DE BELANGRIJKSTE NIEUWE ONTHULLING VAN DE JONG Gerbrandy overwoog staatsgreep Rush zek De Jong zwakt kritiek op excessen af GENDARME! 'Terugkeer van oude partijen met nieuwe voorgevels' an Eekelen: apens voor k DE STEM EXTRA BINNENLAND DONDERDAG 28 APRIL 1988 DR LOU DE JONG onthult in zijn laatste boek dat de oorlogs premier prof. Ger brandy en de katho lieke oud-minister van Koloniën, Weiter, in 1947 hebben over wogen om het rooms- rode kabinet Beel door middel van een staats greep ten val te bren gen. 'Dankbaar en opgelucht' pgSTEM BUITENU AA VOORYERKIE PARIJS (AFP) - De voor c dende Kanaken in de Fra ledonië hebben opnieuw rechter gegijzeld. De 01 plaatsgevonden op het eil£ /oorsprong Door Joseph DelaHaye Gerbrandy en Weiter waren de politieke topfiguren in het Na tionaal Comité Handhaving Rijkseenheid, waarin rechtse politici en topfiguren uit het grote bedrijfsleven elkaar had den gevonden in afweer tegen de Indonesië-politiek van de regering. Zij waren van mening, dat Beel en de zijnen bezig waren om met steun van de meerder heid van het parlement het Ko ninkrijk te verkwanselen. Het parlement bestond in hun ogen uit personen, die niet beseften wat er op het spel, stond, en in dat geval was het volgens Ger brandy zowel de plicht als het recht van een vastberaden minderheid om de regering ten val te brengen en het roer te wenden. Gerbrandy besprak met de Utrechtse hoogleraar (en latere senator) prof. Gerretson de vraag, of een staatsgreep prin cipieel geoorloofd zou zijn. Gerretson antwoordde in april 1947, dat de anti-revolutionaire opvattingen het recht van op stand kenden, maar alleen te gen een revolutionaire rege ring. Hoe zou men echter ooit aan het Nederlandse volk dui delijk kunnen maken, dat het langs democratische weg tot standgekomen kabinet-Beel zulk een regering was? Omdat geruchten over een mogelijke staatsgreep de ronde gingen doen, kwamen Drees en Minister-president Drees spreekt tijdens de soevereiniteitsoverdracht op 15 december 1949 Dam. andere socialistische kopstuk ken op 11 mei met de hoofdre dacteuren van Het Parool en Vrij Nederland in Den Haag bijeen om zich te beraden over tegenmaatregelen, waaronder het uitroepen van een alge mene staking. Burgemeester d'Ailly van Amsterdam schreef een proclamatie aan de burge rij van de hoofdstad, die aldus begon: „Stadgenoten! Op dit ogen blik trachten misdadige reac tionaire elementen het wettig gezag opzij te schuiven en zich meester te maken van de staatsmacht. Met mijn gehele persoon stel ik mij achter de wettige regering en Hare Maje steit de Koningin. Zo ook het bestuur der stad". De staatsgreep bleef voorals nog uit, doch Gerbrandy ver anderde niet van gedachten. Nadat hij de regering op 14 juli voor de radio van ongrondwet tig handelen had beticht, werd hem een spreekverbod van twee maanden voor de radio opgelegd. Toen het kabinet daarna de inmenging van de Verenigde Naties in het conflict met Indonesië aanvaardde, kwam het denkbeeld van een staatsgreep opnieuw tot leven. Het Comité Rijkseenheid be sefte, dat Indië nu voorgoed verloren zou gaan. Gerbrandy en Weiter vroegen een audiën tie aan bij de Koningin. Op ad vies van het kabinet weigerde Wilhelmina hen te ontvangen. Daarna ging Gerbrandy steun zoeken bij de krijgs macht. Hij polste de chef van de Generale Staf, generaal Kruis, en de legercommandant in Indië, generaal Spoor, even als de generaal-majoor Engels van het Kon. Ned. Indische Le ger over 'de mogelijkheid van een machtsovername met be hulp van de strijdkrachten'. VANWEGE de interne kritiek van zijn 'meele zers' heeft dr. Lou de Jong belangrijke correc ties aangebracht in zijn beoordeling van het op treden van de Neder landse militairen in Indo nesië in de jaren 1945- 1949. Dat blijkt uit het thans ver schenen laatste deel van zijn geschiedschrijving over Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. De Jong betreurt het, dat vele oud-militairen zich ge kwetst hebben gevoeld door een aantal passages uit een voorlopige tekst, die met een schending van vertrouwen enkele maanden geleden door een van zijn 'meelezers' in de openbaarheid is ge bracht. Blijkens de nu verschenen definitieve tekst van zijn boek heeft De Jong ingezien, dat hij zijn taalgebruik ('oorlogsmisdrijven') moest matigen en dat hij geen ver gelijkingen mocht trekken tussen het optreden van de Nederlandse militairen in Indonesië en het optreden van de Duitsers en Japan ners tijdens de Tweede We reldoorlog. Ook wil De Jong nu dui delijk onderstrepen, dat het gros van de Nederlandse troepen in Indonesië geen opdrachten heeft ontvangen, waaruit excessen als het ware vanzelf konden voort vloeien, en dat de wel ge pleegde excessen een uit vloeisel zijn geweest van de Een Nederlandse patrouille in een dessa op Java tijdens een van de twee politionele acties. - fotoanp beslissingen, die op het hoogste politieke niveau wa ren genomen. De uitwassen van het mi litaire optreden worden nu gesteld in het licht van de terreur van Indonesische jongerengroepen en gewa pende roversbenden tegen de Nederlanders, Indische Nederlanders, Chinezen, Ambonezen en Indonesische christenen en de daarop ge volgde Nederlandse contra- terreur. In het bekende ge val van Zuid-Celebes, waar de oorlogstoestand was afge kondigd, kreeg een afdeling van het Korps Speciale Troepen onder leiding van kapitein Westerling van de hoogste autoriteiten zelfs de formele bevoegdheid om deze contra-terreur uit te oefenen. Westerling kreeg daarvoor na afloop van de actie nog een „bijzondere te vredenheidsbetuiging". Bij alle uitwassen, die zich in verschillende delen van de Archipel hebben voorge daan en die door de hoogste autoriteiten in veel gevallen oogluikend werden toegela ten, onderschrijft Lou de Jong uiteindelijk de opvat ting van de Rotterdamse so ciologen Hendrix en Van Doorn, die na een eerdere studie al concludeerden: „Hoe fors het militair optre den van Nederland ook is geweest en hoe vaak het uit de hand is gelopen: hoe stel selmatig geweld is aange wend tegen burgers, met name door de inlichtingen diensten en de speciale troe pen; hoezeer de inzet van technische wapens vele on schuldige slachtoffers heeft gemaakt: hoe waar dit alles ook is, wie kennis neemt van het verloop van de dekoloni satieoorlogen in de Franse en Portugese overzeese ge biedsdelen en van het ge weld, dat op Vietnam is los gelaten, zal moeten vaststel len, dat Nederland in alle opzichten minder hardhan dig is opgetreden". Typerend voor de bijge stelde zienswijze van De Jong is ook, dat hij een uit voerige kritische nota van een van zijn adviseurs, gene raal F. van der Veen, als een afzonderlijke bijlage aan zijn laatste boek heeft toege voegd ('incidenteel maatre gelen van contra-terreur'). In veel gevallen heeft De Jong zich deze kritiek in zijn definitieve uitgave duidelijk ter harte genomen. in het Koninklijk Paleis op de FOTOANP Kruis antwoordde, dat de deel nemers dan binnen 24 uur 'vei lig op het politiebureau' zouden zitten. Ook Spoor, die aanvan kelijk wel voor een staatsgreep schijnt te hebben gevoeld, krabbelde terug. Bovendien was de financiële steun van het grote bedrijfsleven minder dan Gerbrandy en Welter hadden verwacht. Daarmee was het lot van de overwogen staatsgreep bezegeld. In 1950 werd het Co mité Rijkseenheid opgeheven. De feestroes na de bevrijding werd in 1945 voor velen gevolgd door een gevoel van teleurstel ling, dat de gekoesterde idealen niet in vervulling gingen en dat niet onmiddellijk een einde kwam aan de materiële ontbe ringen. De schaarste bleef op alle gebieden bestaan, de rant soenering bleef gehandhaafd, nieuwe kleding en schoenen waren nauwelijks te krijgen, de lonen werden laag gehou den, de woningnood was schrikbarend en de zwarte handel bleef bloeien. Er was geen nationaal kabinet geko men en de kerken en de poli tieke partijen streefden naar herstel van het oude. Sterke teleurstelling was er vooral ook bij diegenen, die het in de bezetting het zwaarst te verduren hadden gekregen: de terugkerende gedeporteerden, die niet, zoals in Frankrijk en België, met warme hartelijk heid maar eerder met kille on verschilligheid waren ontvan gen, en de illegale werkers, wier moed en prestaties nau welijks meer erkenning von den. Diep teleurgesteld, aldus Lou de Jong, was vooral Koningin Wilhelmina. Zij was tijdens de oorlog het grote toonbeeld van onverzettelijkheid jegens de Duitsers en het levende sym bool van de nationale eenheid geweest. Met kracht en volhar ding had zij zich voorbereid op de totale 'vernieuwing', die de naoorlogse samenleving zou doormaken, maar daarvan kwam weinig terecht. Haar «TT grootste vrees: 'een terugkeer van de oude partijen, met nieuwe voorgevels' werd be waarheid. De oude politieke partijen kregen wel een nieuw etiket maar behielden dezelfde inhoud. De maatschappelijke en kerkelijke eensgezindheid uit de oorlogsjaren viel weer uiteen. Wilhelmina was tijdens de oorlogsjaren tot het inzicht ge komen, dat zij tot dan toe het katholieke volksdeel tekort had gedaan. Na terugkeer in Ne derland benoemde zij daarom ook enkele katholieken in be langrijke functies in haar naaste omgeving. Kort na haar aankomst in Nederland ont ving zij in Anneville bij Breda de twee reuzen van het kerke lijk verzet: aartsbisschop - la ter kardinaal - de Jong en do minee Gravemeyer. Toen zij het eerst het woord richtte tot mgr. de Jong voelde ds. Grave meyer zich verongelijkt.En Koningin Wilhelmina was op nieuw daardoor teleurgesteld, zoals zij ook diep teleurgesteld was over de algemene onder waardering voor de helden van het verzet, die zijzelf tot het einde van haar leven met de grootste achting bejegende. In haar streven naar alge hele vernieuwing paste ook de gedachte aan zelfbeschikking voor de bevolking van Nëder- lands-Indië. Zij had daartoe zelf in haar befaamde radio rede van 7 december 1942 de aanzet gegeven. Lou de Jong ontkent dan ook stellig, dat de aanstaande souvereiniteits- overdracht aan de Republiek Indonesië de reden geweest is voor Wilhelmina's onver wachte aftreden in 1948. Die re den is eerder te zoeken in haar teleurstellingen over het uit blijven van de vernieuwingen in de Nederlandse samenle ving. De berechting van oorlogsmis dadigers en foute landgenoten en de uivering van de maat schappij van foute elementen is een van de moeilijkste naoor logse opgaven geweest. Voor de berechting van ernstige mis drijven als landverraad, moord, doodslag en mishande- ling werden vijf bijzondere ge rechtshoven ingesteld, terwijl de 120 kamers van 18 tribuna len de lichtere gevallen van steunverlening aan de vijand kregen te behandelen. Hoewel er zich geen 'bijltjes dag' heeft voorgedaan, werd er in de eerste dagen na de bevrij ding wel danig huis gehouden onder de foute landgenoten. 'Moffenmeiden' werden veelal uit hun huizen gesleurd, kaal ENERZIJDS 'dankbaar en opgelucht' maar an derzijds 'spijt, diepe spijt, dat het werk af is'. Dat zijn de gevoelens, waarmee dr. Lou de Jong zijn levenswerk: de beschrijving van 'Het Koninkrijk der Ne derlanden in de Tweede Wereldoorlog' heeft beëindigd. Het twaalfde en laatste deel van zijn geschiedschrijving is vandaag in twee boeken verschenen bij de Staatsdrukkerij in Den Haag. In dit laatste deel wordt de nasleep van de oorlog behandeld: het herstel van de parle mentaire democratie, de economische wederop bouw van ons land, de berechting van oorlogs misdadigers en foute landgenoten, de zuive ring van overheid en samenleving, het her stel van de rechtsorde en de teloorgang van ons koloniale rijk in de worsteling met de Re publiek Indonesië. Dit laatste onderwerp, dat reeds op voorhand veel stof heeft doen opwaai en, vult bijna het hele tweede boek. Prof. dr Lou de Jong - FOTOANP De totale geschied schrijving van De Jong omvat nu 26 boeken met ruim 14.500 bladzijden, in oorsprong alle met de hand geschreven... In oktober zal nog een aanvullend deel met bijlagen, correcties en register verschijnen, waarna een groep van zes onafhankelijke ge schiedkundigen de serie zal completeren met een veertiende deel, waarin de historische kritiek op het werk van De Jong zal worden samengevat. Dr. De Jong zal voor zijn werk vandaag in de Haagse Ridderzaal worden geëerd met het Commandeurschap in de Orde van Oranje- Nassau. Van onze correspondent j0 Wijnen WASHINGTON - De Ame rikaanse vice-president George Bush heeft gisteren ^jn republikeinse kandida tuur voor het president- schap definitief veilig ge steld. Hij won met 79 pro- cent van de stemmen de voorverkiezingen in de staat Pennsylvania. Met zijn overwinning plaatste gush meer dan de 1139 gedele geerden achter zich die hij no- L heeft om op de republi- luense conventie, die in augus- Nieu Professor Gerbrandy - FOTO ARCHIEF DE STEM geschoren, met pek besmeerd en met veren beplakt. Rond 150.000 personen, die van steunverlening aan de vij and werden verdacht, werden opgehaald en onder veelal er barmelijke omstandigheden met grote aantallen geïnter neerd, waarbij zij waren bloot gesteld aan de wraakzucht van de bewakers en de bevolking. De toestand in de afgekeurde kazerne aan de Grote Looiers straat in Maastricht was zelfs zo berucht, dat daartegen door geestelijkheid en artsen werd geprotesteerd. De Scheve- ningse strafgevangenis (het 'Oranje-hotel'), het Lloydge- bouw voor landverhuizers in Amsterdam en de voormalige concentratiekampen In Vught en Westerbork waren niet min der berucht. Omdat de bijzondere rechts pleging pas langzaam op gang kwam, werden 90.000 lichte ge vallen noodgedwongen uit in ternering ontslagen, goeddeels met verlies van de kiesrechten voor tien jaar. 50.000 andere lichte gevallen werden berecht door tribunalen, bestaande uit een jurist als voorzitter en twee niet-juridisch geschoolde voor aanstaande burgers. De ongeveer 14.000 zware ge vallen werden door de Bijzon dere Gerechtshoven berecht. Daaronder waren landverra ders als Mussert en Blokzijl, Duitse oorlogsmisdadigers als De rechter is Jean Bianconi, reur-generaal van de republi Rauter en Lages, en de "f»» werden gepakt kort na een di van Breda', spionnen tegen hè naken verzet als Ridderhof en Va der Waals, grote collaborateur Het aantal mensen dat de Ka- uit de bunkerbouw en ook 4 feaken in gijzeling houden, is uit Londen gedeserteerde oud feu op 21 gekomen. Afgelopen premier jonkheer De Geer. vrijdag werden 27 gijzelaars Door de Bijzondere meegenomen, van wie er in- rechtshoven werden 190 doods niddels weer 12 zijn vrijgela- vonnissen uitgesproken, waai ten. van er 152 door de Bijzonda De politie heeft 14 Kanaken Raad van Cassatie werden I» jearresteerd die ervan worden krachtigd, doch waarvan e verdacht betrokken te zijn ge- slechts 40 werden voltrokta. veest bij de moord van vorige Dit aantal is naar verhoud: veek vrijdag op vier Franse laag geweest in vergelijk^ rfitie-agenten. De politie met andere landen als Noor» heeft een slechte naam bij de gen, Denemarken, België a Kanaken, onder meer wegens Frankrijk, zo heeft De Jonggt het afvuren van dodelijke ont- constateerd. pioedigingsschoten tijdens de- Ook de zuivering van 4 tnonstraties in het recente ver maatschappij van foute leden. menten was een ingewikkeli Het Nationale Front van zaak. Er werd een onderscheid lieuw-Caledonië eiste van de gemaakt naar 'fout zijn' It «gering dat rust en orde bin- mentaliteit en 'fouten makel" ien 48 uur hersteld zouden in het beleid en het werk. Soa vorden, anders zou men zijn was die scheiding moeilijk et janhangers oproepen zelf soms had iemand in een te maatregelen te nemen, paalde positie tegelijkertij De neo-gaullistische parle- fouten gemaakt in zijn werket nentariër Maurice Nenou, een grote steun gegeven aan de 8 Kanaak, veroordeelde presi- legaliteit. Het eerste was opa- dent Mitterrand, die meent dat baar en het laatste verborg® ie verkiezingen van zondag Valse beschuldigingen, pet ngeldig zijn. Nenou zei dat soonlijke animositeiten, ondte reel Kanaakse kiezers ondanks delijke richtlijnen en grot bedreigingen van andere Ka- plaatselijke verschillen in 4 laken die de verkiezingen boy beoordeling van feiten mask otten en met gevaar voor ten de zuivering extra inge- igen leven naar de stembus wikkeld. Bovendien werden dt /aren gegaan en zich nu ver beoordelingen milder naai lederd voelen, omdat Mitter- mate de tijd verstreek. and vindt dat hun stem niet De Jong weet niet hoeve elt. landgenoten door speciale cot Het grondwetsgerechtshof missies van onverdachte per» ran Frankrijk heeft inmiddels nen op hun houding tijdens dpet oorlog zijn onderzocht, hun aantal moet zeer geweest. Het ging niet om de 380.000 overheidsdii ren van hoog tot laag, maar om artsen, advocaten, stui' ten, vakbondsbestuurders, litieke figuren en function! sen bij pers, radio en bedriji leven. Als gevolg van deze zui' ring hebben ruim 50.000 landers ontslag uit hun gekregen, doorgaans met lij ktij dig verlies van pensii rechten. Door tegenwerl om niet te zeggen door tage van de betrokkenen hl de zuivering bij de politie het bedrijfsleven echter vrij' wel volledig gefaald. resultaat van drie stemlo- ilen in de eerste ronde van de anse presidentsverkiezingen het overzeese gebied Nieuw- iledonië nietigverklaard. Volgens de autoriteiten had in dertigtal stemlokalen op de niet of pas later open kun- in gaan. Op grond van het feit it talrijke stemlokalen niet ingegaan waren, had Mit- an onze correspondent Frans Boogai USSEL - De NAVO moet er :n dat van een aantal kernwi bereik wordt vergroot. Ee fgroot de slagkracht van de itwoord op de modernisering 1 Sovjet Unie. t pleidooi hield de Neder- jdse defensieminister Van telen gisteren op de eerste •fgaderdag van de Nucleaire Jtegroep van de NAVO. Op te bijeenkomst stippelen de ensieministers de nucleaire ategie uit die het Bondge- ntschap moet volgen nadat middellange afstandsra ten (met een bereik van 500 t 5500 kilometer) uit Europa •Fawenen zijn. Van Eekelen °rd in zijn pleidooi bijgeval- door de Westduitse staats- tetaris van Defensie Lothar Hun oproep aan de bond- teten moet nu eerst op zijn 'tere en technische merites lkien onterzocht door de op- tevelhebber van de geal- tee strijdkrachten in Euro- de Amerikaanse generaal te Galvin. Jegens Van Eekelen is de Sov- nie al op grote schaal be giet modernisering van wa- «ystemen (SS-21's, Scuds, onderzeeërs te lanceren De leider van de NSB, ir. Anton Mussert voor het Haags Bijzóndere Gerechtshof.

de Stem | 1988 | | pagina 4