'ER ZULLEN STRAKS PER JAAR DRIE DODEN VALLEN' 'Jobclub' in Terneuzen Terneuzenaar werd door onbekenden mishandeld Hergebruik in plaats van lozen Si EERSTE STi 'Leven met n landgoec Velder Liei OCCASIONS SHOW RENOCA CAPPENDMK O RENAULT Begroting Zuidlandtheater probleemloos aangenomen Herdershond afgeschoten POLITIERAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS MARKTEN Fiets-in geslaagd evenemenl VOLVO Autobedrijf RENOCA DE STEM VAN ZEELAND 3 WOENSDAG 27 APRIL 1988 SLUISKIL - De bewoners van Sluiskil zijn zeer tegen de afsluiting van de Lei dinglaan en gedeeltes van de Piet Heinstraat, de Frans Naereboutstraat en enkele andere als zinloos geken merkte wegen. Dit bleek gisteren tijdens een hoorzitting. Wethouder W. Gosselaer van Terneu- zen kwam in de plaatselijke bibliotheek vertellen waarom de gemeente de straten wil afsluiten. Vol gens hem verkeren ze in een zeer slechte staat en ont breekt het geld ze te herstel len. HELPEN BIJ VINDEN VAN WERK BEDRIJF GEEFT WEER KLEUR AAN ONTWIKKELAAR Vergunning Grondlegger Afval Afval Schatten Nijil Geen voorrang Inbraak Tegen lichtmast Onder invloed In de sloot Botsing Granaten pE STEM VAN ZEELA 'W, HOOFDPLAAT - Wethouder jare werken) van de gemeei eze week opdracht gegever van de Vossekaai bij Hoofdpla Sas van Gent Zandstraat haagdoorns rWEEJAARLÜKSE M, Profiteer nog tot 29 april van onze Autobedrijven Ecologisch Deze gezamenlijke show wordt gehouden bij T16 Sluiskil tegen afsluiten weg De problemen met de wegen zijn in feite ontstaan in 1971. Toen werd door de gemeente het be stemmingsplan Stroodorpe overgenomen. De woonstraten in deze wijk waren reeds aange legd met de bedoeling daar te gaan bouwen. Gezien de situatie op de woningmarkt is dat er tot op heden niet van gekomen. De Leidinglaan, ooit aangelegd als woonstraat, heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot doorgangsweg. Al in 1986 werd de slechte staat van deze Leidinglaan aangekaart bij de gemeente. De bewonerscommissie vond toen echter geen gehoor daar volgens Terneuzen deze weg een min der belangrijke functie vervulde dan oorspronkelijk de opzet was. Vooral de dreigende sluiting van de Leidinglaan riep gisteren heftige re acties op. Van Haeist, huisarts, sprak van een on-plan. Hij zei: „De Leiding laan wordt, hoewel woonstraat, ge bruikt als doorgangsweg. Hier is naar mijn weten nog nooit een ongeluk ge beurd. Ik voorzie als de Leidinglaan wordt afgesloten een verkeersstroom die langs het kanaal het centrum tracht te bereiken. De zijstraten zijn echter niet geschikt dit verkeer te verwerken en ik voorzie helaas een drietal doden per jaar". Omwonenden wezen de wethouder op de problemen die het vrachtver keer met zich mee zal brengen: „Als de Leidinglaan wordt afgesloten zal het vrachtverkeer voor overlast zor gen in de Havenstraat en Stroodorpe waar de huizen tegen de weg aan zijn gebouwd", aldus de massaal aanwe zige Sluiskillenaars. Verder wezen ze de wethouder er op dat er ook nadelen zijn verbonden aan doodlopende wegen, dat de oude ren straks verder moeten rondlopen om in het dorps te komen en dat het ophalen van vuilinis problemen zal geven. Gosselaer liet tot slot weten dat hij alles begrepen had. „Ik neem dit mee naar Terneuzen", zei hij als slot Van onze correspondent TERNEUZEN - Enthousiast reageerde dé Terneuzense schouwburgcommissie gisteren op de presentatie van de begroting 1989. „Een knap stukje werk. Met dezelfde mid delen van de gemeenschap worden er in het komende sei zoen een tachtigtal voorstellingen gegeven, verdeeld over alle sectoren van de podiumkunst. In financieel opzicht blijven we met dit programma zelfs ruimschoots binnen de begrote negatieve saldi", aldus wethouder W. van Walra ven. Op de begroting staat onder meer een verwachte meerprijs van 20.000 aan buffetexploita tie. Dit gezien de te verwachten hogere bezoekersaantallen. De bet aan de gunstige begroting zijn verder de inkomsten van advertenties 45.000) en de bij dragen vanuit het bedrijfsle ven (sponsoring ongeveer 10.000). Volgend seizoen zal het mo gelijk zijn om in het Zuidland theater een plaats te reserve ren. De schouwburgcommsisie ging akkoord ondanks de gere serveerde houding van com missielid P. Broekhuysen: „Voor mij persoonlijk geldt dat wie het eerst komt zijn stoel in feite al heeft gereserveerd. Een negatief gevolg van stoelreser- vering kan zijn dat mensen dan sowieso te laat komen. Een stoelenplan kan tevens hinder lijk werken, bijvoorbeeld dat er steeds moeten worden staan en het kan blokvorming in de hand werken". Nadat wethouder Van Wal raven had toegezegd dat wat betreft te laat komen er bij het begin van de voorstelling toe zicht gehouden zou worden, ging de commissie akkkoord. Directeur H. Scholten: „Voor lopig zal de stoelreservering handmatig moeten gebeuren. De zaal zal volgens het stoelen plan in vier blokken worden verdeeld: voor, achter, balkon en de zijkanten, waaruit de be zoeker zijn voorkeur kan uit spreken". Voorts nam de schouwburgcommissie een subsidie van 10.000 ten bate van een ringgeleidingssysteem van het Anjerfonds in dank aan. Van onze verslaggever TERNEUZEN- In mei start de Zeeuws-Vlaamse 'Vrouw en Werkwinkel' in Terneuzen met een cursus solliciteren. Ze krijgt de naam 'jobclub' mee. Afhankelijk van het aantal aanmeldingen wordt de eerste cursusdag gehouden op 3 of 10 mei. Aansluitend vindt ze elke dinsdag plaats in het ge bouw aan de Axelsestraat van 9.00 tot 11.00 uur. Medewerksters van de Stich ting Vrouw en Werk Zeeland begeleiden vrouwen op deze ochtenden met sollicitatiepro cedures. „Wij helpen niet vrijblij vend", zegt Anthony de Beau mont. „Degene die hier binnen komt, blijft totdat ze een baan heeft gevonden." De opstelling van sollicitaties wordt bespro- kent, sollicitatiebrieven door gelicht en gesprekken voorbe reid en tevoren geoefend. Ook lopende sollicitaties krijgen aandacht. „Het kan wel zijn dat iemand zegt, ik heb al tachtig brieven verstuurd en niks gevonden. Zo iemand verliest de moed en geeft het op. Hier wordt beke ken of de zaken anders moeten worden aangepakt, of dat de kaarten gewoon zo liggen. Dan zijn we hard nodig om door te durven gaan." Wie zich voegt bij de jobclub leert ook te zoeken naar 'ver borgen banen'. Met de Gouden Gids als informatiebron wor den die mogelijkheden opge spoord en uitgewerkt. De club is voor alle vrouwen en meisjes kosteloos toeganke lijk. Wanneer de club in Ter neuzen goed aanslaat, wordt hij ook in Middelburg en Goes opgericht. TERNEUZEN - De gemeentepolitie van Terneuzen stelt samen met de Belgische rijkswacht een onderzoek in naar de daders van mishandeling van de dertig-jarige WC. uit Terneuzen. De man werd maandagavond kort na zes uur, na het verlaten van het postkantoor te Sluiskil waar hij werkzaam is, gevolgd IJZENDIJKE - Door de groep West Zeeuws Vlaan deren van de rijkspolitie is dinsdagmiddag in de omge ving van IJzendijke een Duitse herdershond afge schoten. De hond was regelmatig te vin den tussen IJzendijke en Hoofdplaat en viel het vee las tig. Op verschillende plaatsen was het vee daardoor uit de weilanden gebroken. De politie heeft geprobeerd de hond te vangen doch dat is niet gelukt. Toen het niet lukte het dier te vangen heeft men de hond afgeschoten. door de bestuurder van rode Audi met een Belgisch kente kennummer. In die auto zater verder nog een man en een vrouw. Na enkele mislukte pogingen slaagden de achtervolgers erin C. op rijksweg 61 tot stoppen te dwingen, waarna hij door de twee mannen werd mishan deld. C. wist op een gegeven moment aan zijn aanranders te onkomen en in zijn auto te ra ken. In Hoek vluchtte hij een woning binnen, waarna de mannen van verdere acties af zagen en richting Terneuzen wegreden. Om welke reden C. door de mannen is aangepakt is niet bekend. De gemeentepolitie van Terneuzen zoekt wel even tuele getuigen die het incident op de rijksweg hebben zien. Ook kunnen mensen die de be wuste Audi, kenteken H - 776 - G, maandagavond ergens heb ben gezien zich met de politie in verbinding stellen. Het laboratorium van Van Vlodrop: proeven voor nog meer recyling van foto-chemicalën FOTO VAN VLODROP DE foto-handel kan steeds moeilij ker van de kleuren-ontwikkelaar af. Waterschappen verbieden dit zwaar giftige chemisch afval op het riool te lozen, terwijl vernieti ging duur is. Van Vlodrop Recy cling uit Bergen op Zoom denkt de foto-handel te kunnen helpen door het goedje weer geschikt te maken voor hergebruik. Door Willem Reijn HET bedrijf Van Vlodrop Recycling uit Bergen op Zoom wil volgend jaar één miljoen liter kleurontwikkelaar redden van het riool en door bewerking weer geschikt maken voor hergebruik. De directie van Van Vlodrop zegt dat proefnemingen bij klanten hebben be wezen dat de kwaliteit van recycled kleurenontwikkelaar zeker even goed is als wanneer met nieuwe chemicaliën wordt gewerkt. „Soms zelfs beter", durft adjunct-directeur R. van der Graaf te HUTgGbruik stellen. nieuwe filosofie in het bedrijf moeten doorvoeren: we zijn van ver- naar be werken van afvalstoffen gegaan. Dat wil zeggen bruikbare, kostbare stoffen in afval gereed maken voor hergebruik". Voor wat betreft kleurontwikkelaar is de markt bepaald rijp te noemen voor deze benadering. Zuiveringsschappen geven foto-laboratoria geen vergunning meer om kleurontwikkelaar te lozen op het riool, omdat er-«eer zwaar giftige stoffen in zitten. Vernietigen van het spul is echter bijzonder kostbaar. „Dan moet je de ontwikkelaar naar de Afval Verbranding Rijnmond brengen. Dan ben je bezig met het verbranden van wa ter en dat is bijzonder duur", zegt Van der Graaf. „Maar bovendien is vernietigen onver standig, omdat je heel dure componenten ermee weggooit. Van deze stoffen wordt in het foto-laboratorium, afhankelijk van het produktieproces, slechts tien tot vijftig procent gebruikt". Van Vlodrop is van oorsprong een Rot terdams bedrijf, dat zich specialiseerde op de terugwinning van zilver uit foto grafische afvalstoffen. Tien jaar geleden vestigde het bedrijf zich in Bergen op Zoom. Tweeënhalf jaar terug verliet grondlegger Van Vlodrop het bedrijf en namen managers de leiding over. Dat was de start om van zilverwinning over te schakelen op milieu-technische be werking van afval. Het bedrijf, waar dertig mensen werken, zorgde zo al voor een behoorlijk grote verwerking van fotografisch afval. „We hebben de laatste jaren echter compleet moeten leren 'om-denken', een compleet Van Vlodrop gaat nu een door Kodak ontwikkelde methode voor hergebru' toepassen. „In grote foto-laborator^ wordt ontwikkelaar wel opnieuw ge bruikt, maar bij de honderden kleine fo- tobedrijven niet", zegt Van der Graaf. „Voor hen was de apparatuur te duur, terwijl die bedrijven ook de kennis niet hebben. Voor hen willen we deze techno logie toegankelijk maken". Het bedrijf gaat nu bij de fotolaborato ria de foto-ontwikkelaar ophalen, werkt het afval op voor hergebruik en brengt het dan weer terug. Van der Graaf re kent voor dat voor een middelgrote foto- afdrukker die 1500 liter kleurontwikke laar in de vier weken gebruikt, het re- cyclingsproces ƒ2.250 goedkoper is dan het nieuw kopen van deze chemicaliën. Dat is bijna dertigduizend gulden per jaar. „Voor een liter Kodak-ontwikke laar betaalt hij met korting 2.20 per li ter en daarnaast kost verwerken van het afval nog eens zestig cent per liter. Bij ons betaalt hij 1.27 all in". De leveranciers van foto-ontwikke laar zullen niet erg blij geweest zijn met deze ontwikkeling? Neen, zegt Van der Graaf. „In eerste instantie zeiden ze: dat kan helemaal niet. Maar nu moeten ze toch toegeven dat het wel kan". De markt waarop Van Vlodrop mikt, is in grootte moeilijk te schatten. Van der Graaf zegt dat de kleine bedrijven 'drie tot zes miljoen' liter foto-ontwikkelaar gebruiken. Over een jaar moet een mil joen liter naar Bergen op Zoom worden gebracht. Voorlopig heeft Van Vlodrop een ondergrens voor de bedrijven van een gebruik van driehonderd liter per week gesteld, omdat anders het che misch afval niet rendabel kan worden opgehaald. Veel extra omzet zegt Van der Graaf niet te verwachten. „We be werken het nu in plaats van het te ver werken". Maar die stelling strookt niet met andere opmerkingen, die inhouden dat bedrijven de ontwikkelaar niet meer op het riool lozen en laten recyclen. Het bedrijf stelt dat de eigen lozing van giftige stoffen op het riool vrijwel nihil is. „Een foto-amateur giet meer door de gootsteen van zijn zolderkamertje". Volgens Van Vlodrop staan er de ko mende jaren nog meer nieuwe technie ken voor hergebruik van fotografisch afval op stapel. „We hebben diverse proeven op laboratorium-schaal lopen, die we binnenkort in praktijk kunnen gaan testen. Binnen twee jaar zijn er volslagen nieuwe processen, waarmee allerlei andere chemicaliën kunnen re cyclen en retourneren naar de bedrij ven". AXEL - Op de kruising Derde Verkorting-Langeweg-Abs- daalseweg verleende gister morgen de automobilist J. van G. uit Axel geen voor rang aan een personenauto bestuurd door BA. uit Axel. Bij de botsing die volgde wer den beide voertuigen zwaar beschadigd. Niemand liep enig letsel op. TERNEUZEN - In de nacht van maandag op dinsdag is ingeboken in de VSO-school De Schans aan de Katspol- derlaan te Terneuzen. Ver mist worden twee computers met een gezamelijke waarde van ongeveer 1500 gulden. TERNEUZEN - De automobi list C.K. uit Axel raakte maandagavond door onbe kende oorzaak rijdend over de Scheldeboulevard te Ter neuzen de macht over het stuur kwijt. Het gevolg was dat hij met zijn voertuig te gen een lichtmast botste. De lichtmast werd geheel ver nield en de auto aan de voor zijde aanzienlijk beschadigd. TERNEUZEN - De Terneuze naar GS. werd maandag kort na middernacht door de gemeentepolitie van Terneu zen betrapt toen hij met zijn personenauto over de Schel- deboulevard in zijn woon. plaats reed en onder invloej bleek te zijn. Nadat blaastest daarin zekerheirj had gebracht werd tegen hern een proces verbaal o] maakt. CADZAND - Op de Retran- chementseweg is een auto eigendom van PHV. uit het Belgische Knokke in een sloot gevonden. De eigenaar niet meer bij het voertuig aanwezig toen de politie ter- plaatse kwam. BRESKENS - Op de Nieuwe- sluisweg is de auto van T.J.M.S. uit Oostburg bij hel achteruit rijden in aanraking gekomen met de auto var G.G. uit St. Kruis die over de Nieuwesluisweg reed. Beidt auto's liepen schade op. BRESKENS - Door de mjjn- opruimingsdienst zijn drie granaten opgeruimd. Eer, handgranaat werd gevende: op het zogenaamde naakt- strand tussen paalhoofd 21 et 22, een andere granaat v nabij kruising Buitenlust de derde granaat werd ge vonden aan de Veerhoekpol- derweg. Van onze verslaggever OOSTBURG - De stichting Basiseducatie West- 2eeuwsch-Vlaanderen (BE- WZVL) kampt met een nij pend ruimtegebrek. De acti viteiten van de stichting, die in de laatste vijf maanden van 1987 verviervoudigden, vinden plaats in een school lokaal in Oostburg. Naast de lessen vinden in het lo kaal ook nog eens de verga deringen van de staf, admi- nistr; lesvo Ook h bouw trale burgs meer, Vosst Gisteren zijn medewerkers van he drijf Den Doelder uit Axel begonni struiken. Het toekomstige recreat kantiewoningen zouden moeten k echter nog boomloos. KONINGINNEDAG - De vie ring van koninginnedag za terdag 30 april biedt gezien het programma van het oran- jecomité voor elk was wils. Het ziet er als volgt uit: 09.00 uur aubade met showband Sas van Gent; 10.00 uur kin deroptocht met ballonnen wedstrijd, waarna kinderspe len voor de basisschooljeugd op de Promenade en het Kei zer Karelplein; plaquette ont hullen bij Beatrixboom door burgemeester Van Rest; 14.00-15.00 uur demonstratie sportschool De Moor op Kei zer Karelplein; 15.00-16.00 uur demonstratie hondentraining en demonstratie brandweer; bingo en dansmiddag voor Katholieke Bond voor Oude ren in De Roselaer en ANBO in De Regenboog; 20.00 uur concert De Vereenigde Vrien den; 21.00 uur lampionoptocht met begeleiding van harmo nie en showband. De winkels zijn de gehele dag geopend. KAARTING - Kaartdiè Amicitia hield de sluitings wedstrijd van het seizoen Robert Cappaert werd meen kampioen en ontving een fraaie beker. Overige uit slagen: 2. Rudy Samijn, 3. Jo zef Dupuy, 4. Leon Burk, i. Willy Slock. KONINGINNEDAG - Wijk- vereniging De Straete houdt zaterdag ter gelegenheid van koninginnedag om 14.00 urn een gaaibolling in het g« namige wijkgebouw voor iedereen. Tussen 09.30 en 17.91 uur zijn er kinderspelen voor de schooljeugd van b school 't Zand. Een afgevaar digde van het Sasse gemeen tebestuur onthult om uur de plaquette bij de Beat rixboom in de St.-Janstraat Showband Sas van Gent luis tert dit gebeuren op. Tot slot begint om 21.00 uur een ninginnebal. KAPELLE, 26 april - Winston kg kl. 1 55-60 34, 60-70 89-92, 70-80 159-173. Gloster kg kl. 1 60-70 59- 64, 70-80 86-98, 80-90 72-85, kl. 2 70-80 38-78, 80-90 38-66. Golden Delicious kg kl. 1 60-70 50-63, 70- 80 126-142, 80-90 135-160, kl. 2 60- 70 40-57, 70-80 86-112, 80-90 109- 129. Jonagold kl. 1 60-65 72, 65-70 175-189, 70-80 207-285, 80-85 181- 284, 85-90 198-251, 90 183-201, 96 127-161, kl. 2 60-65 56-77, 65-70 72- 182, 70-80 140-226, 80-85 113-219, 85-90 112-199, 90 116-138, 96 102- 123. Conference kg kl. 1 55-65 89- 94,65-75 115-124, kl. 2 45-55 237-28, 55-65 60-68. Saint Remy kg kl. 2 60-70 21-27, 70-80 21-30. Primella glas ds 150 gram kl. 1 A 98-113. Schilappels Golden II 65-70 Witte kroetappels 2880. Verpakt fruit. Gloster kgk 1.111 80111. Jonagold kg kl. 170-752* 254, 75-80 267-292, 80-85 254-2) 85-90 257. AMSTERDAM, 26 bintje 50mm, oogst '87, werdenl contracten verhandeld voor levt ring mei bij een prijs van 11" ,Als we nu de bomen zouden planten, dan zitten we eind dit jaar met een dood bos", aldus je wethouder. Alleen in het voor- en najaar kan je name lijk bomen planten. Het is de jedoeling dat de populieren, iiken en esdoorns dit najaar de grond ingaan. Voor het beplantingsplan van het toekomstige recreatie gebied heeft Staatsbosbeheer een subsidie toegezegd van 50.000 gulden. De gemeente Oostburg zelf haalt 27.000 gul den uit het beplantingspotje. In totaal moeten vier vakken met een totaaloppervlak van negen iiectare worden ingeplant met itruiken en bomen. Het groenvoorzieningenbedrijf Den Doelder is nu begonnen net het beplanten van twee 'akken, een vak landbouw fond en een perceel tegen de lijk. Daarin komen hazelaars, wskersen en haagdoorns. De iverige twee vakken blijven voorlopig onbeplant. Dit in verband met de plannen rond ie bouw van het vakantiepark. Ove gemee kerhei ambit „Het h niets projec landri hoord. baarh zoekei niets we ha van vernei De niet koest* dat wordt Ook tingso men i Vossel water waar nogal werd, afgezt hierm kan stort,' houdend. In bintje 50mm, oof van demi fris ivrro '88, werden 189 contracten ve ino^ (NCB)-commiSSie. handeld voor levering aprilt is voor het eerst een een prijs van 31,80 tot 30,50.» dergelijke, op burgers gerichte stemming was flauw. i Van onze correspondent WESTDORPE - De paro chiële werkgroep SOS (Stuurgroep Ontwikkelings Samenwerking) en de leer krachten van de basisschool De Kreeke kunnen terug kijken op een geslaagde fiets-in. Zo'n 130 kinderqn en veertig ouderen deden mee aan dit evenement, waarvan de op brengst ten goede komt aan vier geadopteerde kinderen in de Derde Wereld. De weergoden waren de or- JEMPDE - In het Pinksterweekeii april - Jnei, wordt op het landgoed Velde: aarlijkse manifestatie 'Leven met 'en met Groen' is de 'burgerlijk) Werktuigendagen v; 18,30. De stemming was prijflDe organisatie is ook in handen voor van kom> bloei 'Lev<| geop 'savoi prijs was/ voor Sp de< de gein vlak Op< derls wijz (ADVERTENTIE) Manifestatie gehouden. Die trok toen 40.000 bezoekers, ■twee jaar geleden, toen pre- er Lubbers de manifestatie 'Pende, waren er 70.000 bezoe- ganisatie dit keer goed gezin B*ers- Hierdoor konden de deelne T mers onderweg ruimschoot cvtHl etn ?6t doel van de manifestatie is van de polders rondom te le geïnteresseerde burger te dorp. De route van tien kil »nf ronteren met het lefen op ter voerde langs het kanaal iet platteland in het algemeen via de Kapittelstraat W dat van de boer in het bij naar de school, terwijl de ander. 'Debuitenbeurs voorde gere route de deelnemers late .uitenmens', zo noemen de or- het kanaal naar de Axelse Si janisatoren hun manifestatie, smg leidde, waarna rich# Westdorpe gereden werd.M Een groot aantal bedrijven de opbrengst van deze acte irganisaties en landelijke in- zo'n 1800,-, kan men het go® «Hingen richten informatie werk voor de kinderen in a anten in en verzorgen demon- Derde Wereld blijven voort» itraties op de 12 hectare grote ten. ®aJf°nstellingsruimte van het 1 rif if Velder. Ruim 14.000 vHi meter is overdekt, eel aandacht zal uitgaan naar onderdeel dieren. Demon- aufs en keuringen van n c u geiten, koeien, stieren l,i j?lapen roaar ook kleine Rasdieren zijn te zien. 'i wordt een aantal ontwikke len getoond in de land- en bouw zoals de voortschrij- ,ar? automatisering en me- msatie, ecologische teeltme- en en de bereiding van zui- en vleesprodukten. Op het entin v?.n de recreatie wor- - mogelijkheden aangegeven ;n wandelaar en fietser, er urifTntaties van trekkers- aval ^"huisjes, tenten, ca- |L ®n kano's en de paar- ,n w°rdt in al zijn facet- Jtim °p het gebied van nriaÜf u milieubeheer wordt acht besteed aan de kwa- "saspecfen van water) aan "ergievoorziening en bij- B* Vanc Mr. F.J. Haarmanweg 58 - Terneuzen

de Stem | 1988 | | pagina 16