an voetbalveld naar golfbaan! e krant is een epelaar Draften Blues bij Poptocht lERTTG JAAR STICHTING ZEELAND: OP NAAR DE TACHTIG OVE 'Zorgvuldiger planning van het toerisme nodig' WK\ 14 BEL NELLY 72. Solmar Tours )E STEM EXTRA MAANDAG 2 ME11988 Wenen 'WEE van de drie voetbalvelden in (Zeeland zijn straks overbodig. De loosdoeners: vergrijzing en ontgroe- jng, meer senioren, minder junio ren. Moet de KNVB niet eens gaan [enken aan een competitie voor vijf- jg-plussers? „En je kunt er natuur lijk een golfbaan voor in de plaats leggen," zegt drs. Ad Mutsaers, di recteur van het opbouworgaan Stichting Zeeland. De stichting is er voor om zulke dingen te voorzien, al veertig jaar. Overbodig inmiddels? Nee, voor een instelling die streeft naar een goed woon- en leefklimaat, blijft er altijd werk. 'Want de maat schappij is in beweging': van voet balveld naar golfbaan! Aan de voor avond van de jubileumviering blikt Mutsaers daarom liever vooruit dan terug. Op naar de tachtig... Anna Jacobapolder Prachtige villa Gemakkelijk DUUR, OVERBODIG... In de nuchtere jaren ichtig - van bezuinigen en geen flauwekul- slaat de politiek met die termen welzijnswerkers jm de oren. Subsidies en banen vervallen. Trou wens, zou het niet schitterend zijn als de Stich- ing Zeeland na veertig jaar kon zeggen: inder- laad, wij hebben onszelf overbodig gemaakt? roegleven Achenkirch 11-80 33 22-33 22.99 vleeskaarting REIAX-UNE EXTASE 200 VERHALEN PER DAG PUSSY-CAT CALL-ME )ntvolking evensbehoefte Zuilen Bruggen Deltaboys Onder het mes Geen kater Florida Oost-Zeeuwsch-Ylaanderen herdenkt de oorlogsdoden 'NATUUR IS HET BELANGRIJKST' Het Talent komt in Terneuzen 7 MEI IN TEKEN POPMUZIEK A9R §6,70 l mei (pups Liders 51 Jongerenreis met luxe bu«l naar camping in Salou I mef/juni 199.-, iuli/aj 249,-. 040-551166 - naar es en Leren I 399,-. ■en ,- naar )n van Leren (lien en mdags dingen Jliseerd voor Hurkse- iedere is v.a. I krediet mnd. 9,6 9.6 9.6 9.3 9,3 T30 reis voor ouderen. Volpen.| sion incl. excursies J reisverzekering 749,* Vertrek 11/5. Stichting Recreatie Reizen voor] Ouderen/Kras Reizen 04199-3622. Te koop opknapwoning mail schuur, berging, cv, 32o( m2 eigen grond. vr.pr.I f 39.500,- k.k. Inl.: O1660-I 2237 of 01665-2382. Fr.stijl Sinaai (B) liv+o,| haard, ing.keuken bijk, 51 sik, bur, dub gar, aang.l tuin 2388m2, vr.pr. 6,5 mill, B Fr. Inl. 09-3234575397. geldzaken discreet en snel gi lenen. Desgewenst bij u thuisbezorgd. Elk bedrag tussen 1.000 en 60.000,- in 4 uur. Elderj goed lopende leningen geen bezwaar. Mee kwijtschelding bij ov< den. Bel snel 02265-3344. Nationale Krediet Bemid-I deling. Tot negen uur 'j[ avonds. jr Jan Jansen )at hoor je niet vaak. Ja, maar zo eenvoudig ligt het niet", zegt Ad Mutsaers j7), directeur van de stichting sinds 1971. Wl) verzoeken ad verte*. I den, die adverteren nut brieven onder nummer m toezeggen: „toto's t»[ retourneren en/of altijd u zullen antwoorden" hun toezeggingen ook dawl-l werkelijk na te komen. end wendt hij de blik af, aar buiten, waar onder het prille groen op Middelburgs jamplein het beeld staat van 1 koningin die menigeen zich 1 niet meer herinnert. Dat zegt ets over de betrekkelijkheid 1 populariteit. Hosanna voor et welzijn in de jaren zeven tig. Het hield geen tien jaar and. 9-daagse Vakantieclubreis voor alleenstaanden naar in Tirol. HP en incl. excuel sies 769,-. Vertrek 27/51 en 3/6. Bel voor meer inlc' Kras Stervakanties 04195 3622. nieuw en an wat u 1 gefran- aan: Lie- 15, 9531 Café de Troubadour Gravenstr. 172, Clinge op maandag 2 mei, prijzen! 1 op 2, aanv. 20.00 u,f inleg 5,-.J V.B.O.K.: voor hulp moeder en kind bij ntól gewenste zwangerschap! 01154-1691/01155-2414. 06-320.320.06 06.320.320.07 06-320.320.08 06-320.320.09 06-320.320.10 50 cent p/minj /m )20.14 50 ct. p.m. eigen geschiedschrijving de stichting maakt trou wens duidelijk hoe vlug hoog- Iravende woorden en gewich- ge voorspellingen vergelen. Dat er dorpshuizen moesten omen, vond de stichting kort de oprichting. Een nobel even natuurlijk, maar aarom? 'Omdat het vereni- ngsleven zich noodgewdwon- afspeelt in consistories, hoollokalen en café's, wat als ongewenste toestand moet orden beschouwd'. Ongewenst? Pas heeft de ovincie vijf ton beschikbaar steld voor een project kleine ïolen, met als een van de gen 'het bevorderen op het hele dorp gerichte iviteiten vanuit de school'. Iet mag weer in het schoollo kaal! En geldt een beetje roegleven niet als maatstaf or de leefbaarheid in uw lonplaats? I Het opbouworgaan overbo- lig? De oprichters spraken in over 'leemten op sociaal en Itureel gebied', die opgevuld roesten worden. Da's groten- ils gebeurd, geeft Mutsaers i, maar het waren in die na- irlogse jaren dan ook wel erg rote gaten. Er was gewoon [iets. „De leemten van het be- zijn opgevuld, natuurlijk, lar we hebben nog altijd m riant voorzieningenni- iu. Dat blijft moeilijk in een ivincie met zo weinig men- door het water zo merk- iardig gespreid." 06-320.325.55 50 ct. per minuut |ks met uw reklameboodschap vele adressen het onderste uit de kan! Inlichtingen Dagblad De Stem lovendien ontstaan er nieuwe *>rten fijnmaziger behoeften. Bet vrijwilligerswerk, daar ^cht twintig jaar terug nie- aan. En wie had toen nen denken dat we nu twee isulenten voor buitenlanders p dienst zouden hebben." IHij komt op de voetbalvel- lea- „Kijk ook eens naar de ritvolking van Zeeland, de ïrgrijzing, de hele demografi- •he ontwikkeling. Dat is van 'wt belang voor de voorzie ingen, leidt tot andere behoef - - Een voorbeeld is de uitval 1 de sport omdat er minder Ngd is. Straks heb je dus een plfbaan waar eens twee voet gelden lagen." «Zeeland mag trouwens blij J» als het zo'n 350.000 inwo- jtrs vasthoudt. En als het Rijk n de drempels verhoogt, voor osidies, voor voorzieningen, n moet je verschrikkelijk op- isen. Dat moet je aan zien ®en, daar moet je op vooruit ron in je beleid als provincie, 1 ^meenten. En wij zijn er 101 om het aan te geven." Bij Z Opbouworgaan... Hoeveel -deren er niet door, die in de rit op de term stuiten? Want F moet je je daar nou bij wstellen? Mutsaers krijgt er Kriebels van; het is hem na- Lw? a' vaak gevraagd. 1 °or buitenstaanders inder- ivLf611 m°eilijk te overzien moeilijk onder de pet te Klgen," beaamt hij, jaloers op dga's die zich bezig houden meer concrete zaken ais Fjomie of waterstaat. ik het moet vertellen, heb ik het over het streven naar een goed woon- en leefkli maat. En dat is zo'n riedel dat je het hele zicht kwijtraakt. Wat geen economisch, water staatkundig of planologisch be leid is, is voor ons. Eigenlijk heb ik de moed opgegeven om het uit te leggen. Je probeert natuurlijk nog wel eens, maar dat duurt te lang en dan gaan ze glazig kijken. Vergeet het dan maar." Toch hebben ze wel eer van hun werk, de 45 mensen op de loonlijst van de stichting. Daar houdt Mutsaers het maar op. Ze voorzien in een levensbe hoefte. „Want je wilt toch een opleiding, ontspanning, aan sport doen, kleine dorpen leef baar houden, de cultuur opvij zelen. Nietwaar? Een mens leeft niet van brood alleen." Even afgezaagd als waar. Jam mer alleen dat de stichting op houdt waar anderen eenmaal voorzien in zulke levensbe hoeften. „Wij zijn een ontwik kelingsmaatschappij, zwenge len activiteiten aan, en trekken ons dan terug. Om ons op nieuwe ontwikkelingen te rich ten. We proberen dynamisch te zijn, toekomstgericht" Na de oorlog zetten bouwvak kers en welzijnswerkers geza menlijk de schouders onder de wederopbouw van een geteis terd land. Het opbouworgaan moest al die clubjes van ver schillende richtingen bij elkaar zien te brengen, die er waren voor de niet-materiële behoef ten van mensen. Van alles had je minstens drie richtingen, waaraan natuurlijk niet viel te tornen. En water scheidde de eilanden nog echt van elkaar. Zuilen en eilanden dichter bij elkaar brengen. Ga er maar aan staan. „We moesten volstrekt ob jectief zijn, en toch proberen meer regionaal en provinciaal te opereren. Dat was natuurlijk voorzichtig laveren aan de lo pende band. We kunnen nu wel zeggen dat het gelukt is. De verzuiling in de zorgsector is grotendeels verdwenen. Weg met het groene en het wit-gele kruis. Het hindert ons niet meer bij ons werk." Wat wel licht anders ligt met de eilan den-mentaliteit. Welk gebied voelt zich nooit eens tekort gedaan? „Je kunt tien bruggen leggen, maar het sociaal isolement ijlt lang na. Zeeuwsch-Vlaanderen? Tja, het zijn natuurlijk andere mensen..." Hij aarzelt bij de ontdekking zo iemand tegen over zich te hebben. „Nou ja, de zaak ligt nu natuurlijk wel veel opener." En neemt dan maar de provinciehoofdstad, zijn woon plaats, als voorbeeld. Directeur Ad Mutsaers van de stichting Zeeland: „Ik heb geen bezwaar tegen doelmatiger werken. Maar verambtelijking proberen we tegen te houden." - fotowillemmieras Democratisch... zou je denken? Stel je eens zo'n lollige straat enquête voor: 'Het opbouwor gaan meneer. Poeh, eh, doen die niet iets aan opleidingen voor bouwvakkers?'. Mutsaers laat zich niet ontmoedigen. „Tja, je bereikt niet iedere bur ger. Er zijn er zoveel die den ken: dat zal de overheid wel goed doen. Maar als je maar een tussenlaag hebt, die wel meedenkt, dan is dat niet slecht, en dan moet je maar ho pen dat het doordruppelt. Men sen lopen nu eenmaal niet mas saal te hoop, tenzij iets ze direct aangaat. Het moet heel dichtbij zijn." Het dorpshuis of, actueler voorbeeld, een bejaardenoord. Het voordeel van kleinscha lig Zeeland, vindt Mutsaers, is dat het provinciebestuur - zijn belangrijkste gesprekspart ner - niet te ver van de mensen afstaat. „Omdat we zoveel kleine gemeenten hebben, is de provincie belangrijker dan el ders' in het land. Die taak, als een soort super-gemeentebe stuur, is in Zeeland goed opge pakt. Dat was trouwens in onze beginjaren nog harder nodig. Toen had je nog 101 gemeenten, waaronder van die kleintjes met drie ambtenaren op de se cretarie. Dan moet de provincie wel het voortouw nemen, en dat is, nu we dertig gemeenten hebben, nog geen overbodige luxe. Hoeveel zijn er niet met minder dan tienduizend inwo ners. Je moet in Zeeland wel samenwerken, het draagvlak is anders te klein." n[K nevohGt atriosejid Wij zijn de ontwikkelings-*--tegen te. .houden. We zijn In 1960 zette het Rijk het stem pel 'probleemgebied' op Zee land, waar van alles ontbrak. De opmars van het welzijns werk kon toen echt beginnen, met een fikse groei van voor zieningen, maar ook de uitwas sen van de jaren zeventig ais resultaat. „Toen is het te bont gemaakt," vindt ook Mutsaers. „Je kreeg zelfs kabinetten die vies waren van economie. Nu is er weer evenwicht en dat moet ook." Economische ontwikkeling staat weer bovenaan de ver langlijstjes, alsof de Deltaboys - gangmakers van Zeeland's ontwikkeling in de jaren zes tig- niet weg geweest zijn. „Maar de provincie heeft wel oog voor het welzijn hoor," knipoogt hij naar z'n subsidie gever, die op dit ogenblik laat onderzoeken wat er te wieden valt in het Zeeuwse welzij ns- veld. „Nee, het is niet zo slecht. Vergeet niet, er zijn zoveel din gen waar mensen met een grote vanzelfsprekendheid gebruik van maken, zonder te zien wat er allemaal aan vooraf is ge gaan. Men verwacht een zwembad om de hoek, toneel in de buurt, een zwakzinnigenin richting waar je je nichtje kunt bezoeken. Al die dingen komen er niet zomaar. Daar heb je prognoses voor nodig, moet je initiatieven voor bundelen, geld op tafel zien te krijgen. maatschappij, overheden beta len ervoor, vaak voeren ande ren het uit. Maar het is niet zo eenvoudig als het klinkt." No nonsense. Kijk eens, wij pakken die flauwekul ook aan. Dat was de ondertoon toen het provinciebestuur vorig jaar een 'doelmatigheidsonderzoek', natuurlijk gevolgd door bezui nigingen, in de welzijnssector aankondigde. Vele instellingen liggen onder het mes, maar volgens Mutsaers kan de pro vincie het opbouworgaan niet zwaar laten bloeden. „De overheden zijn wel zelf standiger gewordea De griffie heeft nu ook een forse afdeling welzijn, maar in deze sector blijven beleid en uitvoering ge scheiden en zijn wij nodig als brug daartussen, om de bevol king erbij te betrekken. Heel onze handel kan niet zomaar naar de Abdij, wij zijn geen verlengstuk van het provincie bestuur. Het is een heel andere cultuur, met avondvergaderin gen, vrijwilligers met een baan. We kunnen ons onafhankelijk opstellen, adviezen geven die Gedeputeerde Staten tegen de haren in strijken. Dat moet zo blijven." „Ik heb geen bezwaar tegen stroomlijnen, tegen doelmati ger werken. Daar streven wij ook naar, maar een verambte lijking, dat proberen we juist dienstverleners. Ik zeg altijd tegen de mensen hier: neem ook tussen de middag die tele foon even aan. Want wie belt, wil geholpen worden." Ze heten niet voor niets 'ad viesorganen', al die instellingen onder het ene dak van de stich ting. De Zeeuwse Culturele Raad, de Jeugdraad, de Oude- renraad, enzovoort. Altijd be zig om leemten aan te wijzen en op te vullen. Mutsaers, zelf bewust, heeft een kater noch wrok overgehouden aan de aanval op het welzijnswerk. „We moeten een beetje uitkij ken, maar dat is normaal, dat moet iedereen. Nee, we voelen ons niet extra gepakt. Maar je moet jezelf steeds weer waar maken. In contacten met de po litiek, de griffie, de gemeenten. Daar werken we hard aan." Een aardige poging is alvast de jubileumpublikatie, die niet al leen de geschiedschrijving, maar ook een toekomstbeeld bevat: Zeeland als een paradijs voor ouderen, het Florida van Nederland. Vitale vijftig-plus sers, die een aardig pensioen kapot te slaan hebben in een provincie die hun genoeg, rust, ruimte en voorzieningen kan bieden. Maar je moet er wel op inspelen natuurlijk. Hebben we niet een opbouworgaan dat zich graag als ontwikkelings maatschappij opwerpt? Een idee dat ook een veertig-jarige perspectief biedt... Van onze verslaggever HULST/AXEL/HONTENISSE - Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen herdenkt woensdag 4 mei de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog. Hulst belegt om 18.30 uur een bijeenkomst in de bur gerzaal van het stadhuis. Daar worden door het ge meentebestuur en het Oranjecomité bloemen gelegd bij de gedenkplaat voor de slachtoffers en de Poolse bevrijders. Leerlingen van de openbare Reynaert- school dragen teksten voor, afgewisseld met pas sende muziek door leerlingen van de Muziekschool. Na een interkerkelijke gebedsdienst in de basiliek, voorgegaan door de pastores Van Geloof en Van der Wel, gaat het in stille tocht naar de Glacis voor een kranslegging bij het monument 'de gevallene'. Een peloton van de Nationale Reserve vormt de erewacht en hoornblazers van de fanfare Weldoen door Ver maak uit Clinge blazen de 'Last Post'. De inwoners wordt gevraagd rond 20.00 uur een minuut stilte in acht te nemen en die dag de vlag halfstok te hangen. Deelnemers aan de dodenherdenking in Klooster- zande stellen zich om 19.20 uur op bij het Hof te Zan- deplein. Na een toespraak door burgemeester A. Kessen, een gedicht door mevr. N. Boogaart-de Bak ker en enkele koralen door de Kon. Harmonie St. Ce cilia volgt een stille tocht naar de algemene begraaf plaats. Daar worden bloemen gelegd op graven van gesneuvelde millitairen. Na de 'Last Post' gaat het met stille trom terug naar het gemeentehuis. De her denking wordt besloten met het spelen van het Wil helmus en een bloemlegging bij de herdenkings plaat. De inwoners van Hontenisse wordt gevraagd de vlag van 18.00 tot 21.10 (zonsondergang) halfstok te hangen. De kerkklokken in de gemeente luiden vanag 19.45 tot 30 seconden voor 20.00 uur. In Axel vertrekken de genodigden om 19.55 in stille tocht vanaf het stadhuis naar het Poolse monument aan de Zeestraat. Inmiddels luiden dan vanaf 19.45 uur de kerkklokken. Om precies 20.00 uur worden twee minuten stilte in acht genomen ter nagedachte nis aan alle gesneuvelden en slachtoffers van oor logshandelingen en terreur. Vervolgens volgen er krans- en bloemleggingen en onsteekt burgemeester A. Hack het bevrijdingsvuur. Van onze verslaggever BREDA - De planning van toeristische activiteiten moet verantwoorder gebeu ren, wil men de natuur voor recreatie geschikt houden. Dus niet overal zomaar ho tels neerplanten. Deze waarschuwing komt van M. Kosters, -adjunct-directeur van de sector Toerisme en Rekreatie van de Bredase Hogeschool voor Toerisme en Verkeer. Kosters sprak aan het begin van de door zijn sector (het vroegere NWIT) georgani seerde internationale thema- week 'Milieuvervuiling als ge volg van toerisme en recreatie'. Behalve studenten en docenten uit Breda komen de deelnemers ook uit Duitsland, Frankrijk en Engeland. De adjunct-directeur ziet de toekomst niet erg zwart in, mits overheden en de toeristi sche industrie een meer milieu vriendelijk beleid gaan voeren. Volgens Kosters bevordert de huidige welvaart het toerisme met de daarbij behorende ver vuiling. Op vakantie vertoont de toerist een gemakzuchtig gedrag. Er wordt veel gebruik gemaakt van wegwerpartike len. Ook spullen die het ineens opgeven belanden in de natuur. Ook wil de recreant zo dicht mogelijk bij zijn doel zitten. „De Spanjaarden zijn het hele kustgebied kwijtgeraakt als gevolg van de toeristische in dustrie. De kustlijn bestaat nu uit hotels. De extra drukte tij dens het hoogseizoen vraagt nog altijd om uitbreiding van de capaciteit." Hij ziet hier dan ook een taak weggelegd voor de oplei dingen binnen het toerisme. Zij moeten verantwoording kwe ken bij consument en produ cent. Hij zei dat de natuur ten slotte de belangrijkste bron van inkomsten is voor het toe risme. Ook op scholen moet volgens hem meer aandacht besteed worden aan het milieu en hoe hier mee moet worden omgesprongen. De bezoekers centra, die overal in Nederland te vinden zijn, zijn volgens hem een prima manier om mensen op een speelse manier te leren verantwoord met de natuur om te gaan. Het symposium neemt een week in beslag en telt zo'n 65 buitenlandse deelnemers. Zij komen van scholen vergelijk baar met de Hogeschool voor Toerisme en Verkeer. De be doeling van deze week is dat iedere school een aspect van het thema nader belicht door middel van een presentatie door de studenten. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Jeugdcabaretgroep Het Talent uit Sluiskil verzorgt op 5 mei een voorstelling in het Zuidlandtheatér, aanvang 14.00 uur. Het Talent bestaat uit jongens en meisjes uit Sluiskil in de leeftijd van elf tot en met zestien jaar, die het leuk vinden zich bezig te houden met zingen, toneelspelen en dansen. De groep is een on derdeel van buurthuis Het Gildehuis in Sluiskil, waar ook weke lijks geoefend wordt. Het programma van Het Talent draait om Amerika, waarvan een rondreis in beeld wordt gebracht. „Als ik kijk naar mijn wijk in Middelburg. Daar is misschien dertig tot veertig procent Zeeuw, de rest komt van elders, overal vandaan en dat heeft z'n invloed uiteraard. Het gaat goed samen, is mijn ervaring. In mijn kennissenkring zitten net zoveel Zeeuwen als niet- Zeeuwen. Nee, in mijn omge ving is dat geen probleem, maar misschien ligt het in dor pen nog wat anders. Dat zou kunnen." Bruggen bouwen, die functie heeft zijn stichting nog altijd. Bruggen tussen overheden en particulier initiatief. „Er zitten toch al gauw zo'n vierhonderd mensen in al onze besturen, ra den en commissies, die hier dag 'in dag uit binnen lopen, en meedenken, als belangstellende of als deskundige, over de be leidsvoorbereiding. Ja, dat is wel democratisch georgani seerd." Van onze verslaggever HULST/BERGEN OP ZOOM - Draften Blues, de Zeeuws-Vlaamse band die steeds meer furore be gint te maken, doet 7 mei mee aan een popmuziek festijn in Bergen op Zoom. Op die zaterdagavond staat de Bergse binnenstad vanaf 22.00 uur geheel in het teken van de popmuziek. In twaalf verschillende Bergse cafés spelen dan, min of meer ge lijktijdig, diverse groepen. Het evenement heeft als titel 'Poptocht' meegekregen. Bedoeling is dat de poplief hebber de twaalf kroegen af gaat om daar de diverse bands aan het werk te zien. De deelnemende groepen kunnen worden gerekend tot de subtop van de Neder landse popmuziek. Er zitten geen echte uitschieters bij, maar het spelpeil is beslist hoog te noemen. De deelnemende groepen zijn: Homesick the Back- stabbers (bluesrock) in de Stadsherberg, Philip en Han (sfeervolle gitaarmuziek) in Morgan, I Knew It (soul en underground) in De Holland- sche Tuin, Draften Blues Band (Zeeuwse blues) in Vriesland, Les Zazous (jaren '60-rock) in de Kraanvogel, Cachaca (latin) in De Hemel, Jack of Hearts (ruige new wave) in De Tunnel, A Band Called Johnny (rock roll en pop) in de Locomotief, The Butler (rock) in de Pondero- sa, Mark Foggo (ska) in Tijl Uilenspiegel, Martyr (hard rock) in Het Wapen en Week end at Waikiki (pop) in Het Zwijnshoofd. De organisatie van de Pop tocht is in handen van de stichting Jongerenevene- menten die vorig jaar naar aanleiding van de 700 jaar Heerlij kheid-f estiviteiten werd opgericht. Bij de deelnemende cafés en bij De Waterput aan de Korte Bosstraat is een spe ciaal passepartout te koop dat toegang geeft tot alle ca fés. Dat passepartout kost 6 gulden. Draf ten Blues

de Stem | 1988 | | pagina 9