iush zeker van nominatie ;endarmes en rechter verdwijnen, inlanders opgepakt Actie Britse zeelieden breidt zich uit IT'S A MAN WORLI ■BB R I EF UIT an Eekelen: modernere apens voor korte afstand BUITENLAND nftSTEM BUITENLAND DONDERDAG 28 APRIL 1988 (A VOORVERKIEZINGEN IN PENNSYLVANIA: Washington - De Ame- °orsprong Geen haast EEN AANTAL SHIRTS UIT ONZE KOLLEKTIE. PRIJZEN VAN 32,- TOT 68,-. MR. WIDZJNEN NIEUWSOVERZICHT Oppositie Zuidkorea wint verkiezingen Botha zou opvolging voorbereiden Samenwerking YS en SU kerncentrales T21 rofi drLou de Jong - FOTO ANP J)e totale geschied- srijving van De Jong vat nu 26 boeken met 14.500 bladzijden, orsprong alle met de Jid geschreven... In ||ober zal nog een jrvullend deel met (lagen, correcties en gister verschijnen, iarna een groep van onafhankelijke ge- ïiedkundigen de serie 1 completeren met een ertiende deel, waarin 'historische kritiek op lt werk van De Jong t worden samengevat. De Jong zal voor werk vandaag in de lagse Ridderzaal J>rden geëerd met het |mmandeurschap in Orde van Oranje- fcssau. ■JIl0nze correspondent Mijnen kaanse vice-president ■orge Bush heeft gisteren L republikeinse kandida- ïUr voor het president- jhap definitief veilig ge- jeld. Hij won met 79 pro- jnt van de stemmen de i0orverkiezingen in de Itjat Pennsylvania. i|et zijn overwinning plaatste meer dan de 1139 gedele- ^rden achter zich die hij no il heeft om op de republi- e conventie, die in augus tus in New Orleans wordt ge houden, tot de definitieve kan didaat van zijn partij te wor den gekozen. Bij de democraten verhoogde Michael Dukakis de kansen op de definitieve kandidatuur zeer aanzienlijk. Dukakis kreeg 67 procent van de stemmen en liet daarmee Jesse Jackson - die slechts 28 procent kreeg - ver achter zich. Het is vrijwel zeker dat Dukakis in Pennsylvania 150 van de 178 beschikbare ge delegeerden op zijn naam bracht. Na caucusses en voorverkie zingen in 40 staten in de VS heeft Dukakis nu ongeveer 1225 gedelegeerden achter zich. Hij heeft er overigens 2081 nodig om de definitieve democrati sche kandidatuur op de in juli te houden democratische con ventie in Atlanta te verwerven. Verwacht wordt evenwel dat aan het einde van de lange reeks van voorverkiezingen, Dukakis ongeveer 1600 gedele geerden aan zich heeft gebon den. Bovendien kan hem de steun van ettelijke honderden gede legeerden die zich nog niet offi cieel hebben gebonden, vrijwel niet meer ontgaan. Het is daarom niet uitgesloten dat Dukakis, na onderhandelingen Bush kan zich nu meer als echte kandidaat gaan gedragen. - FOTO AP met andere kandidaten en met niet-gebonden degelegeerden al voor de conventie genoeg steun heeft om met een enkele stemming te worden gekozen. Volgens een opiniepeiling van het weekblad Time zou Dukakis, als er nu presidents verkiezingen worden gehou den, 11 procent meer stemmen in de wacht slepen dat Bush. Overigens gaat Bush, na zijn overwinning in Pennsylvania, zijn campagnestijl aanzienlijk wijzigen. Verwacht wordt dat de vice-president zich nu zal gaan gedragen als de officiële kandidaat van de republikei nen. Dat geeft hem de mogelijk heid zich meer op nationale en internationale vraagstukken te richten en meer afstand te ne men van de plaatselijke poli tiek van de afzonderlijke sta ten en van ondergeschikte par tijdiscussies. In die situatie kan Bush optimaal gebruik maken van zijn positie als vice-presi dent en van de populariteit die zijn huidige baas, president Reagan, nog steeds geniet. ieuwe gijzeling Kanaken auter en Lages, en de Ban Breda', spionnen tegen bedijken zet als Ridderhof en Vai Waals, grote collaborateur Itt aantal mensen dat de Ka- dt de bunkerbouw en ook 4 aken in gijzeling houden, is 'ARIJS (AFP) - De voor onafhankelijkheid strij- lende Kanaken in de Franse kolonie Nieuw-Ca- edonië hebben opnieuw vijf gendarmes en een echter gegijzeld. De ontvoering zou hebben (laatsgevonden op het eiland Ouvea. rechter is Jean Bianconi, plaatsvervangend procu- mr-generaal van de republiek Nouméa. De gendarmes irden gepakt kort na een discussie met een groep Ka- ilt Londen gedeserteerde oud' kremier jonkheer De Geer. op 21 gekomen. Afgelopen rijdag werden 27 gijzelaars Door de Bijzondere QeJfeegenomen, van wie er in- tshoven werden 190 dood- iddels weer 12 zijn vrijgela- ponnissen uitgesproken, waar' pan er 152 door de Bijzonden aad van Cassatie werden be rachtigd, doch waarvan er llechts 40 werden voltrokken. Jit aantal is naar verhouding eek vrijdag op vier Franse |aag geweest in vergelijking ffie-agenten. De politie iet andere landen als Noorwe- «ft een slechte naam bij de ;en, Denemarken, België en maken, onder meer wegens afvuren van dodelijke ont- «edigingsschoten tijdens de in het recente ver fden. Het Nationale Front van ieuw-Caledonië eiste van de gering dat rust en orde bin- uur hersteld zouden orden, anders zou men zijn inhangers oproepen zelf aatregelen te nemen. De neo-gaullistische parle- entariër Maurice Nenou, een veroordeelde presi- tnt Mitterrand, die meent dat verkiezingen van zondag eldig zijn. Nenou zei dat telKanaakse kiezers ondanks dreigingen van andere Ka- aken die de verkiezingen boy- itten en met gevaar voor gen leven naar de stembus aren gegaan en zich nu ver sierd voelen, omdat Mitter- vindt dat hun stem niet rankrijk, zo heeft De Jong ge constateerd. Ook de zuivering van de tiaatschappij van foute eie- nenten was een ingewikkelde kaak. Er werd een onderschei! gemaakt naar 'fout zijn' li nentaliteit en 'fouten maken' fn het beleid en het werk. Soms vas die scheiding moeilijk en ^oms had iemand in een be- aide positie tegelijkertijd fouten gemaakt in zijn werk en rote steun gegeven aan de legaliteit. Het eerste was open- paar en het laatste verborgen, /alse beschuldigingen, per soonlijke animositeiten, ondui delijke richtlijnen en grote [plaatselijke verschillen in de ordeling van feiten maak- Iten de zuivering extra inge- ïwikkeld. Bovendien werden de [beoordelingen milder naar- |mate de tijd verstreek. De Jong weet niet hoeveel llandgenoten door speciale com- missies van onverdachte perso nen op hun houding tijdens de loorlog zijn onderzocht, maar li hun aantal moet zeer hoog zijn geweest. Het ging niet alleen om de 380.000 overheidsdiena ren van hoog tot laag, maar ook ijom artsen, advocaten, studen ten, vakbondsbestuurders, po litieke figuren en functionaris sen bij pers, radio en bedrijf»- lieven. Als gevolg van deze zuiifr I ring hebben ruim 50.000 Neder landers ontslag uit hun functie gekregen, doorgaans met ge- I lij ktij dig verlies van pensioen- I rechten. Door tegenwerking, om niet te zeggen door sabo tage van de betrokkenen heeft de zuivering bij de politie en bij j het bedrijfsleven echter vrij wel volledig gefaald. foto»* De politie heeft 14 Kanaken irresteerd die ervan worden erdacht betrokken te zijn ge- bij de moord van vorige HL Het grondwetsgerechtshof Frankrijk heeft inmiddels ft resultaat van drie stemlo zen in de eerste ronde van de ranse presidentsverkiezingen het overzeese gebied Nieuw- iledonië nietigverklaard. Volgens de autoriteiten had in dertigtal stemlokalen op de 8 niet of pas later open kun- mgaan. Op grond van het feit It talrijke stemlokalen niet wigegaan waren, had Mit terrand als kandidaat maan dag gevraagd om vernietiging van de eerste ronde. Volgens het plaatselijke be stuur werd een einde gemaakt aan het beleg van een groep Kanaken rond een politiebu reau in het dorp Canala, waar zich 100 blanke kolonisten had den verschanst. De politie dreef de Kanaken terug, die het poli tiebureau af en toe hadden be schoten. Volgens het radiosta tion van de onafhankelijk heidsbeweging zijn bij de ge vechten 14 Kanaken om het le ven gekomen, maar dit was een van de vele berichten die we gens een nieuwsstop niet ge controleerd konden worden. De gendarmerie greep ook in bij gevechten tussen kolonisten en Kanaken in Saint Louis. De politie arresteerde een Ka- naakse non, die ervan is be schuldigd een door Libië ge trainde Kanaak in haar kerk te hebben verborgen. Een in Frankrijk woonachtig parlementslid van het ex- treem-rechtste Nationale Front vroeg de Franse minister van binnenlandse zaken, Charles Pasqua, de Kanaakse onafhan kelijkheidsbeweging FLNKS te ontbinden. De Australische ambassa deur is door het Franse minis terie van buitenlandse zaken op het matje geroepen wegens, zij het gematigd-kritische, op merkingen van de Australische premier Bob Hawke, die zon dag zei dat Frankrijk met ge weld reageert zonder ook maar iets te doen om de problemen van het gebied op te lossen. Het ministerie was verbaasd ge weest over die opmerkingen en wenst in de toekomst ver schoond te blijven van derge lijke inmengingen in binnen landse aangelegenheden. ^pleidooi hield de Neder- defensieminister Van n gisteren op de eerste 'gaderdag van de Nucleaire angroep van de NAVO. Op bijeenkomst stippelen de fensieministers de nucleaire ategie uit die het Bondge- otschap moet volgen nadat middellange afstandsra- (met een bereik van 500 5500 kilometer) uit Europa 'wenen zijn. Van Eekelen W in zijn pleidooi bijgeval- door de Westduitse staats- •mtaris van Defensie Lothar Hun oproep aan de bond- ™°ten moet nu eerst op zijn *'»ire en technische merites ««ten onderzocht door de op- mevelhebber van de geal- «de strijdkrachten in Euro- j^de Amerikaanse generaal feens Van Eekelen is de Sov- ;Unie al op grote schaal be- „et modernisering van wa- "vstemen (SS-21's, Scuds, af onderzeeërs te lanceren Werkwillige Britse zeelieden op weg naar hun schepen in de Rotterdamse haven. - FOTO ANP Van onze correspondent Roger Simons LONDEN - Het geschil tussen de Britse NUS-bond van zeevarend per soneel en de machtige rederij P&O in Dover dat al drie maanden aansleept, heeft zich gisteren uitgebreid. Ook Folkestone en Huil werden platge legd. Bij gebrek aan bemanningen kon geen en kele autoveerboot van de concurrerende rederij Sealink de Kanaalhavens Dover en Folkestone verlaten met bestemming Ca lais of Boulogne. Alle personeelsleden van Sealink weigerden het cordon van P&O- stakers te doorbreken dat de ingang tot de Engelse havens blokkeerde. North Sea Ferries, een rederij die voor de helft eigendom is van P&O, schorstte in Huil ongeveer 80 bemanningsleden van een grote autoveerboot die op Zeebrugge vaart. Zij hadden geweigerd het anker te lichten. Ondertussen kregen de P&O-posters van Dover steun van enkele honderden so lidaire NUS-leden uit andere regio's. Deze vliegende posters kwamen een handje toe steken omdat de eventuele afloop van het P&O-conflict belangrijke gevolgen kan hebben voor geheel de Britse koopvaardij vloot. Sealink voegde gisteren de daad bij het woord en sleepte de NUS voor het gerecht omdat postende stakers van deze bond haar personeel intimideerden in Dover en Folkestone (een haven waarin zelfs geen P&O-veerboten aanleggen). De rederij hoopte dat het hoog gerechtshof van Lon den beslag zou leggen op de activa van de Britse vakvereniging van zeevarend per soneel die bijna 3 miljoen pond waard zijn. Maar de rechter besloot er 24 uur over na te denken. Hij zal pas vanmiddag von nissen. In afwachting waarschuwde hij gisteren het NUS-bestuur ervoor dat iedere illegale vorm van posten de zee vaarders zeer ongunstig zou worden aan gerekend. De bond deed zelf een mislukte poging om de rederij P&O door het gerecht te la ten dwingen alleen zeevarend personeel aan te werven dat lid is van de NUS. De rechter die deze zaak behandelde zei dat niemand het P&O kon verbieden om men sen aan te werven buiten de nationale bond van zeevaarders. Het havenpersoneel van Duinkerken, Calais en Boulogne heeft de NUS wel zijn steun toegezegd. De Fransen zijn voorne mens alle P&O-schepen te boycotten. Vol gende week zal van NUS-zijde gepraat worden met Belgische en Nederlandse vakbondsafgevaardigden, van wie even eens grote solidariteit wordt verwacht. De rederij P&O die de NUS-actie pro beert te breken deelde gisteravond mee dat ze meer dan tweehonderd aspirant zeevaarders per vliegtuig naar Rotterdam had gestuurd om de vijf autoveerboten, die daar voor anker liggen, te helpen be mannen. Eerder op de dag kwamen in Rotterdam Britse regeringsinspecteurs aan die de zeewaardigheid van de P&O- autoveerboten zouden controleren. Gisteravond werd verondersteld dat de P&O-veerboten Pride of Kent en Pride of Bruges spoedig de haven van Rotterdam zouden verlaten om naar Dover varen. In die Kanaalhaven staat hen een warm ont haal van postende stakers te wachten. u onze correspondent Frans Boogaard ttJSSEL - De NAVO moet er de komende jaren voor zor- '1 dat van een aantal kernwapens voor de korte afstand bereik wordt vergroot. Een dergelijke modernisering :fgroot de slagkracht van de NAVO. Tegelijk is zij een Jtwoord op de modernisering van soortgelijke wapens in 'Sovjetunie. kruisraketten) die op grond van hun beperkte bereik net buiten het INF-akkoord vallen. Daarmee, aldus Van Eekelen, neemt het Warschau Pakt een voorsprong op de NAVO: „Waar wij nog maar over pra ten, dat zijn zij al aan het doen." (ADVERTENTIE) Besluiten over de modernise ring zijn overigens nog niet aan de orde. Niet op deze NAVO- vergadering en ook niet op de volgende, die komend najaar in Den Haag wordt gehouden. De bondgenoten hebben daar geen haast mee, en bovendien zijn verschillende nieuwe systemen die de NAVO overweegt in ge bruik te nemen technisch nog onvoldoende uitgetest. De vergadering van de Nu cleaire Plangroep van de NA VO, die vandaag rond het mid daguur wordt afgesloten, be gon gisteren met een overzicht van de Amerikaanse defensie minister Carlucci over de Sov jet-Amerikaanse onderhande lingen. BUT IT WOULD BE NOTHING WITHOUT A WOMAN. In Amerika moet, althans tussen half zeven en negen uur 's avonds, elk gerinkel van de telefoon als een com merciële hinderlaag worden beschouwd. In die periode neem ik de hoorn dan ook met grote achterdocht van de haak. En vrijwel al tijd hoor ik aan de andere kant een opge wekte stem die vraagt: „Mister Widzjnen?" Dat is de manier waarop de gemiddelde Amerikaan mijn naam uit spreekt. De lange 'ij' is hem on bekend en de 'j' spreekt hij der halve uit zoals hij dat op school heeft geleerd. Soms probeer ik de persoon aan de andere kant duidelijk te maken dat ik eigenlijk 'Wainen' heet, maar dat heeft geen zin. Hij moet nog diezelfde avond ettelijk honderden andere men sen bellen en heeft dus geen tijd voor bespiegelingen over de cor recte uitspraak van mijn naam. De persoon aan gene zijde wil graag mijn financiële positie even bespreken. Hij zegt dat ik mijn geld veel beter zou kunnen beleggen in waardevaste aande len bij de beleggingsfirma die hij vertegenwoordigt. Dan volgen reeksen aanlokkelijke percenta ges. Ik kan in tien jaar rijk wor den. Waar wacht Mister Widzj nen dan eigenlijk nog op? Tijdens de uiteenzetting be denkt ik mijn smoes. Als de per soon is uitgesproken zeg ik dat ik een Nederlander ben, dat de soliditeit van het Nederlandse bank- en geldwezen spreekwoor delijk is. Dat mijn geld derhalve in handen is van vaderlandse bankiers die het, zeer tot mijn bevrediging, stelselmatig ver meerderen. En zonder het te zeggen geef ik de indruk dat Mister Widzjnen een welgesteld, om niet te zeggen rijk man is. Dat is namelijk de enige smoes waarmee de persoon aan de an dere kant tot overgave kan wor den gedwongen. Zeker, ik heb eens naar waar heid gezegd in het geheel geen geld te bezitten. Maar toen be gon de persoon mij uit te leggen dat juist mensen als ik, met hulp van zijn beleggingsfirma, snel een solide financiële basis kon den verwerven en dat ook voor mij gepaste rijkdom in het ver schiet lag. Het zijn trouwens niet altijd de beleggingsfirma's die tussen half zeven en negen uur hun te lefonische verkoopcampagnes op mij richten. In deze tijd van het jaar wordt Mister Widzjnen regelmatig gebeld door bedrij ven die zijn gazon aan een on derzoek hebben onderworpen en die tot de conclusie zijn geko men dat slechts hun „exclusieve Akx-12 wortelbehandeling" zijn gras nog kan redden. Dat bete kent in feite dat iemand mijn gazon gedurende een kwartier met een verschrikkelijk vergif komt bespuiten waardoor het gras sneller gaat groeien en al het zich daar tussenin bevin dend onkruid, alsmede de insec ten, de muizen en de mollen worden verdelgd. Dan zijn er de makelaarskan toren die zeggen dat ze mijn huis tegen een ongewoon hoge winst kunnen verkopen, vooral als ik door hun bemiddeling een nieuw huis koop. Ik moet de persoon aan de andere kant meestal onderbreken met de me dedeling dat ik geen eigenaar, maar slechts huurder ben. Die mededeling slaat in als de blik sem, waarna de persoon aan de andere kant haastig ophangt, want met een verachtelijk huur der als Mister Widzjnen vallen geen zaken te doen. Door Jo Wijnen Maar er is niets opgewassen tegen de liefdadigheidsinstellin gen die mij tussen half zeven en negen uur bellen. Verenigingen van rolstoelpatiënten, arme kin dertjes, minderheden, gehandi capten en armlastige bejaarden vragen of Mister Widzjnen be reid is even 25 dollar over te ma ken. Zeg dan maar eens dat al die armen en lijdenden je gesto len kunnen worden. Hier wordt mister Widzjnen in de rol van de harteloze schurk gedrongen. Hij kucht even, on derdrukt zijn emoties en zegt dat hij tot zijn spijt en zijn droe fenis deze keer niet kan bijdra gen wantEn dan volgt een lange, van iedere logica ge speende smoes die aan de an dere kant terecht als een grove leugen wordt ervaren. In heel Amerika heeft Mister Widzjnen zich dan ook de repu tatie verworven van een ziekelijk leugenaar en een bedenker van infame smoezen. Want de perso nen aan de andere kant van de lijn hebben me natuurlijk met een door en plaatsen me op hun zwarte lijsten. Gelukkig heeft nog nooit iemand gebeld die mijn naam op de juiste wijze uitsprak. In dat geval zou ik mij waarschijn lijk zo gevleid voelen dat ik met een bereid ben over geld te pra ten dat ik niet heb, mijn gazon te laten vergiftigen, het huis te» verkopen waarvan ik geen eige naar ben en alle liefdadigheids instellingen 25 dollar te beloven die ik niet rijk ben. Godzijdank kan ik mij nog steeds achter niemand minder dan Mister Widzjnen zelf ver schuilen. Hij is mijn leugen, mijn smoes en mijn beste ex cuus. SEOUL (DPAUPFRTR) - De Zuidkoreaanse oppositieleider Kim Dae-Jung (foto)wordt omringd door juichende aan hangers nadat bekend is ge worden dat de oppositie een meerderheid in het parlement heeft veroverd. De drie opposi tiepartijen behaalden samen 164 zetels tegenover 125 zetels voor de partij van president Roh, die tot nu toe op een zeer ruime meerderheid kon reke nen. De verrassende verkiezings uitslag betekent dat Roh tot samenwerking moet komen met de oppositie. FOTO ANP KAAPSTAD (RTR) - President Pieter Botha van Zuidafrika heeft aangekondigd op zoek te willen gaan naar een premier, die een deel van zijn werkzaamheden kan overnemen. De me dedeling van de leider van de blanke minderheidsregering heeft in Zuidafrika speculaties gewekt over de opvolging van de president, die bij zijn aantreden in 1984 de functie van pre mier afschafte. De 72-jarige Botha liet het parlement vorige week weten dat hij de werkdruk te zwaar begint te vinden. In de verdeling van functies die hem voorstaat, zal de president zich bezighouden met meer algemene beleidszaken van nationaal en internatio naal belang, terwijl de eerste-minister verantwoordelijk is voor de dagelijkse gang van zaken. „Wie hij ook aanwijst, de premier zal in elk geval de rol van mogelijke erfgenaam krijgen", zo meent Helen Suzman, lid van de oppositiepartij Progressieve Federale Partij. „Wij gaan er van uit dat Botha de positie van zijn opvolger wil veiligstel len", aldus Tom Langley van de uiterst rechtse Conservatieve Partij. WASHINGTON (AFP) - De Verenigde Staten en de Sovjetunie hebben een akkoord gesloten over het uitwisselen van infor matie over de veiligheid van hun 'voor burgerdoeleinden be stemde' kerncentrales. Dat is bericht door de Amerikaanse krant de Washington Post, die beweert een kopie van het docu ment in handen te hebben. Krachtens de overeenkomst, aldus de Post, verklaren Wash ington en Moskou zich bereid zes afgevaardigden vrij te maken voor een 'gezamenlijke coördinatie-commissie', die eens per jaar bijeen zal komen in de VS danwel de Sovjetunie. Het zou voor het eerst zijn dat beide landen tot een dergelijke afspraak zijn gekomen.

de Stem | 1988 | | pagina 5