Engeland verder in isolement Witte Huis geheimzinnig over Noriega Ijury geeft justitie brevet van onvermogen e Pen vervroegt 'Dag van Jeanne' Vliegtuig verliest deel van romp BUITENLAND Dreigend overschot Spaanse sinaasappels STAKING SLAAT OVER NAAR SEALJNK, P&O-BOTEN NAAR DOVER pflSTEM BUITENLAND ZATERDAG 30 APRIL 1988 ISCHE ZAKEN ELZIJN, GEZONDHEID CULTUUR I Justitie zelf droeg daaraan bij [door op het onderzoek een [zware tijdsdruk te leggen en [toe te staan dat de verzameling van het bewijsmateriaal over verschillende politiediensten Ion gerechtelijke arrondisse menten werd gespreid. Offi cieel was dat snelle tempo van NIEUWSOVERZICHT Veerboot omgeslagen in Bremerhaven i Sovjet-functionaris ter dood veroordeeld Uitbreiding sprinkhanenplaag dreigt OESO optimistisch over economische groei YS: Moskou heeft nieuwe raket geplaatst Verbod op kernproeven boven 1 kiloton T21 rde van Oranje-Nassau: rip, directeur van de NV Vereniging van Kamers en Fabrieken, Teterin- rde van Oranje-Nassau: oorheen directeur ver- iseur bij Schelde Indus- on (Sicon) BV, Vlissin- 1, bedrijfsdirecteur bij de enfabrieken BV, Ulven- I.J. Schreuders-Straas- van de Zuid Neder- iw BV, Fijnaart en Heij- verbonden aan de Orde isau, in goud, aan: J.C. de /voorheen directeur van hilderwerken/Hoogwer- irhuur, Middelburg; rh. van Geloof, eigenaar nkstation Van Geloof te nmelen, Made; M.N.H. filiaalhouder bij Foto te Rijen, Breda. Jrde van Oranje-Nassau: mderwoerd, Vlissingen. Jrdc van Oranje-Nassau, J.M. Rademakers, film- Tide te Amsterdam; )rde van Oranje-Nassau: journalist/vml. hoofdre- Haagse Post, wonende te 1 te Monnickendam; ranje-Nassau: J.G. Brink, jver, wonende te Amster- h.J. Dijkstra, directrice voor Werkende en Stude- te Breda, wonende te Et- Kuiper, beroepswielren- 3 Putte (N.-Br.)D.J. Wie- directeur van de Provin- ig 'Het Zeeuwse Kruis, roes; J.J.M. Wolfs, diri- wonende te Maastricht; verbonden aan de Orde issau, in goud, aan: J.H. -nalist, wonende te Am- Buijs te Oost-Souburg igen); A. Hazewinkel, dacteur bij de Radio- ■an het ANP, wonende te nevr. E. Kaboord-van nl. directrice van het be- lieuw-Zorgvliet te Wol- i. Goes), wonende aldaar; oud-kringsecretaris van se Rode Kruis in Noord- ;nde te Breda; J.A. van structeur/tevens voorzit- IBO-vereniging, afdeling [e te Bavel (gem. Nieuw- van de Parel, .bestuurslid se Wandelsportbond, wo- iningen (gem. Reimers- R. Rodrigues Pereira.o dacteur bij de Radio /an het ANP, wonende te vr. M.A. Zomers, oud-ver- nende te Bergen op Zoom; [ank (gem. Dussen); mevr. e Breda; W.C.M. Wit, oud iet cultureel ontmoetings- ibelaer te Etten-Leur, wo- J.W. Aarts te Etten-Leur; edstrijdsecretaris van de ;ing Good Luck te Raams- n. Raamsdonk), wonende in te St.-Annaland (gem. S.M. van de Calseijde- sturslid van de vereniging [atholieke Vrouwen, afde- Gent, wonende aldaar; Est-Nagtzaam, wijkleid- itholieke Arbeiders Vrou- te Fijnaart en Heijnin- te Fijnaart; J. Francois te (gem. Vlissingen); A.J. f er neuzen; H. de Hoop te .-Br.); H. van Iwaarden, n het handboogschutters- oastiaan te Aardenburg, ar; P.C. Jansen, jeugdlei- oetbalvereniging RAC te lze en Rijen), wonende al- ïeijm, lid/oud-bestuurslid e Eikels Worden Boomen (gem. Sas van Gent), wo- A. van de Ketterijgroeps- ran de Rode Kruis Colonne n, wonende aldaar; Chr. 'oud-voorzitter van de niging De Kruisridders te en Hoek en oud-voorzitter iderlinge Westbrabantse d, wonende te Zevenberg- j em. Zevenbergen); W.P.A. -bestuurslid van de fan- lorden Boomen te West- as van Gent), wonende al- Kam, voorzitter van het annenkoor, wonende te (gem Vlissingen); W.Chr. 3/oud-secretaris-penning- Ie koninklijke kruisboog- 'illem Teil 1870 te Made, iade (gem. Made en Drim- omen, oud-secretaris/pen- van de kruisvereniging (gem. Oosterhout); G.J- "e •slid van de dr. A. Staver- e Vlissingen, wonende al- aeren, lid/oud-bestuurslio sbooggilde Sint-Hubertus rslid van het groot kruis- it-Joris, beide te Rijsber- aldaar; P.J.C. Raats te A.J. Scherpenisse, lid/oud- an de koninklijke fanfare te Sint-Annaland (gew ende aldaar; S.M. Stoel, urslid van de harmonie- it en Inspanning te Zonne- Brouwershaven), wonende WASHINGTON (RTR/ AFP)-' Het Witte Huis heeft risteren niet willen bevesti gen dat er een akkoord is bereikt met de sterke man van Panama, generaal Ma nuel Noriega, over diens af deden als bevelhebber van je Panamese strijdkrach- Een anonieme Amerikaanse regeringsfunctionaris had be richten in de Washington Post eerder wel bevestigd als zou den de Verenigde Staten met Noriega hebben afgesproken dat hij zou opstappen, zonder dat hij Panama moet verlaten. „Wij hebben gesprekken ge voerd maar er zijn resultaten waarover wij op dit moment niet kunnen praten", aldus de woordvoerder van het Witte Huis Marlin Fitzwater. Een Amerikaanse regeringsfunc tionaris had eerder gezegd dat een akkoord was bereikt maar dat dit Verre van ideaal' was.„Wij hebben genoegen moeten nemen met een halve maatregel", aldus de functio naris. De Amerikaanse autoriteiten hadden onlangs geëist dat No riega in ballingschap zou gaan, omdat zij vrezen dat de gene raal de feitelijke macht in Pa nama zal behouden als hij er blijft wonen. Klaarblijkelijk zijn de VS hiervan teruggeko- mea Donderdag had de Ame rikaanse regeringswoordvoer der Marlin Fitzwater al laten doorschemeren dat de VS een stap terug zouden doen en hun eis zouden versoepelen. „Onze politiek is erop gericht dat No riega de macht opgeeft. Wij zouden liever hebben dat hij Panama verlaat, maar het gaat er nu vooral om dat hij afstand doet van de macht", aldus Fit zwater donderdag. Nijvel-bende gaat vrijuit Van onze correspondent BRUSSEL - De zogenaamde Borinagetak van de Bende van Nijvel, die er in heel België jarenlang voor is aangezien een aantal bloedige moordaan slagen te hebben gepleegd, gaat vrijuit. Tegen de vijf hoofdverdachten, die meer dan vier jaar in voorarrest hebben gezeten, bestaat onvoldoende bewijs. [Met dat oordeel heeft de werken bedoeld om de angst twaalfkoppige burger-jury van het Assisenhof in het Waalse Mons gisteren de Belgische jus titie een opstopper van jewelste gegeven. Via oud-politieman Cocu en zijn medeverdachten, io hield justitie jarenlang vol, zou een veel grotere reeks bloe misdaden in Vlaams en Waals Brabant worden opge- t Nu Cocu en zijn makkers gebrek aan bewijs moeten [winden vrijgelaten, zal justitie noodgedwongen op die stelling I moeten terugkomen. De beruchte Borinagetak van de Nijvel-bende, die vijf gewa pende roofovervallen met vier dodelijke slachtoffers ten laste waren gelegd, is slechts schul dig bevonden aan een paar on betekenende diefstallen en [roofovervallen. In Vlaams en Waals Brabant I vonden in de periode van '82 tot en met '85 tientallen roofover vallen plaats met in totaal 28 doden. De daders, die vooral supermarkten als doelwit ko ten, traden daarbij steeds op met de doortastendheid van een militair commando. Vrou wen, kinderen en politiemen sen vielen onder hun moordend vuur, en in plaats van na de overvallen op de vlucht te staan, wachtten ze verschei dene malen hun achtervolgers op om hen met gerichte salvo's af te maken Nu vaststaat dat de 'Bende- I Cocu' bij al die overvallen en moordaanslagen niet betrok ken is, richt de publieke aan dacht zich vooral op de rol van justitie en van het opsporings apparaat. Volgens de verdedi gers van Cocu en zijn medever dachten is de voltallige Borina getak van de Bende van Nijvel op een ongelooflijke manier ge manipuleerd en mishandeld om op die manier controleer baar onjuiste bekentenissen af I te dwingen. voor terreur zo snel mogelijk de kop in te drukken. Maar verschillende onderzoeksrech ters, later met ziekteverlof ge stuurd of aan het onderzoek onttrokken, hoopten op die ma nier ook hun eigen promotie kansen te verbeteren. Die aan pak werkte een chaotisch ver loop van het gerechtelijk voor onderzoek in de hand. De president van het Waalse Assisenhof, rechter Jacques Vereecke, en de verdedigers van de groep-Cocu wisten af gelopen week al aan te tonen dat alle details over de omstan digheden waaronder de roof overvallen plaatsvonden, de verdachten door de politie zelf in de mond waren gelegd. Niet alleen de verdachten, maar ook getuigen werden met mishan deling bedreigd als ze weiger den vooraf door de politie op gestelde verklaringen te teke nen. Wapenexperts van de ge rechtelijke politie vielen elkaar openlijk aan op hun expertise van het wapen waarmee met name oud-politieman Cocu zijn slachtoffers zou hebben ge maakt. Voor het Belgische parlement waren al die omstandigheden enkele weken geleden al aan leiding, om zeer tegen de zin van aftredend Justitieminister Jean Gol een parlementaire onderzoekscommissie in te stellea Naar mag worden aan genomen zal die commissie nu dan ook vooral de blunders waaraan justitie en het opspo ringsapparaat zich vier jaar achtereen hebben schuldig ge maakt, tegen het licht houden. Daarbij komen niet alleen de tientallen 'Nijvel-overvallen' met in totaal 28 doden aan de orde, maar ook de contacten van hooggeplaatste ambtena ren van justitie, oud-rijks wachters en leden van de Staatsveiligheid met kopstuk ken uit het criminele milieu van België en extremistische organisaties als de Westland New Post (extreem-rechts) en de extreem-linkse Strijdende Communistische Cellen (CCQ. Tegen die twee laatste groepen is het gerechtelijk vooronder zoek nu vrijwel afgerond. Van onze correspondent Bob van Huët PARIJS - „Tussen de 50.000 en 100.000 Fransea" Zoveel janhangers van Jean-Marie Le Pen verwacht een woord- foerdster van het Front National morgen in Parijs voor de Viering van het feest van de arbeid en, nog veel belangrij ker voor extreem-rechts, de dag van Jeanne d'Arc. Pit electorale overwegingen is het Nationale Front de Noord- A.M. van Wezel, oud-ver- evolutionaire stem, dat 'oud-bestuurslid van de '"zeggen stemmen op Mitter- jderen te Baarle-Nassa" Alphen (gem. Alphen en e, lid/oud-bestuurslid van eniging Spui te Terneuzen, echtse partijen. MA m \fC T w f «Pil 1701*5* 5 iar; mevr. M.J. Zwijgers ud-voorzitter van de K®" wen Organisatie te Ouden- Ie aldaar; sgezondheid en Cultuur f Financiën: Orde van Oranje-Nassa" it laatste evenement een ik vervroegd. Jean-Marie Pen wenst op deze gedenk- ardige dag zijn stemadvies geven voor de tweede ronde de Franse presidentsver- ®zingen, 8 mei. De verwachting is evenwel 't Le Pen een slag om de arm [Udt. Zo zal hij hoogstwaar- ijnlijk oproepen tegen Mit- and te stemmen, zonder ac expliciet te steunen De 'Ce is van belang wanneer rechtse presidentskandidaat ri dat is de algemene ver- ichting - door Mitterrand 'ordt verslagen. Binnen het ationale Front zijn overigens 'k stemmen opgegaan voor ei> revolutionaire and. Dit om later beter te kun- profiteren van de ver pakking van de klassiek Jean-Marie Le Pen begint de ag met een kranslegging bij et ruiterbeeld aan de Place Pyramides van de door am aanbeden Jeanne d'Arc. *aag mag Le Pen haar godde- J.Ke missie vergelijken met de Rijn te Rhoon (gem. Ai Ine, dat wil zeggen de buiten- 'nd®rs verjagen De Engelsen an Jeanne zijn in kringen van r>1 i1 Van onze correspondent Roger Simons LONDEN - De "Pride of Bruges" en de "Pride of Kent", twee autoveerbo ten van de 150-jarige Britse rederij P&O die gistermiddag het anker had den gelicht in Rotterdam, werden in het holst van de nacht verwacht in de Engelse kanaalhaven Dover. Hun bemanningen van samen bijna 300 koppen stond daar een rumoerig onthaal te wachtea Militante P&O-posters, alle maal leden van de NUS-bond van zeeva rend personeel, hebben immers gezworen dat zij het deze onderkruipers duur be taald zullen zetten. Maar het was gisteravond nog niet hele maal zeker dat beide stakingsbrekers, zo als de P&O-schepen komende uit Neder land nu genoemd worden, wel zouden aan leggen in Dover. Het P&O-conflict is nog steeds niet opgeklaard. De rederij heeft trouwens gisteren geen enkel ticket ver kocht. Voor geen enkele bestemming wer den reservaties geaccepteerd. Dit gold zo wel voor passagiers, met of zonder wagen, als voor trucks en touringcars. Gisteravond stonden in Dover al hon derden vakantiegangers te wachten om er afrikanen van Jean-Marie. Na de kranslegging wande len Le Pen en zijn aanhangers naar de Place de la Concorde. In de aangrenzende Tuilerieën- tuinen zal vervolgens een openluchtmis gehouden, waarin katholieke integristen- priesters voorgaan. Om drie uur komt het hoge woord eruit en zal Le Pen zijn stemadvies wereldkundig maken Aangezien diverse mensen rechtenorganisaties voor de zelfde dag tegenmanifestaties hebben aangekondigd en ook de bonden 'op straat' zijn voor hun traditionele 1 Mei-viering brengt de Parijse politie extra manschappen op de been om eventuele botsingen te voorko men. Pogingen om de diverse bon den na jaren verdeeldheid voor één keer in een anti-Le Pen- front te vereniging zijn mis lukt De de voornaamste bon den, de communistische CGT, de socialistische CFDT en het neutrale FO lopen elk hun eigen défilé. Verschillende Franse artiesten zullen van avond optreden tijdens een groot anti-racismeconcert in het Parijse Bois de Vincennes. te kunnen inschepen met bestemming Bel gië of Frankrij k. De Britten hebben maan dag vrij. Ten gevolge van het P&O-con flict varen alleen de Belgische en Franse veerboten, de Belgische jetfoils en de Britse hovercrafts normaal. De veerboten van Sealink, P&O's belangrijkste concur rent, moeten van de NUS uit solidariteit met de P&O-stakers in Dover voor anker blijven. Vandaag worden In deze Kanaalhaven grote opstoppingen en schier onontwar bare transportproblemen verwacht. De misère met honderden buitenlandse vrachtwagens die niet meer wegkunnen uit Engeland herbegint. Het plaatselijke politiekorps roept al om versterking. De sterke arm vreest rellen, vecht- en scheld- De 'Pride of Kent' op weg van Schiedam naar Dover: Thank you Holland' FOTO ANP partijen en andere incidenten. James Sherwood, de Amerikaanse grote baas van Sealink die de NUS voor het ge recht had gedaagd omdat al sinds afgelo pen woensdag ook rijn autoveerboten niet meer konden afvaren, zelfs al hebben zij niets te maken met het P&O-conflict, bakte gisteren zoete broodjes. In de hoop dat tijdens het lange weekend zijn schepen toch zouden mogen afvaren, drong hij bij het gerecht niet langer aan op een beslis sing om op alle NUS-bezittingen beslag te leggen. Sherwood bood zelfs zijn goede diensten aan om te bemiddelen tussen P&O en de NUS. „Wij moeten samenwerken om de concurrentiestrijd tegen de toekomstige Kanaaltunnel aan te kunnen," zei Wj. Maar Sherwoods welwillendheid werd door de bond van zeelui niet in dank aan vaard. Vakbondsbaas Sam McCluskie ver klaarde gisteravond dat de NUS geen spe ciale overeenkomst had afgesloten met Sealink. BREMERHAVEN (AFP) - In de Westduitse stad Bremerhaven is gisteren de veerboot Diwy Kattegat tegen een drijvend dok gevaren en gekapseisd. De autopont had 21 bemanningsleden aan boord die allen in veiligheid konden worden gebracht. Nie mand raakte gewond. De oorzaak van het ongeluk met de 187 meter lange veerboot is niet bekend. MOSKOU (DPA) - Een hoge partijfunctionaris in de Sovjet-re- publiek Oezbekistan is ter dood veroordeeld wegens corruptie. De partijchef van een district in de provincie Boechara, S. Ra- chimov, behoorde tot een bende die door corruptie 'miljarden roebels' heeft verdiend, aldus de Pravda. In de loop van de anti-corruptiecampagne in Oezbekistan, die al vijf jaar duurt, hebben speciale eenheden onder meer vier secretarissen van het centraal comité, de premier en de vice-voorzitter van de Opperste Sovjet in de republiek op beschuldiging van corruptie gearresteerd. Vier topfunctionarissen zijn ter dood veroordeeld en de voormalige minister van Binnenlandse Zaken en zijn plaatsvervanger pleegden na hun arrestatie zelfmoord. ROME (IPS) - De sprinkhanenplaag in Afrika dreigt zich het komende jaar uit te breiden naar het Midden-Oosten, Pakistan en India. Dit heeft directeur Edouard Saouma van de FAO, de VN-Organisatie voor Voedsel en Landbouw, gezegd. Volgens de FAO-directeur zijn er 'buitengewone inspanningen' nodig om de plaag in te dammen en te voorkomen dat ernstige schade aan oogsten wordt toegebracht. De sprinkhanen, die vooral Noordwest-Afrika en de Sahel teisteren, vermenigvuldigen zich in een alarmerend tempo. De plaag heeft tot nu toe relatief weinig landbouwgebieden aangetast, maar dit gevaar is wel groeiende, aldus de FAO. Europa loopt volgens de VN-organi- satie geen direct risico. PARIJS (ANP) - De OESO, de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling, heeft haar raming voor de economische groei in de 24 aangesloten industrielanden ver hoogd. In december ging de organisatie nog uit van een groei van 2,25 procent voor dit jaar, maar nu houdt de OESO het op drie procent. De OESO heeft haar raming herzien omdat is ge bleken dat de gevolgen van de beurscrisis veel minder ernstig rijn dan zich aanvankeln^-liet aanzien. Zowel in Europa als in de Verenigde Staten en Japan zal de economie stérker groeien dan eerst werd verwacht., qr 1 f;„ jr' ,b ASHINGTON (RTR) - De Sovjetunie heeft onlangs de nieuwe 10-koppige SS-24-raket geplaatst. De kernraket bevindt zich op spoorwagons en kan snel worden verplaatst om te ontko men aan een Amerikaanse aanval. Volgens de Amerikaanse minister van Defensie Frank Carlucci heeft de Sovjetunie nu de beschikking over twee operationele mobiele intercontinen tale raketten: de SS-24 en de met één kernkop uitgeruste SS-25. De minister noemde het 'belangwekkend' dat Moskou twee pa rate mobiele systemen bezit en de VS geen één. Hij zei dat op dit moment ongeveer 10 SS-24's gevechtsklaar zijn. Verder deelde Carlucci mee dat de militaire plannenmakers in de Sov jetunie de ingebruikneming voorbereiden van de Blackjack, een nieuwe intercontinentale bommenwerper. WASHINGTON (AFP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gestemd voor een amendement op de begroting van het ministerie van defensie, dat een verbod inhoudt op kernproeven boven de 1 kiloton. Het is de derde keer dat het Huis voor beperkingen stemt op de bewapeningspolitiek van de regering. Het Huis heeft al ge vraagd om een verbod op alle proeven in het kader van het ex perimentele 'Strategische Defensie Initiatief' (SDI/Starwars), omdat de proeven een schending zouden zijn van het ABM- verdrag van 1972. Iedere Positiva 88-bezoeker ontvangt bij inlevering van een geldig entreebiljet én deze bon 2.50 cish retour-* aan de Info-balie van Positiva 88. (alleen geldig op 1 mei, n.v.t. op gereduceerde KMA entreebiljetten). Positive 88: zondeg. 1 mei. Turfschip, Brede. Non-stop muziek beurs manifestatie van 10-22 uur. O.a. opening Martin Gaus kosmos in concert met int. Lasershow en Nasa-films, Lenny Kuhr live, dansexpressie met live muziek, boventonen en klankschalen concert, Chinese bewegingsleer-demonstratie films beurs met 50 stands, w.o. Greenpeace, Amnesty, Wereldnatuurfonds, Milieubevorderende informatie en produkten, nieuwe tijds centr, paranormaal onderzoek, emotiemeter, enz. enz. MICHAEL JACKSON Win één van de vijf veldplaatsen die verloot worden onder degene die om 11.00 uur in de zaal aanwezig is of bij CHI-levenkracht* vöór 1 mei een kaartje koopt! Reigerstr. 3 - Breda. VALENCIA (RTR) - De si naasappelbomen rond Va lencia hangen al weer vol met nog onrijpe vruchten De Spaanse kwekers kijken echter met zorg naar de af loop van de oogst in het ko mende seizoen, want het ziet er naar uit dat er veel te veel sinaasappels zullen worden geplukt. Ramingen van de komende oogst komen neer op een record van vijf miljoen ton tegen een opbrengst van 4,28 miljoen ton in het lopende seizoen, dat bijna ten einde is. De oogst had dit seizoen al veel groter kun nen zijn, ware het niet dat overstromingen van de afgelo pen winter 800.000 ton fruit hebben vernietigd. De grootste zorg voor de si naasappel- en citroenboeren is dat de exportmarkten niet in staat zijn het aanbod volledig op te nemen. Steeds meer con currentie uit Marokko, Israël, Cyprus en Griekenland, gekop peld aan een stagnering van de vraag in Noordeuropa, dwingt de Spaanse exporteurs naar nieuwe afzetmogelijkheden te zoeken. Spanje levert op het ogenblik iets meer dan de helft van de sinaasappelen en citoenen die in de Europese Gemeenschap worden geconsumeerd. De grote export van het fruit, die dit seizoen naar schatting 2,39 miljoen ton zal bedragen, heeft buitenlandse investeerders aangelokt. Zo heeft de Ita liaanse magnaat Carlo de Be- nedetti kortgeleden een belang van 21,5 procent verworven in de grootste fruitexporteur van Spanje, Pascual Hermanos SA. Citrusfruit is een belangrijke bron van exportinkomsten van Spanje. Alleen olieprodukten, personenwagens en staal leve ren meer op. De uitvoer van si naasappelen en citroenen heeft vorig jaar 180 miljard peseta (drie miljard gulden) opge bracht De citrusindustrie, met Va lencia als centrum, levert sinds het begin van de negentiende eeuw aan de landen van Noordeuropa. De bedrijfstak biedt werk aan ongeveer 150.000 mensen. De meeste boe ren bebouwen kleine stukken land met een oppervlakte van gemiddeld vijf hectare. De on derlinge concurrentie is dan ook groot Door de introductie van nieuwe irrigatiemethoden, het goedkoper worden van kunst mest en de ontwikkeling van nieuwe variëteiten die later rijp worden is de produktie van sinaasappelen de laatste jaren alleen maar groter te worden. Deze toeneming viel samen met een sterke produktiegroei over de hele wereld. De afgelopen twintig jaar is de wereldpro- duktie van citrusfruit gegroeid van 47 miljoen tot 63 miljoen ton. De fruittelers hebben er al bij de regering in Madrid op aangedrongen om opnieuw te gaan praten over de voorwaar den die aan het EG-lidmaat- schap zijn verbonden. Ze willen alle voordelen van het lidmaat schap al in 1993 genieten, drie jaar eerder dan in de voor waarden is voorzien. De rege ring kan maar weinig goed doen bij de boeren, want on langs heeft zij met Marokko een overeenkomst gesloten voor de doorvoer van Marok kaanse citrusprodukten met bestemming Noordeuropa. Spanje komt pas in 1990 in aanmerking voor EG-export- subsidies op zijn sinaasappels. Italië maakt al lang dankbaar gebruik van deze subsidies. Om de verkoop van overschotpro- duktie aan de verwerkende in dustrie te bevorderen gelden wel steunbedragen, maar die hebben tot 1996 betrekking op slechts 47.000 ton per jaar. Leopoldo Ortiz hoopt dat de recordoogst van het komende seizoen gedeeltelijk kan wor den opgevangen met een ver groting van de consumptie in Spanje zelf. Hij vermoedt dat er zeker 200.000 ton sinaasap pels en citroenen zal worden doorgedraaid.

de Stem | 1988 | | pagina 5