Wraak IRA. na jaar met grote verliezen Limburg geschokt door aanslag 'Gr o 'OVERAL BLOED EN LICHAAMSDELEN, HET WAS AFSCHUWELIJK' 'Kak, pies, hoer' V olkstuinen-voorlichtin» I Gedeputeer< DIRECTEUj LEASI CENTF DE STEM EXTRA OP MAANDAG 2 ME11988 NIEUW-BERGEN - „Eerst was het nog stikdon ker, zodat we niet veel konden zien. Pas toen ze in het gemeentehuis het licht aandeden, zagen we wat er was gebeurd. Delen van de lichamen van die militairen lagen overal verspreid. Het was af schuwelijk". Steekvlam Ambulance Kerkgebouw SYNDROOM VAN GILLES DE LA TOURETTE MEDISCHE RUBRIEK Mantelzorg BRANDS from the BURNING ge TERNEUZEN - Een nieut het centrum van Ternei |jaar een belangrijke rol ir üeeuwsch-Vlaanderen kar t André van Duin Hit m or Lose il weinig nieuws T48 DUBLIN (RTR/AFP) - De door het Ierse Republi keinse leger (IRA) opgeëiste aanslagen in Limburg, waarbij zondagochtend drie Britse soldaten om het leven kwamen en drie verwon dingen opliepen, zijn het eerste grote 'succes' in 12 maanden die rampzalig verliepen voor de beweging. De IRA, een guerrillabeweging van katholieke Ieren en Noord ieren die strijdt tegen het Britse bestuur over het in meerderheid protestantse Ul ster, verloor het afgelopen jaar 19 van haar strijders. Dat bete kende een zware slag voor de operationele slagkracht van de guerrillagroep, waarvan de on geveer 250 leden de strijd aan binden tegen de 10.000 man Britse troepen die in Noord- Ierland zijn gelegerd. Aanslagen plegen in het bui tenland is altijd door de IRA gezien als effectievere propa ganda voor haar strijd dan de voortdurende aanslagen tegen politiemensen en troepen in Noord-Ierland. Maar een groep van drie vooraanstaande IRA- leden die in maart naar de Britse kroonkolonie Gibraltar was gestuurd kreeg niet de kans voor een dodelijke aan slag. De vrouw en twee mannen, Mairead Farrell, Dan McCann en Sean Savage, werden op 6 maart in Gibraltar op klaar lichte dag en op straat doodge schoten door een geheim com mando van de Britse anti-ter reurgroep Special Air Services. (SAS). De SAS, die ook is opgeleid voor ingrijpen bij kapingen, gijzelingen e.d., heeft haar be langrijkste werkterrein in Noord-Ierland. Volgens de re gering in Londen wilden de drie IRA-leden in Gibraltar met een autobom een aanslag plegen, die aan veel toeristen het leven had kunnen kosten. Veel bronnen in Dublin zien de aanslagen in Limburg als de wraak van de IRA voor het verlies in Gibraltar. Nog niet eerder vielen bij IRA-aansla- gen in het buitenland zoveel Britse slachtoffers. Volgens waarnemers was het eerste doel van de aanslagen in Lim burg het geschonden blazoen van de ondergrondse organisa tie op te poetsen. Met de aanslagen op Britse militairen zou de IRA vooral het rampzalige beeld willen verbeteren dat zij draagt sinds op 11 november in Enniskillen (West-Ulster) elf burgers om kwamen bij een bomaanslag tijdens een herdenking bij het oorlogsmonument. De IRA er kende later dat een fout was gemaakt maar dat nam niet de twijfel onder haar aanhangers over het bloedvergieten in En niskillen weg. De lynch-partij van twee Britse sergeants bij de begrafenis op 19 maart in Belfast van een van de IRA- doden van Gibraltar, ver sterkte deze twijfel nog. De IRA leed vorig jaar mei het grootste verlies in haar 66 jaar oude strijd tegen Groot- Brittannië. Acht IRA-strijders werden door Britse comman dotroepen doodgeschoten toen ze een politiebureau in Noord- Ierland aanvielen. In oktober vorig jaar nam de Franse douane op de vrachtvaarder Eksund 150 ton aan moderne wapens, waaronder luchtdoel raketten, in beslag die voor de IRA waren bestemd. Volgens berichten was de af zender het Libië van kolonel Muammar al-Gaddafi, die eer der zijn steun voor de strijd van de IRA had uitgesproken. In maart van dit jaar kwamen twee IRA-leden om het leven toen de bom die ze wilden leg gen voortijdig ontplofte. Een jongeman uit Bergen was als een van de eersten na de ex plosie ter plaatse. Hij stond op korte afstand van de parkeer plaats toen even voor half twee de knal door het centrum van Bergen klonk. Binnen een paar minuten stonden tientallen mensen om het wrak van de rode Ford Es cort heen, waaronder veel gas ten uit discotheek Bacchus, pal tegenover het parkeerterrein. In die zaak waren de drie Britse soldaten een groot deel van de avond geweest. Onder de aanwezigen brak enigszins paniek uit toen de ge volgen van de klap duidelijk werden. Enkele jongeren werd de aanblik van aan stukken ge reten ledematen, bloed en ver wrongen staal te veel. Ze vielen flauw en moesten door buurt bewoners worden opgevangen. Petra Visschers, werkzaam in de garderobe van de disco theek, stond er vlak bij: „Het was echt vreselijk. We kenden die drie jongens vrij goed. Ze kwamen vaker met hun colle ga's van Laarbruch een avondje stappen in Bergen". Een andere getuige: „Ik hoorde die knal en zag een heel hoge steekvlam. Hoger dan het ge meentehuis. De wagen vloog meteen in brand. Die bom moet volgens mij ergens onder het dashboard hebben gezeten, want het dak was aan de voor kant helemaal omhoog ge kruld. Even later zag ik die jongen liggen die uit de auto was ge slingerd. Aan één kant zat hij onder de brandwonden. Hij probeerde op te staan, maar dat lukte niet. Toen in het gemeen tehuis het licht aanging, kreeg iedereen pas goed in de gaten hoe erg het was. Ik denk er heel wat lui even moesten slikken. Zelf heb ik ook niet al te best geslapen". Vanuit de discotheek kwamen mensen met brandblussers, die vergeefs probeerden het vuur te doven. Ongeveer een kwartier na de explosie arriveerde de ambu lance, die de zwaar gewonde militair naar het St.-Elisabeth- ziekenhuis in Venray bracht, waar hij op de intensive care werd opgenomen. De brandweer kwam pas na een half uur, omdat er enige tijd eerder een brandmelding uit Siebengewald was. De poli tie achtte het gisteren niet waarschijnljijk dat er enig ver band is tussen de brand in Sie bengewald en de bomaanslag. Op honderd meter afstand van de parkeerplaats hadden de kermisexploitanten hun at tracties net gesloten. Willy Verstappen, uitbater van de autoscooters: „We waren net in onze wagens toen we de knal hoorden. Alles dreunde en tril de". Met hulp van zijn broers Frans en Henk en andere om standers wist Verstappen de zwaar gewonde militair bij de brandende auto weg te halen. „Hij was helemaal overstuur. Hij riep steeds 'my leg, my leg'", aldus een hulpverlener. In feestzaal Tissen aan het Raadhuisplein, waar ongeveer Rond vier uur werd in Nieuw-Bergen de Van Straelenstraat en directe omgeving ontruimd. Een technisch rechercheur en een specialist van de explo- sievendienst onderzoeken de auto waatin de Britten werden doodgeschoten. - fotoanp duizend mensen kermis vier den, klonk de explosie boven de muziek uit. Drummer Gerard Pouwels van de dansgroep Spring: „Mijn drumstel stond te dansen op het podium". Rond drie uur werden de in middels honderen toeschou wers weggestuurd en werd de omgeving van de parkeerplaats afgezet. Omdat in de buurt van het wrak nog een auto met Brits kenteken stond, gelastte burgemeester C. Klaverdijk van Bergen tegen vieren de ontruiming van ongeveer 45 woningen aan de Raadhuis straat en directe omgeving. Een kleine zeventig mensen werden geëvacueerd en in eerste in stantie opgevangen in het ge meenschapscentrum De Ven nen. Ook de kermisexploitanten werden naar De Vennen ge bracht. Daar heerste een ge spannen en bedrukte sfeer. „Niemand wist precies wat er aan de hand was en wat er nog kon gebeuren", aldus een van de kermismensen. De Explosieve Opruimings dienst (EOD) ontfermde zich over de verdachte wagen met Brits kenteken, een rode BMW. Met behulp van onder meer op afstand te bedienen appara tuur werd de wagen geopend en van voor tot achter onder zocht. Het karwei duurde vele uren. Pas in de loop van de middag bleek dat de BMW vrij van explosieven was. De afzet tingen bleven nog geruime tijd gehandhaafd. Rond vier uur gistermiddag werd in de Van Straelenstraat, op bijna een kilometer afstand van de Raadhuisstraat, op nieuw een geparkeerde wagen met Brits kenteken aangetrof fen. De auto bleek eigendom te zijn van een Engelsman, die in de straat bij zijn vriendin op bezoek was. De man durfde niet meer in zijn wagen en uit voorzorg werd ook dit voertuig door de EOD gecontroleerd op de aanwezigheid van een bom. De wagen bleek schoon te zijn. Ook in deze buurt werden circa driehonderd omwonen den tijdelijk uit hun huizen ge haald en de straten in de omge ving afgezet. Bergen kreeg gisteren vanaf ongeveer twaalf uur een enorme toeloop van mensen te verwerken. De berichten op de Radionieuwsdienst lokten vele honderden nieuwsgierigen naar het dorp. Her en der in de dorpsstraten stonden auto's ge parkeerd, waardoor het ver keer in de knoop raakte. Pelotons Mobiele Eenheid, die eigenlijk naar de voetbal wedstrijd VW-Feyenoord in Venlo hadden gemoeten, hiel den de kijklustigen tegen. In het perscentrum kwam procureur-generaal uit Den Bosch, mr. R. Gonsalves, rond drie uur een verklaring afleg gen. Hij zei dat ruim veertig mensen van de politie en de marechaussee de zaak in on derzoek hebben. Ook de Britse legerautoriteiten werken aan het onderzoek mee. De Bergense meikermis werd gisteren voor de rest van de dag afgelast. Ook in de dans zaal van Tissen was er gisteren op last van de burgemeester niets meer te doen. De interna tionale milieumanifestatie mpt sprekers uit binnen- en buiten land, die in De Vennen zou worden gehouden, ging even- Door Jan Paalman In ons hoofd zijn we de baas. We zeggen wat we willen zeg gen, denken wat we willen denken en lichaam en geest werken zo onontwarbaar sa men dat je niet kunt aangeven waar het willen eindigt en de uitvoering begint. Meestal tenminste. Iedereen is neuroot genoeg om soms last te hebben van drammerige wijsjes of vervelende gedachten die hin derlijk in het hoofd rond blij ven zeuren. Kinderen hebben vaak ook zoiets: bekken trek ken,'rare bewegingen maken, stopwoorden, kortom tics. Ouders zijn er niet dol op („hou eens op met die gekkig heid") maar meestal gaan tics in een jaar of wat vanzelf over. Van een heel andere orde is wat de arme markiezin de Dampière haar leven lang overkwam. Zij leed vanaf haar kinderjaren aan grotes ke, bizarre tics. Ze maakte steeds onwillekeurige, stuip achtige bewegingen van han den en armen, die dan door trokken naar nek en schou ders. En dat was het ergste nog niet. Uit haar zeer welop gevoede keeltje welden voort durend onwelluidende gelui den op, kuchen, grommen, knorren, afgewisseld door een spervuur van uiterst gore schuttingtaai. De familie wist zich geen raad, zijzelf nog minder en zij stierf, 86 jaar oud, in grote eenzaamheid. De Franse neuroloog dr. Gilles de la Tourette beschreef in 1885 haar geval samen met vijf an dere soortgelijke gevallen als een apart ziektebeeld: het Gil les de la Tourette syndroom dus. Het syndroom is erg moei lijk af te bakenen. Grofweg zou je kunnen zeggen dat er gens in de hersenen van de drie- tot vijfduizend Touret- tepatiënten een zenuwmotor zich af en toe aan het dol- draaien is. Dat uit zich in ex plosieve en niet te onderdruk ken akties in woord en gebaar. Plotseling een vies woord zeg gen bijvoorbeeld, of geluiden nabootsen of iemands bewe gingen. Die gedragingen zijn obsessief: „Er komt iets op", zei een Tourettepatiënt, „Het grijpt je beet, je móét dat ver wezenlijken. Vreemde daden, waar je zelf niet achter staat." Het maken van obscene geba ren, iemand napraten, explo sief snelle bewegingen, tics, schuttingtaai; ieder heeft zijn eigen repertoire, niet één pa tiënt is als de ander. Toch hebben ze een paar zaken ge meen. De eerste symptomen treden gemiddeld op het ze vende jaar op, de verschijnse len kunnen erg wisselen in in tensiteit, bij slapen of seksueel verkeer is de patiënt klach ten vrij, de patiënt is verder geestelijk normaal, ziet er niet anders uit en het ergste: de kwaal is chronisch. Ook chro nisch is het totale onbegrip van familie en buitenwacht: daar lijden Tourettepatiënten waarschijnlijk het meest on der. Ray, ofwel 'witty, ticcy Ray', is zo'n Tourettepatiënt. Wereldberoemd, want een paar maanden geleden zat hij nog samen met Oliver Sachs in het programma van Adriaan van Dis. Sachs is een Amerikaanse neuroloog die briljante boeken schrijft over de wrede neurologische grap pen die de Natuur met mensen kan uithalen. Twee hoofd stukken in zijn boek 'De man die zijn vrouw voor een hoed aanzag' gaan over Ray. Van af zijn vierdejaar heeft Ray ver schillende tics van buitenge woon heftig karakter. School kameraden meden hem als de pest, maar dankzij zijn grote intelligentie en wilskracht wist hij toch nog de universi teit af te maken. „Sindsdien werd hij dozijnen malen ont slagen - altijd vanwege de tics, nooit vanwege incompe tentie - zat voortdurend van wege zijn ongeduld, strijd baarheid en ruwe, briljante grappen in de moeilijkheden, en ook met zijn huwelijk ging het slecht vanwege het onwil lekeurig slaken van obscene kreten." Sachs stelde hem een behandeling met Haldol voor. Want ook al weet men de oor zaak van de kwaal niet, men weet wel dat 'Tourettes' in hun hersenen teveel dopamine produceren en dat kun je met Haldol afremmen. (Het syn droom van Gilles de la Tou rette is dus op de eerste plaats een lichamelijke afwijking!) Kort en goed, Ray verloor dan wel zijn tics, maar ook elke aandrift: zijn leven stolde als het ware, de jus was eraf. Het aardige van Sachs is dat hij ook op de voordelen van de kwaal wijst. Ray dankt zijn snelle humor, zijn trefzekere commentaren, zijn gedreven improvisaties aan het impul sieve supersnelle reactiever mogen die de kwaal hem le verde. Sachs en Ray besloten tot een compromis: door de week Haldol, maar 's zondags niet. Door de week is Ray nu „saai, solide, nuchter." Weg is dan zijn scherpte, zijn radde trefzekere tong en gedreven heid, maar ook zijn obscene taal. Alles heeft zijn prijs. In het weekend slikt hij geen Haldol en met zijn tics is dan ook „dat killerinstinct weer terug", de wil om te winnen en de plotselinge 'fivrole' akties waarmee hij iedereen op het verkeerde been kan zetten. „Het syndroom van Gilles de la Tourette kent niemand" zegt Jaap van Hennik, voor zitter van de gelijknamige stichting. „Zelfs vele artsen weten niet wat dit syndroom inhoudt." Dat is een ramp, want juist de vaak harteloze reacties van het publiek - schelden, uitlachen, nege ren - vormen voor de Touret tepatiënt het grootste pro bleem. Zo kreeg Van Hennik op de lagere school te horen dat hij alleen over mocht „op zekere voorwaarden": hij werd in een apart lokaal gezet en moest de lessen via een soort babyfoon volgen. Van Hennik: „Mensen schamen zich rot als ze deze vreemde gedragingen hebben. Toch is het voor het temmen van de kwaal nodig dat je die accep teert en dat kan alleen als je omgeving en je familie je ac cepteren. Eén stukje in de krant kan daarom meer goed doen dan de goede zorgen van tien specialisten bij elkaar." Bij deze dan. Stichting Gilles de la Tou rette. Postbus 925 3160 AC Rhoon Tel. 01890-13043 (na 19.00 uur) Waarom, zo vraag ik me steeds weer af, waarom heeft dat nieuw-opgedoken woord mantelzorg zo'n ouderwetse klank. Het doet denken aan be deling, aan pannetjes soep, aan liefde en zorg die beklemmen, aan iets warms en wolligs waar onder je gevangen zit. Mantel zorg - wat moet een mens met zo'n woord, dat opeens als het ei van Columbus op het presen teerblaadje ligt: asjeblieft, dit is 't nouEn het lijkt lief en onschuldig, toch loop ik er arg wanend omheen. Want zodra ik het doorprik zou het wel eens als een zeepbel uit elkaar kunnen praten. Vage gevoelens moet je met konkrete gegevens bestrijden. Het woordenboek dus, steun en toeverlaat bij twijfel en onze kerheid. Koenens Handwoor denboek der Nederlandse Taal, de 27ste druk en daarvan weer de 7e oplage uit 1980, kent het woord mantelzorg niet. Ver klaarbaar want toen heetten bejaarden die zo lang mogelijk in eigen huis wilden blijven rondscharrelen nog eigenwijze dwarsliggers. Moeilijke oudjes die zich niet gewonnen gaven, die niet durfden erkennen hoe zeer oud-zijn onvermijdelijk in houdt afhankelijk worden van anderen. Acht jaar geleden of daaromtrent werd onder die 'anderen' vooral nog verstaan bejaarden- en verzorgingshuis, servicegebouw, aanleunwoning, misschien soms verpleeghuis en de vanouds vertrouwde wijk zuster. Maar dat was vóór de grote bezuiningsstorm, die genade loos over ons land raast en maar niet van wijken weet. Stom toeval of pikant detail: tegelijk met gewijzigde plannen rond verzorgingshuizen, sluiten en fusie, minder personeel hier en afslanken daar, duikt het be grip mantelzorg op. Een ei met een luchtje, ondanks de jui chende ontdekking dat oude mensen natuurlijk lekker lang en knus en doodbejaard in hun eigen bedoeninkje moeten mo gen blijven. Hoe dan Sleep van alle kanten hulp aan om ze over eind te houden. Voeg daarbij liefst ook nog wat vrijwillige - lees: onbetaalde - handreikin gen van buren en familieleden of échte vrijwilligers - lees in al die gevallen: meest vrouwen - en iedereen kan gerust gaan slapen. Maar dat doet tante van 87 in Huize Lommer! zicht óók. Ondanks de suffi» naam zit zij vief en levendig haar appartementje, zich gf. borgen wetend in de zorg iMl maaltijden en hulp bij ziekte of noodgevallen, tegelijk achter haar eigen deur met naan,. bordje zo vrij als een vogeltje ij de lucht. Terug naar mantelzorg, eet woord zó pril en jeugdig dat zelfs onder aller dikke Vu Dale het nog niet kent. Dit wordt lastig. Voorlopig valt geen gewijzigde of aangevuld uitgave te verwachten. Officieel zullen Nederlandse ouderen dus zonder mantelzorg hua eind moeten zien te halen. Het blijft een onbetrouwbaar woord, zoals ook de uitleg er. van in de praktijk vaak eej schijnoplossing zal blijken te zijn. Ik denk opeens aan de vet. wijzing naar de zogeheten man- telkinderen. In de Klaprou, kontaktblad van de PvdA. Breda filosofeerde mevrouw Cor van Rijnsdorp ook overhel woord, dat Hogerhand zo listig uit de Hoge Hoed goochelde Zij heeft het over veelsoortige zorgen, waaraan geen mantel Ie pas komt, 'misschien wél het hemd, dat soms nader is dan de rok'. Haar vermoeden is dat het begrip geplukt ij uit de justi tiële terminologie. Wanneet vroeger een ongehuwde moeder trouwde en de echtgenoot et- kende haar kind als het zijig dan bleef tijdens de huwelijk plechtigheid dat kind verha gen onder de maitel van zijn moeder en het piepte daaruit pas tevoorschijn na 'ja, ik wil'. Mantelzorg anno 1988 lat niets te willen. Er b geen keu: wat wetens en willens als ideal wordt opgediend, hebben w tegen wil en dank als realiteit» slikken. fotogéhirdes eens niet door. Ook het kerkge bouw van Nieuw-Bergen, dat in de gevarenzone lag, bleef ge sloten. Eigenaar Tissen van de feestzaal sprak van een enorme strop. „De kermisdagen zijn voor ons de beste van het jaar". Ook de kermisexploitanten zit ten met een strop. Henk Ver stappen van de schietkraam: „Bergen is voor ons één van de beste kermissen". De burge meester liet weten te willen praten over een eventuele schadevergoeding. In de loop van zondag konden de meeste geëvacueerden men sen terecht bij familieleden. Rond zes uur mochten de eerste mensen weer naar huis terug keren en tegen zevenen gister avond konden ook de directe omwonenden van de plaats van de explosie weer in hun wonin gen. De afzetting bij de Van Strae lenstraat werd om zeven uur eveneens opgeheven. De basis Laarbruch werd na de aanslag in Bergen extra zwaar bewaakt. Op het terrein van het vliegveld hing de vlag halfstok. ALMERE (ANP) - Het ministerie van landbouw ea visserij I wil het buitencentrum De Kemphaan in Almen de ko-l mende jaren ontwikkelen tot landelijk voorlicMngsceii trum voor het volkstuinieren. Het centrum zal dan wel moeten worden geprivatiseerd.Naastt I overheid zullen de organisaties van amateurtuinders en let geer-1 ganiseerd bedrijfsleven moeten bijdragen in de kosten van Ik: I centrum. De Kemphaan beslaat thans een oppervlakte van 2,5 hectare I maar Landbouw en Visserij wil haar met nog eens vijf heets -1 uitbreiden. Het ministerie wil van De Kemphaan hét lindelji| voorlichtingscentrum met voorbeeldtuin voor alle vormen va I niet-beroepsmatige tuinbouw maken. Veel aandacht zal laartij worden geschonken aan het milieubewust volkstuinieren. Naast milieuvriendelijk tuinieren zal op De Kemphain ail aandacht moeten worden geschonken aan het zo verantwooil| mogelijk toepassen van nieuwe teelttechnieken. Als dichters met een wereldnaam, winnaars van letter kundeprijzen, zoals de blinde Argentijn Jorge Luis Borges j niet schromen te bekennen dat ze pas goed begrepen wat ze hadden gedicht toen anderen er essays over begonnen te I schrijven, wat zal ik dan mijn werk in de open haard wer pen als ik niet precies snap wat ik bedoel Ik ontruk er dus een aantal aan het vuur en druk ze hier af, gesterkt door de j woorden van Lucebert in Vrij Nederland van 29-I-'83: „Wat ik van mijn gedichten begrijp kan overtroffen wor- den door anderen." Ik verzoek U, lezers, mij te overtreffen j bij het lezen van de volgende gedichten. ELBOW GREASE De Kwarf vraagt zich af: Ben ik leep, leip of laf Waarom zou ik schorseneren Eren moet men schorsen niet. Eer Uw God maar, in Den Hogen, Wrijf Uw schors maar door 't vergiet Of achter Uw ellebogen. LYNK MICHAEL Mike was link, Lynk was more. He was as link as a leaden door. But for a cable in his kink He might have been The Missing Lynk. NETELROOS Als de luis de vlo voor neet uitscheldt en de pot verwijt de ketel is het droef met dier en ding gesteld, maar de roos nog steeds geen netel. SCANIA VABIS, DOMINE Si fuego non volvo cortina, Morris non fiat Marina. Dum fiesta passat Cum allegro fiat, Romeo impala Carina Footnote: impala 3e pers. enkelvoud onvoltooid tegenw. tijd van het werkwoord 'impalare' Med.Latijn voor: aan de paal rijgen, c.f. Engels: to impale Parade Partner in Autoleasing Leasing Centrum B.V. 4903 RE Oosterhout Te Van onze correspondent Sq BrESKENS - 'Tijdens het internationaal overleg met wl België moeten er concrete wi afspraken worden gemaakt z9 over de lozingen in de gehelde'. Dat zei milieu-ge- deputeerde Greet de Vries- Hommes gistermiddag tij dens een bijeenkomst in het Casino in Breskens ter gele- Frans: empaler John O'Mill )e directeur van het Zuidlandij [dat zo'n theater een goede best j Wel realiseert hij zich dat het I gemeentebestuur van Terneu- zen zich op het gebied van de cultuur strenge financiële be- j perkingen heeft gesteld. „Maar de gemeente zou met een nieuw theater kunnen anticiperen op - de komst van de WOV", zegt I Scholten. „Een theater met een capaciteit van acht- tot negen honderd bezoekers zal onge twijfeld mensen van Walche ren hier naartoe lokken. Om nog maar niet te spreken over het Belgische achterland". Wel zou het nieuwe theater, dat het Zuidlandtheater moet gaan vervangen, in het cen trum van de stad moeten ko- men. In de ogen van Scholten maakt het voor de exploitatie van een theater in Terneuzen niets uit dat er een grotere zaal komt. De resultaten van de [laatste jaren vertonen een stij gende lijn. „Bovendien", zegt Scholten, „Moeten we sommige artiesten die in Terneuzen zeker een volle zaal zouden trekken bui ten het programma houden, omdat ze nu niet te betalen zijn. De mensen hebben vol gens mij best dertig gulden Door Joep Trommelen ERNEUZEN - De tweede voorronde van het Hit 'm or Lose Popfestival, zaterdag avond in het Terneuzense Zuidlandtheater, liet drie .roepen zien die een over- uigende act op het podium «sten te zetten. Muzikaal tfas er echter weinig nieuws gnder de zon. Maar dat is de suwse bands nauwelijks valijk te nemen, want de tele popmuziek lijdt de aatste jaren aan een chro- Wsche bloedarmoede. pandaar dat veel muzikanten teruggrijpen op oude muziek stijlen. Grand Slam uit West- iorpe zoekt zijn weg in een Mengeling van rockabilly, Sountry en blues, met een op- 'allende rol voor de mondhar monicaspeler, die als een beze- Fne over het podium snelde. Als de decibels die het pu- >hek zaterdagavond produ- Jeerde sen graadmeter waren foor de jury om een winnaar te 1 *ezen, was Grand Slam zeker •aar de finale doorgestoten, lammer alleen dat het Zuid- pndtheater met zijn vaste stoe- fn g^n echte zaal voor rock- tencerten is. Als Grand Slam in ten rokerig café op de planken I® gestaan, was de hele zaak Pgetwijfeld platgegaan. L*;® Publieke belangstelling L® tegen. Toen de eerste groep "teelde, Farrago uit Terneuzen,! aren er nauwelijks negentig Pf'pn verkocht. Later werd drukker. Farrago was nog meest 'moderne' groep van rie. De jonge muzikanten oreren in het gebied tussen tefonlsche rock en Simple nds-achtige klanken. Af en neigt het geluid naar con- ctiepop, maar de eigen com ities bezaten sterke melo- n, en als de zangeres haai fwat meer 'durft' te ge- teen, zit er zeker muziek "rago.

de Stem | 1988 | | pagina 4