L DE Stftvt ratie! ^8 Den Boer niet scoort, scoort niemand' chemicals. 10 b.v. iun :en lere m Italië in greep van topper IV MECHELEN AFHANKELIJK VAN NEDERLANDSE TOPSCORER S *<1 J ZATERDAG 30 APRIL 1988 MECHELEN - Het is de dag na de uitschakeling voor de Beker van België door Anderlecht. Eén voor één druppelen de spelers van KV Mechelen het gerenoveerde spelershome binnen. De uit schakeling heeft de selectie geschokt, want KV fechelen wilde dolgraag opnieuw de Belgische beker winnen. Ontwikkeling Eigendom Kracht Lagendijk Zekerheid tie. KOUDE OORLOG VOOR NAPOLI-AC MILAN Belcrumweg 32 - Breda - Tel. 076-711134 Hoge Ham 107 - Dongen - Tel. 01623-21241 T19 at een aantal onder- Reporting. Payroll, medewerkers van tratie, controleren stellen de fakturen ten afgeronde MBA- ten. Daarbij heeft u daan. Uw leeftijd Is chemische concern pingen. In de Benelux aursbureau en vier Dtaal 3600 mensen trkers in 28 fabrieken den Berg voor een d) B.V, Postbus 48. Op woensdag 11 mei is het in het Stade Meinau van Straatsburg KV Mechelen- Ajax. Een mini België-Nederland. De finale van de Europacup voor bekerhouders is zwaar Nederlands getint. In het Belgische provinciestadje wordt gesproken over The Dutch Connection. De Nederlandse kolonie bij Malinois is aanzienlijk: Aad de Mos is de architect ach ter het succes. De door Ajax weggstuurde trainer werkt er met zijn landgenoten Graeme Rutjes, de spijkerharde stopper, Erwin Koeman die de verbindingsman op links is, duizendpoot Wim Hofkens en Piet den Boer, de topscorer. En niet te verge ten Ger Lagendijk, officieel wedstrijdmakelaar en (meer dan) parttime manager van KV Mechelen. Elf mei 1988 wordt in ieder geval een historische dag voor KV Mechelen. Ajax geeft in België een aparte dimensie. Niet alleen vanwege De Mos, maar vooral omdat Ajax houder is van de Europacup II. KV Mechelen daarentegen speelde voor het eerst in de 84-jarige club geschiedenis Europees voetbal en stootte direct door tot de finale. -Leur - Roosendaal RUIKTE BEDRIJFSWAGENS HENHOOFD |4-1485-2379 lalsebaan 15a joor Ted van Leeuwen „Eén van de drie prijzen is nu weg, er is geen garantie op die andere twee. Er zijn voorbeelden genoeg van ploegen die overal voor in de race waren en uiteindelijk met lege landen bleven staan", verwoordt Erwin Koeman de in tiechelen levende gedachte. |et mensen. Uiteraard zorgt gedegen opleiding voor u 'innen. lerk, dat een intercedent ver- 'HEAO-opleiding (met diplo- enkele jaren bedrijfservaring I omgeving heeft opgedaan. KV Mechelen speelt nog om de Stel en treft Ajax in Straats- jurg. „Ik voel me verantwoor delijk voor de uitschakeling", voegt Koeman daar dramatisch aan toe. Een dekkingsfout van de Groninger leidde een straf schop in die Anderlecht (dat net 3-1 won) voorbij Mechelen bracht „Ik maak er geen drama van", houdt Aad de Mos zijn spelers voor. „We hebben puik gespeeld. Wie vantevoren ge- _1 had dat KV Mechelen op (I april nog op drie fronten zou strijden, was uitgelachen. We sjn na rust aan concentratie verlies ten onder gegaan. Dat is leel logisch voor zo'n onerva- en ploeg. Te veel topwedstrij den, competitie, beker, Europa hip. De ploeg moet dat nog le en Alleen door de wol ge verfde ploegen kunnen op top- ïiveau drie prijzen najagen, 'j zjjn daarin nog te onerva- len", Niet alleen wat dat betreft, is KV Mechelen onervaren. De dub heeft maar liefst drie ma- nagers in dienst, die met het >p de Europacup-finale fantastische, splinternieuwe tenues besteld hadden. Mèt hirtreclame. Helaas voor de lelgische ploeg is dat laatste eglementair verboden in EC- inales. Ook had KV Mechelen mi prachtig hotel geboekt, vaar de spelers een heus trai- dngskamp konden betrekken, ammer maar helaas, het op- rekje lag weliswaar dichtbij itraatsburg, maar in West- luitsland. En aangezien de eglementen voorschrijven dat la finalisten tenminste 48 uur 'oor de aftrap in het land moe- ra zijn waar de finale wordt laspeeld... iet mag KV Mechelen nauwe- Óks kwalijk genomen worden, vant de club maakt een ko- oeet-achtige ontwikkeling oor. Tot vorig jaar speelde KV lechelen een bescheiden rol in het Belgische voetbal (met uit zondering van de al bestofte periode 1943-1948) en degra deerde meerdere malen uit de hoogste Belgische klasse. In 1981 meldde ene John Cordier zich als shirtsponsor voor zijn telecommunicatiebedrijf Telin- dus aan de Lierse Steenweg. De manager van het jaar van Bel gië wist niets van voetbal, wilde eigenlijk basketbal gaan sponsoren, maar een markton derzoek dreef hem in de armen van het zieltogende KV Meche len. Een jaar later was John Cor dier voorzitter en stelde een ambitieus vijfjarenplan op. Een jaar later dan gepland be reikte KV Mechelen de top. On der de in februari 1986 be noemde ex-Ajax-trainer Aad de Mos wil Cordier KV Meche len uitbouwen tot een fullprof- club met Europese uitstraling. De enige misrekening in het plan is de publieke belangstel ling'. Hoewel alle 9600 beschik bare kaarten voor Straatsburg al weg zijn, trekt KV Mechelen nog altijd niet meer dat 7600 toeschouwers gemiddeld in de competitie. Weliswaar een ver dubbeling ten opzichte van twee jaar geleden, maar te wei nig voor Europees topvoetbal. Vandaar dat er over een dik jaar een nieuw, geheel over dekt stadion komt met 18.000 zitplaatsen. Piet den Boer (geheel links, tijdens het eerste treffen van KV Mechelen met Atalanta Bergamo): tijden heb meegemaakt en ze niet vergeten ben. Dan blijf je vanzelf nuchter". ,Mijn pré is dat ik slechte - fotoap Er is heel wat veranderd sinds John Cordier (nu 46 jaar) bij KV Mechelen binnenstapte. Destijds had hij iets meer dan 100.000 gulden over voor shirt reclame. Nu bezit hij het hele elftal. „Tachtig procent van de spelers van KV Mechelen is mijn eigendom", gaf hij on langs in een interview toe. De gezamenlijke aankoopwaarde wordt geschat op 150 miljoen Belgische frank, bijna acht miljoen gulden. Die spelers zijn ondergebracht in Cova-Invest NV, dat staat voor Cordier-Van Coppenolle, of meneer en me vrouw Cordier. Worden spelers verkocht, dan is de meer waarde voor Cova-Invest. „Het is als aandelen op de markt", zegt Cordier luchtig. „Je koopt en je hoopt dat je in vestering het goed doet en tot meerwaarde rendeert". De Mos adviseert Cordier, Ger Lagen dijk gaat praten, manager Paul Courant stelt het contract op (tot vorig jaar deed Lagendijk dat óók), maar Cordier hakt de knoop uiteindelijk door. „Met zwart geld laat ik me niet in", zegt John Cordier veelbete- kend. „Als we via een makelaar zaken doen, zal hij een factuur moeten maken...". Cordier zegt overigens ook dat hij zich geen aankopen van 20 miljoen frank kan veroorlo ven. John Bosman van Ajax kost een fractie meer en in Me chelen gaat men er vanuit dat Bosman komend seizoen voor KV speelt. Niemand in Meche len wil er een officiële uit-- spraak over doen. „Denk je zijn situatie eens in", zegt de hui dige spits-van-dienst Piet den Boer. „Hoe zullen de Ajax-sup- porters reageren als Bosman zou zeggen dat hij volgend jaar in Mechelen speelt. Met een fi nale Mechelen-Ajax... Maar van mij mag hij komen, graag zelfs. Het zou een hele goede zaak zijn voor KV Mechelen". Dat klinkt wat raar uit de mond van de concurrentie, maar Erwin Koeman levert de verklaring: „Als Piet den Boer niet scoort, scoort er niemand". De cijfers geven Koeman ge lijk. Van de 45 competitietref fers van KV Mechelen maakte Piet den Boer er 16, dan volgen op de doelschutterslijst Ohana, Koeman en Emmers met elk vijf treffers. Alleen in de Euro pacup overtreft de Israëliër Eli Ohana de Nederlander, vier om drie. Wie Piet den Boer bedwingt, heeft KV Mechelen in de zak. Wat schuchter zegt de betrok kene: „Eh, nou ja, eh, als ik trainer was van de tegenstan der van KV Mechelen, liet ik Piet den Boer niet in de wed strijd komen. De anderen sco ren niet Het is inderdaad te gek dat we maar 45 goals heb ben en ik voor éénderde van de productie gezorgd heb. En dan héb ik ook nog drie wedstdij- den gemist. De druk op mij wordt steeds groter". Als geen ander heeft Piet den Boer de hele ontwikkeling van KV Mechelen meege maakt. De op 17 maart 30 jaar geworden centrumspits speelt nu zes jaar voor de Maneblus sers, zoals de bijnaam luidt. Pas op zijn 23ste werd Piet den Boer door trainer Hans Doijee naar eerste divisieclub Excel sior gehaald. De eerste zes wedstrijden scoorde hij niet, maar Hans Dorjee bleef in de spits van Xerxes vertrouwen. En die trof vervolgens 28 keer de roos. Daarop werd hij naar Mechelen verkocht. „Ik heb het begin meege maakt", aldus de nuchtere Rot terdammer. „Toen ik kwam, speelde KV tweede klasse. Zo als voorzitter Cordier de zaak benaderde, sprak me meteen aan. In vijf jaar wilde hij Euro pees spelen. Het zijn er zes ge worden. Eerst was Canjels hier; die heeft me ook gehaald. Ger Lagendijk begeleidde me als zaakwaarnemer. Zo leerde Ger Lagendijk KV Mechelen kennen, want daar hadden wij beiden zes jaar geleden nog nooit van gehoord. Na Canjels kwam hier Künnecke, een Duitser. Een weggegooid jaar. Pas sinds de komst van Aad de Mos gaat het goed. Hij heeft de club professioneel gemaakt". „De kracht van KV Meche len?", herhaalt Piet den Boer de vraag. „De discipline is erg groot. We vormen één groot blok. De spitsen beginnen met verdedigen; het is keihard wer ken voor iedereen. We spelen altijd met hetzelfde systeem, al veranderen de namen soms. Twee vleugelspitsen zoals Ajax kom je hier niet tegen. KV- Ajax wordt een botsing tussen twee spelsystemen". „De kracht van de club KV Mechelen is dat Cordier de juiste mensen op de juiste plaats zet. Hij zorgt dat je als speler goed verzorgd wordt Hij zorgt voor een goede staf, het hele beleid rond de club is pri ma. Cordier eist van zijn werk nemers volledige inzet. Van spits tot kantinejuffrouw. Iedereen voelt zich betrokken bij de club. En er loopt niemand rond met een dikke nek, capso- nes dus". De achterhoede van Ajax speelt op één lijn, een methode J' W j*r- V V X Nv '.JÊSL.. wk v n Aad de Mos: „Alleen door de wol geverfde ploegen kunnen op topniveau drie prijzen najagen. Wij zijn daarin nog te onervaren". - foto archief de stem waarbij de spitsen in België de vingers aflikken. „Dat is me ook opgevallen, ja", roept Piet den Boer enthousiast. „Zoveel ruimte... Ik hoop dat Ajax te gen ons ook zo speelt. Daarop kunnen we ze kloppen. Overi gens is het onzin Ajax als een zwakke ploeg af te schilderen. Als ik ze op de televisie zie, denk ik dat ook weieens. Maar wie Olympique in Marseille met 3-0 kan kloppen, moet toch echt iets kunnen. Die uitslag heeft indruk gemaakt in Bel gië. En als je het individueel bekijkt, heeft Ajax technisch erg begaafde spelers. De club mag uitgehold zijn in het laat ste jaar, maar er blijven nog genoeg goede voetballers over". De rol van Ger Lagendijk bij KV Mechelen is voor Nederlan ders wat moeilijk te begrijpen. Lagendijk heeft een UEFA-li- centie als wedstrijd-makelaar. Hij 'begeleidt' spelers, John Bosman heeft hem als zaak waarnemer. Ger Lagendijk zit bij KV Mechelen - in clubkos tuum - zelfs regelmatig op de bank. Tot vorig jaar maakte hij zelfs contracten op. Nu doet Paul Courant dat. Pruimen ze zoiets in België, zeker van een Nederlander? Piet den Boer: „Zolang het goed gaat wel. Preciezer kan ik het antwoord niet formuleren. Hij is echt wel nodig, want er komen nu zoveel dingen op KV Mechelen af, waarbij ervaring op Europees niveau vereist is. Dat zie je aan dat gedoe met die shirtjes en dat hotel in Duits land. Lagendijk stelt zijn erva ring in dienst van de club en die kan het goed gebruiken. Hij weet de weg". Piet den Boer is een spits uit de categorie 'bonkig'. Toen KV kampioen werd van de tweede klasse, meenden de zoge naamde insiders dat Piet den Boer in de eerste klasse niet meekon. Toen hij tegen alle prognoses in toch bleek te vol doen in de eerste klasse, riepen de kenners in koor dat indien KV Mechelen in de top zou spe len, Piet den Boer niet mee zou kunnen. Toen bekend werd dat Piet den Boer deze zomer voor twee ton weg kon, stonden de top clubs'echter voor hem in de rij Ajax, Feyenoord, Anderlecht en Club Brugge. Anderlecht- trainer Raymond Goethals noemt Piet den Boer de beste spits van België. „Zestien goals in de Belgische competitie is meer waard dan dertig bij u", meent Raymundo-tovenaar. Toch bleef de boomlange Piet den Boer KV Mechelen trouw. Den Boer: „Ajax belde op de maandag dat ik bij KV moest beslissen. Club had interesse, Feyenoord had al eerder geïn formeerd, maar zag uiteinde lijk van me af, en Anderlecht kwam een dag nadat ik voor Mechelen getekend had. Waar om? Ach ik ken mezelf; ik ben niet het type dat ergens de grote jongen gaat uithangen. Wat heb ik als ik totaal mis luk? Niks. In Mechelen kennen ze me, daar kan ik verder. Want ik heb de garantie dat meneer Cordier me in dienst neemt zodra mijn contract is afgelopen. Daarom heb ik twee jaar bijgetekend". „Joh, ik was 23 toen ik in het betaalde voetbal terecht kwam. Van 10.000 voetballers kunnen er hooguit 50 na hun carrière leven van de rente. Ik behoor niet tot die categorie. Als ik uitgevoetbald ben, moet ik nog zeker 25 jaar werken. Stel dat ik naar Ajax gegaan was, wat had ik dan na die twee jaar ge moeten? Juist, werk zoeken. Nu heb ik die garantie. Dat is me meer waard dan een topclub. Bovendien, Mechelen is een topclub in wording". „Ik heb daar een goed ge sprek met de trainer over ge had, want dat was wel een punt voor me. KV wordt sterker, zondag maakt Cordier de aan kopen bekend. Wilmots, een spits van Sint Truiden komt er bij, Versavel van Lokeren. Bos man? Ik hoop het van ganser harte. De Mos wil volgend jaar anders gaan spelen. Eén tar get-man, dat ben ik dan, en daaromheen vijf man". „Zekerheid heb ik altijd inge bouwd. Toen ik 23 was, kon ik kiezen tussen Feyenoord en Excelsior. Ik had een goede job bij de gemeente, mijn vrouw werkte als dokters-assistente. Ik dacht: van de 100 contract spelers mislukken er 98. Daarom ben ik naar Excelsior gegaan en niet naar Feyenoord. Ik moest toch een achterstand wegwerken. En zo is het nu ook. weer gegaan. Ook omdat ik me hier helemaal thuis voel. Ik kom uit Rotterdam, een stads kind, maar heb hier de waarde van rust Ieren kennen. Het is hier niet zo agressief. Ik kom alleen in Rotterdam om mijn ouders te bezoeken. Ik was ove rigens wel gelijk mijn autora dio kwijt". Piet den Boer is niet kapot te krijgen. Topclubs hebben hem het hoofd niet op hol kunnen brengen. En de Europacup-fi nale tegen Ajax gaat hij nuch ter tegemoet. Den Boer: „Mijn pré is dat ik slechte tijden mee gemaakt heb en ze niet verge ten bea Dan blijf je vanzelf nuchter. Mijn vader heeft zich zijn leven lang rot gewerkt in de haven. Als Piet den Boer geld kan verdienen met zijn hobby, mag hij in zjjn handen klappen. Je zult mij niet in een voetbalboek zien neuzen of elke dag ergens een tribune zien be klimmen. Ik zie de betrekke lijkheid namelijk heel goed in. Tegen Anderlecht kopte ik bij 1-1 rakelings over. Vijf, zes centimeter, meer is het vaak niet. En zo dicht liggen succes en falen van elkaar af". |at het hoge niveau van deze drukking komt in de honore- een aanzienlijk salaris plegen iciteren vragen wij u nadruk- kijken of u inderdaad beant- le eisen. Als dat niet het geval van uw sollicitatie om moge- :e voorkomep.. :endt u dan uw handgeschre- let volledige informatie over voorzien van recente pasfoto ;ndbureau,Keizersgracht16e, t.a.v. Dhr. G. Kuijpers perso- derzoek maakt deel uit van de »r onze correspondent rerard Kessels ROME - Kan het nog dra matischer, spannender, sen sationeler? De Italiaanse wtpers komt superlatie ven te kort aan de voor rond van de wedstrijd Na- wn-AC Milan, die waar- pijnlijk beslissend is voor «t kampioenschap, 'confrontatie tussen de twee [Mubs verdicht zich voor de nanen tot een krachtmeting ten de twee beste voetbal ter wereld: Diego Ar- ndo Maradona en Ruud point De koude oorlog is in We gang. Maradona: „Wjj winnen, dat *at vast. Als Gullit zegt dat nog kans heeft, komt dat raaat hij nog nooit in ons San ^'o-stadion gespeeld heeft oor negentigduizend man. pnoag zaj het een zee van L„UWe Meuren zijn. Ik wil niet f roodzwarte band van Mi- lan zien". Dat AC Milan met uitstekend spel afgelopen zon dag in de Milanese derby Inter met 2-0 aan de kant zette, heeft geen enkele indruk gemaakt op de Argentijn. „Milan heeft ge wonnen ja, maar tegen wie? Tegen niemand? Inter heeft niet gespeeld als een elftal uit de eerste divisie". Prompt een verontwaar digde reactie van Inter. „Mara dona is een groot kampioen, maar als mens is hij klein, heel klein. Met al zijn miljoenen heeft hij niet geleerd wat fat soen is", bitst Inter-speler Mandorlini. Niettemin hoopt Inter dat Napoli en niet aarts rivaal Milan wint. Inter vreest anders nog nadrukkelijker dan nu al het geval is de aanslui ting met AC Milan te verliezen. Op het vuurwerk van Mara dona wordt door Gullit en zijn makkers vrij rustig gerea geerd. „Als Maradona zulke dingen zegt, betekent dat ge woon dat hij schrik heeft", zegt Pierpaolo Virdis, de spitsspeler van Milaa Virdis, vorig jaar topscorer van de Italiaanse competitie, is momenteel weer in topvorm. De goede prestaties van Virdis belemmeren ook de algehele terugkeer van Marco van Basten. De ex-Ajacied, die meer dan vijf maanden gebles seerd was, vindt dat hij inmid dels weer in staat is om negen tig minuten te spelen. Dat Van Basten zondag de gehele wed strijd van de partij is, lijkt ech ter weinig waarschijnlijk. Aangenomen wordt dat Milan- trainer Arrigo Sacchi zonder Van Basten begint en het af zal laten hangen van het spelver- loop wanneer hij de Nederlan der binnen de lijnen brengt Van Basten droomt van een herhaling van 'het wonder van Empoli'. In de thuiswedstrijd tegen hekkesluiter Empoli kwam Milan drie weken gele den alsmaar niet tot scoren. Het was invaller Van Basten die met een schitterend af standsschot de beide punten aan Milan gaf. „Voor mij heeft Van Basten dit seizoen al ge noeg gedaan", juichte Sacchi. Maar Van Basten, dat is duide lijk, vindt het wat magertjes en wil méér. Italië's grootste sportkrant, de Gazzetta dello Sport, geeft er dagelijks blijk van tot wat voor een hoogte de voetbalkoorts is gestegen. De krant publiceert elke dag de resultaten van een uitvoerige opinie-peiling. Daar valt onder andere uit af te le zen dat van de mensen die zes tig jaar en ouder zijn, vijftig procent in een overwinning van Napoli gelooft en 34 pro cent in een zege van Milan. Zestien procent houdt het op een gelijk spel. De jeugd heeft meer vertrouwen in de ploeg van Gullit Veertig procent ziet Milan winnen, tegenover 37 procent Napoli. „Wat is toch de reden", zo breekt de redactie zich het hoofd, „dat met het stijgen van de leeftijd Napoli steeds duidelijker favoriet is? En waarom denken veel meer vrouwen dan mannen dat er gelijk gespeeld wordt?" De afgelopen dagen zijn er wanhopige pogingen gedaan de wedstrijd op de televisie te krijgen. Napoli verzet zich ech ter tegen een verschuiving van het aanvangstijdstip. De enige die nog voor uitzending kan zorgen, is de prefect van de re gio Campania. In Italië kan de politie uitzending van een wed strijd eisen als daarmee onge regeldheden voorkomen kun nen worden. De uitzending blijft dan beperkt tot de regio waar de wedstrijd gespeeld wordt. Hoewel er zelden zoveel belangstelling is geweest voor een wedstrijd, is er geen reden voor ingrijpen van de prefect De 'tifosi' (aanhangers) van Napoli gelden niet alleen als zeer warmbloedig en uitbun dig, maar ook als correct en vredig. Diego Maradonna is ervan overtuigd dat Napoli AC Milan zal verslaan en laat dat voortdurend weten, zoals hier met Napoli-voorzitter-voorzitter Ferlaino, met wie hij een v-te- ken maakt. fotoap

de Stem | 1988 | | pagina 9