Mythe van Israël definitief doorgeprikt VERKEERS Jl eveir UITBLAZEN Reactionair spo< Nogmaals de perreweps Israël veertig jaar Asielcentra mderbezet' DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 26 APRIL 1988 WIM KOCK llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir DE STEM DRAMA IN BEZETTE GEBIEDEN WERKT ALS EEN SPLIJTZWAM „we vieren dit jaar geen onafhankelij kheidsdag. Met de afschuwelijke si tuatie in de bezette gebie den zijn we niet in de stemming om feest te vie ren. Onze vrienden komen die avond bij ons om over de toestand te praten". Liefde en chaos ROND' 'T BINNENHOF Haags hoogstandje Agenda Partijleden Frans Buitenland pflSTEM BINNENLA den haag (anp) - De ^ret Vermeend/Moor, die werkgevers subsidie op de loonkosten geeft bij in dienstneming van een lang durig werkloze, blijkt in de praktijk te werken. DEN HAAG - Justitie in ]N automobilisten die verkeer* foutparkeerders) hebben aanpakken. me PvdA PAPIER VOOR UW PEN Gespleten Zaak Heijn DE STEM COM HOEWEL mij de her leiding van het dia lectische perreweps tot perewesp door Bertus de Vree uit Rijen afdoende leek, is de discussie nog niet helemaal gesloten. De in Oeffeit wonende Don- genaar C.P. de Wit breekt nog eens een lans voor de terre- weps door erop te wijzen dat er wel degelijk aardwespen' be staan: de graafwespen (Spheci- dae) bijvoorbeeld. Hij heeft ze in zijn jeugd zelf gadegeslagen als ze in of uit de grond kropen. Daar terre Frans is voor aarde en in de Westbrabantse dialec ten tal van woorden van Franse herkomst voorkomen, vindt De Wit dat terreweps zo gek nog niet. Nu lijkt het er sterk op dat perreweps veel algemener voor komt en dat terreweps slechts gezegd wordt in een soort en clave waarvan Oosterhout en Dongen de kernen vormen. De Vree heeft al verklaard hoe ge makkelijk in het spraakgebruik een 'p' in een 't' kan verande ren. Als men in Oosterhout en Dongen liever van terreweps spreekt moet men dat vooral niet laten. Immers zo'n woord ontleent zijn authenticiteit aan het feit dat het door niemand is opgelegd, maar dat het spon taan is gevormd in het dagelijks spraakgebruik van de mensen. Ondanks de theorie van de plofklank-verwisseling ('p' wordt 't') van De Vree blijft het een wonderlijk verschijnsel: zo'n eiland van terrewepsen in een zee van perrewepsen. Een van de wegen waar langs De Vree van perreweps op perewesp kwam was die van de analogie. Men zal zich her inneren dat op dat moment de terreweps al was afgedaan als een lokale afwijking en de dis cussie nog ging over de vraag of perreweps van paardewesp (pèèrde-) kwam of van pere wesp. Volgens De Vree gaat in samenstellingen met pèèrde- nergens de 'd' verloren, hetgeen (eveneens) leidde tot de conclu sie dat de perreweps een pere wesp moest zijn. In een vorige aflevering ver wierp S. van Ginneken uit Wouw die werkwijze. Daarvoor haalde hij een Zeeuws paard van stal. In het Zeeuwse père- grope is de 'd' wel degelijk ver dwenen, schreef hij. Nu is Zeeuws geen Westbrabants en De Vree reageerde dan ook met de opmerking dat een van de wetten van de fonetiek (de leer van de vorming der spraak klanken) is: dat spraakvormen plaatselijk (regionaal) zijn en voor een bepaalde tijdsperiode gelden. Anders gezegd: dat in Zeeuwse samenstellingen de 'd' van paard verdwijnt betekent niet dat dit elders ook gebeurt. A.J. Bos uit St. Maartens dijk toont aan dat de Zeeuwen, in tegenstelling tot de Westbra banders de 'd' in de samenstel lingen met paard inderdaad la ten vallen: pèresteert, pèrestal, pèrevoer, pèrebossel (-borstel) zijn de voorbeelden die hij geeft. Hij onthult ook dat Van Ginneken het lelijk mis had met zijn 'vertaling' van père- pèrel pe). Volgens Van Ginneken 5 werd daarmee het geslachtsdeel §j van een merrie bedoeld en ik 1 nam die vertaling te goeder i trouw over. Volgens Bos is pè- rehrope echter gewoon paarde- 1 kont. Hij geeft een aantal voor- beelden met het woord hrope: - Gae op je hrope zitten. - Ie eit gjèn zitvleis an zijn hro- pe. - Ie is wè schappeluk (vlijtig) mae z'n hrope is te zwaèr (blijft 5 gemakkelijk zitten). De heer Bos heeft ook nog een mopje met hrope en dat wil ik u niet onthouden: „Er komt een vrouw bij de dokter. Zij klaagt: ze zeggen dat ik een pèrehrope ebbe. =j Kunt u er wat aan doen? De E dokter bekijkt het zeer brede achterdeel en gaat zitten schrij- ven. Gaat u er medicijnen voor E feven, dokter? vraagt de vrouw. 1 fee, zegt de dokter, ik schrijf E een vergunning voor u uit om M op straat te mogen sch....l" Nog een correctie uit Zeeuwsch-Vlaanderen. In een E vorige aflevering heeft Jac. E Blommaert de uitdrukking ik E sta op mijn zaad, uit het Land jjjj van Hulst verklaard. Het is een E term uit het kaartspel en bete- kent: ik speel quitte. In zijn toelichting schreef Blommaert: E „het is een uitdrukking uit het E boerenleven: na de oogst heeft men evenveel binnen als men e gezaaid heeft." Dat riep bij mij E de vraag op waarom de boer zich de moeite van het zaaien en oogsten zou getroosten als E hij er niets mee opschoot. Het E is toch de bedoeling dat uit elke gezaaide korrel een hele aar vol E korrels groeit? vroeg ik me af. E Bern. Reuling uit Hulst vult E Blommaerts toelichting nu aan: alleen als de oogst slecht was en E de boer bij wijze van spreken E niet meer overhield dan hij had gezaaid stond hij op z'n zaad. j Een kaartspeler, aldus Reuling, zit dus op z'n zaad als hij niets gewonnen heeft. Ook in het Land van Hulst ken t( men de uitdrukking Motte kalven?. In West-Brabant vroe- 5 gen ze dat aan een jongen wiens onderbroek onder zijn E bovenbroekspijpen uitkwam. In het Land van Hulst vragen e ze het aan iemand die te veel E gedronken heeft en braaknei- 1 gingen vertoont. Van iemand die staat te braken zegt men: Hij is mutte (kalf) aan het ma- E ken. Ook van de heer Breuling tot slot nog een mooie variant e op het gezegde: die denkt zeker 5 da'ze deur 'nen baron is uitge- broeid (over een verwaand e mens). In Hulst kent men de 1 uitdrukking: Hij is zeker niet van een gans uitgebroeid. Hier is e het een compliment: hij is een E hele slimme. (Wordt vervolgd). Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: J 24,90 per maand; J 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Rob Simons Anat, een 45-jarige Israëli sche architecte, is bedrukt en bijna radeloos over de Israëli sche onderdrukkingspraktij ken in de bezette gebieden, die de viering van het 40-jarig bestaan van de joodse staat overschaduwen. „Ik kan het niet meer ho ren", zegt ze, als haar door een ooggetuige wordt verteld hoe een Israëlische soldaat zonder enige aanleiding een traan gasgranaat in een huis van een Palestijnse familie in de oude stad van Jeruzalem naar binnen gooide, waarop zo'n 15 Palestijnen met twee bijna gestikte babies naar buiten strompelden. De door de Israëlische le- gerwoordvoerder categorisch ontkende berichten van de medische directeur van Unr- wa, de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelin gen, over het gebruik van gif gassen in kampen in de Gaza- strook, waardoor tientallen Palestijnse vrouwen een mis kraam kregen, zijn ook wei nig opwekkend. „Het maakt me ziek. Ik weet dat het waar is. Ik kan de kinderen van mijn vrien den die in de bezette gebieden dienen, niet meer zien. Zo iets maakt me gek". Anat moet er niet aan den ken dat haar 17-jarige zoon Amir na zijn eindexamen vanaf de zomer gedurende minstens drie jaar zijn mili taire dienstplicht gedeeltelijk ook in de bezette gebieden zal moeten vervullen. Amir heeft zich echter al aangesloten bij de beweging Yesh Gwoel (Er is een Grens), die 450 dienst plichtigen en reservisten telt, die principieel weigeren in bezet gebied te dienen. Vader Michael, een 51-jarige psy choloog die als reservist niet - i Joodse kolonisten vieren uitbundig de veertigste verjaardag van de staat Israël. De overgrote meerderheid van de Is raëlische joden staat achter het optreden van het leger in de bezette gebieden. - fotoanp wordt tijd dat de Arabieren zich daar bij neerleggen." De overgrote meerderheid van de Israëlische joden staat achter het optreden van het leger in de bezette gebieden. Uit een recente opiniepeiling bleek zelfs dat 61 procent van de joodse bevolking van Israël meent dat het leger nog har der tegen de Palestijnen moet optreden. De Israëlische joden heb ben doorgaans geen enkel kontakt met Palestijnen en als burger nog nooit de schrij nende ellende in een Pales tijns vluchtelingenkamp ter plaatse aanschouwd. Het sprookje van de 'libera le' Israëlische bezetting is na 20 jaar definitief uit De illu sies die veel Israëlische joden zich al die jaren gemaakt heb ben over de mogelijkheid min of meer vreedzaam samen te leven met de Palestijnen in de bezette gebieden, zijn met ste in de bezette gebieden hoeft op te komen, is na bijna 21 jaar Israëlische bezetting van de westelijke Jordaanoever, de Gazastrook en de Golan- hoogvlakte, door de al meer dan vier maanden durende Palestijnse opstand wakker geschud. Michael heeft zich aange sloten bij een van de vredes- groeperingen die goedwil lende progressieve Israëli's uit de vrije beroepen aantrek ken. Deze vredesactivisten die smalend 'mooie zielen' wor den genoemd, maken zich zor gen over het moreel verval in de samenleving, als gevolg van de voortdurende bezet ting waardoor rechtsnormen en menselijke waarden ver vagen. Onder invloed van de toe nemende onverdraagzaam heid, het nationalistisch chau vinisme en religieus fana tisme van hun joodse landge noten zijn zij zich ervan be wust dat de democratische pijlertf van de joodse staat worden weggeslagea De mythe van de kleine staat Israël waar joden uit de hele wereld na de massa moord op zes miljoen van hun broeders en zusters in vrij heid een menswaardig be staan kunnen opbouwen in een vredelievende samenle ving gebaseerd op humani taire idealen van vrijheid en gelijkheid, is tijdens 21 jaar bezetting bezetting en koloni satie definitief doorgeprikt. Zelfs de rol van het leger dat traditioneel als een heilige koe in Israël nooit in het openbaar ter discussie werd gesteld, is door het optreden tegen de Palestijnen en door voortdurende provocaties van joodse kolonisten een mik punt van politieke kritiek ge worden. Voor het gros van de Israë lische bevolking mag de on rust in de bezette gebieden de pret rond het 40-jarig bestaan van Israël overigens niet drukken. Die Palestijnse on lusten worden door de meeste Israëli's als een naar pro bleem gezien dat door het le ger zo snel mogelijk zal wor den opgelost. De militairen moeten volgens de Israëlische man in de straat het volkso proer liefst zo hard mogelijk de kop indrukken opdat die 'verdomde Palestijnen' het niet in hun hoofd halen nog eens in opstand te komen. „De Palestijnen hebben het nog nooit zo goed gehad", zegt Peinina, die bijna 38 jaar ge leden als klein meisje uit Irak naar de jonge joodse staat emigreerde. „Als het ze niet bevalt, kunnen ze weg gaan. Dit land is van ons. Dat staat in de bijbel geschreven. Het 0p 14 mei 1948 riep David Ben-Go», rion de staat Israel uit. In veertig jaar groeide Israel uit tot een modern», welvarende staat in het MidderhOos. ten. Maar het waren ook veertig jaar zonder vrede. Veertig jaar conflict met de omringende Arabische wereld en de Palestijnen die 'hun' land terug, eisen. De oorzaken van het Midden-Oost»* conflict zijn even complex als talrijk. Ze gaan terug tot bijna een eeuw g». leden, toen Theodor Herzl het plan opstelde om een joods tehuis In Pa- lestina te stichten. De komende dagen op de Actiter- grond-pagina een serie verhalen ovtr 'veertig jaar Israël'. Vandaag het eer ste. nen, knuppels en geweren voorgoed gebroken. De Palestijnse vrijheids- en onafhankelijkheidsstrijd te gen de Israëlische bezettings macht heeft vooral Israëli's die zich historish bewust van het nabije verleden van het joodse volk, in gewetens nood gebracht. Onderling steeds scherper verdeeld tussen hun natio- naal-religieus en hun vredes- kamp zien de meeste Israëli's geen uitweg meer uit het moeras van de bezetting waarin ze steeds verder weg zinken. Na 70 jaar nationale strijd tussen joden en Arabie ren dat in de 40 jaar van het Arabisch-Israëlisch conflict al tot vijf oorlogen heeft ge leid, werkt de bijna 21 jaar durende Israëlische bezetting en onderdrukking van het Palestijnse volk als een splijt zwam in de Israëlische maat schappij. Morgen: Israël: ontstaan via aankoop Arabische grond' DE Nederlandse politiek lijkt een slechte voedingsbodem voor sexschandalen en voor onduidelijke relatiepatronen. In Engeland zagen minister en kamerleden meermalen een einde komen aan glan zende carrières in de open bare dienst doordat relaties en slippertjes van enige om vang bekend werden. Dat soort pikanterieën ontbreekt aan de Nederlandse politiek ten enen male. Er is in de afgelopen jaren wel eens wat te doen geweest over kamerleden die met elk aar een relatie zouden heb ben. Maar de verhalen daar over zijn doorgaans wat la cherig bedoeld en misten tot nu toe veelal enige vaste grond. Op het niveau van de ge meentelijke politiek is Neder land wel eens 'opgeschrikt' door hartstochtelijke en door de partij-barrières heenbre- kende relaties. In Schiedam bleken een PvdA en een D66- politicus het meer dan voor treffelijk met elkaar te kun nen vinden. En ook in Zuid- Limburg werd eens een poli tiek liefdesnestje gebouwd. Hoe het ook zij: de oogst is wat magertjes. Over twee weken kan tv- kijkend Nederland evenwel zien hoe zich een (onver kwikkelijke affaire in het Ne derlandse parlement zou kun nen voltrekkeu Dan zendt Nederland-3 de muzikale ko medie in de Tweede Kamer: 'Medio mei' uit Van oor sprong, zo melden de makers, is 'Medio mei' een theaterstuk dat door de 'Boulevard of Broken Dreams' onder meer in Canada is uitgevoerd. Het gaat in 'Medio mei' om een EINDREDACTIE PIETER EGGEN politicus van de oppositie die verliefd wordt op een mooie vrouw uit een regeringspartij. Wat er dan allemaal kan ge beuren..liefde en chaos in Den Haag, beloven de thea termakers. „De vertrouwenscommissie mocht al bij voorbaat twijfe len aan het nut van haar taak. Zij voerde braaf ge sprekken met kandidaten, terwijl de protégé van de mi nister-president constant onder tafel zat, zelfs een keer aan en onder tafel tegelijk. Ex-staatssecretaris Brokx is werkelijk tot veel in staat". (PvdA-kamerlid Frits Nies- sen over benoemingskwestie Brokx in Tilburg.) DEZE week springen twee za ken eruit op de agenda van de Tweede Kamer. Woensdag middag praat de kamer over de normalisering van de be trekkingen met Suriname, nadat daar een burgerrege ring werd geïnstalleerd. Later woensdag praat de kamer over de paspoortkwestie. Dan gaat het vooral over de vraag of het contract met de KEP opgezegd moet worden. De oppositie zal verder wel aan dringen op het vertrek van de zittende staatssecretaris Van der Linden en de oud-be windsman op Buitenlandse Zaken, Van Eekelen. Maar de kans dat een van beiden zijn politieke loopbaan ziet wor den beëindigd is uiterst klein. Minister Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) heeft zich vierkant gesteld achter Van der Linden - en dat is vol doende reden om geen te hard politiek oordeel te verwach ten. En Van Eekelen mocht verleden week nog aanblij ven, ondanks gestuntel met de aankoop van te dure dollars; dan is er weinig reden om nu nog zijn aftreden te eisen. De kamer praat verder nog over het aanmelden van boy cotmaatregelen tegen vijan dige regimes, over de inlich tingen- en veiligheidsdienst en over de subsidie voor poli tieke instituten. WIE lid is van een politieke partij is ouder dan iemand die op een politieke partij stemt. Linkse partijen hebben jon gere leden dan rechtse of con fessionele partijen. Dat blijkt uit onderzoek van het 'Docu mentatiecentrum Neder landse Politieke Partijen' uit Groningea D66 blijkt de jongste leden te hebben en ook de jongste kiezers. De gemiddelde De mocraat is 43 jaar (de kiezer van D66 is 41 jaar), bij de PvdA liggen die leeftijden op 50 en 44 jaar, de VVD scoort 53 en 42 jaar en het CDA is het meest vergrijst: 57 jaar voor J »_i. ,..w Smit-Kroes .formidabel. de leden en 48 jaar voor de kiezers. De CDA-leden zijn zelfs voor tweederde ouder dan 50 jaar. In Brabant en Limburg blijken D66 en PvdA wel re delijk veel stemmers te heb ben zitten, maar nauwelijks leden. Ruim eenvijfde van alle PvdA-stemmers Woont in een van de twee zuidelijkste provincies, maar het aantal leden bedraagt nauwelijks meer dan tien procent. Maar ook het CDA heeft het in het zuiden wat moeilijker. Con clusie: Brabanders en Lim burgers worden wel lid van clubs, maar niet van politieke partijen. CDA-leden blijken zeer ge lovig. Maar een procent geeft op niet-gelovig te zijn, terwijl 16 procent van de CDA-kie- zers dat van zichzelf vindt. Voor de WD ook een aardig cijfer: 90 procent van de WD-kiezers vindt zich rechts. De meest gestudeerde koppen treffen we bij de De mocraten aan. Van de leden heeft liefst 73 procent een HBO- of universitaire studie afgemaakt en van de kiezers nog altijd 37 procent Ter ver gelijking: het CDA scoor 32 om 10 procent en de PvdA 41 en 18 procent. Alle cijfertjes staan ge rangschikt in het 'Jaarboek 1987'. BIJNA niemand weet het. Maar het Koninkrijk der Ne derlanden heeft nog wets teksten in het Frans. Jawel. De mijnwet van 1810 - dus voor het begin van het hui dige koninkrijk - begint met de fraaie zin dat het allemaal de instemming heeft van „Na poleon, bij de gratie van God en de wetten, Keizer van de Fransen, Koning van Italië en beschermer van de Confere- deratie van de Rijn, etcetera, etcetera". Dat is wel even iets anders dan „Wij Beatrix etcetera, et cetera", zoals boven de tegen woordige - natuurlijk in het Nederlands gestelde - wetten staat. De Napoleontische, maar nog steeds geldende mijnwet wordt deze week nog bespro ken. De PvdA-fractie wil een wijziging aanbrengen op deze wet, die ook al eens in 1903 werd gewijzigd. De nieuwe wijziging heeft te maken met de opslag van bijvoorbeeld radio-actief materiaal in zoutkoepels in Drente. De mijnwet heeft namelijk te maken met het ontginnen van grondstoffen in een ruime zin des woords; niet alleen met de allang gesloten Zuidlim burgse steenkolenmijnen. De Bureau Wetgeving van de Tweede Kamer dat steun van de kamer is bij het formuleren en aanpassen van wetten is ingenomen met zo'n Franse tekst. „Dat moeten we vooral zo laten", zegt een zegsman. Overigens zijn ook som mige onderdelen van water- staatswetten - van ver voor 1813 - nog in le francais. SOMMIGE Nederlandse tici maken in het buitenland grote indruk, meer dan in eigen land soms. Neelie Smit- Kroes, bewindspersoon van Verkeer en Waterstaat, ver deeld haar populariteit gelij kelijk over binnen- en buiten land. Zo lij kt het In een bijlage over Rotter dam portretteert de Engelse krant The Financial Times de enige vrouwelijke minister van het kabinet onder het kopje 'een van de boys'. Smit- Kroes krijgt het predikaat 'de machtigste vrouw van Neder land' en ze zou veel lijken o Margaret Thatcher die oo intelligent, conservatief immens populair is. „Buiten Nederland dwingt deze formidabele vrouw res pect af, sommigen si zelfs van angst", schrijft de redacteur van The Financial Times. Smit-Kroes zou kansen maken om lijsttrekker te worden van de WD in 1990 - of zoveel eerder. Nadeel li volgens de Britse krant dat ze wel eens minder enthousiast sprak over het gezin 'hoeksteen van de samenle ving'. Ander nadeel is dat het bui tenland niet meestemt in 1 Er werd vorig jaar naar ge streefd om 12.000 mensen, lan ger dan drie jaar werkloos, te plaatsen. Dat is gelukt met a 500 werklozen, drie kwart van het streefaantol. Ook heeft de wet een positief effect op de werkgelegenheid. Er zijn aan wijzingen dat in ongeveer een derde van het aantal plaatsin gen de werkgelegenheid onder nvloed van de wet is toegeno men. Duit Duitsers krijgen de mogelijkhej «talen of per giro te voldoen. De Nederlandse justitie hoeft dan niet langer een beroep te doen op de Duitse collega's bij iet invorderen van boetes. Dat scheelt zowel de Nederlandse als de Duitse Justitie een hoop werk. Alleen al voor automobi- isten uit de deelstaat Nordr- ïein-Westfalen moet de Duitse ustitie de Nederlandse colle- ;a's 35.000 keer per jaar te hulp :omen. Praktische problemen leiden :r de laatste jaren toe dat en- rele duizenden processen-ver- uitgedeeld in vooral de rustplaatsen, grote steden en ie grensstreek, niet werden jitgevoerd. Per 1 mei van dit jaar gaat ;en aantal maatregelen in, die jebaseerd zijn op, zoals Justitie iet omschrijft, de gebleken be- 'eidheid van Duitse verkeers- ov< be1 dei (hd vei mq del wa[ vefl coi oori sei wi Di gu •II ba, ne wq ov< hol WCi i in he trai Du thi hel inf mq vcx lar vai nei Ko in Het is in onze partij abso luut niet nodig, dat men verstand van zaken heeft. Na het volgen van enige les sen in de retorica en wat oefenen zal men op den duur best in staat zijn luis teraars in de waan te bren gen, dat er iets goeds gedo ceerd is. En dat is nu juist het hoofddoel in onze PvdA. Wij zijn er niet op uit en waarschijnlijk ook niet toe in staat om het gesprokene te analyseren, te verklaren of enig bewijs te leveren. Er moet iets gezegd mogen worden en het stellen van vragen is niet geoorloofd. Slechts luisteren is onze boodschap. Democratie houdt o.a. in as©» Waf 'vrijheid op velerlei gebied'; dus ook in het spreken. Wanneer er echter misbruik gemaakt wordt van het be grip vrijheid, zoals o.a. door genoemde partij in de 'Tweede Kamer', door het stellen van niet belangrijke vragen, die niets met demo cratie te maken hebben, dus toepassing van zgn. 'ob structie', dan moet dit wor den afgekeurd en verboden. De socialistische partij in Nederland is zich kennelijk niet bewust van het feit, dat het stellen van onnodige vragen en het beantwoor den ervan een enorme hoe veelheid tijd kost en dus heel veel geld. De uitingen van W. Kok en mevrouw Sint van 'de re gering deugt niet' zijn dan ook volkomen onlogisch; misschien alleen te volgen door hun partijgenoten, die dit gezegde eveneens niet begrijpen. Wanneer zal het door dringen in de PvdA, dat af breken heel wat gemakke lijker is dan opbouwen? Waarom altijd afkammen en nooit met iets beters voor de dag kunnen komen? Breda M. van Ameronge Wat moet je denken bij het lezen van een bericht in De Stem van 19 april? Wim Kok houdt een spreekbeurt in Eindhoven en zegt daar doodleuk, dat het kabinet- Lubbers de elf andere EG- lidstaten moet overhalen de hoge Nederlandse norm (bijvoorbeeld op het gebied van sociale zekerheid) over te nemen. Nu heeft die man al dik twee jaar gekankerd over zogenaamde afbraak van ons sociaal stelsel. Het CDA kan haar C maar beter schrappen. En zie.opeens worden onze regelingen het grote Europese voorbeeld. Kunt u dat rijmen? Ja, ik vermoed het ook: Die man heeft gewoon een slangetong. Oudenbosch P. Zaalmans Na de uitgebreide publica ties over de zaak Heijn zal het mij benieuwen wat straks de eis en strafuit- spraak van de rechter gaat worden, de 'verzachtende' omstandigheden van de verdachte zijn al weer uit gebreid op de voorgrond ge haald, en zo gaat het meestal hier. Waarom wil len zware misdadigers het liefst in Nederland berecht worden? Juist, om de bela chelijke lage straffen! Wie iemand onder invloed dooi rijdt, is een moordenaar met voorbedachte rade. Straf Een paar maanden en boete. Zo kan ik nog voor beelden zat opnoemen waai de rechtspraak volle® faalt in de ogen van mensen. Meestal maakt hier van de dader slachtoffer. De laatstge noemde, mocht ie het er le vend afbrengen (zoniet) dar- zijn familie, mag met le venslange trauma's blijver zitten waar nog steeds ge® goede opvang voor is. veroorzaker wordt ech van alle kanten bijgestaan Schande! Bergen op Zoom J.C. v.d. Ketterij )EN HAAG - De animo van Nederlandse gemeenten om rleine groepen asielzoekers e huisvesten is zo groot, dat je grote opvangcentra voor asielzoekers onderbezet ijn. lomenteel is veertig procent ran de ruimte in de zes grote sielcentra, waaronder die in Stevensbeek, Rijsbergen en Soes, niet bezet. Als de regering doorgaat met litbreiding van de capaciteit 'oor centrale opvang, onder neer door uitbreiding van het ipvangcentrum in Rijsbergen n de vestiging van een nieuw pvangcentrum in Alkmaar, de onderbezetting in de rote opvangcentra zelfs oplo- en tot 59 procent, aldus de ereniging Vluchtelingen- Iverk. ET REACTIONAIRE monster spook olitiek. Het luistert naar de naam Jea. atische leider, ooit partijgenoot var 'nkeliers en ambachtslieden' Pierre i jaren vijftig plotseling een ongek aar keerde snel terug in het niets. L -lijk niet beter. De concurrentie bin* tankrijk immer hevig, de splinters w< aar hun aanhangers stelden doorc oor. nds zondag lijkt dit historische beelc b transen zijn - blijkens commentat* aardigd en geschokt over de domm -n-stemmers, dat het reactionaire sd -n beschoren kan zijn. Le Pen heeft f en: Erankrijk is vergeven van vreer '.fenomenen die in de Franse histor n. De Fransen zijn toch even van zi. ij nu dat het 'socialistische elan' varl vertrouwen' van Chriac veel kiezt De Fransen is heel navrant duide oeten gaan bestrijden en het kan nc -a met een donderslag tot een volk m ch?rStfronde van de presidentsveri entse kamp voor een politieke aard I ue socialistische president-karidic '9aan zonder al te veel moeite te ede ambtstermijn zit uitdager Chirl P van Le Pen kan hij het Elysée w zjngsuitslag heeft extreem-rechts' eken als Chiracs liberale coalitiepi. j.Pe's van Le Pen moet hebben. "'Ke keuze: de verkiezingen verlie2| 4^?m?rs van extreem-rechts heeft c narlect?raat van Le Pen zich deze kï ht^WI] in de grote steden. Veel I °®n nationaal' gestemd. In de Chi j Sd als een 'angst voor 1992, hel iiuL Bevreesd voor de concur: i, ®n en produkten zou „la France ét Q,°or de 'zekerheden' en het tradit irdËCces van ke Pen moet voor ee even ^an de arrogantie van Mitter inrWh L 'gev°elige thema's' (werl pmfL den) ontwijken. Met simpele chtt Paa'de Le Pen zijn publiek, irfjj .ls. daarom te vergelijken met c «i. twint'g jaar geleden. Nu de mar; in nit- een deel van het electors. '°nalistische mythe vastgegrep

de Stem | 1988 | | pagina 2