ZEELAND Politiek en politie Over ouder worden Toch goed begrepen ZEEUWSE BABBELS RK KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN Gemeente Hulst neemt vrij DE STEM VAN ZEELAND 5 ZATERDAG 30 APRIL 1988 m a Hauenstein. et hart van het Geopend *?%ee véut de Sc/toofé*4> DA ZAL NIE MEEVALL'N Nieuwe vestiftgwal? ikt T6 Rheinland-Pfalz .er ia zo veel te zien in wijn ingsgebied Sobernheim/Nahe ieetkuren (Felke) koliose-behandeling penluchtmuseum, wijnproeven /andelen-DCC camping akantie op de boerderij/of bij de ijnboer. Vraag folder. r eens en geniet van de schoonheid dijk ver strekt zich een ven d« sland uit - in het hart van het va- gelegde en gemarkeerde wandel recreatiegebied. Het landschap irgtoppen van de Wasgau, wiens ren de bomen uitpieken. Geliefde de Hühnerstein en Luitpoldtoren, i weer tot het Zwarte Woud kan is de duivelstafel bij Hinterwei- tiek; op amper een vierkante me- zandstenen blok. Natuurvrienden de ertsmijn Nothweiler, naar het naar de voormalige Maginotlinie is. Dagtrips naar Spufflenheim en wijnstraat staan ook op het pro- overdekte grillplaats, gastenavon- imatfilmen, wandelingen met de zondagen met veel plezier en lol delspeeltuin zorgen voor veel af- uitenbad met medicinale afdeling. ;n buiten, fitnesstudio, kegelbanen I voor een lekkere vakantie, nstein kent men geen toeslagen i met ontbijt bij particulieren heeft nsions vanaf DM 26,- en in hotels bev. 7 dagen "Ponys hintern id 250,- per persoon (volpension it sauna en halfpension vanaf veekeind en gevarieerde kerst- en lie hotels en restaurants serveren iet zelfgemaakte worst, wildsctio- hulstrasse 4.6746 Hiuenstein. tel. ZE STOND te wachten bij de boot. Ze leek achter in de zes tig maar sprak tegen haar jongere vriendin met zoveel kennis over het begin van (leze eeuw dat ze wel ouder moest zijn. De koele voor jaarswind speelde met haar sluike haren. Met twee bruine vingers bracht ze een filtersigaret naar haar mond en inhaleerde diep. Terwijl te de rook met de wind mee stuurde bracht ze het onder werp op vriendinnen van vroeger. ie ergerde zich aan hun ge- Dat ze ze zich in be- Ijaardenhuizen lieten opslui ten om mee te doen aan aller lei onnozele spelletjes. Laatst d ze nog een vriendin van lagere school opgezocht. (Ze was nog heel goed maar ze leek zo lusteloos. „Ze veerde i op toen ik voorstelde om Inaar de gemeenschapsruimte te gaan". Daar zag ze Annie, i vroeger alle knappe ke rels voor haar neus weg kaapte, naar een tafeltje scharrelen waar ze met drie ander oudjes een groot deel van de dag doorbracht. Met kaarten en keuvelen over nderen en kleinkinderen. hoorde haar vriendin aan iet tafeltje voor de derde keer in een uur vertellen dat ar oudste zoon zo'n goede an in Amerika had gekre ten. Ze had de adreswijzi- die ochtend gekregen, hadden geen tijd meer om langs te komen. „Er moest zo veel geregeld wor- den. Altijd druk bezig hé die jongen van mij", hoorde ze haar vriendin zeggen. „Snap je dat nou. Een hele dag zitten kaarten en ouwe hoeren over de meest onno zele zaken. 'Lekker weertje vandaag he. Nou nee, het valt een beetje tegen. Het voor jaar wil maar niet komen'. Dat soort onzin. En dan dat geleuter over al die kwissen op televisie. Ik kijk nooit naar tv. Ik pak liever een boek. Ik laat me niet naar be- jaardengymnstiek sturen om mijn oude botten vijf centi meter van de grond te krij gen. En al die bejaardenspel- letjes. Zie je me al levend ganzenbord spelen met scheve Sjaak van 93. Weet je wat het ergste is. Ze weten ook niets meer. Hebben ner gens meer interesse voor. Zei er een dat ze binnenkort naar Spanje op vakantie ging. Ik zei fijn voor u. Dan kun je wat meer genieten van de dag omdat ze in Spanje lan ger duren. Dat heeft te ma ken met de stand van de zon ten opzichte van de aarde, zei ik tegen haar. Maar dat kon ik toch niet aan haar ver stand brengen. Nee, mij krijg je nooit in zo'n huis. Dan maar de spuit erin". De binnenvarende veerboot onderbreekt haar monoloog. Ze neemt een laatste trekje van haar sigaret en gooit de peuk achteloos op de stoep. Ze kijkt omhoog naar het schuchtere voorjaarszon netje. „Lekker weertje' he", zegt ze tegen haar vriendin. „Je kunt zien dat de zomer er aan komt". AGENTEN uit de hele we reld die uit komen blazen in I Zeeland, van rellenbestrij- en andere vermoeiende bezigheden, of die de positie van de politie in de wereld komen bespreken. Dat heeft de internationale politievere- niging IPA op het oog met de aankoop van huize Welgele gen in Serooskerke. Behoud van een monumentaal pand en de vestiging van alweer een vakantie- en congrescen trum op Walcheren, lijken de I pluspunten voor Zeeland. Dat dachten Gedeputeerde Staten ook, en daarom wisten ze nog wel een potje waaruit een subsidie van vijftig mille viel te halen. Wie zou daar bezwaar tegen kunnen heb ben, dachten ze. Het college en de politieclub zullen dus onaangenaam verrast zijn geweest, toen ze hoorden hoe deze week de discussie in de statencommissie voor ecno- nomische zaken verliep. De IPA moet op z'n minst nog even op het geld wachten. Want politie en politiek, dat blijft een moeilijke com binatie. De toch gezagsge trouwe fracties van SGP en GPV/RPF zagen er geen brood in. „Want dit is geen taak voor de provincie," lie ten ze eensgezind weten. De PvdA-woordvoerder hing de Vanessa had geen tied genoeg om met de boot naar Oostburg te komen. Sassenaar steelt schip en vrachtwagen. Dat is echt een eigen vervoersorganisatie. Pittig sausje in dat Zeeuws-Vlaamse restaurant. De Bloemenbuurt zet nu Van Himme in de bloemetjes. Boertien te vaak afwezig. Zou je niet zeggen aan al die foto's in de krant. Golumbiaan: Hoe zo, grote drugsdealer in Terneuzen? Oliebollenactie HW24. Om nieuwe aankopen te kunnen doen? Niet verkochte oliebollen krijgen een plaats op de reserve bank. Slechte basis voor basiseducatie in Oostburg. Tegen radio-actief afval. Maar wel andere rommel in de .Schelde gooien. Seksclub was chequesclub v 'Ziet er maar donker uit voor Philips Licht. Progressieve katholiek: 't Wordt tijd dat Van Voorenberghe die brillen eens naar Rome stuurt. Oosselaar: Gaat er eindelijk iets gebeuren in Sluiskil, zijn ze weer tegen. Na de denktank hebben we nu de kenniswinkel. Smartlappenfestival Sas van Gent. Om te huilen. Net enige dat ze in Axel goed kunnen plannen is de ene rel na de andere. Zeeland ouderenparadijs'. En dat strand in Groede was al te Idein voor alle jonge Adams en Eva's. "an Schaik: alleen een koe wacht op Zuiddorpe. Ne Mul: Mijn linden niet in Koewachts hof. Eindredactie: Rein van der Helm en Eugène Verstraeten 'politieman van de wereld' uit. Neuzend in de stukken had hij ontdekt dat ook Zuid- Afrikaanse agenten lid zijn van de club, terwijl andere landen juist zijn uitgesloten. „Daar doen wij dus niet aan mee." WD'er Eyssens, liberaal genoeg om de politie een pretje in Zeeland te gunnen, stemde ook al tegen. Maar bij hem maakt de IPA nog een kans, want in zijn geval was enkel de PTT tekort gescho ten: het stuk was niet in z'n brievenbus gevallen. „Dus kan ik er nu niet over oorde len." Zodat de hoop van de politie weer eens gevestigd is op het CDA, dat gul voor stemde. Maar of het toeris tisch/recreatief ontwikke lingsfonds nou het polje is om zoiets uit te betalen? Geen gejuich dus voor een plan om de politie 'op sterkte te brengen' en Zeeland mee te laten snoepen. 'Welgele gen' ligt nog niet goed in de Zeeuwse staten. In zulke ge vallen willen direct belang hebbenden zich nog wel eens laten zien tijdens statenver gaderingen. Een peloton van de mobiele eenheid op de pu blieke tribune; misschien kijken ze daar aan de Abdij echt van op. EEN NOGAL overbodig bordje lijkt het op het eerste gezicht. Het dak van het Streeklandbouwmuseum in Heille moet vernieuivd worden en als ooit een pand geopend is, dan is toch wel als het dak erafis. Of niet.? - foto de stem /cor.j. de boer „Ge zij gij nog geeneens geen achttien, g'è nog jaoren den tijd; aol d'eest ouw Gaovoo nou maor 's; zij men emaol zo wijd dan keum'n nog zien. 't Kost mij ook nog klauw'n mee geld da groei ook nie op mijnen rug, ik deenk datta d'ook meetelt! Waor nog bij kom, raibewijs of geen, omtouwta goed, 't is mijn auto, dus kom nou nie af: vaoder ik moet naor Jan, Piet of Klaos, ik pakke kik d'auto eel even want da gaomen daor'm 's nie meemaoken, nooit van ze le- ven!" *i ft»- 11I' (ibtlKf) MB tlMfeOti «I fa Zo ongeveer aoi Joos alt gezeed da d't zouw gaon mee 'touwer oren van zijn Sjanneken. IJ docht'r nie aon da zijn Marie wel 's 'n ander gedacht kon en as tij al zatta d'r dik in vaneigen en dan regelden z't zij Da was zukken werk en smerres op euren verjaordag zelf aoi Sjan eur eeste les al te pakken nog voor alf elf. 't Liep ammel eel lekker, laoter sloog ze van den eesten keer en aon Joos vroog'n z'over eel da spel eigeluk al lank niks meer. Oe langer oe meer most Sjanneken mee t'auto op stap: Gaon dansen, naor e feestjen en zo en al eel rap ook naor't school: ,,'t Is te slecht om nen ond deur te jaogen," zeej Marie dan, „da d'oefde aon ouw vaoder niemer te vrao- gen, die vinta goed, da weet'k van ier; ij gao wel te voet! 't is maor en kwatierken en voor im is wa beweguk goed; ij e nen goejen jas en ij kan ook de bui afschuilen at moet, pakt gij d'auto nou maor. Joos gij vinta toch ook goed?" Veel te kiezen aoi Joos nie en ij geraokten d'r aon gewend. „Goed oppassen Sjan," zeettij alt, „Dan zijn kik al ketent." Op nen aoved den tillefoon: „Vaoder ik zijnt' oor't, Sjan? Da rechs spiegelken van d'auto is kapot; wa zedde daorvan?" „Wa moenk daor van zeggen". Da zal 't leste spiegelken nie zijn. W'aol'm wel en nief, tegen die kwaol is wel e middelsijn. Kom nou maor gauw naor uis, meisen, echteluk waor da's zo geen strop." „Da zal anders nie meevallen vaoder, want d'auto ligt'r bo venop!" TWEETALIGHEID IS in België steeds vaker een ver eiste als je solliciteert naar een openbare of commerciële functie. Dat is niet verwon derlijk, binnen één en het zelfde land wordt nu een maal Frans én Nederlands gesproken. Het is dus handig als je beide talen beheerst. Naar gelang de omstandigheden kun je je altijd verstaanbaar maken. In een ander opzicht kan tweetaligheid echter ook goed van pas komen. Als je geen zin hebt om de ene taal te gebruiken, doe je alsof je alleen de andere verstaat. Nederlanders die in Brussel naar de weg vragen of, dich terbij, in Knokke een winkel binnenstappen, kunnen daar van meepraten. Een Vilvoordse mevrouw die deze week voor het Oost- burgse kantongerecht moest verschijnen had ook last van tijdelijk taalkundig onver mogen. Ze hoorde de woor den van kantonrechter mr. B. Meulbroek aan, maar rea geerde met een gegiecheld 'comprends pas'. Haar echt genoot bood aan te tolken, maar bleek na de eerste rechterlijke zinnen ook reeds met stomheid geslagen. Ge lukkig bleek officier van jus titie mr. T. Stein het Ro maanse dialect met grote vaardigheid te spreken en kwamen ze er snel uit. Me vrouw was opgeroepen we gens een parkeerovertreding in Sluis in juli 1987. Later had zij tegenover de Belgische politie verklaard dat die overtreding inderdaad was begaan met haar auto. Ter zitting bleek evenwel dat niet zij, maar haar man gereden had. Reden voor de officier om de dagvaarding nietig te verklaren. „Une faute de justice", verklaarde hij nader. Maar dat had het stel al begrepen, evenals het woord 'vrij spraak'. „Het is in orde", sprak mevrouw in perfect Nederlands. DAT HET HULST 'ernst is met het behoud van het historisch erfgoed is be kend. Zo is er pas nog een ambitieus herbeplantings- plan gepresenteerd voor de Hulster stadswallen. Maar ook sommige inwoners zetten zich blijkbaar in om het imago van Hulst als vestingstad op te krikken. Want wat te denken van de eigenaar van de lap grond tussen de binnen- en buitenvest? Daar wordt momenteel, althans zo lijkt het, gewerkt aan de aanleg van een nieuwe vestingwal. Het is echter zeer twijfelachtig of dit project wel historisch ver antwoord is. Immers, zelfs op de oudste plattegronden van de Hulster verdedi gingswerken komt op dat stuk grond geen meter ves tingwal voor. foto wim kooyman NOORD - ZUID - BEVELAND Goe« - Parochie Maria Magdale- na: zat. 19 u. zond. 9.00 en 10.30 u. Zierikzee - H. Willebrord, Mo- lenstr. 62, zat 9 u. zond. 11 u. Uanswerrt - O. L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis, zat 17 u. zond. 11 u. Maria-oord, zat. 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat. 19 u. zond. 10.30 u. Rilland-Bath.- H. Jozef, ofwel zat om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om de 14 dagen). Yeneke - H. Anna: ofwel zat 19 u. ofwel zond. 9.30 u. (Om de 14 dagen). Ovezande - O. L. Vrouw Hemel vaart, zat 19 u. zond. 9.30 u. WEST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Aardenburg - Maria Hemel vaart, zat 19 u., zond. 10 u. Biervliet - H. Maagd Maria On bevlekt Ontvangen, zat. 19 u. zond., 10 u. Breskens - H. Barbara, zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaartzat 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. zond. 9 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat 17 u. zond. 9 u. Oostburg - H. Eligius. zat 19 u. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 9.45 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zat 19 u. zond. 10.30. Huize Emmaus. zond. 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Pau- lus, Lombardstr. zond. 10 u. Kerkcentrum De Hoeksteen, Ro zenburglaan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerk centrum Open Hof, A. Gogelweg: zond. 11 u. Lieve Vrouwekerk, Singel: zat 19 en zond. 9.30 u. Souburg - Martinuskerk. zond. 10 u. Domburg- Willibrorduskerk- le en 3e zat 19.15 u. OOST - ZEEUWSCH - VLAAN DEREN Clinge - H. Hendricus. zat 19 u. zond. 9.30 u. Hulst - H. Willibrordus. zat 19 u. zond. 9.30 en 11.30 u. Graauw - Maria ten Hemelope- nïng. zat 19 u. St Jansteen - H. Johannes de Doper, zat 19 u. zond. 10.30 u. Boscbkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 9.30 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie. zat 17 u. zond. 09.30 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 11.00 u. Heikant - H. Theresia. zat. 19 u. zond. 10 u. Kloostenande - H. Martinus. zat 17 u. zond. 11 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zat 17 u. zond. 9.00 u. Lamswaarde - H. Cornells, zond. 9.30 u. Nleuw-Namen - H. Jozef. zond. 11.00 u. Ossenlsse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 18.30 u. Sluiskil - St Antonius. zat 19 u. zond. 11 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 11.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zat 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L Vr. Hemel vaart zat 17 u. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart zat 19 u. zond. 9 en 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. W illibrordusfTri- niteitskerk). zat 19 u. zond. 9.15 en 10.30 u. Verrezen Christus: Maand. tm. zat 19 u. zond. 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 10.30 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart zat 17 u. zond. 9.45 u. Van zondag 12 u. tot dinsdag 12 uur is voor geestelijke bijstand onderstaande pastorie te berei ken. OOST-ZEEUWSCH-VLAAN- DEREN Hulst Hontenisse en Koewacht - Past P.v.d. Veeken, Hulst, tel. 01140-81207 of 81000, of Zieken huis Hulst, tel. 01140-12651. Van onze verslaggever HULST - De ambtenaren van de gemeente Hulst kunnen in de maand mei twee lange vrije weekeinden tegemoet zien. De gemeentelijke kantoren zijn gesloten op bevrij dingsdag donderdag 5 mei en vrijdag 6 mei. Het personeel neemt dan verplicht een vakantiedag op. Eenzelfde constructie wordt een week later toegepast. Dan is de gemeente op Hemelvaartsdag donderdag 5 en ook op vrijdag 6 mei niet te bereiken. Voor mensen die aangifte willen doen van ge boorte of overlijden levert dit overigens geen problemen op. Die kunnen dat doen op de daaropvolgende maandagen. Aflevering 44 Een lied over een gruwelijke moord, dat is lang geleden, daarom nemen we er vandaag een op. We weten niets over het jaar waarin dit vooral plaatsvond, noch over de melodie. Voor nadere informatie houden wij ons aanbevolen. Wij ontvingen dit lied van verschillende kanten. DE IJZINGWEKKENDE MOORD TE KOEWACHT Een wrede moord van alle die moorden Waar het menschelijk hart van openscheurt Waar we vroeger nog nimmer van hoorden Is er onlangs op de Koewacht gebeurd. Een gansch gezin in 't ongeluk Wat ene afgrijselijk schelmstuk Neen zulk een wrede laffe moord Werd nooit gezien, werd nooit gehoord.bis Daar woont een vrouw met acht, negen kleinen In een herberg langs de kassei Op zekeren nacht kwam zij te verdwijnen En iedereen vroeg waar is toch zij. Dat duurde reeds al dagen lang En haren man die was zeer bang En al hare kinderen in de pijn Die schreeuwden waar mag moeder toch zijn.bis Er waren reeds zes weken verlopen Toen een landman op zekeren dag Midden in het veld, 't geheim kwam te ontknopen En daar in eenen waterput zag Het bovendrijven eener zak Hij wist nog niet wat er in stak Maar riep terstond zijn geburen in 't rond Die dachten 't is maar een doden hond.bis En om dien stank daarvan te vermijden Groeven ze samen een put in het land En om dien hond daar in te gaan smijten Trokken ze samen den zak aan den kant. Ze doen hem open, zie daar rolt Eenen klomp vlees dat bloed stolt Een vrouwenlichaam groten God Geheel doorsneden en kapotbis Zie heel haar hoofd dat was afgesneden Armen en benen, de borst van haar lijf En al hare leden, en al hare beenderen Van koude en schrik, staat alleman stijf En al hare kinderen komen bij Aan haren rok herkennen zij Hun eigen moeder die daar ligt O God wat vreselijk gezichtbis Het volk zal weldra den moordenaar noemen Al heeft het God alleen maar gezien Wie zou zo'n monster toch niet verdoemen Gerechtigheid geeft hem de guillotien. Straks komt de moordenaar aan het licht Die gansch de streek geheel ontsticht. O welverdiend is zijne straf Trekt er hem kop en armen af.bis Pegam

de Stem | 1988 | | pagina 25