DE STEM ZÖ EINKIipHElM i IN HET WOONOORD LUNETTEN WILLEN ZE NIETS WETEN VAN NIEUWBOUW Molukse geschiedenis in Nederland UDAPEST PRAAGQfy HET LAATSTE SYMBOOL VAN DE VRIJHEIDS STRIJD ZATERDAG IH 30 APRIL 19881 I iVajuMóeMoejUs Akarinthiï VITSERLAND UXEMBURG IONGARI JE PER VERHUUR SPANJE rava - Blanes - Appartementen WATERSPORT egen die jongens van de ME zei ik het vrijdag nog: wij zijn geen Vaassen of Assen. Wij hadden hun mentaliteit moeten hebben". Kamp Lu netten, het laatste symbool van de strijd van de Moluk- kers tegen de Nederlandse overheid. Deze maand sloeg even de vlam in de pan. WVC-ambtenaren spij kerden planken voor de ramen van een leegstaande barak. Zij werden afgetuigd. Een teken aan de wand? Een laatste stuiptrekking? 1 Oktober, de datum van sluiting van het kamp, is onafwendbaar. Lunetten moet dicht, vindt Brinkman. Tussen de barakken van het vroegere concentratiekamp hangt een sfeer van gelatenheid en achterdocht. De bewoners van Lunet ten wantrouwen WVC en de gemeente. Zij willen niets weten van een nieuwbouwwijk. Struisvogelpolitiek? Een bewoonster: „Ik weet niet wat voor huis ik wil, want ik wil niet verhuizen, dus ga ik niet naar het spreekuur". Het woonoord Lunetten bij Vught als een onverwerkt koloniaal erfgoed. Een bezoek. Douchekop Verdeeld (MER EN WINTERVAKANTIE lfs, 35 km van Innsbruck, kmrs. m. w. 0/0 of hp. Prachtige omgev., zeer rustig, Almeloseweg 20A, 7448 RN Haarle. ZOMERT Voordelig maar wel goed. Gaat. 'lM Brixen in Thale Tirol. Alle kamers met k/p.p.: Logies/ontb. 150,-; halfpens. ƒ250,-. nl. 01620-27448 na 18.00 u. rw E E K E -N Bergen om le wandelen, heldere beekjes, nationaalpark Nockberge. natuur om in le ade men Thermaalbaden voor piemen avontuur ol voor de rust en ontspanning Buitenbad mmpleuer van mei tot oktober Zwem meer slechts 10 mm afstand Karmthische zon, betrouwbare vakantiebegeleiders vanaf de berg en in het bad Tennis, golf, squash, paardrijden, alles is er in Bad Kleinkirchherm. waar de zwembroek tot de wande/uitrusting behoort 7 dagen I o van hll 156.- tot hll 396,- 7 dagen hp hll 402.- tot hll 1229.- Naseuoenskortmg ca. 20% tot 2 7 en va 24 9 1988 Fremdenverkehrsverband A 9546 Bad Klemkirchheim 20 Telet 09-43/4240/8212 van 1060 m tot 2100 m Iw. Alpen. T.h. ons app. 6-8 pers. of dat van ;rs. Centr. gelegen. 08858-2002, b.g.g. 2589. luRSCHEID, t.h. op zeer mooie camping 4-5 ter., hoogsz. 385,- p.w. excl., voor- en nasei- tel. Info: 04750-31891, b.g.g. 04742-3362. r, div. luxe hot Verv. per luxe touringcar v.a. lmi Tours Venlo b.v. 077-17744/544001. Br luxe touringcar, 3-sterren hotels, HP 995.-, 085-435050 lizen, app, hotel, in geheel Hongarije. MAGYAR 5109 ZG 's-Gravenmoer 01623-22194. O ParCS Venlo 077-872453 IESTE HONGARIJE-KENNERS Togus over auto-, bus-, vak.huizen, hotels. Te touringscarreis naar Budapest en Balaton. Terse excursies en half pension 599,-. i. luxe CAMPERS th., v.v. alle comfort Tt, Sfc-Jacobsl. 331, Nijmegen. Tel. 080-563532. EERAUTOVERHUUR EN- VERKOOP. p.w. Janssen, Maasstr. 52, Arcen. tel. 04703-1273. IUUR LUXE 4-PERS00NS CAMPERS. iur, Steenderen. Tel. 05755-1974. Na 18.00 uur. )NCORDIA'l'****Su|i«rbus. dinerservice «r, video, toilet, hostess, 2x p.w. in 24 u. naar dt 1.a. ƒ249,-. Reis met app. in Benidorm/Campello] i.a. 269,-. Ook vanuit Limburg. Tel. 05213-1333. CODAB-Reizen, 050-415210 (ook 's avonds). I inje/ESTARTIT, t.h. appartementen „300 mtr. van zee gelegen. Inl. 076-413141. anisatie. Iedere Rabobank aap. De Rabobank is een aelangen van leden en h hierbij betrokken voelen. en een eling. en over aard en inhoud van n kunt u bellen met de heer Broeck, hoofd afdeling jon 04257-8205 of privé's 3 uur 01619-2587. sollicitatie wordt met erwacht binnen 10 dagen ur van de Rabobank, LO AA Baarle-Nassau. TTeo iUR DE CALAFELL, dicht bij strand, t.h.; jwoningen. Drs. Halkes, Thorn, 04756-2428. Door Marja Klein Obblnk De barakken liggen een eindje van de weg, verscholen tussen de bomen. Inge klemd tussen de jeugdgevangenis en de hekken van de kazerne. Het kamp maakt op het eerste gezicht een verlaten indruk. Konzentrationslager Herzogenbusch heette het hier nog in '45. Een door- gangsverblijf voor gevangenen op trans port naar een van de concentratiekam pen in Duitsland. Mevrouw Parinussa (66) zit alleen aan tafel in de grote keuken van barak 4a. Radio 3 schalt door de holle ruimte. Ze bladert in een groene brochure. Als het bezoek binnenkomt, legt ze 'm meteen neer. Ze wil niet weten dat ze er in zit te lezen. Het is een Maleis informatiebulle tin van de gemeente Vught over het nieuwbouwplan de Vijverhof in Vught. Onderwerp is het sociaal-cultureel cen trum. „Van mijn zoon gehad", veront schuldigt zij zich in gebrekkig Neder lands en schuift het papier van zich af. In de Vijverhof groeien de muren van de 132 woningen voor de Molukkers van Lunetten. „Kippenhokken", noemt een jonge Molukse ze later die dag. „Kippen hokken", vindt ook WVC, maar het mi nisterie bedoelt dan de barakken op Lu netten. Mevrouw Parinussa weet waarvoor het bezoek komt. Vragen zijn niet nodig. „We zitten hier al 37 jaar. Plant je een boom die 37 jaar op dezelfde plek heeft gestaan ergens anders, dan gaat hij dood". Volgens Brinkman doet WVC niets anders dan het regeringsbeleid uitvoe ren: zorgen voor fatsoenlijke woningen, zorgen voor 'integratie'. „Dat is de plicht zoals de Nederlandse overheid die zich al in '59 heeft gesteld", zei hij bij zijn be zoek aan het kamp op 10 maart j.l. Komt nog bij dat Justitie en Defensie de Lu netten-grond nodig hebben voor uitbrei- Het woonoord Lunetten. De Molukse bewoners willen er nlel weg. Ze zijn ermee vergroeid en kunnen er leven zoals ze willen. Het laatste inlandse verzet Mevrouw Parinussa In haar ruime woonkamer. We zitten hier al 37 Jaar. Plant Je een boom die 37 Jaar op dezelfde plek heeft gestaan ergens anders, dan gaat hij dood". - FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP ding van de jeugdgevangenis en de ka zerne. Wat gebeürt er voor 1 oktober? „Ik weet 't niet. Wachten hè", zucht mevrouw Pa rinussa. Hoezo wachten? Ze zegt dat ze op 1 oktober ook op deze stoel zal zitten. Verh. v. dieselmotorjachten, 5-7 sl.pl., pol. dag/I sers 2-4 p., vis/roeiboten, kano's. Inl. Biesbosch ir, Lage Zwaluwe. 01684-2317, hr. Voncken. L lunetten, het laatste [symbool van de vrijheidsstrijd. Is nnet de komst van de bulldozers ook het vuur gedoofd? Wie zal het zeg gen. Het is al tien jaar rustig. Lunet ten heeft nu gekozen voor struisvo gelpolitiek. Tot 1 oktober. In het ver- I leden is het geweld niet geschuwd. Een overzicht van het 'Molukkers- probleem'. 27 december 1949: Nederland tekent [soevereiniteitsoverdracht aan Indonesië. [Het Koninklijk Nederlands-Indisch Le- |6«r (KNIL) zal worden opgeheven. Daartoe behoren duizenden Ambone- Izen, die de Nederlanders hebben gehol- Ipen tegen de opstandelingen. De mees- I ten bevinden zich dan in garnizoenen op I Java, I 25 april 1950: op Ambon wordt de Re- I publiek der Zuid-Molukken uitgeroepen. 1' 26 juli 1950: ontbinding van het I KNIL. 4000 militairen van Molukse af- Ikomst blijven over. Zij krijgen de 'keus': lof in dienst van het Indonesische leger of I afvloeiing (demobilisatie) naar die gebie- |den waar de Indonesische regering het Jgezag uitoefent. Eind 1950: een delegatie Molukkers Ifeist naar Nederland om afvloeiing in "Ut kamp van de vijand' te verhinderen. t 2 maart 1951: Een proces tegen de ptaat der Nederlanden wordt met succes Afvloeiing in gebieden waar ekarno regeert, wordt verboden. Maar [fat nu? Nederland weigert om de Mo- militairen achter de linies te bren- I8en om mee te vechten met de 'broeders' van de Republiek Zuid-Molukken. Ook de wens van de Molukkers om naar Nieuw-Guinea of Ceram te worden over gebracht, wordt niet ingewilligd. Op dienstbevel moeten ze zich laten insche pen naar Nederland. Voor een tijdelijk verblijf. Nog op de boot naar Nederland worden de KNIL'ers uit de militaire dienst ontslagen. Eind 1951: 3.588 ex-KNIL-militairen wonen met hun gezin in Nederland. In totaal zijn dat 12.500 Molukkers. Zij wo nen tijdelijk in kampen. Totdat de Repu bliek der Zuid-Molukken (RMS) een feit zal zijn. Dan zullen zij terugkeren naar hun vrije vaderland in Indonesië. 1956: Het einde van de collectieve staatsverzorging. De Molukkers moeten leren voor zichzelf te zorgen. De Moluk kers die aanspraak maken op pensioen krijgen geen gehoor. Niet bij de Neder landse en evenmin bij de Indonesische regering. 1959: Regering: Molukkers zijn rijp voor opname in de burgermaatschappij en daarom moeten woonoorden worden opgedoekt. Van hout naar steen. april 1970: Zesdaagse protestmars ter herdenking dat op 25 april 1950 RMS werd uitgeroepen. augustus 1970: Overval 35 Molukkers op Indonesische ambassade in Wasse naar. Agent wordt doodgeschoten. december 1970: Hongerstakers op het Binnenhof. augustus 1971: Ongeregeldheden Am bonezen in Roermond. 1 april 1975: Politie verijdelt gijzelings plan koningin Juliana. 29 mei 1975: Gevechten met ME na in val in Ambonezenwijk Moordrecht. december 1975: Treinkaping en gijze ling in Wijster. Drie doden onder de ge gijzelden. december 1975: Gijzeling in Indone sische consulaat in Amsterdam. Eén do de. 21 maart 1976: Minister Van Doom (CRM) bezoekt Lunetten. Zegt dat kamp binnen enkele jaren gesloten moet worden en belooft tegelijk geld om de barakken op te knappen. april 1976: Meer dan 20 hongerstakers in Amsterdam tegen 'voortdurende on derdrukking van hun volk door Indone sisch bewind'. 14 oktober 1976: Ontruiming voorlaat ste Molukse woonoord in Vaassen met 470 man ME en 2 pantservoertuigen. 23 mei 1977: Overval op intercity trein bij spoorwegovergang De Punt.Gelijktij- dig gijzeling schoolkinderen Bovensmil- de. 27 mei 1977: Bevrijding schoolkinde ren Bovensmilde. 11 juni 1977: Grootscheepse militaire bevrijdingsactie van de trein bij De Punt. Zes Molukkers dood en twee gijzelaars. 10 september 1977: Huiszoekingen in Molukse woonwijk Assen. 1977-1978: Commissie Einmahl doet grote poging om gat Lunetten-overheid te dichten. Compromis om nieuwe hui zen op terrein te bouwen, wordt door kampraad afgewezen. Deze weigering zal Lunetten blijven achtervolgen. januari 1978: Molukkennota van mi nister Wiegel. Regering zegt onafhanke- lijkheidsideaal niet te kunnen ondersteu nen. Maar 'Molukkers hebben recht op eigen culturele identiteit'. 13 maart 1978: Overval op provincie huis Assen. Ambtenaar wordt doodge schoten en uit raam gegooid. 14 maart 1978: Bevrijding provincie huis. Gedeputeerde krijgt nog schot in buik; overlijdt maand later aan verwon dingen. 17 maart 1978: Tegennota Molukkers als reactie op nota-Wiegel. 1 november 1978: Oprichting advies commissie problemen Molukkers. Voor zitter is mr. dr. L.C. Brinkman. 1979: Minister Til Gardeniers zegt te gen Molukkers in Vught dat ze de barak ken zullen moeten verlaten. augustus 1979: Twee Molukkers be kennen ontvoeringsplan minister Van Agt. juli '84: Brief van WVC-minister Brinkman aan de toen 85 gezinnen in het kamp Lunetten. Volgend jaar wordt be gin gemaakt met nieuwe woningen. 'In '86 wordt Lunetten afgebroken.' juli '84: De eerste leegstaande barak ken worden dichtgetimmerd. juli '84: WVC-voorlichter Bückmann kondigt aan dat binnenkort een spreek uur wordt begonnen 'op neutraal terrein' waar de bewoners al hun wensen op huisvestingsgebied kunnen uiten. Sinds juli '84: De mededelingen van het departement worden door de post bode op het woonoord afgeleverd. 15 oktober 1985: Overleg tussen kamp- raad en ministerie vastgelopen. februari 1986: 'Lunetten' wil weer pra ten. Nieuwe voorzitter kampraad. maart 1986: Commissie kamerleden bezoekt Lunetten. 1986: Ex-KNIL-militairen krijgen voortaan elk jaar een bedrag van netto 2000 gulden uitgekeerd. Verder geeft de regering-Lubbers voorrang aan de vele werkloze Molukkers en de Molukse ge meenschap wordt een eigen museum be loofd. september 1987: Brief minister Brink man aan Lunetten. Deze maand wordt de formele procedure rond herhuisves ting gestart. oktober 1987: Bewoners Lunetten la ten bezwaar aantekenen bij de rechtbank tegen de exploten van de deurwaarder. 17 februari 1988: Kort geding Lunet ten-bewoners tegen de staat. Niet eens met dichttimmeren barakken. Rechter: voortaan gordijnen voor de ramen. 10 maart 1988: Minister Brinkman be zoekt Lunetten. „Ik kom kijken hoe u zich welbevindt". En: „De Vijverhof is een prachtige wijk". 15 april 1988: Bewoners Lunetten val len WVC-ambtenaren aan die planken voor de ramen van een leegstaande ba rak aan het timmeren zijn. 16 april 1988: In de vroege ochtend worden drie Lunetten-bewoners van hun bed gelicht. Nog dezelfde dag worden twee verdachten vrijgelaten. 16 april 1988: Overleg kampraad en werkgroep (alternatieve kampraad) met burgemeester op gemeentehuis in Vught. Besloten wordt tot 'afkoelingsperiode'. 3 mei komen de partijen weer bij elkaar. En als de politie binnenkomt, dan blijft ze zitten. Fel: „Ik ben niet bang voor de politie, ik heb toch geen fouten ge maakt?" En dan? Ze zal er toch uit moe ten? „Weet je wat ik dan zeg?" Maakt een wegwerpgebaar: „Ga maar naar de kampraad, de kampraad vertegenwoor digt ons". Ze wordt stil. Ze wil iets anders vertellen. „Geen dank voor ons. Stront voor ons. Drie jaar en negen maanden heeft mijn man op gevangenis in Java gezeten. Voor vechten tegen Soekarno. En dat alles voor de Nederlandse vlag". Haar man was bijna dood, legt ze uit. Hij werd ge geseld met een stok met een riem eraan. Is aan een kant doof. „Toen vragen ze wie wil er mee naar Nederland? Wij wil den niet. Wij mochten niet naar de Mo- lukken van Soekarno. Wij vragen: dan naar Nieuw-Guinea. Maar de Hollan ders zeggen nee. Toen hoorden wij dat het maar voor zes maanden zou zijn. En daarom gingen wij naar Nederland". Winnie Veenstra (36) kwam vrijwillig. Als dochter van een Molukse vader en een Hollandse moeder kwam ze in barak 4b wonen, verliefd als ze was op de zoon van Parinussa. Ze wonen niet samen ('hij wil voor zijn ouders zorgen'), maar haar drie kinderen zijn van hem. Allemaal dochters; vijftien, negen en nog geen jaar oud. Het is de week na de vechtpartij met de WVC-ambtenaren. „Ze beloven dingen en die maken ze niet waar". Ze doelt op de uitspraak van de rechter in februari dat voor de ramen van leegko mende barakken voortaan gordijntjes zullen worden gehangen. Winnie begint een verhaal over de oorzaak: de man, een schilder, die de planken voor het raam had weggehaald, zou die ruimte nodig hebben om als atelier te gebrui ken. „Van wie heb je dat nou weer gehoord", roept 's middags Wim Parihala, be stuurslid van de kampraad, verontwaar digd uit. Hij laat de wanorde in barak 10 zien. Een in diggelen gevallen wasbak. Een douchekop lijkt in de lucht te zwe ven. Alleen een klein stuk van de slang zit nog aan de muur. Werk van de WVC- ambtenaren, zegt Parihala. Zegt ook de vrouw van de man waar het om begon nen is. Ze laat de verklaring zien die ze net heeft opgesteld. De zus van haar man is vorig jaar uit de barak vertrokken en haar broer Chris zou de spullen in de douche en de inbouwkeuken overnemen. Ze wilden eerst van woning ruilen, maar WVC-ambtenaar Van Iperen zei dat ze dan wel een verklaring moesten tekenen dat ze er per 1 oktober weer uit gingen. Broer Chris heeft de woningruil gela ten voor wat-ie is, maar wilde in de week van 15 april de inbouwkeuken eruit ha len. Hij had daar licht voor nodig en haalde de planken weg. Een dag later, de bewuste donderdag maken Van Hurck (hoofd afdeling bijzondere taken van WVC) en Van Iperen (projectleider her huisvesting Lunetten) hun ronde over het kamp. Zij: „Van Iperen klopt aan, zegt dat de planken weg zijn. Ik zeg wacht even, want ik had binnen een logé die aan het huilen was. Op dat moment hoor ik al een heleboel getimmer. Blijkt dat Van Hurck alles aan het slopen is: de wastafel, de afzuigkap, alles vernield". Waarom? Zij: „Hoe weet ik dat nou?" Parihala: „WVC wil een lege barak zo snel mogelijk afsluiten. Ze zijn bang dat er anders weer iemand gaat wonen". WVC, ambtenaar Van Iperen: „Ik wil in de luwte blijven". Wat er toen is gebeurd, zal wel altijd een vraag blijven. Winnie Veenstra: „Volgens de jongens heeft Van Hurck als eerste geduwd. Lacht: „Ik heb ook ge hoord dat een van de jongens tegen Van Hurck zei: 'Dus jij bent degene die ooit heeft gezegd dat-ie deze dierentuin zou komen sluiten'". Drie jongens werden vrijdagmorgen om 06.00 uur met veel ge weld van hun bed gelicht. Zij kregen geen gelegenheid zich aan te kleden. Twee zijn dezelfde dag nog vrijgelaten. De PvdA-kamerleden Lillipally en Buur- meijer hebben er inmiddels al vragen over gesteld: waarom moest de arrestatie met een overdaad aan politiemacht plaatsvinden? Winnie: „Van hier tot aan de IJzeren Man (een recreatiepias dicht bij Lunetten) stonden zeker tien overval wagens". Justitie en politie zijn nog op zoek naar zeven jongens die donderdag heb ben meegevochten. Nog de avond op de dag van het beleg hebben de partijen be sloten tot een afkoelingsperiode van twee weken. In de tussentijd zou 'intern' geprobeerd worden de jongens te bewe gen zich bij de politie aan te geven. Lunetten is verdeeld. Er zijn twee kamp raden. Een officiële en een alternatieve, de werkgroep. O. Tahalele is voorzitter van de werkgroep. Het 'incident' van af gelopen donderdag en vrijdag heeft de twee kampraden even dichter bij elkaar gebracht. Tahalele: „Als de politie de namen van de jongens opgeeft, zorgen wij er wel voor dat ze zich aangeven nee, we hebben nog geen namen opge kregen". De werkgroep is in het leven geroepen uit protest tegen het stilzwijgen van de kampraad. Tahalele: „De kampraad wilde niet praten met Brinkman over herhuisvesting. Iedereen leefde met angst. Wij kregen van de kampraad niet genoeg informatie". Volgens de voorzit ter vertegenwoordigt de werkgroep zestig van de 132 huurders van het nieuwe plan Vijverhof. Brinkman heeft het zelf verpest. De minister kwam wel naar Lunetten op uit nodiging van de officiële kampraad, maar weigerde met de andere helft, de werkgroep te praten. De voorzitter laat kopieën zien van de brieven die naar Brinkman zijn verstuurd. Voor Tahalele hoeft het nu ook niet meer. „Het laatste contact dat wij met het ministerie had den was op 28 maart j.l. Toen hebben we alle woningtoewijzingen weer terugge stuurd". Ook Tahalele zegt niet te weten wat er op 1 oktober verwacht kan worden. Eerst houdt hij de boot af: „Wij leven onder de hemel, boven ons is een grote macht". Later: „Als wij wapens hadden zoals de Nederlandse regering, dan gin gen wij vechten". Om zichzelf dan weer tegen te spreken: „Als de Nederlandse regering zegt 'jullie moeten weg', dan doen wij dat ook. Dat is een marsorder". Wie je ook spreekt, niemand heeft de nieuwe woningen ooit gezien. „Wij heb ben geen inspraak gehad", beweren de Lunetten-bewoners keer op keer. Zij hebben gewoon alle brieven van het mi nisterie en de gemeente niet openge maakt, bedoelen ze. „Waarom zouden wij weg moeten", zegt kampraad-man Parihala, terwijl hij van de zon geniet in zijn voortuin, het stukje grond bij barak 9a. „We heben hier een eigen huis, een eigen tuin en keuken. Kijk eens naar de kinderen", wijst naar het speelveld, „voor hen is het hier toch een paradijs. Hier is een grote saamhorigheid, je kunt je hier makkelijk bewegen. En feesten tot diep in de nacht. Je leeft buiten, weet je, VERVOLG OP WEEKEND 3

de Stem | 1988 | | pagina 27