e 'Kinderopvang is basisvoorziening' iESLUIT OVER DE OEVERVERBINDING BLIJFT NOG UIT 'Het heeft Hare Majesteit behaagd' Weerman Willy Visser hoort forse eis voor bedreigen AID'er 18? Stichting Zeeland hoopvol na imago-onderzoek P. HOMMEL B.V. lostisch enhuis refaja a80 2, Uw officiële Mercedes Benz dealer Waspik 04168-1236 STICHTING OVERLEG KINDERCENTRA ZEELAND: middelburg/den haag - Zeeland is het geduldig wachten tot minister N. Smit-Kroes eens een besluit neemt over de Westerschelde oeververbinding (wov) meer dan zat. Eis vier jaar valsemunter' iaarlem/ zaamslag 'OP DE FABRIEK ZEIDEN ZE, PAK MAAR NEN EXTRA VRIJE DAG' Perplex ZATERDAG 30 APRIL 1988 'GRENZEN OVERSCHREDEN' nervolg voorpagina »0rig jaar al kwam de stich- Zeeland op het idee om bij jubleumviering enige toe- Wistmodellen voor de provin- re te presenteren. Aanleiding: e terugloop van het aantal in- '°nere in de laatste jarea Wat je daaraan doen? „Toen «amen we op het idee van het ^go-onderzoek, want je kunt wel allerlei modellen uit een, maar je moet toch ordrecht, gelegen aan de modern uitgerust zieken- I bedden. Het komplex omvat a.a.z., een centrum voor Cr thuisdialyse, een polikliniek In een klinisch-chemisch en pnhuis beschikt tevens over oris is er een verpleegkundige I voor intern gehuisveste ezig. De medische staf I Het ziekenhuis heeft circa ■odiagnostiek ontstaat fradiodiagnostisch j heeft 10 onderzoek- lografie en angiografie tevens is er een ■ronair angiografie. radiodiagnosten en l/erbonden. kontakt met een aan de volgende 'dheid voor radiodiag- |dheid met angiografie; verrichten van sn; eigenschappen. tien zijn conform de Gekomen in de C.A.O. ezen. tnele karakter van ons gedachten uit naar iet de doel- [nstelling kunnen citatie kunt u - binnen [hten aan het hoofd van elszaken, postbus 444, kunnen worden inge- ng Personeelszaken, heeft altijd zéér mooie tter-occa- «ion» op voorraad. DE STEM VAN ZEELAND DDELBURG - Kinder wang is geen luxe meer, iaar een onmisbare basis- jorziening in iedere ge ënte. De samenwerkende jeuwse kindercentra vin- dat het provinciebe- tuur dat moet opnemen in i aparte beleidsnota over inderopvang. pat blijkt uit de officiële reac- tie van de Stichting Overleg Kindercentra Zeeland (SOKZ) op de discussienota vrouwen emancipatie van de provincie. De stichting is blij dat de nota niet voorbijgaat aan de kinder opvang, maar stelt ook vast dat er van een samenhangend en doelgericht beleid nog geen sprake is. Nu kinderopvang zich zo snel ontwikkelt, moet de provincie dan ook maar een aparte beleidsnota daarover schrijven. Daarin kunnen zaken aan de orde komen als de accommoda ties, de rechtspositie van wer kers in de kinderopvang, kwa liteitsnormen voor gastouder projecten en gemeentelijke verordeningen voor het oprich ten van kinderopvangcentra. Ook moet de provincie aange ven hoe ze de opvang wil sti muleren, bijvoorbeeld met sub sidies aan initiatiefgroepen. Dat is allemaal nodig omdat 'kinderopvang tot de basis- T27 voorzieningen in een gemeente behoort'. De stichting wil bij de uitvoering een evenredige ver antwoordelijkheid leggen bij overheden, ouders, werkgevers en het particulier initiatief. Omdat kinderopvang zo'n vlucht neemt, vraagt de de SOKZ tenslotte om meer mens kracht Want steeds meer groe peringen doen een beroep op de dienstverlening van de stich ting. Geduld van Zeeland is op' yan onze verslaggever I Smit Kroes zou al rond pa sen de knoop doorhakken, maar heeft het daarvoor noodzakelijke overleg met minister O. Ruding van fi nanciën nog altijd niet af- ,0ns geduld is op", zei gedepu teerde R. Barbé gisteren dan na afloop van een vergade- jring van de stuurgroep WOV in en Haag. Hij voegde er on- dddellijk aan toe geen enkel ichtsmiddel te hebben om de iter te dwóngen. Zijn enige ip is gevestigd op de Tweede ler. „Misschien kan die de itrolerende functie in deze iak eens oppakken. Verder len wij niets doen". Barbé benutte gisteren wel gelegenheid om het Zeeuwse jeduld over te brengen aan ambtenaren van het minis- ie van verkeer en waterstaat die in de stuurgroep zitten. »Het moet nu toch maar eens tebeuren. De minister heeft het leloofd, dus heeft Zeeland er rechtop", aldus Barbé. Haast is volgens hem ook ge boden, omdat de offertes van ie kandidaatbouwers op 1 mei i. Zij zullen niet op een aar dagen kijken maar willen iindelijk ook wel eens duide- ijkheid, vooral omdat ze de ermijn al eerder moesten ver engen. De belangrijkste vraag uit teeland die minister Smit- Kroes nog moet beantwoorden betreft de hoogte van de jaar rijksbijdrage aan het project. De kandidaatbouwers vragen 34 miljoen gulden, de minister heeft dertig miljoen Tijdens het laatste gesprek bissen het provinciebestuur en ie minister is daar beweging in gekomen, maar Smit-Kroes moest daarvoor nog wel een «raaf halen bij kasbeheerder loding. Dat die nog ontbreekt is de enige verklaring die Bar- kan bedenken voor het tal men van Smit-Kroes. 'ier jaar onvoorwaardelijke evangenisstrafDat was de eis ie de officier van justitie bij Ie rechtbank te Haarlem mr. lot de rechter vroeg op te leg- |en aan m. van H. uit Zaam- '>g. De man was op 28 januari jan dit jaar samen met nog mie anderen in het Amster- mrnse Hilton hotel aangehou den. In hun bezit was voor een miljoen gulden aan valse dol- arbiljetten. 'HET HEEFT Hare Maje steit behaagd'. Honder den hoogwaardigheidsbe kleders spraken gisteren dat zinnefje uit. Burge meester J. van Rest deed dat drie keer in haar ge meente Sas van Gent. Twee keer in de kern Westdorpe en een keer aan de andere kant van het kanaal, in Sas zelf. Rond half twaalf was mevrouw Van Rest drie zilveren eremedailles verbonden aan de Orde van Oranje Nassau en vele woorden armer. Sa men met haar secreta resse Ingrid de Beleir-A ndriessen stond ze oog in oog met stomverbaasde burgers die familieleden en kennissen 'in de loop van de ochtend zomaar zagen binnendruppelen'. „Ik wist, echt waar, ner gens iets van". En: „Een uur geleden stond ik de stoep nog te vegen". Door Romain van Damme NOG EEN Laatste blik in de papieren. In haar kamer op het stadskantoor kijkt me vrouw Van Rest de gegevens door. „Ik kan natuurlijk niet met lege handen komen. Ik heb in de afgelopen dagen de achtergronden opgevraagd, wat de mensen gedaan heb ben, die zaken. Ik vind dat je dit goed moet doen. Het is iets heel bijzonder voor die men sen. Het doet hen wat Lo gisch. Ik probeer er een feestelijk tintje aan te geven". Tijd om te gaan. De ambts keten mee, al hoeft dat niet „Ik treed op namens Hare Majesteit, niet namens de ge meente. Maar die ketting hoort er bij". Westdorpe is niet ver, maar soms lastig te bereiken. De secretaresse had er al voor gewaarschuwd. De brug. Die werkt dus niet mee, slagbomen versperren de weg. Maar het duurt niet zo lang. Tien minuten later zet mevrouw Van Rest haar auto stil voor de deur van Jo Jonk- heijm. Aanbellen, handjes schudden en een heer des huizes die ab soluut niet weet wat hem overkomt. Mevrouw Van Rest laat hem niet lang wachten. Vijftig jaar lid van de fanfare 'Eikels worden bomen', jaren lang bestuurslid van het mu- 'Het heeft Hare Majesteit behaagd', zegt de burgemeester tegen Jo Jonkheim. ziekgezelschap uit Westdorpe. Meer dan genoeg om hem de zilveren eremedaille verbon den aan de orde van Oranje Nassau op te spellen. Jo staat perplex. Hem is gezegd dat de familie die dag op reis ging. Naar Brabant Daarom heeft hij het zondagse pak aan. „Dat was het moeilijkste", zegt zijn vrouw. „Dat pak aan krijgen. Ik wist het al van half januari. Ik moest na tuurlijk zwijgen en toch een aantal mensen waarschuwen. Niet zo gemakkelijk, want dan wilde ik bellen en dan kwam hij weer binnen. Maar het is toch voor mekaar geko men. Het is een complete ver rassing voor hem". Dat blijkt later nog eens ten overvloede als Jo, letterlijk in de bloe metjes gezet, vraagt of ze nou nog weggaan. Pas dan dringt het tot hem door dat hem wat op de mouw gespeld is om hem in zijn beste pak te krij- gea Voor het uitgebreide gezel schap is er inmiddels koffie, taart en veel gezelligheid. Twintig minuten later staat de burgemeester op. Het schema moet aangehouden worden. De auto in en de bocht om. Daar woont Willy Kalle. Ook lid van de plaatse lijke fanfare, al veertig jaar De ambtsketen is om en de onderscheiding wordt uit het doosje gehaald en tot vorig jaar zestien jaar lid van het algemeen bestuur. Willy is iets meer voorbereid op de komst van de burge meester. „Op de fabriek zei den ze donderdag tegen me, pak maar n'en extra vrije dag. Blijf maar thuis. Toen dacht ik, daar zit wat achter". Een zilveren eremedaille dus. En ook voor hem lovende woorden van de burgemees ter en felicitaties van de men sen die zich inspanden om Willy op de voordrachtslijst te krijgen. Voor ze op pad ging had de burgemeester al verteld dat het goed was dat deze onder scheidingen ieder jaar uitge- - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER reikt wordea „We moeten dit blijven doen. Het gaat om mensen die iets voor de maat schappij betekenea Iemand die veerig jaar lid is van een vereniging of bij een bedrijf werkt, dat is nogal wat Het krijgen van een eremedaille is een erkenning voor een goed burgerschap. Want na de voordracht van de mensen, wordt alles goed nagekekea De gegevens worden bestu deerd en er mag bijvoorbeeld geen strafblad zija Ja, per soonlijk vind ik dat voor dit soort zaken één soort erken ning op zijn plaats zou zijn. Ieder doet het immers op zijn manier, op zijn niveau. Maar Burgemeester J. van Rest en haar secretaresse Ingrid de Beleir- Andriessen vertrekken naar de gelukkigen we hebben nu eenmaal die verschillende medailles, in brons, zilver en goud". Na de koffie, het gebak en de Vlaamse gemoedelijkheid bij de familie Kalle moet de bur gemeester met haar secreta resse opnieuw de brug over. Dat gaat weer met horten en stoten. Acht minuten wachten en even langs het stadskan toor om iets te regelen. Daarna naar de Kloosteriaan in Sas van Gent Aanbellen bij mevrouw S. van de Cal- seijde-Van Oppen die zich omringd weet door veel vrou wen. Zij is veertig jaar lid van de vrouwenvereniging VNKV Sas van Gent. 37 Jaar lang was ze bestuurslid. En ze zingt in het koor, inmiddels ook alweer een kwart eeuw. „Ik ben overvallen. Ik ben niet eens naar de kapper ge weest. Een uur geleden stond ik de stoep nog te vegen". Ze had niets in de gaten. Ook niet toen plotseling haar zoon en schoondochter uit Nijmegen voor haar neus stondea „Ja, nou wel. Want hij is leraar en is vrij. Maar op dat moment stond ik er niet bij stil. Dat ik van niets wist, en dat met al die vrou wen. Ze zeggen wel eens dat vrouwen niets kunnen ver bergen, nou, dat klopt dus niet". Ademloos luistert ze naar de woorden van me vrouw Van Rest en de voor zitster van de vereniging. Met gepaste trots laat ze zich de eremedaille opspelden. De enige uit Sas van Gent, en nog wel een vrouw. De koffie en taart zijn alweer in aantocht Om half twaalf zit het er op. Mevrouw Van Rest en In grid de Beleir-Andri essen zetten koers naar het stads kantoor. Morgen zien ze de kersverse gedecoreerden weer terug. Om elf uur als ter ere van de koningin geklon ken wordt Alle mensen die in de loop der jaren een onder scheiding ontvangen hebben, mogen dan aanwezig zijn. Jo, Willy en mevrouw Van de Calseijde-Van Oppen zullen er zeker bij zijn. DE PERIODE van droog en zonnig weer is voorlopig voorbij. Dit weekeinde zal vooral een wisselvallig karakter hebben, maar het wordt warmer. Vanmorgen hebben we plaatselijk nog wat regen, een front dat ons gisteravond via Zuidwest-Engeland bereikte. Die re genval is op het moment dat u dit leest grotendeels opgehou den. De bewolking breekt en de naar het zuidwesten gedraaide wind zal ook de zon kans geven. De zuidwestelijke wind zorgt ervoor dat de zachte lucht naar onze streken stroomt. Als de zon iets langer schijnt dan halen de thermometers zeker de twintig gradea Een leuke koninginnedag, ondanks het wat somber begin, is het gevolg. De snelle opwarming kan ook wat nadelige gevolgen hebben. Door die toename van temperatuur kan plaatselijk een bui ontstaan waarbij een donderslag goed mogelijk is. Voor morgen ziet het er veel minder fraai uit Ten westen van Bretagne blijft een depressie hangea Die depressie zal volgens de computer een regengebied onze richting uit sturea U moet dan ook voor morgen op zijn minst rekening houden met een bui of tijdelijke regenval. Daarbij kan onweer optre den met eventuele windstoten. De wind blijft zuidwestelijk, maar de temperaturen kunnen de twintig graden overschrij den. De eerste dagen van mei kunnen dit wisselvallige karak ter blijven behoudea De temperaturen kunnen vanaf dinsdag terugvallen. Voor de duivenliefhebbers ziet het er naar uit dat zaterdag de vluchten zeker tot aan de middag uitgesteld wordea Zondag is het zelfs mogelijk dat de vluchten gedurende de gehele dag uitgesteld worden. Boven Frankrijk is het volop slecht weer en bij ons blijft het wisselvallig. Deze week was zo droog dat tijdens de eerste drie dagen nauwelijks 35 procent vochtigheidsgraad werd bereikt. De ge hele maand april is vrij droog geweest. Los van wat vandaag nog kan vallen viel er de afgelopen maand nauwelijks zestien millimeter. Gemiddeld is het neerslagcijfer in april ongeveer 58 millimeter. De streken zuidelijk van ons hadden het slechter. Toulouse meldde gisteravond dat in 28 aprildagen 166 millime ter werd afgetapt. 69 Jaar geleden, 27 april 1919, sneeuwde het in onze streken. De weerspreuken van deze week: 'Als de eikels in mei gaan bloeien, zal alles volop kunnen groeiea' 'Vliegen de vleermui zen 's-avonds rond, dan brengt mooi weer de ochtendstond.' Van onze correspondente MIDDELBURG - Tien kisten 'illegale kabeljauw' vormden de aanleiding tot een dramatisch hoogtepunt in de visserij- perikelen die vooral de laatste maanden de gemoederen in Zeeland in heftige beroering brachten. De 44-jarige Arne- muidense visser HM. duwde op 26 februari in de haven van Vlissingen een controleur van de Algemene Inspectie Diest (AID) in een vlaag van woede tussen wal en schip en stond vrijdag vor de rechtbank in Midelburg terecht op be schuldiging van poging tot doodslag. Officier van justitie mr. Beaumont achtte dit feit bewezen en eiste tegen de vis ser een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. rest van het land geen greintje sympathie wordt opgebracht Zonder nu alle ellende op de schouders van de Arnemui- dense visser te willen laden, wees mr. Beaumont er wel op dat vooral in Zeeland de gren zen van wat toelaatbaar is verre zijn overschreden. Volgens M. en een opgeroepen getuige was een en ander ge beurd in een situatie van on draaglijke spanning over en weer. Nadat de controleurs de illegale vis onder een aantal lege kisten in het visruim van de kotter van M. hadden ont dekt, zouden zij 'provocerend' zijn opgetreden. M. kreeg te ho ren dat hij 'het verder wel kon vergeten', er werd gedreigd met de Voorlopige maatregel' en het schip van M. zou waar- chijnlijk wel 'aan de ketting worden gelegd'. Schipper M. zag zijn brood winning de mist in gaan en aan de wal werd het hem allemaal te veel. „En weet je wat we met jou gaan doen", zo beet hij een controleur toe, waarna hij de man vastpakte en de kade af duwde. Het slachtoffer viel tussen de wal en het schip en bleef daar, even boven het wa ter en een stalen balk daar vlak boven, als in een wig hangen. Even later kon hij door om standers de wal worden opge trokken. Het incident was aaleiding tot een massale vechtpartij, waarbij zo'n 150 mensen be trokken waren, maar waar ook M. aan had meegedaan. In zijn requisitor ging mr. Beaumont uitvoerig in op de achtergronden van het drama. Hij erkende dat de spanningen in de visserij wereld de laatste maanden aan beide kanten bij zonder hoog waren. Maar, zo voegde hij hier aan toe, alleen in Zeeland hebben die geleid tot excessen waarvoor in de Hij wees op de voortdurende scheldpartijen, bedreigingen, vernielingen van auto's van controleurs en vervolgens mis handelingen waarbij deze mensen regelmatig midden in de winter met de hogedruk spuit worden nat gespoten. „En toch doen zij niets anders dan hun werk", aldus mr. Beau mont De verscherpte maatregelen waren nu eenmaal nodig omdat in Nederland alle regels op grote schaal worden ontdoken. De quota worden massaal overschreden, logboekformu lieren aan de lopende band vals opgemaakt er is sprake van 'grijze circuits' en het illegaal aan land zetten van vis. De Nederlandse vissers vis sen met hun schepen (die qua omvang en aard die van de an dere Europese landen verre overtreffen) al jarenlang op maximaal bereik. „De inko mens van de vissers zijn dan ook gigantisch en wanneer er gesteld wordt dat het gaat om de boterham van de vissers, dan spreken we hier wel van een heel dik belegde boter ham", aldus mr. Beaumont De rechtbank doet over veer tien dagen uitspraak. (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging i Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 1.000 (100 pril*®") •xcl.t>A.w Geltttf j inn Weten wat men van Zee~ vindt, of mensen er wel J**jen wonen," legt onder- ^ker W. Ovaa uit. ®e onderzoeksmethode was eenvoudig en leverde meteen ook gegevens op waar andere provincies met belangstelling naar zullen kijken; want een van de vragen luidde: in welke provincie zou u het liefst willen wonen? De uitkomst wijkt wei nig af van wat al bleek uit een onderzoek in de jaren zeventig: de Randstad is nog altijd niet in trek, en het noorden (uitge zonderd Drenthe) nog minder. Groei zit er alleen in voor Gel derland en de drie zuidelijke provincies, waarbij Limburg de hoogste ogen gooit Gemeten naar het landelijk inwonertal zit er voor die provincie een groei in van 9,2 naar 13 procent. Bescheidener zijn de kansen van Noord-Brabant: van 15,8 naar 16,4 procent De ondervraagden mochten ook een topdrie noemen van provincies waar ze wel zouden willen wonen. Ook dan klim men Drenthe, Gelderland en de zuidelijke provincies flink op de ranglijst Het antwoord op de vraag waar men beslist niet wil wonen, moet de provincies Friesland, Groningen, Noord en Zuid-Holland te denken ge ven. De anderen komen er ge nadig af. In Zeeland wil bij voorbeeld 17,8 procent van de ondervraagden niet wonen. Ter vergelijking: voor Groningen ligt dat percentage op 44,6- Er is trouwens een grote categorie van neutrale Nederlanders die een bepaalde provincie kiezen noch afwijzen. De geringe be reidheid om te verhuizen - - ruim 90 procent wil dat niet - -zal daar wel mee te maken hebben. Overigens geeft het onder zoek ook aan dat van de Zeeu wen 26 procent (dat zijn er zo'n 90.000) best in een andere pro vincie zou willen wonen. Ze zijn wellicht vooral te vinden bij de 40 procent van de inwo ners, die vanuit een andere provincie in Zeeland neerstre ken. Omdat men niet graag verhuist, gelooft de stichting niet dat de provincie er ook zo veel zal kwijtraken. De onder zoekers gaan ervan uit dat van de 80.000 potentiële Zeeuwen er wel meer binnen te halen zijn, door gerichte propaganda en maatregelen. Het saldo zou dus positief moeten zija Het onderzoek geeft voeding aan het toekomstbeeld van een ouderenparadijs, dat de stich ting in de jubileumpublikatie schetst van Zeeland. De laatste jaren verloor de provincie steeds inwoners; alleen in de categorie vijftig-plus viel nog een vestigingsoverschot te no teren. „De loop zit er al in," concluderen de onderzoekers. „En ie kunt je imago natuurlijk verbeterea" Zij hopen dan ook dat vooral het provinciebe stuur de draad oppakt. „Wij wilden hiermee tenminste de discussie over de toekomst van Zeeland stimuleren," zegt Mut- saers. Nog een paar gegevens die de enquete aan het licht bracht: -Bij 43 procent van de Neder landers komt 'water' spontaan op als eerste gedachte bij het horen van het woord Zeeland. Bij de 'aantrekkelijke punten scoort 'water/zee' echter maar vijf procent -Veraf gelegen' komt uit de enuquete als het meest nega tieve punt van de provincie naar voren. Merkwaardig is dat 17 procent van de Neder landers dat noemt, en maar liefst 26 procent van de onder vraagde Zeeuwen. -Terwijl het 'aantrekkelijke landschap' het vaakst wordt genoemd als positief punt, is daarentegen een Vlak, eento nig landschap' goede tweede in het rijtje negatieve aspecten. -34 Procent van de onder vraagden weet in het geheel geen negatieve dingen over Zeeland te bedenken; maar 19 procent kan evenmin iets posi tiefs opnoemen.

de Stem | 1988 | | pagina 19