur van het haven schap besprak gisteren een voorstel om in de komende jaren-stapvoets- ge wijs - de Axelse Vlakte tot een vol waardig industrieterrein uit te bou wen. Het havenschap bezit momen teel geen industriegronden direct aan het water en wil toch geen nee verko pen als een bedrijf interesse heeft voor een vestiging in zijn werkgebied. Het raadgevend ingenieursbureau Dwars/Hederik en Verheij heeft, zo als gemeld, een ontwikkelingsplan voor de Axelse Vlakte opgesteld. Gis teren ging het algemeen bestuur ak koord met een verdere uitwerking van dit globale plan. De kosten bedra gen rond de vier ton. Bekeken wordt nog of dit geld uit de gewone dienst van het havenschap moet komen of dat het-als de plannen haalbaar zijn-moet drukken op het toekom stige industriegebied. De vertegenwoordigers van de rijksoverheid in het havenschapsbe- stuur vonden het ontwikkelingsplan realistisch maar drongen wel aan de plan-kosten voor het verdere onder zoek uit de gewone dienst te laten ko men. W. Meier (Verkeer en Water staat) zei dat wat zijn ministerie be treft er geen sprake is van stilstand in de ontwikkeling van de Kanaalzone. „Dat ligt niet in de bedoeling". Verder wees Meier erop dat bij het onderzoek ook grote aandacht ge schonken moet worden aan de plano logische haalbaarheid. Zoals bekend is in de provinciale planologische commissie door gedeputeerde E. Ma- ris-Koster aangekondigd dat een aanwijzing van de Axelse Vlakte/ Westdorpe-Noord tot industriegebied inhoudt dat er een milieu-effect-rap- portage moet plaatsvinden. De Sasse wethouder L. Marquinie zei dat zijn gemeente kon instemmen met het dagelijks bestuursvoorstel tot onderzoek naar de mogelijk ontwik keling van de Axelse Vlakte. Hij toonde wat terughoudendheid voor wat betreft het gebied van Wstdorpe- Noord. Havenschapvoorzitter R. Barbé blikte al vooruit. Tot op dit moment is de ontwikkeling van kanaalzone on der meer afgeremd door de dichte na bijheid van de landsgrens. „Dat wordt in 1992, als de grenen tussen EG-lan- den dienen te verdwijnen, helemaal anders. Dat biedt perspectief voor de Kanaalzone zeker als er ook nog een vaste oeververbinding komt", zei hij. Als alles meezit kan in 1989 begon nen worden om zo'n 25 hectare grond, tegenover de NSM in Sluiskil-Oost, klaar te leggen voor mogelijke vesti gingskandidaten. SAS VAN GENT - Een werkgroep van leden van de poli tieke groepering D66 wil dat er in Sas van Gent een afde ling komt van die partij. D'66 stemmers in Sas hebben daar recht op, vinden ze.Bovendien kan de partijmet landelijke en Europese vertegenwoordiging, de grensoverschreidende belangen van Sas van Gent beter behartigen. De werkgroep presenteerde zich afgelopen woensdagavond tijdens een bijeenkomst in De Speije. De initiatiefnemers, A. Visser, A. Hofman en B. Dees stelden zichzelf en hun stand punten voor. Wat betreft de Sasse industrie vinden zij dat die op alle mogelijke manieren moet worden gestimuleerd. Dat geldt zowel voor de bestaande industrie als voor nieuwe ves tigingen, met name op de Axelse Vlakte. De ontwikke ling van dat gebied moet vol gens Dees trouwens ook mee- Van onze correspondent SAS VAN GENT - De stich ting Sociaal Kultureel Werk (SKW) in Sas van Gent houdt donderdag 12 mei, he melvaartsdag, het traditio nele dauwtrappen. Vroege wandelaars en dit jaar voor het eerst ook vroege fiet sers, kunnen zich om 06.00 uur melden bij De Roselaer. De wandeltocht is tien kilome ter lang de fietstocht twintig kilometer. Bij terugkomst in De Roselaer staat de dauw trappers een ontbijt te wachten alsmede een herinnering aan de tocht. Deelnemers kunnen zich van woensdag 4 mei tot en met zaterdag 7 mei inschrijven in De Roselaar tussen 09.00 en 12.00 uur. wegen in de locatie boordeling van een tunnel onder het ka naal. Verder vindt de werkgroep dat de mogelijkheid van een buurtbus voor de Sasse woon kernen moet worden onder zocht. Die zou dan bijvoorbeeld kunnen worden ingezet voor patiëntenbezoek in het nieuwe Streekziekenhuis. Het is het streven van de ini tiatiefnemers om in 1990 aan de gemeenteraadsverkiezing mee te doen en een vertegenwoordi ging in de raad te krijgen. „Wij denken een positieve bijdrage te leveren aan de gemeentepo litiek. Die is er om problemen op te lossen en die zijn er ge noeg", vindt de werkgroep. Ze wil proberen per kern in Sas van Gent een evenredige verte genwoordiging te krijgen, 'zo dat alle kernen aan bod ko men'. Het iniatief van de werk groep kreeg ondersteuning in de aanwezigheid van D66 lid van Provinciale Staten, J. Boogerd-Quaak. Zij ging in haar toespraak onder meer in op de ontwikkelingen in de Ka naalzone. Indien Zeeland op een zorgvuldige wijze inspeelt op nieuwe mogelijkheden ziet zij nieuwe kansen voor de Ka naalzone. Grondig moet vol gens haar worden bekeken welke betekenis het openstel len van de grenzen in 1992 in dat verband zal hebben. Zo zou vestiging aan het kanaal van dependances van Belgische be drijven wel eens aantrekkelijk kunnen worden, 'raadsvertegenwoordiging in 1992' (ADVERTENTIE) L. van Haelst: 'Mensen die hier vijfentwintig jaar geleden kwamen, hadden soms nog nooit een douche gezien. Nu heeft iedereen die thuis'. - foto de stem cor j. de boer Door Ronald Verstraten WESTDORPE - L. van Haelst, di recteur van 't Verlaet, staat sinds 1977 aan het roer van het West- dorpse bejaardencentrum. Hij is echter al veel langer bij het wel en wee van de bejaarden betrokken. In 1963 trad hij als parttime admini strateur in dienst van het toen net gestichte tehuis. Overdag werkte hij op een bank, 's avonds werkte hij voor 't Verlaet. De volledige ommezwaai van het bank wezen naar de verzorgende sector volgde een aantal jaren later. „Een an dere wereld, die me altijd al trok. Het werk op de bank was ook interessant, maar puur administratief. Hier ga je veel meer met mensen om. Ik heb er dan ook nog geen minuut spijt van gehad", zegt hij. Aanvankelijk diende Van Haelst zijn nieuwe werkgever, de Katholieke Stich ting Bejaardenzorg, alleen als admini strateur. Maar dat duurde niet lang. In 1976 werd de toenmalige directrice, zus ter Beata, gekozen in het hoofdbestuur van de congregatie van zusters Francis canessen in Brabant. Ze was daardoor twee dagen per week minder beschik baar voor 't Verlaet. Van Haelst nam een deel van haar taken waar, en nam die een jaar later volledig over. „Het is een continu bedrijf. Zo moet je dat eigenlijk zien. Het personeel telt 27 'koppen', omgerekend ruim achttien fulltime banen. Er wordt dag en nacht gewerkt", aldus Van Haelst. In het te huis wonen 53 bewoners, terwijl er in voorkomende gevallen ook nog zorg wordt verleend aan de bewoners van ze ventien nabijgelegen bejaarden wonin gen, die via een alarmsysteem met 't Verlaet in verbinding staan. Alles bij elkaar niet overdreven groot, maar dat vindt geboren en getogen Westdorpe- naar Van Haelst een voordeel. „Je wordt in een klein tehuis gelukkig nog vaak persoonlijk aangesproken. Je kent iedereen, je kent de familie. Ik probeer ook zo vaak mogelijk even bij iedereen langs te gaan. Al lukt dat niet altijd na tuurlijk". Van Haelsts werkzaamheden zitten die persoonlijke contacten wel eens in de weg. De laatste jaren is met name de pa pieren rompslomp enorm toegenomen. Eerst vanuit Den Haag, nu-gedecen traliseerd - vanuit Middelburg. De con tacten zijn goed, vindt van Haelst, „maar het gaat altijd om de centen. Daar draait het om. De regels worden steeds strakker aangehaald, de speel ruimte wordt kleiner. De overheid wil dat ouderen zo lang mogelijk zelfstan dig blijven. Tot op zekere hoogte is dat goed, maar moet het tot elke prijs? Het zelfstandig houden van mensen gaat vaak ten koste van andere diensten, zo als maatschappelijk werk. Als je ziet dat de overheid beknibbelt op de gezins zorg, dan staat dat beleid haaks op het streven naar langere zelfstandigheid", lucht Van Haelst zijn hart. Het langduriger zelfstandig wonen van ouderen houdt in dat ze pas op hogere leeftijd in een bejaardencentrum wor den geplaatst en vaak meer behoefte aan verzorging hebben. Van Haelst „Het personeel moet steeds beter gekwalifi ceerd zijn. Een bejaardentehuis is echt een verzorgingstehuis geworden, bijna tegen het verpleegtehuis aan." Er zijn grote verscnillen met vijfen twintig jaar geleden. Toen kwamen ouderen al op vijfenzestigse in het te huis, nu is de gemiddelde leeftijd 82. „En de eisen zijn veranderd. Mensen die hier vijfentwintig jaar geleden kwamen, hadden soms nog nooit een douche ge zien. Nu heeft iedereen die thuis." Door die veranderde eisen onderging 't Verlaet enkele jaren terug ingrijpende veranderingen. De kamers werden twee keer zo groot, ieder met eigen keuken en toilet. „Een drukke tijd, maar ook een leuke tijd", weet hij nog. Druk zou het ook aanstaande vrijdag wel eens kun nen worden. Dan wordt Van Haelst ge huldigd. En over een maand is het weer feest, als 't Verlaet zelf een kwart eeuw bestaat. Controle TERNEUZEN - De gemeente politie van Terneuzen hield zon dagmiddag op de Spuiweg een snelheidscontrole. Het gros van de automobilisten hield zich netjes aan de toegestane maxi- mum snelheid die ter plaatse geldt, 50 kilometer. Van de 136 voertuigen die in die periode de radarcontrolepost passeerden reden er slecht vier te hard. Tegen deze werd proces verbaai opgemaakt. VERKOOPMIDDAG - De be- j aardenhandwerkgroep houdt zaterdag 7 mei van 13.30 tot 17.00 uur een ver koopmiddag in De Sterre aan de Pierssenspolderstraat. Al lerlei handwerken die ge maakt zijn door de bejaarden worden verkocht. Er zijn ook weer wafels. KONINGINNEDAG - Uitsla gen koninginnedag. Tafelten nisvereniging De Dijk opende met een gaaibolling bij 't Oude Raedthuys. Hieraan na men 33 personen deel. Uit slag: 1. Yvonne de Smet, 2. Adri Meeuse, 3. Joop van der Goes, 4. Benny Lammens, 5. Theo de la Ruelle. Uitslag zeskamp: 1. Groosman/Smul ders, 2. touwtrekvereniging 't Oude Raedthuys, 3. Zuipcilin- ders, 4. RIA, 5. De Koeters, Aan de spel- en speurtocht namen 48 kinderen deel. Aan de kaarting van de Katho lieke Bond voor Ouderen in zaal Concordia namen zestig bejaarden deel. Uitslag: 1. R Selis, 2. Ph. van Acker, 3. G. Droesbeke. Open dag paranormale praktijk in Axel AXEL - Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan houdt de praktijk voor paranormale- geestelijke en natuurgenees wijzen in Axel zaterdag 7 mei een open dag. Qp mei werd deze praktijk, na een aanloopperiode van acht maanden en na jaren voorbe reiding, officieel gestart. De dag is zowel bedoeld als weerzien met vroegere pa tiënten als voor diegenen, die informatie willen. Men kan op Noordstraat 43 terecht van 09.00 tot 16.00 uur. Sluise bakker is succesvol SLUIS - Tijdens de Oost-Gel derse bakkersdag te Winters wijk hebben vader en zoon Van de Linde uit Sluis vijf eerste prijzen behaald. Voor deze vakwedstrijden waren maar liefst 2540 inzendingen, Ook medewerker R. van Damme heeft zich in de prij zen gewerkt. Hij behaalde een tweede en een derde prijs plus een eervolle vermelding. KAPELLE, 2 mei - Groentevei ling: Sla glas, 80 st, kl. 1 B 0.38. Andijvie glas, 190 kg, kl. 1 A 2.10. Bloemkool glas, 80 st, kl. 1 06 2.20, 08 1.50-1.60. Bloemkool natuur, 1670 st, kl. 1 06 1.30-2.80, 08 0.80- 1.60, 10 0.40-0.70, 12 0.50, kl. 2 04 1.60-2.60, 06 1.00-2.30, 08 0.60-1.70, 10 0.40-0.60,12 0.40-0.60,15 0.40, kl. 3 08 0.50. Bospeen glas, 40 bos, kl. 1 B 2.30. Radijs bos, 230 bos, kl. 1 GR 0.55, MI 0.54, kl. 2 GR 0,26-0.53. Spitskool, 340 kg, kl. 1 A 1.20-2.20. Witlof, 90 kg, kl. 2 A 3.17, B 1.14. Prei, 110 kg, kl. 2 A 0.86, B 0.54. Kroten, 110 bos, kl. 1 MA 0.70. Bo suitjes, 160 bos, kl. 1 0.38-0.47. Pelden, 20 kg, kl. 1 14.40. Late aardappelen, 570 kg, kl. 1 MI 0.11, kl. 2 BO 0.16, MI 0.07-0.09. Fruitveiling: Aardbeien glasdsi 150 gr, 150 ds, kl. 1 B 1.36. Gorella glas ds 150 gr, 260 ds, kl. 1 A 1.43. Primella glas ds 150 gr, 1090 ds, kl. 1 A 1.40-1.64, kl. 2 1.35-1.36. AMSTERDAM, 2 mei - Aardap- I peltermijnmarkt: In Binhe 50mm, oogst 1987, werden 81 con tracten verhandeld voor levering I mei tegen ƒ17,30 tot ƒ17,00 per 100 kg en 10 contracten voor levering juni tegen 18,10. De stemming I was goed prijshoudend tot kalm I In Bintje 50mm, oogst 1988, wer-1 den 364 contracten verhandeld I voor leverig april bij een prijs I van ƒ33,20 tot ƒ31,70 en 10 con-1 tracten levering mei tegen ƒ34,30 1 tot ƒ34,10. De stemming was ge-1 makkelijk na vast tot kalm. Van onze verslaggevers TERNEUZEN - De Ameri kaanse onderneming Engel hard heeft James P. Culli- ton benoemd tot directeur van de Engelhard-vestiging die in Terneuzen in aan bouw is. Culliton is in zijn nieuwe func tie verantwoordelijk voor de bouw, voor het aanstellen van medewerkers en voor een vlotte produktiestart. Als En gelhard Terneuzen eenmaal op volle toeren draait, zal Culliton de leiding van het bedrijf over dragen aan een opvolger. Zijn aanstelling is voor twee tot drie jaar. Engelhard gaat in Terneuzen katalysatoren produceren voor de chemische industrie en is op dat gebied een van de grootste ter wereld. Een deel van de Zeeuws-Vlaamse vestiging wordt volgens de planning nog eind dit jaar in gebruik geno men; in de zomer van volgend jaar moet het hele bedrijf in werking zijn. Dan zullen er on geveer honderd mensen wer-| ken. Culliton is sinds 1980 dienst van Engelhard, in ver-1 schillende leidinggevende functies. Gisteren bracht een delega l tie van de Tweede Kamerfrac-1 tie van de RPF een bezoek aan I het bouwterrein van katalysa- torfabriek Engelhard in Ter-1 neuzen. De kamerleden deden dit teil gelegenheid van het gereedko-l men van wat bij bouwer Bal last-Nedam het 'siloproject' heet. Het bezoek maakte derdeel uit van een excursitl naar het Havenschap Terneu-I zen. De delegatie bestond uitl kamerlid M. Leerling, enkele I van zijn fractiemedewerkers! en provinciale RPF-ers. Onder I hen bevond zich statenlid Vanf Dijke. De derde en laatste fase vat de silo's kwam eerder i week gereed en de vlag kon in I top. In de silo's wordt straks I katalyst opgeslagen, een bel langrijke grondstof voor raffi f naderijen. Rcg Pan onze verslaggever gLUIS - Het belang van h Zeeuws-Vlaamse bedrijfsl» [/en voor de Nederland' >conomie wordt volgens <j garner van Koophand door velen ondergewaai Neerd'. 1 fat dit in strijd is met de real eit bewijst de Kamer in een raj jort over de economische stru ,uur van de regio in 1986, dat gii eren in Sluis officieel gepresej eerd werd. 1/olgens voorzitter H. Kok zullen gegevens in het rapport in de nab: lekomst de basis vormen voor hl DE OTTER is nu echt bedreigd, aldus de stichting Otter station Nederland. Als niet snel maatregelen worden ge nomen is de otter binnen tien jaar totaal uit Nederland verdwenen. Het dier heeft een groot, niet versnipperd leefgebied nodig met uitbundig natuurschoon en vooral schoon water. Bioloog George Sponselee over een dier dat op het punt staat te verdwijnen uit Nederland. Door George Sponselee DE MINISTER van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening Mansholt besloot, de Jachtraad gehoord hebbende, dat In de gemeenten Westdorpe, Hulst, Hontenisse, Graauw en Lan- gendam, Vogelwaarde, Oost burg, Axel, St.-Jansteen en Zaamslag de jacht op otters is geopend van 1 oktober 1955 tot en met 31 januari 1956. Waarom? Omdat de otter er van beschuldig werd grote schade toe te brengen aan de visstand in de binnenwateren, in kreken, welen, grote en klei nere watergangen.Terecht die opvatting? Vanuit het stand punt van de binnenvisser vast en zeker wel: elke vis die een otter vangt, kan hij niet meer vangen. Vanuit het oogpunt van de bioloog onterecht. Roof dieren, de otter behoort met wezel, hermelijn, bunzing, das, steen- en boommarter tot de inheemse marterachtigen, zijn al net als mensen: waarom moeilijk als het gemakkelijk ook kan. Derhalve vangen zij vooral gemakkelijk te krijgen prooi en: jonge, oude, zieken en zwakke dieren. De mindervali- den dus en op die manier voe ren zij een natuurlijke selectie uit. De zwakke broeders wor den weggevangen, de sterken blijven over en daardoor blijft de populatie gezond en op de lange duur in stand. Nu gaat de gemakzucht van otters wel eens zover, dat ze fuiken stuk bijten om de erin gevangen vis buit te maken. Dat wordt ver ondersteld tenminste. Het is best mogelijk dat otters zich zelf vangen in fuiken en in doodsnood zich met geweld be vrijden. De otter is namelijk een zoogdier en hoewel hij lang onder kan blijven, moet hij toch van tijd tot tijd boven ko men om adem te halen. Dat dit verhaal over die schade niet helemaal een fa beltje is, mag blijken uti het feit dat de twee broodvissers te Kampen (gemeente Hontenis se) die het afwateringskanaal bevissent vanaf het Vogelfort tot waar nu gemaal Campen staat, eind oktober 1955 tijde lijk hun fuiken verwijderden omdat otters teveel schade aan hun vistuig toebrachten. Wat voor Kampen gold, ging toen nog op voor alle grote kreken in Zeeuwsch-Vlaanderen (let u eens op de volgorde in de mi nisteriële beschikking) en ook elders in Zeeland kwam de ot ter nog regelmatig voor. In het hele land was dat allang niet meer het geval. Al in 1940 publiceerde dr. G.A. Brouwer in De Levende Natuur een artikel onder de titel: De uitroeïng van de visot- ter in Nederland aantstaande. Zonder vraagteken; na een ge degen onderzoek was hem ge bleken dat de oorspronkelijke otterpopulatie nagenoeg deci- meerd was. Hoofdoorzaken: de geweldige vervogging, maar ook strenge winters. Brouwer pleitte hevig voor bescherming en behoud van de otter. Hij kreeg daarin temeer gelijk om dat enkele strenge winters in de oorlgosjaren de otterstand verder deden verminderen. Het antwoord van de overheid was, de otter op te nemen in de Jachtwet: men heeft dan de mogelijkeheid de jacht op die soort te sluiten, In het begin gebeurde dat niet in waterrijke gebieden in Holland en Utrecht, in de kop van Overrijssel en in de al ge noemde krekenrijke gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Later werd ook in eerstge noemde gebieden de jacht ver boden zodat alleen in ons ge west de vervolging kon blijven voortduren. Tot hoever? In het rapport over de Zoogdieren van Oist-Zeeuwsh-Vlaanderen verschenen in 1978, zeggen de TELKENS OP het feest van Maria Hemelvaart of zoals men het in Eede in de volksmond zei 'op al- voest' optewel half oogst, was het vroeger voor de parochie Eede een hoog tijdag. Toen trok de Ma- riaprocessie door de stra ten, een traditie die gedu rende vele jaren in stand werd gehouden. Omtrent de oorsprong daarvan is niet veel bekend, doch ze ker is dat de processie meer dan 45 jaar lang met een onderbreking gedu rende de oorlogsjaren en de tijd van de wederop bouw, werd gehouden. Er waren niet veel plaatsen in Nederland waar een ka tholieke processie door de straten mocht trekken. Eede was echter een van de plaat sen die zijn recht ontleende aan artikel 184 van de Grondwet, dat zegt dat gods dienstoefeningen buiten de kerkgebouwen en besloten plaatsen geoorloofd zijn op die plaatsen waar zij destijds naar de wetten en reglemen ten waren toegelaten. Ook in de wet tot regeling van het toezicht op de onderscheiden kerkgenootschappen van 10 september 1853 werd met dit recht uitdrukkelijk rekening gehouden. In onze regionen was Eede de enige plaats waar een pro cessie door de justitiële auto riteiten steeds voor geoor loofd werd gehouden en wel op 15 augustus. Dit was ook erkend door de minister van Justitie in de Tweede Kamer, naar aanleiding van een in- terpellatie van mr. Meeuwen op 20 november 1856. Op het politiebureau te Aardenburg stond dit aangestipt en hield jPen er rekening mee. Veel «ter, bfj arrest van de Hoge Raad van 30 novembner 1918 in de zaak van pastoor Wijf- er te Gendringen, werd nog eens uitgemaakt dat, wan- Peer eenmaal een processie pi een gemeente geoorloofd was, de pastoor de vrijheid Pad op alle dagen en langs aile wegen processies te hou den. Toen pastoor J. Vekemans, ?op Noordbrabander uit F??8en' in 1920 pastoor van was geworden, greep PO terug op dit arrest nadat Pi] in verschillende gesprek- fn met parochianen was aangezocht om de aloude "gouc, wciKc ouaen j h:n dagen zich nog konden ii ri,rmeren> in zijn vroegere ouster te herstellen. Naar ge- I „r'SoPis van de oudste paro- 2lanen had de laatste pro- li^18 Plaatsgevonden in De visotter. auteurs Buise en Sponselee: - Als er bij het Grote Gat en in de Moerspuipolder geen vergis sing is gemaakt (bijvoorbeeld met bisamratten) dan zou mo menteel op slechts drie, moge lijk vier plaatsen, in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen de otter foto archief de stem voorkomen: Koewacht, daar misschien zelfs een paar; Moespuipolder, minstens één dier; krekengebied in de drie hoek Graauw/Nieuw-Namen/ Clinge: een, misschen twee ex emplaren, in twee verschil lende kreken. En nu, tien jaar later? Er is geen enkele zekere meldinï Lange tijd was er nog hoop dat herbevolking zou plaats kun nen vinden vanuit Vlaamss kreken, zoals die hij Kieldrechi en Assenede. Ook daar zijti ue aiouue nauwelijks nog dieren aanvse-l aliT L -,e ommegang met het zig. Het is niet door jacht ol| v"„ ™hgste, welke ouden vervolging dat de otter ver dwenen is: het leefmilieu is volkomen ondergeschikt êl' worden. Herbevolken is allee» zinvol als eerst de levensom standigheden weer geschikt gemaakt worden. Mogellijk helpt de otter ons van het muskusrattenproble®» af. Actueel hebben we de etter thans weinig te bieden, Poten tieel zijn er mogelijkheden maar dan zal er heel wat moe- ten gebeuren. Het moet een sig naal zijn, een duidelijk signaal- waar het de otter slecht gaat kan het ons niet goed gaan herbezinning is nodig, niet al leen om de otter, zonder har» zal de bus toch wel blijven rij den of de boot blijven vare» lijkt het, maar om ons eiger,l hachje. Natuurbescherming zelfbescherming Rv°gel Troubadour, 30 schutters: •li.Herrewegh, Heikant: tweede zijv Hooghe, Hulst >eulen"vaardenschieting, zaal De Blaai aauwP UeUebroekr eerste zij vogel: J. I «PVacSt ?amal M. de Kient, Kiel. e'en ktXJT» JaanJenschieUng. zaal Oude Pier Gr£5rterzanc<e, eerste zijvogel: E. J: «f-^f-KTgJtete aantal (4): E Baart, I J^SlER^aitfen, HeUtant By°gel- p^r^fPE - Bejaardenschieting, z. B*aantai /au r Lamswaare; tweede zij E^ACffr ve Hulst en J- Cap, KW

de Stem | 1988 | | pagina 16