Erop of eronder Betrekkingen Iran-Saudiearabië naar dieptepunt Harde acties van journalisten in Italië UITBREIDING AKTIE ONDANKS RECHTERLIJK VERBOD Veto Reagan over omstreden handelswet BUITENLAND TOPMAN Meer orders vc AMSTERDAM! ■destem buitenland vrijdag 29 april 1988 KRAKAU/WARSCHAU (UPI/DPA/AFP/RTR) - Het comité dat de staking leidt in de Poolse Le- nin-staalfabriek in Nova Huta, het grootste in dustriële complex van Polen in het zuiden van het land, heeft van de rechter opdracht gekregen de staking te beëindigen, omdat de staking on wettig zou zijn. 'TRADE BILL' IS ZWAAR RET,ADEN POLITIEK STUK POOLSE STAKINGSLEIDER: NIEUWSOVERZICHT Kanaken laten gegijzelde commandant vrij Over tien jaar zes miljard aardbewoners Sovjet-adviseurs blijven in Afghanistan Belgische pitbullterriër vogelvrij Verkoop nalatenschap Warhol slaat alles Franse communisten steunen Mitterrand Mozambique krijgt ruim 500 miljoen hulp Hirohito vond oorlog 'onplezierig' pESTEM financi AMSTERDAM - Een gro iame voor het Nederlanc >ostbank-topman G. van e Europese financiële ma VOORAL EXPORT DO ijfers Akzo oed ontvangen, >bligatiemarkt flauw T21 Van onze correspondent Gerard Kessels ROME - De Italiaanse jour nalisten zijn in een heftige strijd verwikkeld met de uitgevers. Als gevolg van de acties die al maanden duren is er negen dagen geen krant verschenen. Maar de onderhandelingen voor de nieuwe cao zijn nog geen stap verder gekomen. De journalisten hebben een forse looneis op tafel gelegd. Ze willen dat het loon van een ge- woon redacteur na drie jaar met 1150 gulden per maand ge stegen is. De werkgevers hou den er aan vast dat de loons verhoging de 22 procent niet te boven gaat aan het einde van de contractsperiode. Toch lijkt het geld niet het voornaamste struikelblok voor de totstand koming van de cao. De werkge vers hebben veel meer moeite met de eis van de journalisten dat de macht van de uitgevers en hoofdredacteuren beknot wordt. De journalisten willen meer zeggenschap over hun ar tikelen krijgen. Net als in Nederland is ook in Italië in de cao vastgelegd dat journalisten in dienstver band uitsluitend voor hun eigen uitgever werken. De hoofdredacteur kan daar in be paalde gevallen van afwijken en een journalist schriftelijk toestemming geven arbeid voor derden te verrichten. De jour nalisten willen van beide bepa lingen af. In elk geval mag in de aanstellingsbrief niet meer komen te staan dat de nieuw komer uitsluitend voor zijn baas werkt. Pas later, als de journalist al een tijd aan de slag is, zou er over de 'exclusiviteit' gepraat kunnen worden. De journalist die bereid is exclusief voor zijn eigen baas te werken, moet daarvoor gehonoreerd worden met een loonstijging van acht tien procent. Voor de werkgevers valt hier niet over te praten. Zij vrezen dat journalisten met het vaste dienstverband als sociale rug dekking steeds meer free lance-werk zullen gaan doen. Die vrees lijkt niet ongegrond. De Italianen zijn fervente le zers van dagbladen en tijd schriften. Bovendien puilt de advertentie-markt uit. Journa listen met een vlotte pen kun nen zeer veel geld verdienen door hun pennevruchten aan tal van goed betalende uitge vers te doen toekomen. Hiermee samenhangend wil len journalisten betere regels voor de verspreiding van hun artikelen. Stukken die zij voor hun eigen krant geschreven hebben mogen niet zonder meer worden doorgegeven aan dagbladen die tot hetzelfde concern behoren. Staking Polen veroordeeld Gisterochtend in alle vroegte kregen enkele leden van het comité opdracht zich bij het politiebureau te melden. Er was geen politie te zien bij de fabriek, ondanks de waar schuwing van de directie dat de hulp van de politie zou worden ingeroepen als de staking, waaraan inmiddels 32.000 ar beiders meedoen, niet zou wor den beëindigd. Het comité is niet van plan voor de druk van directie en justitie te buigen. Volgens het comité heeft zich na de mede deling van justitie nog een van de 20 fabrieken van het staal- complex bij de staking aange sloten, waardoor nu in totaal bij negen fabrieken het werk zou zijn neergelegd. Woensdagnacht hebben di rectie en comité een kwartier met elkaar gesproken. Het co mité protesteerde tegen een en quêteformulier dat was uitge deeld aan de werknemers en waarin ze zich tegen of voor de staking konden verklaren. Een tweede gesprek werd door de directie afgelast wegens de be slissing van justitie. Het bestuur van de commu nistische partij had er woens dag bij de regering op aange drongen, dat er radicale maat regelen werden genomen tegen ongecontroleerde bewegingen voor looneisen. Generaal Jaru- zelski, hoofd van het politburo, verklaarde dat er geen loons verhogingen kunnen worden toegestaan als de groei van de produktie er niet naar is. De staalarbeiders eisen een loons verhoging van 50 procent. Maar woensdagnacht was de toon van het politburo heel anders. Toen verklaarde het bestuur dat er voorzichtig moet worden omgesprongen met arbeidsge schillen, omdat zij zich anders kunnen ontwikkelen tot ware conflicten. De Poolse media proberen de staking in diskrediet te bren gen door erop te wijzen dat acht leden van het stakingsco mité leden van de verboden vakbond Solidariteit zijn. De staking in Nova Huta wordt af gezet tegen een arbeidsconflict bij het openbaar vervoer dat afgelopen maandag tot uitbar sting kwam in Bydgoszcz. Het comité dat daar de onderhan delingen voerde, werd onder meer gevormd door de officiële vakbonden en een lid van de partij. Dat heeft, aldus waar nemers, de oplossing van het conflict vergemakkelijkt. Eén van de Poolse vice-pre- miers, Zbigniew Szalajda, zou inmiddels onderweg zijn naar de staalfabriek. De looneisen van de stakers worden ondersteund door de officiële vakbonden, maar zij doen niet mee aan de staking. Daarnaast hebben zij enkele andere eisen op tafel gelegd. De reden waarom de staking illegaal is, is dat alleen de offi ciële vakbonden slechts na het falen van alle overlegmogelijk- heden tot staking mogen over gaan. Poolse studenten betuigen hun solidariteit met de stakende staalarbeiders voor de Jagiellonian Universiteit in Krakow. - FOTO AP KRAKOW (REUTER) - „Het is erop of eronder", zegt Andrzej Szewczuwaniec, de staalarbeider die drie dagen geleden met een ruk aan een schakelaar het werk in de walserij van de Lenin-staalfabrieken in Nowa Huta bij Krakow stil legde en daarmee het signaal gaf voor de grootste staking in Polen sinds de afkondiging van de staat van beleg in 1981. „Ik zou me schamen om met het aanbod van de directie naar mijn mensen te gaan. Wij hebben de tijd. Binnenkort is het 1 mei. Voor die tijd willen de directie en de regering het probleem in Nowa Huta opgelost hebben", zo zegt Szewczuwaniec in een telefoonge sprek uit de staalfabriek. Szewczuwaniec gaf dinsdag om negen uur het signaal tot de staking, waarbij zich inmiddels 32.000 werknemers hebben aange sloten, door de alarmschakelaar over te halen. Volgens de veilig heidsvoorschriften is dat het teken dat alle werknemers het werk moeten stil leggen. Vertegenwoordigers van de officiële vakbon den probeerden hem te dwingen het rode licht uit te schakelen, maar gaven hun pogingen op nadat andere arbeiders Szeczuwa- niec te hulp schoten. Even later werd de 38-jarige staalarbeider tot voorzitter van het stakingscomité gekozen. De staking greep snel om zich heen onder de werknemers van het grootse industriële complex van Polen, bij wie veel onvrede leeft over de prijsverhogingen die de regering heeft afgekondigd. Van onze correspondent Jo Wijnen WASHINGTON - De Ame rikaanse Senaat heeft de zowel in het buitenland als in de VS zelf zeer omstreden nieuwe Amerikaanse han delswet met een forse meer derheid aangenomen. De 'trade-bill' is - haar 1000 pagina's ten spijt - meer een soort verkiezingspam flet geworden dan een pak ket van maatregelen om de ongestoorde handel van VS- produkten in het buitenland te garanderen, zoals het in de toelichting op de wet heet. De handelswet is op de aller eerste plaats een door tiental len congresleden gemaakte kniebuiging in de richting van hun achterban. En niemand minder dan president Ronald Reagan zelf wil die kniebui ging met een krachtig veto af straffen. Zoals het er nu naar uitziet, kan de Senaat dat veto niet ongedaan maken omdat het de daarvoor vereiste twee derde meerderheid waar schijnlijk niet heeft. Aan Amerika's nieuwe han delswet is meer dan drie jaar gewerkt. Het is het troetelkind van de democraten die, ge steund door de vakbonden, een wetgeving wilden die de Ame rikaanse handel en industrie tegen de vloed van goedkope importen moest beschermen en die voorts moest dienen om te voorkomen dat gehele Ameri kaanse industrietakken, als ge volg van diezelfde importen, zouden worden weggevaagd. In de ontwerpwet stond dan ook krasse taal. Het stuk werd een nachtmerrie voor Ameri ka's grootste handelspartners, de Japanners en de Europea nen, die vreesden dat de vrije toegang van hun produkten tot de Amerikaanse markt in ern stige mate zou worden bemoei lijkt. Vooral het zogenaamde Gephardt-amendement ver oorzaakte grote problemen. Het voorzag in extra heffingen op goederen van landen die al een handelsoverschot met de VS hadden. President Reagan voerde de oppositie tegen de wet aan. Hij vond dat de vrije handel niets in de weg mocht worden gelegd en toonde zich alleen voorstan der van maatregelen tegen die landen die zich aan unfaire handelspraktijken bezondig den. Vooral het dumpen van goederen - een geliefde prak tijk van de Japanners - viel daaronder. In de lange onderhandelin gen tussen het Congres en het Witte Huis werden tal van al de strenge maatregelen, waar onder het Gephardt-amende ment, uiteindelijk uit de wet verwijderd. Dat maakte het stuk populair bij talloze repu blikeinen die door het thuis front onder hevige druk wer den gezet om in ieder geval iets aan de industriële neergang van de VS en de daarmee sa menhangende uittocht van goed betaalde industriewer kers te doen. Begin deze week nam het Huis van Afgevaardigden de sterk gewijzigde en verzachte wet met 312 tegen 107 stemmen aan, genoeg om een eventueel veto van Reagan ongedaan te maken. Maar in de Senaat pakte het anders uit. Daar werd de wet weliswaar met 63 tegen 36 stemmen aangenomen, maar die meerderheid is onvol doende op een veto van de pre sident ongedaan te maken. De presidentiële toorn richt zich overigens niet meer op de wet als zodanig, maar op een omstreden bepaling die Ameri kaanse bedrijven verplicht hun personeel 60 dagen tevoren op te hoogte te stellen van een eventuele sluiting of massa ontslag. Die bepaling druist krachtig in tegen Reagans pu riteinse opvattingen over het vrije ondernemersschap. Maar de bepaling is tevens het troe telkind van de machtige Ame rikaanse vakcentrale AFL- CIO. Overigens is de nieuwe han delswet omgeven door massa's politieke dubbelhartigheid. Talloze democraten vinden het in feite geen goede wet en zijn, net als Reagan, voor totale vrijhandel. De wet is hun even wel opgedrongen door de mor rende achterban. Dat geldt ook voor talloze republikeinen die bittere verwijten te horen krij gen over het feit dat steeds meer bedrijven worden geslo ten en massa-ontslagen aan de orde van de dag zijn. Het vreemde is nu dat de re publikeinen, alhoewel ver klaarde tegenstanders van de wet, er op hopen dat het presi dentiële veto ongedaan kan worden gemaakt. Gebeurt dat niet, dan krijgen zij, juist in een verkiezingsjaar, te horen dat ze de Amerikaane handel en in dustrie niet voldoende wensen te beschermen. De democraten kunnen merkwaardigerwijs alleen maar politiek voordeel van Reagans veto hebben. Het geeft hen de gelegenheid er op te wijzen dat een republikeins president geen oog en oor heeft voor de problemen van de Amerikaanse industrie en des- zelfs werkers. Voor Amerika's handels partners zou Reagans veto een uitkomst zijn omdat de wet als gevolg daarvan voorlopig niet van kracht wordt. Maar het ge noegen kan van korte duur zijn omdat Reagan een handje wil helpen bij het formuleren van een nieuwe wet en omdat, als er in november een democrati sche president wordt gekozen, wellicht onmiddellijk een veel strengere handelswet op tafel wordt gelegd. Bovendien is het niet uitgesloten dat het Con gres de gewraakte 'bedrijfs sluitingsclausule' uit de wet haalt. Dan is Reagan bereid het stuk meteen te ondertekenen. AR-RIY AD/TEHERAN (RTR/ DPA) - Vorig jaar juli kwamen in de islamitische heilige stad Mecca bij een botsing tussen Iraanse be devaartgangers en Saudische vei ligheidstroepen meer dan 400 mensen om, meest Iraniërs, om het leven. Deze week maakte de regering van Saudiarabië de di plomatieke breuk met Iran be kend. De Saudiërs rechtvaardigen de plot selinge maatregel met een verwijzing naar de vijandelijke Iraanse houding jegens Saudiarabië, de pogingen van Teheran de fundamentele Saudische belangen te schaden, de Iraanse poli tiek om de pelgrimage naar Mecca uit te buiten om verdeeldheid te zaaien en de Iraanse aanvallen op Saudische schepen in de Golf. De Iraanse diplomaten in de Saudi sche steden Ar-Riyad en Jiddah moe ten het land volgende week hebben verlaten. Het gaat om ongeveer 20 Iraniërs. De Saudiërs hebben hun ambassadepersoneel in Teheran al enige weken geleden teruggetrokken op het moment dat de Iraanse hoofd stad bijna dagelijks werd bestookt door Iraakse raketten. Volgens radio-Teheran is het ver breken van de betrekkingen slechts bedoeld om te beletten dat er medio juli Iraanse moslems naar Mecca ko men voor de jaarlijkse bedevaart, de Haj. Het Saudische regime is „bang dat de komende Haj een centrum van protest wordt tegen Amerika en Is raël. Het is aan de wereld van de is lam om zulke obstakels te verwijde ren van het pad van Gods Huis en Al- Saud - het Saudische koninklijke huis - te verklaren tot een atheïstisch en anti-islamitisch regime", zegt Iran. Minder dan 24 uur na de bekenma- king van het Saudische besluit ont plofte er in Kuwayt een bom in een kantoor van de Saudische luchtvaart maatschappij. Er werd een veilig heidsagent gewond en grote materiële schade aangericht. In Soudiarabië wordt verwacht dat in alle islami tisch landen uitingen van Iraanse haatgevoelens te verwachten zijn. De Saudische autoriteiten hadden eerder deze maan een maximum in gesteld van 45.000 Iraanse pelgrims, met als argument dat door verbou wingswerkzaamheden de opvangmo gelijkheden dit jaar beperkt zijn. De geestelijk leider van Iran, ayatollah Khomeini, had aangekondigd dat er dit jaar 150.000 Iraniërs naar Mecca zouden reizen. Ook kondigde Kho meini aan dat de Iraanse bedevaart gangers zouden demonstreren tegen Israël en de VS. Het Saudische besluit om te breken met Iran kan ook bedoeld kan zijn om te voorkomen dat net als vorig jaar de diplomatieke vertegenwoordigingen van Iran worden gebruikt om wapens voor de pelgrims het land binnen te smokkelen. Sinds het fundamentalistische moslem-bewind van Khomeini in 1979 aan de macht kwam na het verdrij ven van de sjah, is er geen jaar voor bijgegaan zonder dat zich tijdens de bedevaart naar Mecca moeilijkheden voordeden tussen militante Iraanse pelgrims en Saudische veiligheids troepen. De 31e juli 1987 vormde het bloedige hoogtepunt met meer dan 400 doden. Het pro-westerse Saudiarabië on derhield ook al voor 1979 een moei zame relatie met Iran omdat het arg wanend stond tegenover de politiek van de sjah, die ervan werd verdacht zijn land tot de dominerende mogend heid te willen maken in het gebied van de Golf. Maar na de komst van het religieuze bewind van Khomeini werden de betrekkingen tussen het shi'itische Iran en het sunnitische Saudische bewind nog slechter. De Saudiërs beschuldigden de Iraanse ayatollahs er meermalen van onrust te stoken onder de shi'ieten in hun ko ninkrijk. Met het uitbreken van de Golfoorlog, waarin Saudiarabië de kant van het Arabische Iraq koos, verscherpten zich de tegenstellingen. Niettemin slaagden de Saudiërs er in de dialoog met de Iraniërs in stand te houden. Het bloedbad in Mecca maakte daar echter abrupt een einde aan. Volgens Iran is het Saudische be sluit om de banden met Iran te ver breken in overeenstemming met het Amerikaanse beleid om in de Perzi sche Golf het Iraakse regime de hel pende hand te bieden. Hij zei dat Sau diarabië de Iraakse oorlog tegen Iran financiert en een speciale rol speelt in wat hij noemde de Amerikaanse plannen om de invloed van Washing ton in de Golf te vergroten en de rege ring in Baghdad te ondersteunen. De breuk met Saudiarabië bete kende voor Iran de derde tegenslag in korte tijd. De afgelopen weken her overde Iraq het strategisch gelegen schiereiland Faw en brachten de Amerikanen verliezen toe aan de Iraanse vloot. Een vierde tegenslag ligt in het verschiet: Saudiarabië heeft Iran laten weten niet te schro men raketten op dat land af te schie ten als het zich bedreigd voelt. NOUMEA (AFP/RTR/DPA) - De commandant van de Franse elite-eenheid GIGN die woensdag op het eiland Ouvea in Nieuwcaledonië met zeven andere gendarmes door sepa ratistische Kanaken was ont voerd, is vrijgelaten. De 36-ja- rige commandant Philippe Le- gorjus (FOTO) treedt momen teel op als bemiddelaar tussen de ontvoerders en de autoritei ten van de Franse archipel in de Stille Oceaan om de andere 22 gijzelaars vrij te krijgen. In veel steden op de eilanden hebben Kanaken barricaden opgericht en bijna al het ver keer stilgelegd. Volgens de autoriteiten ontstonden er schietpartijen. De separatistische Kanaken eisen de aftocht van alle troepen uit Ouvea en wilen dat Frankrijk een bemiddelaar benoemt met wie de Kanaken kunnen onderhandelen over een referendum voor zelfbeschik- king. WASHINGTON (AFP/ DPA/REUTER) - De groei van de we reldbevolking is groter dan verwacht. Al over tien jaar zal de aarde zes miljard bewoners hebben. Begin dit jaar woonden 5,1 miljard op. Tot deze conclusies komt een Amerikaanse par ticuliere organisatie van demografen. Bij vroegere voorspellingen ging men ervan uit dat de lande» in de Derde Wereld sneller dan nu het geval lijkt, zouden uit komen op twee kinderen per gezin. Nu ligt dat in veel lande» nog op vijf tot wel acht kinderen. In China is het aantal mense» in 1986 toegenomen, al voeren de autoriteiten een straffe cam pagne om het aantal geboren kinderen per paar tot één te be perken. Ook in India lijkt het kindertal weer op te lopen. Inde afgelopen jaren is de wereldbevolking jaarlijks met 1,7 procent gestegen. KABUL (UPI) - Na de aftocht van de Sovjet-militairen uit Af ghanistan, die op 15 mei begint, zullen aan het Afghaanse leger Sovjet-adviseurs verbonden blijven. President Najibullahvan Afghanistan heeft dit gisteren verklaard. Najibullah zei verdei dat hij niet van plan is om naar de Sovjetunie uit te wijken als de moslemrebellen na de terugtrekking naar Kabul zouden op rukken. De goed verdedigde hoofdstad zal nooit in rebellen- handen vallen, voegde hij er aan toe. De president zei erop te vertrouwen dat de burgeroorlog zal eindigen krachtens de Ge- neefse akkoorden van 14 april die door Afghanistan, de Ver enigde Staten, de Sovjetunie en Pakistan zijn ondertekend. MAASTRICHT - De pitbullterriër in België is vogelvrij ver klaard. Zowel in Vlaanderen als in Wallonië vaardigen steed: meer gemeenten een verbod uit op het houden van de 'moord dadige honden'. Minister André Cools van de Waalse gemeen schap heeft alle gemeentebesturen in zijn landsdeel opgeroe pen het houden van pitbullterriërs te verbieden. Als de meenten het advies opvolgen, betekent dat dat de pitbullter riërs massaal afgemaakt moeten worden. Ook in Vlaanderen lijken de dagen van de pitbullterriër geteld. De gemeente» Leuven, Dendermonde en Wichelen hebben inmiddels hun grondgebied voor het ras gesloten. Andere gemeenten hebben maatregelen in voorbereiding. NEW YORK (DPA) - Tijdens de eerste vijf dagen van de open bare verkoop van alle kunstvoorwerpen en prullaria die de in februari 1987 overleden popartiest Andy Warhol in een onge breidelde koop- en verzamelwoede bijeen had gegaard, zijn alle records gebroken. Zo brachten 175 koekdozen van kera miek 247.830 dollar op. Het was vier keer zoveel als men hal gedacht. Het grootste deel van de dozen, veelal in de vorm van dierfiguren, kwam voor 198.000 dollar terecht bij de directeur van de North American Watch Company, Gedalio Grinberg Halverwege de tiendaagse veiling was meer dan 9 miljoen dol lar geïnd en de echt belangrijke stukken - schilderijen van Roy Lichtenstein, Jasper Jones, Joseph Beuys en andere moderne kunstenaars - moesten toen nog aan bod komen. PARIJS (AFP) - De Franse communistische partij steunt pre sident Frangois Mitterrand (foto) in de tweede ronde van ie presidentsverkiezingen op 8 mei. Het centrale comité van i< PCF heeft een aanbeveling van partijleider Georges Marchai eenstemmig aanvaard, zo is uit welingelichte bron vernome» Marchais pleitte voor Mitterrand om 'een halt toe te roepen aai de opmars van Chirac en Le Pen'. MAPUTO (AFP) - Mozambique krijgt in 1988 voor een bedrag van 270 miljoen dollar (ruim 500 miljoen gulden) hulp van eet groep landen en donororganisaties. Dit heeft de plaatsvervan gend secretaris-generaal van de Verenigde Naties in Map*' meegedeeld. Mozambique becijferde de hulp die het dit nodig heeft, op 650 miljoen gulden. Het land moet zeer dringen' maatregelen nemen ter bestrijding van de honger die 5,9 mil joen mensen bedreigt als gevolg van acties van het rechtse ver zet (RENAMO). TOKYO (UPI) - Keizer Hirohito van Japan, 's werelds langs- tregerende monarch, vindt de Tweede Wereldoorlog 'de onple zierigste gebeurtenis' die hij heeft meegemaakt. Hirohito dat aan de vooravond van zijn 87ste verjaardag in een vraag gesprek met de Japanse pers. De keizer zei verheugd te zijn dl] het Japanse volk na de oorlog eensgezind de handen inef' heeft geslagen voor behoud van de vrede. Hij wilde niet ingai op de vraag wat Japan er toe had gebracht de oorlog in Stille Oceaan te beginnen. Hirohito, wiens status na de Tw< Wereldoorlog van levende God werd gereduceerd tot 'syml van de staat', ontkende dat hij een rol had in het beramen vi de aanval op Pearl Harbor. De God-keizer ondertekende i'j dertijd wel de oorlogsverklaring met de Verenigde Staten. yan onze economische redactie rIJEN - De PTT en het be- jrijf Ericsson Telecommu- licatie hebben door middel ;an een overeenkomst de (rachten gebundeld om in 0, als de PTT het mono- )0lie op de telecommunica- ie-markt verliest, de con- ,urrentie het hoofd te kun- „en bieden. Dat heeft direc- je van Ericsson bekend ge naakt. De F joor Louis van de Geijn (ernbedrijf blijft: 'girale fint laseerd op een dominante p< teer'. Maar om dat waar te ku wk aan andere financiële die ien. En dan denkt Van der Lu ing in effecten. Vee jaar nadat de politiek na ien langdurige en moeizame wangerschap is bevallen van Postbank, heeft de minister ran financiën de eerste balans pgemaakt. De Postbank mag lijven, is zijn slotsom. En ge- jk met het losmaken van het ledrijf van de Staat als enige andeelhouder moet de bank >ok meer armslag krijgen op ndere terreinen. Wat de mi- lister betreft kan die privati sing in het voorjaar van 1990 leginnen. De voortzetting van de zoge- aamde gelddiensten van de TT (PCGD/RPS) blijft welis waar een buitenbeentje in de ankiersklas, maar heeft zich oldoende aangepast, is het ordeel van minister Ruding. ten bank apart blijft het. Meer an alle andere banken is de 'ostfaank aangewezen op het erschil tussen ontvangen en etaalde rente. Deze rente- ïiarge maakt meer dan negen- ig procent uit van alle inkom- ten. DEN HAAG (ANP) - De be vangst zijn in maart ten op derom gegroeid. Evenals vooral de exportorders de i vangst, aldus het Centraal (CBS). Voor de komende drie maand mers een gelijkblijvende bedi van de buitenlandse afzet. De i strie zal het komende halfjaa met 1 procent dalen, aldus het In de meeste branches van ren namen bedrijvigheid en op maart toe. Het oordeel van ontvangst en orderpositie vei bezetting van de produktie-ins tor licht. 'STERDAM (ANP) - De kwartaalcijfers n Akzo zijn donderdag op de effecten- ws goed ontvangen. De winst viel mee al snel na het bekend worden van de ers ging de koers snel ƒ3,30 omhoog ai J114,50. Later moest het chemie- ™s iets terug om te sluiten op ƒ113,20. Akzo was daarmee een uitschieter ai' ook donderdag nam de Amster- ™e effectenbeurs weer een zeer af- tende houding aan. De meeste aan- pkoersen zakten wat in, hoewel de n rl" over tle' a|9emeen beperkt ble- algemene stemmingsindex sloot De obligatiemarkt, waar ƒ1,1 miljard ra omgezet, was in navolging van de "se markt uitgesproken flauw. Al in de "enduren begonnen de prijzen hier na '°ag van stabilisatie weer af te brak es. maar in de loop van de dag ont wen verliezen die er niet om logen. De "igrijkste staatsleningen noteerden eaal tussen 0,3 en 0,5 punt lager, maar ™aren uitlopers tot rond een vol punt. n aandelen werd bijna ƒ500 miljoen §™-l meeste prijzen bleven aan- 'Ik rats onder de oude koersen han- der^r 'a'er op de da9 brol<ke'den z'i Jtdninkiijke Olie werd ondanks een op i a» rjntl akkoord tot vermindering M 7n ?Pr<Kluktie ƒ1.50 goedkoper op airt' Unilever zakte eveneens een )rJ"aar f1U.10. Philips, die vrijdag urs met haar kwartaalcijfers komt, NMuo dubbelties iiggen op ƒ28,20. lek a 'en Cate, die eerder in de n een dunne markt de aandacht ar een forse koersstijging, voegde J u" da koers toe op ƒ95,50, na zet in 2i'n 9eweest op ƒ98. De IlinuH J .?nds was weer relatief hoog. van f hel rusti9 aan me' een ver_ d» p op I249 Zwak lag ook Océ Grinten, die ƒ8 lager noteerde op

de Stem | 1988 | | pagina 4