A /outer's sfb College Aardenburg wil westelijke WOV TOEKOMSTBEELD STICHTING ZEELAND EN PROF KLAASSEN trum Meisjes De Schakel oppermachtig in Vogelwaarde Vloeistof ontsnapt bij Dow Chemical Fusie PZEM komt opnieuw in beeld 4 IUIN i vol brilmoè i morgen neleman/ Gastouderproject zoekt nieuwe subsidiebronnen Controle op 120 km is niet overal streng Hoofdweg Oostburg Zuidzande taboe voor traag verkeer Mede is niet blij met verwijten Oostburg aak of brei... de hebben wij. ÏPAKKETTEN VOOR BORDUUR. TEN ÏENS GARENS IRKSTOFFEN STE DAMES EN HEREN oordstraat 45 Axel lefoon 01155-1773 bouw/toffen zundert ^rdenburg/hulst - HULST WIL WETEN OF DISCUSSIE NADELIG IS VOOR VERBINDING MIDDELBURG - Zeeland kan een 'paradijs voor ouderen' worden. Zij vinden er genoeg rust, ruimte en voorzieningen voor een prettige le vensavond. Anderzijds kan de provincie profite ren van het geld waarover de ouderen van de toe komst rijkelijk beschikken. Treinverkeer even gestremd Aardenburg wil geen adoptie Schone industrie Mankracht DINSDAG 26 APRIL 1988 CD A-kopstukken in Tholen gast 'EEN NEGATIEVE WEERSLAG' r Inburg ineur IK SPECIAALZAAK kt 60-4571 GE Axel I. 01155-3755 In spiksplinternieuwe, sbrilvoorj 120.* 4 dptr. 1 goed, dat kan bij lat 19 - Axel - Tel. 01155-1601 ptis oogmeting n-opticien jbber jeans have arrived. New washes, bodels. How long can you wait? KEUKENS - BADKAMERS - KACHELS TEGELS - BOUWMATERIALEN prinsenstraat 12, tel. 01696-6000 Geop. 9.00-18.00 u., zat. 9.00-16.00 u. Vrijd. koopav. DE STEM VAN ZEELAND pe Aardenburgse raad moet donderdagavond zeg- of zij zich schaart ach- het standpunt van het van B en W: de Wes- lerschelde-oeververbinding iWOV) moet westelijk van Terneuzen komen. pe Hulster gemeenteraadsle- mogen zich nog niet over tracé-keuze uitspreken, r het college in de Rey- naertstad heeft er steeds meer moeite mee de raadsleden hun ten kiezen over dit onderwerp op elkaar te laten houden. Indertijd is gesteld dat het noodzakelijk is dat Zeeland (Zeeuwsch-Vlaanderen) een drachtig naar buiten komt en niet gaat kissebissen over het tracé voor een principe-besluit tot aanleg was genomen. Het feit dat nu elders wel vrolijk meningen worden ge ventileerd maakt de zaak er voor de Hulster bestuurders niet gemakkelijker op. In een brief aan Gedeputeerde Staten vragen de Hulstenaars een uit spraak of het discussiëren op raadsniveau het binnenhalen van een WOV bemoeilijkt. Daarnaast wordt ook gevraagd of het provinciebestuur nog van plan is de route Kruinin- gen-Perkpolder in de onder- zoekmogelijkheden te betrek ken. Voor 'het westen' is dat laat ste niet nodig. Daar hebben Sluis en Oostburg zich al uitge sproken voor een verbinding ten westen van Terneuzen en als het aan het Aardenburgse college ligt dan sschaart de raad zich eveneens achter dat standpunt. Dan zitten die drie westelijke gemeenten op één lijn. „De tijd is nu rijp om een T27 standpunt in te nemen", meent het Aardenburgse college. Inmiddels heeft de raad van Hontenisse een motie aangeno men waarin wordt gesteld dat men wel een WOV wil, maar dat gemeenteraden zich nog niet dienen uit te spreken over de gewenste ligging. Het be langrijkste, zo meent men in Hontenisse, is dat de WOV er komt. Het tracé komt dan later wel aan de orde. De motie wordt voor een adhesiebetui ging gezonden naar de overige zeven Zeeuwsvlaamse gemeen ten. 'Zeeland ouderenparadij s' Dit visioen schotelt het opbouworgaan Stichting Zeeland de provincie voor ter gelegenheid van haar veertig-jarig bestaan. Onderzoekers van de stichting hebben dit toe komstscenario uitgewerkt in samenwerking met de Rot terdamse professor Klaassen, een econoom met Zeeuwse voorouders en jarenlang de topman van het Nederlands Economisch Instituut. ROOSENDAAL - Het trein verkeer in Roosendaal heeft gistermorgen een klein half uur stil gelegen. Oorzaak was de ontdekking van een lek in een wagon die ethyl benzeen vervoerde. Ethyl benzeen is een uiterst brandbare en explosieve Het lek werd ontdekt bij een routine-controle op het spoor wegemplacement van Roosen- daal. De trein was vanuit Bel- FlOriQcl gië ons land binnengekomen. Alle wagons met gevaarlijke stoffen worden na het passeren van de grens op eventuele ge breken nagekeken. Van onze verslaggever AARDENBURG - Het ge meentebestuur van Aar denburg voelt er weinig voor om vier kinderen uit de Derde Wereld te adopte ren in het kader van het Foster Parents Plan. Het Aardenburgse college geeft de voorkeur aan het subsidië ren van plaatselijke acties ten bate van de ontwikkelingslan den. Dit standpunt wordt ver woord in twee voorstellen aan de raad. In het ene stelt het col lege voor om niet in te gaan op net verzoek van het gemeente bestuur van Dodewaard om vier kinderen in de Derde We reld te adopterea Dit zou Aar denburg ruim 2100 gulden kas ten. to het andere, betreffende een verzoek van het kinder clubwerk uit Eede om gelde- bjke steun voor de actie voor bet hulpverleningsproject in bet Nicaraguaanse Santa The resa, wordt de raad verzocht om 274,05 beschikbaar te stel len. Het gemeentebestuur meent bat aan het laatste voorstel ge- boor moet worden gegeven. i onze verslaggever TERNEUZEN - Door een 'bkkage in een flens in de jhomatenfabriek I van Dow Uiemical in Terneuzen is ■gisteren vijfhonderd liter tbemische vloeistof ont snapt. v Stog om een combinatie an vluchtige koolwaterstoffen )oUeen hchte soort benzine. De tage was volgens een Klaassen moet het toekomst beeld dat de stichting volgende week officieel presenteert tij dens de jubileumviering in Middelburg meer gewicht ge ven. „We moeten af van het idee dat het een angstwekkend vooruitzicht is dat er steeds meer ouderen komen. Integen deel, het is een zeer aantrekke lijke mogelijkheid", zegt direc teur A. Mutsaers van de Stich ting Zeeland. „Men zegt nu wel: wat moet je met al die lastige ouderen, die zoveel verzorging nodig hebben, maar dat gaat allemaal nauwelijks op". Hij wijst op de grote voordelen van Zeeland als het Florida van Nederland. „Je praat over vitale kapitaalkrachtige men sen. Als die komen levert dat werk op in winkels, in de hore ca, noem maar op". Professor Klaassen heeft becijferd dat honderd ouderen goed zijn voor twintig arbeidsplaatsen. „En zelf verdringen ze geen mensen van de arbeidsmarkt. Hun aan wezigheid leidt tot een veel ge- spreider gebruik van allerlei voorzieningen, want ze hebben overdag alle tijd. En dat maakt het draagvlak van die voorzie ningen, in Zeeland toch altijd een probleem, weer sterker. Laat de provincie deze zeer aantrekkelijke mogelijkheid maar goed bekijken", zegt Mutsaers, in de wetenschap dat onder andere gedeputeerde J. Ventevogel (coördinator van een strategisch beleidsplan voor Zeeland, dat nu in de maak is) er niet bij voorbaat afwijzend tegenover staat. De Stichting Zeeland is zich er van bewust dat niet alle heil valt te verwachten van het ouderenparadijs. Mutsaers: „Toerisme en recreatie moet je ook ontwikkelen. En als men kans ziet om bijvoorbeeld op de Axelse vlakte nog wat schone industrie te vestigen is dat ook prima. Maar het uitbuiten van de sterke punten van Zeeland, de rust, de ruimte, de zee, dat moet volgens ons voorrang krijgen". Een meisje van de Schakel valt aan VOGELWAARDE - Op het sportpark in Vogel waarde werd gisteren de regionale voorronde ge houden voor het voetbal kampioenschap van Zee land voor meisjes. De meisjes van meester van Driessche van basisschool De Schakel werden met vlag en wimpel eerste en zullen dan ook binnenkort de regio in Middelburg vertegenwoordi gen. Met gedisciplineerd spel werden de andere teams van de mat gespeeld. De uitslagen: De Schakel- - FOTO WIM KOOYMAN De Ark 2-0, De Schakel-De Warande 2-0, De Ark-De Wa rande 1-0. eindstand: 1. De Schakel, Vogelwaarde 4 pun ten, 2. De Ark, Hulst 2 punten, 3. De Warande, Axel 0 punten. TERNEUZEN- Het gastou derproject in Zeeuwsch- Vlaanderen loopt beter dan men heeft gedacht. Het pro ject startte eind '86 als vier jarenplan, gesubsidieerd door het ministerie van WVC. Tot het begin van dit jaar was men alleen in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren actief, maar sinds de uitbreiding over de gehele regio is het aanbod aan gast- en vraagouders zo ge groeid, dat er dringend naar nieuwe subsidies gezocht moet worden. Het gastouderproject bemid delt tussen vraag en aanbod in de kinderopvang in de leeftijd van zes weken tot twaalf jaar. Vooral werkende moeders ma ken van deze mogelijkheid ge bruik. De coördinatie is in han den van twee part-time krach ten, die allebei twintig uur in dienst zijn. Van één van hen verloopt het contract per 1 juli. Wil het project zich verder kunnen uitbreiden, dan moeten beide coördinatrices gehand haafd blijven. „Het ministerie van WVC draagt 40.000,- bij op jaarba sis", zegt coördinatrice Elly Cappendijk. „Dat blijkt onvol doende, nu het project zich zo heeft uitgebreid. Het bestuur zoekt naar andere bronnen om onze fondsen aan te vullen." Een doorn in het oog van het gastouderproject in Zeeuwsch- Vlaanderen is het feit dat een dergelijk project in Middelburg als tweejarig experiment van start is kunnen gaan met een meer dan drie keer zo grote subsidie, waarin veertig uur coördinatie is opgenomen, plus een retributiefonds voor de ouderbijdrage. „Bij ons betalen de vraagou ders drie gulden per uur per kind, en voor het tweede kind evenveel. Redelijk zou een ver goeding naar draagkracht zijn, en dat is bij de huidige subsi diëring niet waar te maken." Over de wijze waarop het gastouderproject in de regio is uitgebreid, zijn de coördinatri ces Elly Cappendijk en Leonie Martens tevreden. „Op dit mo ment staan er zo'n honderd ouders ingeschreven, maar wij kunnen nog heel wat inschrij vingen gebruiken. Het gebied dat we bestrijken, is erg uitge strekt en wil de vraag en het aanbod elkaar overlappen, dan moeten we over heel wat ouders beschikken." De beide vrouwen schrijven vraag- en gastouders in en ver zorgen vervolgens een intake bij het gastgezin. Er wordt streng gecontroleerd of het op vangende gezin over voldoende speel en/of slaapruimte voor het kind waarop gepast moet worden beschikt. Ook de om gang met kinderen en hygiene worden onder de loep genomen. Afspraken tussen beide par tijen staan op papier en bij moeilijkheden kunnen de coör dinatrices van het gastouder project worden ingeschakeld. Van onze verslaggeefster VLISSINGEN/BREDA - De controle op naleving van de maximum snelheid van 120 km op de autosnelwegen zal in Zuid-West-Nederland niet overal even streng zijn. woordvoerder van het bedrijf snel onder controle. Door de bedrijfsbrandweer werd een schuimdeken over de weggelo pen vloeistof gespoten. Daarna werd het geheel opgeruimd met een vacuümwagen. Volgens de woordvoerder is de vloeistofontsnapping ge meld bij de hiervoor aangewe zen instanties. „Er is geen schade ontstaan aan het milieu, noch was er sprake van per soonlijk letsel", zo verklaarde hij. Met name de gemeentepolitie korpsen zullen niet zo intensief controleren als de ministers F. Korthals Altes en N. Smit- Kroes zouden willen. Politie chefs zeggen daar het geld en de mankracht niet voor over te hebben. „We vinden andere dingen nog net even iets be langrijker", is de redenering bij de gemeentepolitiek De rijkspolitie daarentegen zal wel streng gaan controle ren. De Algemene Verkeers dienst Dienst van de rijkspoli tie te Breda, beter bekend als de Porsche-groep, zal vanaf 1 mei minstens vier dagen in de week snelheidscontroles hou den. De Porsche-groep Breda bestrijkt het autosnelwegennet in heel Zuid-West-Nederland, vanaf Tilburg tot Vlissingen. „Het is ons echt ernst. Vanaf 1 mei gaan we de hardrijders stevig aanpakken. Van die rij- maar-raak-mentaliteit moeten we eindelijk af," aldus adju dant Ten Kate, hoofd van de Bredase Porschegroep, Ten Kate meent wel dat de politie meer mankracht nodig zal heb ben om die snelheidscontroles te kunnen volhouden. „In de huidige situatie betekent dit Prioriteit dat we minder aandacht aan andere problemen kunnen ge- van Breda juist niet zoveel prioriteit aan de snelheidscon troles na 1 mei. „Wij vinden het aanpakken van tasjesrovers en dergelijke belangrijker dan die snelheidscontroles. Bovendien hebben wij de indruk dat het op de autowegen rond Breda reuze meevalt met dat harde rijden," aldus een woordvoer der van de Bredase gemeente politie. Ook voor het geval de rege ring de sterkte van de politie korpsen zou willen uitbreiden, dan nog voelt Breda weinig voor verscherpte controle op snelheid. „Er zullen eerder ex tra mankrachten voor de be strijding van de kleine crimi naliteit komen dan voor snel heidscontroles," aldus de poli- tiewoordvoeder. Eigenlijk om dezelfde rede nen geeft de gemeentepolitie De Roosendaalse en de Bergen op Zoomse gemeentepolities zijn evenmin van plan om nu ineens zoveel vaker snelheid te controleren op de autosnelwe- DEN HAAG - Langzaam rijdend landbouwverkeer dat vanuit Oostburg naar Zuidzande rijdt, moet ge bruik blijven maken van de parallelweg naast de Oostburgseweg. De Raad van State (afdeling geschillen van bestuur) ver werpt het beroep van een aantal omwonenden tegen het besluit van B en W van Oostburg om de hoofdweg tussen Oostburg en Zuid zande in één richting voor langzaam rijdend land bouwverkeer gesloten te verklaren. De omwonenden hebben er bezwaar tegen dat dit landbouwverkeer nu via de ventweg naar Zuidzande moet rijden. Die ventweg wordt namelijk ook ge bruikt door, meest school gaande, fietsers en brom fietsers. Als daar ook land bouwverkeer wordt toegela ten, ontstaat er een ver keersgevaarlij ke situatie, aldus de verontruste inwo ners van Oostburg en Zuid zande. De Raad van State vindt echter, met de gemeente Oostburg, het gevaar van het toelaten van landbouw verkeer richting Zuidzande op de hoofdrijbaan nog gro ter. De hoofdrijbaan wordt intensief gebruikt door automobilisten, vooral in het vakantieseizoen. En dat in tensieve autoverkeer laat zich niet combineren met langzaam rijdend land bouwverkeer, vindt de Raad van State. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De lang afgeweerde fusie van de PZEM met de zusterbedrijven in het zuiden komt weer in beeld. Als de Tweede Kamer dit jaar de electriciteitswet vaststelt, zoals minister R. De Korte wil, dan zal het Zeeuwse ener giebedrijf de fusie met EPZ (Brabant en Limburg) op nieuw overwegen. Met de nodige tegenzin bracht gedeputeerde W. Don, voorzit ter van het PZEM-bestuur, dat gisteren naar voren in de sta tencommissie economische za ken. Dat gebeurde na een voor zetje van CD A-statenlid J. Ra- mondt, die een notie van enkele jaren geleden oprakelde. Daarin sprak de Zeeuwse poli tiek haar voorkeur uit voor een fusie met de zuidelijke part ners, die elkaar toen al haden gevonden in EPZ. De hang naar zelfstandig heid van de PZEM verhinderde samengaan, maar nu vond THOLEN - Drs. H. Evers- dijk (vice-voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van het CDA) en mr. J. de Boe (voorzitter CDA Statenfrac tie) spreken op de ledenver gadering van het CDA Tho len, woensdag 27 april. Deze vergadering begint om 19.30 uur in De Meulvliet te Tholen. Na het huishoudelijk ge deelte zal Eversdijk het woord voeren over politiek actueel Den Haag, terwijl mr. De Boe spreekt over politiek actueel Zeeland. Na deze inleidingen vindt een discussie plaats. CD A-er Ramondt het toch tijd om de motie weer in herinne ring te roepen. Don zei in ieder geval de be handeling in Den Haag van de electriciteitswet af te willen wachten. Het ontwerp van die wet belooft, ondanks sussende woorden van minister De Kor te, niet veel goeds voor Zee land. Uitgangspunt is dat er energiebedrijven moeten ko men met een minimaal pro- duktievermogen van 2500 me gawatt. En daar komt de PZEM lang niet aan. Kolen- en kern centrale produceren amper meer dan duizend megawatt. Zelfs met een nieuwe centrale erbij voldoet het bedrijf nog niet aan de norm. Lange tijd klampte de PZEM zich niettemin vast aan dë mo gelijkheden tot uitbreiding van produktie in Zeeland. Bestuur en directie wijzen er graag op dat er nauwelijks een betere vestigingsplaats voor centrales is te bedenken dan Borssele. Binnen de samenwerkende energieproducenten in Neder land bestaat echter weinig waardering voor de eigenzin nigheid van de Zeeuwen, zodat op den duur de fusie toch on vermijdelijk lijkt. Don gaf er gisteren alvast een voor de PZEM gunstige wending aan, door de Zeeuwse troef op tafel te slaan: „Voor EPZ ontstaat dan in ieder geval een goede uitweg naar zee die ze nu niet hebben". Van onze verslaggever OOSTBURG - Het organisatie-bureau Mede is weinig ge lukkig met de consternatie die in Oostburg ontstaan is rond de reorganisatie van de gemeentelijke diensten waar voor het Houtense bureau werd ingehuurd. Medewerker R. Vonk vreest dat de negatieve uitlatingen van leden van het Oostburgse college over het geleverde werk van Mede een weerslag kunnen hebben op werkzaamheden van het bu reau elders in Zeeland. gen. „Het is maar waar je prio riteiten legt. Ik vind de controle binnen de bebouwde kom op de maximumsnelheid wel iets be langrijker dan die controle op de snelheid buiten de be bouwde kom," aldus een voor lichter van de gemeentepolitie in Bergen op Zoom. De verhoging van de maxi mum snelheid tot 120 km geldt niet voor alle autosnelwegen. Met name in de Randstad blijft op veel weggedeelten 100 km de limiet. In Zuid-West-Neder land mag wel vrijwel overal 120 km worden gereden be halve op de snelwegen rond Breda en op de A58 in Roosen daal. Op de N58 tussen Breda en Etten-Leur verandert al hele maal niets. Daar blijft 80 km de maximum snelheid. De Etten- Leurse gemeentepolitie laat desgevraagd weten dat ze op die weg net zo streng blijft con troleren als ze tot nu toe heeft gedaan, dat houdt in: bijna da gelijks. Inmiddels hebben de Mede medewerkers met het Oost burgse college een gesprek ge had over de verwijten uit be stuurlijke kring.„Het heeft ons verbaasd dat we uit de regio nale kranten moesten verne men dat wij volgens het Oost burgse gemeentebestuur een wanprestatie-woorden van wethouder J. de Vries-hadden geleverd. Tijdens het gesprek met het college over deze kwes tie werd die nalatigheid niet hard gemaakt. Het krediet, dat de raad de afgelopen week be schikbaar stelde voor de voort gang van de reorganisatie en het aantrekken van een pro jectleider, getuigt ook niet van een slechte prestatie onzer zijds," aldus Vonk gisteren. Vonk is ervan overtuigd dat de uitlatingen van de collegele den hun oorsprong vinden in de spanning, die een reorganisa tie-onderzoek met zich mee brengt. „Een andere verklaring kan ik er ook niet voor vinden. Eten reorganisatie doorvoeren is nooit leuk, zeker als er grote tekortkomingen geconstateerd worden. In de ene gemeente reageren ze veel koeler dan in een andere," vervolgde hij. Gelukkig met de verwijten is Vonk niet. „Als je nagaat dat we in ook in Vlissingen en bij de provincie bezig zijn met pro jecten, dan is het te begrijpen dat onterechte negatieve be richten uit andere plaatsen waar we actief zijn niet gele gen komen. Zeker niet wanneer je er van beschuldigd wordt een wanprestatie te hebben ge leverd. Dat vond ik nogal een zware bewering," aldus Vonk. De Mede-medewerker hoopt dat de komende maanden de discussie in Oostburg zich richt op de problemen en niet op het bureau. „Al die commotie, daar is de gemeente noch Mede mee gediend," stelde Vonk. Volgens wethouder J. de Vries was zijn opmerking aan het adres van Mede destijd- s - in februari - wel terecht „Op het moment dat ik die uit spraak deed was hetgeen ten stadhuize was ingediend door Mede volstrekt ontoereikend. Dat ze vijf dagen later met aanvullende delen van het re organisatieplan kwamen, laat men nu mooi buiten beschou wingen. Met het totaalproduct zijn we echter wel aan het werk gegaan. Het zaakje staat op de rails en wat ons betreft is het tijdperk van de kretologie achter de rug," benadrukte De Vries.

de Stem | 1988 | | pagina 13