en? Nog geen nieuwe ongemakkentoeslag politie CURSUS VOOR LERAAR OM DEPRESSIEVE LEERLING TE HELPEN Vijf gulden-munt komt morgen uit NDWET Het dilemma van Jaruzelski I )e?e|yd CNV -bestuurder ziet toekomst vakbeweging somber in BINNENLAND pE STEM BINNENLAND ZATERDAG 30 APRIL 1988 'Van der Linden slachtoffer omstandigheden' HILVERSUM (ANP) - Leraren op de middelbare school deinzen er voor terug met hun leerlingen over het onderwerp zelfmoord te beginnen. Over het algemeen zijn zij wel bereid ernstig depres sieve leerlingen te helpen. DE STEM COMMENTAAR Vrouwen mogen 'Wachten op Godot' Vrouw overvalt banken met stofzuigerslang NIEUWSOVERZICHT 'Van controle 120 km komt niets terecht' Rijkspolitie wil controle-apparatuur Staat wil vervuilde olie verbranden KUB tegen schenkingen van Shell T5 machtsstrijd. FOTO AP diensten kunnen schuldigd. de KGB-publicatie is lereerste plaats een wing aan het adres aïl Gorbatsjov: op de de zeer invloedrijke ft hij niet te rekenen. B is een machtsfac- rdege rekening mee n. t. De indieners van de wat lichtvoetig over begrijpelijk gezien de wetsartikelen, die zij ting' heeft in alle dis wetsartikel tot nu toe ankelijk was het niet t daarmee werd be eld onderwijsminister Kamer, waaruit bleek taat: richting heeft te J~e en antroposofische r ook onder, maar on- "ngen staan er los van. opvattingen betekent vrijheid van richting, 'et anders over te den- de processen die vader nde om zijn zoon Aram des Lyceuüri liTAmster1® urn weigerde Aram op ët Efls^joods' tférdt be- paste bij de grondslag. (Halacha) ben je name- ls je moeder dat ook is olgens de geldende nor- e gemeenschap is toege- Aram niet het geval, dit stelde ons hoogste Raad vast dat Aram te- De Hoge Raad vindt dat arborgde 'vrijheid van gt, dat een school een als die niet voldoet aan religieuze aard. t niet. Als je dus, volko- 'e zou willen maken aan lijke behandeling ook in een wet moeten maken, '1 van de Grondwet doet rstelbaar moeilijk en de uitkomt, die slechts een t, is dus levensgroot. De eren, behoort in dit land elijkheden. T28 PEN HAAG (ANP) - Het „verleg tussen de ministers yan Dijk en Korthals Altes de politiebonden over sn nieuwe regeling voor „„regelmatig en onaange naam werk bij de politie heeft nog geen resultaat op geleverd. Na de tweede for mele overlegronde bleek er jog geen overeenstemming te zijn bereikt. jen woordvoerder van het mi nisterie van Binnenlandse Za- ken wilde geen mededelingen doen over het overleg, behalve dat het volgende maand wordt voortgezet. Ook de voorzitter van de Algemeen Christelijke Politiebond (ACP) Koffeman en Nederlandse Politiebond voorzitter Van der Linden hiel den zich op de vlakte over de kans op een akkoord. Overeen stemming over een nieuwe re geling staat of valt met het geld dat de politieministers op tafel willen leggen. In beginsel gaan de ministers uit van een bedrag van 270 mil joen gulden per jaar. Mocht de nieuwe regeling meer vergen, dan zijn ze bereid binnen het totale politiebudget aanvul lende financiering te zoeken. De politiebonden gaan uit van een "bedrag van ten minste 310 miljoen dat met de huidige re geling gemoeid is. De voorgenomen bezuiniging op de inconveniëntenregeling en het toen nog dreigende ver lies van drieduizend arbeids plaatsen was voor de bonden in oktober 1987 aanleiding voor de massale demonstratie van zo'n 16.000 politiemensen. Medio no vember kwamen ministers en bonden overeen om in afwach ting van de nieuwe regeling de oude toeslagen tot januari 1989 te handhaven, zodat politie mensen in elk geval tot die da tum er niet in inkomen op ach teruit gaan. In de nieuwe regeling moet de relatie tussen onregelmatig en onaangenaam werk en de vergoeding in geld of vrije tijd herkenbaarder zijn dan in de huidige. Daarnaast is als voor waarde gesteld dat het sneeuwbaleffect (teruggave van overwerk in tijd, waardoor weer andere politiemensen overwerk moeten verrichten) moet worden teruggedrongen. De regeling moet bovendien administratief eenvoudig uit voerbaar zijn, een flexibele be drijfsvoering mogelijk maken en beter financieel te beheersen zijn. Doorbraak zelfmoord-taboe Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Staatssecre taris Van der Linden (Bui tenlandse Zaken) is het slachtoffer geworden van politieke omstandigheden. De Tweede Kamer heeft hem deze week als schietschijf ge- bruikt. Premier Lubbers zei dat gisteren na afloop van de ministerraad over het pas poort-debat dat deze week in de Tweede Kamer werd gehou den. Volgens de premier had de tomer behoefte om een stevig politiek signaal te geven; pun ten te zetten. Dat had volgens Lubbers te maken met de op stelling van de WD'er Bolke- stein in de Tweede Kamer een week geleden, die bewindslie den opriep vaker af te treden. Lubbers erkende dat zijn eigen CDA deze week eveneens de poten onder Van der Linden zaagde door aan te dringen op het ontnemen van zijn verant woordelijkheid voor de pas poortkwestie. Maar Lubbers zag dat niet als een sterk poli- (ADVERTENTIE) en voor de band tussen en volk zoals joden die aar hebben beleefd, uitspraken van de ver ende Bisschoppenconfe- es hadden hun uitwer- op het Vaticaan. Aan het van de j aren '70 beginnen caanse topfunctionaris met begrip te spreken Israël. In 1980 zegt paus innes Paulus II in een k: „Het joodse volk heeft, e tragische ervaring van litroeiïng van zovele van zonen en dochters en ge- 'en door het verlangen veiligheid, de staat Is- gesticht". aticaanse functionarissen .elden joodse vertegen- rdigers dat de paus hier- feitelijk de staat Israël erkend. De vraag echter de joodse vertegenwoordi- i relevant vonden, was of feitelijke erkenning dan vorm zou krijgen van di- te diplomatieke betrekkin- i. Tot op de dag van van- is dat niet het geval. >ok paus Johannes Paulus heeft verklaard dat het de Testament nooit is her pen door God. Welnu, in t Oude Testament staat :h duidelijk dat God het id aan de joden heeft be- >fd. Spreekt de kerk der ive nu over één of over ee testamenten? Heeft het euwe Testament het Oude zich opgenomen en zet het voort of annuleert het euwe Testament het Oude? Als dus ook volgens de ka- olieke leer het joodse volk ldt als het uitverkoren volk, aarom zou dan het concept an het Beloofde Land con- irm het Oude Testament niet eldig zijn Bi| Van Heiist «eel ie met wie |t praal, liet is een zaak meteen gezicht. Dat gezicht ziet u in deze advertentie. Daar kunt u op vertrouwen. Overtuig uzelf Dat is gebleken in Hilversum, waar 65 docenten uit de re gio een cursus volgen die gericht is op het tijdig herken nen van problemen bij leerlingen die met zelfmoordplan nen rondlopen. Rolluiken volgens richtlijnen ROMAZO Een medewerker van de Rijksmunt in Utrecht stort geslagen vijf gulden-munten in een verzamelbak. Het nieuwe geldstuk wordt officieel morgen in circulatie gebracht. AUGUSTUS 1980. Op de Lenin-wert in het Poolse Gdansk geeft ie onbekende metaalarbeider Lech Walesa het sein voor een sta king die heel Polen zal overspoelen. Het arbeidersverzet leidt tot de oprichting van de vrije vakbond Solidariteit en tot een van de meest roerige periodes in de met incidenten beladen Poolse ge schiedenis. APRIL 1988. Andrzej Swewczumanier, een staalarbeider uit <rakow, zet met een ruk aan de schakelaar het werk in de walse- fij van de Lenin-fabrieken in Nowa Huta het werk stil. Vijftiendui zend van de 32.000 werknemers van de Leninfabriek geven ge- ïoor aan de oproep en weigeren - een gerechtelijk bevel nege rend - aan het werk te gaan. Hun voorbeeld wordt gevolgd door irbeiders van andere staalfabrieken in Polen. De huidige situatie in Polen is niet helemaal te vergelijken met die van 1980, maar een zekere parallel is wel te trekken. Dat naakt de Poolse autoriteiten uiterst nerveus. Zij verdringen het tofst iedere herinnering aan die tumultueuze maanden van 1980 dto uiteindelijk culmineerden in een totale staat van beleg. De basis voor de nieuwe conflictsituatie werd gelegd in decem- >er 1987. Toen spraken de Polen zich in een referendum uit te en de economische en politieke hervormingsplannen van de poolse partijleider generaal Jaruzelski. De uitslag was een klap in et gezicht van Jaruzelski, het zoveelste bewijs dat de Polen )een enkele vertrouwen hadden in zijn beleid. Vanaf dat moment wist de Poolse partijleider dat het uitermate noeilijk zou worden om de hervormingen - de uitslag van het re- erendum leidde niet tot afstel, maar had alleen tot gevolg dat het empo van invoering lager zou komen te liggen - doorgevoerd te rijgen, Dat pessimisme blijkt in alle opzichten gerechtvaardigd te zijn. Ds Polen waarderen over het algemeen de pogingen van Jaru- slski om - in navolging van grote broer Rusland - de Poolse iconomie te hervormen. Dat dit gepaard gaat met een knipoog 'aar het kapitalisme door o.a. liberalisering van het kapitaalsver- teer vinden ze ook te waarderen. Ze zijn echter niet bereid om 'oor die plannen de broekriem nog verder aan te halen. Die hou- «ng komt voort uit een algemeen wantrouwen van de Poolse be- jdking tegen de communistische autoriteiten. Niet zonder reden, te Poolse economie zakt jaar na jaar dieper in het moeras, de "ale hervormingsplannen ten spijt. "St is duidelijk dat Jaruzelski voor een enorm dilemma staat, oonomische hervormingen zijn noodzakelijk. De grote vraag is enter tot hoever hij bereid is te gaan. Uit de uiterst omzichtige j'Jte waarop de autoriteiten de staking in Nowa Huta benaderen, "Ikt dat Jaruzelski de ernst van de situatie volledig beseft. Hij ®n zich geen tweede 'Gdansk' veroorloven. Maar volledig toege- sn aan de eisen tot loonsverhoging betekent dat hij zijn hervor mingsplannen in de prullenmand kan gooien. Zelden zal een re- Beringsieider zich zo onmachtig hebben gevoeld. HAARLEM (ANP) - Het toneelstuk Wachten op Godot van de Frans-Ierse schrijver Samuel Beckett mag door vrou wen worden uitgevoerd. Dat heeft de president van de rechtbank in Haarlem, mr. H.F. van den Haak, bepaald in een kort geding dat de 82-jarige toneel schrijver had aangespannen tegen de Stichting Toneelschuur Produkties uit Haarlem. Beckett eiste stopzetting van de toneelproduktie omdat hij Wachten op Godot ongeschikt vindt voor een vrouwelijke rolbe zetting. Hierdoor zou de integriteit van het stuk zijn aangetast Mr. Van den Haak is het daarmee niet eens. Volgens hem is de opvoering van de Toneelschuur Beckett niet onwaardig. De rech ter wijst erop dat het thema van Wachten op Godot niet typisch vrouwelijk maar algemeen menselijk is: in onzekerheid wachten op iemand of iets dat niet komt Een van de dingen die veel do centen volgens Mulder moeten leren, is het onderwerp zelf moord zelf ter sprake brengen. Ze zijn daar vaak bang voor, omdat ze denken dat ze iemand die toch al somber is, misschien op een idee brengen. De WD-fractie in de Tweede Kamer heeft de rege ring deze week op deze cursus gewezen en schriftelijk ge vraagd, of het zin zou hebben de Hilversumse aanpak lande lijk over te nemen. „Wij hopen dat onze ervaringen uitwaaie ren naar collega's in de rest van het land", zegt H. Stam van de RIAGG (instelling voor psy chische hulpverlening) in Hil versum, coördinator van het cursusproject. De directe aanleiding voor de cursus in Hilversum was de zelfmoord van een scholier, een jaar geleden. De school bena derde de RIAGG voor advies, waarbij de belangrijkste vraag was: hoe vertellen we het de andere leerlingen? Onderzoek heeft uitgewezen dat de meeste Nederlandse scholen zelfmoordideeën bij leerlingen een ernstig pro bleem vinden, waar ze graag wat aan willen doen. Zé weten alleen lang niet Altijd hoe ze dat moeten aanpakken. In Hil versum bleek dat ook: toen de RIAGG samen met de GG en GD twee voorlichtingsavonden over het onderwerp organi seerde werden die door 130 do centen bezocht. Het nieuwe van de Hilver sumse aanpak is dat de hulp verlening er rechtstreeks bij betrokken is. Voorlichting over zelfmoord op scholen blijft vaak beperkt tot een eenmalige gebeurtenis, maar de RIAGG en de GG en GD in Hilversum hebben mensen vrij gemaakt die speciaal belast zijn met de hulp aan leerlingen met emo tionele problemen. Ook de universiteit van Lei den gelooft in de koppeling van kennisoverdracht en hulpver lening. „Leraren kunnen een belangrijke rol spelen bij het signaleren van de problemen en bij de menselijke begelei ding, maar professionele hulp is vaak toch onmisbaar". Van onze verslaggever OOIJ/LEUTH - Gewapend met het mondstuk van een zwarte stofzuigerslang heeft een vrouw uit de Ooij- polder gistermiddag filialen van de Rabobank in Ooij en Leuth proberen te beroven. De vrouw is aangehouden en de buit is terecht, evenals het •wapen'. Volgens de politie heb ben financiële problemen de vrouw aangezet tot de overval len. De vrouw, een veertigjarige in woonster van Leuth, probeerde het even na half drie eerst in Ooij. Op een moment dat er geen andere klanten aanwezig waren, stapte ze met een bi vakmuts fen een donkere zon nebril op het filiaal binnen. „Geef geld, geef geld", riep ze, ondertussen dreigend met iets dat op een wapen leek. Voordat het verbouwereerde personeel besefte wat er aan de hand was, was de overvalster alweer verdwenen. De vrouw reed daarop linea recta door naar het filiaal in Leuth, waar ze meer succes had. Een caissière, die de over valster herkende aan haar stem, gaf haar enkele briefjes van duizend, waarna ze de be nen nam. Omdat de caissière boven dien kans zag het kenteken van de vluchtauto te noteren, kon de Beekse politie de overval in recordtijd oplossen. De auto bleek op naam van haar man te staan. Toen de bankroofster even na drie uur thuis kwam, zat de politie haar al op te wachten. ROTTERDAM (ANP) - De vertrekkende landelijk be stuurder van de Vervoers- bond CNV, Kees Zwijnen- burg, ziet de toekomst van de Nederlandse vakbewe ging somber in. Hoewel de sterke ledendaling van de afgelopen jaren gestopt lijkt, mag een forse groei niet meer worden verwacht. Nog steeds is de gemiddelde leefijd van de aangesloten leden te hoog en worden kaderleden functies veelal vervuld door de oudere leden. Te weinig jonge ren voelen zich aangesproken daadwerkelijk mee te doen met het actieve vakbondswerk. Zwijnenburg zei een en an der in een afscheidstoespraak na ruim 25 jaar vakbondswerk voor het CNV. Hij genoot de laatste jaren bekendheid als cao-onderhandelaar voor de Vervoersbond CNV bij overleg met de havenwerkgevers. Zwijnenburg constateert dat de organisatiegraad met name in de moderne en groeiende be drijfstakken uitermate klein is. De vakbondsleden worden juist gevonden in die bedrijfstakken die weinig mogelijkheden heb ben tot uitbouw en veelal ge heel of gedeeltelijk verdwijnen. „Door de sterke materiële groei van de positie van de werkne mer in de laatste veertig jaar is deze ook minder collectief en solidair ingesteld", aldus Zwij nenburg. De CNV-bestuurder ver baast zich over het feit dat werknemers die in een periode van veertig jaar nog nooit zo'n geweldige welvaart hebben meegemaakt, er niet toe kun nen komen om de drang naar verder materieel gewin op korte termijn te beperken. „In tegendeel, het wensen- en be stedingspakket van veel bewo ners uit rijke landen wordt zo hoog opgeschroefd dat die wen sen in veel gevallen noch eco nomisch noch milieutechnisch kunnen worden gehonoreerd." Het is volgens de vertrek kende CNV-bestuurder feite lijk ongebrijpelijk dat de vak beweging en met name de christelijke vakbeweging er zo weinig op wijst dat ons mate rieel welvaartspeil zich mo menteel op een hoogte bevindt die wellicht tot grote inspan ning moet leiden om het voor de werknemers voor de nabije toekomst te kunnen handha ven. (ADVERTENTIE) -A 15 Kruipt u vanavond ook voor de buis om te zien hoe Gerard Jo ling net in Europees verband doet? Ik wel. Ik kijk elk jaar met graagte naar het Eurovisie Songfestival, al was het alleen maar om te genieten van de stortvloed aan koeterwaals. Hopelijk doet Gerard het in Europees opzicht beter dan zijn agrarisch ingestelde landgenoten. Die laten namelijk miljar den aan hun neus voorbij gaan, terwijl in andere Europse landen die miljarden wel binnengehaald worden. Die miljarden zijn weliswaar verkregen met fraude, maar in EG-verband is dat helemaal geen schande. Als in 1992 de Europese grenzen verdwijnen zal dat gelukkig ook betekenen dat de EG-fraude ook in ons land ongehinderd zijn gang kan gaan. Mag ik u verzoeken om vandaag weer eens uitbundig te vlaggen voor ons koningshuis? Toen Willem-Alexander deze week jarig was leek het helemaal nergens naar. Ik ben op de fiets door diverse steden en dorpen gereden, maar als de waardering voor onze kroonprins even groot is als het aantal uitgestoken vlaggen dan vrees ik dat hij nog heel wat Elfstedentochten zal moeten rijden en openbare verjaardags feestjes zal moeten laten geven. Laten we er vandaag dus weer eens een mooie koninginne dag van maken. Doe een sjerp om, doe mee aan het mastklimmen, zaklopen, koekhappen en al die andere eve nementen die alleen maar met koninginnedag plaatsvinden. Koester u vandaag in het oranjezonnetje en loop straks mee in de lampionnenoptocht. Als Gerard Joling nou ook nog wint, dan is het helemaal 'Oranje boven'. MERIJN DEN HAAG - Van de controle op de 120 kilometer per uur op de autosnelwegen komt vanaf zondag niets terecht. Die vrees brengt het PSP-Kameriid Van Es (PSP) onder woorden in schriftelijke vragen die zij gisteren heeft gesteld aan de minis ters Korthals Altes (Justitie) en Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat). Volgens Van Es heeft het bedrijf Gatsometer in Overveen nauwelijks nieuwe onbemande radarposten ver kocht Die posten zouden het de politie vanaf 1 mei gemakke lijk moeten maken de snelheid te controleren. Maar omdat de apparatuur nogal duur is zouden gemeenten de aanschaf ervan achterwege laten, zo schrijft Van Es. De gemeente Dordrecht is volgens het Kamerlid ertoe overgegaan de apparatuur te lenea In de buurt van Schiphol wordt het 100 km-bord vervangen door een 120 km-bord. FOTO ANP DORDRECHT (ANP) - Er moet meer geld beschikbaar komen bij de rijkspolitie voor de aanschaf van moderne controle-ap paratuur. De commandant van de rijkspolitie in Dordrecht W.G.J. Ammerlaan en zijn Bredase collega J. ten Cate ver klaarden dit tijdens persconferentie in Dordrecht over de re cente controle-acties op de brug over de Noord bij Alblasser- dam. Commandant Ammerlaan concludeerde dat hij in de huidige situatie onmogelijk tegemoet kan komen aan de ministeriële wens om strenger te controleren op de autosnelwegen, zonder de aandacht op het provinciale wegennet, waar verhoudings gewijs de meeste dodelijke ongevallen plaatsvinden, te laten verslappea „Als wij met dezelfde personele bezetting nog beter moeten controleren zullen wij over de mogelijkheid moeten kunnen beschikken om te investeren in meer geavanceerde en geautomatiseerde apparatuur", zo deelde Ammerlaan mee. DEN HAAG (ANP) - De staat gaat opnieuw naar de rechter in verband met de met pcb's vervuilde motorolie die enige tijd op geslagen heeft gestaan in 17 tankauto's van het transportbe drijf Jawico in Pijnacker. De olie ligt momenteel weer opgesla gen bij ATM in Moerdijk. In een bodemprocedure zal de staat vragen de vervuilde olie op kosten van ATM en de oorspronke lijke eigenaar, de Westduitse oliehandelaar Heuser, te laten vernietigen bij de Afval Verwerking Rijnmond. Omdat er met een bodemprocedure nogal wat tijd gemoeid is zal de 747 ton vervuilde olie nog wel enige tijd blijven opgeslagen bij ATM. TILBURG (ANP) - De Katholieke Universiteit Brabant mag in het vervolg geen schenkingen meer aannemen van oliemaat schappij Shell. Dit in verband met de belangen van Shell in Zuidafrika. Dat heeft de universiteitsraad van de KUB beslo ten. Shell geeft de KUB al jaren een bijdrage van 5.000 gulden voor studentenactiviteiten. Het besluit de Shell-donatie voor taan te weigeren werd ontraden door het college van bestuur. Het college bezint zich nog of ze het raadsbesluit zal uitvoeren, aldus een woordvoerder van de KUB.

de Stem | 1988 | | pagina 3