HA [EN :10% KASSA DE STEM i Ik ben een soort missionaris itingen SWERI ZIJN E ERBIJ OK IOLSTOE Schatten uit eigen bodem te zien in Leiden Pech in het holst van de nacht? Half miljoen voor koektrommels van Andy Warhol STER op weg naar een half miljard in 1989 1 R CHRIET TITULAER, TV-PRESENTATOR, ZAKENMAN EN LEYENSGENIETER bemiddelt bij nensen met s 60 jaar. akt nog meer ingen, j anpassingen ije tijd toch jrdt. Ipt waar igen écht te edere ?5 8?s 6?s 14?5 18« I «TG» DINSDAG 26 APRIL 1988 De wondere wereld van Chriet Titulaer in het Utrechtse Houten herbergt schotels, antennes en camera's op het dak en een Apollocapsule in de tuin. In het atelier worden de videoprodukties en tv-programma's gemaakt. Moskou en Washing ton komen broederlijk via de satelliet binnen. Een elektronische hond slaat om de haverklap aan. neer Hard werken Klagen Genieten Oogkleppen HET MIDDELEEUWSE DORDRECHT EN ANDERE RECONSTRUCTIES OP 'NEDERLAND ONDERSTE BOVEN' Verjaardag Altaarsteen Doorsneden Voorouders UITBREIDING TOT 5% GEVRAAGD VERSTAND VAN AUTO'S KUN JE LEASEN. lies Fles Fles ati Chianti Sangioves. ).C Oassico Di |t en D.O.CC. Romagnj oog D.O.C Fles Liter Bootz Bols Rum Vieux Bruin/Wit „Hoe vriendelijk «e elkaar ook allemaal •omhelzen, maatschappelijke problemen zijn er niet echt mee opgelost" Hedy d'Ancona, lid Eur. Parlement Door Theo Vliegenberg Sinds 1982 heeft Chriet Titulaer (44) een eigen bedrijf (ze ven mensen) dat actief is op veel terreinen, die allemaal temaken hebben met nieuwe technologieën. Chriet Titu laer heeft daarnaast een veertigtal boeken op zijn naam staan en is samensteller en presentator van radio- en te levisieprogramma's in België en Nederland. ,De maatschappij verandert en mat tussen twee bomen in de openlucht. Heerlijk, een dui zend-sterrenhotel". „Ik kom net terug van die reis. Ik heb Zuid-Amerika be zocht. Carnaval heb ik dit jaar gevierd in Trinidad. En geloof maar dat ik daarvan heb geno ten." dan antwoordnr 3800 VB AmersW Tel.:033-63 52 giro 625® je zult mee moeten doen", legt 'hij,zijn betrokkenheid uit. „Zo zit onze samenleving vol beeld schermen. Ik ben daar ook niet zo gelukkig mee, maar het is een feit. Het zou veel leuker zijn als elke Nederlander een eigen hutje in het bos had". Een opvallende uitspraak. Chriet lacht. „Ik denk dat de mensen zich gelukkiger voelen in een wereld die ze begrijpea Een simpel voorbeeld. Als je vroeger met de bus ging, gaf je de chauffeur twee kwartjes. Nu heb je een strippenkaart nodig. Dat betekent dat je wel moet weten hoe zo'n ding werkt, wil je met de bus mee kunnen. Zo is het in feite met alle ontwikke- „Veel mensen denken dat ik alleen bezig ben met ruimte vaart en allerlei technologische dingen. Dat ik de hele avond achter de computer zit. Dat is niet zo. Maar ik weet wél hoe zo'n ding werkt". „Ik geniet van vrijwel alle dingen. In feite overdrijf ik ook in bijna alles. Ik vind het leven te kort. Alles wat ik zie, wil ik weten, wil ik doorgronden. Als Ik lees dat een of andere pro fessor een robot heeft die puz zels kan oplossen, ga ik die man bezoeken. Maar ik ga ook in een uitgehulde boomstam naar een Indianenstam, die niet zo lang geleden voor het eerst met onze beschaving in contact is gekomen. Slapen in een hang- „Die instelling om van vrijwel alles te kunnen genieten, heb ik altijd al gehad. Van jongs af aan ben ik nieuwsgierig ge weest en heb ik haantje de voorste willen zijn. Ik heb bo vendien in mijn leven onge looflijk veel kansen gehad: op de hbs, op de universiteit, bij de sterrenwacht. Ja, ik heb veel mogelijkheden gekregea Ik denk niet dat dit een kwestie van geluk is. Je dwingt zoiets af, zij het niet bewust". „Ik heb altijd hard gewerkt. Bij mijn weten was ik de eerste jongen uit Hout-Blerick die naar het Thomascollege in Venlo ging. De anderen be zochten de tuinbouwschool. Voordat ik 's morgens op de fiets sprong, had ik al augur ken geplukt. En 's avonds stond tomaten sorteren op het pro gramma. Ik kom uit een groot gezin met negen kinderen. Toen mijn vader een tuinders- bedrijf begon, moesten we alle maal meehelpen. Al moet ik er bij zeggen dat ik vanwege mijn studie door de anderen wel wat gespaard werd". Chriet Titulaer: „Ik heb geen sterallures." „Hard werken is trouwens nog steeds het symbool voor mijn bedrijf. Ais er mensen binnenkomen die meteen naar koffie vragen, wil ik nog wel eens vertellen dat ik 's morgens om vier uur augurken moest plukken. Ik vind nog altijd dat je eerst moet werken om iets te krijgen. Je moet het verdiend hebben. Als er aangepakt moet worden, ben ik de eerste die zijn jasje uit doet". Vanavond in 'De wondere wereld' van Chriet Titulaer: de oudste spraakmachine, gebouwd door Von Kempelen in „Wat dat betreft is de mentali teit in Nederland heel erg te ruggelopen. Ik vind dat de mensen heel erg klagen. Ieder een die echt wil werken, heeft werk. Ik weet dat dit een ge vaarlijke uitspraak is, maar ik doe die toch. Ja, als ik me mor gen laat inschrijven als werk loze sterrenkundige, dan krijg ik geen werk. Maar als ik niet te beroerd ben om andere din gen aan te pakken, kan ik zo aan de slag". „Ik pak in principe alles aan en ik werk keihard. Ik maak tv-produkties, ik schrijf twee boeken per jaar, ik publiceer artikelen in vijftien verschil lende tijdschriften, ik reis over de hele wereld en ik lees enorm veel. Het hele leven is voor mij één uitdaging. Als ik de ene uitdaging heh gehad, begin ik weer opnieuw. Ik wil alles meemaken. In wezen ben ik niet tevreden met wat ik be reik. Dus ben ik constant be zig". i rtwRf» noalm Uw v-> „De vooruitgang, de ontwikke lingen, maar ook de geschiede nis, het interesseert me alle maal mateloos. Als iemand te gen mij zegt: 'Ik wil geen com puter', antwoord ik hem: 'Ga dan maar meteen in het graf liggen'. Ik wil weten wat er te koop is. Genieten doe ik gewel dig veel. Elke avond wil ik kunnen zeggen: 'Dit was een leuke dag'. Neem nou dit be drijfje. Ik geniet er meer van als mensen trots zijn op dit werk dan wanneer ik veel winst maak". „Kennis en werken zijn voor mij geen doel op zich. Ze dra gen bij aan mijn vreugde. Als je iets begrijpt, heb je een leuk moment. Maar genieten is voor mij méér dan alleen kennis verwerven. Genieten is ook in Rusland in de sauna zitten, met het openbaar vervoer in Japan reizen, lekker eten, een gesprek voeren met Van Agt, thee drin ken bij de koningin en contac ten leggen met een Indianen stam". „In wezen ben ik altijd rede lijk ontspannen. Ik ben gewoon met mijn leven bezig. Wat ik doe, ervaar ik niet zo als wer ken. Als je naar mijn televisie programma's kijkt, zul je zien dat ik lol heb in ik wat ik doe. In wezen ben ik een levensge nieter. Ook ben ik de eenvou dige jongen uit Hout-Blerick gebleven. Ik heb geen enkele vorm van sterallures, al raak je door de televisie bekend. Op zich heb ik die bekendheid lie ver niet. Als iemand me om een handtekening komt vragen geef ik die, omdat dit de snelste manier is om van hem af te ko men. Foto's met handtekenin gen? Dat is iéts voor filmster ren". „De kennis die ik opdoe, wil ik overdragen. Ik wil de mensen wegwijs maken; uitleggen dat je de boot piet hoeft te missen. Ik ben eensoort missionaris voor de nieuwe technologie. Mensen haken Je snel af. Dan geef je iets op in het leven, waardoor je achter^ raakt Je moetmeegaan. Er verandert ontzettend veel en 'niet alleen op technologisch gebied. Als je nu weigert in te zien dat aan het strand vrouwen 'met blote borsten lfggen, ben je niet bij gebleven. Je kunt niet als enige met oogkleppen rondippen". Er komt een bus Belgen bin nen. Chriet houdt eer) toe spraak, waarin hij op zijn acti viteiten wijst. Er volgt een rondleiding door het bedrijf en een deel van het woonhuis. Chriet laat twee beeldplaten zien, die 150.000 pagina's tekst LEIDEN (ANP) - De ver gulde zilveren Romeinse helm die in De Peel bij Deurne werd gevonden en stamt uit het eerste kwart van de vierde eeuw, prijkt tot 3 oktober in een vitrine uie in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden is uigericht als een schatka mer. De schitterende blik vanger is het kostbaarste van de ongeveer honderd [taaie kunststukken die er Neen liggen. Je maken slechts een onder deel uit van de tentoonstelling Nederland Onderste Boven. Frinses Margiet opende deze gfote centrale expositie die in [et kader van de manifestatie Nederland Museumland Wordt gehouden. Onderwerp van de hele tentoonstelling is het oud heidkundig verleden van ons jand en wat daarvan nog in de vodem bewaard is gebleven: net bodemarchief. Aanleiding het veertigjarig bestaan van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek (ROB) in Amersfoort, die waakt over het cultureel erf deel waarvan nog slechts een klein deel aan het daglicht is gebracht. Deze dienst viert zijn verjaar dag niet alleen met de ten toonstelling maar neemt 28 juni een nieuw gebouw in ge bruik. Het jubileum wordt voorts luister bijgezet door het verschijnen van het stan daardwerk Archeologie in Nederland waaraan 24 auteurs bijdragen hebben ge leverd. Het verschijnt tegelijk met het boek Nederland On derste Boven dat de samen steller van de tentoonstelling, E. van Ginkel van de ROB heeft geschreven ter begelei ding van de expositie. De schatkamer is niet de kern van de tentoonstelling. Dat zijn de vondsten en be vindingen van archeologisch onderzoek, geconcretiseerd aan de hand van vijf opgra vingen. Zo komen vijf ver schillende perioden in beeld in objecten, maquettes, en na bootsingen. Daarbij is een 280.000 jaar oude jachtscène die bij Maas tricht werd onderzocht. Ge suggereerd wordt dat de Lim burgse jagers uit de Oude Steentijd zich te goed doen aan neushoornvlees. Die neushoorn liet resten na. Op het betreffende terrein, een groeve bij de steenfabriek Belvedère, werd geen enkel stuk menselijk bot gevonden. De mens uit die tijd kent men wel uit vondsten die elders werden gedaan. Nijmegen in de Romeinse tijd is een van de opgravingen waaraan speciaal aandacht wordt besteed. Het graven le verde onder andere een al taarsteen op waaruit bekend werd dat ene Valerius Silves ter raadslid was en de steen had toegewijd aan de godin Hurstrge. Tot deze steen werd gevonden was Hurstrge een onbekende Germaanse god heid. En in Nijmegen zette soldaat Cornelius zijn naam en die van zijn commandant Catulius, op zijn helm. Ook wordt in Leiden de op komst van de middeleeuwse stad Dordrecht in beeld ge bracht, een verhaal van land, mensen en water. Het wordt verteld door resten van mu ren en waterputten, beschoei ingen en beerputten, wand schilderingen en stookplaat sen, marktpleintjes en be drijfspanden, kerken en brou werijen. De opgravingen zijn de meest uitgebreide in Ne derland en hebben fors bijge dragen aan de kennis over ruimtelijke ontwikkelingen en de materiële kanten van het leven. Op de tentoonstelling in Lei den wordt de reeks van vijf grotere opgravingen vooraf gegaan door een beeld van het ontstaan van het zogeheten bodemarchief. De bezoeker krijgt een kijkje op diverse doorsneden van de onder grond en op wat er zoal in aanwezig is: rioleringen, wa terleidingen, kabels, boom wortels, konijnengangen, fun deringen van gebouwen, put ten, kruiken en dergelijke. Wat er bij een opgraving komt kijken en bij het onder zoek, en hoe de reconstructie tot stand komt, wordt even eens duidelijk gemaakt mede aan de hand van talloze voor werpen. Met foto's wordt aangege ven wat thans nog zichtbaar is van het verleden: hunne bedden, grafheuvels, terpen, burchten, kastelen, gerecon strueerde huizen, en oud ak kerland. Dat ons land in zijn bodem van zand, veen en modder niet alleen maar on aanzienlijke vondsten verbor gen houdt, tonen de topstuk ken in de schatkamer. Die stukken èn ook een aantal van de andere voorwerpen komen niet alleen uit het bezit van de ROB, maar ook uit andere ar cheologische collecties in Ne derland. Een belangrijk deel van de archeologische overblijfselen zit nog in de grond. Soms is het wenselijk of onvermijde lijk dat de rust wordt ver stoord en dat iets wordt opge diept, waarmee het leven van onze voorouders kan worden gereconstrueerd. Die vond sten worden bewaard. Elke provincie heeft een depot voor bodemvondsten, meestal bij een provinciaal museum. Veel van de archeologen en andere deskundigen schreven het standaardwerk Archeolo gie in Nederland, waarvan prinses Margriet het eerste exemplaar krijgt. De redactie werd gevoerd door prof. dr. W. A. van Es, directeur van de ROB die ook pre- en protohis torie doceert aan de VU in Amsterdam, de specialist voor middeleeuwse stadkernen drs. H. Sarfatij en drs. P.J. Woltering, die in Noord-Hol land verscheidene opgravin gen leidde. bevatten vol informatie over Engeland. „Tot en met elke straat in Engeland en de ge middelde leeftijd van de bewo ners van de straat. Als je alle informatie wilt doornemen, heb je drie mensenlevens no dig", legt Chriet trots uit. Hij toont een plaatje dat de geur van de open haard in huis brengt, een horloge met een woordenboek in vijf talen, een horloge met een videospel, een sleutelhanger die roept 'Here I ara'. De demonstratie ontlokt Chriet de uitroep: „Ik voel me net een soort kermisexploi tant". Hij wijst naar de opti sche schijven, waarop alle 'ge gevens van het bedrijf worden opgeborgen. „We gebruiken hier geen papier meer". In het tv-programma 'De wondere wereld' houdt Chriet Titulaer zich vanavond beig met Japanse plannen om een stad voor één miljoen inwoners te bouwen in de oceaan. Hij be zocht in Tokio' de bedenker van dit ambitieuze plan, prof. Kiyo- hide Terai. Deze ontwierpt een stad in vier verdiepingen van elk vijf hij vijï kilometer. Ver der een demonstratie van de oudste spraakmachine, de mo dernste Nederlandse chip, een halsband die honden be schermt tegen insekten en een nieuwe manier om de melig heid van een erwt e meten. 'De wondere wereld' begint om 18.15 uur op Nederland 2. NEW YORK (AP) - De vorig jaar overleden Amerikaanse kunste naar Andy Warhol heeft in zijn leven nogal wat aangeraakt. Zijn prullaria en kunstvoorwerpen heb ben een in de loop der jaren een bijzonder hoge waarde gekregen. Of het nu gaat om een fel beschilderde koek-4 trommel of een prach tige Rolls Royce, bij Sotheby's in New York worden er recordprij- zen voor betaald, om dat Warhal ze ooit heeft aangeraakt. Tijdens de eerste twee dagen van de verkoop van Warhols inboedel, werd al een omzet bereikt van 6.222.892 dollar. Zon dag brachten twee koek trommeltjes, een zwarte kok en een zwarte vrouw, een bedrag op van 23.100 dollar, ongeveer 200 keer zoveel als was verwacht. De verkoop van art nouveau en art deco stukken bracht zaterdag al tweemaal meer op dan de keurmeesters van So theby's hadden verwacht. Veel kunst en kitch bleek een toegevoegde waarde te hebben gekregen om dat het stamt uit de nala tenschap van Warhol. Zondag beliep de omzet driemaal het verwachte bedrag. Warhols 175 koektrommels, waarvoor men een totaalprijs van hooguit 7.000 dollar had verwacht, gingen weg voor 247.000 dollar (een half miljoen gulden). Gedurende de hele vei ling, die vier en een half Andy Warhol, -fotoap uur duurde, stond een lange rij mensen bij So theby's voor de deur in de hoop nog een plaatsje te kunnen veroveren. ,Het hoogste bod dat zondag werd uitgebracht was 77.000 dollar voor de Rolls-Royce Silver Sha dow uit. 1974, waarvoor een maximumprijs van 20.000 dollar was ver wacht. Een regisseursstoeltje met de naam van Andy Warhol erop, waarvoor de veilingmeester 100 tot 150 dollar verwachtte, ging weg voor 6.050 dol lar. Oorspronkelijk werd verwacht dat de 10.000 voorwerpen die Warhol in zijn woning in New York had verzameld maximaal 15 miljoen dol lar zouden opbrengen. Het veilingpubliek zal de komende acht dagen waarschijnlijk aanzien lijk meer dan dat bedrag uitgevea r r i ismmunnooi et HILVERSUM (ANP) - De STER kan binnen de huidige wettelijke nonnen in 1989 in totaal 590 miljoen gulden aan advertentie-inkomsten werven. Daarvoor moet de minister van welzijn, vólksgezondheid en cultuur wel toestemming geven tot een uitbreiding van de STER- zendtijd tot het wettelijk maximum'van 5 procent door middel van twee zwevende blokken op Nederland 2. Tevens zou de reclamezendtijd op de radio moeten worden uit gebreid tot 2,7 procent. Een li beralisering van het reclame regime gekoppeld aan een ver dere uitbreiding van de recla mezendtijd tot gemiddeld 10 procent, zou in totaal een be drag van bijna een miljard gul den kunnen opleveren. Dit zei STER-directeur C.J. Smeekes gisteren tijdens de presentatie van het jaarverslag over '87 in Hilversum. Volgens Smeekes is de aan vraag voor zendtijduitbreiding tot 5 procent in '89 inmiddels de deur uit. De STER-directeur heeft daarmee snel gereageerd op de opmerkingen die minis ter Brinkman van WVC on langs in Wenen maakte over de wenslijkheid om tot uitbrei ding van de reclamezendtijd te komen. Smeekes meent echter dat op dit moment een sprong naar 15 procent 'gewoon niet kan, dan zou ik alle program ma's verstieren'. „Bovendien", zo zei hij, „kan je met 15 procent reclame geen publiek bestel meer overeind houden, dan moet je spreken van een commercieel bestel". De netto-opbrengst van de STER is over 1987 met ruim 60 miljoen gulden gestegen tot 385,7 miljoen gulden. Het aan deel televisiereclame komt uit op 330 miljoen gulden, de radio reclame bracht 55 miljoen gul den op. Voor 1988 verwacht Smeekes een totale opbrengst van 430 miljoen gulden; 370 miljoen uit televisiereclame en 60 miljoen uit radioreclame. (ADVERTENTIE) Als u least bij ALH staat u onderweg nooit lang stil. Bij pech belt u gewoon de ALH Alarm Service. Die is 24 uur per dag bemand door ALH mensen die maar één taak hebben: u te helpen. Zij zorgen voor reparatie ter plaatse. Of voor een vervangende au to. Voor politie, een dokter of een ambu lance. Maar ook voor een welkom advies of het doorgeven van een dringende boodschap. Als u least bij ALH, betaalt u daar niets extra's voor. Meteen meer weten? Bel met ALH in Gouda: 01820-22044. AVmLMSEHOU^DBV

de Stem | 1988 | | pagina 19