lerr 40 Vroedvrouw nog steeds spil bij bevallingen POSITIE VAN DER LINDEN VOORLOPIG NIET TER DISCUSSIE L. de Jong blijft lintje weigeren FNVDeltaplan tegen werkloosheid VUT in onderwijs levert problemen op I )e>re|yü Scheuren in ons bestel BINNENLAND DE STEMCOMMENTA AR T5 pflSTEM BINNENLAND WOENSDAG 27 APRIL 1988 DEN HAAG - Er komt een kort parlementair on derzoek naar de problemen rond de invoering van het nieuwe fraudebestendige paspoort. Van den Broek Opgetogen Een privézwembad is vakantie thuis CONGRES KIEST STEKELENBURG, ADELMUND EN DRAUER I Dat wordt nu anders. Want Sky zet Nederlandse teksten onder [zyn Amerikaanse series en Super doet hetzelfde. De nieuwe zen- loer van Willem van Kooten die eind dit jaar vanuit Luxemburg |0aat draaien, zal zich idem gedragen. Dat betekent in de praktijk lüat we er drie min of meer Nederlandse zenders bijkrijgen en dan wordt de spoeling wel erg dun voor Hilversum. En die drie koe- roeken krijgen natuurlijk navolgers. Het bolwerk komt onder [zware druk te staan. Is het daar tegen bestand? TRAGE INVOERING LEIDT TOT SPANNINGEN OP SCHOLEN Vliegtuigje total loss bij landing Kinderbijslag en vakantiewerk Geld voor reageerbuisbevruchting Prinses ontvangt boek van Rode Kruis Van moord verdachte vreest doodstraf Gemeenten gekort op welzijnsgeld Omvangrijke bron mineraalwater T28 jrschrikkelijk om- door al die delen pt een rode draad. lie. Een duidelijk laardoor de puzzel- elkaar vallen en |haal blijft lopen. en van zijn grote long heeft wel de om graag met ver- ïgen voor de dag te Een verhalende le voorkeur boven alytische beschou- een echte analyse maatschappij ligt Icht niet. rioet ook vrijwel al- slotsom bij. Hij is kan van wikken en Het is vaak van 'het Pat sluit niet aan bij igpunt van weten elij ke distantie. Wat zeggen dat zijn onwetenschappe- Lou de Jongs lei van 'goed/fout' in de mag dat dan niet? it toch ook aan bij kassa's Nederlanders i? dr. Blom: „Jawel, alles moet dan naad die vraag aanslui- ên ander perspectief ilan niet. En dat is it KEP een nog beter, fraudebestendiger pas- ad kunnen en moeten dan ze nu heeft ge- Be onder druk van de |ke partijen, die het ge- met het nieuwe pas- meer dan beu zijn, wil Jering de samenwerking EP geheel opzeggen. regering kan nu vast- i dat KEP op de gestelde niet het paspoort dat overeengekomen heeft >n maken en dus wan- itie pleegt. De overeen- kan dan worden opge- [n de schade verhaald op lie in gebreke is geble- moet dan aantonen wel degelijk een zo |ebestendig mogelijk ort heeft gemaakt en leen wanprestatie pleegt kan KEP doen bijvoor door te bewijzen dat |ie bestaande techniek ge- geen fraudebestendiger ort te maken is. En geen 6e contract kan de par- tot iets verplichten wat sch nogonmogelijk is. aagt KEP in dat bewijs an ze op haar beurt na ng van de overeenkomst of ontbinding en scha [rgoeding. Maar als het is, is het nieuwe pas- al stevig in handen van [echter. En daar zal het ook wel een hele tijd blij- De burgers moeten zich voorlopig maar zien te |en met het vertrouwde en fraudegevoelige 'zwarte I van nu 1948 198B Van onze Haagse redactie pEN HAAG - De Zieken fondsraad vindt dat de vroedvrouw nog steeds de belangrijkste hulp is bij •normale' bevallingen. De wens van de huisartsen om zwangerschappen van be rin tot het eind door de huisartsen te begeleiden legt de raad naast zich neer. pat blijkt uit een advies dat de raad deze week aan staatsse cretaris Dees (Volksgezond heid) zal sturen. De raad vindt dat de verloskundigen de grootste deskundigheid hebben op het gebied van bevallingen en dat die deskundigheid niet zonder meer moet worden weg gegooid. Bovendien is gebleken dat de zorg van verloskundigen ook van een zeer behoorlijk ge halte is. De huisartsenorganisatie had gepleit voor een sterkere positie van de huisarts. Uit en- quetes zou blijken dat de meeste vrouwen er de voorkeur aan geven dat hun huisarts zich ook bemoeit met de afwik keling van de zwangerschap. Ziekenfondsen vergoeden op dit moment verloskundige hulp van huisartsen alleen in gebie den waar te weinig of geen verloskundigen zijn. De huis artsen willen dat ook in alle andere gevallen de vergoeding door het ziekenfonds plaats vindt. In het advies doet de raad het voorstel voor een advies- kaart. Met die kaart zouden huisarts en verloskundige in geval van twijfel gedurende de zwangerschap tussentijds door de gyneacoloog kunnen laten onderzoeken. Als er dan echt wat aan de hand is volgt een verwijzing naar de vrouwen arts. Met de kaart kan worden voorkomen dat zwangere vrou wen voor ieder wissewasje 25 gulden voor een verwij skaart moeten betalen. Daarnaast wil de raad dat verloskundigen ook de be voegdheid krijgen een vrouw door te verwijzen naar de spe cialist. Dat mag nu alleen de huisarts. Tenslotte wil de raad (una niem) in meer gevallen polikli nische bevallingen onder lei ding van huisarts of verlos kundige door het ziekenfonds laten vergoeden. Op het ogen blik betaalt het ziekenfonds al leen poliklinische bevallingen als daar een medische indicatie voor bestaat. Kamer onderzoekt paspoort Van onze Haagse redactie i staatssecretaris Van der Linden (Buitenlandse Zaken) is daarmee op korte termijn uit de politieke gevarenzone. Pvda en WD zullen dat van daag in de Tweede Kamer voorstellen bij het paspoortde bat. De WD-fractie wijkt hiermee af van haar eerdere standpunt dat een parlemen tair onderzoek overbodig is. Het CDA is nog steeds tegen een dergelijk onderzoek, maar zal niet gaan dwars liggen. De nieuwe opstelling van de kleinste regeringspartij houdt in dat de positie van verant woordelijk staatssecretaris Van der Linden (Buitenlandse Zaken) voorlopig niet in gevaar is. Een eventueel besluit over de politieke toekomst van Van der Linden zal de Kamer pas nemen naar aanleiding van de bevindingen van de onder zoekscommissie. De liberalen vinden overigens dat ook de rol van minister Van den Broek (Buitenlandse Za ken) in dat onderzoek nadruk kelijk aan de orde moet komen „Van den Broek heeft zich de laatste maanden zeer intensief met het paspoort bemoeid. Dat werpt toch een ander licht op de politieke verantwoordelijk heid", zegt een woordvoerder van de WD. De WD vindt een parlemen tair onderzoek verder hard no- om een gefundeerd besluit (ADVERTENTIE) te kunnen nemen hoe het nu verder moet met het paspoort. Met het instellen van het parle mentair onderzoek blijft dus de vraag voorlopig onbeantwoord of de Nederlandse overheid al dan niet verder moet met pas poortproducent KEP uit Schie dam. KEP is tot op heden niet in staat gebleken een deugde lijk paspoort af te leveren. De WD is van mening dat de Kamer hierover pas een be sluit kan nemen als ze alle de tails over de paspoort-proble men boven tafel heeft. „Er be staan tal van vragen over bij voorbeeld de afspraken tussen Buitenlandse Zaken en KEP. Op die vragen willen we ant woord, voordat we besluiten wat er nu verder moet gebeu ren", aldus de WD-woord- voerder. Bel 077-820642 gomman» van «ia vinna b.v. Do zwembadapadaflat De PvdA toont zich, bij monde van fractiespecialist De Visser, opgetogen over het besluit van de VVD. „We hebben in het verleden al meermalen geroe pen om een dergelijk onder zoek. We krijgen nu eindelijk respons", aldus De Visser. CDA-zegsman Gualthérie van Weezei is tegen een derge lijk onderzoek, omdat dat vol gens hem niets meer kan toe voegen aan de informatie die de Kamer nu al heeft. „We pra ten er met zijn allen al jaren lang over, de Algemene Reken kamer heeft de zaak al uitput tend onderzocht. Dan weet ik niet meer welk doel met een dergelijk onderzoek gediend zou zijn", zegt het CDA-Ka- merlid in een reactie op het PvdA/WD-initiatief. Gual thérie van Weezei is verder slecht te spreken over het feit dat de WD heeft besloten een parlementair onderzoek aan te vragen, zonder daarover over leg te voeren met coalitiegenoot CDA. Het zou de tweede keer in anderhalf jaar zijn dat de Tweede Kamer een parlemen tair onderzoek houdt er te stuiten In 1942 al ift de zionistische beweging New York al haar eis van joods tehuis' gewijzigd; moet zo snel mogelijk een en joodse staat komen. ji Palestina barst de joodse erilla tegen de Britten los. t King David Hotel in Je- lalem, het hoofdkwartier n de Britten, wordt opgbla- l Een van de meest mik te 'terroristen' is Mena im Begin, de latere premier n Israël. De situatie wordt voor de gelsen onhoudbaar. In de ner van 1947 geven zij hun indaat terug aan de Ver dgde Naties, de opvolger n de Volkenbond. De VN sluit in november van dat ar Palestina op te delen in n joodse en een Arabische aat. Prompt breken gevech- n uit tussen joden en Pales- nen, die de steun krijgen in de Arabische staten. De burgeroorlog in Pales- na gaat gepaard met wreed Kien van beide kanten. Te idden van de chaos van te- jgtrekkende Engelsen en •urgeroorlog roept David Ben Joerion, de leider van de Zio- listen, op 14 mei 1948 de staat sraël uit. )eet 1 verscheen in de krant an dinsdag 26 april. Morgen eel 3: 'Twee volken strijden rn hun Beloofde Land' Lou de Jong en zijn compleet levenswerk. Van onze verslaggever DEN HAAG - Dr. L. de Jong blijft bij zijn princi pes: hij weigert een ko ninklijke onderscheiding voor zijn reusachtige ge schiedschrijving over de Tweede Wereldoorlog. Nu morgen het twaalfde en voor hem laatste deel (de 'Epiloog') van zijn standaard werk verschijnt was Lou de Jong weer voorgedragen voor een hoge onderscheiding. Ook eerder, in 1979, toen hij met pensioen ging als directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, gaf De Jong vooraf te kennen dat hij niet in aanmerking wilde ko men voor een koninklijk lintje. Op de persconferentie over het verschijnen van deel 12 legde prof. dr. De Jong uit waarom hij zo'n onderschei ding weigert. Het zit 'm vooral in wat hij van zijn ouders meekreeg, zei hij. „Vroeger zei mijn vader al tijd, wijzend op de lijsten in de kranten van lieden die on derscheiden werden: jongens, ze hebben je moeder weer vergeten. Daar steekt een ele ment van wijsheid in." Er is nog een belangrijke - FOTO ANP reden. Volgens De Jong heeft de georganiseerde illegaliteit na de bevrijding afgesproken, voor illegaal werk geen on derscheiding aan te nemen. „Ook ik heb mijn hele werk verricht in de sfeer van de il legaliteit. Andere mensen hebben daarbij hun leven geofferd." Morgen zal dr. Lou de Jong in Den Haag wel op andere wijze uitbundig bejubeld en gelauwerd worden. Dat ge beurt op een bijeenkomst in de Ridderzaal, ter gelegen heid van de voltooiing van zijn geschiedwerk over de Tweede Wereldoorlog. ■GOED, SKY EN SUPER en de rest van de wereld mogen voortaan [in het Nederlands ondertitelen. Ook de spots zijn nu vrij zich in J het Nederlands tot de consument te richten. Dat heeft het Euro pese Hof bepaald en de uitspraak verbaast geen mens. Want in I de EG is het dienstenverkeer vrij. Dit alles betekent toch wel een scheur in het bolwerk van ons omroepbestel. Want wat is modern kijken? Je zit op de bank en je [snelt met de afstandsbediening langs de stations. Tot dusver had- den we drie Nederlandstalige stations plus twee Vlaamse netten [en die kunnen we volgen. Spreekt de buis in het Duits, dan valt het gros van de kijkers al af. Engels is nog moeilijker en al diege nen die het Frans beheersen vullen nog geen kerk. Het gevolg was dat 85% altijd naar Nederland keek en dat die resterende 15 [procent gedeeld moest worden door de buitenlanders. voorlopig wel. Hilversum heeft de eigen taal te bieden, de [eigen cultuur en een zekere kwaliteit, al is dat laatste maanden [wisselend. De satellieten hebben alleen entertainment in huis van jjeestal Amerikaanse huize: het vlakke, voorspelbare genre. Maar dat is helaas wel de smaak van een groot publiek. In de hele Ue|-eld kijkt men naar dezelfde series. Met een snel verzonnen varbod van de minister op Nederlandse ondertitels (eigenlijk dis- crimatie, want alleen de minder geschoolden worden zo getrof- 'an) wilde hij het wassende water tegenhouden. Ook mocht er geen op Nederland gerichte reclame vanuit de satelliet komen. grap waar de commerciëlen schaterlachend rondjes om zei- 'en. Maar ook de minister kan tijdverschijnselen niet tegenhou- ,®n. De wereld gaat vercommercialiseren. De grenzen vallen ™&9. letterlijk in EG-verband, maar ook technologisch, door de opkomst van satellieten met schotelontvangst. Het info-tijdperk «at zich niet beknotten. De schotelkijker tuurt de skyline af en opt de rotor van de antenne als er iets leuks te zien is. Hij ziet peen 'Moonlighting' of 'Miami Vice' en het zal hem worst zijn wie ®e series uitbrengt. Omroeptrouw zal gaan verdwijnen. Zestig jaar heeft ons eigen- «aige bestel zich kunnen handhaven, maar het eeuwige leven [IWHilversum niet beschoren. Er is nog een begin van een weede scheur te ontwaren. Hilversum heeft een monopolie op ,e Programmagegevens en wil die niet doorgeven naar het bui- 0ok daar zal de Europese rechter vermoedelijk te zijner ren6611 einde aan maken- Dan zullen Hilversum twee steunpila ar ontvallen: de bescherming door de eigen taal en de inkom- ien uit de gidsen. Hoe het dan moet, daarover kan zelfs het rae het ons niet informeren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het gisteren gekozen FNV-bestuur wil met overheid en werkgevers komen tot een Deltaplan tegen de langdurige werkloosheid. Alleen met een groot gezamenlijk plan van aanpak kan de langdurige werkloos heid nog worden teruggedrongen, zo ver woordde de nieuwe voorzitter van de vak centrale, Stekelenburg, het FNV-plan. Stekelenburg werd unaniem gekozen tot opvolger van H. Pont die naar het ministe rie van Binnenlandse Zaken vertrekt. Vice-voorzitter werd K. Adelmund en tot secretaris van het bestuur is J. Draijer, de huidige voorzitter van de Grafische bond gekozen. Het werkgelegenheidsplan van het FNV-bestuur omvat de volgende zes pun ten: Afschaffen van de BTW op arbeidsin tensieve en milieuvriendelijke dienstver lening; Afschaffen van de premieheffing over minimumloon en lager; Opzetten van een scholingsplan voor werkenden en werkzoekenden; Het maken van vaste afspraken tussen werkgevers en vakbonden over aantallen in dienst te nemen langdurig werklozen; Oprichten van arbeidspools in de dienst verlening en de collectieve sector om men sen werkervaring te laten opdoen. Ge dacht wordt aan werk als huismeester, concierge en conducteur en aan werk in de gezinszorg en bejaardenzorg; Verdere uitbouw van het banenplan van de PvdA-politici Vermeend-Moor. Dat plan geeft werkgevers een loonskosten- subsidie als ze moeilijk plaatsbare werk lozen in dienst nemea Stekelenburg riep kabinet en werkge vers op om het plan van de FNV te onder steunen. „Laten ze duidelijk maken dat het ze ernst is met de bestrijding van de werkloosheid." Ook scheidend voorzitter Pont van de vakcentrale pleitte voor meer aandacht voor langdurig werklozen. Pont, die de hoogste ambtenarenbaas wordt op Binnenlandse Zaken hield de overheid voor dat ze haar werknemers in hun recht moet laten bij collectieve acties. Volgens Pont mogen stakingen van amb tenaren niet worden gebroken met het ar gument dat derden er last van hebben. „Het voorzieningenniveau van de overheid is de zaak en verantwoordelijkheid van de overheid en niet van de mensen die daar werken." Over het vertrek van Pont naar 'het an dere kamp' werd gisteren opvallend mild geoordeeld. Stekelenburg en Adelmund roemden zijn kwaliteiten als bestuurder. „Pont was een fundamentenbouwer. Als het niets wordt met de FNV heeft het niet aan hem gelegen", zei Stekelenburg. En: „Bonden van overheidspersoneel zijn met Pont op Binnenlandse Zaken beter af dan zonder hem. Het is alleen de vraag of ze het zelf beseffen." Pont zelf maakte melding van enige bit terheid. „Ik dacht dat ik wegga vanwege een mooie baan, maar ik heb later begre pen dat het is vanwege de mooie dienst auto die ik krijg." Tegen Stekelenburg zei hij dat die de mooiste start krijgt die iemand zich kan wensen: „Je bent geliefd in eigen kring, gevreesd bij de werkgevers en gewaardeerd in de samenleving, je bent een zondagskind." Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Scholen en leraren in het basis- en voortgezet onderwijs komen ernstig in de problemen door de trage invoering van de vervroegde VUT-rege- ling in het onderwijs. De regeling moet onderwijs personeel van 55 tot 58 jaar de mogelijkheid bieden om op 1 augustus van dit jaar geheel of gedeeltelij k met VUT te gaaa Het wetsvoorstel dat dat mo gelijk maakt, de Doorstroming Onderwijspersoneel (DOP), wordt op zijn vroegst in juni door de Tweede Kamer behan deld. De twee- tot drieduizend leraren die gebruik kunnen maken van de regeling, zijn echter meestal gehouden aan een opzegtermijn van drie maanden. In dit geval zouden ze dus moeten opzeggen per 1 mei, nog voordat er zekerheid is of het parlement akkoord gaat met het wetsvoorstel van minister Deetman (Onderwijs). De drie onderwijsvakbon- den, KOV, PCO en ABOP, heb ben de Tweede Kamer inmid dels een brief gestuurd waarin ze aandringen op een snelle parlementaire behandeling. Volgens hen leidt de onzeker heid rondom de DOP-regeling tot spanningen in de scholen. Oudere leraren die gebruik willen maken van de regeling en dolgraag vroegtijdig willen stoppen, hebben nog geen ze kerheid over de vraag of dat kan. De mogelijkheid bestaat dat oudere leraren een prin cipe-overeenkomst sluiten met het schoolbestuur dat ze per 1 augustus hun baan opzeggen mits de DOP-regeling dan van krach is, maar daaraan kleven ingewikkelde juridische be zwaren. Aan de andere kant zitten ook jonge leerkrachten in een lastig parket. Een woordvoer der van de Katholieke Onder wijs Vakorganisatie (KOV): „Neem een jonge leerkracht die, als gevolg van een teruglo pend leerlingenaantal, op het punt staat zijn baan geheel of gedeeltelijk te verliezen. Zo iemand hoopt een baan van een oudere collega te kunnen over nemen, maar heeft nog geen enkele zekerheid of dat inder daad kan". Niet alleen de leerkracht, ook de schoolleiding onder vindt hinder van het uitblijven van de behandeling van de DOP-regeling in het parle ment. „Een schooldirecteur wil ruim voor het begin van het nieuwe schooljaar op zijn minst weten op welke mensen hij kan rekenen. Als er leer krachten zouden vertrekken, zal hij toch nu al moeten begin nen met het aantrekken van vervangers. Maar in de huidige situatie kan dat niet, omdat er nog geen enkele zekerheid be staat", verklaart een woord voerster van de Bonden van Katholieke Schoolbesturen (BKS). Hoezeer het probleem speelt, wordt ook duidelijk op de grif fie van de Tweede Kamer. Daar ontvangt men dagelijks „tussen de vijftien en vijfen twintig" telefoontjes van ver ontruste schooldirecteuren die willen weten wanneer de wet in de Tweede Kamer in behan deling komt. i/ <y V5 Wat kunnen wetenschappers zo en dan toch dom uit de hoek komen. De Chinese geneticus Yi Fan bijvoorbeeld beweert dat de Chinezen maar eens wat meer aardappelen moeten gaan eten, want die zijn veel gezonder dan rijst of meel. Wat wil die Chinees daar in hemelsnaam mee bereiken? Dat er nog meer Chinezen komen? Je zou toch denken dat rijst en meel door de eeuwen heen voor de Chinezen hun nut be wezen hebben, want niet alleen heeft China de grootste be volking ter wereld, het gezondheidspeil in het land is tame lijk hoog. Meneer Yi Fan weet echt niet wat-ie zegt. Hij weet kennelijk niet wat het is om mensen om je heen te hebben die er uitzien als aardappelzakken. Aardappels zijn helemaal niet gezond. Kijk maar eens om u heen naar al die fletse koppen en vadsige lijven. Dat is alle maal de schuld van de aardappel. De werkloosheid? De schuld van de aardappel. Dit kabinet? De schuld van de aardappel. De uitlatingen van Ronald Koe man? De schuld van de aardappel. De aardappel is zonder dat wij er erg in hebben van heel veel dingen de schuld. Zou Reagan bijvoorbeeld geen eigen heimer zijn dan was er nu helemaal geen SDI-probleem. De Chinezen moeten het zelf weten hoor, maar als ze werke lijk het slimme volk zijn dat ze heten te zijn dan laten ze de woorden van Yi Fan voor wat ze zijn en houden ze het bij rijst en meel. Van te veel mie word je heus geen mietje. MERIJN NIEUWSOVERZICHT SCHIPHOL (ANP) - Een vliegtuigje van Seppe Air Services is bij de landing op Ameland total loss geraakt. De drie inzitten den bleven ongedeerd. De 30-jarige piloot van de Cessna erkent een beoordelingsfout bij de landing te hebben gemaakt. Hij kwam te laat neer op de landingsbaan. Het toestel (PH-LAC) schoot door, ramde een prikkeldraadversperring en sloeg over de kop. DEN HAAG (ANP) - Inkomsten uit vakantiewerk zijn tot 1400 gulden niet van invloed op het recht op kinderbijslag. Staatsse cretaris de Graaf van sociale zaken heeft dat bepaald. Het vrije bedrag is even hoog als vorig jaar. Als met vakantiewerk meer wordt verdiend dan 1400 gulden, wordt alleen met het meer dere rekening gehouden bij de beoordeling van het recht op kinderbijslag. DEN HAAG - De Ziekenfondsraad subsidieert komend jaar nog 666 reageerbuisbevruchtingen in afwachting van een defi nitief besluit over het opnemen van deze voortplantingstech niek in het ziekenfonds. De reageerbuisbevruchtingen zijn on der meer toegewezen aan het Radboudziekenhuis in Nijmegen (125) en het Elisabethziekenhuis in Tilburg (104). Per behande ling trekt de Ziekenfondsraad 4500 gulden uit; in totaal kost de regeling 3 miljoen gulden. Het subsidiëren van reageerbuisbe vruchtingen past in een experiment dat in 1986 voor de tijd van drie jaar was afgesproken. In die jaren moet worden vastge steld of de techniek voldoet. Prinses Margriet ontving in haar functie van onder-voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis het eerste exemplaar van het boek 'Berichten uit de bodemloze put'. In het boekje komen twintig Etiopische kinderen aan het woord die de hongersnood in hun land dankzij het Rode Kruis hebben overleefd, foto anp DEN HAAG (ANP) - De van moord op zijn vrouw verdachte Amerikaanse militair C.S. wil in Nederland voor zijn misdrijf berecht worden. Om een dreigende doodstraf in zijn vaderland te ontlopen verzocht hij de president van de rechtbank in Den Haag de staat te verbieden hem over te dragen aan de Ameri kaanse justitie. De als sergeant van de luchtmacht in Soester- berg gelegerde militair heeft bekend zijn 30-jarige vrouw te hebben omgebracht. Haar lichaam werd in maart in stukken gesneden door enige wandelaars gevonden in Broek in Water land. Als Amerikaans militair valt S. onder de rechtsmacht in de Verenigde Staten. Volgens advocaat mr. L. Poets is de over dracht van S. naar de Verenigde Staten juridisch niet mogelijk, omdat S. dan wellicht ter dood veroordeeld zal worden. Daar mag de Nederlandse regering niet aan meewerken, aldus Poets. Landsadvocaat mr. J. de Wijkersloot acht de kans op doodstraf klein. DEN HAAG - Gemeenten en provincies krijgen vanaf het nieuwe jaar tot twintig procent minder geld voor hun welzijns beleid. Verleden jaar sprak het kabinet af dat het welzijnswerk 100 miljoen gulden moet inleveren. Verleden maand nam het kabinet een voorstel over van minister Ruding (Financiën) over om het bedrag nog eens met 50 miljoen gulden te verho gen. Daarover is nu advies aan de Raad voor de Gemeentefi- nanciën gevraagd. De klap komt het hardste aan in die regio's die speciale steunfondsen van de rijksoverheid krijgen, zoals Limburg en het noorden des lands. BUNNIK (ANP) - Bij Utrecht is op een diepte van 135 meter een omvangrijke bron mineraalwater aangeboord, dat aan alle internationale eisen voldoet. Met het oog op de volksgezond heid is het ministerie van WVC zeer ingenomen met het na- triumarme water, dat daardoor ook geschikt is voor consump tie door mensen met een zoutarm dieet en voor de bereiding van babyvoeding. Na twee jaar onderzoek ontdekte de fris drankfabrikant Vrumona op haar terrein in Bunnik een door twee kleilagen beschermde bron mineraalwater met een capa citeit van 200 miljoen liter per jaar. Het ruim 1200 jaar oude re genwater is afkomstig van de zes kilometer verderop gelegen Utrechtse Heuvelrug. Het heeft een gemiddelde hardheid en is vrij van enige bacteriologische besmetting.

de Stem | 1988 | | pagina 3