mm MA SLOKKER I Vliegtuigbom Zoutelande was niet te demonteren MAXIMUM SNELHEID BU TWEE KRUISPUNTEN VERLAAGD Miljoenste huishoudtrap in Terneuzen [ELVERZORGST0 'Kritiek op herder in Saeftinge onterecht' Geen wervingscampagne van advocaten verwacht nclcmon/ Vergunning van Bleijko aan banden 675 ir Voor Je Geld. bouw/toffen zundert I KAMER VAN KOOPHANDEL WIL FILIAAL IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN SAS VAN GENT - De kruispunten Zwartenhoed en Molenverkorting, onderdeel van de Tractaat weg tussen Terneuzen en België, zijn met ingang van 9 mei veiliger voor het verkeer. Invoegstrook Strenger Muggenplaag langs randen van Zoommeer DETHON ZIT BIJ TOP TIEN VAN WERELDPRODUCENTEN Behangtafels Kritiek HONDERDPONDER TOT ONTPLOFFING GEBRACHT zoutelande - Na een niet van DINSDAG 3 MEI 1988 'NORMALE BEDRIJFSRISICO'S' RECLAME KAN VERDUIDELIJKEN de VMelamine borden. Wit, mint en geel. Diep of plat 4.75, dessert 3.75. Nü met 75 ct. korting Ie gesp. 7.75 nü V Doosjes correspon dentiepapier: 10 vel met enveloppen 6.75 10 kaarten met m rrr* enveloppen 4.10 lomtaart met vruchten, anketbakkers-' omvlaai.13.75 nü" laart met slagroom, i [yoghurt bavarois. |jn geldig t/m 7 mei 1988. KEUKENS - BADKAMERS - KACHELS TEGELS - BOUWMATERIALEN rdPb prinsenstraat 12, tel. 01696-6000 Geop. 9.00-18.00 u., zal 9.00-16.00 u. Vrijd. koopav. DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever SLUIS - De Kamer van Koophandel in Zeeuwsch- in een provinciaal innova- 'Dependance van innovatiecentrum is noodzaak' tiecentrum, wanneer er F geen vaste medewerker van het bureau gestationeerd wordt in de regio bezuiden de Westerschelde. Volgens voorzitter H. Kok is een Zeeuws-Vlaamse depen dance, met het oog op het economische belang van de regio noodzakelijk. Een innovatiecentrum in Mid delburg zonder behoorlijke uit straling levert hoegenaamd niets op," stelde Kok gisteren in Sluis tijdens de algemene ver gadering van de Kamer van Koophandel. „Een vent voor de acquisitie in Zeeuwsch-Vlaanderen, daar staan we op en dat zullen we in de verdere besprekingen over dit onderwerp ook aanvoeren," voegde hij er aan toe. Binnen de, in de kamer ver tegenwoordigde partijen, blijkt overigens niet iedereen laaiend enthousiast te zijn over de komst van een 'kenniswinkel' naar in Zeeland. Het innovatie centrum, geesteskind van de oud-Phlips-voorman W. Dek ker, wordt opgezet om de ken nis over moderne technologieën binnen universiteiten, hoge scholen, het TNO en grote be drijven over te brengen naar het midden-en kleinbedrijf. Kamerlid M. Leenhouts (Ne derlands Verbond voor onder nemers in de Bouwnijverheid) voerde aan dat binnen de bouwwereld twijfels bestaan over de opzet van het centrum. „Binnen de bouw staat men niet te springen, als niet geko zen wordt voor een bedrijfsge richte aanpak van de uitwisse ling van kennis," benadrukte hij. Ook was hij van mening dat Zeeuwsch-Vlaanderen Tractaatweg wordt veiliger Provinciale Waterstaat heeft besloten de maximum snel heid bij het passeren van deze kruispunten te verlagen van honderd tot zeventig kilometer per uur. Verder komen er opvallende stopborden bij de opritten, worden de afritten korter en komen er tijdelijk borden die de automobilisten erop attent maken dat zij bij het oprijden van de Tractaatweg geen voor rang hebben. De maatregelen zijn het re sultaat van gesprekken tussen Veilig Verkeer Nederland Sas van Gent-Axel en de Rijkspoli- j tie. M. Hemelsoet, tegenwoor dig secretaresse van de WN- afdeling, klaagde al in 1983 over het grote aantal ernstige ongevallen op de Tractaatweg. Later drong WH aan op de in stallatie van verkeerslichten, j Na gesprekken zijn alle par- tijen het erover eens dat de nu afgesproken maatregelen in principe afdoende moeten zijn. Bovendien zijn ze met een prijskaartje van nog geen ne genduizend gulden een stuk goedkoper dan stoplichten, die twee tot drie ton zouden kosten. Uit metingen is gebleken dat de snelheid van auto's op de kruispunten vaak ver boven de honderd kilometer per uur ligt. Omdat de invoegstroken ont worpen zijn voor een snelheid van honderd kilometer, duurt het lang voordat auto's in staat zijn de weg op te rijden. Daar door onttrekken zij het overige verkeer op de Tractaatweg soms aan het zicht van degenen die aan de kruispunten staan te wachten. Een lagere snelheid met kor tere invoegstroken moet dit euvel verhelpen. De borden moeten de weggebruikers er extra op attent maken dat op rijden van de Tractaatweg niet altijd zonder gevaar is. „Want verkeersveiligheid blijft altijd een mentaliteitskwestie", zegt Hemelsoet. „Veiligheid is niet vanzelfsprekend en kan ook niet door borden of wat dan ook worden afgedongen als de verkeersdeelnemers niet mee werken". Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Deze week vliegen er langs de randen van het Zoommeer wolken van muggen. Deze niet-stekende mug gen zijn niet erg schade lijk en worden niet be streden. Het gaat om ve dermuggen. Deze insecten komen veel voor langs de zoete Nederlandse wate ren. Eind vorig jaar werden in de bodem van het Zoom meer al honderden mug- gelarven per vierkante meter geteld. Het aantal vissen is echter, in het pas verzoete Zoommeer, nog beperkt. Hierdoor kunnen de muggelarven zich nog vrij ongestoord ontwikke len. Een vergelijkbare si tuatie heeft zich rond het IJsselmeer voorgedaan. De Rijkspolitie heeft aange kondigd na 9 mei strenger op de Tractaatweg te zullen con troleren. Provinciale Water staat kijkt na twee maanden wat de maatregelen hebben uitgehaald en stelt ze dan eventueel bij. Waterstaat gaat op 16 mei de verkeerslichten op het kruispunt Westdorpe - Hulst Axel - Rode Sluis ver vangen door stoplichten die automatisch overspringen bij geen verkeer. Tevens wordt het asfalt op die kruising verhard. VVN haakt met een campag neplan in op de situatie op de Tractaatweg. Op 11, 21 en 28 mei en op 11 juni deelt het WN promotieteam aan de Belgische grens stickers uit die degenen die de weg opgaan erop attent maken dat voorrang niet altijd veiligheid betekent en dat ze op hun snelheid moeten letten. Zij staan aan de grens omdat het daar het eenvoudigst is de automobilisten aan te spreken en omdat is gebleken dat er nogal wat Belgen bij de onge vallen op de weg zijn betrok ken. Het campagneplan is onder deel van de actie -25 die het aantal dodelijke verkeers slachtoffers in Sas en Axel bin nen vier jaar met een kwart moet verminderen. Beide ge meenten hebben daar 20.000 gulden voor uitgetrokken. Het rijk geeft voor iedere verkeers dode per jaar minder een pre mie van 5000 gulden. De eerste handeling voor het veiliger maken van de Tractaatweg wordt 9 mei verricht door de burgemeesters A. Hack van Axel en J. van de Rest van Sas van Gent. Zij doen dat om 16.00 uur. De commisaris van de koningin wordt rondgeleid door de werkplaats. Van onze verslaggever TERNEUZEN - In de Terneuzense vestiging van het sociaal werkvoor zieningsschap Dethon is gisteren de 1.000.000e huishoudtrap geprodu ceerd. Commisaris van de koningin C. Boertien nam het voor deze gele genheid goud gespoten exemplaar in ontvangst. Met de productie van de aluminium trappen neemt De thon inmiddels een plaats in de we reldtoptien in. Dethon begon in 1976 met het maken van huishoudtrappen. „Zonder ervaring en met zeer beperkte middelen wisten in dat jaar toch al een productie van der tigduizend te halen", sprak Dethon voorzitter F. Jacobs gistermiddag tot een gezelschap van genodigden. In de loop der jaren veranderde het model van de trap en kwam er ook een veel voud van soorten. Van enkelvoudige machines werd overgestapt naar meer voudige. „We staan nu op de drempel van een volautomatisch productiepro ces", aldus Jacobs, Algemeen directeur G. Braam gaf in zijn toespraak een beknopte opsomming van de activiteiten van Dethon. Die splitsen zich in industriële werkzaam heden en groenvoorziening. Onder de eerste vallen Dethons 'eigen produkten', C. Boertien (l) met zijn nieuwe huishoudtrapje. Voorzitter R. Jacobs kijkt tevreden toe. - FOTO'S DE STEM/COHJ.DE BOER zoals behangtafels, rompen voor meu bels en natuurlijk de huishoudtrappen. De trappen worden door een verkoop kantoor in Goes verkocht in geheel West-Europa, maar zoals gisteren bleek wordt het Zeeuws-Vlaamse produkt ook in landen als Haïti of Nieuw Caledonië bestegen. Een vertegenwoordiger van het ver koopkantoor zei ernaar te streven de trap tegen 1992 bij de wereld top-vijf te krijgen, met het oog op een door het openstellen van de grenzen grotere sa mensmelting van de EG. Hij uitte zijn waardering voor de inzet van de De- thon-werknemers door een cheque van duizend gulden te overhandigen voor het sociaal fonds. Kritiek had Braam overigens op be paalde delen van de overheid. Hij stelde het belangrijker te vinden een gevulde orderportefeuille te hebben dan om 'minder getalenteerden buiten de deur te houden'. Hij vond dat Dethon werk moest blijven bieden 'in een aangepast tempo en op een aangepaste manier', voor wie niet aan het reguliere arbeids proces kan deelnemen. Braam kondigde overigens aan dat Dethon de komende tijd meer aan pro motie-activiteiten gaat doen. „We vin den dat we in de streek, buiten onze klanten om, te weinig bekendheid heb ben", aldus Braam. Commisaris Boer tien stelde dat Dethon niet meer uit de Zeeuws-Vlaamse samenleving is weg te denken en feliciteerde het schap met de miljoenste trap. Bij Dethon werken momenteel 590 mensen. Vijfenveertig daarvan werken dagelijks aan de productie van huis houdtrappen. EVRAAGD eeftijd 17 jaar full-time Schriftelijk solliciteren met pasfoto blokker Gentsestraat 7, 4561EH Hulst onze verslaggever t\ lc° ontblote actie heeft de kn ,en. Demonteerploeg van de ninklijkë Marine in Zoutelande ^aakt tUigb°m onscha^e'Ük 8e" Tijdens de werkzaamhe den moesten bewoners van hui- en> appartementen en een hotel 1 an de Duinweg elders een onder- i tomen zoeken. De zondagavond aangetroffen bom, een Amerikaanse honderdponder, bleek gistermorgen ter plaatse niet demonteerbaar en moest omzichtig met een soort brancard in een auto geladen worden. In Vlissingen werd het oorlogstuig vervolgens met een bergingsvaartuig de Westerschelde opgebracht en in het water tot ont ploffing gebracht. De vliegtuigbom werd zondag avond rond 21.15 uur opgemerkt door een strandwandelaar. Het gevaarlijke springtuig is waarschijnlijk vrijdag middag onopgemerkt bovengegraven tijdens werkzaamheden ten behoeve van de dijkverzwaring. Maandagochtend om 8.30 uur begon de ontruimingsactie van de diverse woningen en het hotel. Enkele tiental len mensen werden tijdelijk onderge bracht in een hotel in Zoutelande. Rond 10.00 uur werd het sein 'veilig' gegeven en keerden de bewoners weer terug in hun woningen, die tijdens hun afwezigheid waren bewaakt door de rijkspolitie. Tijdens de actie waren ook de brandweer van Valkenisse en een ambulance uit Vlissingen paraat. T27 weinig zal profiteren van het centrum, in de opzet zoals die recentelijk gepresenteerd werd. G. Ververs (Koninklijk Ne derlands Ondernemers Ver bond) zei blij te zijn met het in novatiecentrum. Maar ook hij sprak zich uit voor een bran che-gerichte aanpak. „Dat be drijven uit onze regio met de pont naar Middelburg moeten om informatie te werven, dat werkt niet. We zullen dan ook moeten oppassen en de verdere ontwikkelingen goed in de ga ten moeten houden. Voorzitter Kok zegde toe dat dit gebeuren HULST - De kritiek op schaapherder Jan Boom, in een Belgisch reclameblaadje dat ook in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen wordt verspreid, is volledig uit de lucht gegrepen. Dat stelt de Hulster bioloog G. Sponselee, kenner van het natuurgebied Saeftinghe dat door Boom met schapen wordt beweid. In het artikel wordt de schaapherder zwart gemaakt. Aan de hand van foto's van enkele dode schapen wordt Boom een nonchalante bedrijfsvoering verweten. „Geheel ten onrechte", meent Sponselee. „In een gevaar lijk gebied als Saeftinghe sterven altijd schapen. Vooral in het najaar gebeuren er wel eens ongelukken". Zo zijn de ge fotografeerde kadavers schapen die al enige maanden gele den in het schorrengebied werden vermist. Door de eb- en vloedbeweging zijn ze nu komen bovendrijven. „Het behoort tot de normale bedrijfsrisico's", zegt Sponselee. „Kijk, als ze in een weitje liepen met een hek er omheen lagen de zaken anders. Er moet rekening mee worden gehouden met zowat één procent verlies. Dat is is pakweg een schaap of vier, vijf. Schaapherder Boom beweidt momenteel het natuurgebied met zo'n 800 dieren. „Er zijn er altijd die afdwalen en in een moddergeul vastlopen. Dat kun je niet altijd in de gaten houden. En dan verdrinken ze. Een trieste bijkomstigheid. Maar kijk eens bij een gewone varkens- of kalverenboer. Daar liggen ook regelmatig dode dieren langs de weg om ge haald te worden door de destructor. En dat is ook niet de be doeling van de boeren. Jan Boom traint zijn schapen om ze door het water te jagen. Maar van tijd tot tijd s loopt er eens een sukkelaar bij. Dus geen gevolg van nochalante bedrijfs- voeren. Saeftinghe blijft gewoon een verraderlijk gebied. Daarbij, die dode schapen zijn zeker niet allemaal van Boom. Ze zijn ook van andere schaapherders. Maar het was misschien wel verstandiger geweest als hij de aangespoelde kadavers meteen had opgeruimd", aldus Sponselee. De schapenhouderij is trouwens maar een bijkomstigheid in Saeftinghe. De hoofdzaak is het beheer van dit natuurge bied. Het Rijksinstituut voor Natuurbeheer zou het liefst willen dat het gehele gebied door verspreid grazende scha pen wordt beweid. „Maar dan zou je voor iedere honderd schapen wel een aparte herder moeten hebben. Anders ver zuipen er echt tientallen", laat de bioloog weten. 'EEN GOEDE repliek bij mr. De Bliek'. 'Voor goede raad naar mr. Maat'. 'Geschil over poen? Ga naar mr. Vioenï'Tot nu toe ver biedt de erecode de advocatuur om reclame te maken. Maar de Orde van Advocaten wil niet achterop raken bij de collega's in andere landen waar advocaten dat wel mogen maken. De Orde wil de strijd aanbinden met juri dische adviesbureaus, accountants, belastingsconsulen ten, verzekeringsadviseurs, bankmedewerkers en ande ren die zich op de juridische markt bewegen. Vorige week maakte landelijke deken mr. P. Wackie Eysten bekend dat de Orde advocaten gaat opleiden om deze concurrentieslag al op korte termijn binnen het midden- en kleinbedrijf uit te vechten. De discussie over de vrije reklame lijkt nog niet in alle hevigheid te zijn losgebrand. Maar het houdt de advocatuur wel bezig, ook in Zeeland. Van onze verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse advocatuur is zijn alge meenheid niet tegen vrije reklameregels binnen haar be roepsgroep. Maar er zijn ook advokaten die zo hun be denkingen hebben. Ingegeven door de verwachting dat van de versoepelde reklameregels waarschijnlijk niet iedereen evenveel voordeel heeft. De ene jurist zal zich beter weten te 'verkopen' dan de andere. De Amerikaanse honderdponder op de brancard. FOTO JAAP WOLTERBEEK Reklame maken is al bijna zo oud als de mens en hele bevol kingsgroepen verdienen er hun brood mee. Maar andere groe pen, en zeker in ons land, gaan daar bijna puriteins voorzich tig mee om. Sinds vorig jaar is daar een kentering in zicht baar. De registeraccountants zijn als eersten door de bocht gegaan. Het gevolg is dat er nu al Ster-spots van accountants kantoren worden uitgezonden. Andere beroepsgroepen als de medische stand zijn nog niet gevolgd. Maar of dat zo zal blij ven? Van 'nee tenzij' wil de advo catuur in haar reklamevoering naar 'ja, mits'. De randvoor waarden zullen dit najaar aan de orde komen. Advertenties en sponsoring lijken toegestaan te worden. Al zal het, zo is de ver wachting, in Zeeland allemaal wel meevallen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Bleijko Be- tonindustrie bv uit Wals oorden moet ervoor zorgen dat er minder afvalstof in de lucht komt. Dat is het ge volg van een uitspraak van de Kroon. Het Landbouwschap in Goes, de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland en twee inwoners van Hengstdijk verweerden zich bij de Raad van State tegen de be slissing van Gedeputeerde Sta ten om Bleijko een hinderwet vergunning te geven. De klagers vonden bij de Raad van State een willig oor. De raad oordeelt dat het coaten van zware betonelementen in een speciale loods moet gebeu ren en ook stelde de raad scherpere grenzen aan het ge bruik van oplosmiddelen. „Ik denk niet dat advocaten bureau^ in Zeeland zich zullen gaan wijden aan wervings- campagne's", stelt mr. C. Brinkman, deken van de Orde van Advocaten in het arrondis sement Middelburg. „Dat kan alleen betaald worden door grote bedrijven. Wat dat be treft zijn er voor de grotere kantoren in de Randstad meer mogelijkheden". Al moet hij toegeven dat de commercie in middels de provincie Zeeland al is binnengeslopen. „De nieuwjaarsborrel in Middel burg werd dit jaar bijvoorbeeld gesponsord door een groot ac countantsbureau". Brinkman verwacht dat de pogingen om meer klanten te werven van geval tot geval zul len verschillen. „Daarnaast is het nog maar de vraag of som mige cliënten dat wel op prijs zullen stellen. Als je met een advocaat in zee gaat, dan gaat het toch vaak om de persoon lijke benadering. Ik denkt dat de meeste Zeeuwen niet toe zijn aan een wervende opstelling van advocatenbureau's". De advocatuur zal zeker pro beren haar deskundigheid be ter te benadrukken. „Door je meer naar buiten te richten zullen cliënten gemakkelijker aan de weet komen wie nou precies waarin gespecialiseerd is. Dat is dan misschien een goede zaak van de versoepeling van de regels. Want bij de meeste mensen is de advoca tuur eigenlijk niet goed be kend". Brinkman vreest niet dat re clame en de daarmee gepaard gaan de kosten de tarieven voor de betaalde rechtspraak zullen beïnvloeden. „Als advo catenkantoor kun je de kost prijs niet ongelimiteerd om hoog schroeven. Dan zullen de mensen snel naar een ander lo pen die goedkoper is. In ons vak speelt deze vorm van con currentie toch een redelijk grote rol. Vandaar ook dat ik niet verwacht dat er grote som men geld aan reclamedoelein den zullen worden gespen deerd".

de Stem | 1988 | | pagina 13