Actief ONENIGHEID BLUFT ROND FORMATIEPLAATSEN ZIEKENHUIS EXTRA K( Depauw Stokoe ziet brood in milieuzaken Bestuur De Bron legt zich neer bij sluiting Boete en ce rijden zond* Sas huldigt kampioenen PLAATSELIJK NIEUWS Zes lintjes in Kanaalzone Vastenaktie Kanaalzone goedresultaat Trimloop in IJzendijke en Jansteen Oostburg wint advies in over de pittbulls DE STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 30 APRIL 1988 SLUISKIL - De Centrale Ondernemingsraad (COR) van de Ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen moet opnieuw advies uitbrengen over het formatie-plaatsen- plan vor het nieuwe zieken huis. De gezamenlijke vak bonden eisen dit in een brief aan de directie van de zie kenhuisgroep. Vermiste man verdronk in kanaal nabij Sas van Gent Dag van de Arbeid feest in Terneuzen Onderscheiding niet uitgereikt Buitendienst IKANAALZONE Monsters Afvalonderzoek Biervliet Brandwonden door onvoorzichtig omgaan met gas Eerste communie in Westdorpe DE STEM VAN ZEI OOSTBURG - De ree structie van boulevard Wielingen in Cadzand-] is in zijn totaliteit binneri financiële perken gebletl maar kost de gemee Oostburg toch 176.000 m dan voorzien. T16 Bonden willen nieuw advies Van onze verslaggever De bonden willen binnen veer tien dagen antwoord. Daarna komen ze opnieuw bijeen om te bezien welke stappen er verder ondernoemen moeten worden. De invoering van twee niveau's voor het werkend personeel in het nieuwe streekziekenhuis De Honte is volgens dat personeel door de directie mis bruikt om willekeurige slachtoffers uit te kiezen die minder bevoegdhe den en verantwoordelijkheden in hun werk krijgen. De bonden schermen met de afgesloten cao en stappen des noods naar de rechter als blijkt dat de directie die aan zijn laars lapt. Dat bleek gisteren tijdens een bij eenkomst van het personeel met de bonden in het Elisabethziekenhuis in Sluiskil. Daar waren vertegenwoor digers aanwezig van de AbvaKabo, het CFO, Het Beterschap en het Geza- melijk Overleg Beroepsverenigingen in de Gezondheidszorg(GOB), die eer der in de middag een gesprek hadden met directeur patiëntenzorg Van Oudenniel. Tijdens de individuele gesprekken die een deel van het personeel de laat ste weken met de directie gehad heeft, is bij velen de indruk ontstaan dat de directie ze confronteert met zaken die niet in het formatieplaatsenplan voor De Honte zijn opgenomen. „Velen er varen dat als een kouwe douche", sprak GOB-er R. de Vries namens de bonden. De grootste problemen waar het personeel mee zit zijn de eerder genoemde gevolgen van het werken met twee niveau's, gewijzigde dienst tijden en verschillen tussen De Honte en het St. Antoniusziekenhuis in Oostburg. Voor de verpleegkundigen heeft de directie gekozen voor het toe wijzen van patiënten aan een bepaald iemand. Dat is volgens het personeel niet te rijmen met het werken op twee niveau's. Maar vooral het eerste punt baart het personeel zorgen. Volgens een verpleegkundige durven de meesten niets te zeggen als ze tijdens het ge sprek met de directie met onplezierige dingen worden geconfronteerd. „Een akelige streek", meent hij. Wat de ge volgen voor het salaris betreft kon De Vries de mensen geruststellen. Er is afgesproken dat het huidige salaris gegarandeerd blijft. Een personeelslid gaf een voorbeeld van hoe de directie de twee niveau's invult. In het laboratorium komen straks twintig mensen op het eerste en tien op het laagste te werkea Die tien deden eerst het zelfgde werk als degenen die nu op 'het hoogste ni veau' mogen werken. Van de kant van verpleegkundigen en ambulance chauffeurs kwamen dezelfde gelui den. De Vries legde uit dat de directie de plicht heeft in eerste instantie mensen dezelfde baan aan te bieden. Als dat niet kan in ieder geval een baan van een gelijk niveau en pas als laatste toevlucht een andere baan mag voor leggen. Hij concludeerde uit uitspra ken van het personeel dat een aantal mensen straks in een positie dreigt te komen, waarbij ze hun routine drei gen te verliezen. Omdat ze werk op een lager niveau mogen doen, verlie zen ze ervaring en dat verkleint de kans om later hogerop te komen. Ver der zei De Vries: „Ik begrijp dat de directie te weinig aandacht voor het personeel, en teveel aandacht aan de voor haar ideale situatie geeft". In een brief aan de directie stelden de analisten van de klinisch-chemi- sche en hematologische laboratoria gisteren: „Dit is een grove belediging van een groot aantal collega's, welke wij niet van plan zijn van u te aan vaarden". De verpleegkundige zei het met zijn woorden: „Desnoods moeten er maar acties komen, zoals in Enge land. Daar heeft dat resultaat gehad". Van onze correspondent SLUISKIL- De rijkspolitie te water heeft gisteren uit het kanaal Gent-Terneuzen tussen Sluiskil en Sas van Gent het stoffelijk over schot geborgen van de zes tig-jarige M. de Putter uit Terneuzen. De man werd sinds vorige week vrijdag 22 april vermist. Hoe het slachtoffer te water is geraakt is niet bekend. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De 1 mei- viering in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen wordt dit keer gehouden in het Terneu- zense Zuidlandtheater. Een uitgebreid programma, dat 's middags om 14.00 uur be gint, is opgesteld door ver tegenwoordigers van PvdA- afdelingen, linkse partijen en groeperingen en de FNV. 's Middags is het de beurt aan sprekers als Tweede-Kamerlid P. de Visser (PvdA), CPN- hoofdbestuurslid B. Blokzijl en FNV-vertegenwoordigster D. van Heem. Het middagpro gramma wordt gelardeerd met muzikale optredens, een diase rie van de Anne Frankstich ting, een kindervoorstelling en tevens zijn diverse stand ste bezoewken. Het avondprogramma, al leen te bij te wonen door leden van de deelnemende organsia- ties, bestaat grotendeels uit een optreden van Dorine van de Klei in het cabaretprogramma 'Champagne, rozen en rotte to maten'. Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De ge meente Sas van Gent maakt bekend dat de heer V. Ver- naeve voorgedragen was voor een gouden eremedail le, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Op 23 april is Vernaeve echter overleden. „De onderscheiding kon helaas niet worden uitgereikt omdat deze verleend werd in het ka der van de algemene decoratie gelegenheid op 29 april 1988", laat het gemeentebestuur van Sas van Gent weten. Vernaeve was veertig jaar lang directeur van het gelijk namige door zijn vader opge richte aannemersbedrijf. Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De jaar lijkse huliging van de sport- kampioenen uit de gemeente Sas van Gent vindt plaats op maandag 9 mei. De kampioe nen worden om 19.00 uur door het college van B en W ontvan gen in de burgerzaal van het stadhuis. De huldiging wordt extra ca chet gegeven door een dia- en videopresentatie door het Free Style Ski-team, onder leiding van J. Vermeulen. GOEDE VRIJDAG ll.uv uur. De gemeente Ter neuzen belt de vestiging van Depauw Stokoe aan de H. Dowweg in Terneuzen en vraagt een analyse te maken van de inhoud van een vuilcon tainer bij het Terneuzens transportbedrijf Ver- brugge-De Meyer. Het bedrijf is beticht van ille gale stort van chemisch afval, waarvan een deel was opgeslagen in de be wuste container. Transportbedrijf en ge meente Terneuzen willen snel uitsluitsel over de in houd van de container. Binnen 24 uur toont De pauw Stokoe aan dat het om onschuldig afval gaat. „Een routineklus voor ons", zegt C. Janse, hoofd van het laboratorium. Want de afdeling milieu zaken is een snel ontwik kelende loot aan de stam van wat oorspronkelijk alleen een controle- en expertisebureau voor de chemische industrie is. Door Rein van der Helm ER STAAT Depauw Sto koe. Maar er is meer. Dit van origine Belgisch bedrijf is on derdeel van de in 140 landen opererende multi-national Société Général de Surveil lance (SGS) met hoofdvesti ging in Genève, Zwitserland. Het is de grootste goederen- inspectie-organisatie ter we reld. Het bedrijf heeft ruim twintigduizend mensen in dienst en runt 152 laborato riums. „In 1972 vestigde ons bedrijf zich in Terneuzen. Wij willen zo dicht mogelijk bij de klant zitten en Dow Chemical was er zo een. Wij begonnen met zegge en schrijve één man. Straks, als ons nieuwe onder komen aan de Energieweg in Terneuzen in gebruik is, hoop ik de tiende werknemer te verwelkomen. De planning is rond 1990 met twintig mensen te werken. En inmiddels heb ben wij ook een vestiging in Vlissingen", zegt Janse. Het laboratorium in Terneu zen wordt 'gevoed' door een zestig man tellende buiten dienst, zetelend in Zelzate. Die zorgt ervoor dat monsters van allerlei produkten in een niet afnemende stroom het laboratorium bereiken. Het laboratorium is onderge bracht in de vroegere woning van de gebroeders Van Wijck, die de landelijke omgeving van de Nieuw Neuzenpolder verlieten wegens het lawaai van buurman Air Products. Depauw Stokoe controle ren en analyseren alles op het gebied van chemietransport. Treinen, boten, vrachtauto's. Zijn de leidingen goed? Moet het transportmiddel al dan niet gekuist worden voor de nieuwe lading wordt ingeno men? Daarnaast meet men de exacte inhoud van opslag tanks met vloeistoffen of van schepen die aanlanden met chemische grondstoffen. Kwaliteitscontrole is ook een belangrijk onderdeel van het werk. Vooral bij koolwater stoffen of petrochemische produkten is het belangrijk 'Zo bemonsteren en analyseren wij de inhoud van elke afvalcontainer die Dow ver laat' FOTO'S DE STEM COR J. DE BOER T,. Sas van (avrbjf y 'Daarna geven wij een certificaat af. precies te weten om welk pro- dukt het gaat. „Daarna geven wij een certificaat af. Zowel voor koper als verkoper zijn wij een onafhankelijke des kundige, wiens certificaat ook echt gezag heeft", zegt Janse. Langzamerhand breidde het werkterrein van Depauw Stokoe in Terneuzen en Vlis singen zich uit. Naast Dow Chemical meldden zich an dere klanten en werd ander werk aangetrokken. De des kundigheid van het laborato rium kwam daarbij goed van pas. „Zo bemonsteren en ana lyseren wij de inhoud van elke afvalcontainer die Dow verlaat en geven wij een ana lyse-certificaat af. Mag het afval gewoon naar de stort of moet het naar Rijnmond om verbrand te worden. Zo kom je vanzelf in de milieu-pro blematiek terecht". De steeds scherpere milieu wetgeving betekent voor het bedrijf een nieuw en zich steeds uitbreidend werkter rein. „Want diversificatie is ook voor ons een gegeven", zegt Janse. „En kleinschalig heid, bekendheid met de regio en snel resultaat kunnen le veren", voegt zijn Vlissingse collega ir. R. van de Woestijne er aan toe. Hij is een van de milieu-coördinators bij De pauw Stokoe. De milieu-activiteiten zijn ondergebracht in de 'dochter' Ecodest, die door gemeente lijke en provinciale overhe den en diverse (kleinere) be drijven al regelmatig wordt ingeschakeld. Ook Ecodest 'zoekt de klant op'. Er zijn (kleine) vestigingen in Ter neuzen, Vlissingen, Spijke- nisse, Dordrecht, Amsterdam en Delfzijl. „Het voordeel is dat regionaal werkgelegen heid wordt gecreëerd. Er flexibel met opdrachtgevers overlegd kan worden. Wij snel ter plekke zijn en daar door in het algemeen wat goedkoper zijn dan de grotere gespecialiseerde bureaus", zegt Van de Woestijne. De kennis van milieuzaken is in huis. Grond-, water-, lucht- en afvalonderzoek, het kan allemaal ter plekke afge handeld worden. Zo werd het bedrijf ingeschakeld bij de gifvaten-affaire in Terneu zen en bodemonderzoeken in Breskens, Axel en op Tholen. „Wij hebben al zo'n 150 on derzoeken in Zeeland uitge voerd". Daarnaast wordt Ecodest te hulp geroepen door vooral kleinere bedrijven die kam pen met problemen op het ge bied van het vergunningen stelsel, specifieke afvalstof fen of de relatie tussen lozing van afvalwater en de heffing die daarop door de water schappen wordt gelegd. „Wij proberen het bedrijfs leven binnen de tegenwoor dige milieuwetgeving te pas sen. De kennis die daarvoor nodig is, is niet altijd in die bedrijven zelf aanwezig. Wel bij ons. Kortom: het milieu zorgt er voor dat wij niet al leen maar puur afhankelijk zijn van de chemische sector, maar ook op ander gebied de vleugels kunnen uitslaan", zeggen Janse en Van de Woestijne. De nieuwe huisvesting aan de Energieweg is dan ook hard nodig. „Wij zijn uit ons jasje gegroeid. Daarnaast ben ik ook wel blij met de verhui zing, want we komen nog centraler in ons werkgebied te zitten", aldus Janse. En op het gebied van de di versificatie ook hier een nieuwtje. Er zijn al contrac ten afgesloten met (grote) be drijven die in eigen beheer in het nieuw laboratorium be paalde controles komen uit voeren. „Van ons kunnen ze dan de benodigde ruimte hu ren. En zo blijven we steeds zoeken naar nieuwe wegen, waarvan het uitlenen van ge kwalificeerd personeel er ook een is." KONINGINNEDAG - Het programma voor koninginne dag is als volgt: 9.30 uur: af halen ballonnen aan de Ach terweg, waarna om 9.45 uur een rondgang door het dorp volgt, 10.30 uur: optreden van de harmonie op de Markt waar de ballonnen opgelaten worden, 11.00 uur: kinderspe len voor groep 1 en 2 op de Markt, vanaf dat tijdstip kunnen de kinderen van groep 3 tot en met 8 inschrij ven voor een speurtocht die om 11.30 uur begint, 13.00 uur: de kinderen worden verwacht bij café Tobbetje voor een tractatie. DODENHERDENKING Donderdag 4 mei vindt bij het monument in de Paulinapol- i der de jaarlijkse dodenher denking plaats. Men vertrekt I vanaf de markt om 19.30 uur 1 Om acht uur houdt men twee minuten stilte, waarna men de gelegenheid krijgt om bloemen te leggen. KAARTING - Zaterdag 30 april houdt de stichting Wel- zijn voor Ouderen een kaar ting. Die begint om 13.30 uur I in 't Trefpunt. II Van onze correspondent SOUBURG - De 39-jarige P.A. uit Souburg moest gistermiddag met tweede graads brandwonden in een ziekenhuis in Vlissingen worden opgenomen. De man had de gastank uit zijn personenauto gehaald en liet deze op de achterplaats van zijn woning aan de Margriet straat leeglopen. Hij had daar bij geen rekening gehouden met de aanwezigheid van een gevelkachel in zijn woning, waarvan de waakvlam nog brandde. Omdat het opstijgende ont snappende gas uit de tank in contact kwam met de uitstra ling van de hitte van de gevel kachel ontstond plotseling een steekvlam. Die trof A. in het gezicht. De brandweer van Vlissingen rukte met groot ma teriaal uit en was de brand spoedig meester. De schade be droeg volgens brandweercom mandant ongeveer 3000 gulden. A. is tegen brand verzekerd. Van onze correspondent WESTDORPE - Voor een aantal Westdorpse school kinderen is het dit week einde dubbel feest. Zaterdag kunnen zij zich vermaken met spelletjes ter gelegen heid van koninginnedag en zondag hebben ze nog iets te vieren, namelijk hun eerste communie. Al enkele maanden worden veertien kinderen van groep vier van basisschool De Kreeke door juffrouw Pauwels en pas toor M. Erpelinck voorbereid op deze belangrijke dag. Het thema voor deze viering is: 'De nieuwe stad'. Daartoe wordt de OLV Visitatiekerk versierd en ingericht als een nieuwe stad, waar de kinderen komen bin nen marcheren. Ook zijn er door de kinderen en het Jonge renkoor niewe liederen inge studeerd, die betrekking heb ben op dit thema. De dienst, waarin de eerste communie wordt uitgereikt, is zondag 1 mei om 10.30 uur. De muziek en zang worden ver zorgd door het parochieel Jon gerenkoor. Voorganger is pas toor M. Erpelinck. Van onze verslaggever SAS VAN GENT - De regio nale Vastenaktie Kanaal zone 1988 had een goed re sultaat. Onder het motto 'Een handreiking voor he lende handen' brachten de acties van de gezamenlijke werkgroepen 46.042 gulden op. Daar moeten alleen de kosten van papier en drukwerk af, zo dat 45.185 gulden overblijft. Dat betekent dat van elke gulden 98 cent terecht komt bij het project 'Moeder en Kind' in El Salvador. „Jammer dat de de 50.000 niet is gehaald Het scheelde niet veel", aldus een reactie van de werkgroep. Ze stelt het publiek evenwel in de gelegenheid om het bedrag aan te vullen. Dat kan door storting op de Amro-bankrekening van de Vastenaktie in Sas van Gent. A. Hamelink, Spui (Ter neuzen). Ere-medaille in zil ver. Oud-vice-voorzitter en sinds 1956 onafgebroken lid van de jubilerende voetbal vereniging Spui. - FOTO W1M KOOYMAN J. Witte, Spui Terneuzen Eremedaille in zilver. Sindj de oprichting in 1948 onaf gebroken lid van de voetbal vereniging Spui. - FOTO W1M KOOYMAN M. de Roo-Volckaert (76 jaar), Terneuzen. Ere-me daille in zilver. Oud-schoon maakster van, en al 36 jaar overblijf-moeder aan basis school De Triangel in Ter neuzen. Ondanks haar ge vorderde leeftijd nog altijd actief als handvaardigheids- en leesmoeder. - FOTO WIM KOOYMAN J. Jonkheijrn, Westdorpe. Ere-medaille in zilver. Vijf tig jaar lid van een muziek gezelschap. Eerst van harmo nie Sint-Cecilia in Klooster- zande en sinds 1955 spelend lid van fanfare 'Eikels wor den Boomen'. - FOTO DE STEM/COfl J. DE BOB W. Kalle, Westdorpe. Ere medaille in zilver. Sinds 1947 spelend lid van fanfare 'Eikels worden Boomen', waarvan lid van het bestuur tussen 1971-1987. FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER S. van de Calseijde-vau Oppen, Sas van Gent. Ere medaille in zilver. Sinds de oprichting in 1948 lid van de Vereniging Nederlandse Ka tholieke Vrouwen (VNKV), afdeling Sas van Gent. - FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever SPUI - Het bestuur van basis school De Bron in Spui legt zich neer bij de sluiting van de school. De laatste maanden zijn er vier tot vijf kinderen ver trokken en op grond van het te kleine aantal leerlingen vindt een meerderheid het zinloos bij de minister in beroep te gaan. „Een beroep is niet haalbaar, dat moeten we gewoon onder kennen", zegt mevrouw F. van Dixhoom na de bestuursverga dering van donderdagavond. „Maar het is verschrikkelijk jammer". Volgens haar wordt een be roepsprocedure, die wel een jaar kan duren, er niet gemak keiijker op. Docenten zullen in de onzekere situatie die nu if ontstaan zeker gaan sollicite ren, en dan schrijdt de leegloop zeker voort. De minister zegl dat de school geen sociale func tie in het dorp heeft; slecht! zestien van de vijftig kinderen bezoeken De Bron. Volgen! Van Dixhoorn is de komst van kinderen het belangrijkste ar gument dat de school open kan houden. „En we kunnen de kin deren er nu eenmaal niet mei de haren bijslepen", zegt „Volgend jaar hebben we zicht op meer kinderen, maar dan is het te laat". Boul Van onze verslaggever Dat is de uitkomst van het k] overzicht dat gisteren in de c Van onze correspondente MIDDELBURG - De 33-jarige april in Terneuzen door de p bleek voor de zoveelste keer 6 en dat zijn auto bovendien opn T. had schoon genoeg van de steeds weerkerende procedure van proces-verbaal, gang naar de rechtzaal en de daarop vol gende straffen en hij verzette zich dan ook hevig tegen zijn aanhouding. En dit leverde nog eens een extra feit op, waar voor hij dinsdag inderdaad op nieuw voor de politierechter in Middelburg stond. Voor het rijden zonder rijbe wijs kreeg hij dit keer twee weken hechtenis opgelegd, het onverzekerd rijden leverde een boete op van 400 plus een rij ontzegging van vier maanden, terwijl zijn verzet tegen de po litie 'goed' was voor een boete van 150. Ook de 23-jarige Middelbur ger LL. had zich (op 25 augus tus) verzet tegen zijn aanhou- Van onze correspondent TERNEUZEN - Morgen, za terdag 30 april houden de voetbalvereniging IJzen dijke en het oranjecomité van St. Jansteen een aantal trimlopen. Dit beide keren in samenwer king met SV Aloy. In St Jan steen is men te gast in de kan tine van de voetbalvereniging Steen, waar kan worden inge schreven van 09.00 uur voor de astanden 3100 en 8730 meter. De 3100 meter gaat om 10.00 uur van start en de langste afstand start om 11.00 uur. In IJzen dijke staat de traditionele azijnloop op het programma. Hier staan de afstanden 2500, 5400, 8300 en de tien Engelse mijl op het programma. Al deze afstanden gaan om 15.00 uur van start op het voetbalveld. Er kan worden ingeschreven Vanaf 14.00 uur in de kantine van W IJzendijke. Van onze verslaggever OOSTBURG - De gemeente Oostburg gaat advies in winnen bij de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) omtrent pittbull- terriërs. Op verzoek van J. Wielakker (PvdA) zegde wethouder J. Thomaes dit gisteren toe. Wie lakker had eerder in maart het probleem van de als agressief bekend staande pittbulls aan- gekaard. Hij vroeg zich toen af of de Algemene Politieverorde- oing moest worden aangepast B en W hebben inmiddels la ten weten 'vooralsnog' geen maatregelen te zullen nemen. Dat antwoord bevredigde Wie- jakker niet „Er hebben in den lande flink wat ongevallen met Pittbulls plaatsgevonden. We {boeten niet afwachten tot ook hier wat gebeurt", zei hij tij- hens de gisteren gehouden ver gadering van de commissie ge- meentefinanciën. Hij deed de suggestie om advies te vragen bll de VNG, zoals dat al veel andere Nederlandse gemeenten hebben gedaan. De overige commissieleden waren het met ue PvdA'er eens.

de Stem | 1988 | | pagina 22