Gedeputeerde: afspraken met België maken over lozingen in Schelde Half miljoen schade bij brand in bejaardenhuis Goes 'Hulst kan zelf veel doen om te zorgen dat bedrijven komen' torlichting SCHOUWBURG 4 Stralende koninginnedag in Zeeuwsch-Vlaanderen LEASING CENTRUM 98-JARIGE VROUW GEWOND Politie Vlissingen 'vangt' anderhalve kilo marihuana JANSEN b.v. VVD-RAADSLID A. HOUBEN 'ERNEUZEN - Een nieuw en groter theater in tiet centrum van Terneuzen dat over een paar aar een belangrijke rol in het culturele leven in ïeeuwsch-Vlaanderen kan spelen. André van Duin Verdubbeling Hit m or Lose in Terneuzen: weinig nieuws maar Iwog peil Brandweer Zeepkisten Uitgekleed MAANDAG 2 MEI 1988 Maar dat doet myn van 87 in Huize Lommer- |óók. Ondanks de suffige I zit zij vief en levendig in appartementje, zich ge. ;n wetend in de zorg voor tijden en hulp bij ziekte of gevallen, tegelijk achter eigen deur met naarn- le zo vrij als een vogeltje in cht. intelzorg :rug naar mantelzorg, een fd zó pril en jeugdig dat onder aller dikke Van het nog niet kent. Dat Bt lastig. Voorlopig valt gewijzigde of aangevulde five te verwachten. Officieel pn Nederlandse ouderen zonder mantelzorg hun moeten zien te halen. Het |t een onbetrouwbaar f>rd, zoals ook de uitleg er in de praktijk vaak een Ijnoplossing zal blijken te i. Ik denk opeens aan de ver- ng naar de zogeheten man- nderen. In de Klaproos, ►taktblad van de PvdA- da filosofeerde mevrouw r van Rijnsdorp ook over het brd, dat Hogerhand zo listig de Hoge Hoed goochelde, heeft het over veelsoortige gen, waaraan geen mantel te komt, 'misschien wèl hel nd, dat soms nader is dan de ft'. Haar vermoeden is dat het rip geplukt H uit de justi- |le terminologie. Wanneer eger een ongehuwde moeder buwde en de echtgenoot er- nde haar kind als het zijne, n bleef tijdens de huwelijks- 'echtigheid dat kind verbor en onder de matitel van zijn loeder en het pepte daaruit tevoorschijn na 'ja, ik wil'. Mantelzorg anno 1988 laat tets te willen. Er is geen keus: rat wetens en willats als ideaal ,'ordt opgediend, hebben we :gen wil en dank als realiteit te ken. van landbouw ea visserij Iphaan in Almere de ko- mdelijk voorlichtngscen- rden geprivatiseerd.Naastde amateurtuinders en iet geor- iragen in de kosten van het I oppervlakte van 2,5 hectare, tar met nog eens vijf hectare De Kemphaan hèt landelijk Idtuin voor alle vormen van pn. Veel aandacht zal laarbij ewust volkstuinieren, bn zal op De Kemphain ook ken aan het zo verantwoord llttechnieken. aam, winnaars van letter- rgentijn Jorge Luis Borges ze pas goed begrepen wat ze er essays over begonnen te verk in de open haard wer- t ik bedoel Ik ontruk er dus ze hier af, gesterkt door de Nederland van 29-l-'83: bgrijp kan overtroffen wor- U, lezers, mij te overtreffen lichten. taf: E? Iseneren |sen niet. t Den Hogen, br door 't vergiet gen. was more. leaden door. kink The Missing Lynk. ketel eeds geen netel. bMINE? cortina, rina. irina tijd van palare' m de paal rijgen. Ie John O'MiU Parade Partner in Autoleasing Leasing Centrum B.V. Mechelaarstraat 11 4903 RE Oosterhout Tel. 01620-32953 DE STEM VAN ZEELAND T15 yationze correspondent BRESKENS - 'Tijdens het internationaal overleg met België moeten er concrete afspraken worden gemaakt „ver de lozingen in de gehelde'. Dat zei milieu-ge deputeerde Greet de Vries- Bommes gistermiddag tij- een bijeenkomst in het Casino in Breskens ter gele genheid van de actie 'Red de Schelde'. „Minister de Croo wil geen WOV zonder diepere Schelde, wij willen geen diepere Schelde zonder een schone Schelde. Ik vind, dat de Schelde een na tuurfunctie kan en moet heb ben naast zijn talrijke andere functies. Nu wordt de natuur functie nadelig beïnvloed". Volgens de milieu-gedepu teerde is de internationale handtekeningactie een goede zaak. „We moeten meer gaan nadenken over ons milieu en de Westerschelde-problematiek", vervolgde zij. „De Schelde wordt verontreinigd vanuit België en door lozingen vanuit het Kanaal Gent-Terneuzen. De bron van deze verontreini ging is lozing van afvalwater". Volgens de gedeputeerde moet niet alleen de schuld ge geven worden aan anderen, maar moet de hand ook in eigen boezem worden gestoken. Mevrouw De Vries: „Er moeten meer inspanningen worden ge daan voor recycling. En ons minder druk maken om pas poortaffaires, maar meer om het leefmilieu. We kunnen ons niet permitteren om ook onze kinderen met dit probleem op te zadelen. De tijd van naden ken is voorbij, er moet nu ge handeld worden. Met z'n allen er tegenaan". Daarvoor had mevrouw De Vries Huub Dellaert, Maurice Hezekamp (64), Luc Scholten en Bram Nortier van de interna tionale zwemvereniging Bel gië - Nederland gehuldigd voor hun zwemtocht voor een schone Schelde. Piet Brakman leverde zijn aandeel in deze actie met zijn liedjes 'Zeeland 2000' en 'Olie meeuwen'. Ook minister Braks werd op de korrel genomen. Verder konden de bezoekers de Westerschelde-tentoonstelling en de infostand van de Zeeuwse Milieufederatie be zichtigen. Binnenkort zullen de duizen den handtekeningkaarten wor den overhandigd aan rege ringsvertegenwoordigers. ZIE OOK ZEELAND 2 Groter theater is mogelijk' De directeur van het Zuidlandtheater, H. Scholten, denkt jatzo'n theater een goede bestaansmogelijkheid heeft. Wel realiseert hij zich dat het gemeentebestuur van Terneu zen zich op het gebied van de cultuur strenge financïele be perkingen heeft gesteld. „Maar de gemeente zou met een nieuw theater kunnen anticiperen op de komst van de WOV", zegt Scholten. „Een theater met een capaciteit van acht- tot negen honderd bezoekers zal onge twijfeld mensen van Walche ren hier naartoe lokken. Om nog maar niet te spreken over het Belgische achterland". Wel zou het nieuwe theater, it het Zuidlandtheater moet tan vervangen, in het cen trum van de stad moeten ko men. In de ogen van Scholten maakt het voor de exploitatie van een theater in Terneuzen niets uit dat er een grotere zaal komt. De resultaten van de laatste jaren vertonen een stij gende lijn „Bovendien", zegt Scholten, „Moeten we sommige artiesten die in Terneuzen zeker een volle zaal zouden trekken bui ten het programma houden, omdat ze nu niet te betalen ajn' De mensen hebben vol- mij best dertig gulden over om Rob de Nijs of de revue van André van Duin te zien. Maar als je maar drie- tot vier honderd plaatsen hebt, is dat niet genoeg. Met een groot theater zou dat zeker lukken". Het Zuidlandtheater maakt over enkele weken de balans van het afgelopen theatersei zoen op. Scholten wil nu al vast een tipje van de sluier oplich ten. De recette is met vijftig tot zestig procent gestegen. De laatste weken zijn er nog een tiental voorstellingen voor het volgend seizoen bijgekomen. Dat brengt het totaal op negen tig. Het afgelopen jaar stonden er 72 produkties op de agenda en het jaar daarvoor 52. Dat be tekent in twee jaar tijd bijna een verdubbeling van het aan tal voorstellingen met flink stijgende omzetten. Scholten voegt er wel aan toe dat er met de ambitieuze pro grammering volgend j aar 25 tot 30 procent meer bezoekers no dig zijn om de kasboeken klop pend te houden. „Maar de afge lopen jaren zit er alsmaar een stijgende lijn in. We zien wel waar het schip strandt. Een nieuw theater is natuurlijk nog toekomstmuziek, maar ik denk dat het zeker kan". Door Joep Trommelen ffiRNEUZEN - De tweede 'oorronde van het Hit 'm or -«se Popfestival, zaterdag- ivond in het Terneuzense luidlandtheater, liet drie poepen zien die een over- uigende act op het podium «sten te zetten. Muzikaal vas er echter weinig nieuws inder de zon. Maar dat is de feeuwse bands nauwelijks iwalijk te nemen, want de ide popmuziek lijdt de aatste jaren aan een chro nische bloedarmoede. 'andaar dat veel muzikanten iruggrijpen op oude muziek- ojlen. Grand Slam uit West- orpe zoekt zijn weg in een 'engeling van rockabilly, Mntry en blues, met een op- allende rol voor de mondhar- tonicaspeler, die als een beze- me over het podium snelde. Als de decibels die het pu- nek zaterdagavond produ- ewde een graadmeter waren °°r de jury om een winnaar te lezen, was Grand Slam zeker aar de finale doorgestoten, immer alleen dat het Zuid- "idtheater met zijn vaste stoe- 8 geen echte zaal voor rock- icerten is. Als Grand Slam in a rokerig café op de planken 'd gestaan, was de hele zaak getwijfeld platgegaan. De publieke belangstelling iel tegen. Toen de eerste groep lde, Farrago uit Terneuzen, iren er nauwelijks negentig arten verkocht. Later werd drukker. Farrago was nog meest 'moderne' groep van drie. De jonge muzikanten veren in het gebied tussen ifonische rock en Simple 'ds-achtige klankea Af en ne'gt het geluid naar con- jepop, maar de eigen com mies bezaten sterke melo- 'n' en als de zangeres haai a wat meer 'durft' te ge- n> zit er zeker muziek in ago. Een sterk punt was het ge bruik van de synthesizer, die ingetogen met een ijl geluid de melodieën begeleidde en sterk de sfeer bepaalde. Geen solo's met allerlei geluidseffecten, maar functionele accenten. Het sterkste nummer van het optre den van Farrago was 'Cutting Trees'; een langzame ballade met een hoofdrol voor de zan geres. Het nummer toont met een haar sterke en zwakke pun ten: als het volume stijgt, zingt ze zuiverder. Kick the Bucket uit Middel burg mocht het wedstrijddeel van de avond afsluiten. Ook deze groep greep terug naar het verleden en speelde swingende blanke soulmuziek met een op vallende rol voor de tweekop pige blazerssectie. Zanger-gita rist André Willebrordse had ongetwijfeld de beste stem van de drie groepen, maar de mu ziek leek teveel voort te kabbe len op geijkte schema's. Iets meer afwisseling in het instru- mentgebruik zou het repertoire goed doen. Toen de voorronde was afge lopen, de jury zal in een later stadium de drie finalisten die in juli in Vlissingen om de hoogste eer mogen strijden, bekendma ken, kon de 'hoofdact' van de avond beginnea Wally Tax en The Outsiders, legendarisch in de jaren zestig, zijn aan een come-back begon nen. Na de vele publiciteit en een reeks televisie-optredens (Tax stond zelfs met Lee To wers in Ahoy) waren de ver wachtingen hoog gespannen. Maar de reeks 'Goud van Oud' die het bejaarde gezel schap routineus afdraait kan misschien bij de oudere jonge ren die nog in de j aren zestig le ven enige nostalgische emoties losmaken, ze is zeker niet be steed aan het poppubliek anno nu. Wat dat betreft deden de drie deelnemers aan de voor ronde van Hit 'm or Lose het stukken beter. Tot in de finesses nagemaa.kte boten bevaren de Terneuzense wateren; ook dat is koninginnedag Van onze verslaggever TERNEUZEN - De vijftigste ver jaardag van Koningin Beatrix had het niet beter kunnen treffen; prachtig weer en Oranjecomités die mooie feestprogramma's hadden samengesteld. Koninginnedag in Zeeuwsch-Vlaanderen zal dit jaar als een van de beter geslaagde in de annalen worden bijgeschreven. Het vanouds oranjegezinde Zaamslag was vrijdagmiddag bijvoorbeeld al om getoverd in een vlaggetjesparadijs. Óveral werden Beatrixbomen onthuld en klonk in de ochtenduren het Wilhel mus en in veel gevallen ook het Zeeuws- Vlaamse volkslied. Mensen die graag buiten de deur hun vertier zoeken, kwamen volop aan hun trekken met volksspelen, optochten, kaartingen, bollingen, voetbaltournooi- en, vossenjachten, biljarten, playback- wedstrijden, fiets- en lampionoptochten en een haast oneindige reeks andere vermakelijkheden met een oranje rand je. In IJzendijke was er voor het eerst sinds jaren weer een lampionnenop- tocht, die meteen zo'n tweehonderd deelnemers trok. Het dorp kende ook een straattekenfestival, dat al even suc cesvol was. Ook waren er manifestaties die niet ieder jaar en overal in het koninginne dag-programma terugkerea Zoals het Smartlappenfestival in Sas van Gent, dat voor de vierde keer op koninginne dag werd gehouden op de terrassen en in de cafés. In Sluiskil was er een de monstratie van de onderwatersportver eniging van Dow Chemical. In verband met de komende Geuzen- feesten bleef het feestprogramma in Biervliet beperkt tot de ochtenduren. Hulst kende naast een wafelactie voor Koninginnedag in Breskens: manoeuvreren met een onhandige brand- sputt FOTO'S DE STEM/COft J. DE BOER De vlag in top en het feest in Kloosterzande kan beginnen. Pater Swinne een bezoek van Avro's Toppop Discovery Show: een vier uur durend muziekspektakel in Den Dul- laert met veel geluids- en lichteffecten. Zaamslag hield de grote zeskamp dit jaar hoogst actueel met het thema de vaste oeververbinding. In Axel speelde de 60-jarige brandweer een voorname rol in het feestgebeuren. Die hield zater dag een puzzelrit langs alle brandweer kazernes op het grondgebied van de ge meente Axel. Ook in Hontenisse was er een fietstocht over verschillende afstan den. De spuitgasten uit Breskens ver maakten de jeugd met een spuitwed- strijd. de deelnemers moest onder an dere blikken van een hoge paal afspui- ten. De Zeeuwse Scheepsmodelbouwvere niging Zuid-Zuidwest hield bij de Ter neuzense Oostkolk een tentoonstelling en vaardemonstratie. Speciaal onder deel daarvan vormde het 'brandblus- sen'. Daartoe was een model van een boorplatform in de Oostkolk geplaatst. Diverse blusboten deden hun uiterste best de brand te bedwingen. Tevens liet de vereniging op schaal de autoboot Ri- goletto de sluizen van Terneuzen passe ren. Op het Oostburgse Ledelplein vond nog een ouderwetse en bijna uitgestorven zeepkisten-race plaats. In Axel werden de Beatrixbomen door de leden van het Oranjecomité en het gemeentebestuur met plaquettes omhangen, speciaal ter gelegenheid van de vijftigste verjaar dag van de koningin. Ook in Sas van Gent onthulde burgemeester J. van Rest plaquettes. St. Jansteen kende dit jaar voor het eerst een uitgekleed feestprogramma. Het comité was er niet in geslaagd ge noeg leden bij elkaar te krijgen om een ouderwetse koninginnedag voor te scho telen. Desondanks had het dorp toch een geslaagde dag, met veel belangstelling voor onder andere het straattekenen en de fietsenrally. Alleen de traditionele truck-trek wedstrijd werd afgelast we gens gebrek een belangstelling en man kracht om het te organiseren. Van onze correspondent GOES - Een korte maar felle uitslaande brand in het verzorgingstehuis Schilt en Hof aan de Voorstad te Goes heeft zaterdagavond een half miljoen gulden schade veroorzaakt. verdieping werden door de brandweer via ladders naar beneden gehaald. De hele ontruimingsactie duurde slechts vijftien minuten. Ook de brand werd spoedig bedwongen, doch het pand liep veel rook- en water schade op. Het zou overigens eind van dit jaar worden ge sloten. Volgens het recherche onderzoek is de brand ont staan in de kamer waar de vrouw gewond werd. Oor zaak is vermoedelijk een kortsluiting in een regel- kastje dat de druk op peil moet houden van een water- matras die de bejaarde vrouw had om 'doorliggen' tegen te gaan. Op het moment dat de brand uitbrak waren 45 bejaarden in het pand. Een 98-jarige mevrouw werd licht ge wond. Ze kon na behande ling het Oosterschelde zie kenhuis verlaten. De andere bewoners werden in de loop van de avond in andere be jaardentehuizen in Goes of bij hun familie onderge bracht. De brand werd omstreeks 19.20 uur ontdekt. Onmidde- lijk daarna kwam de Goese politie en de brandweer in actie om de bewoners in vei ligheid te brengen. Die wer den een tijdelijk onderdak bezorgd in een in de nabij heid staande school. Bewoners op de eerste Van onze correspondent VLISSINGEN - De gemeen tepolitie van Vlissingen heeft het afgelopen week eind de hand weten te leg gen op een partij verdo vende middelen. Aangehouden in de Vlissingse binennstad werd de 27-jarige Rotterdammer R. J. die in het bezit was van 1500 gram mari huana. De man verklaarde tegen over de politie in de Maasstad te handelen in soft drugs en wat hij nu bij zich droeg zijn hele handel was. De straat waarde van de in beslg geno men uit Mexico verdovende middelen bedraagt volgens de politie 8000 gulden. J. is na het opmaken van een proces verbaal weer op vrije voeten gesteld. (ADVERTENTIE) gedipt, orthopedisch schoentechnicus GESPECIALISEERD IN lid*» donderdio SPREEKUUR tel. 076-148168 orthop. schoenen, iemor orthop. schoenen steunzolen en Inlays voor alle sport- en trimschoenen Teteringsedijk 60, Breda Grote Zwanenslraat 21, Hulst (Z.VI.)| Van onze verslaggever HULST - De gemeente Hulst kan er zelf veel aan doen om de minpunten weg te werken die bedrijven er van weerhouden zich in de gemeente te vestigen. Dat betoogde A. Houben (WD) tijdens de raadsvergadering, naar aanleiding van het onder zoeksrapport over de mogelijk heden van Zeeland als vesti- gingsgebied voor industrie. Aanvankelijk beperkte het onderzoek zich tot de Kanaal zone, Vlissingen en Goes, maar tegen betaling van 16.000 gul den mocht ook Hulst meedoen. Dat pakte niet goed uit, want de coniusie van het rapport is dat Hulst niet hoeft te rekenen op vestiging van grote bedrij ven. Volgens Houben kan echter geprobeerd worden wat min punten voortvarend aan te pakken. Zo is er het wegennet dat volgens het rapport niet voldoet. Een zaak waar de ge meente op zich niet veel aan kan doen, maar waar door veel aan de bel te trekken bij de overheid wellicht verandering in kan worden gebracht. Ook inzake het geconstateerde gebrek aan voorzieningen,ilr genoeg hotelruimte, kan de gemeente, aldus Houben, stimulerend optreden. De constatering dat het vrachtvervoer niet aan de eisen voldoet, verbaasde het raadslid nogal. „Wij hebben hier in de streek toch legio grote trans portbedrijven die een goede service verlenen". B. Martens (PvdA) bleek niet onder de indruk van het rap port, dat in totaal 350.000 gulden kostte. „Dat kan een groepje deskundigen met statistiek- boeken op een achternamiddag ook in elkaar zetten", betoogde hij. „Ik betwijfel of het verstan dig is geweest dat de gemeente daar zoveel geld in heeft ge stopt". Mevrouw E. Hageman (CDA) bleek het met hem eens. „Maar we hebben het in ieder geval geprobeerd en ik denk dat dat een goede zaak is". Burgemeester F. Jacobs vond het onjuist om achteraf uit spraken te doen of het geld wel of niet terecht beschikbaar is gesteld. Hij kon de punten die Houben naar voor bracht gé- heel onderschrijven. „Maar", benadrukte hij, „die vallen niet onder de besluitvorming van het gemeentebestuur". r\ WD-raadslid Houben .stimulerend optreden. - FOTO'S DE STEM/CORJ Tc BOER PvdA'er Martens niet onder de indruk t

de Stem | 1988 | | pagina 5